I Honda Jazz exclusief stuk je muziek I EJ GM-dochter Saab begint aan spannend nieuw tijdperk Nieuwe DAF: vijf sterren doorzonkamer op wielen HUISMAN Volkswagen Dl wordt 'Phaeton' Lanzarote, een eiland zonder compromissen Nieuwe collectie autodakkoffers den haag - Wintersporters ne men vaak een dakkoffer op hun auto mee. Halfords heeft een nieuwe collectie van vier mo dellen met inhouden van 305 tot 580 liter. In de kleinste pas sen vier paar ski's met comple te uitrusting. De collectie is aë rodynamisch vormgegeven en de koffers kennen een centraal vergrendelingssysteem. Ze zijn van slagvast kunststof en kos ten vanaf 199. (advertentie) Weg Wiel vrijdag 4 JANUARI 2002 »AG 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Lelden Tei: 071 - 51315 15 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgedaan LeidwiTeL 071-568 06 80 KALENDER JANUARI 2002 5-6 Kever Winterfestijn, Autotron, Rosmalen. 073 523 33 10. 12-13 Oldtimerbeurs Motoren, Autotron, Rosmalen. 073 523 33 10. 12-13 Engelse autoshow, Bakker Hallen, Lisse. 02 52 43 83 27. 26-28 Euromotor, Europaplein 8, Amsterdam. 020 549 12 12. 31-3/2 WK Rally Zweden. FEBRUARI 2002 2-3 Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 52 33 310. 7-16 BedrijfsautoRAI, Europaplein 8, Amsterdam. 020 54 91 212. 23-24 Resto Classic, Autotron, Rosmalen. 073 52 33 310. Tips naar: Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of; specialeproducties.hd@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uitgever is niet verantwoordelijk voor afgelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het vermelde telefoonnummer. Handzame vrij prijzige auto auto met veel extra's door Rob van Ginneken Met de kleine Honda Logo heeft het Japanse merk de afgelopen jaren geen deuk in het spreek- woobv rdelijke pakje boter kun nen schoppen. Met zijn opvolger, de Jazz, doet het Japanse merk wederom een gooi naar de gunst van de koper. Belangrijke vraag: zit er muziek in de Jazz? Met de Jazz lanceert Honda een auto die in de ietwat zweverige taal van de reclameboys een heus mirakel tot stand brengt. Hij heeft immers 'de afmetingen van een compacte auto' en toch 'de binnenruimte van een echte gezinsauto'. Op papier een puik recept om eindelijk weer eens wat compacte auto's te verko pen. Ooit was het merk immer befaamd om de toen nog lekker handzame en betaalbare Civic. Eindelijk weer een Honda die echt value for money biedt? Je zou het naar aanleiding van de reclametaal willen denken, maar dat berust helaas op een misver stand. Dat wordt trouwens rap duidelijk wanneer je merkt dat Honda de geneugten van zijn nieuwe Jazz in één adem noemt met concurrerende modellen van Mercedes, Audi en VW. Ook een Honda Jazz -u voelt het schappen dus wel snor. Maar ook zijn ruimtewagen-de sign met opvallende bolle kop lampen zal de aandacht trekken. En wat nog veel belangrijker is: die vorm is een ode aan de functionaliteit. Als totaalconcept is de Japanner zeker het bekij ken waard. Dankzij een werke lijk verbluffend klein motorblok je is de neus heel kort, terwijl achterin extra ruimte wordt ge creëerd door de benzinetank naar een positie onder de voor- stoelen te laten verhuizen. Het resultaat mag er zijn. Voor een auto van dit formaat is de interieurruimte inderdaad heel verdienstelijk. Hij had iets breder mogen zijn, maar over hoofd en beenruimte kun je voor- en achterin niet klagen. Reizen met vier personen zal best gaan. Bovendien meet de op slimme wijze uitgeklopte ba gageruimte 380 liter. Zelden ver toond in deze klasse. Het blijft overdreven om hem in één adem te noemen met gezinsau to's, maar de Jazz scoort hier ze- De kleine Honda lijkt bijzonder geschikt voor een wat oudere kopersgroep.Foto: Honda al- is dus niet bepaald het koop je van de week. Met een prijzen- range van 14.930 tot 18.365 euro hangt er zelfs een heel fors prijs kaartje aan. In menig showroom kun je dan heel aardig shoppen voor een auto in het populaire Opel Astra gezinsauto-segment. Terwijl de Jazz toch heus een auto van Corsa formaat is. Toch zou het al te gemakkelijk zijn om de nieuwe Honda al te snel af te serveren. Je hebt geen kristallen bol nodig om te voor spellen dat hij geen allemans vriendje zal worden, maar net als de wat meer experimentele soorten jazzmuziek zal ook deze Jazz op vier wielen zeker een se lecte groep liefhebbers aanspre ken. De jonge en dynamische auto koper die zoals altijd als doel groep wordt genoemd? Het zou ons verbazen. De kleine Honda lijkt eerder geschikt voor een wat oudere kopersgroep. Auto mobilisten die na een serie za kelijke middenklassers privé overstappen naar een handza me auto die toch iets extra's in huis heeft. Ook de uitrusting mag er namelijk zijn. De lekker eigenwijze Jazz heeft ook best troeven in handen. Zo als het een telg van dit merk be- (advertentie) ker punten. Als er één aspect is dat hem vd"^' de massa onderscheidt is het wre zijn variabele interieur. De aclf terbank kan in twee delen plat»rtii*n voorover in de vloer verzinken^™ Zodat je een vlakke laadvloer ,n krijgt waar bijvoorbeeld een Uging mountainbike op past. Ook is nhobbi het mogelijk de rugleuning te ten staan en juist de achterzit-"" tingen omhoog te klappen. n«k Waardoor tussen de voorstoeh en de samengevouwen achteren v bank een soort tweede laad- :h D ruimte ontstaat, die door zijn der 1 positie dieper in de auto extra hoog is. Je zou daar bijvoorbeéete een pot met een hoge plant f°tc kunnen vervoeren. Zit er dus 5,°" muziek in de Jazz? Ja en nee. nee Hang aan deze auto een pakwf1. 10 procent lager prijskaartje er5 on je moet hem uiterst serieus ne-^ r men. Maar met dit soort bedra^ cc gen zal het wel bij de echte liefp' er hebbers blijven. Vijf- of zeshor^ijn derd per jaar hoopt Honda. La ten we het dus maar op een exjjdei clusief stukje muziekje houderjvisi Ie\ aar jd is taamt, snorkt er onder het mo torkapje bijvoorbeeld een bij zondere krachtbron. Met zijn 1.4 liter inhoud en een dubbel uitgevoerde ontsteking (twee bougies per cilinder) een vlotte jongen. Niet de allerstilste trou wens, maar in deze klasse be slist ruim boven modaal te noe men. Samen met de solide weg- ligging zit het met de rij-eigen- HONDA iehc eho zige OFFICIEEL D E A L E R de HONDA VAN HAASTEREN, LEIDERDORP B.V. TOUWBAAN 18 aj. 2352 CZ LEIDERDORP, tel. 071 -5895000 Elk jaar nieuwe conceptwagen of productieauto De conceptauto 9X is sportief en multifunctioneel. Foto: Saab door Peter Lodewijks vianen - Het is een tijdje stil ge weest rond GM-dochter Saab, met name waar het nieuwe mo dellen betreft. Maar dat gaat veranderen, nu het Zweedse merk naar eigen zeggen aan een nieuw tijdperk is begonnen. Saab is van plan de komende tijd elk jaar een verse concept- of productieauto te lanceren. De nieuwe producten zullen in novatief en onderscheidend zijn en tevens aantrekkelijk voor in dividualistisch ingestelde con sumenten, aldus Saab. Het eer ste studiemodel, de 9X, was te zien op de autoshow van Frank furt. Het was een indrukwek kend voorproefje dat deze maand op de autotentoonstel ling van Detroit een vervolg krijgt in de 9-3X, Saabs concept wagen voor 2002. De 3X is gete kend als nieuwe variatie op het thema SUV, de luxe terreinwa gen zeg maar. De studie-Saab combineert offroad-eigenschap- pen (hoog op de wielen en vier- wielaandrijving) met sportieve, coupé-achtige lijnen. Details over de techniek maakt Saab pas aan het begin van de show in Detroit bekend. In de eerste conceptpauto, de 9X, heeft Saab diverse carrosse- rievormen gecombineerd. Zo is het een sportcoupé, een road- twee elektronisch te openen dakpanelen die gemakkelijk zijn te verwijderen en op te bergen in de auto. De twee achterzit plaatsen zijn wegklapbaar in de wagenbodem en ook het achter schot van het bagageruim is neerklapbaar zodat er een sta tionwagon ontstaat. Tenslotte kan men de auto verbouwen tot pickup, door de dakpanelen te verwijderen en de laadvloer hy draulisch te verlengen. De fabrikant vindt het belangrijk dat nieuwe concepten in één oogopslag zijn te herkennen als Saab en dat zijn de 9X en 9-3X dan ook. Daarbij geven beide auto's aan dat de traditionele benadering van het classificeren van een bepaald type auto tot het verleden behoort, zegt Saab. De huidige automobilist ver langt meer van zijn voertuig dan het vervullen van slechts één functie. Een moderne auto moet origineel zijn, sportief en vooral voor vele zaken inzetbaar zijn, multifunctioneel dus. Saab is aan een spannende reis begonnen die uiteindelijk een verdubbeling van het aantal ver kopen tot gevolg moet hebben: 250.000 auto's in 2006. Want daar gaat het natuurlijk nog al tijd om. ster, een wagon en zelfs een pickup. Het is een zogeheten 2 +2 en heeft dus twee volwaardi ge zitplaatsen voorin en twee kinderzitplaatsen achterin. Voor de koplampen is gebruik ge maakt van glasvezeltechniek en dunne neonbalken dienen als achterlichten. Ontgrendelen van de deuren en starten gaat zon der sleutel. Om hem om te toveren tot roadster beschikt de 9X over (advertentie) Curieweg 13, 2408 BZ Alphen a/d Rijn Tel (0172) 49 24 44 Fax (0172) 49 38 88 dresden - Naar aanleiding van de feestelijke opening van de 'glazen fabriek' in Dresden hee Volkswagen onlangs ook de naam van haar nieuwe topklas se sedan bekendgemaakt. De luxueuze limousine, die tot^n nu toe bekend stond als Volks wagen 'Projekt Dl', krijgt de naam 'Phaeton'. Die naam, letterlijk 'de lichten-^LAI de', stamt uit de Griekse mythcKIN logie. 'ND Phaeton, zoon van de zonnego Helius en de oceanide Clymem Bi was menner van de zonnewa gen om zijn afkomst van de zoi te bewijzen. Het begrip 'Phaeton' werd voor™ al in het begin van de jaren h C twintig in Europa gebruikt voo^™ een populaire carrosserievorm. Deze auto's werden voorname lijk gebruikt voor representatie doeleinden. Met de naam 'Phaeton' is geko;ch zen voor een classicistisch the-;n 0 ma, dat is geprojecteerd op de ',zaa toekomst van de moderne per sonenauto. Anderzijds wijst dit klassieke thema uit de automobielbouw^ op de hoogwaardige uitstraling, van Volkswagen's nieuwe top- klasse sedan én op zijn fabriek.ge Bertand Janssen: Je moet iets een gevoel meegeven." Foto: GPD/Jan Verhoef door Hans Jacobs eindhoven - Hij maakte van de nieuwe serie DAF Trucks vijf sterren doorzonkamers op wie len, van een vrachtwagen een oranje maitresse. Nu heeft Mer cedes-Benz hem weggelokt om de saaie Duitse werkpaarden emotie te geven. Bertrand Jans sen: truckdesigner: „Het wordt mooier op de weg." Bertrand Janssen. Hij is autogek. Of nog erger: autofiel. Niet zo zeer op personenauto's. Zijn hart klopt vele pk's sterker. Hij is truckdesigner: vrachtwagenont werper. Hij was de man die DAF Trucks uiterlijk tot een van de meest populaire vrachtwagens op de snelwegen heeft gemaakt, die gezorgd heeft voor een her- schüdang op de grote parkeer plaatsen. De DAF 95XF is een schrikbeeld voor andere chauf feurs, waar met ontzag naar ge keken wortdt. Bertrand Janssen gaf de nieuwe serie DAF Trucks een eigenwijs smoel, een eigen identiteit, een oranje maïtresse waarvoor hor den chauffeurs vallen. Want hoe koop je een vrachtwa gen? Bertrand Janssen is daar duidelijk in. „Aan de aanschaf komt geen enkele emotie te pas. Dat is een kwestie van kilome terkostprijs. Eigenaren van grote ondernemingen kopen soms 150 vrachtwagens in één keer en dan moet alleen de prijsverhou ding kloppen." Bij vrachtwagens komt de emo tie in tegenstelling tot personen auto's pas als de truck gekocht is. Als de chauffeur achter het stuur gaat zitten. Ooit zei een presentator van een Italiaanse trucker-radioprogramma: „De truck is de maitresse van de vrachtwagenchauffeur, zijn ge liefde en als hij haar bedwel mende parfum ruikt, de diesel, de Chanel Nr. 5 van de snelweg, dan gaat hij voor de bijl. Hij brengt meer tijd in zijn truck door dan bij zijn vrouw of zijn vriendin." Een vrachtwagen is al lang niet meer een bak die spul van A naar B brengt. Ooit was een trip naar de Russische grens een be levenis. Nu ligt de grens al bij China. De truck is voor de chauffeur een thuis geworden waarin hij soms weken werkt, slaapt, eet en zich ontspant. En de eigenaren van de transport ondernemingen hebben ont dekt hoe belangrijk de chauffeur geworden is en hoe ze zich wil len identificeren met hun huis op wielen. Een truck moet emo tie hebben. Bertrand Janssen kreeg van DAF de kans, kletste liters koffie lang met chauffeurs en bouwde een vijf sterren doorzonkamer met een strontei genwijze gril die power symboli seert, kracht zonder agressief te zijn maar juist sympathiek. „De truck is de chauffeur zelf." „Styling is door de jaren heen altijd geweest het mooi maken van een product. Ik geloof daar niet in. Wat is mooi, het is zo subjectief. Ons vak als ontwer pers is ervoor te zorgen dat het product een eigen identiteit krijgt, een eigen karakter. Zeker bij auto's en zeker helemaal bij trucks. Daar zijn zoveel discipli nes die bij elkaar komen. Con structeurs, inkopers, leveran ciers. Ze spreken allemaal een andere taal. Mijn taak is die op elkaar af te stemmen, harmonie te creëren. Wat is belangrijk: kwaliteit comfort, emotie. Die balans vinden. Je bent vormge ver als het je lukt al die eindjes aan elkaar te knopen zodat het product een eigen identiteit krijgt. Zodat je zegt: ja, dat is een DAF. Die truck heeft een DAF- sausje." Alles is terecht gekomen in het ontwerp van de XF. Een truck met een nieuw imago, bepaald door de verlangens van de chauffeur in vorm te vertalen. „De chauffeur is de drager van het imago. Ontwerpen is de 150 producten die de truck maken zo aan elkaar te verbinden dat er iets eigen ontstaat: het is een puzzel die je in elkaar zet. Met daar overheen de saus van de chauffeur. Hoe hij in zijn eigen huis leeft en woont: een meng vorm van klassiek en modem." En dan is er nog zoiets als natio nale identiteit. Elk land heeft zijn eigen traditie. „De Italiaanse vormgeving heeft altijd iets spannends. Duitse design is pu re vormgeving. Industrieel en strak. De Nederlandse vormge ving zit tegen de Duitse aan: nuchter, no nonsens, maar er zit ook wat Italiaans in: emotie." Volgens Bertrand is de Duitse vormgeving aan het veranderen. Mercedes was altijd statig, maar bij de nieuwe personenwagen zie je de elegantie opduiken. Ook zij zijn op zoek naar een meerwaarde. Je moet iets een gevoel meegeven is de maat schappelijke tendens." Bertrand Janssen gaf de DAF LF, CF en XF vorm. Dat is Mercedes kennelijk bevallen. Het grote merk lokte de 42-jarige ontwerper bij de Eindhovense truckfabrikant weg. Hij wordt eerste man bij een team van 325 ontwerpers die alle auto's van Mercedes ontwerpen. Hij moet de om bouw van zakelijk design naar emotionele vormgeving realise ren. Of het hem lukt wordt straks op de internationale snelwegen uit gevochten als een DAF een Mer cedes tegen komt. Daar is de ri valiteit tussen de chauffeurs enorm. Namen kennen ze niet, maar wel: Oh, hij met die DAF, hij met die Scania. En het gaat om hun trots als ze een ander merk voorbij rijden en vol ironie een touwtje uit hun raam laten bengelen: moet ik je soms trek ken? Want, zoals een Britse truckjournalist ooit zei toen hij de nieuwe XF van DAF zag: „Ik hou van vrouwen, maar een truck moet eruit zien als een man. Zoals deze: stoer, sterk en betrouwbaar." In het midden van de vorige eeuw waren de ver schillende Ford-vestigingen concurrenten van el kaar. Zo bracht Ford Engeland te Dagenham in 1963 de Cortina op de markt als reactie op de Tau- nus 12M van de Duitse Ford-vestiging in Keulen. De Cortina was een voorbeeldige famiiiewagen die het gat opvulde tussen de Anglia en de Consul. Hij zag er goed uit, alles zat erop en eraan, hij was ruim en de Cortina had uitstekende rij-eigenschap- pen, ondanks de wat conventionele techniek. De Britten hadden er vier jaar aan gewerkt en er veel geld ingestopt. Uiteindelijk bleek dat de moeite waard, want de Cortina werd goed verkocht, het was niet alleen een gezinsauto, er bestond een versie die races en rally's kon winnen: de na Lotus. De gerenommeerde firma Lotus had de motor onder handen genomen en er een 115 pk sterke racemachine van gemaakt. De verlaagde AUaj sportwagen was herkenbaar aan de witte lak met^T groene strepen opzij, aan zijn zwarte grille en aan y I zijn gedeelde voorbumper, die bij dit exemplaar V overigens is verwijderd. De eerste generatie Corti-Jj* na Lotus was tot 1966 in productie en er zijn er [Qj 3300 van gebouwd. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20