Regionale economie uit het dal WINTER DHulshoff Biermagnaat Heineken overleden Postbode in afritsbroek Noordwijk verliest markant inwoner Recordaantal bolletjesslikkers op Schiphol Tijdelijke baas NS onbekende Omzet industrie stijgt fors t. Cieba Voor miljoenen aan vracht van KLM geroofd Geruchtmakende paskamermoord is bijna opgelost Leidsch Dagblad NR. 42814 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 OPGERICHT 1 MAART 1860 oegbeeld 3VO p zijspoor a hardrijden irgentijnen machten naar ieuwe Evita iezonde knemer krijgt aker bonus erzekering ergoedt hulp tij overgang fVD-wethouder olman in e problemen ord of the tings nu 10k in Alphen ames J. Caufield toe langer je iets >ewaart vooraleer je iet weggooit, hoe Hugger ie het nodig uit nebben nadat je iet weggegooid hebt Winterse buien Ir r-i" 1 i 3° 1 ijpend tekort in wisselgeld kchendam - Supermarkten fen door een tekort aan eu- guldens terug als wissel- Dat is tegen de afspraken zijn gemaakt in het forum |r de invoering van de euro. jgens adjunct-directeur R. orda van supermarktorgani- le CBL gaat het vooralsnog l enkele winkels. „Maar in de |p van de dag zullen honder- li supermarkten noodge- bngen tot deze stap over- in." Vooral de biljetten van I0 en 20 euro raken snel op idat volgens het CBL de ban- 1 te veel grote coupures in de dautomaten hebben gestopt. erman definitief let naar Naturalis den De genetisch gemani- leerde stier Herman en de pien Holly en Belle komen jt naar het Leidse museum turalis. Het noodlijdende technologiebedrijf Phar- ng, dat eigenaar is van de aderen, kan het onderhoud t betalen. Directeur W. van Weijden zegt in een eerste ictie dat hij het afketsen van afspraak 'betreurt, maar ook pijpt'. „We zijn blij dat er delijkheid is." Herman, Hol- ;n Belle zouden deel uima- 1 van een expositie over bio- hnologie, die op donderdag aaart wordt geopend door nister Brinkhorst van het mi- tterie van LNV. Igio 1 anken extra pen voor euro haag - De banken hebben openingstijden verruimd mensen de gelegenheid te en hun guldens voor euro's Imilen of op hun rekening te Drten. Morgen zijn de banken n 10.00 tot 14.00 uur open en Igende week op werkdagen n 09.00 tot 18.00 uur. De af lopen dagen ontstonden rijen or de loketten, vooral omdat ensen geld wilden storten. De troductie van de euro gaat erigens veel sneller dan ver- tcht. Inmiddels heeft 95 pro nt van de Nederlanders eu- 's in de portemonnee. Daar- ee is Nederland koploper in eurozone, bgina Economie Leidsch Dagblad vrijdag 4 JANUARI 2002 OK OP ZATERDAG GEOPEND door Marijn Kramp leioen - De regionale economie kruipt uit het dal. Ten opzichte van het jaar 2000 stijgen de omzetcijfers in Rijnland (Leiden en de wijde regio) weer, zelfs harder dan het provinciale en landelijke gemiddelde. Dit posi tieve beeld schetste directeur A. Berkhout van Kamer van Koop handel gisteren in de Leidse Stadsgehoorzaal. Hij presenteer de daar tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO), waaraan ruim 2500 be drijven meededen. De omzet in het werkgebied van de Kamer van Koophandel Rijnland steeg het afgelopen jaar met 0,8 procent. Hiermee wijkt de regio sterk af van het landelijk gemiddelde, dat uit kwam op een omzetdaling van 1 procent, en het provinciale gemiddelde van min 0,3 pro cent. Vooral de industrie is ver antwoordelijk voor de groei in deze regio. Waar de bedrijfstak landelijk een daling noteerde van 0,8 procent steeg de omzet van deze sector in Rijnland met 5,5 procent. Ook de agrarische- en de dienstensector boekten een, weliswaar kleine, omzet stijging van 0,4 procent. De overige bedrijfstakken (bouw, den haag/gpd - Niet dat er met deze snerpende kou ook maar iemand op zit te wachten, maar de postbode mag eindelijk een korte broek aan - als hij daaraan behoefte heeft. Het bestand aan bedrijfskleding voor de postbo de wordt uitgebreid met een af- ritsbare broek. „Schijnt de zon, dan rits je het onderste gedeelte van de broek af en je hebt een korte broek", zo legt de leiding van het postbedrijf het feno meen 'afritsbroek' uit aan zijn personeel. Dit staat te lezen in de nieuws brief die de medewerkers van TPG onlangs hebben gekregen. Een ommezwaai, want het dra gen van luchtiger kleding is lang een strijdpunt geweest bij de postbestellers. Elke zomer is de vraag weer opgekomen waarom mannen geen korte broek aan mochten en vrouwen wel een broekrok. De zaak is behandeld tot aan de Commissie Gelijke Behandeling, in 1999. Die heeft toen in het voordeel van het heersende ver bod geoordeeld. De korte broek behoorde niet tot het unifor menbestand van de postbode, en mocht daarom niet gedragen worden. Vanaf komende zomer zullen de postbodes de broek mogen aantrekken en afritsen, die in de plaats komt van de al minder verstikkende katoenen zomerbroek. (advertentie) Leiden: Nieuwe Rijn. Den Haag Rotterdam Amsterdam Leidschendam door Anton Diedrich noordwijk - Bij de groene villa's in de dui nen liggen nog geen bloemen. Stilte ligt over de wijk De Zuid in Noordwijk, en stil te ligt ook over de woning van biermag naat Freddie Heineken. Met zijn overlijden verloor Noordwijk gisteravond een van zijn markantste inwoners. Heineken lag de gemeente in het verleden nogal eens dwars bij bouwplannen in de dure duinenwijk. Mede door zijn bemoeie nis, als lid van de Stichting Noordwijkse Zuidduinen, is het vervallen hotel Helm horst aan de koningin Astridboulevard nog steeds geen hotel-met-appartementen complex. Dat was een karaktertrek van een echte 'captain of industry', zegt loco-bur gemeester Sweers. „Zijn gelijk vond hij heel belangrijk - en daarvoor was hij be reid heel ver te gaan. Tot aan de Raad van State. Maar dat is ieder zijn recht." Verder merkte de plaatselijke overheid weinig van de rijkste inwoner van het dorp, zegt Sweers. „Allereerst gaat ons medeleven na tuurlijk uit naar zijn vrouw, dochter en verdere familie. Zoiets is altijd triest." In Noordwijk is het nieuws verder niet het gesprek van de dag. De inwoners van de badplaats kenden de familie eigenlijk nau welijks. Heineken kwam sinds zijn ontvoe ring in 1983 ook nooit meer meer buiten het hek van zijn landgoed - en al zeker niet in zijn eentje. „Vroeger heeft mijn vader nog als tuinman bij de familie gewerkt", zegt een oude Noordwijkse. „Heel aardige mensen, hoor. En mevrouw liet ook ge woon zelf de honden uit. Ze waren dan wel rijk, maar ze zijn heel gewoon geble ven." Bij de supermarkt in Noordwijk aan Zee laadt M. de Boer net een kratje Heineken in zijn auto. „Ja, ik hoorde dat hij is overle den", zegt De Boer. „Dit kratje is niet spe ciaal daarvoor, dit doe ik iedere week. Maar nu is het toch net even anders." Hij kijkt nog eens naar de vierentwintig flesjes, gooit dan de kofferbak dicht. „Dat bedrijf gaat ook wel door. Net als bier drinken. En het leven." Hij stapt in. „Maar vanavond nemen we er eentje op hem." groothandel en detailhandel) daalden met respectievelijk 3,2 procent, 0,4 procent en 1 pro cent. Net als in het voorgaande jaar zette de Duin- en Bollenstreek de toon met een omzetstijging van 2,5 procent. In de Leidse re gio - waartoe de Kamer van Koophandel ook Katwijk, Rijns burg en Valkenburg rekent - ging het relatief het slechtst met een daling van 0,3 procent. De omzet in de Aiphense regio steeg licht met 0.3 procent. In deze regio werd vorig jaar wel het meest geïnvesteerd. De export groeide in 2001 even eens, met 1,6 procent. Het jaar daarvoor constateerde de Ka mer van Koophandel op dit ter rein nog een afname van 3,5 procent. Ook nam de werkgele genheid opnieuw toe, met 2,5 procent. Vooral in de diensten sector kwamen er banen bij, en dan met name bij bedrijven in de Leidse regio. Volgens de enquête is het ver trouwen van ondernemers in de economie fors gekelderd, van bijna 85 procent naar zo'n 40 procent. De enquête werd ech ter vlak na de gebeurtenissen in de Verenigde Staten op 11 sep tember afgenomen. Directeur Berkhout vermoedt dat die uit komst ondertussen alweer is achtergehaald. noordwijk/gpd - A.H. (Freddy) Heineken is gisteravond in zijn woonplaats Noordwijk overle den. Heineken is 78 jaar gewor den. Met het overlijden van Heineken verliest Nederland één van zijn grootste onderne mers. De gezondheid van de biermagnaat verslechterde vol gens een woordvoerder nadat hij vorig jaar enkele kleine her senbloedingen had gehad. Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer werden wereldnieuws toen beiden in 1983 werden ontvoerd. Drie weken na de kidnapping konden zij uit een timmerloods in het Amster damse havengebied worden bevrijd. Het was voor Heineken een traumatische ervaring en sinds het drama beperkte de bierbrouwer zijn publieke op tredens en bewaakte hij streng zijn privacy. Het was vanoch tend nog niet bekend waar Heineken wordt begraven. Naar verluidt wilde Heineken een besloten plechtigheid. Het bedrijf neemt vanaf van daag een rouwperiode van vier dagen in acht. De vlaggen gaan halfstok bij alle vestigingen en het personeel krijgt de gelegen heid om condoleancebijeen komsten bij te wonen. Volgens voorzitter Karei Vuursteen van de raad van bestuur is met het overlijden van Heineken een unieke man en een veelzijdige persoonlijkheid heengegaan. „Hij was met hart en ziel be trokken bij onze onderne ming." Freddy Heineken zou in april van dit jaar officieel vertrekken als voorzitter van de raad van beheer van Heineken Holding. Via de Heineken Holding be hield Heineken altijd de macht over het concern. De bierbrou werij blijft ook na zijn dood in handen van de familie. Het controlerende belang in Heine ken NV (het daadwerkelijke be drijf) is ondergebracht bij Hei neken Holding. De familie Hei neken heeft 50,005 procent van de aandelen in de holding in handen. De Holding heeft weer 50,005 procent in de NV. De huidige plaatsvervangend voorzitter M. Das volgt Heine ken op. Heinekens dochter Charlene de Carvalho blijft echter als vertegenwoordiger van het familiekapitaal van de Met het overlijden van Heineken verliest Nederland één van zijn grootste ondernemers. Foto: CPD Heinekens de scepter zwaaien als raadslid. Vorig jaar deden enkele ontevreden aandeel houders een aanval op de posi tie van Freddy Heineken. De rechter oordeelde echter dat Heineken geen wanbeleid voerde en er werd niet gemor reld aan de constructie van de holding. Pagina Gesprek van de Dag: Een gewone man van ongeken de rijkdom door Richard Mooyman schiphol - Op Schiphol is vorig jaar een re cordaantal bolletjesslikkers aangehouden. Exacte cijfers zijn nog niet beschikbaar, maar vermoedelijk ligt het aantal gepakte smokkelaars dat drugs had ingeslikt enkele tientallen hoger dan in het jaar 2000. In dat jaar liepen 196 koeriers met bolletjes cocaï ne in de maag tegen de lamp. Woensdag trof een schoonmaker in een toi let op Schiphol Plaza een dode man aan. Het bleek een 46-jarige Bulgaar die was overleden aan een overdosis drugs. Bij sec tie werden 33 bolletjes cocaïne in zijn li chaam aangetroffen, waarvan er één was geknapt. Dit is hem fataal geworden. De man was naar Schiphol gekomen met een vlucht vanuit Equador. Het inslikken van met drugs gevulde con dooms of stevige plastic zakjes is levensge vaarlijk. Volgens de marechaussee zijn de De gróótste selectie kantoormeubelen KJ 2000 m2 SHOWROOM! afgelopen vijf jaar voor zover bekend negen bolletjesslikkers in Nederland of Nederland se vliegtuigen overleden. Niettemin lijkt de methode op steeds grotere schaal te worden gebruikt. Alleen al in september werden op Schiphol tijdens een speciale actie bijna ze ventig drugskoeriers aangehouden. Het ging voornamelijk om Afrikanen die vanaf de An tillen met cocaïne in de maag naar Neder land vlogen. Ze deden dit in opdracht van een grote drugsorganisatie. kantoormeubelen schiphol-johannesburg - De KLM heeft uit veiligheidsover wegingen alle waardetranspor ten op Zuid-Afrika gestaakt. De aanleiding is een overval op het vliegveld van Johannesburg. Met mitrailleurs bewapende mannen maakten daarbij vorige week voor miljoenen euro's aan contanten en diamanten buit. De zending was afkomstig uit een Boeing 747 van de KLM. „De veiligheid op de luchthaven van Johannesburg kan blijkbaar niet worden gegarandeerd", al dus KLM-woordvoerder F. Hou- ben. „Pas als er dingen kunnen worden verbeterd, gaan we weer waardetransporten van en naar Johannesburg vliegen." De KLM verwacht daarover eind deze maand de knoop te kunnen doorhakken. Een groep bewapende overval lers drong vorige week een loods binnen waar de kostbare KLM- vracht tijdelijk was opgeslagen. Drie bewakers werden daarbij onder schot gehouden, van wie er één zou zijn verwond. De Zuid-Afrikaanse politie en de KLM houden er rekening mee dat de overvallers medeplichti gen hadden, aangezien zij ken nelijk op de hoogte waren van het transport. De veiligheidsmaatregelen wa ren volgens Houben al ver scherpt na een spectaculaire overval ruim een jaar geleden op het Brusselse vliegveld Za- ventem. Daar werd een grote la ding edelstenen door gewapen de overvallers geroofd tijdens het inladen van een toestel van Lufthansa. „Maar het is de vraag of je iets kunt doen tegen dit soort zeer gewelddadige over vallen, waarbij mensen met mi trailleurs het terrein op komen." haarlem/anp-gpd - De gerucht makende Zaanse paskamer- moord uit 1984 wordt mogelijk toch nog opgelost. Rond het middaguur zag het er naar uit dat de verdachte van de moord nog vandaag zou worden aan gehouden. De politie kwam de moordenaar op het spoor door nieuw DNA-onderzoek op de bewaarde sporen. De paskamerzaak draait om de moord in 1984 op de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten in een boetiek in Zaandam. Ze werd met doorgesneden hals in een paskamer gevonden. De Haarlemse persofficier E. Hartjes betreurt het dat de zaak is uitgelekt voordat de familie van het slachtoffer is ingelicht door justitie. Hij wilde daarom vanochtend geen toelichting ge ven op de stand van het onder zoek. Het DNA-onderzoek heeft defi nitief uitgewezen dat de eerdere verdachte fietsenhandelaar de moord niet heeft gepleegd. De toenmalige verdachte werd twee jaar na de moord aangehouden en in 1987 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. In 1988 werd hij in hoger beroep vrijgesproken. Mochten politie en justitie er inderdaad in slagen de zaak nu alsnog tot een oplos sing te brengen, dan is dat net op tijd. De moord zou op 30 no vember van dit jaar verjaren. De verjaringstermijn voor moord en doodslag in Nederland is achttien jaar. Benoeming Karei Noordzij grote verrassing den haag/gpd - De benoeming van Karei Noordzij (55) tot de nieuwe interim president-di recteur van de Nederlandse Spoorwegen komt voor velen als een grote verrassing. Noordzij heeft weliswaar een indrukwekkende loopbaan achter de rug, maar is na zijn vertrek als directielid bij Schip hol een beetje uit de schijnwer pers verdwenen. Voor het NS- personeel is hij in elk geval een grote onbekende. Nu mag Noordzij orde op za ken gaan stellen bij de spoor wegen en zal hij zich tot 1 juli voortdurend in het vizier van de politiek en de media bewe gen. Noordzij, tot voor kort voorzitter van Transport en Lo gistiek Nederland, is voorge dragen door minister Netelen bos (verkeer). Zij stuurde zijn voorganger Huisinga de laan uit. Bij Schiphol kwam Noord zij niet verder dan tweede man, omdat voor de post van presi dent-directeur mensen van bui tenaf werden benoemd. Kort na zijn benoeming liet Noordzij weten ongelooflijk blij te zijn met zijn nieuwe, tijdelij ke, functie. Hij noemde de NS een krachtige onderneming en gaf aan het volste vertrouwen te hebben in de overgebleven le den van de directie. „Ik heb heel veel positieve energie gevoeld in het overleg met de centrale on dernemingsraad en de raad van commissarissen. Iedereen in dit bedrijf zegt: 'Het is niet leuk wat er gebeurd is, maar we moeten er tegenaan. En we gaan er met z'n aÜen tegenaan en gaan écht proberen de situatie te verbete ren", aldus Noordzij. De nieuwe topman krijgt te ma ken met de eveneens kersvers benoemde president-commis saris Wim Meijer. De PvdA'er, oud-staatssecretaris van CRM en nu voorzitter van de raad van beheer van de Rabobank, fun geert eveneens tot 1 juli als inte rim. Meijer noemde Noordzij „zeer competent, aimabel en een zeer bindende man." De nieuwe directie moet zo snel mogelijk de verstoorde arbeids verhoudingen bij de Nederland se Spoorwegen herstellen, me nen de politieke partijen. Zij be kijken in de tussentijd hoe de greep van de overheid op de NS vergroot kan worden. De PvdA ziet het meest in een onafhan kelijke toezichthouder. Als die constateert dat het bedrijf zijn publieke taak, de reiziger com fortabel en op tijd vervoeren, niet goed uitvoert moet dat tot maatregelen van de minister kunnen leiden. Pagina Economie: Nieuws en achtergrond NS Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamn unu Wf| Straat PostcodePlaats Telefoon (i.vm controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ^TTT7TT.VEi-trrrni

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1