Daling ledenaantal laat omroep koud MEDIA Cobus springt in 'gat' van RVD: koninginbeatrix.nl Seks legt het bij SBS 6 af tegen gezelligheid Toch geen live-verslag j Spelen bij Eurosport Altijd zijn eigen weg gegaan I 2005: Wie dan leeft, wie dan zorgt NCRV gaat op zoek naar Oranje vrijdag 4 JANUARI 2002 Hilversum - De NCRV zendt vanaf 14 januari onder de titel Wij, Oranje een vierdelige serie uit over de geschiedenis van het Huis van Oranje. In Wij, Oranje trekt journalist Peter Brusse met regisseur Leo de Boer als een ontdekkingsreiziger door de tijd. In Nederland, Duits land, Frankrijk en Engeland gaan zij op zoek naar de wortels van de Oranjes en bezoeken ze plekken waar zich belangrijke historische gebeurtenissen hebben afgespeeld. De zoek tocht beweet zich tussen Wil lem van Oranje tot en met Maxima. De uitzendingen zijn steeds rond de klok van 23.00 uur op Nederland 1 te zien. Van Kalleveen directeur RTL Z Hilversum - Reinout van Kalle veen is benoemd tot directeur van RTL Z. Hij volgt Carline Harthoorn op, die RTL Z op startte. RTL Z verzorgt de finan- cieel-economische program mering van RTL 5. Een initiatief van de HMG dat op vijf juni verleden jaar van start ging. Van Kalleveen is afkomstig van de Cameo Media Groep. Die is verantwoordelijk voor de pro ductie van onder andere Het Nieuws (SBS 6) en Hart van Ne derland. Ralph Inbar te gast in Wintertijd Hilversum - TROS-programma- maker Ralph Inbar is morgen avond (RTL 5, 22.30 uur) te gast bij Harry de Winter. De Wmter praat met Inbar over zijn leven (zijn huwelijk met Sonja Barend onder andere) en carrière en bovendien worden unieke mu ziekfragmenten getoond van Glenn Miller, Charles Aznavour, Sonny Cher, Frank Sinatra en Noa. door Berrit de Lange Hilversum De publieke omroe pen staan niet meer te popelen om hun ledenaantallen naar bui ten te brengen. Tot twee jaar ge leden ontketende de openbaring van de aanhangcijfers een ware prestigestrijd, direct na de jaar wisseling rolden de faxen binnen. Inmiddels is slechts na flink aan dringen een balans op te maken. Onder het motto 'wie dan leeft, wie dan zorgt' dobberen de zend gemachtigden in alle rustig met enkele (tien)duizenden leden meer of minder per jaar richting 2005. De ledenaantallen zijn sinds het ingaan van de concessiewet in 2000 namelijk een stuk minder van belang dan voorheen. De uitzendvergunning loopt af in 2005, pas tegen die tijd is het weer noodzakelijk om het le denbestand tegen het licht te houden. Het minimale aantal leden dat de omroepen dan moeten heb ben, is teruggebracht van 450.000 naar 300.000. Bovendien is het omroeplid maatschap enkele jaren geleden losgekoppeld van het abonne ment op een gids. De KRO komt als enige op eigen initiatief naar buiten met de cij fers over 2001, ook al zijn er ruim twaalfduizend leden afge haakt. Het totale ledenbestand bedraagt nu 546.039. De AVRO en de TROS publice ren in tegenstelling tot voor gaande jaren wel weer hun cij fers over vorig jaar. De TROS heeft iets minder dan 500.000 leden, laat een woord voerster weten. „Waarom we dat nu wel weer naai- buiten brengen? Omdat het een positief getal is waar we heel blij mee zijn." Een fikse stijging dus? „Daar doen we geen mededelin gen over." De AVRO meldt 485.000 aan hangers, onder wie 170.000 die lid zijn van zogenoemde Tribu nes als gezondheid of kunst. Het aantal leden is gedaald met zes duizend. Waarom nu weer wel openheid over de cijfers van de Algemene? „Omdat er een ver schuiving is opgetreden. Het Tribune-concept is voor ons be langrijker dan het ledenaantal", aldus een woordvoerster. Geheimhouding De VARA handhaaft de geheim houding die is ingegaan in 1998, de NCRV, vorig jaar de grootste verliezer met ruim 26.000 leden, sluit zich daar dit jaar bij aan. „Dat is geen angsthazerij", aldus een NCRV-woordvoerder, „we zien 2005 met vertrouwen tege moet." De EO meldt nadrukkelijk te kie zen voor een sterkere band met de leden. De omroep heeft zich zelf een ondergrens opgelegd van 550.000. Het doel is op lan ge termijn een grote publieke omroep te blijven, aldus het persbericht. De evangelische zal daartoe jaarlijks toch tiendui zenden leden en lid-abonnees van de EO-gids moeten werven. De EO heeft overigens besloten te stoppen met de jaarlijkse pu blicatie van ledencijfers. „Een 'jacht' op leden staat soms op gespannen voet met een zorg vuldige ledenbindingsstrategie", zo laat de omroep weten. Overi gens meldt de EO tot slot dat 'het aantal leden dat voor zijn lidmaatschap bedankte vrijwel gelijk is gebleven aan voorgaan de jaren'. De jongste publieke omroep, BNN, meldt over 2001 een le denbestand van bijna 104.000. Dat moeten er in 2005 300.000 zijn om de plek in het publieke bestel veilig te stellen. „Een forse klus", beaamt ad junct-directeur Lucas Goes, „maar volgens ons is onze opga ve niet veel moeilijkere dan die van de andere omroepen: zor gen dat ze niet onder die grens zakken". BNN komt in het voor jaar met een nieuwe ledencam pagne. De VPRO meldde gisteren dat vanwege een computerstoring de meest recente cijfers niet konden worden doorgeven. hilversum/mediaredactie - De koningin opent vandaag een heuse internetsite: koningin- beatrix.nl. Met een bijzondere speech zou de vorstin borg staan voor een officiële opening geheel in stijl. Maar de konin gin heeft toch al een site? In derdaad, haar naam is 'gekaapt' door Cobus Bosscha, presenta tor van het 3FM-programma JAcobus. Met deze opvallende naam ver wacht hij veel bezoekers te trekken. „De domeinnaam Ja- cobus.nl was al vergeven en ik was op zoek naar iets spectacu lairs. Wat is een groter spekta kel dan koningin Beatrix? De RVD heeft daar duidelijk wat la ten liggen", aldus Cobus. Zijn collega-radiopresentator Ruud de Wild opende gisteren ook een nieuwe site. Voor Ruuddewild.nl gaf Big Brother- winnares Sandy het startschot. Bosscha wist hem te overtreffen met een nóg veel bekendere dame: Beatrix. Volgens Cobus puur toeval. „Het zijn twee to taal verschillende radiopro gramma's," legt hij uit. Van een nieuw concurrentiespel is dan ook geen sprake. Bosscha is in april begonnen met JAcobus en hij wilde dat eerst in goede ba nen leiden. Zomaar een nieuwe site openen zag hij niet zitten. Koninginbeatrix.nl is gerela teerd aan het radioprogramma, er komt onder andere een door JAcobus gesponsorde voetbal club op voor. Volgens de pre sentator kunnen ook mensen die niet naar het programma luisteren er hun lol mee op. En hoewel de naam in alles doet denken aan het koningshuis komt koningin Beatrix er niet op voor. Cobus verwacht veel bezoekers op zijn nieuwe site: „Wij stonden 30 november op een carrièredag en toen hebben we de site voor twee uur open gegooid. In die twee uurtjes hadden we al 6000 hits." De mensen die de site toen be zochten konden commentaar en tips geven. Die zijn daarna nog in het concept verwerkt. Directeur Fons van Westerloo wil af van platte programma's hilversum/mediaredactie - Tij dens de Olympische Winterspe len in het Amerikaanse Salt Lake City zendt Eurosport geen rechtstreekse reportages van wedstrijden uit. Op de pan-Europese sportzen der zijn tussen 8 en 24 februari alleen hoogtepunten, samenvat tingen en zogeheten 'relive'-uit- zendingen te zien. Bij het laatste wordt een wedstrijd op een later tijdstip geheel uitgezonden. Volgens een woordvoerder van Eurosport is hiertoe in verband met het tijdverschil besloten. „Op deze manier hebben we zelf het schema beter in de hand en kunnen we de kijker beter van dienst zijn." Begin november presenteerde Eurosport in Londen nog met veel bombarie het uitzendsche ma voor Salt Lake City. Trots meldde Annette Halabi, direc teur communicatie, dat tijdens de twee weken in februari in to taal vierhonderd uur winter sport op televisie worden ge bracht. Daarvan zou de helft rechtstreeks zijn. Door het tijd verschil zouden die live-reporta ges hier hoofdzakelijk midden in de nacht te zien zijn. Wat dat laatste betreft heeft Eu rosport zich nu dus bedacht. GEKNIPT Volgens de Nederlandse zeg,, man van de zender liggen fit geen financiële redenen aan d -! beslissing ten grondslag. „Uiteindelijk zal Eurosport wi' geld besparen, maar we doe'l dit vooral om beter aan te slu ten bij het publiek. Door de b( jjj langrijkste wedstrijden op 'gui In stiger' tijden uit te zenden dei di ken we dat we de kijker me<ll; aan ons kunnen binden. Zo ka Eurosport in onze ogen betf concurreren met de national zenders." In Nederland zendt de NOS d belangrijkste evenementen i Salt Lake City rechtstreeks uit. De legendarische muzikanten (vlnr) Stephen Stills, Graham Nash, David Crosby en Neil Young Foto: AP Boeiend portret van veelzijdige muzikant Neil Young Hilversum - Zijn gitaarspel ram melt nogal en hij zingt vals, maar toch is hij al dertig jaar een van de boegbeelden van de gi taarrock: Neil Young. De bij zijn leven reeds legendarische zan ger/gitarist/componist staat centraal in de film Year of the horse, die de VPRO vanavond op het scherm brengt. Voor Year of the horse volgde de bekende regisseur Jim Jarmusch (maker van onder meer de con certregistratie van The Talking Heads en van Stranger than Pa radise, Down by Law en Mystery Train) Youngs band Crazy Hor se tijdens zijn tournee van 1996. Een groot deel van de film be staat daardoor uit ellenlange gi taarsolo's en flauwe muzikan tenhumor. Tegelijkertijd vormt Year of the horse een boeiend portret van een veelzijdig artiest, die zich vooral door zijn talent, eigenzinnigheid en integriteit de afgelopen decennia heeft weten te handhaven in de grillige we reld van de popmuziek. Neil Young werd op 12 novem ber 1945 in het Canadese To ronto geboren. Hij groeide op in Winnipeg, waar hij door met na me Elvis Presley in rock-'n-roll geïnteresseerd raakte. Als muzi kant legde hij zich in eerste in stantie echter toe op folk. Met zijn Shadows-achtige groep The Squires verwierf hij een plaatse lijke reputatie. Nadat hij weer naar Toronto was verhuisd, sloot Young zich echter aan bij The Mynah Birds, met als zan ger Ricky James Matthews, de latere Motown-ster Rick James. De groep nam voor Motown en kele nummers op, maar die werden niet uitgebracht. Voor Young en bassist Bruce Palmer was dat reden om in 1966 hun heil in Los Angeles te gaan zoe ken. Een ontmoeting met Step hen Stills leidde tot de formatie van de legendarische band Buf falo Springfield. Ondanks de hit For what it's worth uit 1967 ging de groep na zo'n twee jaar ten onder, waarna Young als solo artiest debuteerde met het al bum Neil Young. Niet goed raad wetend met zijn muzikale toe komst, ging hij niet veel later in op het verzoek van Crosby, Stills en Nash om zich bij hen te voe gen. Daarbij werd de afspraak gemaakt dat ieder zijn eigen so locarrière mocht blijven nastre ven. Legendarisch In 1969 formeerde Young met Danny Whitten (gitaar/zang), Billy Talbot (bas) en Ralph Moli na (drums) de groep Crazy Hor- se, genoemd naar de legendari sche Indianenhoofdman. Later voegden Nils Lofgren (gitaar- zang) en Jack Nitzsche (piano/slidegitaar) zich bij de jc band. K Young bleef in de decennia t- daarna echter zijn eigen weg b gaan. Hij liet zich regelmatig Li door andere muzikanten bege-fc leiden en probeerde in diverse r muziekstijlen zijn weg te vindefj, Na een uitgebreide solotournee die hem aan de vooravond vanM de jaren negentig ook naar Ne-ji derland voerde, vond een her- p eniging plaats met Crazy Horsar De band, waarin Frank Sampeip de plaats van de inmiddels ovef leden Whitten had ingenomen' werkte in de jaren daarna regelP matig concertenreeksen af. Die van 1996 staat dus centraal in 'n Year of the horse. ;i 31 Eric de Bie s Year of the horse wordt van- iii avond om 23.20 uur bij de VPR l! op Nederland 3 uitgezonden, j' door Jan Vriend Amsterdam - Toegankelijk zijn, is het motto bij SBS. Als ze maar kijken. Maar tegen welke prijs? Als Willibrord Frequin te ver gaat grijp ik in, hoor. Dan laat ik het niet uitzenden." Al mag het van hem allemaal wel wat min der plat. „We moeten af van de ramsj als De bus en Door het lint. En wat minder seks kan ook geen kwaad. Aan het woord is Fons van Wes terloo, directeur bij omroepbe drijf SBS en verantwoordelijk voor de televisiezenders SBS 6, Net 5 en V8. Vooral SBS 6 staat bekend om zijn harde program mes waarbij fatsoensnormen niet meer lijken te tellen. Neemt Van Westerloo daar opeens af stand van? „Nee. Ik zeg dit niet omdat ik dat zo nodig vind, maar omdat de kijker er genoeg van heeft. Dat mag je hypocriet vinden, maar we zijn nu een maal een commercieel station dat moet meevaren op de gol ven van wat het publiek wil." Ochtend in het SBS-kantoor. Even wachten. Voordat Van Westerloo toe is aan zijn eerste bak koffie wil hij snel wat papie ren doornemen. De kijkcijfers van gisteren. Vaste kost, iedere ochtend. En? „Heel goed. Het Hart van Nederland had net zo veel kijkers als het NOS-Jour- naal. Zoals zo vaak. Toch mooi, dat we met zo'n klein clubje zo'n Hilversums instituut blij ken aan te kunnen?" Emotie Het succes van Hart van Neder land schuilt in het gevoel, do ceert Van Westerloo. „Hart van Nederland is ontstaan vanuit emotie. Het werd uit nood ge boren, omdat we op zoek waren naar een nieuwsprogramma met andere berichten dan de concurrentie. Maar soms werkt het gevoel niet optimaal, in de programmering. Zo doet Link niet wat we ervan verwachtten. En laten we eerlijk zijn: een pro gramma als Blind Vertrouwen is een flop. De uitzendingen had den de opzet om relaties op de proef te stellen, maar in de prak- gewoon goed gemaakte, positieve televisie. Vooral nu de wereld zo Fons van Westerloo: „De kijker wil ingewikkeld wordt." Foto: SBS 6 tijk komt het erop neer dat rela tie wórden stukgemaakt. En dat wil het publiek niet." „Of iets scoort of niet, heeft ook te maken met de toestand in de wereld. Toen de aanslagen in Amerika in september iedereen bezighielden, hebben we onze programmering moeten aan passen. Dan kun je niet aanko men met een film over oorlog en geweld. Nu de economie te rugvalt, kunnen we het ons niet permitteren om programma's te laten doorlopen die niet goed scoren. Dan jaag je adverteer ders weg. Daarom hebben een talkshow als Thomas eerder van het scherm gehaald dan de be doeling was." „Intussen weten we dat de kij ker feel-good-programma's wil. Gewoon gezellig. Dus ben ik blij met Gert-Jan Dróge en Robert ten Brink. Uit behoefte aan die gezelligheid hebben we in sep tember noodgedwongen oude afleveringen van Vrienden voor het Leven van de plank gehaald. Oók na de zevende herhaling trekken die nog steeds een groot publiek. Vanwege de sfeer." Gelukkiger „De kijker wil gewoon goed ge maakte, positieve televisie. Vooral nu de wereld zo ingewik keld wordt. Eigenlijk ben ik blij dat de wal het schip op dat ge bied heeft gekeerd. Want ik breng ook liever kwaliteit dan ramsj. In dat licht ben ik geluk kiger met programma's als Su- perRobert van Robert ten Brink dan met een programma als Door 't lint. Daarom brengen we in het nieuwe seizoen juist veel drama. Een ziekenhuisserie, een serie over een familiebedrijf, al lemaal sfeer en diepgang. De cij fers bewijzen de behoefte." „Ik weet dat cijfers ook gevaar lijk kunnen zijn. Soms dwingen ze me een programmaformule om zeep helpen dat nog niet he lemaal tot wasdom is gekomen. Ik voel ook regelmatig druk van de aandeelhouders om het nieuws maar van de zender te halen, omdat nieuws matig scoort in vergelijking met films en show. Maar zolang ik hier als oud-journalist de leiding heb, blijven we nieuws brengen." Als tv-baas kan hij ook op ande re programma's zijn stempel drukken. Zoals hij dat deed met de inzamelingsactie voor de Vo- lendam-slachtoffers door SBS 6. „Omdat ik daar in de buurt woon en graag bij hotel Spaan der zit, kwamen ze op me af, de Volendammers. Of we als om roep niet wat konden doen, voor de verbrande jongeren. Achteraf heb ik er ook wel kri tiek op gehad, intern. Zo van: dat doen we zeker omdat je er woont? Maar ik vind dat we hierin als omroep een taak heb ben. Bij dit soort gebeurtenissen hoor je je betrokkenheid te to nen." Inzameling „De opbrengst van de actie was bescheiden, dat is waar. Maar dat lag een beetje aan de opzet. Er was geen vast omlijnd doel. We riepen de kijker op om geld te storten voor de slachtoffers in het algemeen. Als je je richt op een inzameling voor één ge bouw of de aankoop van een bepaald apparaat, spreekt dat meer aan." „Maar de actie was wél een groot succes als je kijkt naar het begrip voor de brand- slachtoffers. Wij lieten de ver- brande jongeren met al hun ver wondingen hun verhaal doen. De confrontatie met de brand wonden in beeld was hard, maar het heeft wel een positief effect gehad. De drempel in het contact met die jongeren werd lager, na onze uitzending." Van Westerloo heeft geen marktonderzoek nodig om dit soort meningen op tafel te gooi en. „Als je veel onder gewone mensen bent, hoor je genoeg. Dus ga ik regelmatig met bus 112 uit Katwoude naar mijn werk in Amsterdam. Dan hoor je de stemmen die zich anders nooit laten horen. Aan de reac ties hoor ik dat Willibrord Frequin een functie heeft. Want hij zegt wat het gewone publiek vindt." Maar die mening is toch niet representatief voor het hele publiek? „Nee, de sjiek van Bus- sum hoor je daar niet. Maar die kijken toch naar Nova." ...Ik weet niet of ik moedig ben, want ik heb nooit ruzie. Ik ben niet agressief en niet bang, en dat is de goede combinatie om geen mot te krijgen... Cabaretier Theo Maassen over moed in HP/De Tijd ...Als ik iets over mijn seksuele identiteit heb losgelaten, is het dat ik mezelf heb leren kennen als biseksuele vrouw. Helaas is dat zo'n ondenkbaar iets, dat men mij gewoon als lesbisch bleef bestem pelen. Zangeres Mathilde Santing in Joods Journaal ...Memen op Ibiza denken veel na over wat leven nou eigenlijk is in Amsterdam had ik daar geen tijd voor. Gestresst als ik altijd was om overal niet te laat te komen... Actrice Saskia Temmink in de NCRV-gids. ...Ik heb inderdaad relaties ge had met getrouwde mannen. Dat is heel makkelijk, want ze vallen als rijpe appels van de boom... Schrijfster Yvonne Kroonen- berg in Privé... ...Ik ben heel grappig en dat weet niemand... Presentatrice Sylvana Simons in de Veronicagids. Kylie Minogue Foto: EPA ...Er is zo'n zure cultuur in Ne derland. In Amerika is comedy schrijven het hoogste watje kunt halen, ben je God en Jezus in één persoon. Hier kun je niet lager zinken... Comedyschrijver Hairm Edens in Beau Monde Volgens een woordvoerder zijn de NS het probleem op het spoor. Volgens de reizigers ook... Terzijde in Vrij Nederland ...Ik kan leuke boeken schrijven, maar er zijn maar weinigen die dat weten... I Schrijver Kester Freriks in Vrij Nederland ...Ik kijk naar Ruby Wax omdal Ruby zo hondsbrutaal is en naar die knullige Habets om nu te ergeren... Presentator Aart Zeeman in de NCRV-gids. ...Een profeet wordt zelden ge- eerd in eigen land. Blijkbaar ook niet in eigen huis... Emile Ratelband over zijn laatJ ste scheiding in Nieuwe Revu Je kan beter een goede kop heb ben en een slecht lichaam dan een goed lichaam met een slecte kop. Want dan kom jeer sowie so nooit... by Schaatser Bart Veldkmap in Sportweek ...Als ik sport maak ik me min der zwaar op dan wanneer ik uitga.Wielrenster Leontien van 1/ Moorsel in Beau Monde...Ik vind het leuk dat ik glooiingen heb, daar kan ik goed mee le ven... TV-presentatrice Pernile la Lau^ 18 Bli in Beau Monde Wat is de slechtste film ooit? |M( Waarsch ijnlijk alle films waar ik in zit... Zangeres/actrice Kylie Mino gue in de Veronicagids.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18