Voorhout gelooft niet in( 'fusieplan' van Warmonc DUIN BOLLENSTREEK Een plezierig tussendoorstraatje 22,00 Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Leidsch Dagb' STEMMEN WEKEN VOOR Vrijwilligersprijs Rijnsburg voor drie krasse vrouwen Dubbele winst voor Witte School De Stelling WETEN WAARVOOR JE KIEST Lisse - Narcissenstraat Nekklachten voor jonge Voorhouter vrijdag 4 JANUARI 2002 tevreden als ze voelen dat je mét hen bestuurt in plaats van óver hen. Ik vind dat we daar als Lisse goed mee bezig zijn geweest, en nog bezig mee zijn overigens." De derde collegepartij is Nieuw Lisse. Voorman van die plaatselijke politieke partij is Ad van Zeist: „Goed bestuur moet juist tot politieke interesse lei den. Op zich moet je er gelukkig mee zijn dat de kiezers vier jaar geleden het vertrouwen hebben gegeven en dat ze daar tevreden over zijn geweest. Maar gedurende de rit heb je ook impulsen vanuit de bevolking nodig. Die impul sen zijn er ook geweest. Zeker van de mensen die direct bij bepaalde besluit vormingen waren betrokken. Ik denk dan aan de Broekweg en de le Poel laan." Cees Verburg, lijsttrekker van D66: „In het algemeen kloppen burgers bij het gemeentebestuur aan als er iets in de buurt hun niet zint. Er is dus in de Narcissenstraat waarschijnlijk geen sprake van desinteresse, er is gewoon geen behoefte. In die zin ben ik het eens met de stelling. Als je me de vraag stelt of we in Lisse een goed bestuur hebben, antwoord ik, na enig naden ken, bevestigend." Hans de Jong is lijsttrekker van SGP- /Christenlfnie: „Ik geloof dat de stel ling anders moet luiden: de tendens in de maatschappij naar individualisering runsburg - Drie krasse, Rijnsburgse dames van 78, 83 en 85 jaar zijn uitgeroepen tot Vrijwilligsters van het Jaar 2001. De keuze was volgens burgemeester Van der Lee niet eenvoudig. Een selectie uit 25 door de be volking genomineerde kandidaten komt im mers al snel neer op het vergelijken van ap pels met peren. Juist daarom zijn de drie oudsten uitverkoren. De jongste onder hen is A. van der Burg- Dams. De 78-jarige vrijwilligster van Tafeltje Dekje en de Vlietstede was het vaakst geno mineerd van alle kandidaten. Haar 83-jarige medewinnares J. Jonker is eveneens vrijwil ligster bij De Vlietstede. L. de Mooij is met haar 85 jaar de oudste. De burgemeester memoreerde dat zij vorig jaar haar rijbewijs nog heeft laten verlengen om daarmee mensen naar het ziekenhuis of verzorgings tehuis te kunnen brengen. „Drie mensen die op hoge leeftijd, ieder op haar eigen wijze nog bezig zijn voor ande ren", aldus Van der Lee. „Vele activiteiten van deze dames staan in relatie tot ons ou- derencentrum De Vlietstede, dat het afgelo pen jaar veertig jaar bestond. Ook daar staan deze vrijwilligsters symbool voor." sassenheim - Een 11-jarige jon gen uit Voorhout heeft gister avond nekklachten overgehou den aan een aanrijding tussen twee auto's. Het jongetje zat in de voorste auto, die werd be stuurd door een 42-jarige Voor houter die op een afrit van de A44 ter hoogte van Sassenheim moest remmen voor een stop licht. De automobilist daarach ter, een 33-jarige man uit Noordwijk, merkte dat te laat. Swingen in De Mijlpaal katwijk - Wijkvereniging Cleyn Duin/ Witte Hek houdt zater dag 5 januari in wijkgebouw De Mijlpaal aan de Stadhouders- dreef 22 een swingende disco voor jongeren tot 16 jaar. Vanaf dit weekeinde kunnen jongeren om de week dansen op de nieuwste muziek. De disco be gint om 19.30 uur en duurt tot 22.30 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie: 071 4071751. Fout fotobijschrift rijnsburg - Gisteren publiceer de deze krant een foto van de nieuwjaarsreceptie van de ge meente Rijnsburg, waarop on der meer twee trompettisten waren te zien. Per abuis stond bij de foto dat die was genomen in het gemeentehuis van Kat wijk. Noordwijkse scholieren in 26 teams streden gisteren in de Northgohal met elkaar om de ereplaatsen in het kerstbasket- baltoernooi. En als leuke opsteker aan de vooravond van belangrij ke beslissingen over de herbouw bleken zowel de basketballers als de basketbalsters van de Witte School hun leeftijdsgenoten van de andere basisscholen de baas. Op de foto spelen de teams van de Bronckhorstschool (in het blauw) en de Zeevlam tegen el kaar. De Zeevlam won deze wed strijd ruim. Foto: Dick Hogewo- ning voorhout - De gemeente Voor hout stelt zich terughoudend op ten aanzien van het plan van de gemeente Warmond voor het la ten samensmelten van de ambte lijke apparaten van Warmond, Oegstgeest en Sassenheim. Bur gemeester De Ronde van Voor hout ziet weinig in het plan zoals het er nu ligt. Meer kapiteins op één schip leidt alleen maar tot ru zie, zo taxeert hij het plan van Warmond, dat door Oegstgeest en Sassenheim wel met met en thousiasme is onthaald. Nadat bijna het hele doip in op stand kwam tegen het plan van burgemeester en wethouders om Warmond een deelgemeen te van Leiden te laten worden, wendde het college de steven. In plaats daarvan werd geopperd de ambtelijke apparaten van Oegstgeest, Warmond en Sas senheim geleidelijk aan te laten samensmelten. De drie gemeen ten houden daarbij in eerste in stantie hun zelfstandigheid, een fusie is een op zichzelf logisch gevolg. „Maai' je moet iedereen natuurlijk de tijd geven om aan dat idee te wennen", zegt de Sassenheimse burgemeester Buddenberg daarover. Volgens Buddenberg betekenen de huidige plannen niet dat Voorhout als fusiepartner uit beeld verdwijnt. Wat hem be treft kan Voorhout zó aanschui ven bij de gesprekken. Graag zelfs, benadrukt hij. Bij een paar peilingen in Voorhout hebben de inwoners laten weten dat ze in elk geval willen samengaan met Sassenheim als er wordt heringedeeld. Maar wat burgemeester De Ronde betreft blijft Voorhout voorlopig toekijken. Ten eerste omdat hij het huidige model niet ziet zitten. Als drie gemeen ten één ambtenarenapparaat gaan aansturen, ontstaat er on vermijdelijk verwarring en lig gen ruzies en competentiege vechten om de hoek, meent hij. Daarnaast loopt in Voorhout momenteel een onderzoek naar de eigen bestuurskracht, dat moet uitwijzen of en hoe de ge meente op langere termijn zijn eigen boontjes kan doppen. In maart moet dat onderzoek zijn afgerond. Komen de onderzoe kers tot de conclusie dat Voor hout niet zelfstandig verder kan, dan is wat De Ronde betreft een gemeentelijke herindeling niet uit te sluiten. Maar dat wordt dan een zaak voor de nieuwe gemeenteraad, mede omdat die naar het zich laat aanzien voor het overgrote deel uit nieuwko mers zal bestaan. Maar ook die nieuwe raad moet volgens hem niet te hard van stapel lopen. Voorhout is een vi- nex-locatie, waar de komende jaren nog een aantal duizenden woningen moeten worden ge bouwd. „Bij een herindeling veranderen allerlei ambtenaren van bureau. Veel mensen gaan ook weg omdat ze niet weten wat ze na de fusie te wachten staat. De praktijk leert dat bij een fusie alles twee jaar stil ligt", leidt tot politieke desinteresse. De pol 01 tiek is pas interessant als de eigen be- 10 langen geraakt worden. Door de indi vidualisering behoren steeds minder ra zaken tot het eigen belang. Het is een ,e uitdaging voor de politiek om de bur- gers in te laten zien dat het algemeen ee, belang ook tot het eigen belang be- hoort." |S Willem Loos, WD: „De stelling klopt, 00 Als je niet voor je eigen belang hoeft op te komen, is de belangstelling voor de poljtiek miniem. Dat eigen belang: de eigen woon -en leefomgeving. Is ht|^ erg dat de interesse minimaal is? Nee, persoonlijk vind ik het wel logisch, want niet iedereen heeft de tijd om zich met de politiek bezig te houden." jg' zegt De Ronde, die als burge meester elders al twee gemeen telijke herindelingen aan den lij ve meemaakte. „Zo'n stilstand kan Voorhout zich niet permitteren. In de nieuw te bouwen wijken moe ten bijvoorbeeld belangrijke voorzieningen komen, zoals een sportaccommodatie en wellicht een geheel nieuw sportpark. Stilstand betekent dus in het ge val van Voorhout achte gang." Wat De Ronde be krijgt het laten doorgaan va bouwplannen in Voor r 1 voorrang boven een heri ling. Het betekent overigens niet ol nadrukt hij, dat de genie jn Voorhout zich afsluit voor omgeving. „We praten rege tig met de colleges van orn' gende gemeenten. Dat blijft (advertentie) Eind december op een regen achtige middag is het rustig in de Narcissenstraat. Dat heeft niet zo veel te maken met de re gen of met de tijd van het jaar. Het is bijna altijd rustig in de Narcissenstraat in de Lissese bloemenbuurt, een straatje waar je alleen doorheen loopt of rijdt als je er moet zijn. Van verkeer, laat staan verkeerspro blemen, is dan ook niet veel te merken. „Onze straat is echt zo'n tussendoorstraatje", zegt Coby Staats die ér al 21 jaar woont. Het drukke verkeer op de Broekweg, de weg die aan het ene eind van de straat ligt en verkeer uit de Haarlemmer meer naar het Lissese centrum leidt, raakt haar dus niet zo. Wat zijn dan wel de problemen van de Narcissenstraat? Na enig aandringen komt Staats met parkeerplaatsen, oftewel het ge brek eraan. „Nou, het is niet echt een probleem dat typisch bij deze straat hoort, parkeer problemen zijn er overal", ver duidelijkt ze. „Er zijn in de straat gewoon te weinig. Drie of vier auto's per huis is hier heel normaal. Kinderen blijven te genwoordig langer thuis wonen omdat de prijzen van de huizen erg hoog zijn en ze hebben voor hun werk een auto nodig. Heel logisch vind ik dat. Wat kan een gemeentebestuur daar nou aan doen? Niks toch? Ja, het enige is dat ze op het gemeentehuis ge duld moeten hebben tot de kin deren van die gezinnen ergens anders wonen." Coby Staats volgt de Lissese po litiek van een afstandje. Wat er in Lisse gebeurt, vindt ze min der belangrijk dan wat er in Den Haag gebeurt. Staats stemt op 6 maart dus wat ze bij de landelijke verkiezingen van 15 mei ook gaat stemmen. Lisse heeft haar aandacht alleen bij grote of spraakmakende zaken. „Laatst nog, toen het ging over de verbouwing van het ge meentehuis en bleek dat de kosten daarvan heel hoog wa ren. Dat vind ik wel leuk en in teressant om te lezen. Of als het over het sportpark gaat, want daar maken we met het gezin graag gebruik van. Annie van de Wetering woont al 66 jaar in de Narcissenstraat in Lisse. Sterker nog, ze heeft sinds haar geboorte nooit er gens anders gewoond. Waarom zou ze ook? Ze vindt het een prettig straatje, waar de sfeer goed is. Wie denkt er dan aan verhuizen? De huizen zijn rond 1930 gebouwd met de beste kwaliteit hout en de beste ste nen. „Heel anders dan ze te genwoordig bouwen, veel beter. Ik woon hier met veel plezier." Een groot pluspunt van de on geveer veertig panden aan de Narcissenstraat is verder dat ze van die grote tuinen hebben, enorme lappen van tussen de dertig en vijftig meter lang. Veel bewoners telen daar groente. Ook Annie van de Wetering, al doet haar broer - die om de hoek op de Kanaalstraat woont - het wieden, zaaien en oog sten. „Daar heb ik dus weinig onderhoud aan", zegt ze. .Al leen maar plezier. Het is niet het enige 'probleem' dat aan haar deur voorbijgaat. Mevrouw Van de Wetering rijdt geen auto en dat de andere Narcissenstraatbewoners het 's avonds wel eens moeilijk hebben om een parkeerplekje te vinden, weet ze alleen van horen zeggen. Of van uit het raam kijken natuurlijk Kort sa mengevat: bij mevrouw Van de Wetering valt geen wanklank te halen. Misschien is het wel dadrom dat ze de gemeentelijke politiek niet of nauwelijks volgt. „Maar de burgemeester en de wethouders ken ik wel." Frits van Tol, van nummer 42, is beter op de hoogte van de ge meentelijke politiek. Hij is erg tevreden met het gemeentebe stuur. „Wat ze doen, doen ze goed. Als ik ze een cijfer moest geven, geef ik ze tussen de ze ven en de acht. Kijk, er zijn na tuurlijk wel wat probleempjes, maar wat moet een burgemees ter daar aan doen? De mensen zijn bijvoorbeeld te beroerd om twintig meter te lopen en dus eisen ze een parkeerplaats voor de deur. Het drukke verkeer is in het hele land aan de orde, Nederland is klein en iedereen heeft haast. Dan hoor je mij er niet over dat het op de Broek weg in de spits zo vol zit. Als je wilt kun je altijd klagen, maar zo zit ik niet in elkaar. Die houding van nuchter realis me of realistische nuchterheid is een verklaring voor de naam van zijn huis, dat hij zo'n 29 jaar bewoont. Van Tol had altijd al de wens om in een-huis-met- een-naam te wonen. „Maar dan moest het niet 'Nooitgedacht' of 'Weltevreden' zijn. Het moest iets origineels worden, maar ik kwam er niet uit. Toen ik een keer iemand daarover vertelde, zei een man, het was een Katwijkse penenboer op de Zanderij: Waarom noem je het geen Wist ik 't maar'. Dat was de oplossing, een betere naam ben ik nooit tegengekomen. Dus toen ik in de Narcissen straat terechtkwam, liet ik het bordje maken. Het hangt er al bijna dertig jaar." Aan de kant waar Van Tol woont ligt de Gasstraat. Het is de toegangsweg naar het oude bedrijventerrein aan de Greve- ling, die tegenwoordig veel minder dan vroeger voor zwaar verkeer wordt gebruikt. De Gas straat is meer in trek als par keerplaats voor de auto's die niet in de Narcissenstraat te rechtkunnen en het is de door gangstraat voor jongeren die vanuit Lisserbroek op weg gaan de hangplek aan de Grevelin- genstraat. Van Tol stelt zich ook hier tolerant op. „Er moet so wieso een plek zijn voor hang jongeren en dan kunnen ze het beste terecht op een industrie terrein." Minder te spreken is hij over de jeugd die langs zijn huis loopt om bij jongerencentrum Magnifiosi aan de Greveling te geraken. „Regelmatig hebben omwonenden last van verniel zucht aan de auto's. Mijn huis is in het voorjaar nog beklad met graffiti. Ik ben niet de enige die blij is als de stapavonden weer voorbij zijn." Maar, en dat wil Van Tol nog even benadruk ken: „Dat is echt het enige min puntje van wonen in de Narcis senstraat." Gerard Baas In de Narcissenstraat in Lisse over heerst de tevredenheid. De bewoners wonen er met plezier en dat zorgt er wellicht voor dat de interesse in de plaatselijke politiek niet al te groot is. Heeft het een met het ander te ma ken? Hoe denken de politici over de stelling: Een goed bestuur leidt tot po litieke desinteresse Jaap Schuijt is wethouder van Welzijn en lijsttrekker voor het CDA „Wat is goed bestuur, wanneer doe je het goed? Mensen zijn tevreden als hun woonomgeving goed is. Daar kan een gemeentebestuur alleen niet veel aan doen, daar heb je instanties bij nodig die direct bij de bewoners betrokken zijn. Ik denk dan aan de wijkcommis sie Bouquet en de woningbouwvereni ging Trias. Op zijn beurt doet het ge meentebestuur er goed aan de contac ten met zo'n wijkcommissie en de wo ningbouwvereniging op peil te hou den." Frans Prins, PvdA, wethouder ruimte lijke ordening: „Ik ben het niet met de stelling eens. Alles wat je als gemeente bestuur doet, moetje goed communi ceren. Als bewoners het daar niet mee eens zijn, komen ze heus wel naar je toe. Zo werkt dat in Lisse. Mensen zijn In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De bewoners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waar alle lijsttrekkers vervolgens op reageren. Welke straat wordt bezocht, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de plattegrond. Corrie van Zon stuurde de redactie naar de Narcissenstraat in Lisse. Leidsch Dagblad houdt u de komende periode als geen ander op hoogte van het nieuws rond de nationale en gemeenteraadsverkiezingen. Voor een (proef-) abonnement belt u 071-5128030. Zie ook de bon op de voorpagina.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14