LEIDSE REGIO/RIJN EN VEENSTREEK bsyssïs VVD Leiderdorp eist spagaat wethouder 'Alphen aan den Rijn is veilig' itraks ben ik weer een sociaal werker, nu even niet' Proefperiode jeugdwerk Oegstgeest Chauffeurs Mariënhaven krijgen Warmondse vrijwilligersprijs Warmond is vandalisme beu eder vangt ipen op www.leidschdagblad.nl Ifi AAN DEN RUN - De poli- Gft een 30-jarige Alphe- -m kangehouden op verden- m h m 1 d flitie was de verdachte op haar de zoon van het joffer, maar zij weigerde j idfoen en sloeg de vrouw. door Erna Straatsma oecstceest - Wekelijkse cursus sen en een maandelijkse disco moeten dit jaar de behoefte aan jeugdwerk in Oegstgeest aanto nen. Wethouder Steens (Leef baar Oegstgeest) wil eenmalig 22.000 euro uitgeven voor de opzet van activiteiten voor kin deren tot twaalf jaar. De Stich ting Evenementen of de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) moet het programma uitvoeren. Steens' voorstel vloeit voort uit de subsidieaanvraag die de Oegstgeestse Stichting Evene menten vorig jaar indiende. De stichting, onder leiding van D. Selier, verzorgt al enige jaren kindervakantieactiviteiten op vrijwillige basis. Selier wil die ac tiviteiten uitbreiden en als pro fessionele kracht verder gaan. Hij denkt daarbij aan de organi satie van wekelijkse kinderclubs voor negen- tot twaalfjarigen. Het programma dat Selier voor ogen heeft is volgens Steens niet betaalbaar. Ze verkiest subsidië ring van wekelijkse cursussen en een maandelijkse disco boven de weekeinde- en vakantieacti viteiten van de Stichting Evene menten. Steens noemde de, door de gemeente gesubsidieer de, kindervakantieweek van de Stichting Evenementen vorig jaar een 'verkapt opvangadres', waaraan ouders meer zouden moeten bijdragen. De 22.000 euro die Steens be schikbaar heeft wil ze besteden aan het inhuren van een profes sionele kracht voor twintig uur per week. Deze jeugdwerker kan in multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt zo'n vijftien ver schillende cursussen houden. Elke cursus moet minimaal tien deelnemers trekken, wil Steens de proef als succesvol beschou wen. Als de raad op 7 februari instemt met het voorstel wil de wethou der zowel de Stichting Evene dissident Kanters, voor de plan nen dreigt te stemmen, terwijl het nieuwe verkiezingsprogram ma van de WD een andere rich ting opgaat. In dat geval zadelen de vertrekkende raadsleden (al leen Kanters en Kolman staan nog op de nieuwe kandidaten lijst) de nieuw gekozen WD- fractie met een onplezierige er fenis op, vindt Langenberg. Zo stelt de WD in het nieuwe par tijprogramma 'Verstandige ver andering en vernieuwing' dat kapitaalvernietiging moet wor den voorkomen. De voorgestel de bouw van een nieuw ge meentehuis, een nieuw theater en een nieuwe bibliotheek gaat Langenberg veel te ver. „De Mu- zenhof en de bibliotheek zijn nog prima voorzieningen. Deze afbreken voor een woonzorg complex bij Dillenburg is zonde. Ook herbouw van het gemeen tehuis is mogelijk een vorm van kapitaalvernietiging." Daarnaast tast het 'enorme bibliotheekge bouw' van het plan Coenen park de Houtkamp aan, stelt Langenberg. Voor de nieuwe WD is dat on bespreekbaar. Ten slotte veran dert Leiderdorp bij uitvoering van al deze plannen in een grote bouwput, en ook daar is de Dat sociale aspect speelde ook een grote rol toen de 53-jarige Zoeterwoudse zich een half jaar geleden afvroeg of zij na zeven jaar met dit werk moest door gaan. Een collega ging met pen sioen. Een mogelijke opvolger haakte al snel af. Stuijt bleef daardoor alleen over. Ze kon el ders aan de slag, maar koos uit eindelijk toch voor Zoeterwou de. „De gemeente en de mensen van De Eendenkooi praatten op me in en wezen me erop dat het belangrijk was dat ik bleef. An ders zou dit kantoor ook dicht gaan. Dat zou vooral ouderen treffen. Wel is besloten om van af juni alleen nog maar 's mid dags open te zijn. Voor de ge- rilligersprijs ir Utopia 1 M 3pkwouDE - Jongerenvereni- Itopia heeft de vrijwilli- miijs 2001 van de gemeente roude ontvangen. Wet- 8r Stuijt overhandigde gis- >nd tijdens de nieuwjaars- ie in de raadzaal de oor- aan voorzitter Ronald lof. Bovendien is 453,78 [duizend gulden) overge- op de rekening van de ren die hun clubgebouw ;n in het sportpark Haas- aan de Nieuwe Weg in roude-Dorp. pltkantoor Ihen dicht AAN DEN RUN - Het pOSt- >r aan de Julianastraat in [n is gisteren bijna de hele icht geweest. Volgens itoren BV heeft de slui- [iets te maken met de in- ig van de euro. Het ging l^tn technisch probleem, )ver de voorlichter verder itspraken wil doen. Klan- jn gisteren via een aan- iiljet op de deur geïnfor- 1. Om 16.30uur opende istkantoor zijn deuren Tdswandeling :entrum Alphen n aan den run - De jidsen organiseren mor- en wandeling door het ke im al^kor, oor. hor. ek Kolman in de problemen door centrumplan door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse WD-wethouder Kolman zit in grote politieke moeilijkheden. Stemt zij 14 januari in met het centrumplan van Jo Coenen, dan keert zij zich in de ogen van het afdelingsbestuur tegen het nieu we WD-verkiezingsprogramma. Stemt zij echter tegen, dan haalt zij zich de woede van het zitten de college van burgemeester en wethouders op haar hals. Donderdagavond komen de le den van de WD in partycen trum 't Oude Dorp bijeen voor hun traditionele nieuwjaarsbor rel. Het afdelingsbestuur van de WD grijpt deze gelegenheid aan om, voorafgaande aan de raads vergadering van 14 januari, een discussie over het centrumplan van Coenen uit te lokken tussen leden van de partij en de ge- meenteraadsfractie. „Dat is no dig, omdat er in het lopende partijprogramma nauwelijks iets over deze plannen staat, terwijl het om een beslissing gaat waar van we jaren later de gevolgen nog merken", stelt de nieuwe li berale lijsttrekker Langenberg. Belangrijker is dat de zittende fractie, met uitzondering van nieuwe WD faliekant tegen. „Want dat betekent dat het woongenot minstens tien tot vijftien jaar wordt aangetast", aldus Langenberg. Wethouder Kolman staat twee de op de kandidatenlijst van de WD, en is in oktober akkoord gegaan met de uitgangspunten van het nieuwe verkiezingspro gramma. „Ik ga er dus vanuit dat zij in de geest van dat nieu we programma handelt", zegt Langenberg. „Doet zij dat niet, dan kan ze dat op geen enkele manier aan haar kiezers en aan leden van de partij verkopen. Ze heeft genoeg politieke ervaring om te kunnen bedenken wat dat voor consequenties heeft." Het WD-afdelingsbestuur en de lijsttrekker zien het liefst dat de fractie voor uitstel van de beslis sing over het centrumplan kiest, tot na de gemeenteraadsverkie zingen „Nu is er nog te veel on rust onder mensen, en is er te veel onduidelijk. Het is een plan voor jaren, dan is uitstel van een paar maanden geen ramp." Wethouder Kolman doet er voorlopig het zwijgen toe. Zij wil niet vooruitlopen op de discus sie van donderdagavond in het liberale kamp. „Eerst wil ik met mijn fractie overleggen." urn van Alphen aan den Om daaraan mee te doen, It een volwassene 2 euro. iren mogen voor half geld ]De informatieve tocht be- m 10.00 uur bij het VW- lor aan de Wilhelmina- Aanmelden bij de WV: 495600. uwjaarsduik watertank I/koop - Wie zin heeft in erlate nieuwjaarsduik, kan morgen een water- n Nieuwkoop benutten, t winkelcentrum aan het edyplein plaatsen de on- imers van het centrum uiktank met 28.000 liter Onderin de tank liggen en met nummers. Aan het •^ejjvan de dag krijgt degene ;t)!jiet winnende nummer 250 Omstanders kunnen door iten, onder het genot van vein en erwtensoep, de ïkunsten van de waaghal ewonderen. Informatie bij van der Kant: 0172- 7. Zes bedrijven met gevaarlijke stoffen kwetsbaar bij rampen door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Na een inspectie bij bedrijven met veel gevaarlijke stoffen stelt burge meester Schoof dat Alphen aan den Rijn een veilige gemeente is. Het rapport stelt hem voorlopig gerust, zei hij gisteren bij de be kendmaking. Wel kunnen bij zes bedrijven door opslag van ge vaarlijke stoffen zo'n duizend slachtoffers vallen als zich daar een ramp voltrekt. Alphen heeft vooruitlopend op de registratieplicht onderzoek laten verrichten naar aanleiding van de rampen in Enschede en Volendam. De met name genoemde ge vaarlijke bedrijven zijn: Biester- veld aan de Eikenlaan, Auto Col- pa aan de Foreestlaan, Mavom aan de Handelsweg, Gabo aan de Kalkovenweg, Vos aan de Ondernemingsweg en Shell aan de Zegerbaan. Ook drie LPG- stations in de buurt van huizen houden gevaar in. Maar brand weercommandant Zuidijk deelt de mening van Schoof. „Wij hebben geen bedrijven die er niet zouden mogen zitten." De vuurwerkopslagplaatsen in Alphen kunnen volgens de ge meente hooguit voor vijftien mensen gevaar opleveren en vallen daardoor volgens het mi nisterie van VROM in een lage risicocategorie. De gemeente voldoet volgens het rapport op dat gebied aan de normen van de overheid. „We lopen geen kans op een domino-effect", zegt Zuidijk. „Industriegebieden en woonwijken liggen in Alphen behoorlijk gescheiden." Het vervoer van gevaarlijke stof fen in Alphen schatten de in specteurs op 10.000 bewegingen per jaar, vooral over de weg. Ne gen van de tien tankauto's be vatten op basis van cijfers uit 1988 brandbare vloeistoffen. Over water, per spoor en per pijpleiding is het vervoer daar van beperkt. Met name over water is het ver voer van kerosinetransporten vrijwel tot nul teruggebracht, terwijl er in 2000 nog 147 sche pen met zo'n lading door het centrum gingen. De enige trans portleidingen voor gevaarlijke stoffen door Alphen zijn twee hogedrukaardgasleidingen aan de zuid- en westkant. Als daar mee iets gebeurt is, dat op 200 meter daarvan merkbaar. Schoof: „Alphen is een relatief nieuwe stad. Problemen op het gebied vein veiligheid doen zich hier weinig voor. Maar alle in woners hebben het recht om te weten welk risico ze lopen. Daarom hebben we dit onder zoek gedaan." Bij buurgemeenten brengt één bedrijf, mengvoederfabriek Cavo Latuco aan de Hooge- waard in Koudekerk aan den Rijn, risico's voor Alphen met zich mee. Alle bedrijven zijn inmiddels schriftelijk op de hoogte ge bracht van de resultaten van het onderzoek. Overuren voor het eenvrouwspostagentschap in Zoeterwoude Jan Preenen del irwoude - De man maakt nerveuze indruk. Hij kijkt pe htig om zich heen en pas ele seconden durft hij zijn W<; te stellen. „Wat moet ik mijn zwarte geld?" Nel t blijft de rust zelve. „Koopt 3; aar een nieuwe auto", zo tini haar advies. De potentiële aal asser legt zich zonder mor- )ij de situatie neer en loopt n: eur uit. Met zijn oude geld. ng ;ende." jns eenvrouwspostagentschap 70 )e Eendenkooi in Zoeter- de-Rijndijk maakt dezer da- u is net als alle andere kantoren Lange rijen. Zowel als buiten. Klanten zijn het kleine agentschap altijd open is, terwijl Post i oren BV heel wat van zulke str cepunten sluit. 1U1 itastisch dat we hier te- 171 tkunnen. Anders zouden we maal naar Leiderdorp moe- 3 of naar Zoeterwoude-Dorp. e. r dat is vijf kilometer hier atidaan", zegt iemand die lie- niet met zijn naam in de it wil. „Ik heb een eigen (n c, ziet u. Anderen hoeven te weten wat ik hier doe, r het is voor mij wel gemak- k." vianeesten denken er zo over te rachten geduldig in de rij. In 3 dagen (woensdag en don- lag) is er maar één klacht. ;n man vindt het geen stijl dat ;en half uur in de file staat, s n jt stelt ook die persoon ge- „Binnenkort is de drukte dan bent u weer snel de beurt." j g ook is ze weer een 'soort d 'aal werker', die niet alleen 19 tzegels en strippenkaarten l6É ;oopt en geld wisselt, maar een praatje maakt. Vooral Nel Stuijt: „Ik las dat iemand niet kon slapen door de invoering van de euro, maar ik vind dat zonde van de tijd." Foto: Mark Lamers met ouderen. „Nu heb ik daar voor geen tijd, maar normaal help ik sommigen op financieel gebied, of als ze privé met iets zitten. Op zulke momenten ben ik meer dan een verkoper van allerlei spullen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik dat ook wel leuk vind. Het maakt dit werk afwis selend." meente is dat financieel aan trekkelijker. Die vult het tekort aan. Door de openingsuren te beperken is die bijdrage kleiner geworden. Voor mezelf was het geen doen om hier de hele dag te gaan zitten. Van half drie tot vijf uur is nog wel haalbaar." Zelfs nu de invoering van de eu ro voor overuren zorgt, staat Stuijt nog achter haar beslissing. „Ik vind het allemaal spannend. Je staat er toch in je eentje voor. Ik kan alleen met mezelf over leggen. Maar juist omdat het in mijn ogen vlekkeloos verloopt, geeft het volop voldoening. Woensdag hoorde ik dat 200 agentschappen in Nederland 's morgens niet open konden, om dat de omschakeling van gulden naar euro niet goed verliep. Op de helpdesk van Postkantoren kon ik geen beroep doen. Die was wegens overbelasting voor vragen onbereikbaar. Dus moest ik alles zelf oplossen. Het gaf me een kick toen ik merkte dat het goed ging. In de krant las ik dat de houder van een postagent schap in Alphen niet kon slapen door de komst van de euro. Nou, ik wel. Ik vind het zonde van mijn tijd om daarvan wak ker te liggen." Voor haar loket verschijnt in middels iemand met een oude sok vol munten. Een ander heeft een grote zak meegenomen. „Sorry hoor, maar daarvoor heb ik even geen tijd. Wilt u dat zelf even in aparte zakjes doen? Graag, dank u." Terwijl de klant in de grote zaal vol begrip zijn 'huiswerk' doet, werkt Stuijt de rij af. Iemand die met honderd gulden één postzegel denkt te kopen, krijgt het advies om het geld eerst op een rekening te zetten. „Dan worden het vanzelf euro's. We willen zo ook voor komen dat mensen hun geld witwassen." Stuijt hoopt wel dat het over en kele dagen wat minder hectisch is. „Dan kan ik weer wat meer tijd aan de mensen besteden. Alleen in augustus ben ik er niet, maar dan is De Eendenkooi we gens vakantie ook dicht. Wie me vervangt als ik ziek ben? Ik word gewoon niet ziek." De chauffeurs van de rolstoelbus van Mariënhaven krijgen bloemen bij de Warmondse vrijwilligersprijs 2001. Foto: Taco van der Eb warmond - De Warmondse vrijwilligersprijs gaat dit jaar naar de chauffeurs van de rol stoelbus van Mariënhaven. De prijs werd gisteravond uitgereikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Warmond. Uit handen van burgemeester Vosjan ontvingen de chauffeurs 500 euro. Het geld moet ten goede komen aan het vrijwilligerswerk. Mariënhaven is een psychogeriatrisch cen trum waar alleen demente bejaarden wo nen. Deze ouderen kunnen niet zonder be geleiding en zijn dus volledig afhankelijk. Om het leven van de demente ouderen te veraangenamen, werd de Stichting Recrea tieve Activiteiten Mariënhaven (SRAM) op gericht. De vrijwilligers van deze stichting verzorgen al 23 jaar het vervoer van de bewoners van Mariënhaven bij uitstapjes. Dankzij de acht tien chauffeurs van de SRAMbus komen ze nog af en toe buiten. Met een rolstoelbus worden de bewoners door de vrijwilligers naar plaatsen als De Keukenhof, winkelcen tra en musea gebracht. Ook familiebezoek in het weekeinde behoort tot de mogelijkhe den. De jury prijst in haar voordracht vooral het onbaatzuchtige karakter van het vrijwilli gerswerk: „Deze vrijwilligers doen veel voor mensen die niet meer in staat zijn om hen te bedanken. Desondanks zetten zij zich en thousiast in voor deze groep." Stichting Evenementen vindt plan van wethouder Steens te mager menten als de LWO om een of ferte vragen. Verloopt de proef periode van een jaar succesvol dan wil Oegstgeest het kinder werk continueren. In de voor jaarsnota van de gemeente maakt Steens de financiële con sequenties daarvan duidelijk. Selier is verrast door het voor stel, dat hij niet kent. „Voor 12 december zou er een plan zijn. Ik ging ervan uit dat wij daar over nog met Steens zouden overleggen, voordat het uitein delijke voorstel naar de raad ging. Per slot van rekening heb ben wij destijds het voorstel voor de opzet van kinderwerk bij de gemeente ingediend en moeten we er samen uitko men." Met de inhoud van het voorstel heeft Selier moeite. „Ik wil mijn baan in het onderwijs opzeggen en als jeugdwerker in Oegstgeest aan de slag gaan. Maar dat kan ik moeilijk doen voor een func tie van hooguit twintig uur in de week. En dan zou ik de bestaan de activiteiten van de stichting moeten stoppen om nieuwe clubjes op te zetten voor de cur sussen. Dat is raar. Ik vind niet dat je het kindervakantiewerk moet schrappen; dat zouden ouders ook niet waarderen." Selier hoopt op een baan van 32 uur per week en komt uit op een jaarsubsidie van minimaal 30.000 euro. „Ik ga mijn baan ook niet opzeggen als ik niet ze ker weet dat de gemeente struc tureel wil subsidiëren. Ik wil lie ver gelijk de lijn uitzetten voor een periode van minimaal vier jaar." De Stichting Evenementen, die Selier met zijn vriendin I. Strien runt, hoopt evenwel dat haar langgekoesterde wens om jeugdwerk op te zetten in ver vulling gaat. „We zijn al negen jaar bezig om jeugdwerk in Oegstgeest op te zetten. Het is belangrijk dat er eens iets struc tureels gebeurt." warmond - Het vandalisme loopt in Warmond de spuigaten uit. Dat stelde burgemeester Vosjan gisteravond in haar nieuwjaarstoespraak. Volgens een schatting is er in de nieuw jaarsnacht voor 40.000 euro aan schade aangericht. Zo sneuvelden ramen van scho len en werd een bestelbus in brand gestoken en in de sloot geduwd. Ook brievenbussen, hondenafvalbakken en een scooter bleven niet gespaard. Vosjan beticht vooral jongeren van vernielzucht. „Een groep jonge mensen kan niet van an dermans eigendommen afblij ven", zei de burgemeester. „Het is diep treurig dat zoveel zomaar wordt vernield. Ik doe een oproep om dit jaar het van dalisme gezamenlijk een halt toe te roepen: wij als overheid en u allen ook in uw thuissitua tie." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13