LEIDE WD en Groenlinks botsen over parkeren ïJe overgangsconsulente als beste vriendin Pharming wil runderen het liefst in leven houden 'Hee stinkie, kom op man!' REGIO iileum van iouwenhove met ]ciale vlag Verschil van inzicht drijft wig in college Toch koninklijk huwelijk in Leiden? Uitgekeken op uw collega's www.autoheemskerk.com vrijdag 4 JANUARI 2002 R1 - Voor de deur van servi- Schouwenhove wappert vlag. Niet zomaar een haar een die speciaal ont- is. '25 jaar serviceflat venhove. Hier voelt u icht thuis', luidt het op- De reden voor deze spe- j is het zilveren jubile- dit jaar gevierd wordt, na het hijsen van de vlag fen de aanwezigen snel ijzige kou naar binnen. elfde verdieping voor de jèjjaarsreceptie weltever- geeft mevrouw M. Port- bestuurslid van Schou- 'e, onder het genot van ipend kopje koffie, tekst |eg. „Schouwenhove is in gebruik genomen. Aan- lijk was er best veel kritiek flat. De appartementen te duur zijn en de flat niet vol. We hebben ook tijdje moeite gehad om :rs te vinden. Maar in werken we zelfs al met ijsten. Men woont hier nu prettig." Ondertussen recreatiezaal, onlangs vernieuwd en aangepast gemakken van deze tijd, !t ouderen. Het fraaie uit- ip het Valkenburgse meer e Katwijkse duinen, schijnt woners niet meer op te Ze lopen direct door naar aktafel. n ïei organiseren we een an feestweek voor de bewo- ïn het personeel natuur- bé rertelt Portheine. Omwille ;t verrassingseffect kan ze e aard van de feestelijkhe- )og geen uitspraken doen. het wordt feest. Dat is ze- Iet het hijsen van de vlag j nu alvast laten zien dat n bijzonder jaar gaat wor- g j por Schouwenhove." 1 (advertentie) leiden - Argeloze passanten op het Leidse Pieterskerkhof reageerden gistermiddag uiterst verward. Daar reed een gouden koets met twee koetsiers in livrei op de bok. Bespannen met maar liefst vier zwarte paarden, die met hun hoeven lustig langs de Pieterskerk klepperden. Dit rustieke geluid werd nog eens aangevuld met een oorverdovend gekletter, veroorzaakt door tientallen conservenblikjes die achter de koets gespannen waren. Hun gouden bodems blonken in het zonlicht. Op de achterruit van de koets prijkte in grote witte, krullerige letters de tekst 'Just Married'. Willem Alexander en Maxima een maand te vroeg getrouwd? In een Leidse kerk bovendien? Oranjefans hoeven hun reisjes naar Amsterdam volgende maand niet te schrappen. En ook hoeft de datum 02-02-02 op wandtegeltjes, feestglazen, vaantjes en andere oranjehuwelijk-feestartikelen niet te veranderd worden in 03-01-02. Het was niet de echte gouden koets. En van een vervroegd huwelijk was al helemaal geen sprake. Het was slechts een fotosessie van een reclamebureau voor het weekblad Story. Foto: Mark Lamers door Wim Koevoet leiden - De WD en Groen Links botsen over het Leidse parkeer beleid. WD-fractievoorzitter L. de Lange en G. van Hees, de par- keerspecialist van de GroenLinks- fractie, erkennen dat hun partij en, die beide in het college zijn vertegenwoordigd, in toenemen de mate van mening verschillen over parkeren in de binnenstad en in de woonwijken. De libera len eisen aanzienlijk meer ruimte voor de auto's dan GroenLinks wil geven. Dat de GroenLinks-fractie, op Van Hees. na, zich heeft neerge legd bij de bouw van de onder grondse parkeergarage aan de Boommarkt, brengt de kempha nen niet dichter bij elkaar. Van Hees blijft tegen die autostalling omdat, zo zegt hij, deze het ge bied in de binnenstad dat autol- uw of autovrij kan blijven, 'be langrijk kleiner maakt.' De rest van de fractie, inclusief Groen- Links-wethouder Jan Laurier, berust in de koppeling die is ge legd tussen die garage en het Aalmarktproject. „Ek blijf vol houden dat dat deel van de bin nenstad kan worden aangepakt zonder de Boommarkt-garage", aldus Van Hees. De onenigheid tussen Groen Links en de WD zal zich vol gende week donderdag, als in de raadscommissie economi sche zaken, grondzaken, toeris me en parkeren het parkeerbe- leidsplan van wethouder M. Schultz (WD) wordt behandeld, openbaren. Het parkeerbeleid, voorspelt De Lange, kan wel eens een belangrijk twistpunt worden bij de verkiezingen en de collegevorming. „Het is nog niet zo ver dat er een onover brugbare kloof is, maar de dis cussie komt wél op scherp te staan. De WD wil dat er na de verkiezingen écht wat gebeurt aan de Leidse parkeerproblema- tiek." Van Hees trapt juist op de rem met de vaststelling dat het par- keerbeleidsplan 'te veel uit gaat van het idee dat bewoners van de binnenstad hun voertuig ook voor de deur moeten kunnen parkeren.' „Zij die in de binnen stad gaan wonen, kiezen ervoor tussen culturele voorzieningen te leven. Net zo goed als ze ac cepteren dat ze geen grote tuin hebben, moeten ze voor lief ne men dat er ook minder parkeer gelegenheid voor ze is." De GroenLinkser verwerpt ook de 'vanzelfsprekendheid' in het parkeerbeleidsplan dat in woon wijken huishoudens met meer dan één auto aan ruimte voor de deur moeten worden gehol pen. Een ander groot bezwaar van Van Hees tegen het plan is 'dat er onvoldoende rekening is gehouden met de komst van de Rijn Gouwe Lijn'. „Het is toch de bedoeling dat er veel mensen in de tram gaan zitten. Wat moet je dan met al die garages en parkeerplaatsen?" De Lange van de WD: „Van Hees zit ernaast. Leiden heeft tientallen jaren systematisch verzuimd te investeren in parke ren. Er moet dus een inhaalslag worden gepleegd. De groei van het autobezit is genegeerd. Het spijt me, maar stilstaande auto's moeten kunnen worden gepar keerd, dat is een gegeven." „Bij het creëren van de autolu- we binnenstad is verzuimd om te compenseren. De Beesten markt is het beste voorbeeld. Die 75 extra plekken in de bin nenstad zijn onder andere daar voor bedoeld, dat zijn dus geen nieuwe plekken. Die tram is geen oplossing voor autobezit- tende bewoners van de binnen stad, al gaan ze er nog zo veel in zitten, ze moeten hun auto kun nen parkeren. De WD wil ook graag dat die tram vol komt, maar hecht ook aan de vrijheid van vervoerkeuze. GroenLinks betuttelt te veel, dat is niet van deze tijd." Ook in woonwijken wil De Lan ge meer ruimte voor auto's. Uit onderzoek is gebleken dat de gemiddelde bezetting tussen de 85 en 95 procent is. „Dat is een hoge bezetting. GroenLinks be nadrukt dat er nog vijf tot vijf tien procent ruimte is, de WD wijst erop dat zulke percentages betekenen dat woonwijken wel degelijk dikwijls vol zijn en er voor de bewoners dan geen plek meer is. Er is dus wel degelijk een capaciteitsprobleem." Thuis Op Straat houdt voetbalwedstrijd voor straatjongeren Morgen vindt u de baan die bij u past in r.leidschdagblad.nl door Saskia Decorte leiden - Het gejuich dat uit de Vijf Meihal opstijgt is vanaf de straat te horen. Jongens in trainings pakken rennen opgewonden in en uit, zakjes M &M's en bakken friet met satésaus in de hand. Binnen zijn de aanmoedigingen vanaf de tribune oorverdovend. „Hee, stinkie, kom op man!" Ne gen teams met jongeren van 12 totlê jaar uit ver schillende buurten van het Leidse Zuid West strij den om de wisselbeker van het nieuwjaarsvoet baltoernooi. Naarmate het einde van de wedstrijd meer in zicht komt, raken de gemoederen meer verhit. „Hou je mond of ik trap je voeten eraf." De Seringenstraat en het Viottapad spelen gelijk met 3-3. Hoewel het project Thuis op Straat (TOS) en de Leidse Welzijns Organisatie het voetbaltoernooi dit jaar pas voor de tweede keer houden, noemen zij het nu al 'traditioneel.' Volgens woordvoerster van de TOS Joke Kolthoff is het de bedoeling dat de wedstrijd voortaan elk jaar gaat plaatshebben. „Er gebeurt zo weinig in de stad voor die jongens. Wij proberen de sfeer onder jongeren op straat te verbeteren door dingen als sportevenementen en speurtochten te organiseren." De TOS wil daar mee voorkomen dat de pubers uit verveling op het slechte pad terechtkomen. Ook buurtbewoners van Zuid West staan achter project. Een aantal van hen heeft zich ingezet om een team te trainen, hoewel ze niet allemaal even veel van voetbal weten. Maar dat hoeft ook niet, volgens Kolthoff, het gaat vooral om het plezier en de inzet. „Yolanda, van het veld!" schalt het plot seling door de hal. Een vrijwilligster in een zwart trainingspak en met enorme gele klompen aan, springt verschrikt terug achter de lijn. Ondanks de pittige en strijdlustige sfeer, gaat alles goed. Op een paar kleine incidenten na. Zo laat een van de jongens in de hal een rotje ontploffen, waarop de beheerder van de hal hem bij de kraag van het trainingsjasje vat en streng terechtwijst. Kolthoff overweegt een schorsing. „Toen ik zag dat hij er echt spijt van had, hebben we elkaar een hand gegeven en was alles weer oké." Het elftal van de Hoflaan zit uit te hijgen op de tri bune. Zij hebben hun wedstrijden erop zitten en zijn als derde geëindigd. Toch hebben ze hiervoor niet hard moeten trainen. „Welnee joh, we heb ben gisteren pas ons team gemaakt!" zekering vergoedt hulpverlening bij overgangsklachten I b askia Decorte - Opvliegers, slecht slapen, :hts- en spierpijnen, geen vrijen, depressies, hoofd- jm evige menstruaties. De n|- ing is geen pretje. Vaak n de klachten niet serieus nen door de omgeving, Jee gelukkig wel door de over- consulente. Bij haar kun- >uwen terecht voor begrip, en een kop thee. Tot nu ia onbetaalbaar, maar januari geheel of gedeel- irgoed. lyboomgeneratie nadert *i2 massaal de overgang, al in Leiden zijn er 11.000 en in de overgang. Ge- )m de Leidse Schouwburg r mee te vullen. Bijna procent krijgt last van igsverschijnselen, voor de drie zijn de klachten itig dat ze ermee naar de stappen. Die vaak ook goede oplossing weet. De angsconsulente weet raad. ■overgangsconsulente, wie dat wezen? In Leiden is dat 25r Ledeboer (52), ex-ver- jkundige en ervaringsdes- ige. Haar praktijk aan huis lecoreerd met licht behang ichte vloerbedekking, twee ïn met witte kussens en «maarten van klanten in de erbank. Op het dressoir een schemerlamp en fo- Ou Overgangsconsulente Jannie Ledeboer. „Ik zeg wel eens, je zit gewoon in de tweede pubertijd, meid!" Foto: Mark Lamers to's van kinderen in zilveren, rijk versierde lijstjes. Op het bureau een glimmende laptop. Lede boer ontvangt met open armen, met kerstthee in kleine porselei nen kopjes en met een luiste rend oor. „Veel vrouwen willen vooral hun verhaal kwijt. De overgang is een moeilijke perio de van lichamelijke en psychi sche ontregeling. Ik zeg wel eens: 'meid, je bent gewoon in je tweede puberteit'." Samen met de klanten - ze noemt ze geen patiënten - be kijkt ze waar de klachten van daan komen en welke mogelijk heden de vrouw heeft om daar zelf iets aan te doen. Daarbij geeft ze praktische tips over on der andere voeding, beweging, het voorkomen van stress en zelfs kleding. „Van die leuke synthetische bloesjes bijvoor beeld ga je ontzettend zweten." Ze praat niet alleen, soms schrijft ze ook pillen voor. Daar bij g&c.t ze zowel uit van regulie re als alternatieve geneeswijzen. Soms raadt ze aan een poosje hormonen te slikken. Vitamine B kan depressieve klachten ver minderen. Klanten zeggen er baat bij te hebben. Een me vrouw verkondigt steevast dat ze haar 'anti-moordpillen' komt halen. Een bezoek aan Ledeboer kost 45 euro per uur (99 gulden). Dat een consult deels vergoed gaat worden, is uniek, omdat de overgangconsulente als be roepsgroep pas sinds 1 septem ber 2000 bestaat. Het beroep een initiatief van Care for Wo men, een organisatie die sinds 1997 vrouwen in de overgang helpt. Overbodige luxe? Nee, vindt Ledeboer. „Een paar be zoeken aan mij zijn uiteindelijk veel goedkoper dan een moeilij ke gang langs artsen." Nederland telt nu vijftig over- gangsconsulentes. Tegenover het nieuwe beroep bestond vol gens Ledeboer veel scepsis. „Ik moest bij huisartsen echt bewij zen dat ik geen kwakzalver ben." Sommige artsen verdach ten Care for Women ervan voor al commerciële doeleinden na te streven, omdat ze een eigen merk vitaminen aanraden. „Wij proberen vrouwen te behoeden voor goedbedoelde rotzooi", zegt Ledeboer. Toch beginnen huisartsen nu voorzichtig klan ten door te verwijzen, de eerste reacties zijn positief. Ledeboer heeft nu 130 klanten in behan deling en dit aantal blijft groei en. Heel soms bellen er zelfs wanhopige echtgenoten op. Die vragen dan om een consult voor hun vrouw. Voor meer informatie: tel. 071- 5280840, tussen 17 en 18 uur. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Het noodlijdende Phar ming wil de drie genetische ge manipuleerde runderen Her man, Holly en Belle nog altijd het liefst in leven houden. „De dieren zijn een symbool voor ons", zegt woordvoerder R. Strijker. „Ze zijn meegegroeid met de onderneming. Zie ze als een oude hond in het gezin, die doe je ook niet zomaar weg." Vorige maand werd bekend dat Pharming overweegt de dieren te slachten en Strijker erkent nog steeds dat dit een overwe ging is. „Maar liever vinden we een oplossing voor het financië le tekort, zodat de dieren kun nen blijven leven." Deze maand neemt Pharming een definitief besluit over de toekomst van Herman, Holly en Belle. Bij Naturalis is de teleurstelling over het wegblijven van de run deren al enigszins geluwd. Vol gens woordvoerder H. Dautzen- berg stond de komst van de die ren vanaf september al op de tocht. „Toen hadden we moeten beginnen met de bouw van de speciale stal op ons terrein. Toen de komst onzeker werd, hebben we dat uitgesteld, we tende dat de expositie dan ver traging kon oplopen. We dach ten dat we die wel konden inlo pen." Toen Pharming bekend maakte dat zij het onderhoud van de dieren niet kon bekosti gen, was Naturalis daarop voor bereid. De expositie gaat nu door zonder de dieren. De komst van Herman, Holly en Belle dreigde een discussie te ontketenen over de vraag of het tentoonstellen van genetisch ge manipuleerde dieren ethisch wel verantwoord is. De Dieren bescherming vindt namelijk van niet. Voor haar is het kijken naar transgene runderen hetzelfde als op de kermis kijken naar 'de vrouw met de baard'. Ook het plan om Herman na zijn dood in Naturalis op te zetten, be schouwt de Dierenbescherming als schandalig. Het zou in strijd zijn met zijn 'dierwaardigheid'. Dautzenberg van Naturalis is het hiermee niet eens. „Wij heb ben miljoenen opgezette dieren. Als wij die om ethische redenen niet meer mogen tentoonstel len, kunnen we de tent wel slui ten." Wel wil hij garanties geven voor het welzijn van de dieren en daarbij rekening te willen houden met de vraag of zij wel tegen de nieuwsgierige blikken van het publiek kunnen. In de opvattingen van de Die renbescherming maakt Phar ming zich schuldig aan 'specië- cisme', dat gedefinieerd wordt als de neiging om de belangen van de éne diersoort (de mens) boven die van een andere te stellen (runderen, konijnen, etc.). Een soort racisme ten op zichte van dieren dus. Strijker kent het verwijt, maar zegt wei nig zin te hebben in een filosofi sche discussie. „Als je dat stand punt serieus neemt, dan gaat de hele landbouw op z'n gat", zegt hij. „Ook dierentuineiPzouden moeten sluiten. Je kunt het een boer nu eenmaal niet kwalijk nemen dat hij zijn dieren anders behandelt dan zijn gezinsle den." (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN BETROUWBARE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT©=EHI:E»S:lfcE R K Leiden Roelolarendsveen L. (071-5310811 R. (071 )-3312866

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11