'Aardiger, gezonder, sportiever en slanker' MENINGEN Vraagtekens bij privatisering drinkwatervoorziening Geen christelijke feestdagen inruilen voor het islamitische suikerfeest J* Zoeterwoude heeft niets aan nieuwe rijksweg A4-plannen Leiden moet niet zo zeuren over tram in de Breestraat Van der Plas dendert als een olifant door de porseleinkast WOENSDAG 2 JANUARI 2002 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Naar aanleiding van het artikel van Jan Preenen, in het Leidsch Dagblad van vrijdag 21 decem ber, over het debat in de ge meenteraad van Zoeterwoude over het W4 project, willen wij enkele punten nader toelichten. Bij het W4-project zijn voor Zoeterwoude de consequenties dat de gemeente voor Rijksweg A4 ('de economische levensader van Nederland') een bedrag moet betalen dat de begroting van de gemeente bijna evenaart: 21,5 miljoen gulden voor de rijksweg, op een begroting van 23 miljoen gulden. Nergens in Nederland is dit ooit gebeurd. Daarbij gaat het voor Zoeter woude niet om een bittere noodzaak (zoals bij Leiderdorp, waar een bestaande kem door sneden wordt door de weg): naast de snelweg liggen voetbal velden en een groene Meerbur gerpolder. Aan de Leidse kant ligt over de hele lengte een afrit en daarachter komt over enige tijd een nieuwbouwwijk. Het ministerie had al plannen klaar: de A4 komt onder de Ou de Rijn te liggen. Ten zuiden van de Oude Rijn gaat de snelweg in een verdiepte ligging van 500 meter omhoog en vervolgens over de spoorlijn Leiden- Utrecht Voor Zoeterwoude een prima oplossing. Het W4-project voegt het vol gende toe: de al geplande 500 meter wordt, volgens ingewij den, met 175 meter verlengd. Voor die toevoeging moet Zoe terwoude 21,5 miljoen betalen. En dat gebeurt door middel van het bebouwen van de Meerbur- Het geharrewar over de Rijn Gouwe Lijn, zoals onder andere vervat op de pagina 'Meningen' van 19 december, voerde mij twee eeuwen terug. Uit angst voor het 'stalen monster' moes ten de eerste treinen in en nabij de bebouwde kom worden vooraf gegaan door een spoor wegbeambte, stapvoets en met een rode vlag. Waarom kunnen alleen in Lei den de trams niet door de be bouwde kom rijden, zoals overal elders? Waarom is een tram op een vast railtraject in Leiden on veiliger dan de vele bussen die zigzaggend door de Breestraat rijden? Waarom zouden alleen in Leiden de stroomleidingen milieuontsierend zijn? Wat is de zin van een tram die van cen traal station tot centraal station over een bestaand spoorwegtra ject rijdt? Het zou nuttig zijn als men on der andere eens in Amsterdam in de Leidsestraat ging kijken. Daar rijden minstens vier tram- Aanvankelijk met verbazing, maar al doorlezend met veront waardiging, las ik de column 'Klein gebrek, groot bezwaar' van Dick van der Plas in de krant van 17 december. Van der Plas heeft het in zijn column over een aantal ontwikkelings- en leerstoornissen. Hij meent zich de vrijheid te kunnen ver oorloven om op een 'grappige' wijze over deze stoornissen te schrijven, waarschijnlijk tot ver maak van de lezers. Ik vraag mij af of de heer Van der Plas enig empatisch vermo gen heeft. Weet hij van de ont reddering, het verdriet en de el lende die de door hem genoem de stoornissen teweeg brengen in het leven van een kind en in de opvoedingssituatie? Beseft hij hoe groot de liefde, inzet en vaardigheden van de opvoeders en hulpverleners moeten zijn om ook voor deze kinderen een leefbare situatie te scheppen? Naar mijn idee heeft hij er geen flauw benul van, want anders zou hij nooit over deze kinderen spreken op de manier, waarop hij dit doet. Met zijn flaporen, spraakgebrek en platvoeten is het in orde gekomen schrijft hij. Van zijn kromme tenen heeft hij geen last. Ja, inderdaad, een en ander belet hem niet om als een olifant door de porseleinkast van ontwikkelings- en leerstoor nissen te denderen, daarmee op geen enkele wijze rekening hou dend met welke emotie van wie dan ook. Denkend in de lijn van Van der Plas vraag ik me af of hij soms een stoornis zou kunnen heb ben. Is hij soms een borderliner? Hoewel, PDD-NOS zou het ook wel kunnen zijn. Hoe het ook zij, Van der Plas kletst als een kip zonder kop. Corry Wessels, Vijfhuizen. Ilir gerpolder en, indien dit onvol doende geld genereert, het be bouwen van de ernaast gelegen voetbalvelden. Daarom vindt het CDA deze aanvulling niet nodig en niet wenselijk Daarbij komt nog eens dat de forse toename aan kantoor vloeroppervlak in de Meerbur gerpolder en het op te knappen bedrijventerrein Grote Polder veel meer werkgelegenheid gaat bieden (voor 3 4.000 werkne mers) dan er aanbod is. Er zul len dus eerst bedrijven van el ders (onder andere het buiten land) moeten worden aange trokken en vervolgens ook werk nemers van elders. Want in de regio zijn op dit moment al dui zenden niet te vervullen vacatu res. Uitgangspunt in beleid van de Duin Bollenstreek en de Leid se Regio is: migratiesaldo nuL Dat maakt voornoemde plan nen niet uitvoerbaar. Of de ge stelde beleidsuitgangspunten worden in de prullebak gegooid. Dat maakt de politiek niet be trouwbaar. Het CDA van bovengenoemde regio's, waaronder Zoeterwou de, kiest voor menselijke maat en verantwoorde groei zodat de regio aantrekkelijk blijft voor de bewoners. Het is daarom dat het CDA Zoe terwoude de extra 175 meter verdiepte ligging niet wenselijk en niet verantwoord vindt. Gerard van der Hulst, Mirjam Ates-Snijdewind, Zoeterwoude. Graag wil ik reageren op het GPD-artikel dat 6 december in het Leidsch Dagblad is gepubli ceerd onder de kop 'Drinkwater kan zeker kwart goedkoper'. In dit artikel stelt de Vereniging voor Energie, Milieu en Water (VEMW) dat uit eigen onderzoek blijkt dat de prijs van drinkwater gemiddeld met 25 procent om laag kan. Dat is mogelijk, zegt de VEMW, als waterleidingbedrij ven meer met elkaar gaan con curreren. Ik kan niet beoordelen hoe men aan dit percentage is gekomen, maar zet wel een aantal vraagte kens bij de vrije marktwerking in relatie tot drinkwater. Drinkwa ter kost gemiddeld per huishou den rond de driehonderd gul den per jaar. Je hebt daar geen omkijken naar en de leverantie is gegarandeerd. Het drinkwater in Nederland is ook nog eens van optimale kwaliteit. De voor gestelde besparing van VEMW is dus slechts 75 gulden per gezin per jaar. Naar mijn idee bestaat de kwali teit van ons drinkwater bij de gratie van de overheidsbedrijven die er voor zorgen dat er dubbe le zekerheden in het systeem 'Drinkwater kost gemiddeld per huishouden rond de driehonderd gulden per jaar. Je hebt daar geen om kijken naar en de leverantie is gegarandeerd'. Foto: Eran Oppenheimer zitten. In Nederland investeren overheden als waterleidingbe drijven, gemeenten en water schappen in waterleidingen en rioleringen die pas in vijftig jaar worden terugbetaald door de gebruikers. In deze systemen zit een verregaande zekerheid voor kwaliteit ingebouwd. Besparing voor de gebruiker is nauwelijks uit het leidingenstelsel te halen, omdat de kosten over vijftig jaar moeten worden uitgesmeerd. Het scheiden van regenwater en afvalwater om de kosten te drukken, zoals de VEMW voor stelt, is geen echte optie. Moder ne systemen zijn en worden al gescheiden aangelegd. Voor ou dere systemen geldt dat deze al leen tegen hoge kosten geschei den zijn te maken. Vooral in be staande systemen is dit erg las tig. Overschakelen op kleine rio leringssystemen en het afkoppe len van zogenaamd verhard op pervlak levert pas na decennia enig voordeel op. Kleinere riool systemen houden bovendien een risico in. Bij onvoldoende bergingsvermogen in het stelsel kan piekbelasting slecht worden opgevangen en is overstort van afvalwater naar het oppervlakte water niet uitgesloten. Volgens de heer Van de Worp van VEMW moet als alternatief worden gedacht aan geprivati seerde bedrijven die gebruik maken van goedkope zuive ringstechnieken. Men kan dan goedkoop water inkopen bijl' voordeligste aanbieder, ook>i bevindt deze zich in een ana deel van het land. De eerste vraag die dan opkojni is of de vaste kosten dan ik 1 over een kleiner aantal klanjei moeten worden verdeeld. lloi leidt dan tot hogere kosten vjns de blijvers. De andere vrfni daarbij is hoe deze bedrij|0' dan hun winst zo snel moge hoog krijgen om zodoende l^a aandeelhouders tevreden stellen. Een aardig voorbeeld daarvar de Berlijnse drinkwatervoor^ ning die is geprivatiseerd 0p door een Frans bedrijf wordt |,r rund. Dit bedrijf stelt nu seriye de vraag of het leidingwater <]C(J geschikt moet zijn om te dr,g, ken. Het meeste water wO(j€ immers gebruikt voor de om te douchen en om de door te spoelen. Daarvoor water van een mindere kwalil 0 ook goed genoeg kunnen zjr{ Voor drinkwater en voor de fie en thee kan men dan fles^a, water in de supermarkt kop» 7 Kiest u maar, zou ik zo zeggeik John Steegh (Hoogheemra; Lei. In het Leidsch Dagblad van maandag 17 december las ik dat de PvdA een voorstel heeft aangenomen om de ra madan van de moslims als een officiële feestdag te erkennen. Daarvoor wil de partij een christelijke feestdag - hemel vaartsdag of tweede pinksterdag - inle veren. Dit omdat dit moslimfeest steeds vastere voet aan de grond krijgt in Nederland. Dit voorstel slaat nergens op. De weini ge moslims van dertig jaar geleden vierden ook ramadan, maar nu ze met zoveel zijn, valt dit veel meer op in Ne derland. Maar dit is nog geen reden om onze christelijke feestdagen daarvoor in te ruilen. Als alle culturen die nu in Nederland verblijven met hun godsdiensten, daar voor ook een nationale feestdag zou den willen, en onze politici zo welwil- KLANKBORD lend blijven, ziet het er voor onze na tionale feesten somber uit. Of proberen de politici van de PvdA stemmen te winnen uit de grote groep moslims met bovengenoemd voorstel? Ik gun de moslims hun ramadan en suikerfeest, maar vier dit nóést onze christelijke feesten en niet van. Ik weet nu op welke partij ik moet stemmen. II w m plae 82 straks na( rd in T. Bq,. lijnen, waaronder ook sneltram- lijnen, met een heel wat hogere frequentie. En dat allemaal tot genoegen van een groot winke lend publiek. En in Den Haag zou men eens kunnen kijken naar het eindelo ze geknutsel aan slechts enkele honderden meters ondergrond se trambaan, een zo langzamer hand miljardenproject, waarvan de realisatie elk jaar weer wordt uitgesteld, een prestigeobject dat geen enkel nut heeft, nu het autoverkeer grotendeels uit de binnenstad is geweerd. Het wordt tijd dat er eens kno pen worden doorgehakt en dat Leiden ten behoeve van winke lend en werkend publiek in de binnenstad een efficiënte, mi lieuvriendelijke tram krijgt met een behoorlijke frequentie en dat de onoverzichtelijke, laagffe- quente buslijnen uit de binnen stad verdwijnen. P. Wijvekate, Oegstgeest. Gezonder eten, meer bewegen en minder roken en drinken scoren als altijd hoog op de goedevoornemens-toptien. Foto's: United Photos De Boer/Poppe de Boer leder jaar met oud en nieuw nemen mil joenen Nederlanders zich voor hun leven te beteren. Ook dit jaar namen velen zich voor te stoppen met roken, af te vallen, meer te sporten, of aardiger te zijn voor de medemens. Wat is uw goe de voornemen? En helpen die voorne mens nou ook? Chis van Beek, vertrekkend wethou der voor het CDA in Sassenheim:Als ik straks stop als wethouder hoop ik meer tijd te kunnen besteden aan fami lie, tennis, zeilen en reizen. Ook hoop ik me in het nieuwe jaar minder op te winden over het rijgedrag van bepaalde weggebruikers. Maar als zij wat beter zouden rijden, zou ik me niet zo hoe ven opwinden." A. van Staden, directeur van instituut Clingendael in Den Haag en deeltijd hoogleraar Internationale Betrekkin gen aan de universiteit van Leiden: „Goh, hoe kan ik origineel blijven zon der te zeggen dat ik hoop gezond te blijven? Ik hoop in elk geval om op leu ke en originele wijze college te geven. Verder hoop ik wat aardige artikelen te schrijven die betrekking hebben op in ternationale thema's, zoals de proble matiek in het Midden-Oosten en India en Pakistan. Ook hoop ik een beschou wing te schrijven over de toekomst van Europese integratie. Maar het belang rijkste is toch wel dat ik mijn studenten niet hoop te vervelen." Burgemeester Han Polman van Noordwijkerhout: „Ik hoop dat de in voering van het dualisme in het nieuwe jaar een impuls voor een herkenbaar bestuur is. Dat het bestuur wat dichter bij de burger komt. Ik hoop dat het ge zicht van de raad herkenbaarder wordt Verder hoop ik op een hoge opkomst bij de verkiezingen in maart. Dat is toch het hoogtepunt van democratie." Robbert (10) uit Leiden: „Ik wil min der snoepen. Ik wil vooral minder cho colade eten. Daar ben ik verslaafd aan." Elly van der Hilt, moeder van Rob bert: „Ik wil wat gewicht kwijtraken, weer naar mijn streefgewicht toe. Ook wil ik wat geduldiger worden. Vooral thuis, naar mijn kinderen toe. Ook wil ik meer lezen en tijd voor mezelf ne men." Vercin (18) uit Leiden: „Ik wil aardiger voor andere mensen zijn. Ik neem me voor om niet te snel boos te worden en gelijk mijn conclusies te trekken." Piet van Stekenburg, voorzitter van de 3-October Vereniging:Als vereniging willen we in het nieuwe jaar veijongen en vernieuwen. We willen een goed evenwicht vinden tussen mensen jon ger dan vijftig en mensen die ouder dan vijftig jaar zijn. Tot nu toe heeft de nadruk iets te veel gelegen op activitei ten voor wat oudere mensen. Tegelij kertijd willen we evenementen die dor hout bevatten, aanpassen aan de huidi ge tijd. Als organisatoren van de 3-ok toberviering zitten we in elk geval boor devol enthousiasme. Persoonlijk hoop ik komend jaar, waarin ik zestig jaar word, in dezelfde gezondheid verder te leven als vorig jaar." Peter Innemee van SportCity met ves tigingen in Leiden en Leiderdorp: „Wij merken ieder jaar weer dat veel men sen zich voornemen om in het nieuwe jaar meer te gaan sporten of af te val len. In de derde week van januari be gint de drukte. Dan is iedereen bijgeko men van oud en nieuw. De drukke pe riode houdt aan tot maart/ april. Dan hebben ze hun doel bereikt of vinden ze het wel mooi geweest Vlak voor de zomer wordt het dan weer drukker." Een woordvoerder van EuroDusnie: „Wij gaan dit jaar alles op alles zetten om de kraakpanden aan de vrijplaats Koppenhinksteeg te behouden. De ge meente doet er dit jaar alles aan om ons daar weg te krijgen. Het is er op of er onder voor ons. Verder werken we gewoon verder aan een revolutie. Op lange termijn willen we het kapitalisti sche systeem afschaffen. Ons derde goede voornemen is een alternatief hu welijksfeest te organiseren. Maar daar kan ik verder nog niet op in gaan." John de Bruin, eigenaar van De Bruin Sigarenmagazijn in Lisse: „Ik merk het ieder jaar weer: de eerste dagen van het nieuwe jaar kopen mensen minder si garetten. Ze nemen zich blijkbaar voor te stoppen. Na een paar dagen draait het weer bij. Dan verkoop ik weer even veel als normaal." Emina Guney, adviseur Turks/ Islami tische Culturele Vereniging in Leiden: „Ons voornemen is om nog meer te werken aan het wegnemen van de on bekendheid tussen verschillende cultu ren. We hebben meer dan twintig jaar gewerkt aan tolerantie. Dit is door de gebeurtenissen op 11 september in een klap verwoest. We hopen weer bij te dragen aan meer openheid tussen ver schillende groeperingen. We hebben elkaar nodig. Zonder elkaar komen we nergens." Koos van Arkel, vertrekkend raadslid van de Christen Unie in Alphen aan den Rijn:Aan goede voornemens tij dens de jaarwisseling doe ik niet. Dat vind ik zulk overspannen gedoe. Je kunt altijd dingen wijzigen in je leven. Ik ben wel heel benieuwd hoe het ko mende jaar er uit ziet. Als ik straks stop als raadslid kan ik meer tijd aan mijn gezin besteden. Hoe mijn tijdverdeling er verder uitziet, moet 2002 uitwijzen." Sarah Lughthaart uit Leiden: „Ik ge loof er niet zo in, maar ik probeer al wel mijn hele leven van het nagelbijten af te komen. Ik denk niet dat het dit jaar lukt, maar het lijkt me wel een goed voornemen. Verder wil ik ook proberen meer te genieten, me minder druk ma ken." Karin van Dam uit Woerden, werkend in Leiden: „Ik wil meer voor mezelf op komen. Ook wil ik assertiever worden, zowel op mijn werk als privé. Een an dere wens is om meer bij de dag te le ven, meer te genieten." Aafke Matimo van Gezondheid Servi ce Rijn-, Duin en Bollenstreek, die on der meer de cursussen stoppen met roken en aqua fit en slank aanbiedt: „De cursus fit en slank die in januari begint, zit in elk geval overvol. Of dat echt met goede voornemens te maken heeft, weet ik niet. Het zou kunnen. Voor de cursus stoppen met roken moeten we nog even afwachten hoe L groot de opkomst zal zijn, maar ik kal me voorstellen dat veel mensen de jaarwisseling als goede aanleiding zié om te stoppen. Vorig jaar was de curk sus die in januari begon in elk geval L zend populair." L Miel (12) uit Leiden: „Mijn goede ic voornemen is om kampioen te wordjfj met mijn voetbalteam. Ik zit in de D4j bij UVS." i Yannick (7), broertje van Miel: „IkvL mijn B-diploma halen." ft Gerda en Cleem Mossel uit Leiden: (j „Wij willen doorgaan met goed zijn L voor oudere mensen. We bezoeken q, ze vader van 92 jaar wekelijks. Ook ai£ dere oudere mensen bezoeken we refo gelmatig. Verder letten we goed op oL ze gezondheid. We hopen dat alle nal, righeid uit de wereld wordt geholpeqj zoals terrorisme." g, Emma van Dijk uit Katwijk: „Ik hoojj, dit jaar alles beter te plannen. Met n^a me op mijn werk. Vaak neem ik werl^ mee naar huis, dat wil ik niet meer jj, doen. Ik wil werk en privé beter schejj. den. Dan hou ik vanzelf meer vrije tijk over. Die tijd wil ik besteden aan spofc ten. Joggen en zwemmen, dat doe ik£ veel te weinig." L Andre Snijder uit Leiderdorp: „Ik baa gin eind januari aan een nieuwe baai, Daar hoop ik een succes van te makft dit jaar. Verder ga ik meer geven aan[ goede doelen." Sabine Bakker

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20