Invoering euro verloopt soepel SCHOONSCHIP! Leidse marktkooplui schipperen met euro Kabinet kiest voor sanering bollenteelt tr* MjSMgi Koude nieuwjaarsduik in Katwijk Meeste klanten betalen met nieuwe geld Gewelddadige ontvoering blijkt'gewonearrestatie W\ ZEEMAN II innend Politie verricht tientallen arrestaties in Leidse regio tijdens jaarwisseling Leidsch Daeblad Weer een nieuwe president voor Argentinië Nederlanders in de rij voor de euro Snackbar De Drie Vissers na 50 jaar gesloten Rustig jaar voor Leidse Joost van den Vondel Laet het kostelijckst van al u niet roeckeloos ontslippen. Dat's de tijd die snel gaat glippen zonder dat hij keeren Schraal NR. 42812 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch woensdag 2 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad katwijk - Met een mannetje of veertig stormden de dappere nieuwjaarsduikers gisteren vanaf het Katwijkse strand de zee in. Hun precieze aantal was moeilijk in te schatten, vanwege de enorme toeloop van 'ramptoeristen' die de duik kwamen aanschouwen. Aanmerkelijk minder mensen dan vorige jaren waagden zich in het koude water. Volgens een van de zwem mers was dat vanwege de gebrekkige organisatie dit jaar. Het was altijd gewoonte een strandtent in te richten als kleedhok, maar nu was er geen kleedruimte geregeld. Ook in vele andere kustplaatsen in het land werd gisteren weer de traditionele duik in het koude zeewater genomen. Foto: Dick Hogewoning Pagina's in nieuw jasje De pagina's met de radio- en tv-ge- gevens, beursnoteringen en service- informatie hebben een ander jasje gekregen. De kleurstelling van weer- pagina wordt binnenkort overigens nog verder aangepast. De Neder landse zenders staan op de RTV-pa- gina overzichtelijker naast elkaar en de nieuwe tv-recensent Zapper doet zijn intrede. Gebleven zijn de selectie van films en actuele programma's, het overzicht van de belangrijkste buitenlandse zenders en de pro grammering van de regionale en na tionale radio. Straat centraal in verkiezingsrubriek De 'straat' staat centraal in de verkie zingsrubriek die vanaf vandaag in deze krant verschijnt. Aan de hand van reacties van bewoners van een willekeurige straat uit één gemeente wordt de plaatselijke politiek tussen nu en de gemeenteraadsverkiezin gen van 6 maart dichter bij huis ge bracht. Bewoners uit de Van Cranen- burchlaan in Wassenaar spreken zich in de eerste aflevering van de serie uit over hun problemen, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. De verkiezingsrubriek ver schijnt twee keer per week en loopt door tot vlak voor de gemeente raadsverkiezingen. Blair bemiddelt in India en Pakistan londen - De Britse premier Blair brengt 7 januari een be zoek aan Pakistan in een po ging de spanningen tussen In dia en Pakistan te verminderen. Blair bezoekt de Pakistaanse hoofdstad Islamabad tijdens zijn reis naar Bangladesh en In dia. Bij de grens tussen India en Pakistan in Kashmir zijn van daag zes Pakistanen gedood door artilleriegevechten, zo meldde het Indiase persbureau UNI. Dergelijk geweld was ja renlang dagelijkse kost in Kashmir. Vorig jaar kwam een einde aan het schieten. Na de terreuraanslag op het Indiase parlement in New Delhi zijn de grensgevechten echter weer op gelaaid. Cohen: Overheid moet optreden Amsterdam - De Amsterdamse burgemeester J. Cohen hield dinsdagavond in zijn nieuw jaarsrede een pleidooi voor een 'optredende overheid'. Het Rijk en de gemeente Amsterdam moeten na de verkiezingen meer geld uittrekken voor vei ligheid, stelde de burgemeester. .Als een op de vier Amsterdam mers jaarlijks slachtoffer wordt van een misdrijf - en dan reke nen we fietsendiefstal nog niet mee - dan is het duidelijk dat dit anders moet", zei Cohen. Pagina Binnenland den haag/anp-gpd - De eerste ochtend waarop de Nederlanders in alle winkels met euro's konden betalen, is soepel verlopen. De meeste klanten betaalden van morgen met het nieuwe geld. De verwachting dat de consument in de supermarkt massaal met de pinpas zou gaan betalen, werd niet bewaarheid. In Leiden was gisteren de be langstelling voor de euro-biljet- ten enorm. Vooral in de buiten wijken stonden soms lange rijen voor de pinautomaten. In de binnenstad waren de klanten sneller aan de beurt. De kleine coupures gingen er vlot door heen. Na 15.30 uur was het ner gens meer mogelijk om biljetten van vijf euro te krijgen en wer den biljetten van tien euro schaars. Het meest gehoorde oordeel over het nieuwe papier geld was dat het 'te glad' is en dat het er 'kaal' uitziet, vergele ken met het oude Nederlandse geld. In totaal hebben gisteren circa drie miljoen Nederlanders het nieuwe papiergeld 'uit de muur' getrokken. Volgens Interpay, die het betalingsverkeer tussen de banken regelt, leidde dit ner gens tot problemen. Bij de grootste supermarktketen, Albert Heijn, betaalde vanoch tend vroeg ongeveer 35 procent van de klanten met de pinpas. „Dat is niet meer of minder dan normaal", zei een woordvoer ster. De wachtrijen bij de kassa's waren niet langer dan normaal. Treinreizigers ondervonden geen hinder aan de loketten van de Nederlandse Spoorwegen. Veel reizigers betaalden met guldens en kregen dus euro's te rug. „Hier waren wij op bere kend en dus hebben we nergens een tekort aan wisselgeld ge had", aldus een woordvoerder. Veel mensen probeerden giste ren bij benzinestations euro's te krijgen. Volgens Shell betaalden klanten met groot papiergeld om op die manier zo veel moge lijk euro's in handen te krijgen. Shell benadrukt dat de pomp stations niet wensen te fungeren als wisselstation. President Wellink van De Ne- derlandsche Bank roept Neder landers op niet massaal hun guldenmunten naar de banken te brengen. Dit voorkomt dat het systeem van muntinzame- ling overbelast raakt. Pagina Economie: Meer nieuws over de euro Regio i: Lange rijen wachtenden, maar goede sfeer door Eric-Jan Berendsen leiden - Alleen Cors Overdevest Kaasspecia liteiten uit Sassenheim, de Spakenburgse vishandelaar Volkert Muys en de firma in groenten en fruit Sira uit Leiden hebben de Botermarkt vanochtend gevonden. Wat on wennig staat vader Wim Sira de bordjes met schoolkrijt van een europrijs te voorzien, terwijl zoon Hans de laatste hand legt aan de uitstallingen in de kraam. Klanten zijn rond acht uur in geen velden of wegen te bekennen. Tijd genoeg dus om te oefenen met de euro. Vader Wim vindt het maar niks, laat hij we ten. „Een marktkoopman is geen bankier. Van mij had dit over honderd jaar mogen gebeuren." En één ding weet Sira senior ('vier generaties op de markt') zeker: ,Als opa dit had meegemaakt, was-ie weggelo pen." Zoon Hans blijft geduldig en als zijn vader vraagt of de kiloprijs voor groente of fruit op het bord goed is ingevuld, knikt hij bevesti gend. „Een kilo jonagold kost normaal 2 gulden veertig. Nu met de euro is dat één euro geworden. Je moet een beetje schippe ren." Het rekenen gebeurt overigens zonder zakcomputertje. „Wij zijn hoofdrekenaars van huis uit." Dat blijkt als rond half negen de eerste klant zich meldt. Een oudere heer koopt voor in totaal 5,37 euro en betaalt met een biljet van tien. Dan blijkt dat de firma Sira de rolletjes met euro-wisselgeld thuis heeft laten liggen. Geen paniek, lunchroom Snijers brengt uit komst. Daar worden een paar rollen ge leend. Gebroederlijk tellen marktkoopman en klant het wisselgeld na. „Over een week weten we niet beter." Vader en zoon verwachten niet al te veel moeilijkheden in de loop van de dag. Er zijn twee kassa's, één voor de guldens en de an dere voor de euro's. Klanten kunnen nog in beide valuta betalen en krijgen wisselgeld naar keuze terug. Wel is het verzoek zo veel mogelijk gepast te betalen. Want honderd gulden voor een trosje bananen is natuurlijk een beetje overdreven. De twee marktkooplui denken hooguit dat buitenlandse en oudere klanten problemen krijgen met het nieuwe geld. En ja, als het voor de kraam drukker wordt, moeten de mensen misschien ietsje langer wachten op hun wisselgeld. Maar daar worden vader en zoon niet zenuwachtig van. Zij zijn na tien tallen jaren markt wel wat gewend. ,Als boeren niet klagen en pastoors niets vragen, nadert het einde der dagen", aldus Wim. Waarmee hij maar wil zeggen dat de men sen altijd wel iets te klagen hebben. Maar ei genlijk zijn vader en zoon het roerend eens. De euro? Het is gewoon even wennen. De introductie van de euro leverde vanochtend bij de marktkraam van de firma Sira weinig problemen op. Foto: Henk Bouwman door Eric-Jan Berendsen Het nieuwe jaar is voor een 34- jarige bewoner van de Nieuwe Rijn in Leiden wel op een héél bijzondere manier begonnen. De man stond tijdens de jaar wisseling rond 1.00 uur met een aantal familieleden voor zijn woning bij een vreugde vuur. Hij gooide een karton nen doos op de vlammen en een rotje in een plastic emmer toen er plotseling een zwart bestelbusje met geblindeerde ramen met piepende remmen stopte. Een aantal mannen met mutsen op en shawls om greep de verbouwereerde Lei- denaar vast en sleurde hem hardhandig het busje in. Zijn vrouw die dacht dat haar echt genoot werd ontvoerd en tus senbeide wilde komen, werd tegen de straat gegooid. Daar op verdween het busje. Een zwager noteerde het ken teken, sprong op de fiets en reed naar het politiebureau op de Langegracht. Daar bleken de mannen in het busje leden van een speciaal arrestatie team van de politie te zijn. Na 15 minuten in een cel te heb ben gezeten, mocht de 34-jari- ge Leidenaar weer naar huis. Met een proces-verbaal we gens vandalisme aan zijn broek, dat wel. Regio v. 'Ontvoerde' niet te spreken over optreden politie' (advertentie) r I textielSupers voor jongeren aan de Duinwete ring in Noordwijk is op oud jaarsdag door vuurwerk ver nield. Het muurtje, met aan bei de kanten een bank, was gedeel telijk al niet meer intact. In Katwijk is in de feestnacht een bushokje vernield en een lichtmast aan de Schimmelpen- ninckstraat afgebroken. door Sjaak Smakman bollenstreek - Het kabinet vindt dat een deel van de bollenteelt uit de streek moet verdwijnen. De teelt vervuilt het milieu te veel en er is bollengrond nodig voor wo ningbouw, bedrijfsterreinen en voor natuur en recreatie. Dat stelt het ministerie van landbouw vast in het Structuurschema Groene Ruimte 2 (SGR) waarmee het kabi net akkoord is gegaan. Het ministerie geeft niet aan hoeveel bollengrond er moet ver dwijnen. KAVB-voorzitter J. Langeslag con stateert dat het kabinet niet heeft geluisterd naar het unanieme geluid uit de streek zelf. In november ontstond veel commotie over een uitgelekte nota van Landbouw waarin onder meer stond dat er 1200 hectare bol lengrond moet verdwijnen. Dat betekent een halvering van het huidige areaal. Later noemde Brinkhorst een getal van 400 hecta re. Volgens voorzitter Langeslag van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft Brinkhorst hem in een persoonlijk onderhoud daarna ge zegd dat in het definitieve SGR geen concre te aantallen meer zouden staan. Dat is nu inderdaad het geval. Volgens het kabinet moet er gezien het eco nomische, toeristische en recreatieve belang een 'substantiële hoeveelheid' bollenareaal blijven. Maar er is ook meer ruimte nodig in de Bollenstreek voor woningbouw, bedrijfs terreinen en natuur en recreatie. Bovendien belast de bollenteelt het milieu in de streek te zwaar door de intensieve bemesting en gebruik van relatief veel bestrijdingsmidde len. Daarnaast is er nog het probleem van het grondwaterpeil. In de duinen moet dat de komende tien jaar worden verhoogd om de verdroging van de duinen tegen te gaan, maar de bollenkwekers krijgen daardoor met (te) hoge waterstanden te maken. De teelt loopt al jaren te hoop tegen de 'vemat- ting' van het duingebied. Voor voorzitter Langeslag komt het kabi netsbesluit niet als een volslagen verrassing, al kent hij het nog niet tot in details. „Ik heb in november al gezegd dat VROM dicteert en dat Landbouw het vervolgens opschrijft. Dat blijkt dus zo te zijn". Pagina R5 Kabinet wil kwekers laten verhuizen leiden - Tijdens de jaarwisseling zijn in het district Hollands Mid den 50 aanhoudingen verricht. Bijna de helft daarvan, 24 om precies te zijn, had plaats in Lei den. De meeste arrestaties wa ren volgens de politie baldadige jongeren die tegen de afspraken in spullen in uitbrandende vreugdevuren gooiden. Verder is een aantal mensen gearresteerd omdat ze auto's bekogelden of geweld pleegden. Desondanks spreekt de politie van een rusti ge jaarwisseling in dit gebied. In de Stevenshof in Leiden daagde een groepje jongeren even voor middernacht de poli tie uit. Toen agenten in actie kwamen, smeet een 16-jarige, dronken jongen een steen door de ruit van de politiewagen. De ze jongen en een 17-jarige plaatsgenoot die de wagen met een bierflesje bekogelde, zijn ge arresteerd. Kort na middernacht hield de politie een 22-jarige man aan, die op de Blauw- poortsbrug een 20-jarige man had gestompt. Het slachtoffer sprak enkele jongeren aan nadat ze volgens hem vuurwerk naar voorbijgangers hadden gegooid. Een van de leden van dat groep je stompte hem vervolgens in het gezicht. Op de Lammer markt hield de politie een 17-ja- rige jongen aan die een bierfles naar een passerende wagen (advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsultslag van de Staatsloterij elders in deze krant. gooide. In Hazerswoude-Dorp bestookten jongeren het verkeer op de kruising van de Dorps straat en de Gemeneweg met vuurwerk. Ongelukken deden zich niet voor, maar wel gingen onder meer twee mobiele wc's in vlammen op. De brandweer moest twee keer in actie komen. Ook gooiden feestvierders zes ruiten van de Hazerswoudse vestiging van het Groene Hart College in. Een muurtje bij ecu hangplek Regioi: Politie goed te spreken over jaar wisseling Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. M v e> n«^ Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 C kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: .SU ttrtiüte nRiuoiQnQ) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bl| auUuatBcJ» betetng B mjn benkjpnjninvTwr 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl l'HT'H.HTI LJagb R. m X 4-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1