Politie is ondanks tevreden incidenten 'Ontvoerde' niet te spreken over politie van Nederland' Noord brandt graag waar het niet mag aste klanten treuren: nooit meer 'beste patat 1Kijk, er komt een streep met 10 euro in' REGIO Leidse Kees heeft muziekbanden terug b LEIDEN 3 Prinselijk paar krijgt de ruimte in De Horsten 7 Schilderen met schelpen en griesmeel nbraken ian de Boshof door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - De 34-jarige Leidenaar die tijdens nieuwjaarsnacht door agenten in een geblindeerd busje werd gesleurd, omdat hij bij een illegaal vuurtje rondhing, is absoluut niet te spreken over het optreden van de politie. Ook zijn echtgenote is zeer geïrri teerd. „We stonden daar met kleine kinderen gewoon bij een vreugdevuur", aldus de vrouw. „Er waren wel vijf of zes vreug devuren op de Nieuwe Rijn. Toen kwam ineens die wagen aanscheuren. Je denkt aan een ontvoering door criminelen, want niemand maakte zich be kend als agent. Daarom pakte ik in een paniekreactie mijn man vast, maar ik werd tegen de straat gekwakt. Ik heb er een aantal forse blauwe plekken aan overgehouden. Ik begrijp dat de politie optreedt tegen vandalen, maar op deze manier?" Haar echtgenoot denkt er het zelfde over. „Ze zien het verschil niet tussen een familiefeestje en criminele activiteiten. Ik werd in die auto als een boef in de boei en geslagen. Er ging iemand op mijn hoofd zitten en een andere agent op mijn rug. Pas op dat moment werd er gezegd dat het politie was. Toen ze mij op de Nieuwe Rijn oppakten, weiger den ze zich te legitimeren. Schandalig." Een woordvoerster van de poli tie bevestigt dat er een aanhou dingsteam in burger tijdens de jaarwisseling actief is geweest. „Dat doen we om iemand snel aan te houden en over te bren gen naar het bureau. De erva ring leert dat tijdens oud en nieuwe bepaalde dingen beter daar kunnen worden afgehan deld dan op straat. Of er hard handig is opgetreden? Die mijn heer is gewoon meegenomen. Hij deed natuurlijk wel iets wat niet is toegestaan." door Eric-Jan Berendsen leiden - Het oude jaar is voor Leidse Kees mooi afgelopen. Maandagmiddag kreeg de zanger van het levenslied 25 muziekbanden terug die Tweede Kerstdag 's middags bij zijn woning aan de Greven- straat waren gestolen. De ban den met daarop achtergrond muziek en -koor hingen in een plastic tas aan de voor deur van café Het Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt. „Willem Visscher, de eigenaar van Het Centrum die boven zijn zaak woont, kreeg oude jaarsdag rond kwart over twee een telefoontje", aldus Leidse Kees. „In dat gesprek werd hem gevraagd of ik nog wel eens optrad bij hem. Toen Willem die vraag bevestigend beantwoordde, zei de anonie me beller dat hij maar eens bij zijn voordeur moest kijken. Daar zag hij de plastic tas met banden hangen." De zanger is dolgelukkig dat hij zijn banden weer te- rugheeft. .Alleen de micro foon ontbrak, maar daar koop ik wel een nieuwe voor. Mijn optredens die voor het begin van dit jaar stonden gepland, gaan nu in elk geval door. Ik vind het toch netjes van de dief dat hij mijn spullen heeft teruggebracht. Mijn jaar had niet mooier kunnen eindi gen." iden - In twee woningen aan Boshof is in de oudejaars- kcht ingebroken. In beide ge ulen is aan de achterkant een pm opengebroken. Uit de ene pning zijn sieraden weggeno- ten, uit de andere woning brdt niets vermist. De bewo- fcrs waren op het moment van inbraak niet thuis. door Wim Wegman leiden - Het is een mooi idee met een wat suffige naam: be- heersplek. Het is ook een heel eenvoudig idee. Stort op ver schillende plaatsen in de stad grote hopen zand, zet daarop zware, stalen afvalcontainers en nodig de plaatselijke fikkiesto kers uit daarin tijdens de nieuw jaarsnacht hun vreugdevuren te ontsteken. Brandstichters blij, want die kunnen ongestoord hun kerstbomen verbranden, omwonenden blij, want die hoeven niet de rest van het jaar tegen die lelijke, in het asfalt ge smolten kuilen aan te kijken, en de gemeente blij, want die be spaart zich zo veel opruim- en herstelkosten. Geweldig idee, inderdaad. Maar dan moeten de pyromanen- voor-één-nacht zich ook wel tot de 'beheersplekken' beperken. En dat lukt ze toch niet altijd even goed, zo blijkt uit een klei ne rondgang door Leiden- Noord. Van de Bosrode naar de Sper werhorst in de Merenwijk, is het maar een paar minuten lopen. Toch voelen de bewoners van de Bosrode er weinig voor om hun vreugdevuren te delen met de bewoners van de Sperwer horst, waar de officiële beheers- plek is. Wat er ook in de stalen container daar verdwijnt, niet de kerstbomen van de Bosrode. Die stoken ze zelf wel op, op twee verschillende plaatsen op dit mini-rondweggetje in de Me renwijk - op het asfalt, dicht bij de geparkeerde auto's. De beheersplek aan de Kooilaan biedt voord een eenzame aan blik in de zo feestelijke nacht. De container is totaal verlaten. Er ligt welgeteld één kartonnen doos in, die niet eens is aange stoken, en een leeg bierflesje. Even verderop, op de hoek van het wijkpark, brandt een onoffi cieel vreugdevuur. Klein welis waar, maar het stinkt er niet minder om. Ook aan de andere kant van de wijk, langs de Sum- atrastraat, blijken de officiële beheersplekken niet erg popu lair. Het fietspad is op sommige plekken een hindernisbaan met knetterende kerstboomstron ken, in lichterlaaie staande do zen, smeulende palletresten en n slaap voor et stoplicht iden - De politie heeft in de euwjaarsnacht een 43-jarige idse automobiliste aange- >uden, nadat ze even daar- or voor een stoplicht aan de .selmeerlaan in slaap was ge ilen. De vrouw was bij het rkeerslicht gewekt door een orbijganger. Ze vervolgde larna haar tocht richting Me- nwijk. De voorbijganger had middels de politie ingeseind, e haar voor de flat Parkzicht hterhaalde. De vrouw bleek lgens de politie onder in- )ed te zijn van alcohol. Een aastest kon ze niet meer af- ?gen. Ze is daarna overge- acht naar het politiebureau. L CID ook voor ogeschool iden - De EL CID-week vindt imend jaar plaats van maan- ig 12 tot en met vrijdag 16 au- istus. Voor het eerst staat jelname aan de introductie eek voor eerstejaarsstudenten ik open voor de eer^tqj^arstj identen van dé Webstèr Urii- irsity en de Hogeschool Lei- in. De El CID-commissie :eft deze drieëndertigste EL D-week het thema 'De Leidse dyssee' meegegeven. vervolg van voorpagina leiden - De politie Hollands Mid den kijkt ondanks enkele inciden ten tevreden terug op de jaarwis seling. Volgens de politie was de sfeer goed en bleven ordeversto ringen uit. De ME hoefde daar om, in tegenstelling tot voor gaande jaren, niet in actie te ko men. Bovendien deden zich, voor zo ver nu bekend, geen ernstige vuurwerkongevallen voor. Hoewel ernstige incidenten uit bleven, was de lijst voorvallen ook deze keer weer lang. Op de hoek Mamixstraat Anna van Saksenstraat in Leiden gingen twee abri's in vlammen op. Ook werden diverse afvalcontainers in de wijk volledig verwoest. Ook zijn in de stad twee auto's uitgebrand: één aan de Nieuw- huizenweg en één op de Brandt Buyskade. Een derde autobrand kon verhinderd worden. Een oplettende bewoner van de Kagerstraat zag even voor mid dernacht dat drie jongens de auto van een kennis probeerden te stelen. De dieven zaten al in de auto, maar konden door de ijzel niet snel wegkomen. Een njet veel later in de omgéving worden aange houden. Een 51-jarige Noordwijker had minder geluk. Hij heeft aangifte gedaan van diefstal van een vrachtwagen, die op de Duin- schooten in zijn woonplaats in een bedrijfspand geparkeerd stond. De truck, een witte DAF met een blauwe streep aan de zijkant, is waarschijnlijk in de nacht van oud op nieuw tussen tien uur 's avonds en een uur 's nachts uit het pand weggehaald. Aan de Stadzicht in de Leidse Merenwijk brand rond half één brand uit op een balkon van een flatwoning, vermoedelijk door een afgeschoten vuurpijl. De brand sloeg over naar het ap partement zelf. Uit voorzorg heeft de politie de bewoners van de bovengelegen woningen ge- evacueerd. Niet alleen in Leiden vonden de nodige vernielingen plaats in de oudejaarsnacht. In Alphen wer den jongeren van 18, 19 en 21 jaar aangehouden op verden king van het ingooien van ruiten aan het Thorbeckeplein. In Oegstgeest gebeurde hetzelfde bij een winkelpand aan de Lan ge Voort. De politie heeft daar vier jongeren van 12, 14 en 16 jaar oud aangehouden. In Lei derdorp sneuvelden de ruiten van de toegangshal van een flat aan de Bosdreef. Aan de Heinsi- uslaan en de Voorhoflaan sneu velden bovendien twee bushok- jes. Ook in Voorschoten ging de viering, V^oyd A pp. nieuw ge paard met glasgerinkel. Op het Treubplein werd een ruit van een woningtextielbedrijf ver nield. In Warmond goten onver laten brandstof over een speel- huisje aan de Mathenesselaan en staken het in brand. Verder probeerden jongeren bij de Bij- leveldlaan om een auto in de file te steken. Daarna duwden ze het voertuig in het water. Op het erf van een pand aan de Kerkstraat in Katwijk heeft 's nachts een uitslaande brand ge woed. De brandweer kon het vuur, dat vermoedelijk door vuurwerk is ontstaan, snel ge noeg blussen om te voorkomen dat de brand oversloeg op aan grenzende panden. In de vroege uren van het nieu we jaar is in Lisse een op de Bondstraat geparkeerde auto volledig uitgebrand. Andere oud- en nieuw incidenten wa ren enkele kleine brandjes, van kerstbomen en containers, en een ingegooide ruit bij de Rem- brandtschool aan de Frans Halsstraat. Het aantal vechtpar tijen bleef overal beperkt. In Noordwijk heeft de politie een 17-jarige jongen aangehouden, die ervan wordt verdacht twee andere jongeren op De Grent zonder aanleiding klappen en kopstoten te hebben uitgedeeld. Een 21-jarige Ter Aarder werd omstreeks half zes 's ochtends op de Hoofdstraat in Alphen aan den Rijn aangehouden om dat hij vechtpartijen uitlokte. Ook slingerde hij volgens om standers een meisje discrimine rende teksten naar het hoofd. ange rijen wachtenden, maar goede sfeer voor pinautomaat Wilfred Simons rolg van voorpagina Iiden - Het is bijna gezellig in pt piepkleine voorportaaltje in de Fortis Bank aan het Be- njdingsplein in Leiden Zuid fest. Een blonde moeder en aar al even blonde, volwassen pchter schuiven aan in de rij, jeuwsgierig naar het nieuwe Md. In de verte knippert het pene beeldschermpje. Het bgt vertrouwd. "Voer uw pas 1', staat erop te lezen. Een ou- pre Leidse begint met pinnen, pen geduld a.u.b.' knipperen fc lettertjes. De vrouw schrikt: bat begint al goed!" Maar nee, fc letters verdwijnen, ze mag lezen hoeveel ze wil pinnen. Eh ja, hoeveel zal ik eigenlijk nemen?", vraagt ze verrast aan haar man, die naast haar staat. Met honderd euro loopt ze even later opgelucht weg. Het is ge lukt! Over het geheel genomen was dat het beeld overal in Leiden. Rijen van Oostblokproporties stonden er hier en daar, maar euro's waren er in overvloed en de pinapparaten deden het nor maal. Met uitzondering mis schien van de de machines van ABN Amro. Op het Bevrijdings plein was het apparaat van De Bank afgesloten, bij de vestiging in de Breestraat werkte slechts één van de drie apparaten. De apparaten op de Stationsweg en bij de Kopermolen in de Meren wijk functioneerden daarente gen wel goed. De Postbank en de Rabobank hadden hun zaak jes goed voor elkaar. De meeste pinners houden het nieuwe geld toch wat wantrou wig vast. „Het lijkt wel monopo- lygeld", zegt een Leidse met een lammycoat aan op het Bevrij dingsplein. Ze heeft net gepind bij de Postbank. „Het is zo klein", voegt een vriendin daar aan toe. Om daar tamelijk onlo gisch op te laten volgen: „Ik hoop dat het in mijn portefeuille past." Een oudere heer met een geruit petje op ruikt zelfs aan elk biljet apart en stelt vast dat alle coupures hetzelfde ruiken. En waarnaar dan wel? „Eh, nou, ge woon naar inkt." Een meisje met een grijzen wol len jas pint twintig euro bij de Postbank op de Breestraat. Ze krijgt twee briefjes van tien, die ze even tegen het licht houdt. „Ik heb gehoord dat er bijzon dere trucjes in zitten tegen het vervalsen", zegt ze. „Ik vind het wel leuk om te kijken of ik er een paar kan ontdekken." En ja hoor. „O kijk, er komt een streep met '10 euro' erin als er licht doorheen komt", zegt ze ver baasd. „Cool." Niet iedereen in de lange rijen kan evenveel geduld opbrengen. Bij de ABN aan het Bevrijdings plein doet een oude dame wel erg lang over het pinnen. „Hallo mevrouw", roept één van hen, die merkbaar koude voeten staat te krijgen. „Het is niet de bedoeling dat u uw oude biljet ten er weer inpropt, hoor!" (advertentie) d'r wel uit hoor. Maar jammer blijft het." Dat vindt ook Riek Planjer. Op de vraag of de slui ting haar aan het hart gaat, knikt ze ingehouden 'ja'. Dan gaat ze even naar achter, om haar emo ties in bedwang te krijgen. Ze revancheert zich la ter. „Nooit meer laat in bed, nooit meer vroeg op", zegt ze. „We gaan nu eerst carnaval vieren, want mijn man is Prins Carnaval van Leiden en ik prinses, daarna gaan we op vakantie. We gaan het ervan nemen, we hebben fietsen gekocht, een au to, we hebben een bootje, want we zijn niet meer de jongsten en het kan dus zomaar afgelopen we zen." Zee- en riviervis verkoopt De Drie Vissers allang niet meer. De zaak werd in 1949 opgericht door drie broers Brinkman. Vandaar de naam. Behalve vis werd er vanaf het eerste moment patat ver kocht. „We waren de eerste patatzaak in Leiden", zegt Bert. Hij trouwde met de dochter van de op richter en nam na verloop van tijd de zaak over. Het gingen hem en zijn vrouw er goed. Vooral in de tijd dat het eindpunt van de Gele Tram voor zijn deur lag en aan de overkant zwembad De Overdekte. Maar ook daarna wel. „Er zaten wel eens mindere jaren bij, maar we hebben het altijd gerooid." Het echtpaar schonk ten afscheid vierduizend gulden aan de Stichting Kinderfondsen LUMC. Fondsenwerver Marjon Israëls (ook klant) nam de cheque in ontvangst. „We willen er iets mee doen waarmee we kinderen gelukkig maken", zegt ze. „Dat is ook echt wat Bert en Riek willen. We den ken aan een beeldtelefoon, zodat kinderen die lang in het LUMC liggen, him huis en kamer kun nen zien en virtueel met hun broers, zusters en ouders mee kunnen doen." Een van de vreugdevuren in de Mamixstraat. Foto: Taco van der Eb allerlei andere brandende, vaak nauwelijks meer te identificeren objecten. Waarmee niet is gezegd dat de Kooi-bewoners helemaal niets doen met de van overheidswege verstrekte containers. Goed, de stalen bak van de beheersplek aan de Kooilaan mag dan onge bruikt blijven, de wijkcontainers in de buurt blijken des te gelief der. Er is bijna geen afvalbak te vinden waar geen vlammen of vette zwarte rookwolken uitko men. De jaarwisseling in Lei- den-Noord is kennelijk niet compleet zonder het doordrin gende aroma van brandend huisvuil. Nee, dan de Mamixstraat. Jaren lang was dit het zorgenlcindje tijdens de oud- en nieuwviering. Maar wat er ook gezegd mag worden van de feestelijkheden daar, de bedoeling van de be heersplek hebben de bewoners goed begrepen. Al vroeg op de middag schieten er metershoge vlammen uit de container. Een vuurzee die de buurt tot diep in de nacht in stand houdt. Dat vlak voor de metalen bak, mid den op het asfalt dus, een min stens zo groot vuur woedt, zal gemeente, politie en brandweer misschien wat minder tevreden stemmen. Maar de beheersplek zelf is optimaal benut. De Bernhardkade, om nog maar een officiële vreugdevuurlocatie in Leiden-Noord te noemen, maakt tegen half twee 's nachts een buitengewoon stille indruk. Tenminste, in vergelijking met de Mamixstraat - maar die maakt zelfs tijdens een rustig verlopen jaarwisseling nog altijd de indruk dat een B52-bom- menwerper per ongeluk wat heeft laten vallen. Een paar jochies gooien wat vuurwerk in de container waarin bescheiden vlammen flakkeren. Voor de rest zijn er in de Bernhardkade geen vreugdevuren, op een winkel wagentje na met een niet meer te achterhalen, maar kennelijk nogal ontvlambare inhoud. Bij een goed beheersplekkenbe- leid hoort ook een streng optre den van politie en brandweer. Bij de Westlanderwerf in de Me renwijk, waar de buurt al enkele jaren klaagt over onofficiële vreugdevuren, komen de beide hulpinstanties hun vooraf geda ne beloften netjes na. Zodra de vlammen daar flink oplaaien, draait de brandweer de straat in om de boel te blussen. En daar na nog twee keer. Als tegen half vijf drie 18-jarige jongens op nieuw proberen om de boel aan te steken, grijpen agenten ze in hun kraag. De politie bleef verder redelijk op de achtergrond, ook bij ook bij de onofficiële vuurtjes. Toch is het korps Hollands Midden tevreden over het beheersplek- kenbeleid in de stad. 'Door jon geren in de wijken aan te spre ken en naar de beheersplekken te verwijzen, zijn er minder brandjes ontstaan op onge wenste plekken', meldt de poli tie Holland Midden. Een woordvoerster van de poli tie geeft toe dat het niet is gelukt de 'illegale' vreugdevuurtjes he lemaal uit te bannen. „Het blijft natuurlijk ons streven. Het is, denk ik, ook iets wat tijd nodig heeft. Maai' over de hele linie genomen, zijn we niet ontevre den." )e Drie Vissers' is gesloten K>r Wilfred Simons iden - Vijfden jaar oud was Bert Planjer, toen hij 1951 bij Zee- en Riviervishandel en snackbar )e Drie Vissers' ging werken. Afgelopen maan- ig, oudejaarsdag, bakten hij en zijn echtgenote ek de laatste patatten in de snackbar aan de aarlemmerstraat. Na ruim vijftig jaar zei hij even i vier uur tegen een klant die nietsvermoedend nnenkwam: „We zijn gesloten, hoor." Het onge- oflijke gebeurde. Een instituut, een stukje Lei en van vroeger, is definitief verdwenen, ert en Riek namen afscheid met een klein feestje de zaak. Familie, vrienden en vaste klanten za- n voor de laatste keer op de skailederen bankjes de witbetegelde snackbar. Nog hing er het ordje 'koffie per kop 1,50'. Nog lagen de stevige kke voorgebakken patates frites in een roestvrij- alen bak te wachten op het frituurvet, oals vanouds baadde het interieur in het witte :ht van vier dubbele tl-buizen. Ze maakten van e Drie Vissers nu niet direct de gezelligste snack- ar van de stad. Aan de andere kant had dat licht rfel weer een hygiënische uitstraling, laste klanten Dick en Astrid Kroeze zaten er een ketje verdwaasd bij. „Elke zaterdagmiddag, rond kif lijf, als we van de markt terugkwamen, aten Ie hier een patatje. Het was gewoon de beste pa- lit van Nederland. Zelf gesneden. Niet vet. Niet tout of flauw. Precies goed. Onze kinderen Florian in Janne hebben hier patat leren eten. Toen ze log baby's waren, kregen ze hier al de eerste l^u- Bert en Riek Planjer grepen de sluiting van hun snackbar aan om 4000 gulden te schenken aan de Stich ting Kinderfonds LUMC. Fondsenwerver Marjon Israëls nam de gift dankbaar in ontvangst. Foto: Mark Lamers we patatjes in hun handen geduwd", zegt Astrid. jaar patat van De Drie Vissers verder moet. „Het is „En dan thuis nog een bakkie soep, lekker makke- een ramp", zegt Dick in een opwelling. lijk." Het echtpaar weet niet hoe het na vijftien Dan herstelt hij zich. „Nou ja, ramp. We komen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15