m\ Argentinië stuurloos na nieuwe crisis Vuurwerkramp in Peru 'hel op aarde' Consumenten proberen euro-chaos te vermijden Leidsch Dagblad President Saa stapt alweer op Laatste keer Tröckener Kecks 'Ijshal Alphen binnen vier jaar' Leidsch Dagblad erg Dsitief over Brits nthousiasme lederland bood S al eerder F-16's >or gevecht ichard Reid viel zomer op bij Al op Schiphol WSBBKBSSm ehandicapten vos Over vijgen Leiden J letnamese lingen Alphen eifs vermoeide ichaud is Sj, lasse apart te jjroenendaal frustraties zich af W3-5 ddinxveense i gen aangerand iinxveen - De politie Hol- jo i Midden heeft gisteren ys erdachte aangehouden in )n] ak van de ontvoering en ij inding van een 14-jarige finbezorger in Waddinx- [0( De jongen werd donder- ,n vond door twee mannen (UI tijn fiets getrokken en in )oj lusje gesleurd. Tijdens een Q lurende rit door Waddinx- werd hij in het busje mis- ld en seksueel misbruikt, jelopen dagen verrichtte een groot buurton- n, aek in de omgeving, et Duitsland even itis parkeren i - Wie de eerste twee we- van het nieuwe jaar in alii iland geen geld in de par- §e automaat gooit, krijgt geen 5t s. Dat heeft een woord- Ar Ier van het ministerie van au enlandse zaken van de taat Noordrijnland-West- gisteren gezegd. De staat isji teen oogje dicht, omdat at i edereen na de overgang er! e euro direct over de juiste en beschikt. Een parkeer- is wel verplicht. ia tistan pakt ellen op chi - De Pakistaanse poli- eft vanochtend in de zui- e havenstad Karachi meer vvintig leden aangehouden 1 nilitante moslimorganisa- ^|l lij worden door India be- 1 ir Idigd van betrokkenheid ït aanslag op het parlement cl adia op 13 december. De ie' e tussen beide landen is aanslag op het parlement 'n lor toenemende spannin- ver het omstreden nir ernstig verslechterd. >a Buitenland NR. 42811 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 31 DECEMBER 2001 VRAGEN u w den haag/gpd - Veel consumen ten hebben de laatste dagen van het jaar benut om extra bood schappen te doen, om een mo gelijke euro-chaos op de eerste dagen van het jaar te vermijden. Een Shell-woordvoerder gaat er van uit dat het vandaag drukker is dan normaal bij de benzine pompen. Afgelopen weekend was het erg druk in warenhui zen en supermarkten. Volgens Els Prins, euro-coördi nator voor MKB Nederland, is er de afgelopen dagen meer dan normaal gekocht, maar was er van hamsterwoede geen sprake. Volgens Prins is een deel van de detailhandel op 1 en 2 januari gesloten om de allerlaatste euro voorbereidingen te treffen. Benzinepompen krijgen van daag extra klanten te verwerken, omdat ze meer dan andere jaren op nieuwjaarsdag gesloten zul len zijn. Vooral particuliere pomphouders willen niet met een als wisselkantoor gebruikt worden na de jaarwisseling. De extra drukte aan de pomp heeft ook te maken met de al eerder aangekondigde accijnsverho ging op 1 januari, waardoor de benzineprijs met 2,2 eurocent stijgt. NS hebben klanten opgeroepen voor de jaarwisseling treinkaart jes te kopen die gebruikt wor den in de eerste week van janu ari. Maar een woordvoerder kon gisteren niet zeggen of reizigers daaraan veel gehoor aan heb ben gegeven. In het hele land zijn 150 automaten bijgeplaatst op stations, waarmee uitslui tend enkeltjes en retourtjes kun nen worden gekocht. Het bedrijf hoopt daarmee de voorspelde rijen voor loketten te bekorten. De komst van de euro maakt sommige mensen creatief. Nij- megenaar R. Peters bij voor beeld mikte op een inwisselbo- nus van zes ton van De Neder- landsche Bank. De pompsta tioneigenaar dacht dat bedrag te verdienen door 25.000 zakjes te vullen met elk 800 stuivers. De Nederlandsche Bank geeft win keliers voor zulke gesorteerde zakjes muntgeld namelijk een bonus van elf euro. Peters bestelde bij de Rabobank voor een miljoen gulden aan stuivers maar die weigerde. De twintig miljoen stuivers wilde hij met hulp van familie en beken den in porties van achthonderd stuks verpakken en laten opha len door een waardetranspor teur. Dat zou hem 275.000 euro bonusgeld opleveren. DNB-woordvoerder Bruintjes: „We hebben afgesproken dat geen enkele bank meewerkt aan slimme trucs. Dit is duidelijk een opzetje met de bedoeling geld te verdienen." De bevoorrading van de kleinere winkelbedrijven met euromun ten beleefde zaterdag de derde en laatste dag. Vandaag worden alleen nog nabestellingen gere den. Zaterdag liepen enkele transporten vertragingen op vanwege ijzel en sneeuw. Maar die konden in de loop van de nacht van zaterdag op zondag worden ingelopen. Ook in de beveiligingssfeer zijn geen pro blemen gemeld. Daarmee is het grootste en best beveiligde geld transport in de geschiedenis van Nederland (ruim een half mil jard munten in drie dagen) tot een goed einde gebracht. Foto: EPA/Toby Melville buenos aires/rtr-afp - De Ar gentijns e president Adolfo Rodri guez Saa is afgetreden, slechts zeven dagen na zijn aantreden. „Ik had geen andere keus", zei hij gisteravond in een toespraak voor de televisie. Saa vond dat hij niet genoeg steun kreeg van zijn eigen Peronistische Partij om Ar gentinië uit de malaise te halen. Het kabinet bood al zaterdag zijn ontslag aan. Het afgelopen weekeinde waren er weer ernstige rellen in Bue nos Aires. Het land zit in een enorme economische en finan ciële crisis. Het volk is wanhopig en woedend en gaf aan weinig vertrouwen te hebben in de grootse plannen van de 54-jari- ge Sati. Zo besloot hij geen bui tenlandse schulden meer af te betalen, kwam hij met nieuwe bezuinigingen en wilde hij een derde munt introduceren, de ar- gentino. Bovendien stelde hij in zijn regering functionarissen aan van wie algemeen wordt aangenomen dat ze corrupt zijn. Saa was Argentinië's derde pre sident dit jaar. Zeven dagen ge leden, bij zijn aantreden na het vertrek van president De La Rua, beloofde hij nog aan te blijven tot de verkiezingen in maart. De La Rua trad af na hevige protest- rellen, waarbij 27 doden vielen. Gisteren wilde president Saó spoedoverleg met de Peronisti sche gouverneurs van de pro vincies, maar negen van de veertien kwamen niet eens op dagen. Daarop kondigde Saa zijn 'onherroepelijke' vertrek aan. Hij noemde het gedrag van de gouverneurs „bekrompen". De officiële reden voor de afwe zigheid van de meeste gouver neurs was overigens het slechte weer. Het is erg onduidelijk hoe het verder moet met Argentinië. Carlos Ruckauf, de Peronisti sche gouverneur van de belang rijke provincie Buenos Aires, riep vandaag op tot een „rege ring van nationale redding". De 36 miljoen inwoners lijken alle vertrouwen in de politiek te hebben verloren. Bijna één op de vijf is werkloos. Het Interna tionaal Monetair Fonds leende het land begin dit jaar bijna 50 miljard dollar, maar bevroor de financiële hulp onlangs omdat de regering het te snel uitgaf. Miljoenen Argentijnen waren al straatarm, maar de laatste tijd begint ook in de hogere klassen de armoe toe te slaan. Er lijkt niemand te zijn die het land nog kan leiden, die het vertrouwen van het volk krijgt én de bevol king naar betere tijden kan brengen. Mr* Jr leiden - „Hier begint onze toekomst, hier beginnen onze herinneringen." Zanger Rick de Leeuw van de Tröckener Kecks sprak deze woorden gisteren tot het publiek in het LVC tij dens het allerlaatste optreden van de band. Een afscheid dat een feestje werd. De Kecks gooien na 21 jaar Nederlandse rock het bijltje erbij neer. Foto: Taco van der Eb Dodental in hoofdstad Lima kan oplopen tot driehonderd lima/rtr-afp - Zeker 260 men sen zijn om het leven gekomen bij een grote brand in het histo risch centrum van de Peruaanse hoofdstad Lima, Een gemeente functionaris zei te verwachten dat het aantal doden kan oplo pen tot driehonderd. Zo'n twee honderd mensen raakten ge wond. Velen hebben ernstige brandwonden. De brand ontstond zaterdag avond omstreeks half acht in een gebouwencomplex met winkels en woningen. Dat ge beurde volgens getuigen toen een verkoper in een vuurwerk winkel een stuk vuurwerk aan stak om het aan een klant te de monstreren. Dat leidde tot een kettingreactie in de voorraad vuurwerk, waardoor brand ont stond. Het vuur greep razendsnel om zich heen en sloeg over naai be bouwing in de buurt. Een nog onbekend aantal historische panden is verwoest of bescha digd. Ook op straat vielen slachtoffers, onder wie een on bekend aantal automobilisten en inzittenden die in de buurt reden of stonden. Sinds de brand worden nog ze ker 35 mensen vermist. Meer dan 160 mensen liggen gewond in ziekenhuizen. Van een groot aantal gewonden is de toestand kritiek. Een woordvoerder van de burgerbescherming zei giste ren dat het dodental mogelijk flink zal stijgen omdat nog veel slachtoffers bedolven liggen on der het puin of vast zitten in au towrakken. In veel winkels was de brandweer gisteren nog niet binnen geweest omdat die op instorten staan. „Het was de hel op aarde", zei een ooggetuige. Nooduitgangen door Peter Groenendijk alphen aan den run - De komst van een overdekte ijshal in Alphen aan den Rijn lijkt nog een kwestie van tijd. Een Alphense onderneming staat garant voor de kosten van de bouw en de exploitatie van het complex, zegt de Alphense wethouder Jan Voogd. Hij ver wacht dat de ijshal binnen vier jaar in Alphen of omgeving staat. Voogd meldt dat een onderne ming een 'blanco cheque' heeft overhandigd aan de initi atiefnemers van de ijshal. „De firma staat garant voor de stichtings- en exploitatiekos ten", aldus Voogd. „Daarmee lijkt de ijshal er wel te komen. We moeten de ideale locatie nog uitzoeken, maar wat mij betreft is Alphen of omgeving een grandioze plek." De Alphense wethouder heeft geen goed woord over voor zijn Leidse collega Alexander Pechtold, die de ijshal graag in Leiden of omgeving ziet verrij zen. 'Autoritair en hautain', zo omschrijft Voogd de stijl van zijn collega. Als hij zegt. dat de hal in Leiden moet komen om dat de Bollenstreek er dan van profiteert, wijs ik hem graag op Woerden en Gouda, het ach terland van Alphen. Regio 3: Ijspaleis blijkt geen luchtkasteel Bij de vuurwerkramp in Lima vielen honderden doden en gewonden. Een nog onbekend aantal historische panden in het centrum van de stad is verwoest of zwaar beschadigd. Foto Reuters/Daniel Silva. waren er nauwelijks, blusappa ratuur ontbrak. Veel mensen vluchtten in paniek naar de da ken. Winkeliers sloten zich uit angst voor plunderingen op in hun eigen zaken. De massaal uitgerukte brand weer kreeg de vlammen tegen middernacht onder controle. Na enkele uren blussen, kampten de korpsen met een tekort aan water omdat het waterleiding net in Lima niet is voorbereid op een brand van een dergelijke omvang. Minister van binnen landse zaken Fernando Rospig- liosi noemde de ramp 'een schande voor het land'. De politie zette honderden mensen in om te verhinderen dat de bevolking aan het plun deren zou slaan. President Tole do riep gisteren en vandaag uit tot dagen van nationale rouw. Hij verbood onmiddellijk de productie en verkoop van vuur werk. De getroffenen zegde hij steun toe. Ja. ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. QMQ V A 52,00 €52,50 (Lvrn controle nabezorpng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| ai/tomttsdw betting s m(n «rt-orcfurw HTT i i i i r 712141 400114 V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1