mkz ECONOMIE Hoeveel moeten we de kinderoppas per uur betalen? Overslag Rotterdamse haven is licht gedaald jen van tien leinen moeten i tijd rijden Nationaal Coördinatiecentrum is nooit buiten bedrijf 'Hulpdesks kabelproviders Fortis België blijft ook nog franken uitgeven laten veel te wensen over' 'Euro tweede valuta in veel landen' Amsterdam even wielklemvrij Jongere smult van Zalmkit Bomvol vuurwerkafhaalcentrum Guldenweigeraars op het matje Kwart haalt nieuwjaarsdag euro's 3 ilfscankassa supermarkt rdal - Onder de naam mint komen mei volgend eerste zelfscankassa's in lermarkten. Deze herken- iroducten aan vorm en ui- Het aantal caissières zal loor afnemen, verwachten itiatiefhemers. Klanten zelf hun artikelen op een ide band. In een 'scantun- worden ook gewicht en code gecheckt. Zo worden jroducten aangeslagen en ekend. sies kosten eds meer tijd erdam - Het afronden van fusie of overname kost meer tijd. Dat komt doordat transacties in rang groter werden. Ook de jlexiteit van de overeen- iten neemt toe. Dit blijkt iderzoek van adviesbu- PricewaterhouseCoopers. iropa kost de afronding ge leld ruim vier maanden. Stijging met 39 dagen die voordeed in de periode •2000. In de VS gaat er vijf maanden overheen. lunaankoop idvlees blijft el - De Europese Unie igt de opkoopregeling rundvlees met drie maan- itot 31 maart 2002. De rege- loet de prijzen, die door IE-crisis sterk onder druk len, op niveau houden, de inwerkingtreding van irogramma is 165.000 ton lees gekocht. Het vlees is er meer voor voedselhulp Noord-Korea gebruikt. En- nd doet niet mee, omdat :en eigen programma heeft. ide plakzegel Oostenrijk UN - Met de invoering van uro komt er een einde aan Jostenrijkse plakzegel. Sinds 1, toen het alpenland nog erdeel was van het Habs- gse keizerrijk, heeft de zegel laan. Elke aanvraag van een btelijk document, zoals pas- irt, rijbewijs of uittreksel uit geboorteregister, moest van egel voorzien zijn. Vanaf 1 i moet alleen een bedrag 's worden betaald. :ht/anp - Om over heel een punctualiteit van 80 ent te halen, moeten de te week van dit jaar ruim en van de tien treinen op tijd omen. Dat blijkt uit cijfers e Nederlandse Spoorwegen iren naar buiten bracht. De ctualiteit kwam de afgelo- week uit op 75,4 procent, ister Netelenbos (verkeer) geëist dat over het gehele 2001 80 procent van de trei- op tijd rijden. Dat streven nagenoeg onhaalbaar te Om aan de eis van Netelen- te voldoen, moet in de laat- week van 2001 minimaal procent van de treinen op aankomen. In het eerste rtaal was de punctualiteit 83,3 procent, in het tweede procent en in het derde -^rtaal reed 79,1 procent op ster Netelenbos maakte er deze maand bekend dat laar de raad van commissa- n van NS stapt als de 80 cent niet wordt gehaald. Ka- ilapeden concludeerden dat zowel de spoorwegdirectie 50 Ie raad van commissarissen 200 noeten opstappen. zaterdag 29 DECEMBER 2001 door Cees Manders den haag - Ze lijken helemaal niks met elkaar gemeen te heb ben, de mkz-crisis, de euro, '11 september'en Maxima's huwe lijk. Maar alle vier zijn of worden geregisseerd vanuit het Natio naal Coördinatiecentrum. NCC had ook kunnen staan voor 'Na tionaal Crisis Centrum', want dat is precies wat het is en doet. Dit NCC is, een soort warroom, een ruimte vanwaaruit de aanpak van een oorlog, van nationale cri ses en andere bijzondere gebeur tenissen wordt geleid of gecoör dineerd. Het bevindt zich op de vijftiende verdieping van het ministerie van binnenlandse zaken, een van de lelijkste overheidsgebou wen van Den Haag, op een steenworp van het Centraal Sta tion. De introductie van de euro is de langste 'crisis' die het NCC on der handen heeft gehad. Zij be gon op 15 oktober en eindigt eind januari/begin februari, wanneer Maxima's bruiloft haar plaats opeist. Het NCC is nooit buiten bedrijf. Is er geen acute 'crisis', dan is er wel iets anders aan de orde: een bezoek van een buitenlands staatshoofd of een stroomsto ring in de provincie Zeeland. Het NCC verzorgt dan de infor matievoorziening tussen de ver schillende bestuursinstanties en organisaties van betrokkenen. In dit euro-geval zijn dat politie, le ger, de ministeries van financi en, binnenlandse zaken en justi- Ambtenaren die continu de informatiestromen doornemen, 'vertalen', analyseren en doorspelen naar de beslissers. Foto: GPD/Phil Nijhuis tie, De Nederlandsche Bank en de commissarissen van de ko ningin. De ruimte bestaat uit twee de len, een voor de computers, (de) coderingsmachines en opname apparaten. De grootste ruimte is voor de vier of vijf ambtenaren die continu, zeven dagen in de week, de informatiestromen in nemen, 'vertalen', analyseren en doorgeleiden naar de mensen die moeten beslissen. Ze heb ben elk drie schermen voor zich waarop alle informatie ver schijnt en weer verdwijnt. In het heetst van de crisis is het aantal ambtenaren tot twaalf uit te breiden. Op de balie staan veelkleurige ouderwets ogende telefoons: de rode is een rechtstreekse lijn met de betrokken minister, de zwarte is een 'kryptotelefoon' die alleen gecodeerde informa tie doorgeeft, de blauwe is een directe lijn met het NAVO- hoofdkwartier, de twee grijze zijn aangesloten op het noodnet (wanneer de gewone telefoon verbindingen uitvallen) en de witte telefoons maken direct contact met de verschillende onderdelen van het militaire ap paraat. Het NCC heeft geen contact met publiek en pers. Daarvoor heeft het weer een speciaal onder deel, het NVC, het Nationaal Voorlichtingscentrum. Het NVC geeft 'briefings' aan de pers. Zo wordt nu elke dag om 12 uur de pers ingelicht over de voortgang van de euro-operatie, tot en met 15 januari. Uit wat het NVC elke dag meldt, moet worden opgemaakt dat de introductie van de euro een na genoeg perfecte operatie is. Ja ren van voorbereiding werpen hun vruchten af. Er worden na tuurlijk fouten gemaakt, maar dat zijn 'schoonheidsfoutjes'. Deze bewijzen alleen maar dat er nog altijd mensen achter de high-tech apparaten in het NCC zitten. De laatste dagen komen trouwens steeds meer buiten landers kijken hoe 'wij' het heb ben gedaan met die euro. Ze ne men onze ervaringen mee terug naar huis. Denen en Britten hebben de euro uitgesteld, maar ze zijn nu al komen leren hoe wij het doen, zeggen mensen van het NVC niet zonder trots. Eind januari moet in het NCC de euro plaats maken voor Oranje. Kwestie van knoppen omzetten. den haag/anp - De helpdesks van kabelproviders functioneren vaak slecht. Ze zijn moeilijk te bereiken en de deskundigheid van de hulpverleners laat ook te wensen over. Dit blijkt uit on derzoek van de Consumenten bond. Vooral Chello van UPC komt slecht uit h^ft onderzoek van de belangenclub. Als het gaat om de ontevredenheid onder ge bruikers over de bereikbaarheid scoort deze provider een per centage van 62 procent. Quick- net doet het net iets 'beter' met 58 procent. Van de gebruikers van Casema en @Home is res pectievelijk 51 en 47 procent ontvreden over de bereikbaar heid. Wat de deskundigheid betreft, ontlopen Chello en Quicknet el kaar niet veel. Chello staat op de lijst met een 'negatief percenta ge van 61 procent, terwijl van de Wanten van Quicknet 63 pro cent slecht te spreken is over de deskundigheid van de hulpver leners. Van alle internetprovi- ders is gemiddeld 35 procent ontevreden, aldus de Consu mentenbond. De belangenclub kwam er ver der achter dat de kosten voor de gemiddelde 'surfer' voor inter nettoegang sterk uiteenlopen: van 700 tot 2500 gulden per jaar, afhankelijk van de vorm, de pro vider en het abonnement. brussel/anp - Het Nederlands- Belgische financiële concern Fortis slaagt er niet in zijn geld automaten in België tijdig over te schakelen op de euro. Daar om zal een deel van de machi nes 1 januari nog Belgische franken verspreiden. Dit druist in tegen alle afspraken. De machines die nieuwjaarsdag franken blijven uitgeven, zijn de zogeheten 'selfbanking'-kanto- ren. Die zijn alleen toegankelijk voor Fortis-klanten. In België zijn ze populair, omdat de rijen er minder lang zijn en je be schut kunt wachten. De auto maten die alle bankpasjes ac cepteren, ook van Nederlandse toeristen, zijn wel op tijd omge schakeld. Fortis is de grootste bank van België. De automaten hebben slechts één geldcassette, aldus een woordvoerder gisteren. Au tomatische omschakeling van frank naar euro is daardoor niet mogelijk: geldtransporteurs moeten dit handmatig doen. „Wij hebben hiervoor gekozen om zeker te zijn dat onze klan ten op deze dagen over contant geld kunnen beschikken aldus de woordvoerder. Hij wijst erop dat alle geldautomaten in België op oudejaarsdag vanaf het mid daguur buiten dienst zijn. Be halve de 'selfbanking'-automa- ten van Fortis. Van de 1600 au tomaten van de Belgische marktleider zijn er 1000 'self- banking' Alle 580 pinautomaten van For ds in Nederland verstrekken vanaf 1 januari wel euro's. De bank begint op 31 december de flappentappen te vullen met de gloednieuwe biljetten. Hierdoor zullen ze tijdelijk zijn uitgescha keld. „Maar kort na midder nacht, in het nieuwe jaar scha kelen alle automaten gewoon over op de euro", verzekert de woordvoerder. Duitse minister van financiën Hans Eichel. Foto: Reuters/Arnd Wiegmann hamburg/dpa/rtr - De euro zal in vrij korte tijd in talrijke lan den naast de twaalf lidstaten van de EU die de euro hanteren een echte tweede valuta wor den. Dat voorspelt de Duitse minister van financiën Eichel in een vraaggesprek met het week blad Der Spiegel. Volgens Eichel zal de euro voor al veel in Zwitserland en de Bal kan worden gebruikt, maar ook in het Verenigd Koninkrijk. Een aantal Britse bedrijven heeft aangekondigd naast het pond ook de euro als betaalmiddel te zullen accepteren. Ook in Zwit serland hebben sommige win keliers laten weten dat klanten met de Europese eenheidsmunt kunnen betalen. „Als je rekening houdt met het enorme economische potentieel van de munt zal de euro vooral in talrijke Europese landen een tweede munt worden of zelfs de enige munt die echt wordt geac cepteerd. zoals op de Balkan", meent Eichel. In het interview met Der Spiegel suggereerde de minister ook het op termijn invoeren van een Eu ropese belasting. „Ik kan me dit goed voorstellen. Als je in Brus sel de verantwoordelijkheid voor uitgaven en inkomsten sa menvoegt, versterk je het bud- getbeheer." Eichel zei dat de lidstaten dan hun eigen heffingen aanzienlijk moeten beperken. „Want als we administratieve laag op admini stratieve laag en belastingen op belastingen stapelen, komt Eu ropa niet vooruit." rotterdam/anp - De totale overslag in de Rotterdamse ha ven is in 2001 licht gedaald ten opzichte van het recordjaar 2000. De overslag daalde met 2,2 procent naar 315,5 miljoen ton goederen in 2001. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers die direc teur Scholten van het gemeente lijk havenbedrijf tijdens de tradi tionele oudejaarsbijeenkomst van de Havenvereniging bekend maakte. De daling komt voor rekéning van de overslag van ertsen en schroot (-13,4 procent), overig droog massagoed zoals zand en fosfaten (-4,5 procent) en de stukgoedsector (-4,9 procent). Binnen die stukgoedsector val len de containers. Het aantal overgeslagen containers daalde van 6,3 miljoen TEU (twintig- voetscontainers) met 2,4 pro cent tot 6,1 miljoen TEU in 2001. Stijgers waren de overslag van aardolieproducten en petcokes met 10,5 procent, agribulk (+1,4 procent) en kolen (+6,9 procent) De kolenoverslag heeft met bij na 25 miljoen ton daarmee het historische record van 23,7 mil joen ton uit 1991 gebroken. De aanvoer van ruwe olie, al ja ren de grootste ladingstroom, bleef met ruim 97 miljoen ton ongeveer gelijk. De wielklem, de gele irritatie van veel automobilisten, blijft in Amsterdam vijf dagen in de kast liggen. In die dagen wordt het systeem van parkeerbeheer eu- roproof gemaakt. Van 30 de cember tot en met 4 januari krij gen eigenaren van fout gepar keerde auto's in plaats van een klem, een bon onder de ruiten wisser. Die bon is 65 gulden goedkoper dan een klem. De kans op een bon is deze dagen echter wel groter. „Je houdt tijd over omdat je die klem niet hoeft aan te leg gen. Je kunt in een kortere pe riode dus meer auto's controle ren", aldus een woordvoerder van Stadstoezicht. De controleurs kunnen in de vijf dagen ook de handcomputers niet gebruiken. Daarom worden de bonnen met de hand uitge schreven. Alle betaalautomaten zijn al wel omgebouwd. Daar kunnen mensen vanaf 1 januari hun euro's kwijt. utrecht - In vele gemeenten in ons land begon gisteren de verkoop van vuurwerk voor de komende jaar wisseling. In het voormalige tuincentrum Koningsdal in Utrecht was het gistermorgen een drukte van je welste. Honderden mensen stonden al vroeg in de rij om hun bestelde vuurwerkpakketten af te halen. Fo to: GPD/Jaap de Boer De gratis Zalmkit is bij jongeren zeer goed in de smaak gevallen. Maar liefst 99 procent van de kinderen tussen de 6 en 15 jaar heeft de muntenset met een waarde van 3,88 euro opge haald. Bijna 90 procent van de Nederlanders (13,3 miljoen mensen) boven de 6 jaar heeft een eurokit thuis. Het ministerie van financiën verwacht dat maandag 96 procent van alle muntensetjes is opgepikt. De muntjes zijn het minst in trek bij 16- tot 25-jarigen: 23 procent heeft er geen belang stelling voor. Bijna 95 procent van de 55-plussers heeft daaren- DE URO Nog 2 dagen tegen wel de muntenset opge haald. Er zijn inmiddels ook al 8 mil joen zakjes euromunten van 25 gulden verkocht. Dit betekent dat bijna de helf van alle huis houdens consumentenpakket ten met euro's in huis heeft. uurloon van de oppas moet zorgvul- worden bepaald. Biedt iemand te nig dan houden de meeste oppassen snel voor gezien. Bij een te hoog uur- kunnen de kosten enorm uit de iwen lopen. Maar welke bedragen normaal? Nationaal Instituut voor Budget- rlichting (Nibud) heeft richtlijnen ïsteld voor wat de oppas behoort te lienen. De laagste vergoeding krijgt ™ppas die eens een keertje een ld bij een gezin in huis komt zitten. Jlvolwassen oppas die tot midder- H)t aanwezig is, moet een uurloon Hen van 3,50 tot 5 per uur. Igt de oppas zelf de kinderen naar ,dan moet dat bedrag iets worden loogd. Na twaalf uur 's nachts dt gewoonlijk het uurloon opge- £0 oefd. Tenzij de oppas blijft slapen. et laatste geval adviseert het Nibud taf een totaalbedrag voor de nacht spreken, bijvoorbeeld ƒ10. raste oppas die regelmatig in het van de ouders oppast (bijvoor- d iedere woensdag en donderdag) oort minimaal 6,75 per uur te krij- Dat is puur en alleen een vergoe ding voor het feit dat de oppas gebon den is en de verantwoording heeft voor het kind", beklemtoont het Nibud. „Wanneer een kind veel aandacht vraagt, is die 6,75 dus aan de lage kant." - De oppas die alleen wordt ingeschakeld op de uren dat de kinderen vrij zijn van school, behoort ook minimaal 6,75 per uur te kr ijgen. Moet ze gebruik maken van de auto of de bus om bij de school te ko men, dan moet daar extra voor worden betaald. Voor een auto is dat gemiddeld 0,55 cent per ki lometer. Bij meerdere kinderen stijgt het uur loon. Bij twee kinderen is 9 het abso lute minimum en bij 3 of meer kinde ren 11,25. De kosten stijgen als de ou ders verlangen dat de oppas ook het huis schoonmaakt, kookt of strijkt. Voor de uren die hij of zij bezig is met huishoudelijke taken, moet 12,50 tot 17 worden neergeteld. Soms wordt het land bij de oppas thuisgebracht op vaste dagen in de EIGEN BEURS Sylvia Marmelstein week. Het loon mag in dat geval iets la ger zijn zolang de oppas ook aan eigen ldussen in huis toekomt. De richtlijn is dan 5,75 gulden per uur. Maar ook hier geldt: als het kind extra aandacht nodig heeft, moet het loon worden ver hoogd, naar onge veer 6,75 per uur. Dat geldt sowieso als de oppas meerdere kinderen tegelijker tijd thuiskrijgt. De ouders horen ook de kosten van de maaltijden te vergoe den. Hoeveel dat is, hangt af van de leef tijd van het kind. Een peuter tussen de 1 en 3 jaar luncht voor ongeveer 90 cent. Naarmate het kind ouder wordt, stijgen de kosten. Een kind van 12 jaar eet gemiddeld voor 1,66. Voor een avondmaaltijd zijn de kosten hoger. De peuter eet dan voor 2,55 en de twaalf jarige voor 4,20. Voor gezinnen die gebruik maken van een vaste oppas is het wel zo netjes om afspraken te maken over doorbetaling tijdens de vakanties en bij ziekte. De kosten kunnen het beste worden ge deeld. „Spreek bijvoorbeeld af dat u de oppas wel doorbetaalt tijdens uw eigen vakanties, maar niet tijdens de vakan ties van de oppas. Bij ziekte kunt u af spreken dat u doorbetaalt als u zich een dag ziek voelt en thuisblijft en de oppas pas op het allerlaatste moment afbelt", adviseert het Nibud. De inhuurder van de oppas moet er re kening mee houden dat hij door de wet als een echte werkgever kan worden aangemerkt. Komt de oppas drie maanden lang elke week, of minimaal 20 uur per maand, bij hetzelfde gezin over de vloer, dan kan zij vragen om een formele arbeidsovereenkomst. De inhuurder kan dat verzoek tot op zeke re hoogte afslaan. Werkt de oppas meer dan twee dagen per week voor hem, dan heeft zij recht op een arbeidsover eenkomst. Kan de inhuurder aantonen dat er geen sprake is van een zakelijke relatie omdat de oppas geheel uit eigen vrije wil op het kind past - bijvoorbeeld omdat ze zelf familie is van het kind - dan gaat die regel niet op. Een arbeidsovereenkomst heeft juridi sche en belastingtechnische gevolgen voor de inhuurder. Die is dan verplicht de oppas door te betalen als ze ziek is of op vakantie wil. Bovendien moet de inhuurder de oppas minstens het wet telijk minimumloon betalen en moet hij bij de belastingdienst toonheffing afdragen. De fiscus eist dan ook dat de inhuurder aan allerlei administratieve eisen voldoet. Als er geen arbeidsovereenkomst is, be last de fiscus de inkomsten van de op pas als bijverdiensten. Dat kan op twee manieren: via het winstsysteem en via het loonbelastingsysteem. Het winst systeem heeft geen gevolgen voor het gezin dat de oppas inhuurt. De oppas moet de verdiensten zelf opgeven. Bij het loonbelastingsysteem draagt de in huurder toonheffing af voor de oppas. De oppas kan tijdens de uren dat ze werkt altijd een ongelukje krijgen of spullen beschadigen. Het Nibud raadt daarom alle inhuurders van oppassen aan om eerst de verzekeringsmaat schappij te bellen om te vragen of ze daarvoor verzekerd zijn. Meestal is dat geregeld via de aansprakelijkheidsver zekering particulieren. INFO: Oppaslijn van het Nibud: 0900-403 4094 1 gulden p/m) Informatie over arbeidscontracten: http://www.home.szw.nl Informatie over belastingen: http: //www.belas tingdienst.nl Winkeliers die na 1 januari geen guldens accepteren, worden door De Nederlandsche Bank (DNB) en de Consumentenbond op het matje geroepen. „We hebben samen met de detailhandel afspraken gemaakt om tot 28 januari zowel euro's als guldens tMCcepteren. Daaraan hebben de winkels zich te houden", zegt voWritter Van Dijkhuizen van het Euroforum waarin het ministerie van financiën, DNB, ondernemers- en consumentenorganisaties in zitten. De ondernemers hebben volgens Van Dijkhuizen alle tijd gehad zich op de euro voor te bereiden. „Het is toch een brevet van onver mogen als zij niet in staat zijn om na 1 januari geen guldens meer aan te nemen. Het is onvriendelijk naar de klimt en ook niet goed voor de uitstraling van de zaak", vindt Van Dijkhuizen. Volgens het Euroforum valt het aantal ondernemers dat voortijdig afscheid van de gulden wil nemen overigens mee. Een kwart van alle Nederlanders gaat 1 januari euro's pinnen. Twintig procent is van plan 2 ja nuari geld te halen. De meeste Nederlanders wachten liever even voordat zij hun eerste eu robankbiljetten gaan halen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Euroforum. „De bankautoma- ten kunnen het makkelijk aan", aldus voorzitter Vim Dijkhuizen. Minister Zalm van financiën heeft de 'europinprimeur'. Hij haalt dinsdag even na midder nacht z'n eerste euro's uit een geldautomaat in Maastricht. De meeste automaten zijn 's nachts dicht. Om 12.00 uur 's middags op nieuwjaarsdag spugen ruim 6000 automaten euro's.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7