Acties van VS gaan door in Afghanistan BUITENLAND Grensbewoners Kashmir op de vlucht Kerstdiner Musharraf: een handdruk en vrede op aarde van de president Interim-regering vraagt niet om aanvalstop Dochter Milosevic: Vlaag van waanzin EU-lijst van terroristische organisaties 'First lady* Poetin treedt eindelijk voor voetlicht Ebola vertraagde verkiezingsuitslagen Drager van 'schoenbom' toch niet vrij had claimt inslag in Gaza uxalem - De Islamitische Ji- d heeft gisteren de verant- i ordelijkheid opgeëist voor ^mislukte aanslag in de Ga- trook, de eerste sinds de Pa- ójnse leider Yasser Arafat der deze maand heeft opge- pen tot een eind aan zulke jjes. Het Israëlische leger he akte eerder bekend in de ;z< tastrook een Palestijn te en iben doodgeschoten die mi- iren bedreigde met een ge er en een antitankraket. its eurodebat ingezwengeld g ioen - Britse werknemers- en rkgeversorganisaties hebben leren aangedrongen op een nedig besluit over deelname ide Europese muntunie. stel kan volgens zowel het ;verbond TUC als het werk- rersverbond CBI nadelige ge- gen hebben voor het inves- ingsklimaat en belemmerend iken op de handel. erkiezingen in - ortugal vroeger aron - De Portugese presi- it Jorge Sampaio heeft de lementsverkïezingen ruim i jaar vervroegd. Aanleiding rtoe vormt het vertrek van mier Antonio Guterres, die jn vorige week opstapte na- zijn Socialistische Partij bij gemeenteraadsverkiezingen ai te verliezen had geleden. De lementsverkiezingen wor- pli i gehouden op 17 maart. .^iteraar itiz opgepakt zknos aires - De voormalige leofficier en folteraar van gentijnse militaire regi- Alfredo Astiz (49), is don- ig gearresteerd. Dat ge- rde op verzoek van de ,e justitie, wegens de tering in 1977 van een 17- Zweed. Dat meldde giste- "de conservatieve krant La :ion. Astiz wordt beschouwd Uleen van de ergste folteraars le Argentijnse militaire dic- tir (1976-1983). De Zweedse titie had in november ge- i agd om zijn aanhouding. ider VN-missie -i tsovo stapt op ina - De leider van de VN- sie in Kosovo Hans Haekke- gaat zijn post verlaten. De jarige Deen deelde gisteren zijn contract, dat op 31 de- nber afloopt, niet te verlen- lAls belangrijkste wapenfeit imt Haekkerup de ontwerp- ndwet van Kosovo, en de or- isatie van de eerste parle- ntsverkiezingen in de Servi- e provincie in november, uf secretaris-generaal Annan ft het ontslag van Haekker- jeaccepteerd. ■stralië vreest eer bosbranden ney - Australië vreest een We golf bosbranden over ingte van 600 kilometer, dusver zijn er geen slacht- s gevallen, maar er zijn wel 150 huizen verbrand en loedelijk duizenden dieren .'komen. Verzekeraars itten de schade op 50 mil- Australische dollar (63,4 joen gulden). Vijf personen laangehouden op verden- gvan brandstichting. 'J lina krijgt vaste indelsstatus Uk JHiNCTON - De Amerikaanse sident George W. Bush heeft ina donderdag de perma- ite normale handelsstatus pi gekend. Dat was mogelijk nu ina is vorige maand is toege len tot de Werledhandelsor- a isatie WTO. Tot op heden esten de regering en het igres China elk jaar opnieuw status van meest begunstig- landelsnatie toekennen. Dit d door sommige politici en inisaties telkens aangegre- om het Chinese mensen- itenbeleid aan de kaak te ln-Eliezer wil pers voor vrede Bzalem - De nieuwe leider jde Israëlische Arbeidspartij, lin Ben-Eliezer, zegt tot nde compromissen be- I te zijn om vrede met de Pa- Pjnen tot stand te brengen, lister van defensie Ben-Elie- Jtvon de verkiezingen om het lijleiderschap donderdag. In |tv-interview verzekerde TEliezer dat de veiligheid I de bevolking voor hem op jerste plaats komt. Ook zei pote offers te willen bren- jvoor de vrede als de Pales- In coöperatiever worden. IE door onze correspondent Harald Doornbos islamabad/gpd - Pakistan's president Pervez Musharraf hoopt een oorlog met India te kun nen vermijden. Tijdens een door hem georgani seerd kerstdiner pleitte hij vurig voor vrede. Maar gedurende het diner bleek nog maar eens hoe alles is veranderd sinds 11 september. De zaal is gigantisch groot. Tientallen meters lang en breed. Twaalf meter hoog, crèmekleu rige gordijnen. Elf kroonluchters, vier videoca mera's. Stram kijkende bewakers. En tiental len, zo niet een honderdtal, obers - allen ge kleed in een zwarte 'showar kamiz'een rood hesje en een zwarte tulband - die kalkoen en pudding serveren voor de ongeveer 250 gasten bestaande uit diplomaten, invloedrijke Pakis tani's en een paar Westerse journalisten. Welkom bij het kerstdiner van de Pakistaanse president Pervez Musharraf, dezelfde Mushar raf die tot voor 11 september door de 'demo cratische wereld' met de nek aan werd geke ken. Dit omdat hij in 1999 als generaal in het leger van de toenmalige, democratische geko zen president van Pakistan, de opdracht kreeg om in Kashmir een kleine oorlog tegen India te starten. Diezelfde Musharraf die daarna de president afzette, door een staatsgreep zelf aan de macht kwam en nog altijd niet van plan is om de democratie te herstellen. Maar na 11 september is er nog weinig over van 'Musharraf de Paria'. Als er iemand veel en vaak aan de bal is, dan is het wel de Pakis taanse president. Sinds de aanslagen in New York is Pakistan een belangrijke bondgenoot geworden van het Westen. Dit natuurlijk al leen in ruil voor het opzeggen van steun aan het Taliban-regime in Afghanistan dat door Pakistan in het zadel is geholpen en jarenlang trouw werd gesteund vanuit Islamabad. Mus harraf is niet meer Pakistan's 'zoveelste gene raal die de macht heeft gegrepen', maar een internationaal figuur waar rekening mee dient te worden gehouden. En waar je het liefst vriendschappelijk mee omgaat. Als Pakistan namelijk wil dat Afghanistan weer een chaos wordt, dan zou Musharraf daar zo voor kun nen zorgen. Musharraf is niet zo maar een dictator. Hij is de eerste en enige machthebber van Pakistan die voor het rode stoplicht halt houdt wanneer hij door zijn chauffeur door de hoofdstad wordt gereden. Ook probeert hij met man en macht de wijdverbreide corruptie aan te pak ken. Mensenrechtenorganisaties worden toe gelaten. Er bestaat volledige persvrijheid. Hij probeert vrouwen in dit zeer conservatieve is lamitische land een kans te geven op vooruit gang. Ook maakt hij zich openlijk hard voor etnische minderheden in het land en pleit hij voor een 'tolerante en vreedzame Islam". En constant hamert hij erop dat zijn invulling van de Islam wel even verschilt van de invul ling die figuren als Osama bin Laden er aan geven. „Dat zijn geen moslims," zei de presi dent tijdens het kerstdiner, „Dat zijn net zo goed onze vijanden. Maar desondanks dreigt er oorlog. Niet in Af ghanistan, al zijn de problemen daar nog verre van opgelost, maar elders. De nieuwe Af ghaanse regering was nog niet beëdigd of er leek al weer een nieuwe oorlog op handen te zijn. Die tussen India en Pakistan dus. En net als tijdens de oorlog om Afghanistan staat Musharraf opnieuw in het spotlicht. Als de Pa kistaanse president de verkeerde beslissing neemt dan kan het weieens oorlog worden. „Wij zullen nooit als eerste beginnen met een oorlog," benadrukte hij in een toespraak tij dens het diner. „Pakistan geloof alleen in vre de. Wij willen geen oorlog." Mushanaf mag dan van goede wil lijken, maar India wil daden zien in plaats van woorden. Zeker nadat op 13 december moslimmilitan ten van een Kashmierse bevrijdingsgroep een bloedbad aanrichtten in het hart van de India se democratie, het parlementsgebouw in de hoofdstad New Delhi. Net zoals Amerika de druk op Pakistan na 11 september vergrootte waardoor Musharraf zijn steun aan het radica le Talibanbewind opzegde, zo wil India dat Musharraf nu ook definitief een einde maakt aan de Pakistaanse steun aan allerlei ultraradi cal moslimgroepen die Pakistan vrijelijk als hun basis gebruiken voor de strijd tegen India in het door India gecontroleerde gedeelte van Kashmir. Musharraf heeft de afgelopen dagen al verscheidene Kashmirgroepen het zwijgen opgelegd, maar India wil een totaal verbod. Of zoals een Indiase krant het recentelijk ver woordde: „Pakistan steunde tot voor 11 sep tember twee terroristische groepen: Die in Af ghanistan en die in Kashmir. Als Pakistan na 11 september besluit om de terroristen in Afgahnistan niet meer te helpen, maar die in Kashmir nog wel, dan blijft Pakis tan een terroristisch land." Tijdens het diner kon ik Pervez Musharraf even kort de hand schudden. „President, vroeg ik, „wordt het een vredig nieuwjaar?" „Ik hoop het," zei hij, „Het wordt een vredig nieuwjaar. Maar onze troepen staan klaar aan de grens om het land te verdedigen." Nooit was de kerstboodschap "Vrede op aar de" zo tastbaar aanwezig en zo broodnodig. washington-kabul/anp-rtr-afp - De Amerikaanse luchtaanvallen op doelen in Afghanistan gaan vooralsnog gewoon door. Ciste ren bombardeerden toestellen een vermeende schuilplaats van Taliban-leiders bij de stad Chazni ten zuidwesten van Kabul. Vol gens Washington hebben de Ver enigde Staten geen verzoek ont vangen van de Afghaanse inte rim-regering om de acties te sta ken. „We hebben een doel aangeval len met zware bommenwerpers en tactische vliegtuigen en ge bruikten daarbij zowel precisie- als conventionele bommen en hebben een kampement bij Ghazni vernietigd", aldus de voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven generaal Mey ers. „We denken dat de meer derheid van de daar aanwezige mensen bestond uit Taliban-lei ders." Boven de stad Khost zouden gisteren pamfletten zijn afge worpen waarin de Amerikanen de lokale bevolking oproepen mee te werken met het opspo ren van al-Qaeda leden, zo meldde het Afghaanse persbu reau AIP. President Bush verklaarde giste ren dat de Amerikanen net zo lang in Afghanistan blijven tot dat alle cellen van al-Qaeda en de Taliban vernietigd zijn. De militaire campagne eindigt pas als Afghanistan een stabiel land is, aldus Bush in Texas tegen journalisten. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Kabul hebben de VS via de di plomatieke kanalen van Af ghaanse interim-regering geen verzoek gekregen de luchtacties te staken. Ook zouden de Af ghaanse autoriteiten niet op een andere manier contact hebben gezocht met Washington om over de bombardementen te praten. Een woordvoerder van het Af ghaanse ministerie van defensie fiet gisteren weten dat Kabul wil dat er snel einde komt aan de bombardementen op het land. Volgens hem zijn de acties niet meer nodig nu bijna alle ver blijfplaatsen van de Taliban en het Al-Qaeda netwerk zijn ver woest. De BBC meldde echter dat premier Karzai die mening niet is toegedaan. De regerings leider wil dat de aanvallen door gaan totdat de laatste overblijf selen van al-Qaeda en de Tali ban zijn vernietigd. Volgens de Afghaanse minister van defensie Fahim is in het he le gebied bij jalalabad het verzet van de Taliban en al-Qaeda ge broken. Wel was een legerbasis bij de stad gisteren doelwit van een raketaanval. Vier projectie len van onbekende herkomst kwamen er neer zonder slacht offers te maken. Aan de grens met Pakistan zouden kleinere stukken nog niet helemaal zijn 'schoongeveegd'. Osama bin Laden is volgens Fa him vermoedelijk naar het Pa kistaanse Peshawar ontkomen. „De Verenigde Staten kunnen hem nu met hulp van de Pakis taanse regering achtervolgen", aldus de bewindsman. Volgens een hoge Afghaanse inlichtin genfunctionaris die gisteren werd opgevoerd door CNN, heeft de Saudische meesterter rorist zijn vrije doorgang ge kocht met een 'grote som geld'. Fahim verklaarde eveneens dat er overeenstemming zou zijn bereikt met de Britse generaal McColl over de inzet van de door Groot-Brittannië geleide internationale vredesmacht (IS- AF). De troepen worden hoofd zakelijk gestationeerd in de bui tenwijk Puli Chrakhi van de hoofdstad Kabul. Een Britse woordvoerder zei dat er bij de gesprekken met onder anderen Fahim vooruitgang is geboekt maar dat er nog geen formeel akoord is over wat de ISAF precies in Kabul doet. belgrado/afp-rtr - Marija Milo sevic, de dochter van de voor malige Joegoslavische president Slobodan Milosevic, heeft giste ren voor de rechtbank in Belgra do gezegd dat ze in de nacht van 31 maart op 1 april, bij de arres tatie van haar vader, in een vlaag van waanzin enkele scho ten heeft gelost. Ze zei dat tij dens de openingszitting van het proces dat tegen haar is aange spannen wegens verboden wa penbezit en het verstoren van de openbare orde. De 36-jarige Marija Milosevic zei dat ze in de bewuste nacht acht kalmeringstabletten had geslikt moskou/ap - Twee jaar nadat haar echtgenoot door de toen malige president Boris Jeltsin als zijn opvolger naar voren werd geschoven, is Loedmila Poetin gisteren voor het eerst als 'first lady" voor het voetlicht getreden op een bijeenkomst in het Kremlin voor kinderen uit tehui zen. De ongeveer 6.000 kinderen wa ren uitgenodigd voor het begin van de festiviteiten rond oud en nieuw. „Met nog maar drie da gen voor oudejaarsavond, wan neer alle wensen die we bedacht hebben in vervulling gaan, wil ik ieder van jullie vandaag, behalve de gewone cadeautjes, een beet je geluk geven", zei de presi dentsvrouw met enigszins hape rende stem. „Helaas ben ik geen fee, maar een gewoon mens, ik kan alleen maar zeggen dat ge luk in ieder van ons verborgen is. Luister dus naar jezelf, vind dit geluk in jezelf." Tegelijk met haar optreden in het Kremlin verscheen gisteren in de Komsomolskaja Pravda een interview met mevrouw Po etin, waarin zij het een en ander vertelt over haar huiselijk leven. Mogelijk was het interview be doeld als tegenwicht voor een en een fles cognac had leegge dronken. Ze zou bang zijn ge weest dat zij en haar vader zou den worden gedood omdat ze op de televisie gemaskerde sol daten had gezien die de woning van de vroegere president na derden. Een psychiater die als deskundi ge werd gehoord, verklaarde dat Milosevic tijdens de nacht van de arrestatie „niet geheel toere keningsvatbaar" was. Volgens de media in Belgrado lijdt de dochter van de voormalig presi dent aan een depressie sinds haar vader in oktober 2000 het presidentschap verloor. weinig vleiend boek over de Po- etins dat deze week is uitgeko men. In „Een pikante vriend schap: mijn vriendin Loedmila Poetin, haar gezin en andere vrienden", geschreven door de Duitse bankiersvrouw Irene Pietsch, wordt Loedmila Poetin afgeschilderd als een wat licht geraakte vrouw die mensen be oordeelt naar hun sterrenbeeld en naast bewondering ook kri tiek heeft op haar echtgenoot. In het gepubliceerde interview zegt zij dat Poetin voor alles haar echtgenoot is, met wie zij problemen bespreekt „als echt genote, als vrouw". Omdat de president praktisch al zijn tijd in zijn werk steekt, is dat moeilijk, geeft zij toe. „Maar als we een probleem aansnijden zeg ik hoe ik er tegenover sta. Soms maak ik zelfs ruzie, maar meestal ko men onze standpunten over een." Over kinderopvoeding zei me vrouw Poetin dat de president al eens heeft gezegd hoe belangrijk het is dat kinderen opgroeien in een sfeer van liefde. Maar daar naast is het mogelijk kinderen een goede werkhouding bij te brengen, zo voegde zij daar aan toe. Milosevic gaf voor de rechtbank toe dat ze niet beschikte over een vergunning voor een van de drie vuurwapens die bij een huiszoeking in de woning van haar vader werden aangetroffen. Als de rechtbank haar schuldig bevindt, kan zij maximaal acht jaar gevangenisstraf krijgen. De eerste zitting van het proces verliep zonder incidenten. De tweede zitting is op 7 maart. Dan worden Cedomir Jovano- vic, indertijd de hoofdonder handelaar van de loegoslavische regering, en Branislav Ivkovic, een vertrouweling van Slobodan Milosevic, als getuigen gehoord. brussel/anp - De Europese Unie is het deze week op diplomatiek niveau eens geworden over een lijst van personen en organisa ties die 'terroristisch' zijn. De opsomming bevat zowel Euro pese als overige groepen, zo meldde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren. De lijst is bedoeld als aanvulling op de al bestaande resolutie van de Verenigde Naties. Osama bin Laden en diens netwerk al-Qae- da staan niet op de Europese lijst omdat ze al deel uitmaken van de VN-regeling. De EU-landen gaan de financië le tegoeden van niet-Europese terreurbewegingen bevriezen. Die van de Europese groepen die op de lijst staan, blijven on gemoeid. Over de Europese be wegingen is afgesproken dat landen nauw gaan samenwer ken op het gebied van justitie en politie. De lijst is een bijvoegsel bij een EU-verordening. De lijst is voor lopig, dat wil zeggen dat hij kan worden aangevuld met nieuwe namen. Daarover moeten dan wel telkens alle lidstaten het eens zijn. Momenteel staan on der meer de IRA, de ETA, Hez bollah en de Islamitische Jihad op de lijst. Loedmila geeft eerste interview yaoundé - Een familielid wordt begraven in het Cabonese Mekambo. Het ebolaslachtoffer is een van de 21 die het virus in Gabon en buurland Republiek Congo eiste. Het virus vertraagde de verkiezingen in het land, maar nu is de uitslag er dan toch. De regerende Gabonese Democratische Partij heeft de parlementsverkie zingen gewonnen. Deze partij van president Omar Bongo haalde 84 van de 120 zetels, oppositiepartijen kregen er acht, partijen die de regering steunen drie en onafhankelijke kandidaten acht. Foto: AP/Christine Nesbitt boston-amsterdam/afp-anp - De Brit Richard Reid, die een in zijn schoenen verstopt explosief poeder wilde ontsteken tijdens een vliegreis van Parijs naar Miami, mag niet op borgtocht vrij. Dat heeft een federale rech ter gisteren in Boston bepaald. De 28-jarige Reid deed zijn po ging tot aanslag op 22 december in een vliegtuig van American Airlines. Hij werd overmeesterd en na een noodlanding in Bos ton aan justitie overgedragen. Later bleek volgens Franse on derzoekers dat de explosieve kracht van Reids bom onvol doende zou zijn geweest om een gevaar voor het toestel te zijn. De openbaar aanklager in Bos ton meent evenwel dat de ex plosieven een gat in de vlieg tuigromp hadden kunnen ver oorzaken. Vooralsnog wordt Reid alleen beschuldigd van het hinderen van het personeel van de lucht vaartmaatschappij, maar de aanklagers werken aan zwaarde re aanklachten. Franse onderzoekers hebben gezegd dat de verdachte de ex plosieven in Amsterdam heeft gekocht en die op eigen houtje als bom in zijn schoenen heeft gestopt. Een verband met ande re extremisten is nog niet ge vonden. Justitie in de Verenigde Staten heeft Nederland gisteren om in formatie gevraagd in de zaak. De Amerikanen willen weten wat de Reid in Amsterdam heeft gedaan. Een woordvoerder van het parket in Amsterdam beves tigt de ontvangst van het ver zoek. Het OM onderzoekt de gangen van Reid in Amsterdam. De man is voor de mislukte aan slag verschillende keren in Am sterdam geweest. Ook vlak voor de vlucht zou hij nog in de hoofdstad zijn geweest. Bij de FBI heeft hij verklaard dat hij daar ook de explosieven heeft gekocht. De Amerikaanse justitie houdt er rekening mee dat Reid hand langers heeft gehad. Donderdag meldde de BVD al dat het aan nemelijk is dat Reid in Amster dam is geweest. new delhi-moskou/ap - Nachte lijke beschietingen langs de grens van India en Pakistan in Kashmir hebben gisteren talloze mensen uit hun huizen gejaagd. Het Indiase leger gaf de inwo ners van veertig dorpen in het grensgebied 36 uur de tijd hun woningen te verlaten en een vei lig heenkomen te zoeken, wat de vrees voor een grootschalige oorlog heeft versterkt. Sinds beide landen hun troe penmacht in het grensgebied hebben vergroot, zijn al zo'n 10.000 mensen op de vlucht ge slagen. In de nacht van donder dag op vrijdag was vijf uur lang granaatvuur te horen aan beide zijden van de bestandslinie, waarmee een einde kwam aan twee dagen van relatieve rust. In het grensgebied staan tiendui zenden zwaar bewapende mili tairen opgesteld. Beide landen zeggen geen oor log te willen, maar daar wel klaar voor te zijn. Een Pakistaan se regeringswoordvoerder, ge neraal Rashid Quereshi, zei dat de Indiase regering moet uitkij ken dat zij zich niet „in een po sitie manoeuvreert waarin het moeilijk voor haar wordt om een stap terug te doen". Queres hi voegde eraan toe dat Pakistan zich vooralsnog beperkt tot de fensieve troepenversterkingen omdat alles wat „uitgaat boven wat nodig is door het andere land als een bedreiging zal wor den gezien". De woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken, Aziz Ahmed Khan, zei te hopen dat het „betere verstand" de over hand zal krijgen. De zeven belangrijkste indu strielanden en Rusland, ver enigd in de G8, riepen India en Pakistan gisteren op tot terug houdendheid. In een op initia tief van Rusland opgestelde ver klaring spreken de landen hun zorg uit over de escalerende spanningen en roepen ze beide partijen op een politieke dialoog aan te gaan. De G8 doet een ex tra beroep op Islamabad om het terrorisme effectiever te lijf te gaan. De industrielanden veroordeel den de terreuraanslag van half december op het Indiase parle ment, waarbij veertien mensen omkwamen en die de aanlei ding vormde voor de jongste crisis in de betrekkingen tussen de twee aartsrivalen. Volgens New Delhi is Pakistan voor de aanslag verantwoordelijk, maar Islamabad ontkent dat. Donder dag besloten India en Pakistan een deel van eikaars ambassa depersoneel uit te wijzen. Ook sloten beide landen hun luchtruim voor vliegtuigen uit het buurland. De Indiase televi siezender Star News meldde echter dat de Pakistaanse presi dent Pervez Musharraf wel toe stemming zal krijgen om over India te vliegen als hij komende week naar de Zuid-Aziatische top in Nepal reist. India zou daartoe hebben besloten nadat de media hadden bericht dat Musharraf door het afsluiten van het Indiase luchtruim voor Pakistaanse vliegtuigen niet naar Nepal zou kunnen reizen. Een familie verlaat het dorpje Asaluttal aan de grens met India en Pakistan, nadat het Indiaase leger be woners van 40 dorpjes in de Kashmierse grensregio sommeerde zo snel mogelijk te vertrekken, na eerde re nachtelijke beschietingen. Foto: AP/Aman Sharma

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5