Zweven tussen het prof- en het amateurvoetbal 'A. yWaar ik vandaan komis voetbal voetbal' FC Nooitgedacht Vijf over... het mooiste sportmoment van 2001 OUDEJAARSBIJLAGE (Al)fons Groenendijk speelde 19 jaar profvoetbal. Eind mei nam hij op zijn 37ste in een vol sta dion De Galgenwaard in Utrecht, met zoon Jim aan de hand, afscheid van de vader landse eredivisie. Groenendijks profcarrière omvatte meer dan 500 wedstrijden en voerde hem langs ADO Den Haag, Ro- da JC, Ajax, Manchester City, Sparta en FC Utrecht Hij speel de drie KNVB-bekerfïnales en won met Ajax de Uefa Cup. In zijn nieuwe leven komen veel aspecten van zijn oude be staan terug. Groenendijk traint de amateurs van w Katwijk, werkt parttime voor voetbal makelaarskantoor Sport Pro motions, schrijft een column voor het voetbalmaandblad Jo- han en volgt de cursus oefen- meester I. 'D e hele week bezig zijn met voetbal. Lekker dollen met je teamgenoten. Het is heerlijk om 's ochtends te kunnen trainen. Dat ga ik steeds meer missen. Het is een uniek leven met een hoop plezier. De tripjes: dan een week hierheen, dan een week daarheen. Ik ben nog nooit met tegenzin naar een training gegaan. Ik was een liefhebber, anders had ik het nooit zo lang volge houden. De wedstrijdspanning is weg gevallen. Normaal gesproken zou je zeggen: lekker, het is klaar. Maar mijn lichaam vraagt er nog steeds om. Het begon altijd op zaterdag avond, als ik op de bank naar samenvattingen zat te kijken bij Studio Sport. Het vertaalde zich niet in nervositeit, maar in het opladen van spanning. Op zondagmorgen trok ik dan mijn clubkostuum aan en stapte in de auto. Ik reed nooit harder dan 110, lekker rustig. Onderweg zette ik een muziekje op. Dat kon U2 zijn of Acda De Munnik of Anouk. Ik reed in drie kwartier een uur naar FC Utrecht. Onderweg dacht ik aan de te genstander en met wie ik te maken kreeg die dag. Het maakte me niet uit tegen wie we speelden. Ik ging altijd van mijn eigen kracht uit. Ik heb wel respect voor een tegen stander, maar nooit angst. Volle stadions geven een extra tintje aan het leven als voet baller. Er is veel aandacht van de media. Ik heb dat nooit als vervelend ervaren. Al die dingen vielen weg toen ik mijn laatste wedstrijd had gespeeld. Dat is het definitie ve, waarmee ik geconfron teerd ben. Ik ben gaan naden ken over de rest van mijn le ven en dan is het een harde constatering, dat ik na 19 jaar profvoetbal op mijn 37ste met de VUT ben gegaan. Als ik nu op de tribune zit bij FC Utrecht en ik hoor knalhard 'the eye of the tiger' uit de speakers komen als de elftal len het veld op lopen, krijg ik een raar gevoel in mijn wan gen. 'Daar had ik tussen moe ten lopen', denk ik dan. Ik zie mezelf in gedachten nog wel eens een mooie goal ma ken, maar ik bekijk de video banden niet meer. In mijn huis hangt ook geen enkele voetbalfoto. Ik heb de mooiste shirts geruild, maar ze zitten allemaal in een doos. Een profvoetballer wordt in de watten gelegd. Ik was gewend dat alles de volgende dag ge streken klaar lag na een trai ning of wedstrijd. Als ik nu uit de Katwijkse zandgrond thuis kom, heb ik een zak was bij me. Alleen daarom zegt mijn vrouw: 'had je niet een jaartje door kunnen gaan?' Ik ben verwend, natuurlijk. Elk jaar een nieuwe lease-au to, perfecte medische begelei ding, maar ik ben altijd mezelf gebleven. Ik heb het gewaar deerd, dat ik zo heb kunnen Alfons Groenendijk: „Ik heb wel respect voor een tegenstander, maar nooit angst." Foto: Kees van Hoogdalem leven. Ik liep de koffiejuffrouw of de wasvrouw niet zomaar voorbij. De maakte altijd een praatje. Steeds maar weer hetzelfde verhaal vertellen, dat is voor bij. Overal waar ik kwam, ging het over voetbal, en ik wilde ook over andere dingen pra ten. Naarmate ik langer in de voet balwereld rondliep, leerde ik mensen te ontwijken die ik liever niet tegenkwam. Het is een kunst om je er doorheen te manoeuvreren. Ik liet mijn gezicht zien in de business clubs, want het hoorde erbij. Maar ik kon ook met een boog om iemand heen lopen." kis trainer van Katwijk wil ik ook winnen. Als coach moet ik al les scherp in de gaten houden om in te grijpen als de wedstrijd daar om vraagt. Het is een andere spanning, omdat ik nu word be oordeeld op de resultaten van mijn team. Kijkend naar de stand op de ranglijst, zeggen mensen: 'Groenendijk, je kan er geen klote van'. Dat is logisch, maar voor mij is het belangrijk om een lijn te volgen. Hoe jonge voetballers zich ontwikkelen, is voor mij be langrijk. Ik doe het niet om be paalde mensen tevreden te stel len. Ik moet als trainer kunnen aan voelen wanneer ik meedoe met het dollen in de kleedkamer. Ik moet een biertje kunnen drinken met mijn spelers, maar ik mag ook niet schromen om maatrege len te nemen. Ik steek energie in de spelers en dan mag ik iets te rugverwachten. Als ze uit de kar vallen, sleep ik hen er niet meer op. Daardoor stel ik wel vriend schappen op de proef. Ik moet jongens naast het elftal zetten, met wie ik al 20 jaar vriendschap pelijke banden heb. Waar ik vandaan kom, is voetbal voetbal. Op vakantie gaan tijdens het seizoen is in mijn belevings wereld onmogelijk. De kloof tus sen profvoetbal en amateurvoet bal is heel groot. Dat is geen-ver wijt, maar een constatering. Ik zal me moeten aanpassen of ik zou de wereld moeten veranderen. Daar zweef ik tussen. Welke kant klim ik op? „De laatste tijd doe ik weer mee o.p de training. Maar het is een duidelijke stap terug qua intensi teit. Ik dwing mezelf daarom om veel te lopen. Door De Bloemerd en langs De Zijl in m'n eentje strijden tegen de elementen. Ik wil fit blijven, geen buikje krijgen. De voorbeelden liggen op straat wat dat betreft. Ik moet zweten. Dat is een hor monenkwestie. Het afscheiden van endorfine door je lichaam is een verslaving. Als ik drie dagen niets doe, gaat het helemaal mis. Mijn werk bij Sport Promotion Als het ophoudt, is dat jamm krijg leuke reacties. Ook jo ten als Kees Jansma en Frits rend vinden het fantastis daar kan ik trots op zijn. Dl bevalt me. We zitten in een statig pand in Gouda, dat voetbal ademt. Het is een bedrijf waar de speler centraal staat. Zo'n vijftien jaar geleden liepen Bergkamp, De Boertjes, Cocu en Overmars daar met hun ouders naar binnen en ze zijn er niet meer weggegaan. Er is geen contract, alles gaat op ba sis van vertrouwen. Natuurlijk wordt er aan spelers verdiend, maar de voetballer staat centraal. Het is de grandeur van het voet bal, er worden geen zaken gedaan op de achterbank van een Merce des. Ik wou dat ik er aan het begin van mijn carrière was binnenge lopen. De columns die ik voor het voet balmaandblad Johan schrijf, vul len iets in voor me. Ik schrijf op gevoel, over de romantiek van het voetbal. Dat vind ik een mooi uit gangspunt. Ik voel me geen echte journalist. Ik wil niemand voor jo ker zetten. Het geeft me bevredi ging om te putten uit mijn eigen ervaringen en dat op een leuke manier op te schrijven. Ik zit op een punt, waarvan ik zelf denk: het zal wel niet zo lang meer duren. De hoofdredactie wil dat ik het voetbal kritischer ga be naderen. In zijn totaliteit heb ik meer voor mijn zoon Jim van zes mijn dochter Esmé van tweefcfi ben niet altijd de gezelligste weest, zeker niet in de period» ik mijn knieband scheurde® zijn momenten dat je als v niet thuis geeft. Mijn zoon vindt het verschriifO lijk dat ik niet meer voetbal. K was mijn grootste fan en zat a L helemaal in de nok van het st u on. Ik wist altijd precies waai q zat. Op een gegeven moment ik een reeks van zes wedsi waarin ik vier keer scoorde, keek ik naar boven en zag ik dansen op zijn stoel. Nu zijn de rollen omgedi Onlangs was het DOSR F4 t( RCL F12. Ze speelden een 'I' wedstrijd', zo vroeg moestJ verzamelen bij RCL. Hetl steenkoud, maar ik kreeg warm van binnen toen hij c lijkmaker aantekende. Hetl niet voldoende - ze verloren! 2-1 - maar hier is het voetbalf bedoeld. Voor hem is het misschien J makkelijk. Hij is toch 'de 2 van...' Ik bemoei me bewust met wat er op het veld gebeuj de twee jaar dat hij voetbalt,! ik hem een aanwijzing gegef Hij had twee keer achter elf een penalty gemist, doorda» een rechte aanloop nam. Ikfl hem dat hij schuin naar de l moest lopen. Hij knalde meteen in de bovenhoek. I" ben zelf nooit een penalty geweest. Hij heeft er plezier in, maa |\j vond het belangrijker dat hij m A- en B-diploma haalde. Al dezelfde weg gaat als ik, bete W dat ook dat hij in vijftien jaar|g zeven keer op de operatie Ej ligt. En dat heb ik als vader lj la FC Nooitgedacht heeft een uitstekende start achter de rug. Met sprankelend voetbal won het elftal van de fusieclub aan de Boshuizerkade gisteravond de vriendschappelijke wed strijd tegen een Bollenstreekteam. Het werd 5-0 voor de nieuwe club. Ex-Katwijkspeler Barry Dubbeldenian scoorde in de tweede helft een hattrick. De overige treffers kwamen op naatn van Michael de Roode (vrije trap) en Alan Campfens. Het duel werd bezocht door 2500 toeschouwers, die een half uur voor aanvang getuige waren van de feestelijke ingebruikname van het nieuwe clubhuis door sportwethouder Alexander Pechtold. FC Nooitgedacht is ontstaan door een fusie van LFC, UDWS, De Sleutels, FC Rijnland en VNA De club beschikt over drie velden, een nieuwe kantine en zes nieuwe kleedkamers. De oude kantine van UDWS doet dienst als jeugd- kantine en bestuurskamer. Vier oude kleedkamers van deze clubs zijn door de leden gerenoveerd. De andere velden op het complex, met een totale op pervlakte van 2 hectare, zijn door de gemeente ver kocht aan bouwbedrijf Nieuivhuis. Op een donkere vrijdag in februari van dit jaar werd Frits Rijsbergen ruw wakker geschud uit zijn droom over een grote Leidse fusieclub aan de Boshuizerkade. Met Dick Bamhoom van De Sleu tels had de oud-voorzitter van LFC drie maanden daarvoor het initiatief genomen voor een nieuw fusieplan, dat werd uitgewerkt door Jan Duives- teijn, voormalig voorzitter van de Leidse Sportfe deratie. Bestuursleden van van UDWS, FC Rijn land en VNA woonden latere besprekingen bij. Maar vlak voordat de leden zouden worden geïnformeerd, haakte De Sleutels af. Die club wilde eerst overleggen met buurman VCL aan de Vliet. Daarmee was het fusieplan van tafel. Zonder De Sleutels zou de basis te smal worden om voor hulp en geld aan te kloppen bij de gemeente en bovendien zou FC Rijnland niet meer meedoen als een van de andere clubs afhaakte. „Het is over, voor nu", zei Duivesteijn op 20 februari. Het plotselinge terugtrekken van De Sleutels was een klap in het gezicht van Frits Rijs bergen. „Ik ben er doodziek van", zei de Leidenaar tien maanden geleden. Nu het jaar van de mislukte fusie ten einde is, is Frits Rijsbergen weer opgeknapt. „Ik heb me er aar dig bij neer kunnen leggen, maar het is wel een gemiste kans geweest Voor de zomer had ik nog hoop dat de bijeenkomst die Pechtold met alle clubs wilde organiseren wat op zou leveren. Dat zou na de vakantie gebeuren, maar het werd maar uitgesteld en uit gesteld, tot 20 december. Bij mij is de spirit eruit. Ik ben op onze ledenvergadering in de cember ook afgetreden als voorzitter", aldus de Leidenaar, die nog wel een half jaartje penningmeester blijft van LFC. Frits Rijsbergen heeft niet het idee dat de mislukking voorkomen had kunnen worden. De betrokkenen zijn steeds goed op de hoogte gehouden en het plan van Duivesteijn zat goed in elkaar, vindt hij. „Maar het is allemaal oud sentiment wat er speelt, en dat ver ander je niet. Zo blijft het doorsukkelen. Ik vraag me af wat er van overblijft, welke clubs er over twee of drie jaar nog zijn. Het verpaupert, en dat is zo zonde, hè." Marathonschaatser Henk An- genent uit Woubrugge, win naar van de Elfstedentocht van 1997: „Servais Knaven, toen hij Parijs-Roubaix won. De voorjaarsklassiekers mis ik nooit, zeker niet Parijs-Roubaix, want dat is de mooiste. Natuur lijk heb ik gekeken. Een Neder lander die wint, dat was lang niet gebeurd. Aan het wed strijdverloop zag je al dat Kna ven kon gaan winnen. Alles wat gebeurde, was in zijn voordeel. En dan solo aankomen, dat is helemaal verschrikkelijk mooi." Theo Bakker uit Oegstgeest, tennisverslaggever voor NOS Langs de Lijn en Eurosport en interviewer van sporters voor de website van Planet Inter net: „Ik houd het op de af- scheidswedstrijd van Marado- na. In die wedstrijd gierde de liefde door het stadion, en alles wat met liefde heeft te maken, vind ik mooi. Fans staken tien of twaalf minuten vuurwerk af en daar stond hij, een grote ve dette en volgens sommigen de beste voetballer van de wereld, naar te kijken met tranen in zijn ogen. Het was aandoenlijk. Op de een of andere manier heb ben de mensen hem in hun harten gesloten, ondanks de fouten die hij heeft gemaakt, en het is nog maar zelden dat zo iets gebeurt in de sport. Zeker in de voetbalwereld, die steeds zakelijker en killer is gewor den." Tekst: Janet van Dijk Leidenaar Casper van den Burgh, nationaal kampioen op de halve triatlon en lid van de olympische kernselectie van de triatlonbond: „De tweede plek van Kamiel Maase op het EK Cross, een paar weken gele den. Ik weet hoe hard hij heeft moeten lopen in zo'n veld, en daarbij kwam nog al het gezeur dat er was rond zijn A-status. Atletiek is een kleine sport qua media-aandacht, zeker als je het vergelijkt met bijvoorbeeld schaatsen en wielrennen. Ter wijl de prestaties in atletiek veel groter kunnen zijn, omdat veel meer mensen op de wereld aan die sport doen. Je hoeft ook niet per se goud te winnen om een goede prestatie neer te zetten. In Nederland is het vaak: win nen of niets. Terwijl je soms heel blij kunt zijn met zilver, want een prestatie wordt mooi door degenen die je achter je laat." Barbara van der Gugten, ten nisster en docent lichamelijke opvoeding op het Teylingen College in Oegstgeest: „De Wimbledonfinale, Ivanisevic te gen Rafter. In die finale was ik onwijs voor Ivanisevic, net als iedereen. Het is niet zo dat ik altijd al fan van hem was, ik heb geen idolen. Maar ik vond het gaaf dat hij toen weer liet zien dat hij een van 's werelds beste tennissers is. De finale duurde heel lang en was heel span nend. Ook zijn beleving van de sport kwam duidelijk naar vo ren, je zag heel goed dat hij er vol voor ging. Noordwijker Mike Zonnen speler van NEC en Jong Oi je: „De uitschakeling van h Nederlands elftal voor hetl ld Dat was misschien niet het mooiste sportmoment, ma 5 het was wel hét sportmomi Het was gewoon niet norm Natuurlijk is het rampzalig zullen we zeker merken als eF toernooi eenmaal is begon en ons landje is er niet bij. J"1' de emoties en alles wat ero e_F heen gebeurde, waren moe1 u Tijdens de wedstrijd tegen land heb ik echt op het pur van mijn stoel gezeten. Ooi jU! de speech van Louis van G; UI toen hij afscheid nam. Non vind ik zoiets niks, maar nu bleef ik er echt voor zitten, I het mis kan gaan, terwijl nit mand het verwacht, hoort 1 )e' bij de sport. Dat is ook het mooie ervan." Foto: Mark Lamers tit 7 De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena is fail liet. 7 De Utrechse serieverkrach ter is weer actief. 12 Een vliegtuig van Ameri can Airlines stort neer in de Newyorkse wijk Queens. Alle 255 inzittenden komen om. Aan de grond worden zeker tien mensen vermist. 13 De Afghaanse oppositie neemt de hoofdstad Kabul in. De Verenigde Naties pleiten vooreen overgangsregering. 25 Amerikaanse troepen lan den bij Kandahar. Het zijn de eerste soldaten die voet op de grond zetten in Afghanistan. 25 Pim Fortuyn wordt geko zen tot lijsttrekker van Leef baar Nederland. 29 De Tweede Kamer besluit tot parlementaire enquête naar grootschalige fraude in de bouw. 1 Minister Pronk zet een streep door de Bollenstad. Bij nader in zien vindt hij het gebied te waar devol om vol te zetten met hui- 2 Alphen aan den Rijn wordt verkozen tot groenste stad van Nederland. 4 Een half jaar na zijn min of meer gedwongen aftreden als wethouder van Alphen aan den Rijn overlijdt Diederik van der Veen Meerstadt. 13 Atelier Kunst en Vliegwerk wint de Zilveren Veer. Het atelier biedt verstandelijk gehandicap ten ruimte om te werken en te exposeren. 13 De man die in de jaren ze ventig twee vrouwen vermoordde en daarmee de bijnaam 'Het monster van Ter Aar' verwierf, slaat opnieuw toe. Hij bekent drie moorden in Groningen. 13 Leiderdorp presenteert am bitieuze plannen voor een ver nieuwd centrum. Er moet onder andere een nieuw gemeentehuis worden gebouwd. Diederik van der Veen Meer stadt. Foto: Hielco Kuipers 15 De Leidse wethouder Pecht old presenteert zijn Vijfde Nota Atelierbeleid. Kunstcentrum Haagweg 4 wordt gelegaliseerd en hét ateliercentrum van Lei den. 16 Alphen aan den Rijn wil 80.000 gulden terug van ex-wet houder Stan Lyczak. De gemeen te meent dat het geld dat hij ver diende als commissaris bij Nuo- n/ENV in de gemeentekas moet worden gestort. In afwachting van een juridische procedure maakt Lyczak het geld over. 20 Het Vredesmonument op de Leidse Garenmarkt wordt - voor het eerst legaal - afgebroken. Het door vandalisme geplaagde kunstwerk verhuist naar Oegst geest. 23 LZ1886 debuteert op Euro pees niveau. De ploeg speelt niet onverdienstelijk, maar wordt uit geschakeld. 28 Een jong stel uit Leiden- Noord overlijdt als gevolg van koolmonoxidevergiftiging. De po litie treft de bewoners dood aan in hun flat aan de Willem de Zwijgerlaan na een telefoontje van de onderbuurvrouw die klaagde over wateroverlast. 28 Het kabinet hakt na jaren dicussie de knoop door: Marine vliegkamp Valkenburg mag wor den bebouwd. 29 De Leidse marathon is ge red. Voor de editie van 2002 heeft organisator Tjeerd Scheffer alsnog sponsors weten te strik ken. Ook de gemeente springt fi nancieel bij. 1 Twee Leidenaars raken zwaar gewond tijdens een 'vossenjacht' in Voorschoten. De twee schui ven op het Oude Stationslaantje een peilantenne uiten raken daarbij een hoogspanningskabel. 5 Woningstichting Portaal wordt verkozen tot slechtste woning corporatie van Nederland. De Woonbond organiseerde de ver kiezingen. 7 Katwijker Bert van der Meij wint de Rabobank Cultuurprijs 2001 met een strip over Rem brandt. Zijn boek 'De Leidsche Nachtwacht' komt volgend jaar in de winkel. 12 Tegen de Oegstgeestenaar die op 22 september in het Noordwijkse uitgaanscentrum Katwijker Stephan Hendriksen doodstak, wordt vier jaar gevan genisstraf geëist. 13 Het Alphense bedrijf Vos koopt met een half miljoen gul den vervolging wegens de glyce- rinezaak af. Het bedrijf, dat in 1995 een partij vervuilde glyce rine leverde - waarvan in Haïti hoestdrank werd gemaakt, waar aan ten minste zestig kinderen overleden - bekent geen schuld, maar wil af van de slepende juri dische procedure. 19 Het huwelijksfeest van Wil- lem-Alexander en Méxima in de Amsterdam ArenA moet door Leidenaars worden geboycot, vindt GroenLinks. Het geld dat Leiden hiermee bespaard moet naar het Nationaal Geschenk Mensenrechten Argentinië. 20 Alphen heeft plannen voor de bouw van een overdekte ijshal van 36 miljoen gulden. 22 De Oegstgeestenaar die Kat wijker Stephan Hendriksen doodstak, krijgt een veel lagere straf dan geëist: twee jaar jeugd detentie, waarvan drie maanden voorwaardelijk. 27 Bakkerij Van Maanen uit Katwijk bakt dit jaar de lekkerste oliebollen van Nederland, zo blijkt uit de test van het Alge meen Dagblad. De meesterbakkers van Van Maanen. Foto: Dick Hogewoning 1 In een boek van journal» ik Jan Thielen staat dat Jorge aut Zorreguieta veel meer wist e.l over de verdwijningen in Ai dei gentinië tijdens het militair ea bewind. 3 b' Identiteit van het meisji t e van Nulde' is bekend. Het ed de 4-jarige Rowena Rikkers uit Rotterdam. 7 Het bolwerk van de Af ghaanse Taliban, Kandaha wordt ingenomen. 15 Premier Wim Kok geel0 tijdens het PvdA-congres h roer over aan Ad Melkert. Koks Europa-baan gaat nie^ef door. 18 De verdachten in de moordzaak van Rowena Ril [ij kers worden gearresteerd ii dl Spanje. Rowena's moeder haar vriend zijn in gezelsch id van Rowena's zusje Rochel et 24 Spanningen tussen In 101 en Pakistan lopen weer hex^ve op.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 48