'Er groeiden de mooiste bloemkolen en de beste peen' 'Je lost woningnood op met zo'n groot gebied' Bloembakgooien OUDEJAARSBIJLAGE Twee passagiersvliegtui gen zich in het World r, de Center in New York. ,g j de torens storten in. Een de vliegtuig belandt op het :agon in Washington. Een de vliegtuig stort neer in bos bij Pittsburgh. De :uigen waren gekaapt terroristen. Duizenden ïsen komen om. Osama Laden wordt als schuldige gewezen. va de taf Ie gï?U g r te ?ve Explosie bij een TotalFi- llf-fabriek in het Franse louse. 29 Mensen komen en zo'n 650 raken ge- nd. De explosie zou het ge- zijn van een fout bij het ,-Jgen van chemische pro- ten. De tunnels op de ringwe- -rond Amsterdam en Rot- 1 lam worden tijdens de findspits afgesloten van- *>een bommelding. Het wordt ingezet om ver- ïte auto's te controleren, itische files zijn het ge- Er wordt niets gevonden. -ki!ee t Ai 2 hte anti 1 Marjan Scharloo, directeur van het Koninklijk Penningkabi net in Leiden, vertrekt. Ze gaat naar het Haarlemse Teylers Mu seum. 6 Binnenlandse Zaken maakt bekend dat Wilma Verver burge meester van Voorschoten wordt. De Harderwijkse wethouder volgt Peter Cannegieter op, die begin februari al vertrok. 17 Jos Wienen wordt de nieuwe burgemeester van Katwijk. Hij volgt Boelhouwer van Wouwe op. 19 Leiden presenteert de nieu we plannen voor het Aalmarktge bied. De politiek reageert met enige reserve. Niemand wijst de plannen af, maar de voorgestel de wijzigingen zijn niet van de lucht. 20 Spelers van Quick Boys wor den ontboden bij het belasting kantoor in Leiden. De fiscus wil tonnen van voetbalclubs uit de Duin- en Bollenstreek. 21 Gemeenten in de regio, het bedrijfsleven en de provincie Zuid-Holland maken bekend ge Een stille tocht voor Katwijker Stephan Hendriksen die in Noordwijk werd doodgestoken. Foto: Mark Lamers zamenlijk te werken aan plannen voor de bouw van woningen en bedrijven langs de Oude Rijn tussen Leiden en Alphen. 22 Bij een steekpartij op De Grent in Noordwijk komt de 16- jarige Katwijker Stephan Hen driksen om het leven. Noordwijk is geschokt. Op 28 september volgt een stille tocht ter nage dachtenis. 22 Het Leidse 'Festival van het Levenslied' beleeft zijn derde editie. 25 Reiswinkel NBBS vraagt uit stel van betaling aan. Duizenden vakantiegangers zien hun reis in het water vallen. Zij krijgen wel hun geld terug. 3 Leidens Ontzet treft het met het weer. Het thema van de op tocht luidt dit jaar: 'Als de dag van toen...' 4 De Dierenbescherming slaat alarm dat rond de Langeraarse Plassen een kattendoder actief is. In het water worden verdron ken katten aangetroffen met een steen om hun nek. 9 Noordwijkerhout maakt be kend dat de voorkeur van de raad voor het burgemeesterschap gaat naar de 38-jarige bestuurskundi ge Han Polman. Ook de naam van de tweede keus wordt be kendgemaakt en het is voor het eerst dat dat in Nederland ge beurt. Later wordt Polman inder daad benoemd. 10 De kogel is door de kerk. Het Leidse Vredesmonument gaat naar Oegstgeest. 12 Het noodlijdende reisbureau NBBS wordt overgenomen. Het hoofdkantoor in Leiden gaat dicht. Het lot van het personeel is onzeker. 12 Valkenburg, Warmond en Zoeterwoude verliezen hun zelf standigheid, zo blijkt uit een rap port van de provincie. De dorpen reageren geschokt. Later zwakt Zuid-Holland de plannen wat af. 15 Archeologen stuiten aan de Steenschuur op de fundering van het oudste stenen huis van Lei den. De fundamenten dateren uit ongeveer 1300. 16 Bij een massale vechtpartij bij winkelcentrum Ridderhof in Alphen vallen twee gewonden door messteken. Later in de week vaardigt de burgemeester een samenscholingsverbod uit. 16 Grappenmakers bezorgen de politie overwerk. Op drie plaat sen in Leiden worden verdachte enveloppen of pakketjes met poeder aangetroffen. 17 Diepe crisis bij de PvdA in Alphen aan den Rijn. Acht raads leden stappen op nadat de lijst voor de verkiezingen van komend voorjaar bekend wordt. 19 De samenwerkingsorganen van de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek (SLR en SDB) onderzoeken de mogelijkheden van een bundeling van de wo ningmarkt. Inwoners van de Duin- en Bollenstreek kunnen straks intekenen op een huis in Leiden en andersom. 21 De Voorhoutse brandweer rukt uit nadat een grapjas bij zijn buren enveloppen met poeder in de brievenbus heeft gegooid. De Voorhouter moet voor de rechter verschijnen en kan de rekening van de brandweer tegemoet zien. 24 De burgemeester van Jeru zalem, Ehud Olmert, bezoekt Leiden. Onder uiterst strenge veiligheidsmaatregelen geeft hij een voordracht voor vijftig stu denten politicologie. 25 Het Leidse college van bur gemeester en wethouders wijst acht alternatieve trouwlocaties aan. Voortaan kan er ook worden getrouwd in bijvoorbeeld de Pietskerk, de Hortus en Natura- lis. 26 Vanwege de moord op Mari anne van der Graaf wordt een 35-jarige Leidenaar veroordeeld tot elf jaar cel. 1 Jaap de Hoop Scheffer treedt af als partijleider van het CDA. Jan Peter Balkenen de volgt hem op. 2 Vliegtuigmaatschappij Swissair gaat ten Mder Meer luchtvaartmaatschappijen kampen met veel verlies na de aanslagen van 11 september. 7 De Verenigde Staten ope nen de aanval op Afghanistan. Stellingen van de Talibanre- gering worden gebombar deerd. 9 Een fotoredacteur van een Amerikaans boulevardblad raakt besmet met de miltvuur bacterie. De dagen daarna ra ken steeds meer mensen be smet met de bacterie, die do delijk kan zijn. De VS vrezen een biologische aanslag. 10 De bergingswerkzaamhe den van de Russische kernon derzeeër Koersk door het ber gingsponton Giant-4 begin nen. nen of werken? Huizen of be- 11 nen? Net als de rest van iai itbevolkt Nederland heeft de n- en Bollenstreek voortdu- jgJ d te maken met het pro- h :m van schaarse ruimte. Be let je de laatste lege plekken huizenbouw of bed rijf s- ej n( onale bestuurders valt altijd c unstig uit voor één van beide §a lijen. In Katwijk moesten be- kj nen op het oude tuindersge- -s(|dDe Zanderij plaats maken enireen grote nieuwbouwwijk. IS| verhaal van een winnaar en 11e id? De keuze van lokale of verliezer. j llleen een schilderij aan de ar in zijn huis herinnert nog ej het arbeidzame leven in de 1(jevijk.se Zanderij. Piet Fennes .r( t met gemengde gevoelens r e r het werk van de kunste- rH. van Tilburg. Het is een Ajjirig geheel. a ,j [beeld van de Zanderij is in- 0 Idels drastisch veranderd. Er jei len kweker meer te vinden. er zen verschijnen op de plek ïr vroeger groenten en bloe- j werden geteeld. De kwe- ,e( i hebben plaats gemaakt om voningnood in Katwijk te le- )0j en. Piet Fennes (63) is het er ita mee eens dat de gemeente tj( Zanderij tot woonwijk heeft h, ombardeerd, maar hij heeft ^11 er noodgedwongen bij !nj eten neerleggen. Op 11 de- ■t iber was hij er voor het Ui st. Met het afbreken van zijn s lur nam Fennes afscheid t n een geschiedenis van de []ei derij, die voornamelijk door 1 r 1 en zijn omvangrijke fami- vats gevormd. naam Fennes is onlosmake- verbonden met Katwijk aan Rijn en de Zanderij. Zijn ns, neven en nichten werk- op het land of bestierden is in het dorp. Fennes: „Er kten heel veel mensen op land. Het zag zwart van de nsen. Om twaalf uur lomde alles leeg om thuis te Moeten." ^■anderij was populair onder ^■vekers. Fennes: „Het is Piet Fennes: „Dat touwtrekken om de beste prijs te krijgen, dat heeft me geestelijk veel gedaan. Die projectontwikkelaar stelde zich als een keihard onderhandelaar op." Foto: Dick Hogewoning goede grond. Er groeiden de mooiste bloemkolen en de bes te peen op. Maar het was wel bewerkelijk. Alles moest met de hand gebeuren. Daarom werk ten er veel mensen." In de bes te tijd beschikte Fennes over 10.000 vierkante meter land. Toen de politiek na veel gekis sebis de Zanderij als woonloca tie aanwees, ging Fennes in on derhandeling met projectont wikkelaar Campri. Alle kwekers moesten immers worden uitge kocht om plaats te maken voor de huizen. Fennes bewaart daaraan geen beste herinnerin gen. „Dat is een kwestie van onderhandelen geweest. Touw trekken om de beste prijs te krijgen. Dat heeft me geestelijk veel gedaan. Die projectontwik kelaar stelde zich als een kei hard onderhandelaar op. Dat is aan de andere kant best te be grijpen, want die gasten moe ten ook winst maken." Hij kwam uiteindelijk tot een akkoord. „Dat was acht jaar ge leden. Ik was toen nog jong en wilde doorgaan. Ik kon op een andere plek in de Zanderij een stukje land huren. Daar heb ik nog heel lang bloemen kunnen telen. Met de uitkering die ik van de projectontwikkelaar kreeg, heb ik het aardig kunnen rooien." Andere kwekers gingen werken op bloemenveiling FloraHol- land of werden buschauffeur. Fennes kon geen afscheid ne men van het vak. Tijdens de na jaarsfeesten in Katwijk aan den Rijn deed hij nog mee met de wedstrijden peenkorten. Met de tweede plaats bewees Fennes dat hij het kunstje nog steeds niet is verleerd. Nu er geen land meer is om te telen, heeft Fennes de deur achter zich dichtgeslagen. Peenkorten, bloemen, schoffe len; hij wil er niks meer mee te maken hebben. Fennes gaat zich bezighouden met hobby's als wandelen in de natuur en het bijhouden van zijn tuin. Hoewel de Fennes-familie haar roots heeft in Katwijk aan den Rijn, woont Fennes in Noord wijk. Hij wijst naar zijn vrouw. „Ze is een Noordwijkse, van daar." De werkelijke reden is dat de fa milie Fennes geen huis in Kat wijk kon krijgen. „We waren net getrouwd en kregen te horen op het gemeentehuis dat we moesten wachten tot mijn 41ste. Zo lang wilden we niet wachten. Later kregen we een woning aangeboden in een van de drie torenflats. Nou, wij had den weinig zin om in die hasj- flat te gaan zitten." Fennes zal zich niet meer zo vaak op zijn geboortegrond la ten zien. „Ik heb er met luiers rondgelopen. Niks is er meer van over. Van de kalkzand steenfabriek, van de groentevei ling en van de middenstand in Katwijk-Binnen. En dat vlieg veld verdwijnt straks ook." Rob Onderwater I rots zwaait Roland Bosch de deur naar zijn balkon open. Wijst over het nog onbebouwde deel van de Katwijkse nieuw bouwwijk De Zanderij. De kou de zeewind die altijd tussen de torenflats wervelt, voelt de ge boren Katwijker niet. Hij is vol van wat hij ziet vanuit de woon kamer van zijn appartement op de vijfde verdieping. „Uitzicht, hè. Ik zie hier de vliegtuigen op Valkenburg landen en stijgen. En ik zie de duinen, natuurlijk. Er wordt nog wel bijgebouwd, maar allemaal laagbouw, dus daar heb ik geen last van. Het is niet alleen het uitzicht waar Bosch (30) blij mee is. Over het hele appartement is hij dik tevreden. Hij heeft er dan ook jaren op moeten wach ten. Net als veel Katwijkse jon geren liep hij te hoop tegen het grote tekort aan betaalbare wo ningen voor starters in de Duin- en Bollenstreek. Dat het tuindersgebied aan de zuidkant van Katwijk is verdwenen om plaats te maken voor 1050 hui zen, is voor Bosch geen verlies geweest. „Ik denk dat ik een jaar of 24 was, ik had al een baan en woonde nog thuis, toen ik me inschreef voor een woning. Ik verdiende te weinig om een hy potheek af te sluiten waarmee ik iets kon kopen, dus ik ging op zoek naar een huurhuis. Maar elke keer liep ik tegen twee problemen aan. Voor de goedkope huizen kwam ik niet in aanmerking vanwege de in komensgrens. Ik verdiende te veel. Als ik de bon instuurde, kreeg ik hem gewoon terug. Dan kwam ik dus uit bij de duurdere huizen, maar die wa ren bestemd voor twee of drie personen. Bovendien kwam ik Roland Bosch: „Het werd een gevecht, maar ik bleef proberen. Elke week schreef ik me voor drie huizen in." Foto: Dick Hogewoning dan uit op een huur van 1200 gulden, dat was niet op te bren gen." „Het werd een gevecht, maar ik bleef proberen. Elke week schreef ik me voor drie huizen in." Op een zeker moment rea liseerde Bosch zich dat het met een huurhuis in Katwijk niets werd. Hij verruimde zijn blik naar de regio. Na enige tijd kon hij in Hillegom of Sassenheim wel een huis krijgen. „Ik ben er nog gaan kijken, maar eigenlijk zag ik dat niet zitten, het is te ver bij mijn werk in Katwijk vandaan. Bovendien, ik ben hier geboren en opgegroeid, ik heb hier mijn vrienden." Roland Bosch verhuisde, om toch zelfstandig te kunnen wo nen, naar een souterrain in de Reigerstraat. Anderhalf jaar leefde hij daar in een voormali ge garage bij een woonhuis. Piepklein, half onder de grond en nauwelijks privacy. Hij woonde er zelfs een tijd samen met Debora, met wie hij inmid dels is getrouwd. „Gezellig hoor, maar op een gegeven mo ment wil je wel eens wat meer." Achteraf praat hij er luchtig over, maar de jaren dat hij zoe kende was waren best frustre rend. „Je wilt een huis, je wilt zelfstandig leven, maar steeds zijn er dingen waarop het stuk loopt. Ik heb wel eens bij de pakken neergezeten en ge dacht: dit wordt een hopeloze zaak." Bosch gaf zijn zoektocht naar een huurhuis in zijn woon plaats op, in afwachting van de mogelijkheid om toch een be taalbaar huis te kopen. De nieuwbouwprojecten in Katwijk waar ook sociale (gesubsidieer de) koopwoningen werden ge bouwd, boden hem een nieuwe kans. Hij schreef zich in op de goedkope huizen in zowel Aqua Nova, Princehaven als De Zan derij. „Het was net een loterij. Bij de eerste dertig appartementen die te verdelen waren, was ik num mer 560 ofeoiets. Er vallen na tuurlijk wel wat mensen af, maar geen vijfhonderd. Er wordt een hele nieuwbouwwijk neergezet, maar als Katwijk zich daar massaal op stort, is het een kwestie van geluk hebben." Dat had Bosch anderhalf jaar geleden plotseling. Bij één van de torenflats in De Zanderij was hij met lotnummer zes de ge lukkige eigenaar van een appar tement. Afgelopen zomer kon hij gaan klussen om eindelijk zijn eigen plek te maken. Temidden van de zelf gelegde laminaatvloer, de eigenhandig gebouwde keuken en de kobalt blauwe wanden, voelt het echt paar Bosch zich inmiddels he lemaal thuis. Met het meters lange panoramaraam dat uit ziet op het voormalige tuin dersgebied als absoluut hoogte punt van hun woongenot. Bosch herinnert zich uit zijn kindertijd nog de volkstuintjes en tuinderijen op de grond die nu klaar ligt voor huizenbouw. „Logisch dat het trammelant geeft als zoiets verdwijnt. Men sen hebben er jarenlang ge werkt, sommigen voor eigen gebruik, en het heeft ook wel wat: je eigen bloemkool afsnij den. Maar door zo'n groot ge bied te benutten, los je heel wat woningnood op en komen er andere huizen in Katwijk weer vrij. Als je erover nadenkt, is het voor de tuinders een groot ver lies. Maar ik vraag me af wie dat doet. Ik niet. Ik ben gewoon heel blij dat ik nu een woning heb." Saskia Buitelaar Afgelopen jaar hadden de Lissese bloembakken het zwaar te verduren. Henk van der Kaaden van de buitendienst van de gemeente Lisse, probeerde een oplossing te vinden voor de omgegooide en vernielde bakken. „Ik erger me er kapot aan en dat geldt voor meer mensen van de buitendienst Die zien bijna elke week him werk vernield worden, kan je je iets frustrerenders voorstellen? Je bouwt iets op, dat bedoeld is om je dorpje mooier te maken, en een paar dagen later kan je weer opnieuw beginnen. Het is toch abnor maal dat we het normaal vinden dat er op maandagmorgen, in de lente en zomer élke maandagmorgen, twee man op pad gaan om de schade op te nemen die in het weekeinde weer is aangericht. We hebben ooit een bloembak van ons aangetroffen in Amster dam." „Het afgelopen jaar was een dieptepunt, met veel meer vernielingen dan andere jaren. Er waren er zo'n dertig, bijna twee keer zoveel als anders. Het gemeentebestuur heeft zelfs overwogen om het een jaar zonder bloem bakken te doen, maar zie je het voor je? Lisse, het bollendorp, zonder bloembakken?' „We moesten dus iets anders vinden. Nu hebben we misschien wat Buiten staat een nieuwe bloemenbak, die we hebben gehuurd, met een optie tot koop. Deze bak is in lagen opgebouwd. Bij een vakkundige indeling ont staat dan een groot massief geheel, met zo'n duizend kuub grond. Bij elkaar een gewicht van meer dan duizend kilo. Veel en veel zwaarder dan de bakken die nu in Lisse staan. De bak is bovendien niet geschikt om er doorheen te lopen, wat blijkbaar ook een ge liefde bezigheid is in de nachten van vrijdag en zaterdag." „Over een tijdje gaan we de nieuwe bak uitproberen voor het gemeentehuis en daarna op een plek waar veel stappers langslopen. Dan komt de echte test en kun nen we zien of die bak echt zo goed is als beloofd. Dan kan het omgooien van bloembakken echt bij het oude zeer." Centrumplannen genoeg, ambities te over. Het lijkt wel alsof elk bollendorp bezig is om nog aantrekkelijker te worden voor boodschappende mensen. De ambities lopen uiteen van het concurreren met grote steden tot het binnenhouden van de eigen bevolking. Wat vinden de 'boodschappers' er eigenlijk zelf van? Waar doet de Bollenstreek het liefst zijn inkopen? Tekst: Gerard Baas Foto: Dick Hogewoning Maya Landman uit Lisse: „Ik blijf altijd in Lisse voor mijn boodschappen. Je hebt hier al les en het is overdekt, wat in deze dagen wel erg lekker is. Nu sta ik ook hier omdat mijn schoonvader een levend kerst stalletje heeft neergezet met schapen. Dus kwam ik even kij ken, het is heel leuk geworden. Ik zei dat ik alle boodschappen in Lisse deed, maar dat is niet helemaal waar. Ik ga regelmatig naar Haarlem of Leiden als we kleding nodig hebben. Dat is vooral voor mijn dochter van vijftien. Die wil een ruime keu ze hebben, en die heeft ze in de grote stad meer dan in Lisse." Martinus van Roon uit Noord wijk: „Ik ben een Noordwijker, maar ik ga naar Lisse, omdat ze hier een speciaalzaak voor computerspullen hebben. Een zaakje met aparte spulletjes heb je niet in Noordwijk, waar wel weer meer winkeltjes zijn dan in Lisse. Lisse heeft het voor deel van parkeren: het is gratis en er zijn ruim voldoende plaatsen. Zelfs in het weekeinde kan ik mijn auto altijd kwijt. Mijn voorkeuren zijn wisselend en ik rijd dus wat af tussen Lei den - waar ik werk - en Lisse en Noordwijk. Maar ach, dat is goed voor de spaarzegeltjes, zullen we maar zeggen." Arm and van der Waal uit Lis- serbroek: „Natuurlijk ga ik naar Lisse. Ik woon in Lisserbroek, dus het is lekker dichtbij en er zijn genoeg winkels. Ik kom er graag voor de dagelijkse bood schappen. Als ik de echt grote aankopen wil doen, ga ik naar Haarlem, Leiden, Den Haag of Zoetermeer. Welke stad ik kies, is afhankelijk van het weer of mijn stemming. Ik denk niet dat Lisse bij dat rijtje gaat ho ren. Dat wil ik ook eigenlijk niet, op deze manier houd je hier dat leuke sfeertje. Lisse hoeft wat mij betreft niet te ver anderen, verbeteren of groter te worden." Rineke van der Plas uit Kat wijk: „Ik koop alles in Katwijk, de dagelijkse dingen en de gro te dingen, van kleding tot was machines. Heel af en toe kom ik in Leiden of Noordwijk. Katwijk heeft een redelijk ruim aanbod, er zijn genoeg winkels en je hebt er de ruimte. Ik kan er al tijd terecht. Toch mis ik wel iets aan Katwijk: het heeft geen sfeer. Je moet er vandaag niet aan denken met die wind en re gen, maar ik mis gezellige ter rasjes." Lenie van Wingerden uit De Zilk: „Ik kom overal in de Bol lenstreek. Elk plaatsje heeft wel iets leuks. Katwijk is leuk. Noordwijk, Noordwijkerhout, noem maar op. Maar als ik een topdrie moet maken, staat Lisse bovenaan, dan komt Katwijk en derde is Noordwijk. Wat het verschil is? Ja, toch het parke ren. Bij mij in de zaak, ik sta in een kledingboetiek in Katwijk, krijg ik mensen uit de hele om geving, van Wassenaar tot Nieuw-Vennep. Het Katwijkse winkelcentrum is aantrekkelijk genoeg. Zeker nu ze de parkeer garage openstellen tot negen uur in plaats van zes uur. Kat wijk komt er wel."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 45