Onderwijs moet commercieelTechneut kiest voor jeugdliefd Alphen is Alphen niet meer Vijf over... de mkz-crisis OUDEJAARSBIJLAGE Alphenaar Aad Pesant probeert dynamiek in het onderwijs te brengen Alphenaar Gerard Jonker na veertig jaar bedrijfsleven in het onderwijs Waarop loopje stuk in het onder wijs? „De loopbaan staat te vast en de uitdagingen zijn te beperkt. Als je dan ook nog eens een moeilijke klas krijgt, ga je andere wegen zoeken." Op zijn 2iste stond Aad Pesant vrolijk voor de klas. Op zijn vijftigste bestiert hij met veel plezier een organisatie en adviesbureau. In die tussenlig gende jaren is er veel gebeurd. ^Jepokt en gemazeld in het onderwijs. Zo kun je het leven van Alphenaar Aad Pesant wel omschrijven. Hij houdt nog steeds van dat onderwijs, toch zit hij nu aan de andere kant van de streep. Met zijn eigen consultancy in Alphen aan den Rijn probeert hij - heel idealis tisch - dynamiek in het onder wijs te brengen. Op dit moment is hij interim-directeur van het openbaar onderwijs in Delft, maar dat kan morgen weer an ders zijn. Al heel snel had ik in de gaten dat ik in een vastgeroest sys teem was terechtgekomen. Zo lang je niet echt iets fout doet, kun je de rest van je leven bij een school blijven hangen. Daar voelde ik niets voor. Ik heb steeds nieuwe uitdagingen nodig." Die uitdagingen vond hij na zijn afstuderen aan de Christelijke Kweekschool in Oegstgeest. Via de Telders- school in Leiden werd hij hoofd van de Leidse Oppenheim- school, die toentertijd met op heffing werd bedreigd. Dat tij kon hij keren met een geweldig gemotiveerd team. Toen op een gegeven moment de Tel- dersschool een directeur nodig had, aarzelde hij geen moment. Een grote school met driehon derd leerlingen en speciale op vang voor Turkse en Marok- Aad Pesant: „Al heel snel had ik in de gaten dat ik in een vastge roest systeem was terechtgekomen." Foto: Dick Hogewoning kaanse kinderen trok me enorm. Het lesgeven werd steeds minder." Het waren hectische tijden voor bovenmeester Pesant. Een uit stapje als interim-directeur naar de Woutertje Pieterse- school, docent formatiebudget systeem bij de Algemene Bond Onderwijzend Personeel (ABOP), samenstellen van cur sussen voor onderwijsgevenden en het volgen van bepaalde col leges bestuurs- en organisatie kunde om nog meer praktische en theoretische kennis aan el kaar te koppelen. „Het werd steeds drukker na schooltijd. „Iedere dag als ik er langs kom, doet het nog zeer. Dit had nooit mogen gebeuren. Er is een walgelijk gebouw naast mijn kerk gezet. Of je nu zelf naar de Adventskerk in Alphen gaat of niet, het is wel de kerk van het centrum. Het is dom geweest van de kerk om die grond te verkopen. Het is nog dommer geweest van de gemeente om dat BCK-ge- bouw er naast te laten zetten. Foei, wat lelijk." De noodkreet van Elsbeth Kapteijn- Vergeer (62), dochter van oud slager Vergeer uit de Julianastraat, is veelAlphenaren uit het hart gegre pen. De in de Ne derlandse Vereni ging van Huls vrouwen actieve vrouw zegt precies waar het op staat: Alphen is Alphen niet meer, zeg ik als geboren en ge togen Alphense." Van menige echte Alphenaar krijgt zij voor die constate ring een welge meend schouder klopje. „Ieder welden kend mens ziet dat dit niet past. Wie heeft er zitten sla pen?", zegt ze. Ze is één van de men sen die zich dage lijks laatdunkend over de veranderingen in het centrum uitlaten. „De tijd staat niet stil", beseft ook Kapteijn. „Maar waarom moet er in Alphen nou zoveel gesloopt worden? In andere steden bewaren ze tenminste nog iets. Hier moet echt alles plat. Ik heb er geen woorden voor." Tekst: Wim van Wanrooy Foto: Wim Dijkman Het mes sneed aan twee kan ten. Ik raakte goed op de hoog te van de wet- en regelgeving in het onderwijs en heel bedreven in het binnenhalen van subsi dies." Pesant vertelt dit verhaal niet om zichzelf op de borst te klop pen. Nee, het gaat hem erom dat het onderwijs meer in be weging moet komen. En dat het duidelijk is dat een school en een team te sturen zijn. Op een positieve manier. Hij wil af van het imago: „Als je niet in bewe ging komt, gebeurt er niets en wil je wel in beweging komen dan kan niets." Hij formuleert bewust voor zichtig, maar eigenlijk is hij een voorstander van een heel ander systeem. „We moeten een dy namische bedrijfstak neerzet ten. Een school moet net zo commercieel opereren als Al- bert Heijn. Hoe trekje leerlin gen, leerkrachten: door sfeer, aantrekkelijk onderwijs, hoge score cito-toets? Als ik het ver der voor het zeggen heb: geen vaste banen meer, maar con tracten voor vijf jaar waaraan een waarderingssysteem is ver bonden. Meer en betere na scholing. Schoolgebonden bud getten en geïntegreerde projec ten. Meer eigen beleid en initia tief. Dat betekent niet alleen voor onderwijsminister Her mans, dat hij op een andere manier het geld moet uitdelen, maar ook een omslag in denken voor directeuren. Een aantal van hen zal dat zeker moetei^j leren. Daaraan kun je ook de vraag verbinden: moet een di recteur uit het onderwijs ko men?" De wens van Aad Pesant voor 2002: „Minder te aardige leerkrachten, geef het vak weer uitstraling, neem het heft in ei gen hand, ontwikkel ideeën, bundel de krachten." Saskia Stoelinga Helemaal onverwacht kwam de overstap niet. Misschien wel wat aan de late kant. Want Gerard Jonker - over een week 57 jaar - wist als student precies wat hij later wilde worden: onderwijzer. Hoe anders pakte het uit. Jonker verdiende bijna veertig jaar lang zijn boterham in het bedrijfsleven met het ontwikkelen, produce ren, installeren en verkopen van medische apparaten. In de nada gen van zijn werkzame leven is hij teruggekeerd naar zijn jeugd liefde: het onderwijs. Jonker geeft nu vier maanden wiskundeles op het Scala College in Alphen aan den Rijn. Hij is, zoals dat heet, een zij-instromer. %^ver het waarom van deze opmerkelijke stap vertelt de Al phenaar dat het bedrijfsleven hem de laatste tien jaar te com mercieel werd. „Ik was een soort koopman", zegt hij. „De prijs van een apparaat was be langrijk. Ik kreeg meer en meer met economen te maken, de artsen verdwenen naar de ach tergrond. Dat stond mij tegen." Hoewel Jonker een jaar of vijf geleden al eens met zijn vrouw over een baan in het onderwijs sprak, hakte hij pas eerder dit jaar de knoop door toen hij voor zijn Duitse werkgever van Berlijn naar Kassei moest ver huizen. Het echtpaar voelde daar niet veel voor. En omdat Jonker zijn vak niet meer aan trekkelijk vond, viel de beslis sing dat hij een poging ging wa gen om de jaren voor zijn pen sioen als leraar af te sluiten. Met 'goede herinneringen' aan het bedrijfsleven in zijn bagage Gerard Jonker: „Maak het voor mensen uit het bedrijfsleven makke lijker om in het onderwijs aan de slag te gaan." Foto: Mark Lamers liet hij zich bij twee arbeidsbu reaus, gespecialiseerd in het zoeken van leerkrachten, in schrijven. Zij wogen Jonker, vonden hem geschikt en gingen vervolgens op zoek naar een school. Maar zijn leeftijd werkte niet in z'n voordeel. Jonker was daar al bang voor. Tot hij een uitnodi ging kreeg van het Scala College om eens te komen praten. De dekanen, vertelt hij, waren en thousiast en zeiden: 'draai maar eens een weekje mee'. En? „Ik verwachtte geen paradijs, maar het beviel me goed. Er volgde een gesprek met de rector. Hij had geen probleem met 1 leeftijd. Toen was de zaak it beklonken." Jonker geeft nu twintig ui kundeles. En, zegt hij, dat dit moment genoeg. „Ikh er mijn handen vol aan. Het leuk dat ik dit werk kan d Scala is een leuke school, fijne collega's die me heljn< dat nodig is. Wat wil ik im 0 meer? Stel je voor dat je c u ga's je niet zien zitten, ga maar eens aan staan. Het voor mij een hele sprong, ik ben die moeilijke eerstt d riode goed doorgekomen ir dingen gaan goed, somsj onderuit. Daar leer je alle maar van." Orde houden? Jonker hij goed met de leerlingei opschieten. „Orde houdt de klas moet je leren. Ikk aanwijzingen hoe ik daan IC moet omgaan. Er zijn reg waaraan je je moet houd w Ochtends gaat het beten ter op de dag. De leraar e r kinderen zijn dan nog fit, dan in de middaguren. Alm dingen moetje leren end t ben ik hard mee bezig. 01 meevalt? Het is zwaar, jetet weten wat je doet. Ander P het te veel energie.11 Heeft hij nog een wens? Jn „De overstap van het bet ven naar het onderwijs is gemakkelijk. Je hebt nooier de klas gestaan, nooit sta 1 lopen. Bovendien moet jt oök nog eens didactisch 10 men. Je moet het dus wel11 willen. Wat ik wil zeggen:et het voor mensen uit hetl drijfsleven niet zo moeili 51 in het onderwijs aan de s11 gaan. Ik denk dat er zat n e zijn die de overstap willei d qua kennis ook kunnen n1 Ze moeten het alleen wat makkelijker maken. Jan Westerlaken Marieta Kroft, journalist en getrouwd met een veehouder in Bodegraven, schreef in deze krant columns over de crisis: „Voor mij en m'n dochters is de crisis voorbij, maar m'n man Kees wordt dagelijks gecon fronteerd met de gevolgen. Er zijn heel veel regels ingesteld waarvan je het nut niet begrijpt. Bovendien krijg je er nooit een brief over van het ministerie, je moet het altijd in de vakbladen lezen. In plaats van op de vee markt wordt het vee nu verza meld in Woerden en Haast recht. Ik vind het merkwaardig dat dat wel mag, maar dat de veemarkten dicht moeten. Doordat de kunstmatig-insemi- nator tijdens de crisis niet op het erf mocht komen, worden er nu minder kalfjes geboren. Dat bekent minder melk in de tank. Gelukkig valt de melkprijs niet tegen. Als er volgend jaar weer zo'n crisis is, zou Kees wel de energie hebben om door te gaan, zegt hij. Maar de bank moet je natuurlijk wel steu- Kurt van der Heden, melkvee houder in Oud Ade, plaatste plastic protest-koeien langs de provinciale weg N445: „De mkz-crisis heeft mijn gevoel voor de medemens in de stad versterkt. We hebben zoveel leuke reacties gekregen op de koeien. Mensen belden op en stuurden faxen met de vraag hoe ze konden helpen. Daarom hebben we met onze agrarische natuurvereniging Vanade in ju ni een open dag in de Boter- huispolder gehouden. Wij vin den het fantastisch als de men sen komen kijken. We willen dat vaker doen, maar we zoe ken nog naar een financierings bron. Als ik eraan denk hoe de overheid heeft gehandeld tij dens de mkz-crisis, word ik nog altijd boos. Ook nu weer. Het medicijn ligt in de kast en we mogen het niet gebruiken. Daar zouden ze bij mensen niet over piekeren." Jan Houdijk uit Ter Aar, voor zitter van de vakgroep scha pen en geiten van de WLTO: „Wij schapenbestuurders wa ren er altijd tegen om de scha pen te merken. Zo'n grote gele flap in het oor van zo'n klein lammetje, dat staat gewoon te gen. Maar door de mkz-crisis hebben we ontdekt dat er on wijs wordt gesleept met dieren. Zoveel, dat wist eigenlijk nie mand. Nu beseffen we dat je ook van schapen moet weten waar ze vandaan komen. Toch is dit de enige maatregel van het ministerie die ik kan begrij pen. Ik ben ontzettend ge schrokken hoe slecht geïnfor meerd de ambtenaren op het ministerie zijn. Ze zijn er voor ons, maar ze weten nergens van." André de Jong, directeur Groenoordhallen, moest de veemarkt sluiten in verband met de mkz-crisis: „Onze we reld is veranderd door de mkz- crisis. De Groenoordhallen zijn geopend in september 1969. Vanaf die tijd is er elke week, 32 jaar lang, een veemarkt ge weest. Opeens moet je stoppen zonder dat je rustig hebt kun nen afbouwen met je klanten. Ik mis ze, de vaders en de zoons die week in week uit langskwamen. Je bouwt een band met ze op. Mensen bellen me nog steeds op, om even bij te praten. Ik zie dan meteen hun gezichten voor me. Wat wil je, het waren kennissen van me geworden. Ik zag ze als ze zo veel jaar getrouwd waren, bij begrafenissen. Ook zakelijk ge zien moeten wij een knop om zetten, een andere markt aan boren. Dat lukt aardig. We ko men terug." Jeroen de Vlieger uit Ho de, veehandelaar wiens op 16 maart preventief 1 geruimd: „De mkz-crisis een hele hoop gezellighe ons werk weggehaald. M kennissenkring is met ne procent geslonken sinds veemarkt is gesloten. Alli meer tijd, en je doet min Eerst kochten we alles g< op de markt, we konden Nu moeten we bij een kl bezoek, en die heeft dan niet wat je zoekt. En al di gels die niet uit te voerei je bent nooit meer klaar.r niet bang voor de toekoi Vlees zal er altijd worde; ten en als de boeren in land ermee stoppen, h; uit het buitenland. Ma; zou ik wel erg vinden. Ikj dat je als land zelfvoorzit moet zijn." 3 Milosevic zwijgt tijdens zijn eerste verschijning voor het Joegoslavië-tribunaal. Hij wei gert rechtsbijstand van advo caten omdat hij het tribunaal niet erkent. 'Het is een vals en illegaal instituut'. 12 Er breken hevige rellen uit in de Noord-Ierse hoofd stad Belfast na een Oranje mars van de protestanten. De rellen houden een paar dagen aan. 20 Het Tros-programma Op gelicht onthult dat oud-Twee de-Kamerlid Tara Singh Var- ma (GroenLinks) niet ziek is. Zij zou kanker veinzen om on der financiële claims uit te komen. 23 De Indonesische presi dent Abdurrahman Wahid wordt afgezet. Aanleiding is een parlementair onderzoek naar vermeende betrokken heid van het staatshoofd bij twee financiële schandalen. Wahid vertrekt naar de Ver enigde Staten. 2 Boze boeren en veehandela ren blokkeren bij Oud Ade de A4 uit protest tegen de sluiting van de veemarkten en de afwikkeling van de mkz-crisis. Ze veroorza ken kilometerslange files. 4 Studentenvereniging Minerva schorst 28 leden, nadat zij bij een 'inval' in hun eigen vereni gingsgebouw een spoor van ver nielingen en gewonden hebben achtergelaten. 5 Een troep vale gieren landt in Noordwijk en Voorhout. De over nachting van de zeldzame vogels trekt vogelaars uit heel Neder land. 10 De bollenveilingen CNB en Hobaho draaien recordomzetten. 13 De Rwandese muzikant Si mon Bikindi wordt op de Lam mermarkt in Leiden opgepakt. Hij wordt door het Rwanda-tribu- naal verdacht van het aanzetten tot volkerenmoord. 20 Wielrenner Bram de Groot uit Zevenhoven maakt zijn de buut in de Tour de France, maar Vale gieren in Voorhout. Foto: Ronald Hoogendoorn komt hard ten val in de twaalfde etappe en moet opgeven. 23 Kunst Genoegen verovert twee wereldtitels op het Wereld Muziek Concours. K&G blijft daarmee DVS (Katwijk) en Adest Musica (Sassenheim) voor. 27 Het explosieven opruimings commando (EOC) blaast in Was senaar een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog op. Eerder moesten na de vondst van het ex plosief zes villa's worden ont ruimd. 27 Een 49-jarige Rijnsburger wordt neergeschoten in de bloe menveiling in Honselersdijk. 6 Oegstgeest krijgt een stunt- school op het vrijgekomen MEOB-terrein. 7 Katwijken Noordwijk mogen de blauwe vlag weer op het strand laten wapperen. Hetzee water is schoner dan ooit. 9 De stickers waarmee de fiet sen van asielzoekers in Leiden en Leiderdorp worden gemerkt als hun eigendom, leiden tot op hef in de rest van het land en moeten van de tweewielers af. 10 De universiteiten van Leiden en Delft filosoferen hardop over een fusie. 11 Banken weigeren het nood lijdende Leidse biotechnologie Pharming te redden. Vier maan den later wordt duidelijk dat het bedrijf alsnog kan blijven be staan. 17 Een 19-jarige Rotterdam mer overlijdt nadat hij op station Leiden Centraal door twee Leide- naars in het gezicht is gescho ten. Vier maanden later loopt de rechtszaak tegen een van de ver dachten compleet uit de hand als familie van het slachtoffer de verdachte en de rechters te lijf gaan. 24 In Katwijk worden de laatste penen uit de Zanderij getrokken. Het voormalig tuinbouwgebied maakt plaats voor woningbouw. 26 John Heitinga (17) uit Ter Aar maakt tijdens de klassieker Feyënoord - Ajax zijn debuut in het eerste elftal van de Amster damse voetbalclub. 27 Het eerste Rapenburgcon cert is een succes. De nieuwe 'ecoglazen' voor het bier zijn dat niet. Ze verdwijnen in afvalbak ken en studentenkasten. 31 De Raad van State vernietigt de Leidse plannen voor de Oost- vlietpolder. Een bedrijventerrein en een baggerdepot op die plaats passen niet in het rijksbeleid. 31 Zo'n vijftien asielzoekers weigeren hun woningen aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegst geest te verlaten. De barakken moeten plaatsmaken voor een bedrijventerrein. 2 Ferdi E., de moorden; van Gerrit Jan Heijn, woi vrijgelaten. Hij krijgt 700.000 gulden achter; ge WAO uitgekeerd. De lie Heijn reageert woede 6 Bij een botsing in del' ténrijkse Gleinalmtunne komt een Nederlands om het leven. 9 Bij een Palestijnse ze moordaanslag op een pi B in Jeruzalem komen neg tien mensen om het leve 27 De politie vindt op I p strand Nulde bij Putten romp van een meisje. D^1 tietast in het duister o\ haar identiteit. Drie dagCj' ter vindt de politie een je bij Hoek van Holland, hoofdje blijkt bij het eerl gevonden rompje te hor; |j 29 Kok maakt bekend zal aftreden als lijsttre van de PvdA. Hij wijst kert aan als zijn beoog volger.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 44