homo noch 'Ik ben geen mangeen vrouw; Mm Voorschoten en het licht Vijf over... de carrièrekansen van Michiel Zonnevylle O u D E J A ARSBIJLAGE gaan kanoën en willen later gaan zwemmen. Ik had wel mee gewild, maar later bedacht ik me dat ik niet wil zwemmen als ik niet m'n bikini mag dra gen en als ik me bij de mannen moet omkleden. Ik wil dat niet meer, maar ik wil het Irene ook niet moeilijk maken. 25 april - Ik wil zo graag bij de groep lesbiennes horen. Van middag kwam ik tot de ontdek king dat ik helemaal nergens meer bijhoor: ik ben geen man, maar ook geen vrouw; ik ben homo noch hetero. Ik hoef niet in een vakje, maar deze status vind ik wel wat lastig. 1 juni - Naar Rijswijk voor de medische keuring voor de lijf rentepolis. Ik had ingevuld dat ik van het vrouwelijk geslacht ben. Tijdens het gesprek met de arts vertelde ik dat ik nog niet geopereerd ben, maar de arts bleef mij correct met mevrouw aanspreken. 30 juni - Met Ine naar Roze Za terdag in Rotterdam. Het was geweldig. Ik had m'n korte rok je aan met daarop een gouden topje. Ine zei dat ik er geweldig uitzag en ik had duidelijk veel bekijks. Er was een jongen die mij blijkbaar wel zag zitten. We lieten ons bij veel standjes in formeren. Voor een vrouwen- weekeinde werd mij zeer be wust de folder gegeven. Ik hoor er echt al een beetje bij. Heer lijk. We namen ook een folder mee van een vrouwendans groep. Het leven wordt steeds leuker. 2 juli - Irene was bij haar vader en belde nog op. Ze herhaalde mijn intro met: 'dag Anja Schrage'. Het is voor het eerst dat ze me zo noemt. Zelfs al is het maar een grapje: ik ben er toch blij mee. 7 juli - We bespreken dat als ik echt geopereerd ben, we een feest zullen geven, om te laten zien dat we nu echt als twee vrouwen samen zijn. Ik had hier al lang over gedacht, maar Ine komt met het voorstel. Ik ben heel erg met dit voorstel in genomen. M'n lief, ik hou van je. 8 juli - Morgen is het onze trouwdag en dus gaan we nu al vast samen uit eten in restau rant Groenendaal in Heemste de. Ine had haar nieuwe zand kleurige pak aan en ik mijn mantelpakje. Ine had me vooraf nog even opgemaakt. Een waardige manier om onze trouwdag te vieren. 23 september - Met Irene naar Amsterdam. Ze kan maar niets vinden en als ze iets leuks ziet dan past het niet. Winkel in winkel uit, voor beiden wel frustrerend. Het is heerlijk weer met haar op stap te zijn; ze schaamt zich blijkbaar niet meer voor me, maar het is ook heel vermoeiend. 28 september - De laatste dag in Utrecht. Een leuk afscheid. Een afscheid van ruim 25 jaar nota riaat, een aparte gewaarwor ding. 's Avonds met Ine en Ire ne uit eten. De mensen naast ons zaten mij vreselijk uit te la chen, tot woede van Irene. Ze had die mensen willen vragen of ze alles wel goed konden zien. Irene, je bent geweldig; dit was het mooiste cadeau van de dag. 5 oktober - Betty heeft m'n haar werkelijk prachtig geföhnd. Ik zal er in de loop van de dag nog veel complimenten over krij gen. Ik hoefde niets te betalen. Het was een cadeautje voor de opening van mijn bedrijf. Het is teveel om op te noemen wie er allemaal op de opening waren en wat we gekregen hebben. Het is lekker om binnen zo'n grote groep mensen lekker he lemaal Anja te zijn. 24 oktober - 's Avonds naar Car- la. We zouden elektrisch epile ren, maar ik koos voor harsen. In het gezicht is dit zeer pijnlijk, maar op enkele plekken heeft het zeer goed geholpen. Op mijn rechterwang hoef ik mij nu nauwelijks meer te scheren. 25 oktober - Irene d'r vriendje komt eten. Ik heb overdag mijn nieuwe pakje aangehad. Ik vraag Irene voordat haar vriendje er is of ik iets anders aan moet trekken. 'Nee hoor, dit staat leuk en ik heb hem al voorbereid'. Dit voelt toch wel als een enorme vooruitgang. 5 november - Warmelda-avond met dialezing door André van Noort. Ik kreeg de Warmelda- penning uitgereikt, jarenlang heb ik de penningen in huis ge had, maar nu er één voor mij is, voelt dat toch heel bijzonder. Er waren ruim zeventig mensen op de avond. Heel gezellig en lekker om zo als Anja in de be langstelling te staan. 8 november - Naar de VU in Amsterdam. Wederom gesprek met de psycholoog dat alles goed gaat. „Maar ik merk zo weinig. Kan ik niet een hogere dosering hormonen krijgen. Ik wil graag wat grotere borsten en kan de operatie niet wat worden versneld?" Maar ik moet geduld hebben. De opera tie kan in principe eind 2002, maar er is ook nog een wacht lijst van een half jaar. Meld me dan nu vast aan, dan omzeilen we misschien de wachtlijst. Nee, dit blijkt niet mogelijk te zijn. 24 november - Naar Overloon, omdat Ine gaat schilderen in het nieuwe huis van papa en mama. Even een boodschap in het dorp gedaan. Blijkbaar ben ik in Overloon toch nog een be zienswaardigheid, hoewel ik niet opvallend gekleed was. Lekker dat dat in Warmond te genwoordig wel meevalt. Twee keer was de Leiderdorpse burgemeester Michie' Zonnevylle het afgelopen jaar in de race voor een burgemeesterspost elders in den lande. In mei was dat in de Brabantse ge meente Oosterhout, in november in de Zeeuwse hoofdstad Middelburg. Maar beide keren greep hij op het nippertje naast de 'hoofdprijs'. Wat moet hij doen om de derde keer wel als beste uit de bus te komen? Jan Hekkelman, oud-gedepu teerde en Rotary-gouverneur: ,,'t Is een Zeeuw, hè, dus toen ik ik hoorde dat-ie in Middelburg had gesolliciteerd, dacht ik: 'Nu zijn we 'm kwijt'. Het heeft me reuze verbaasd dat hij het niet is geworden, 't Is beslist geen populaire drol, om het zo maar te zeggen. Hij uit zich soms wat moeilijk, heeft die Zeeuwse te rughoudendheid. Maar daar zou zo'n sollicatiecommissie toch doorheen moeten kijken. Iedereen is anders, toch? De een is van nature een lachebek je, de ander niet. Zonnevylle is vooral zichzelf en dat lijkt me goed. Hij lijkt me een hele goe de burgemeester, dus hij moet gewoon volhouden. Ik hoop van ganser harte dat het hem uiteindelijk zal lukken, ook al zal zijn vertrek voor Leiderdorp een verlies zijn." Hein van der Zande, lid com missie theater Muzenhof: ,,Mi- chiel moet opener en vrolijker worden. Hij is soms te gereser veerd. Hij is slim genoeg en heeft heel veel gevoel voor pr. Hij moet in de openbaarheid alleen wat speelser omgaan met zijn functie van burgervader. Hij zou goed passen in Zeeland, al heb ik begrepen dat ze in Middelburg iemand zochten die 'heel open mensen tege moet treedt'. Dan kan ik me best voorstellen dat de keuze niet direct op Zonnevylle valt. Misschien was Michiel voor de ze vacature net even te veel Zeeuw." Ernst Rob, voorzitter van de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging: ..Ik vind het best sneu voor Michiel, dat het twee keer niet gelukt is met zijn solli citatie. Ik gun hem van harte een promotie. Ik heb weliswaar geen exacte inzage in hoe hij functioneert als burgemeester, maar volgens mij doet hij dat goed. Onder zijn leiderschap heeft dit college ontzettend veel op de rails gezet. Wat er dan mis gaat als hij solliciteert, weet ik natuurlijk niet. Misschien dat hij soms een tikkeltje te au toritair overkomt. Hij kan zo zijn van: hier ben ik, en luister even naar me. Tegen het feoda le aan, zelfs. Maar dat is niet meer dan een klein minpuntje. Voor de rest gun ik hem alleen maar veel succes bij zijn derde poging." Alex Brandt, hangjongere uit de Buitenhof: ,,Ik mag die Zon nevylle niet. Het is een arrogant mannetje. Hij wil altijd zelf aan het woord zijn en belooft din gen die hij niet waarmaakt. Neem nu de hangplek aan de Buitenhoflaan. Elke keer als we met hem in gesprek waren, zeg de hij van alles toe. Maar een half jaar later was er niets ge beurd. Ik snap dus best wel dat hij nergens anders aan de bak komt. Hij heeft in Leiderdorp niet echt fantastisch werk ge daan. In onze wijk is hij ook niet bepaald een geliefd man. Je ziet hem bijna nooit, hooguit als lintenknipper of zoiets der gelijks." Jaap van Sandijk, freelance journalist: „Zonnevylle is een rechtlijnige man, die best wat flexibeler mag zijn. Ook zal een beetje frivoliteit hem niet mis staan. Dan komt hij als sollici tant meteen wat minder stug over. Natuurlijk gun ik hem een andere baan. Maar een ge meente als Middelburg, dat lijkt me toch iets te hoog gegrepen. Dan moet hij samenwerken met allerlei andere gemeente bestuurders uit de regio, terwijl dat soort regionale verbanden niet echt aan hem zijn besteed. Dan kan hij beter terug gaan naar Terschelling, of Texel. Dan kan hij helemaal op gaan in de gemeenschap, en heeft hij geen last van buren. Kortom: Zon nevylle kan het dus best hoger op zoeken. Maar dan wel geo grafisch gezien." ija Schrage kwam 46 jaar gele id ter wereld als Jakob Schrage. 1998 trouwde hij met Ine. Ze onen, samen met Ines dochter sne, in Warmond. Al op zijn zes- besefte Jakob dat hij liever een eisje was. Toch duurde het tot 99 voor hij de knoop doorhakte besloot van geslacht te veran- eren. Het jaar 2001 was een ielbewogen jaar voor Anja. Zo itzij middenin de 'real life test', aanloop tot de operatie, die nd volgend jaar plaatsvindt. Tij- ins de 'test' moet de Warmond- bewijzen dat de wens om ouw te willen worden niet zo- iaar een bevlieging is. Ook be un Anja een eigen bureau dat ch richt op het afsluiten van mtracten en zette zij een punt Jiter het voorzitterschap van storisch genootschap Warmel- i. Het Leidsch Dagblad maakte selectie uit haar dagboek. januari - Aan tafel begon- 1 we over vakantie. Irene was vakanties in de Buitenkunst- re| ntra nog niet vergeten. Ze Tind het wel leuk, maar was n mij uitgelachen. Daar heeft (toen niets over verteld. Ik ink dat ze alleen met mij op kantie wil als ik een bepaalde ui aandoe. Ik wil best wel wat - schikkelijk zijn maar in prin- n pe niet door haar laten bepa- jsj n wat ik aantrek en hoe ik er tzie. Ine begrijpt hier niets n. Ik ben niet inschikkelijk noeg en luister niet naar Ire- enz. Ik weet echt niet hoe ik t met Ine moet oplossen. Ik eet het even niet meer. januari - Irene gaat weer eens ee winkelen. Ze wil blijkbaar Ifs in Oegstgeest - waar ze klasgenoten kan tegenkomen - weer met me gezien worden. 9 januari - Naar de VU in Am sterdam. Ik krijg nu een recept voor hormonen, zowel hor moonpleisters als androcur, an ti-mannelijk hormoon. De do sering is drie keer zo hoog als ik nu heb. Wel spannend. 13 januari - Met Ine naar Am sterdam. Bij Queensize vond ik een blauw pak en een prachtig bordeauxrood vest. De eigena resse wil in april een mode show houden, waar ik mee mag lopen in een speciaal voor mij te maken mantelpakje. Heel spannend. 18 januari - Ine heeft weer een nieuwe hormoonpleister op mijn achterste geplakt. Inmid dels gaat m'n huid over m'n he le lijf erg jeuken. Mijn benen lij ken wel melaats. Verder voel ik me goed. 23 januari - Naar de elektro- acupunturiste omdat ik weer zoveel jeuk en uitslag heb. Ze heeft een anti-allergische be handeling gegeven. Maar de jeuk is alleen maar erger gewor den. 30 januari - Vergadering monu mentencommissie. Wel lekker dat iedereen in de groep me Anja noemt. 4 februari - Vanmiddag met Ine naar Queensize in Amsterdam om de maat te nemen voor de kleding die ik mag showen op de modeshow. Het was heerlijk. Ik moest allerlei rokjes en broe ken passen om goed te kijken hoe één en ander kon vallen. 10 februari - 's Avonds heerlijk met Ine naar de sauna. Mijn borsten beginnen bestal zicht baar te worden en naar de sau na gaan vind ik dus wel span nend. Vooral het aan en uitdoen van je bh in de gemengde kleed kamer is spannend. 12 februari - Moeder belde voor mijn verjaardag. Ze vindt het Anja Schrage. Rechts: Anja toen ze nog Jakob heette. Foto's: Dick Hogewoning/privé-archief nog steeds lastig dat ik de tele foon opneem met Anja, maar hopelijk went dat. 20 februari - Naar de KNO-arts in de VU te Amsterdam om naar mijn stembanden te kijken en te bezien welke mogelijkhe den er zijn voor het krijgen van een meer vrouwelijke stem. Ge lukkig heb ik nooit gerookt, want de stembanden zijn goed en klein genoeg om goede ver wachtingen te hebben. 1 april - Vandaag gaat de nieu we wet in over openstelling van het huwelijk voor mensen van het gelijke geslacht. Gelukkig hoeven Ine en ik na mijn opera tie dus niet te scheiden. Dit is voor ons echt een fijn nieuwtje. Naar Amsterdam voor de mo deshow van Queensize. Alle schoonzussen waren er, en ui teraard Ine. Wat is het heerlijk als je familie zo met je meeleeft. 14 april - De vakantievrienden van Ine en Irene zijn hier. Ze had, Sharon Dijksma. 20 Studentenvereniging Quin- tus schaft de ontgroening af. De vereniging denkt daardoor meer nieuwe leden te kunnen binnen halen. 22 De gevolgen van de mkz-cri- sis worden steeds ingrijpender. Omdat er geen melk meer wordt opgehaald, krijgen de boeren ontheffing het product in de gierkelderte laten lopen. In Voorhout gaat vleesfabriek Hobu Vlees tot nader order dicht. 25 Een groep Warmonders blokkeert de doorgaande weg vanwege de liefdesverklaring van het gemeentebestuur aan Lei den. 'Al moeten we tot het einde strijden, we gaan nooit bij Lei den', luidt de tekst op een reus achtig spandoek. 26 Naturalis maakt bekend dat de genetisch gemanipuleerde stier Herman naar het Leidse museum verhuist. Voor het gene tisch gemanipuleerde dier wordt een speciale stal gebouwd. Aan het einde van het jaar komt dit plan weer op lossen schroeven te staan. Een centenkwestie. 27 Ikea kiest Leiden uit als ves tigingsplaats voor het wereldwij de hoofdkantoor. 5 Alphen aan den Rijn moet de plannen voor een grote contai nerhaven definitief laten varen. De provincie Zuid-Holland vindt de grondprijzen te hoog. 17 Een dwergvinvis spoelt aan op het strand bij Noordwijk en overlijdt. 19 Burgemeester Corrie van Zon van Lisse protesteert ver kleed als Jacoba van Beieren op het Binnenhof tegen de Haagse plannen vooreen Bollenstad. 20 Op de Gemeneweg in Ha- zerswoude-Dorp komen in een week tijd twee Hazerswoudena- ren om het leven bij verkeerson gevallen. 20 Bijna 2200 hardlopers trot seren de kou voor de Leidse Sin gelloop. 21 Het Bloemencorso van de Bollenstreek trekt als een kleu rig, geurig lint van Noordwijk naar Haarlem. 24 Het Indië-monument bij molen De Put in Leiden wordt voor de vierde keer in twee jaar tijd vernield. Ditmaal wordt het beeld besmeurd met rode verf. 25 Quick Boys ontslaat trainer Ruud de Groot, die zijn elftal 'een lamlendig zooitje' noemde. 26 Minister-president Kok her opent het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden na een in grijpende verbouwing waaraan vier jaar is gewerkt. 30 De waterploërs van AZC pro longeren de landstitel. Het Ba- rendrechtse ZPB is geen partij voorde Alphenaren. 30 Vanwege de mkz-crisis wor den Koninginnedagevenementen in de regio afgelast. De Zeeuwse ruiters kunnen niet naar Katwijk komen, Alphen aan den Rijn moet een ballonvaart afgelasten. 30 In Oude Wetering loopt Ko ninginnedag uit op een drama. Twee jeugdleiders van Ranonkel raken zwaargewond als bij het verwisselen van een gasfles bij een tent waarin pannenkoeken worden gebakken, plotseling een steekvlam ontstaat. De Lissese burgemeester Corrie van Zon, verkleed als Jacoba van Bei eren, krijgt een handkus van haar Sassenheimse collega Rik Budden- berg. Foto: Henk Bouwman 1 Het 'homohuwelijk' isoffci- eel toegestaan in Nederland 1 De Joegoslavische oud-pre sident Slobodan Milosevic wordt in zijn huis gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van machtsmisbruik en cor ruptie. Het Joegoslavië-tribu- naal vraagt om zijn uitleve ring. 15 Prins Maurits (oudste zoon van prinses Margriet) en prinses Marilènfkrijgen een dochter: Anastasa Margriet Joséphine, kortweg Anna. 27 Mkz heeft het land nog steeds in z'n greep. Boeren blokkeren de snelwegen uit boosheid over de overvolle stallen en de geringe compen satie die veehouders krijgen na het ruimen. 30 Na een geslaagde Konin ginnedag breken er rellen uit in Amsterdam, omdat er geen treinen meer rijden en het station wordt gesloten. De NS geven als reden dat ze totaal overdonderd zijn door het gro te aantal mensen dat op deze dag met de trein rijdt. Veel mensen brengen noodge dwongen de nacht voor het Centraal Station door. Boze vissers blokkeren de lavensvan IJmuiden, Rotter- N am en Delfzijl. Ze zijn boos mdat staatssecretaris Faber )ij de Europese Unie geen —Compensatie heeft gevraagd oor de opgelegde vangstbe- lerkingen. 6 Prins Willem-Alexander valt Uit tegen de Nederlandse pers y n New York. De prins stoort j ich aan de eenzijdige be- ichtgeving over Jorge Zorre- jueta en verwijst naar een >pen bron'. De bron blijkt en brief van Videla te zijn. Villem-Alexander krijgt later -fen 'standje' van premier m-it Ö211 In het Overijsselse Olst Ifliordt mond en klauwzeer ge- onden. Er wordt direct een 'ervoersverbod voor vee afge- iondigd. Alle bedrijven in de ik. imtrek worden geruimd. Het kai nag allemaal niet baten. Mkz m ireidt zich in de rest van het aar als een ware epidemie 11 'it. In totaal worden vele tien- f uizenden dieren geruimd. 2 0 Na een dag van geruch- 0i en maakt premier Kok de ver- oving van kroonprins Willem- ilexandermet Méxima Zorre- uieta bekend. 6 De gemeente Haarlemmer meer slaat groot alarm omdat het water in de nieuwbouwwijk Get- sewoud in Nieuw-Vennep ernstig is vervuild. In de vijvers blijft geen vis in leven. Staalslakken blijken de boosdoeners. 8 De expositie 'Farao's van de Zon' in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden loopt af en blijkt een regelrecht kassucces te zijn geweest. In vier maanden tijd passeerden 131.213 bezoe kers de kassa's van het Leidse 11 Vanwege de mond- en klauwzeercrisis worden alle ma nifestaties met dieren verboden. Als gevolg daarvan gaan de paar- denkoersen op renbaan Duindigt in Wassenaar niet door. 14 Leiden is het zat. Vanwege de aanhoudende vernielingen en geldverslindende reparaties aan het Vredesmonument, wordt be sloten het kunstwerk op de Ga- renmarkt te ontmantelen. 14 Een seropositieve Hazers- woudenaar moet voor de rechter verschijnen. Ondanks dat hij wist dat hij seropositief was, had hij een aantal malen onbe schermd seks met nietsvermoe dende vrouwen. De man wordt poging tot doodslag ten laste ge- PvdA-voorzitterRuud Koole. Foto: Hielco Kuipers legd. De rechter veroordeelt hem tot twintig maanden cel. 16 Bij de Hoogmadese boer Jan de Vlieger wordt al het vee ge ruimd. Hij importeerde schapen uit Noord-Frankrijk en omdat in dat land mkz is geconstateerd, zijn De Vliegers schapen en koei en verdacht. Later blijkt dat de dieren niet ziek waren. 16 Ruud Koole uit Oegstgeest wordt gekozen tot voorzitter van de Partij van de Arbeid. Hij ver slaat bij de verkiezing de kandi daat die in Den Haag de voorkeur Het liefst zou Jan van Leeuwen de acht lichtmasten zelf willen plaatsen. „Maar daar zijn ze wat te zwaar voor. Alles ligt er, de kabels zitten al in de grond, maar we mogen niets doen. Het is dus alleen maar een kwestie van die palen rechtop zetten." De voorzitter van de honk- en softbalvereniging Adegeest in Voorschoten is nog altijd woedend en verbijsterd dat zijn club in het donker zit, In november 2000 nam de gemeenteraad een mo tie van D66 aan om de club sneller dan gepland aan verlich ting te helpen, In februari werd een bouwaanvraag ingediend door Adegeest, maar omdat de gemeente volgens Van Leeuwen fout op fout stapelde, leverde dat lange tijd niets op. En in september besloot de gemeente om een ingewikkelde vrijstel lingsprocedure te volgen en Voorschotenaren uitgebreid in de gelegenheid te stellen om bezwaar in te dienen. Pesten noemde Van Leeuwen dat. „We zitten op het sportpark Ade geest in een woud van lichtmas ten. Alleen wij zitten 's avonds nog in het donker." Van Leeuwen kan alleen maar hopen dat op 1 maart het licht alsnog aankan. Dan begint het seizoen weer. Dat is ook de dag die wethouder Peter Verschoor als vermoedelijke datum heeft genoemd. Van Leeuwen: „Voor schoten is uniek met zo'n hele zware procedure, waarvoor de gemeente zich zelfs tot de pro vincie moet wenden. Je kunt je toch niet voorstellen dat die zich bezighoudt met lichtmas ten? Het is stuitend dat zeventig masten elke avond staan te stra len, terwijl daarvoor zelfs geen bouwvergunning is aange vraagd. Wij hebben dat wel keu rig gedaan. Het is net een soort bezigheidstherapie voor de vele ambtenaren. Het wachten is nu op een briefje van geen bezwaar van de provincie. Van burgers zijn geen bezwa ren binnengekomen." Tekst: Jan Preenen Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 41