OUDEJAARSBIJLAGE NOVEMBER JULI AUGUSTUS SEPTEMBER ICEMBER OKTOBER Verbiedt de kruisraketten ZATERDAG 29 DECEMBER 2001 Het is dankzij Wina Born dat Hollanders tegenwoordig graag andere gerechten be reiden dan alleen groentesoep, spruitjes en vla. Als culinair journaliste schreef Bom recepten voor Margriet en recensies in Avenue. Haar recepten verschenen in meer dan honderd boeken. In 1997 kreeg ze de Franse Medaille dargent du tourisme, uit waardering voor haar gehele werk. Na de intrede van de 'nouvelle cuisine' ('Na een tiengangenmenu moest je van ellende nog een kroket uit de muur trekken') voor spelde ze een terugkeer naar de eenvoudige keuken, 'zonder allerlei tralala'. Wina Bom was 80 jaar toen ze in augustus overleed. 'Soms denk ik wel eens dat Hij me vergeten is', sprak Catharina (Kaatje) van Dam-Groeneveld, (113) op haar 105de verjaardag. Oma van Dam (zoals ze in haaromgeving bekend stond) werd met 113 jaar en 88 dagen de oudste mens die ooit in Nederland leef de. Jarenlang werd ze verzorgd door haar zoon Cor. Ze laat een leegte achter. Maar ze was gewoon op'. Hannelore Kohl (68), was sinds 1960 de vrouw van de Duitse oud-bonds kanselier Helmut Kohl. Ze leed aan een ingrijpende en ongeneeslijke vorm van lichtallergie, veroorzaakt door de inname van penicilline. In een brief nam ze afscheid van haar gezin en vrienden, waarna ze zelf moord pleegde. Herman Brood (54), groeide uit tot Nederlands enige echte rock'n'roller. Eind jaren zeventig brak hij door met zijn band Herman Brood His Wild Romance. Saturday night werd hun bekendste song. Daarnaast produ ceerde hij schilderijen en gedichten aan de lopende band. Broods dood werd even legendarisch en spectacu lair als zijn leven: hij sprong vanaf het dak van het Hilton Hotel in Am sterdam. Na zijn dood belandde hij voor het eerst op nummer 1 in de hitparade. Herman Brood, he did it his way. Beate Uhse (81), bouwde als alleen staande moeder een internationaal, beursgenoteerd eroticabedrijf op. In 1962 opende ze in het Noord-Duitse Flensburg 's werelds eerste seks shop. Uhse maakte seks in Duitsland salonfahig: in 1989 kreeg ze zelfs het prestigieuze Bundesverdienstkreuz. geneugten toe, zoals de piepkleine 'Polski' van autofabrikant Fiat. Gie- rek, ook bekend om zijn voorliefde voor opzichtige stropdassen, stapte op na de havenstaking van 1980 in Gdansk, waarbij de vakbond Solida riteit van Lech Walesa werd opge richt. Onder zijn opvolger, generaal Wojciech Jaruzelski, werd hij in de cel en uit de partij gegooid vanwege de economische teloorgang van Po len: aan het einde van zijn bewind bedroegen de schulden na de vele le ningen dertig miljard dollar. Gierek overleed aan een longaandoening, opgelopen in zijn jonge jaren ais mijnwerker. Tien jaar later ging haar bedrijf Beate Uhse AG als eerste eroticaconcem met succes naar de beurs. Gijs van der Wiel (83), was tussen 1968 en 1983 hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Hij was medeverantwoordelijk voor de modernisering van de overheids voorlichting: mede door hem kreeg Nederland in 1978 een Wet open baarheid van bestuur. Edward Gierek (88), was in de jaren zeventig de leider van de Poolse communistische partij. Hij stond de Polen enkele westerse economische Jagernath Lachmon (85), vol gens het Guinness Book of Records de langstzittende parlementariër ter wereld, heeft zich zijn hele leven inge zet voor de verbroedering en eenheid van Suriname. De hindoestaan werd in 1947 voorzitter van de Hindoe- staanse-Javaanse Politieke Partij (later de Verenigde Hin- doestaanse Partij), een functie die hij tot op de dag van zijn dood bekleedde. 'Papa Lach' of 'Lachmon van Oranje' was geen voorstander van de Suri naamse onafhankelijkheid in 1975, maar legde zich bij de realisatie daarvan even ge makkelijk neer. De parle mentsvoorzitter had al enige tijd last van een kwakkelende Hans Snoek (90), de grand dame van het Nederlandse klassieke ballet, overleed twee weken na haar gouden huwelijksfeest. Samen met Nicolaas Wijnberg en Hans van Norden richtte Snoek in 1945 het Scapino Ballet op. Snoek, door vrienden liefko zend 'trouwe vlinder' of 'flu welen tank' genoemd, over leed na een kort ziekbed in haar woning in Amsterdam. Nguyen VanThieu (78), was gedurende de Vietnamoorlog president van Zuid-Vïetnam. ,,We vechten door tot de laatste kogel, tot de laatste rijstkorrel", zei hij vlak voor zijn aftreden in april 1975. Kort daarna werd de hereni ging van Vietnam een feit. De autoritaire generaal ging in ballingschap in Thailand, Londen en de Verenigde Sta ten. In die periode weigerde hij interviews en trok zich zoveel mogelijk terug, bang dat Zuid-Vietnamezen hem zijn falen zouden aanwrij ven. In een opzicht kreeg Thieu nog eerherstel. Be schuldigingen dat hij de Zuid-Vietnamese goudvoor raad (16 miljoen ton) zou hebben gestolen, bleken in 1990 onterecht. gezondheid. Hij overleed tij dens een bezoek aan Den Haag. Jan Glastra van Loon (81), was wetenschapper, filosoof en politicus. Hij studeerde in de jaren veertig medicijnen, rechten, filosofie en sociolo gie aan verschillende univer siteiten. In 1973 werd hij voor D66 staatssecretaris van justi tie in het kabinet-Den Uyl. Van die post moest hij twee jaar later afstand doen, omdat hij openlijk kritiek leverde op de ambtelijke top. Later werd hij hoogleraar rechtsfilosofie in Amsterdam, voorzitter van D66 en later senator voor die zelfde partij. Isaac Stem (81), trad met zijn viool bijna overal op: zelfs de laatste tien jaar van zijn leven reisde hij zo'n tachtig keer per jaar naar alle delen van de we reld. De virtuoos, van Rus- sisch-joodse afkomst, deed dat pas sinds 1999 ook naar Duits land, het land dat hij tot die tijd boycotte. Beroemd is zijn optreden in Israël tijdens de Golfoorlog. Toen de toeschou wers tijdens een aanval van Irak een gifmasker moesten opzetten en alle musici het po dium hadden verlaten, speelde Stern - zonder masker - een vi oolsolo van Bach. Stem over leed aan een hartstilstand. Willem van Lanschot (87), bijgenaamd Bib, leidde tij dens de Tweede Wereldoorlog de Inlichtingenafdeling van de Ordedienst in zijn studiestad Leiden. 'Je bent pas verslagen als je het zelf opgeeft', luidde zijn lijf spreuk. Opgeven deed hij ook niet na de oorlog. In de eerste vier jaar na de oorlog maakte hij als het hoofd van de Missie tot Opsporing van Vermiste Personen deel uit van de staf van prins Bemhard.Vanaf de jaren zestig werkte hij - telg uit een bankiersfamilie - bij het bedrijf Lanschot Bankiers. Sylvia Millecam (45), was de enige Nederlander die ooit boven koningin Beatrix werd gekozen tot populair ste vrouw van Nederland. De actrice maakte haar tele visiedebuut in de serie Geef je ouders maar weer de schuld, maar werd echt bekend met het consumenten programma Ook dat nog. Haar dood, een gevolg van borstkanker, leidde tot vragen in de Tweede Kamer, omdat de alternatieve genezeres Jomanda haar zou hebben gezegd dat ze helemaal geen kanker had. De Inspectie voor de Gezondheidszorg startte een onder zoek, maar concludeerde dat er geen aanleiding was tot vervolging. Govan Mbeki (91), was tijdens de apartheid in Zuid- Afrika de strijdmakker van de latere president Nelson Mandela en ook de vader van de huidige president Thabo Mbeki. In 1935 sloot hij zich aan bij het - toen nog legale - Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Acht jaar na de invoering van de rassenscheiding in 1948 werd hij voorzitter van het inmiddels verboden ANC. Met Mandela belandde hij in 1963 in de gevangenis op Robbeneiland. Daar voltooide Mbeki een studie econo mie en schreef een aantal boeken, op toiletpapier uit zijn cel gesmokkeld.'Gevangene 21/67', kwam vrij in 1987. Na de afschaffing van de apartheid kreeg hij de erebaan van vice-voorzitter van de senaat. Mbeki stierf een dag voor het begin vande VN-conferentie tegen ra cisme in Durban. Wie kent niet de afbeelding van tekenaar Opland met daarop het vrouwtje dat een :ernbom wegschopt, met daarbij de tekst 'De kernwapens de wereld uit, te beginnen lit Nederland'? De poster hing beginjaren achtig, ten tijde van de grote vredesde- nonstraties, bij tienduizenden Nederlan ders voor het raam. Opland, eigenlijk Rob Wout, begon in 1947 als tekenaar bij De Groene Amsterdammer en een jaar later bij Ie Volkskrant. In die hoedanigheid deed zijn potlood op scherpe en humoristische Wijze verslag van nationale politiek en - in ternationaal - de Koude Oorlog. In zijn te keningen nam hij politici op de hak: Wiegel In korte broek en met een snottebel aan diens neus, Lubbers die door het ijs zakt. Opland overleed in juli op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van botkanker. Luc Lutz (76), acteur, debuteerde in 1948 bij het cabaretgezelschap van Wim Sonneveld. Daarna speelde hij bij achtereenvolgens de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel en Toneelgroep Centrum. Bij het grote publiek werd hij vooral bekend met blijspelen die vaak op televisie werden uitgezonden. Lutz was de middelste van drie ac terende broers. Met zijn zoon Joris acteerde hij in de comedyserie Ha, die pa. Wim Bosboom (73), werd in 1960 regisseur van de nieuwe actualitei tenrubriek Achter het nieuws. In de jaren tachtig stapte hij over naar de TROS. In zijn televisiecolumn voor die omroep, Dat willen we even kwijt, vertegenwoordigde hij naar eigen zeggen de 'zwijgende meerderheid'. In 1995 werd hij hoofdbestuurslid van de ouderenpar tij Senioren 2000. George Harrison (58), gold als 'de Stille Beatle'. De voormalige gita rist van de in de jaren zestig razendpopulaire Britse band The Beat les overleed aan een hersentumor. Hij werd eerder behandeld we gens kanker in zijn keel en zijn longen. Het was Harrison die de an dere Beatles bekend maakte met oosterse religies en filosofieën. Zijn as is dan ook uitgestrooid over de Indiase heilige rivier de Ganges. Vlak voor zijn dood bracht hij nog een bezoek aan de Maharishi in het Limburgse Vlodrop. lood (74), oud-minister logleraar, was voor D66 82 een halfjaar minister •innenlandse zaken in het ntijdse kabinet Van Agt-3. functie sleepte hij een Iwetswijziging door de e Kamer: de redenaar I sprak ruim twee uur, op van enkele velletjes met woorden. Vorig jaar be- lelde hij nog in het con ussen de overheid en ondernemers in Amster- Blake (53), werd tijdens wetenschappelijke expedi tie in de monding van de Amazone vermoord door pira ten op rooftocht. De Nieuw- Zeelandse zeezeiler had tal van belangrijke zeilwedstrij den op zijn naam staan. In 1995 sloeg de Engelse konin gin Elizabeth hem tot ridder. Na zijn zeilcarrière zette hij zich in voor het milieu, onder meer als goodwill-ambassa- deur van het milieuprogram ma van de Verenigde Naties. Die voerde hem naar de Zuid pool en naar het Amazonege bied. Het Nieuw-Zeelandse parlement hield een minuut stilte voor de onoverwinnelijke held die dodelijk werd getrof fen door twee kogels. Gilbert Bécaud (74), schreef en zong talloze liedjes, van welke Nathalie ongetwijfeld de bekendste was. Hij brak defi nitief door in 1955. In dat jaar braken bezoekers van een op treden het theater af en kwam de zanger onder stroom te staan, wat hem de bijnaam Monsieur 100.000 Volts ople verde. Bécaud, eigenlijk Fran cois Silly, overleed na een langdurig ziekbed. Hans Warren (80), was dich ter, literator en criticus. Hij was vijftig jaar lang als criticus verbonden aan de krant PZC en publiceerde vanaf 1981 zijn Geheim Dagboek. Daarin schreef hij op intieme wijze over zichzelf. De authenticiteit daarvan, vooral passages over de oorlog, werden in 1990 in twijfel getrokken. Onterecht, zo bleek later. Warren maakte drie dagen voor zijn dood zijn laatste dagboekaantekenin gen. Jelle Zijlstra (83), was in 1966 en 1967 voor de ARP een half jaar premier. Eerder was hij minister van economische za ken en financiën. Na zijn pre mierschap zat hij in de Eerste Kamer en was hij president van de Nederlandsche Bank. Nigel Hawthorne (72), kreeg grote bekendheid als Sir Hum phrey Appleby, de machtige, huichelende topambtenaar in Britse televisieserie Yes, Minis ter, en het vervolg daarvan, Yes, Prime Minister. Daarbaast kreeg de acteur een Oscarno minatie voor de hoofrol in The Madness of King George. Niet voor niets heette de autobiografie van Soraya Esfandiari (69) Het paleis van de een zamen. Toen ze in 1951 trouwde met sjah Mohammed Reza van Perzië, moest haar meterslange sleep worden afgeknipt omdat deze te zwaar was. Maar het leven van de oogverblindende prinses dat een sprookje moest worden, eindigde in een droevig ver haal. De half-Duits, half-lraanse Soraya werd door haar man verstoten omdat ze hem geen nakomeling kon schenken. Soraya's tweede man, de Italiaanse regisseur Franco Indovina die haar de hoofdrol gaf in de ge flopte film I tre volti, kwam om het leven bij een vliegtuigongeluk. Haar leven lang werd de 'trieste prinses' achtervolgd door papa razzi. Ze stierf in oktober een natuurlijke dood in haar woonplaats Parijs. hoogste, de meest geëxalteerde. Dat betekende de voornaam van R&B-zangeres Aaliyah Haughton .En zo zagen de vele fans haar ook. Aaliyah timmerde al jong aan de weg. Op haar zesde speelde ze iweesje in de musical Annie, haar oom vroeg haar op haar elfde mee te doen aan optredens met zijn uw Gladys Knight in Las Vegas. Ze was vijftien toen ze haar solodebuut maakte met het album Age Inothing but a number. Aaliyah werd bekend met de hits Are you that somebody en Try again. De ste leverde haar een Grammy-nominatie op voor beste R&B-zangeres. Aaliyah kwam in augustus om teven bij een vliegtuigongeluk op de Bahama's. Egbert van 't Oever (74), oud- schaatscoach, overleed aan darmkanker. Van 't Oever be geleidde schaatsgeneraties van Kees Verkerk tot Marian ne Timmer. Een van zijn hoogtepunten waren de Olympische Spelen van 1988 in Calgary, toen 'zijn' ster- schaatster Yvonne van Gen- nip na het halen van drie gou den medailles hem over zijn bol aaide. Tot en met 1994 was hij regelneef van de KNSB, in welke functie hij - tevens chef d'equipe van de hele Olympische ploeg - in Al- bertville (1990) het Holland House bedacht. Dirk-Jan Bijker (55) werkte tussen 1970 en 1993 bij de Evangelische Omroep (EO) als regisseur, programmama ker en presentator. Hij was vooral bekend door de pro gramma's Bijker ontmoet en Niets meer te verliezen. Ook na zijn vertrek naar zijn eigen productiemaatschappij bleef hij nauw bij de EO betrokken, onder meer als regisseur van het kinderprogramma Mir@- kel. Bijker kampte met hart problemen. Netty Rosenfeld (79), was in 1951 de presentatrice van de eerste AVRO-uitzending op de tweede televisie-avond uit de Nederlandse geschiedenis. Ze begon haar omroepcarrère in 1944 bij Radio Herrijzend Ne derland. Rosenfeld was daar naast ook documentaire maakster. Een half jaar voor haar dood zond de VPRO nog haar nieuwe documentaire Zonder rabbinaal toezicht. Rosenfeld was veertien jaar getrouwd met de in maart overleden voormalige VPRO- voorman Arie Kleijwegt. Wim Kersten (77), werd voor al bekend van de carnavals kraker Bloemetjesgordijn uit 1980 en van het duo De Twee Pinten, waarvan hij tussen 1969 en 1974 deel uitmaakte. Later sloot hij zich aan bij de formatie De Viltjes, voor wel ke hij genoemde hit schreef. Zijn werk werd in 1988 be kroond met een Edison in de categorie volksrepertoire. Meer dan driehonderd miljoen exemplaren verkocht tekenaar Morris na 1946 van zijn tachtig stripverha len van Lucky Luke. Morris zelf vond de held zo saai en netjes, dat hij na verloop van tijd meer ophad met het domme tuig van de gebroeders Dalton dan met de hoofdpersoon. De eenzame Lucky Luke speelde met zijn paard Jolly Jumper ook in ruim vijftig (animatie)films. Morris, pseudoniem van Maurice De Beve- re, overleed in juli aan de gevolgen van een ongelukkige val, enkele weken daarvoor. Hij werd 78 jaar.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35