JANUARI FEBRUARI MAART APRIL OUDEJAARSBIJLAGE 29 december 200, Johan van der Keuken (62), filmmaker en foto graaf die met Bert Haanstra en Joris Ivens behoorde tot Grote Drie van Nederlandse docu mentaire makers. Zijn laatste film 'De grote va kantie' was een videod agboek over zijn zoek tocht naar een medicijn dat hem van kanker kon genezen. De film eindigt hoopvol bij een arts in New York. „Het ziet er naar uit dat ik er nog wel even ben." Nog geen jaar later overlijdt Van der Keuken aan kanker. Dolf Coppes (75), pries ter die in 1963 met de katholieke kerk brak omdat de vernieuwing uitbleef. Toch bleef hij zich bezig houden met het werken aan een be tere wereld. Hij verzorg de voor de KRO een dagafsluiting op tv, waarna hij in 1966 de te lefonische radio en tv- hulpdienst Korrelatie oprichtte. Hij was be trokken bij het ontstaan van de Politieke Partij Radicalen (PPR), de par tij waar hij van 1972 tot 1977 Kamerlid voor was. Coppes verafschuwde het politieke hokjesden- ken en was blij dat hij na zijn vertrek uit de Ka mer zich weer met 'de mens' kon bezighou den. De laatste jaren van zijn leven leidde hij een stilte-werkplaats voor 'persoonlijke groei naar eenwording'. Laurent Kabila (61), president van Midden- Afrikaanse Congo. Hij verjoeg in 1997 als mar xistisch leider van een rebellenleger de corrup te president Mobutu en veranderde de lands naam Zaïre in Congo. Zelf was Kabila niet veel beter dan Mobutu. Hij plukte het land net zo kaal. De Cubaanse strij der Che Guevarra had in de jaren '60 al zijn twij fels over Kabila. 'Hij houdt te veel van drank en vrouwen'. Kabila werd neergeschoten door zijn lijfwacht. Eric Rijckaert (57), Bel gische ploegarts die sa men met verzorger Willy Voet wielrenners van de Franse formatie Festina (met kopman Virenque) voorzag van het doping- middel Epo. Toen dit in 1998 aan het licht kwam moest Festina de Tour de France 1998 voortij dig verlaten. In de hele wereld ontstond opwin ding over de doping- praktijken bij het wiel rennen. Negen man van de Festina-formatie werden voor de rechter gebracht. Rijkaert werd echter nooit gedagvaard omdat hij te ziek was om terecht te staan. Hij leed aan kanker. „Ik heb altijd oprecht met hem te doen gehad." zei Carroll O'Connor (76) ooit in een inter view over zijn alter-ego Archie Bunker uit de tv-serie All in the family. Dertien jaar lang was de rechtse Bunker, die mopperde op alles wat links en buitenlands was, een succes op televisie. Vooral de schoonzoon in de se- William H. Masters (85), Ame rikaanse seksuoloog die in de jaren 1950-'60 pionier was in onderzoek naar seksualiteit. Hij stichtte met zijn latere vrouw Virginia Johnson het taboes doorbrekende Masters John sons Institute. Later werd hen niet in dank afgenomen dat ze homo's via therapie tot hetero's probeerden te bekeren. Ook het boek waarin ze schreven dat het HIV-virus, dat aids veroor zaakt, overdraagbaar zou zijn via bijvoorbeeld contacüenzen en wc-brillen kreeg veel nega tieve reacties. Johnson scheidde in 1993 van Masters omdat hij 'alleen nog maar aan zijn werk dacht'. Een jaar later ging Mas ters met pensioen. Charles Trenet (87), was een Franse chansonnier die uit groeide tot nationaal symbool. Meer dan zestig jaar vermaakte hij het publiek met zelfgemaak te blije liedjes, waarvan La Mer (het tweede Franse volkslied) wereldwijd het bekendste werd. Hij rolde bij toeval in de muziek nadat hij eerst had geprobeerd een carrière als romanschrijver te beginnen. Zijn liedjes wor den nog veel gespeeld. Het is zoals hij zelf ooit zong: 'Nog lang nadat de dichters zijn ver dwenen, zullen hun liedjes door de straten klinken'. Het leek wel een koningsdrama van Shakespeare. De koning van Nepal, Birendra (55),werd in juni doodge schoten door zijn eigen zoon, kroonprins Dipendra (29). Reden: ruzie over de bruidskeuze van de kroon prins. Dipendra schoot naast zijn vader ook zijn moe der, broer, zus en vijf andere familieleden dood. Daar na sloeg hij de hand aan zichzelf. De broer van Biren dra, Gyanendra werd tot koning gekroond. In het klei ne bergstaatje braken rellen uit, maar die werden met harde hand neergeslagen. rie, een Pool, moest het ontgel den. Maar omdat O'Connor de man zo kwetsbaar wist neer te zetten was er niemand die een hekel aan hem kreeg. De serie was in 1971 voor het eerst op tv te zien. Daarvoor had O'Connor op het toneel gestaan en in films gespeeld. In 1981 verscheen hij nog een keer wekelijks op televi sie als politiecommissaris Bill Gil lespie in de serie 'In the heat of the night'. De laatste jaren werd alles minder. Hij kampte met zijn gezondheid en in 1995 pleegde zijn drugsverslaafde zoon zelf moord. In juni overleed de aan- doenlijkste man van de televisie aan een hartaanval. Zijn boeken waren te traag, veel te dik en zaten vol onvolko menheden en onwaarschijnlijkheden. Aldus de critici. Maar de Amerikaanse schrijver Robert Ludlum (73), schreef tientallen spionagethrillers die door miljoenen lezers over hele wereld werden verslonden. Zijn debuut 'De Scarlatti erfenis' (1971) werd al direct een wereldsucces. Voor Ludlum ging schrijven, speelde hij kleine bijrolletjes in films. Afgelopen maart overleed de succesvolle schrijver. Arie Kleywegt (80), markant omroepman die in 1951 bij de VARA begon als radioverslaggever. Hij maakte verslag van de watersnoodramp (1953), Maar hij werd pas echt bekend door zijn televisieverslag van de elfstedentocht in 1963. Kleywegt stond met muts op het ijs in Baitlehiem en vroeg de latere win naar Reinier Paping bij zijn aankomst bij de stempelpost hoe het met hem ging. Kleywegt werd later ereburger van Bartie- hiem. In 1963 stapte hij over naar VPRO, waar hij ook van 1977 tot 1983 directeur was. Hij heeft al die jaren gepleit voor de af schaffing van de verzuiling in het omroepbestel. „Een verzuilde structuur werkt belemmerend voor een professionele uitvoe ring van het journalistieke vak." Chris Götte (38), werd pas echt een beroemdheid na zijn dood. Hij was sinds 1997 drummer van de Zeeuwse popgroep Blof. Zijn komst luidde wel, mede door zijn stevige drumfundament, de succesvolle periode van de groep in, maar Götte bleef bui ten de schijnwerpers. Zijn fatale motorongeluk schokte duizen den fans. De internetsite van de band werd overspoeld met condoleances. Blof is inmiddels verder gegaan met een andere drummer. William Hanna (90), was samen met Jospeh Barbera de beden ker en tekenaar van zeer succesvolle tekenfilmseries als The Flintstones, Tom Jerry, Scoobi Doo en Yogi Bear. De twee waren er een meester in om met weinig woorden en bewegin gen (van de meeste figuren bewogen alleen de mond en benen) boeiende filmpjes te maken. Hanna begon zijn werk (nadat hij eerst had geprobeerd om journalist en ingenieur te worden) op de animatieafdeling van MGM, waar hij Barbera ontmoette. Toen MGM de afdeling sloot, richtten de twee in 1957 de Han- na-Barbera Studios op. Anke Pattist (80), stond tijdens de Tweede Wereldoorlog be kend als de Beul van Drenthe. Hij pakte tientallen mensen op. Pattist kreeg het Nationaal Socialisme door zijn ouders met de paplepel ingegoten. In 1943 nam hij de Duitse nationaliteit aan. Na de oorlog vluchtte Pattist naar Frankrijk en vervolgens naar Spanje, waar hij de rest van zijn leven ongemoeid heeft kunnen wonen. In Nederland werd hij bij verstek veroordeeld tot de doodstraf, later omgezet tot levenslang. Pattist zijn naam kwam in 1995 weer naar voren toen bleek dat hij voor een Ne derlands bedrijf actief was geweest. Het bedrijf had echter niet geweten met wie het van doen had. Rob Stolk (55), was een van de oprichters van de antiautoritai- re Provobeweging (1965-67). De beweging schopte tegen elke vorm van gezag. Stolk kreeg meerdere malen celstraf wegens opruiing en baarde opzien door in een wit spijkerpak op de fiets te trouwen. Hij deed alles om 'het klootjesvolk' te choque ren. Stolk groeide op in een rood nest in Zaandam. Later terug kijkend zei hij dat Provo was uitgemond in een 'heel vervelend clubje'. De Zuid-Afrikaanse chirurg Christiaan Barnard (78) was in 1967 de eerste die een harttransplanta tie uitvoerde. Hoewel de transplantatie geen langdurig suc ces was - de patiënt overleed na 18 da gen - werd de dokter er wereldberoemd mee. Tien jaar nadat Barnard in 1983 van wege zijn reumati sche artritis met ope reren moest stoppen, vroeg en kreeg hij het staatsburgerschap van Griekenland. Daar schreef hij de thriller 'De donor', over een arts die pro beert de hersenen van een baviaan te transplanteren in het hoofd van een coma patiënt. Barnard overleed in septem ber aan de rand van het zwembad in zijn hotel op Cyprus aan een astma-aanval. Hij was te herkennen aan zijn eeuwige glim lach. John Woodhouse, geb. Jan Holshuysen (78), brak als accordeonist eind jaren 60 door, nadat hij in de show van Willem Duys, Voor de vuist weg, zijn zelfgemaakte single Melodia speelde. Hij speelde vervolgens 18 gouden en 7 platina platen en een Edison bij elkaar. Ook schreef hij veel muziek voor anderen, zoals Ri ta Corita's 'Koffie'. Woodhouse overleed in mei. „Geld maakt niet gelukkig. Dan zeg ik: Nou hallo., ik huil liever in een dikke Rolls dan in een deux- chevaux." Abraham van Leeu wen (82), beter bekend als Prince de Lignac, genoot van zijn geld en vond het niet erg om dat te laten zien. Hij werd schatrijk door opbouw en verkoop van on der meer het Nederlands Talen Instituut, Lekturame en Keur- koop. Van Leeuwen liet zich graag op zijn gouden jacht zien, het liefst omringd door talloze mannen. Zijn bedienden moes ten hem met hoogheid aanspre ken. Toch had Van Leeuwen ook een gulle kant. Toen de Turk se/Amsterdamse kleermaker Gümüs het land uit werd gezet, kreeg hij van de Lignac 100.000 gulden mee om in Turkije een nieuwe zaak op te zetten. „Die arme vrouw van Gümüs was aan Amsterdam gewend en zit nu op een plek waar ze een hoofddoek- kie om moet voor ze de deur uit mag. Da's toch zielig", motiveer de hij zijn gebaar. Ramón Mendoza (74), leidde de voetbalclub Real Ma drid tussen 1985 en 1995 naar 26 titels maar ook naar de rand van de afgrond op financieel gebied. Echte succes sen bleven ook uit, Real won nimmer een Europacup. Toen de geldschuld van Real te erg werd, droeg Mendo za het bewind over aan Lorenzo Sanz. Michele Alboreto (44), autocoureur die tussen 1981-'94 194 races in de Formule 1 reed. De Italiaan bleef een liefhebber van racen. Zijn liefde werd hem ook fataal. Hij verongelukte bij een testwedstrijd nabij Berlijn. „Hij wist welke risico's aan de sport vast zaten, maar hij vond het zo leuk dat hij niet wenste te stoppen", aldus een collega-coureur. Barend Biesheuvel (81), was leider van de ARP (Anti- Revolutionare Partij). Hij werd in 1971 premier, maar zijn brede regering strandde al snel op botsende opvat tingen tussen de partijen. Hij bleef tot 1973 leider van het demissionaire kabinet, tot dat het kabinet Den Uyl geïnstalleerd werd. Dat betekende meteen het einde van zijn leiderschap. Hij had gezworen dat er geen ARP-mi- nisters in dit linkse kabinet zouden plaats nemen. Toch lieten er twee zich overhalen. Biesheuvel stapte op maar bleef nog jarenlang actief in adviescommissies. Hij bezat diverse bijnamen, Mooie Barend, Barend de geweldige en de reus uit Aerdenhout. „Wij zijn normale mensen. Van knuffelen, omhelzen of handen schudden krijg je geen aids." De Zuid-Afri kaanse Nkosi Johnson (12) hield vorig jaar een ontroe rende toespraak op het in ternationale aids-congres in Durban. Nkosi werd seropo sitief geboren, omdat zijn moeder HlV-besmet was. Vanaf zijn tweede werd Nkosi verzorgd door zijn blanke pleegmoeder Gail Johnson. Het jongetje werd voor het eerst bekend toen hem op 7-jarige leeftijd de toegang tot school werd ontzegd omdat hij seroposi tief was. Gail spande een rechtszaak aan en won. Nkosi pleitte er in zijn toe spraak voor dat zwangere seropositieve vrouwen gratis HlV-remmers zouden moe ten krijgen (iets dat zijn ei gen moeder niet had gehad). Hij bracht daarmee presi dent Mbeki in grote verle genheid. Hij had in zijn toe spraak nog openlijk getwij feld aan het verband tussen HIV en aids. Nkosi overleed in mei nadat zijn hersenen door zijn ziekte waren aan getast. De wereld verloor volgens oud-president Nel son Mandela 'een van de lichtbakens in onze strijd te gen aids'. Perry Como (88), Amerikaanse zanger begon op jonge leeftijd als kapper. Pas op zijn 21ste besloot hij zijn droom van een eigen kapperszaak overboord te zetten en voor een zangcarrière te gaan. Maar hij blonk pas echt uit als presentator van de Perry Como Shows. Vooral het feit dat hij zo gewoon was, was zijn succes. 'Ik heb niets spannends gedaan. Ik was eerst kapper, toen zanger. Dat is het', aldus Como. Fred Derby (61), was Surinaams parlementariër en leider van vakcentrale C-47. Maar hij staat vooral bekend als de enige overlevende van de decembermoorden. Derby, een van de tegenstanders van het toenmalige militaire regime van Bouterse, werd op 7 december 1982 samen met vijf tien andere vooraanstaande Surinamers opgepakt, vol gens de militairen op verdenking van het beramen van een staatsgreep. De vijftien anderen werden vermoord, Derby mocht gaan. Hij is altijd blijven zwijgen. Pas toen Bouterse vorig jaar suggereerde dat Derby een dubbel spion was, zei Derby dat Bouterse die bewuste nacht aanwezig was geweest. Richard Ross (55), in Polen geboren goochelaar-illusio nist die in 1970 en '73 werd gekroond als wereldkampi oen goochelen. Hij trok met zijn vrouw jarenlang langs theaters over de hele wereld. Hij nam in april nog de hoogste onderscheiding in de Verenigde Staten in ont vangst, de Magic Fellow Awardship. Feisal Husseini (60), Palestijns leider die zich ontpopte als ongekroonde koning van Oost-Jeruzalem en werd ge noemd als opvolger Arafat. Hij was gematigd, maar ver klaarde onlangs dat 'dit keer intifada doorgaat totdat er Palestijnse staat is met Jeruzalem als hoofdstad'. Marie Bremont (115 jaar en 42 dagen), was de oudste mens ter wereld. Ze werd 25 april 1886 geboren als doch ter van een houtakker. Haar eerste echtgenoot verloor ze tijdens de Eerste Wereldoor log. De tweede in 1967. „Ik heb twee goede echtgenoten gehad. Ik ben altijd gelukkig geweest." Marie verhuisde pas naar het bejaardentehuis toen ze 103 jaar was. Het is niet precies bekend wie nu de oudste persoon ter wereld is. Wim Thomassen (91), be reidde in 1946 de oprichting Partij van de Arbeid voor en werd eerste partijsecretaris en Kamerlid. Maar het be- stuurswerk trok hem meer en in 1948 werd hij dan ook burgemeester van Zaandam. In 1958 volgde Enschede en in '65 Rotterdam waar hij tot zijn pensioen (1974) bleef. Hij bleef wel betrokken par tijlid van de PvdA. John Lee Hooker (83), Ame rikaanse blueszanger en gita rist met gruizige stem in een unieke stijl van deels spreken en zingen en keihard de maat tikkend met schoen zool. Hooker leerde gitaar spelen van zijn stiefvader. Hij was een voorbeeld voor andere artiesten als Van Morrison en The Rolling Sto nes. In zijn jonge jaren scoorde hij hits als 'Boogie Chillen' en 'Boom Boom'. In 1990 kwam hij nog verras- Hij was te zien als Arabier, Italiaan, eskimo, Fransman maar vooj als Griek. Anthony Ouinn (86), speelde in 158 films, maar wordt vooral herinnerd als de dansende en ouzo drinkende Griekse bot Zorba, uit de film 'Zorba de Griek' (1964). Toch won hij zijn tweel Oscars voor rollen in de films 'Viva Zapata' (1952) en 'Lust for Life! (1956). Zijn eigen leven was net zo onstuimig als dat van zijn filnf karakters. Ouinn liet dertien kinderen na bij verschillende vrou- I wen. Zijn laatste twee kinderen werden geboren toen hij al bijna tachtig was. Ook na zijn dood kwam Ouinn nog in het nieuws. T weduwe van de acteur kreeg toestemming om haar man in de I tuin van haar woning in New York te begraven. send terug met het album 'The Healer' dat een groot succes werd. Kees Stip (87), nestor van de Nederlandse nonsenspoëzie, die vooral bekend werd door zijn kleine dierenversjes Trijntje Fop. 'Bij Noordwijk zwom een nat konijn/te midden van een school to nijn. /Tsja, sprak het beest, dat tornt ervan/als men de ta niet zeggen tan'. Stip was een meester in creëren van taalgrappen en ingenieuze woordspelingen. „Ik kietel de taal", zoals hij zelf zei. Jack Lemmon (76), Ameri kaans acteur met bijzonder komisch talent die onverge telijke films maakte, zoals Some Like ik Hot ('59), The Apartment ('60) en Irma la Douce ('63). Hij werd als John Uhler Lemmon III ge boren in de lift van het zie kenhuis. Lemmon won twee keer een Oscar. Jeanne Roos (84), eigenzin nig journaliste met frivole in slag die coryfee was bij ver- zetskrant Het Parool. In die krant maakte zij jarenlang furore met de consumenten pagina 'Tip van Roos', waar op een combinatie van luch tige, huishoudelijke rubrie ken en feministische artike len stond. Roos was op de eerste tv-avond, 2 oktober 1951, eenmalig omroepster voor NTS (nu NOS).

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 34