Economie langer neerwaarts en dieper het dal in Internet geeft na 11 september vaak '404 - not found' 234 OUDEJAARSBIJLAGE ZATERDAG 29 DECEMBER 2001 or Rian van Kuppenveld tijden dat 'alles' op internet 1 worden gevonden zijn sinds eptember voorbij. Want het ia tot op de draad versleten hé dat de wereld nooit meer irdt wat hij was gaat in elk ge- wel op voor internet. Na de roristische aanslagen zijn er e websites van het net afge- ald, en is bij andere een groot t\ van de inhoud verwijderd. u rbra Streisand heeft niet zo J op met George W. Bush. ar website stond dan ook vol s ft kritische artikelen over de isident. Tot half oktober. f en verscheen er ineens een irkwaardige verklaring op nv.barbrastreisand.com: 1 het licht van de recente ge- irtenissen ben ik er stellig !B t overtuigd dat wij onze rege- g moeten steunen, ondanks meningsverschillen over onder werpen als milieu, onderwijs, sociale zaken en dergelijke. Ik blijf bezorgd over al deze kwes ties, maar ik heb besloten diver se artikelen van mijn website af te halen in een poging de natio nale eenheid te bevorderen in plaats van partijpolitieke ver schillen boven tafel te krijgen. Dank u." De terroristische acties van 11 september dreunen op internet nog steeds na. Internetpagina's die tot 11-09-01 vrij toegankelijk waren, geven nu de melding '404 - not found' of blijken in eens beduidend minder infor matie te bevatten. Mensen als Streisand moeten natuurlijk zelf bepalen wat zij wel en niet op hun site willen hebben, maar dat de overheid uit het oogpunt van 'nationale veiligheid' infor matie verwijdert die expliciet op het net was gezet om haar voor het publiek toegankelijk te ma ken is uiteraard een ander ver haal. In de Verenigde Staten valt de term 'verlammende gevolgen', en wordt ervoor gewaarschuwd dat de nationale veiligheid mak kelijk als voorwendsel gebruikt kan worden om het publiek in formatie te onthouden. En er zijn al behoorlijk wat gegevens verdwenen. Sinds 11 september heeft bijvoorbeeld de EPA, het Amerikaanse Milieubescher mingsbureau, pagina's met in formatie over kerncentrales en hun rampenplannen van zijn si te gehaald. „Mensen hebben het recht te weten wat voor risico's er zijn, maar helaas zijn terroristen ook mensen", zei rampencoördina tor lim Makris van de EPA. En dus verdween ook informatie over gevaarlijke chemicaliën van het net. In de staat New Jersey werd de database verwijderd waarin burgers konden zien welke gevaarlijke stoffen waar in hun omgeving liggen opgesla gen. In Florida krijgt het publiek geen informatie meer over sproeivliegtuigen, en is zelfs niet meer via internet te achterhalen watje precies allemaal moet kunnen om een rijbewijs te ha len. Wat er allemaal van het net ge haald is, is buitengewoon moei lijk te achterhalen. Twee Ameri kaanse organisaties beijveren zich in het bijzonder om met name veranderingen te registre ren die overheidsinstanties op hun sites aanbrengen. Een daar van is OMB Watch, een in Was hington gevestigde organisatie die strijdt voor het recht op in formatie, de andere is de Elec tronic Frontier Foundation (EFF). Deze in San Francisco ge vestigde stichting zet zich in voor de vrijheid van meningsui ting in het algemeen en via de nieuwe media in het bijzonder. De EFF stelt dat het wél van be lang is te weten wat er allemaal niet meer beschikbaar is, ook al verschil je van mening over be paalde maatregelen die worden genomen met het oog op 'de nationale veiligheid'. Ook klinkt de waarschuwing dat nu te ach terhalen valt wat er verdwenen is, maar dat veel moeilijker te bepalen is welke informatie de overheid sinds 11 september niet meer verschaft. De vrees voor censuur is de ene kant van de medaille, de andere kant is dat sommige instanties het nauwelijks voor elkaar krij gen om informatie die sinds de aanslagen op het World Trade Center als 'gevoelig' wordt be schouwd van het net verwijderd te krijgen. „Het internet is geen kraan die je open- of dicht draait. Het is een lekkende kraan die blijft druppelen, lang nadat hij is dichtgedraaid" zei Gary Bass, directeur van OMB Watch. Dus blijven verwijderde pagina's als duveltjes uit doosjes opduiken. David Colker beschreef in de Los Angeles Ti tries het droeve lot van Steven Aftergood. Hij is voorzitter van een commissie van de Federatie van Ameri kaanse Wetenschappers die strijdt tegen het misbruik van geheimhouding door de over heid. Zo vergaart en verspreidt de club bijvoorbeeld informatie over kernwapens en het antira- ketschildprogramma Star Wars. Maar na 11 september kon Ste ven Aftergood zich wel vinden in de stelling dat het misschien niet zo verstandig was informa tie over plaatsen waar kernwa pens lagen opgeslagen open en bloot op internet te laten staan. Dat gold ook voor de foto van een overheidsgebouw waar de gegevens van spionagesatellie- ten worden geanalyseerd. Op de foto gaf een pijltje precies de opening in het hek aan waar door auto's naar binnen kon den. Aftergood verwijderde deze en zo'n 200 andere pagina's. Dacht-ie. Maar in de periode dat de informatie op de site had ge staan, hadden zoekmachines die voortdurend het net afgra zen de site allang ontdekt en er een kopie van gemaakt. Dus was het een relatief koud kunstje de foto alsnog te voorschijn te to veren. Met afgrijzen moest Ste ven Aftergood dan ook tegen David Colker toegeven dat het bijna onmogelijk is iets weer van het net af te halen als het er een maal op heeft gestaan. De makkelijkste manier om 'ver dwenen' pagina's te voorschijn te halen is te rade te gaan bij Google Cache of het Internet Ar chive. De zoekmachine Google slaat standaard pagina's op in een cache-database. Door een zoekopdracht in te tikken en te bekijken wat er achter cached' verborgen zit, is vaak een verwij derde pagina terug te vinden. Het Internet Archive legt zich er op toe internetpagina's te archi veren en zo toegankelijk te hou den. Via dat Archive is dus me nig verwijderde pagina terug te vinden. Tenminste, als hij ook daar niet verwijderd is. Want het Internet Archive geeft eigenaars van websites de mogelijkheid hun site écht te verwijderen. Zo zul je ook in het Internet Archive tevergeefs zoeken naar de oor spronkelijke site - van vóór 11 september - vanÉfc Nuclear Re gulatory CommiBTon. het Ame rikaanse overheidsorgaan dat gaat over zaken als kerncentra les. kernafval en dergelijke. Het resultaat van deze zoekactie is de mededeling Blocked Site Er ror, per request of the site ow ner': site geblokkeerd op ver zoek van de eigenaar. En de kans is groot dat je via de cache van Google ook niets meer vindt. Want in de nasleep van 11 september heeft Google actief contact gezocht met over heidsinstanties en anderen met de vraag of hun inmiddels ver wijderde sites ook uit de cache verwijderd moeten worden. En dan is de kans groot dat '404 - not found' definitief is. BronnenSearch Engine Watch, Electronic Frontier Founda tion, OMB Watch Schiphol lijkt het inmiddels weer 'business as usual'. De grote drukte wordt echter vooral veroorzaakt door stuntprijzen, die de bange De feestdagen van december, voor de detailhandel een jaarlijks hoogtepunt, gaven dit jaar nauwelijks een ander beeld te zien dan in voor- nt het vliegtuig weer in moeten lokken. Foto: United Photos de Boer/Jur Engelchor gaande jaren: lange rijen voor de kassa's. Foto: United Photo's de Boer/Rick Nederstigt door Erik van der Struijs Het is niet de schuld van Osama bin Laden dat Nederland op het randje van een re cessie balanceert. Ook zonder de terroristi sche aanslagen in New York en Washing ton zou de economie sterk zijn afgekoeld. Volgens sommige analisten betreft het een 'gezonde' reactie op de alom te hoog aangeslagen eigenschappen van de nieu we economie. Daags na de terroristische aanslagen in de VS wordt er in talrijke directiekamers vergaderd: Floris en Marjet zouden naar een congres in Amerika gaan. Moeten ze dat nog wel doen? „Misschien maar even niet", zegt de directeur. Diezelfde dag zitten in Miami, Florida, opa en oma Whitters om de tafel. Ze hebben een jaar gespaard voor een vierweekse rondreis door Europa. Maar is het wel veilig om nu te gaan? „Misschien maar even niet", besluit oma. In de dagen daarna verschijnen er alar merende koppen in de kranten: 'Tien duizenden banen weg in Amerikaanse luchtvaartsector' Verkoop verre reizen verschrompelt' en Vrees voor wereldwij de recessie'. De toon lijkt gezet: de aan slagen in New York en Washington heb ben een einde gemaakt aan een periode van voorspoed. Burgers, investeerders en bedrijven zijn bang geworden en houden hun hand op de knip. Wie weet wat Osa ma bin Laden en zijn trawanten nog meer van plan zijn. Sindsdien heeft een hele trits onderne mingen zijn winstverwachtingen naar beneden bijgesteld, tijdelijke contracten niet meer verlengd, budgetten verlaagd en soms ook werknemers in vaste dienst de deur gewezen. In de toelichting wordt steevast verwezen naar 'de gevolgen van 11 september'. Daarmee lijkt 'nine-ele- ven' zoals de Amerikanen zeggen, een duidelijk omslagpunt. Maar is dat te recht? In de VS stagneert de economi sche groei al sinds januari. Nederland kende in de eerste zes maanden een plusje van 1,4 procent, beduidend min der dan het gemiddelde vorig jaar (3,5 procent). Half november liet het Centraal Bureau voor de Statistiek weten dat Nederland met één been in een recessie staat. Van het tweede op het derde kwartaal (juli- september) kromp de economie met 0,4 procent. „Maar dat heeft niets te maken met 11 september", zegt Wim van Nun- speet, hoofd nationale rekeningen bij het Een handelaar op de beurs van Tokyo ziet aan de dalende koersen hoe de toch al vastgelopen Japanse economie een nieuwe tik krijgt. Foto: AFP/Toru Yamanaka CBS. „Het is een voorzetting van de da ling die al eerder inzette. De gevolgen van de aanslagen telden maar twee we ken mee." De grootste klappen vallen tot dusverre bij dc luchtvaartmaatschappijen en de reisbureaus. Gedwongen door de sterke daling van het aantal reizigers laten zij duizenden medewerkers tijdelijk korter werken. Dat krijgt veel aandacht, maar heeft volgens Van Nunspeet betrekkelijk weinig invloed op de hele economie. Ook al omdat de luchtvaart en de reisbureaus samen slechts 0,9 procent bijdragen aan alles wat er in Nederland wordt verdiend. Waar wel diep wordt gesneden, ont breekt vaak een relatie met de terroristi sche acties. Het grote banenverlies bij KPN vloeit voort uit de te hoge verwach tingen van snel mobiel internet. Ook als de Twin Towers er nog zouden staan, had KPN zijn torenhoge schuld moeten aanpakken. De meeste economen gelo ven dan ook niet dat na de zeven vette jaren (sinds 1994) nu de zeven magere jaren aanbreken. Zij blijven bij hun stel ling dat de economie zich snel zal her stellen. De weg omlaag duurt alleen lan ger en het dal blijkt dieper dan gedacht. Het Centraal Planbureau gaat voor 2001 en 2002 uit van een economische groei van 1 respectievelijk 1,25 procent, waar het in september nog rekende op twee procent in beide jaren. De banken zitten daar nog onder. Zo voorziet ABN Amro dit en volgend jaar plusjes van 0,9 en 1,2 procent. Toen de groei in de VS en Euro pa begin dit jaar terugliep, was de con sensus dat de opgaande lijn deze winter weer werd opgepakt. Tegen die tijd zou den Amerikaanse bedrijven hun grote voorraden hebben weggewerkt, en kon een nieuwe bloeiperiode beginnen. De verwachting is nu dat het omslagpunt zes maanden later komt. In de tweede helft van volgend jaar trekt de economie weer aan, denkt het CPB. De reisbranche ziet de eerste lichtpuntjes al. Holland In ternational en Arke hebben de werktijd verkorting voor hun personeel inmiddels weer opgeheven. De boekingen voor het winterseizoen liggen 'minimaal op het niveau van vorig jaar'. Beleggers zijn niet minder optimistisch. In de dagen na Sinterklaas piekten de Dow Jones-index en de Nasdaq weer bo ven de respectievelijk tien- en tweedui zend pimten. De koersverliezen van eind september zijn daarmee meer dan goed gemaakt. Sindsdien is er wel weer wat van de indices afgegaan, maar schokken de dalingen bleven uit. Een oude vuistre gel leert dat de beurzen negen maanden vooruitlopen op de situatie in de 'echte economie'. Ook dat wijst op een herstel in de tweede helft van 2002. Dit optimisme stoelt op meer dan wish ful thinking. De Amerikaanse overheid gaat binnen twaalf maanden honderd miljard dollar in de economie pompen. Een tweede injectie komt van de Fed, die de rente heeft verlaagd tot 1,75 procent, het laagste punt in veertig jaar. Een da lende inflatie, een gevolg van de goedko pere olie, geeft naar verwacht een extra zetje. Tot het zover is, wordt het even doorbijten. De kans is reëel dat de Ne derlandse en de Amerikaanse economie van het derde op het vierde kwartaal op nieuw krimpen, waarmee beide landen officieel in een recessie belanden. Duits land, onze belangrijkste handelspartner, ontkomt daar waarschijnlijk ook niet aan. Een recessie klinkt beangstigend, zeker als de laatste alweer even geleden is. Maar een recessie is nog geen depressie. Economen zien nog weinig reden tot grote zorgen. Anders dan aan het begin van de jaren tachtig wordt geen razend snelle stijging van de werkloosheid ver wacht. En ook de huizenprijzen houden zich tot dusverre goed staande. Sterker nog, veel economen vinden een recessie eigenlijk wel prettig: op voor waarde natuurlijk dat ze niet te lang duurt. In het blad FEM/De Week spreekt Lans Bovenberg van 'een gezonde reactie op de excessieve verwachtingen van de nieuwe economie', die eeuwigdurende groei met een lage inflatie beloofde. Col lega Hugo Keuzenkamp rept over 'een mooie bijkomstigheid', omdat Nederland de hoge groei van de laatste jaren toch niet had kunnen volhouden. „De lonen in de marktsector zouden dan te sterk zijn gestegen, waardoor in de publieke sector - zorg, onderwijs - geen werkne mers meer te krijgen zouden zijn." In centrale afspraken voor loonmatiging ziet het tweetal weinig. In noodlijdende sectoren als de luchtvaart en de telecom gaan de lonen vanzelf omlaag. En in sec toren waar de krapte op de arbeidsmarkt groot blijft, zullen en kunnen de lonen verder stijgen. „Meer dan loonmatiging is loondifferentiatie van belang aldus Bovenberg. Ook de overheid moet zich voorlopig nergens mee bemoeien, vinden ze. Voor extra lastenverlichting is geen reden. En mochten de belastinginkomsten tegen vallen, dan hoeft er ook niet extra te wor den bezuinigd. Een tijdelijk klein begro tingstekort is helemaal niet zo erg. De economie herstelt vanzelf. Mits het inter nationaal terrorisme geen roet in het eten gooit, de olietoevoer niet stagneert en het conflict in het Midden-Oosten niet alsnog volledig uit de hand loopt. Want garanties zijn er niet in de econo mie. Vijftien maanden geleden voorzag het invloedrijke CPB voor 2001 nog een prachtige vier procent economische groei. Aan de hemel was geen wolkje te zien, zeiden de onderzoekers. Geen énkel wolkje. artikelen!

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 33