Westerstorm houdt flink huis BINNENLAND KEUKENMAXX SLUIT HET JAAR BIJZONDER AF Rode baretten klaar voor missie in Afghanistan van tiMiMHi Schade nergens in het land uitzonderlijk groot Hakken- en boekentest tijdens koninklijke excursie RUIM BAAN IN%> V\ Was geteke n d: H e ld en se Ext lus ive bH Van Til 'Woorden neger en creool uit Dikke van Dale' Tolerantie Justitie stopt onderzoek naar dreigement tunnelaanslagen 'Diverse geldopslagplaatsen van winkeliers leeggeroofd' Rabobank herstelt fout met periodieke overschrijvingen keersongeval elijk opzet dam - De politie van Rot- i heeft drie mannen gear- d na een verkeersongeval jor een man overleed. De vermoedt een misdrijf, t mannen, Rotterdam- neldden zich donder- in een politiebureau, irden dat de man een er uit hun auto was ge- u Hij werd overreden andere auto. tordelingen na enenfraude b - Vier eigenaren van esüand opererende ie uitzendbureaus zijn door de rechtbank in g wegens belasting- jroordeeld tot onvoor- jk straffen. De straffen i van twaalf tot zestien i cel. Zij hebben voor miljoen gulden aan omzetbelasting heb- loken. werk weer in in Enschede - Enschede heeft de ~Tn om wegens de vuur- mp geen vuurwerk te ko- n zich afgeworpen. Op ite dag van de vuurwerk- koopt de plaatselijke ng weer volop. Een han- verwacht zelfs drie keer om te zetten als in 1998. de verdachte eersmoord De politie in Tilburg og een vierde verdachte moord op de man die lovember na een ver- izie werd doodgescho- politie weet wie de ge vierde man is maar kan et vinden. Het gaat om inis van het drietal die in lere auto reed en op weg ar hetzelfde adres als de deren. Hij stopte toen hij de drie hun auto weg- n. Hij is hen daarbij gaan straf voor ide cipier iM - De rechtbank in lam heeft gisteren een cipier veroordeeld tot itraf van 240 uur en ardelijke gevange- vier maanden. De 'angenbewaarder iureaus in Amster- in totaal meer dan Iden en verschillende van arrestanten, het geld en de siera- :de zogeheten waarden- waarin arrestanten bij 1st op het bureau al hun ommen moeten inleve- rechercheur est geding ag - Een oud-recher- an de Algemene Inspec- ist (AID) heeft gisteren t geding verloren tegen irmalige werkgever, het rie van landbouw. De ite een kwart miljoen omdat de AID hem had gemaakt. Daardoor nu geen kans meer heb- een baan in dezelfde e. De rechercheur is ge- seerd in illegale handel iiermde diersoorten. Hij itslag in 1996, waarbij eling werd getroffen, de rechter verloor de armee aanspraak op ntuele schadevergoe- zaterdag 29 DECEMBER 2001 'er Egas leden id-staatssecretaris fcs is op de leeftijd van verleden in zijn woon- anaar. Egas overleed mber en is donderdag jeerd, zo heeft zijn fami- fren bekendgemaakt. Hij |)r de PvdA staatssecreta- ultuur, recreatie en lappelijk werk in het ka 's (1965-1966). «i wc moeten uit Bulderbos Rmermeer - Actievoer- n de vereniging Milieu- e moeten uiterlijk 1 ja- e bus en het toilet ver- n dat ze in het Bulder- Iden geplaatst. De acti- "aken daar dag en nacht t terrein waar de vijfde m Schiphol moet wor- 1. In een brief laat eente de activisten we de de kampeerders de voorzieningen weg i halen en dat ze ook idere objecten mogen B. Dit op straffe van een lom van maximaal lulden. De activisten be- zich op alternatieven. Rijswijk/ANP - Een westerstorm met windsnelheden van boven de ioo kilometer per uur heeft gisteren in het hele land voor de nodige overlast gezorgd. Voor zover bekend belandden drie mensen met ernstig letsel in het ziekenhuis, vijf mensen raakten lichtgewond. De stormschade bleef verder beperkt tot voornamelijk omge waaide bomen en lantaarnpa len en kapotte dakbedekkingen. Langs de kust mat het weerin- stituut KNMI windsnelheden van rond de 120 kilometer per uur. De storm ging gisteravond langzaam liggen. De politie kreeg veel meldingen over schade, maar nergens was die uitzonderlijk groot. In Rot terdam waaiden dakbedekkin gen van een flat in aanbouw aan de Oosterhof en van disco theek Ministry of Dance af. De afgewaaide stukken kwamen deels op de daar bovengronds rijdende metrolijnen terecht. Van de hoogste toren van Leeu warden, de 114,5 meter hoge Achmeatoren, waaiden bedek kingsplaten naar beneden. Uit voorzorg zette de politie een deel van de binnenstad af. Er gebeurden geen ongelukken. De storm hield vooral flink huis in de provincie Noord-Holland. Een aantal geparkeerd staande auto's in Egmond aan Zee raakte beschadigd doordat een catamaran over de boulevard waaide. Het Groot Russisch Staatscir cus, dat momenteel op het Ma lieveld in Den Haag staat, ge lastte de voorstelling van vrij dagmiddag af. De directie wilde niet riskeren dat de harde wind de tent zou omblazen. In die tent kunnen 2000 mensen. Ook het Amsterdams Winter Event in het Olympisch Stadion ging niet door. De producent vrees de dat de tent van de ijshal niet overeind zou blijven in de storm. Een vrouw uit Hoek van Hol land moest naar het ziekenhuis nadat ze werd getroffen door een omwaaiend reclamebord, een vrachtwagenchauffeur uit Horst (Limburg) liep zwaar let sel op toen zijn trekker met op legger in America van de weg werd geblazen. De ambulancedienst in Am sterdam rukte vijf keer uit om op straat omver geblazen men sen te helpen en voor een man die een marktkraam over zich heen kreeg. De storm leidde tot voorzorgs maatregelen in het verkeer. Treinen moesten langzamer rij den. De Railverkeersleiding was bang dat er schade zou ont staan aan de bovenleidingen. De Nederlandse Spoorwegen schrapten een aantal ritten uit de dienstregeling om vertragin gen niet te veel te laten oplo pen. De politie sloot de Schevening- se boulevard af. De wind blies grote hoeveelheden zand op de weg en om ongelukken te voor komen moest het verkeer om rijden. De veerboot tussen Kruiningen en Perkpolder werd uit de vaart gehaald. De Friese rederij Doeksen hield 's avonds de veerboten naar Terschelling en Vlieland in de haven. Dat deed ook rederij Stena met de Discovery. Deze catamaran vaart normaal twee keer per dag tussen Hoek van Holland en het Engelse Harwich. Amsterdam - 'Loop zover mogelijk rechtop van het Koninklijk Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk. Maxima moet dit straks ook lukken, dus ga je gang'. Zo luidt de opdracht aan deelnemers tijdens de rondleiding 'Mayday gaat maximaal'. De deelnemers moeten daarbij op hoge hakken en met een boek op het hoofd over de keien van de Dam lopen. De tour loopt tot 2 februari, de dag van het koninklijk huwelijk. Foto: GPD/Phil Nijhuis (advertentie) ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op vrijdag 25 - zaterdag 26 en zondag 27 januari in het Kennemer Sportcentre NOORD - HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v www.ruimbaanin.nl tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407 Engelse stijlmeubelen als dit prestigieuze bureau dragen de herkenbare signatuur van Heidense Deze top- producent weet op meester lijke wijze traditionele ont werpen te vertalen naar de functionele eisen van nu. Daarbij worden zorgvuldig geselecteerde houtsoorten gebruikt, zoals mahonie en taxus. En getuigt ieder detail van een onvoorstel bare perfectie. U vindt de collectie van Heidense op een speciale afdeling bij Van Til Eigentijds Klassiek. HOOFDDORP» Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 OOK OP ZONDAG 30 DEC. ZIJN WIJ VAN ÏO.OO - 17.OO UUR GEOPEND amsterdam/gpd - De woorden 'neger' en 'creool' moeten ge schrapt worden uit de Dikke van Dale. Dit verzoek van de Stich ting Eer en Herstel Betalingen Slachtoffers van Slavernij in Su riname staat te lezen in het jongste nummer van Contrast, een weekblad over de multicul turele samenleving. De Nederlands-Surinaamse or ganisatie heeft de uitgeverij van het woordenboek, Dale Lexico grafie in Utrecht, in een brief verzocht deze woorden én alle woorden die van het woord 'ne ger' zijn afgeleid voorgoed uit het woordenboek te weren. De kwestie zit de stichting zo hoog dat ze een woordenboekenver branding wil houden op de Dam in Amsterdam. COMMENTAAR Hoe ingrijpend is de wereld sinds de aanslagen in de VS ver anderd? Kort na de aanslagen op het World Trade Centre en het Pentagon bestond in de westerse wereld vrees voor een wereldbrand en voor een economische catastrofe. Drieën eenhalve maand verder kunnen die doemscenario's gelukkig sterk worden gerelativeerd. De Verenigde Staten en zijn bondgenoten voeren in Afghanistan een overzichtelijke en grotendeels gewonnen oorlog tegen het terroristische bol werk van Bin Laden. En de crash op de beurzen in New York en Europa bleef beperkt. Tot zover de wereld, maar wat is de situatie in Nederland? Het eerste contingent militairen staat klaar af te reizen naar Afghanistan. Voor Nederlandse be grippen is onze deelname aan mogelijke oorlogshandelingen een heel directe. Maar tegelijk is in de Nederlandse samenle ving geen oorlogsstemming merkbaar. En toch lijkt niet alles nog hetzelfde. Steeds meer Nederlan ders zeggen sinds 11 september tolerant te staan tegenover niet-westerse allochtonen. Vooral mannen hebben het ge voel dat de verhouding met allochtonen door de terreuraan slagen is verslechterd, zo blijkt uit een enquête in opdracht van onder meer deze krant. Een kwart van de ondervraagden zegt nu al te weten dat standpunten van politieke partijen over allochtonen zwaar zullen meewegen in het stemhokje. Dit zijn geen cijfers waaraan schouderophalend voorbij kan worden gegaan. Ze geven duidelijk aan dat de verhoudingen tussen de westerse en niet-westerse Nederlanders zich ver scherpen. Afnemende tolerantie is een zorgwekkend ver schijnsel. Want onvrede die zich ophoopt in een veelkleurige samenleving als de onze, is gemakkelijk een voedingsbodem voor verkeerde opvattingen en verkeerde stellingnames. den haag/anp Het openbaar ministerie (OM) in Den Haag heeft het onderzoek naar de brief waarin werd gedreigd met opblazen van verkeerstunnels stopgezet. Volgens een woord voerster van het OM zijn er geen verdachten en ook geen aan knopingspunten voor nader on derzoek. In de brief aan het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP) werden eind september aanslagen op tunnels in Amster dam en Rotterdam aangekon digd. De anonieme afzender gaf een gedetailleerde beschrijving van de gestolen auto's die hier voor zouden worden gebruikt. Omdat bleek dat deze voertui gen ook daadwerkelijk waren gestolen, namen politie en justi tie de melding serieus. „Niet in grijpen zou een schande zijn ge weest", zei minister Korthals van Justitie toen. In de ochtend van 27 september kwamen daarom speciale een heden van politie en leger in ac tie. Ze wierpen blokkades op bij de Benelux- en Botlektunnel in Rotterdam en de Coen- en Zee burgertunnel in Amsterdam. Scherpschutters stonden klaar om auto's die hier doorheen wilden breken, tegen te houden. Er gebeurde niets. leidschendam/anp - Diverse geldopslagplaatsen van winke liers zijn de afgelopen tijd leeg geroofd. Dit meldt de Raad Ne derlandse Detailhandel (RND) in een vertrouwelijk rondschrij ven. Wegens de omschakeling naar de euro hebben veel winkeliers extra veel geld in huis. Hierdoor vormen zij een extra aantrekke lijke prooi voor inbrekers en overvallers. De ondernemersor ganisatie adviseert de detaillis ten daarom 'met klem' extra aandacht te besteden aan de opslag van hun geldvoorraad. RND-secretaris P. van der Kolk weigerde gisteren een toelich ting te geven op de vertrouwelij ke stukken. De politie herkent het beeld dat de RND schetst 'in het geheel niet'. „Dat beeld is bezijden de waarheid zegt woordvoerder C. den Bakker van het Neder lands Politie Instituut. Volgens hem hebben criminelen bij in braken in winkels, tankstations en postkantoren weliswaar eu ro's buitgemaakt, maar is er geen sprake van een afwijkend patroon. „Inbraken vinden altijd plaats. Alleen worden er nu behalve guldens ook euro's buitgemaakt. Dat is in een klein aantal geval len gebeurd. Van een stijging van het aantal inbraken is geen sprake", zegt Den Bakker. Het ziet er volgens het NPI zelfs naar uit dat de criminaliteit iets lager ligt dan gewoonlijk. Dat geldt zeker voor overvallen. „We moeten natuurlijk niet te vroeg juichen, maar er is nog geen en kele geldloper overvallen aldus de politiewoordvoerder. utrecht/anp - Rabobank Neder land heeft gisteren een blunder met een fout in de automatische periodieke overschrijvingen moeten herstellen. Volgens een woordvoerder van de bank is per ongeluk het euroteken in plaats van het guldenteken ge noteerd voor circa 250.000 over boekingen. Hierdoor is meer dan de helft teveel van rekenin gen van Rabobankklanten afge schreven. Het gaat alleen om automati sche overschrijvingen, waarvoor de klanten toestemming hebben verleend. Ongeveer 190.000 overboekingen betroffen trans acties tussen Rabobankrekenin- gen onderling en in zo'n 60.000 gevallen is het geld naar een re kening buiten de financiële in stelling gegaan. Volgens de zegsman is de fout dezelfde dag nog hersteld. „Als mensen nu hun saldo opvragen via telebankieren of de Rabo- foon zullen zij de fout echter nog wel terugzien in hun saldo", stelt hij. De bank heeft de be dragen in euro's weer tegenge- boekt. Daarnaast zijn dezelfde dag de juiste bedragen in gul dens alsnog afgeboekt. Doordat de fout binnen één dag wordt hersteld, treedt er volgens de zegsman geen renteverlies op voor de klanten. Elg«n parVMrtetTein Openingstijden: Ma-Di-Wo 9.30-17.: Do-Vr 9 30-21.00 ui Za: 9 30-17 30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM assen/anp - De tweehonderd Nederlandse militairen voor de vredesmacht in de Af ghaanse hoofdstad Kabul zijn er klaar voor. De eerste eenheid van dertig man kan binnen 24 uur met twee Hercules transportvliegtuigen vertrekken. Het wachten is op het groene licht van het Verenigd Koninkrijk, dat de eerste drie maanden de leiding heeft over de interna tionale troepenmacht van circa 3000 men sen. Tijdens een persconferentie op de Johan Willem Friso Kazerne in Assen, de thuis basis van het regiment stoottroepen van het 13e infanteriebataljon van de lucht mobiele brigade, werd gisteren echter duidelijk dat nog lang niet alles is gere geld. Zo is de geweldsinstructie nog niet klaar, is onduidelijk wanneer de twee vliegvelden in de omgeving van Kabul zover gerepareerd zijn dat zij grote trans portvliegtuigen kunnen ontvangen en weet de Nederlandse eenheid nog niet precies wat zij daar moeten gaan doen. Volgens brigadegeneraal Peter van Uhm, commandant van de 1 le luchtmobiele brigade, worden de geweldsregels mo menteel getoetst aan de situatie ter plek ke. Hij is er echter van overtuigd dat er robuust mag worden opgetreden als dat noodzakelijk mocht zijn. De belangrijkste basis voor het optreden in het land is echter de 'professionele uitstraling van de militair', aldus Van Uhm. Waarschijnlijk krijgt het Nederlandse contingent samen met de Duitse hoofd macht en Deense ontmijningsspecialis- ten een gebied toegewezen tussen het vliegveld Bagran en Kabul, een afstand van ongeveer 30 kilometer. Patrouillelo pen en de bewaking van gebouwen be horen zeker tot de taken van deze in to taal achthonderd man, verwacht Defen sievoorlichter overste Calmeijer Meij- burg. Defensie hoopt dat het zogeheten voor detachement nog voor de jaarwisseling naar Afghanistan kan vertrekken, een reis van twee dagen. Het wachten is nog on der meer op de overvliegrechten over en kele landen in het Midden-Oosten. De eenheid is volledig uitgerust met jeeps, bewapening, voedsel en eenpersoons tentjes en kan gedurende tien dagen op zichzelf staan. De groep bestaat voor een deel uit commando's die zijn gespeciali seerd in lange afstandsverkenningen. De hoofdmacht kan vanaf 5 januari ver trekken. Maar omdat letterlijk alles, in clusief het water, door de lucht moet worden overgebracht, is het nog niet te zeggen wanneer de manschappen pre cies vertrekken. Het gaat om een enorme logistieke inspanning, aldus Meijburg. In totaal gaan er 33 jeeps naar Kabul, tien tientonners en 19 viertonners. Deze voer tuigen kunnen in principe allemaal met behulp van een Hercules naar de hoofd stad worden overgebracht. De negen Pa- tria pantserwielvoertuigen, die de meeste bescherming bieden bij transport over land, passen niet in dit vliegtuig. Zij moe ten met grote Russische Antonovs wor den vervoerd, maar de vliegvelden bij Ka- bul kunnen deze toestellen nog niet aan. De militairen hebben op het oefenterrein De Harskamp een missiegerichte oplei ding gehad. Vorige week kregen zij een driedaagse training om hen voor te berei den op de cultuur in Afghanistan en de specifieke gevaren van de omeeying. Een van de grootste risico's waart®frde jon gens te maken krijgen, is de aanwezig heid van mijnen en ongesprongen muni tie. Bij de omgang met de lokale bevolking luistert de manier van kijken erg nauw „Wij mogen niet langer dan een seconde naar een vrouw kijken", vertelt sergeant Knol. „Langer wordt als zeer beledigend ervaren." Maar ook in een gesprek met een Afghaan kan de manier van kijken tot grote problemen leiden. Wat de stoot- troeper gewend is, iemand strak aankij ken, is uit den boze. „Ie moet maar een beetje langs ze heenkijken," aldus Knol. De sergeant krijgt overigens ook binnen zijn eigen gelederen geen vrouw in het vizier. De vijf vrouwen die volgens minis ter De Grave van defensie aanviinkelijk mee zouden gaan. zijn weer afgevallen. „Geen bewuste keuze", aldus generaal Van Ulun. „Iedereen wordt gelijk behan deld." Maar de brigade telt in totaal maar zes vTouwen. Toen bleek dat de Neder landse bijdrage werd ingekrompen van driehonderd naar tweehonderd man schappen. zijn zij uitgeloot.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3