Westerse wereld zoekt naar antwoorden op terrorisme 'Dijken zijn juist op laagste punt zo goed' 'Bin Laden weet toch niet waar Borssele ligt?' «•Leven met angst voor laagvliegers 232 OUDEJAARSBIJLAGE zaterdag 29 DECEMBER 2001 door René van Leusden De wereld zou nooit meer dezelfde zijn, riepen po litici en andere deskundigen na de verwoestende aanslagen op n september in Amerika. Ook in Ne derland moesten we voortaan rekening houden met acties van terroristen, die overal en op elk mo ment konden toeslaan. We zouden moeten leren leven met ingrijpende preventieve maatregelen en wellicht ook iets van onze privacy moeten opoffe ren om de strijd met het kwaad te kunnen aanbin den. ledereen zou er wel iets van merken. Drieënhalve maand later lijkt het een beetje gedaan met alle opschudding. Van angst en onrust is nog maar weinig te merken. Het leven heeft zijn norma le draai hervonden. De oorlog tegen het terrorisme woedt, maar op verre fronten. Wij liggen er niet echt meer wakker van, beaamt ook de Groningse massapsycholoog Van de Sande. „Mensen durven ook weer wat makkelijker in een vliegtuig te stap pen. Je kunt niet continu angstig blijven. Wie altijd maar bang is, wordt neurotisch. Bij 'normale' men sen zal de angst vanzelf verdwijnen." De ongerustheid is langzamerhand afgenomen, is ook de indruk van woordvoerder Van Steen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). „Direct na 11 september kregen we een hausse aan meldin gen, reacties en vragen van verontruste burgers. Het is wat dat betreft nu vrij rustig. De angst was groot dat er ook hier vreselijke dingen zouden ge beuren, maar nu die zijn uitgebleven hebben de mensen de draad weer opgepakt." In dat beeld van 'loos alarm' paste ook de poeder- gekte die in Nederland losbarstte na de versprei ding van miltvuurbrieven in de VS. Het ministerie van volksgezondheid opende in oktober zelfs een gratis Postbus 51-telefoonlijn, waar verontruste burgers en bedrijven terecht konden. Er kwamen dagelijks honderden vragen binnen. Anderhalve maand later waren dat er nog hooguit twee per dag. Met de poederbrieven ging het al niet anders. VWS registreerde er tot begin december 812. Geen ervan bevatte antrax. De laatste weken is de stroom nage noeg stilgevallen. Wie echter denkt dat alles weer bij het oude is, gaat te kort door de bocht. Achter de schermen wordt volop gewerkt aan en gedacht over maatregelen die het risico op terreurdaden moeten verkleinen. En dan gaat het niet alleen over de veiligheid in vlieg tuigen. We moeten misschien ook bereid zijn iets van onze privacy prijs te geven. Hoogleraar massacommunicatie Van de Sande haalt er zijn schouders over op: „Voor de grote meute is dat geen enkel probleem. Die wil onder het motto 'wij hebben toch niets te verbergen' al lang meer privacy opgeven. Het is eigenlijk maar een kleine groep van onder anderen politici, advo caten en journalisten die vindt datje helemaal niets van die privacy mag opofferen. Zij vertellen dan weer hoe gevaarlijk het is. Verhalen die je, denk ik, ook best met een korreltje zout mag nemen." Ook volgens het Tweede-Kamerlid Dittrich, juri disch specialist van D66, gebeurt er van alles achter de schermen: „De mensen merken er nog niet zo veel van, maar sinds 11 september zijn er grote ver anderingen gaande, vooral op juridisch gebied. Als je eens wist hoe lang de EU-lidstaten al bezig zijn hun rechtssystemen beter op elkaar af te stemmen. Het wilde niet echt lukken, maar nu is die harmoni satie in een aanzienlijke stroomversnelling geko men. In de afgelopen drie maanden is er meer be reikt dan in de acht jaar ervoor." Dittrich noemt als resultaat van die voortvarend heid het Europees opsporings- en aanhoudingsbe vel, dat bedoeld is om het uitleveren van verdach ten van zware misdrijven, zoals terrorisme, te ver gemakkelijken. Een 'heel noodzakelijke maatregel', vindt hij. Het D66-Kamerlid wijst op de zogenoem de Dover-zaak, waarin een aantal personen te rechtstond op verdenking van de smokkel en de dood van 58 Chinezen. „Er waren nogal wat landen bij betrokken. De zaak werd gekenmerkt door moeizame uitleveringsprocedures. Met de nieuwe Europese maatregel kan dat allemaal veel sneller." Advocaat Spong deelt dit enthousiasme allerminst. Hij trok de afgelopen tijd stevig van leer tegen het Europese arrestatiebevel, dat hij betitelde als 'regel rechte bedreiging voor de Nederlandse rechtsstaat'. Het zou erop neerkomen dat bijvoorbeeld een Franse officier van justitie min of meer automatisch zijn zin krijgt als hij van Nederland de overdracht wenst van een verdachte (of veroordeelde) van een aan terrorisme gerelateerd misdrijf. De Nederland se rechter en advocaat zouden in Spongs visie ge doemd zijn aan de leiband van die Franse officier te lopen. Een onverdraaglijke gedachte voor een 'hardliner' als Spong. Bovendien was het aantal misdrijven dat onder het begrip terrorisme viel naar zijn mening veel te ruim gesteld: zelfs diefstal en het beschadi gen van gemeente-eigendommen werden ertoe ge rekend. De lijst is overigens inmiddels terugge bracht tot 32 misdrijven. Het delict 'doodslag', dat er op is blijven staan, is op nadrukkelijk verzoek van minister Korthals (justitie) nader gespecifi ceerd, zodat euthanasie erbuiten blijft. Nederland hoeft niet meer bang te zijn dat bijvoorbeeld Grie kenland met succes om de uitlevering zou kunnen vragen van een Nederlandse arts die hier euthana sie heeft gepleegd op een Griek. Spong is sowieso niet erg gecharmeerd van de wijze waarop in de westerse wereld op de aanslagen is gereageerd. „Internationaal is er sprake van een schrikbarende uitholling van de mensenrechten. Dat die nodig zou zijn voor bescherming is een drogreden. De samenleving wordt er niet veiliger door." Wat de strafpleiter in hoge mate stoort, zijn de 'draconische' anti-terroristische maatregelen die president Bush heeft afgekondigd. Zo heeft Bush besloten militaire tribunalen op te richten, die pro cessen kunnen voeren waarbij de gebruikelijke rechten van verdachten worden omzeild. Deze tribunalen werken zonder jury, om, zoals Bush het zegt, te voorkomen dat het leven van jury leden (burgers) in gevaar komt. Alsof er in de VS nooit kopstukken uit de georganiseerde misdaad terecht staan, schamperen zijn criticasters. Spong: „Het decreet van Bush is uitsluitend van toepassing op buitenlanders. Dat kunnen ook Nederlanders zijn. Zoiets kunnen we toch niet accepteren?" De grote fout is volgens Spong dat op 11 september het terrorisme de oorlog is verklaard. „Hoe erg die aanslagen ook waren, het is en blijft een misdaad waarop je uitsluitend met juridische middelen moet reageren, en niet met bombardementen." De buurvrouw van de kerncentrale heeft geen elektriciteit. De man die op het allerlaagste punt van Nederland woont, heeft geen zwemdiploma. En honderd vliegtuigen per dag pal over het dak van je huis is aftellen tot er eentje neerstort. Wonen op gevaarlijke plaatsen in Nederland. Plaatsen die bij eventuele aanslagen op doelen in ons land ongetwijfeld hoog op het lijstje van terroristen zouden staan. 'Atoomdorp' Borssele, de 'zeebodem' van de Zuidplaspolder en 'mainport' Schiphol. Een drieluik. door Cees Maas nieuwerkerk a/d ijssel - Bert van Vliet woont op het laagste punt van Nederland en hij kan niet zwemmen. Hij lacht hard. „Natuurlijk kan ik zwemmen. Hoewel - mijn vader gooide me gewoon in het die pe. Daar ga je jongen, zei hij. En ik krab belde maar wat vooruit op z'n hondjes. Maar als het hier eens echt zou doorbre ken, dan helpt het waarschijnlijk hele maal niets of je kunt zwemmen of niet. Dan komt er zo'n macht water hier. Jon gen, dat heb je nog nooit gezien." Het is geen grapje. Van Vliet woont op het allerlaagste punt dat je maar kunt vin den in de Lage Landen. Zeker 6.74 meter onder Nieuw Amsterdams Peil. Maar ge vaarlijk? Absoluut niet. Ook nadat er be richten gingen dat de grote boeman voor de westerse landen Bin Laden de dijken van Nederland zou doorsteken, voelde Van Vliet geen grammetje angst. „Ik ben nergens bang voor. Die dijken zijn hier zo goed, juist omdat het hier het laagste punt is. Ik voel me hier volkomen veilig. Ik zit hier veiliger dan in de Betuwe, zeg ik altijd maar." De Zuidplaspolder, noordelijk van Nieu werkerk aan den Ijssel, is land dat eigen lijk toehoort aan de zee. Het is door men sen veroverde zeebodem maar het heeft zich nooit echt overgegeven. Over het Dit is het laagste punt van Nederland, het allerlaagste punt. Nergens anders." Foto: GPD/Phil Nijhuis veld hangt altijd een waas van vocht, van vernevelde zee. Het water is altijd na drukkelijk dichtbij hier. Het is ook onge zond, op het laagste punt van Nederland. Mensen lijden er aan geniepige verkoud heden en heb je reumatiek, of andere knokenpijn, dan adviseerde de plaatselij ke dokter je om maar snel een ander plekje op te gaan zoeken om te wonen. „Mijn vader", zegt Van Vliet, zei altijd: het is mijn laagste punt. Hij beschouwde het als zijn persoonlijk eigendom en heeft ook alle moeite gedaan om hier het mo nument te krijgen zodat iedereen kon zien dat het geen flauwekul is. Hier is het laagste punt van Nederland, het allerlaag ste punt en nergens anders. Het monument is een heel ding. De bo venkant van de voet zit exact op het laag ste punt, op 6.74 meter onder NAP. Op 18 april 1998 onthulde de toenmalige Zuid- Hollandse commissaris van de koningin Leemhuis het monument. „Japanners, Duitsers en Amerikanen komen er gere geld naar kijken", zegt Bert van Vliet. „Ze staren er wat naar en laten zich glimla chend met een arm om het monument door hun medetoeristen fotograferen." Welcome to the lowest point in Holland! Willkommen auf der niedrigtse Punkt der Niederlande! Bienvenue sur le point le plus bas des Pays-Bas! door Cees Maas borssele - Corrie Bruynzeel woont naast de kerncentrale maar heeft geen elektriciteit. Als ze uit haar keukenraam kijkt, kan ze de reactor die elke seconde miljoenen en mil joenen volts opwekt bijna aanraken, maar als ze haar krantje wil lezen, moet ze een olielamp aansteken. Ze kan er zelf hartelijk om lachen. „Dat zijn toch absurde dingen die je eigenlijk niet kunt verzinnen. Want als je het vertelt, ge looft niemand het. Maar het is waar. In hun drift om heel Nederland van energie te voorzien zijn ze mij gewoon vergeten!" Corrie Bruynzeel is een excentrieke me vrouw die het hof van haar ouders niet in de steek laat. Die niet wil verhuizen. Ze woont in een vervallen, maar prachtig boe renhuis aan de rand van het dorp Borssele. De boerderij dateert van omstreeks 1840. De keuken, de gang en de pronkkamer zit ten van vloer tot plafond vol met antieke tegeltjes. De schuur van het eenmaal zo trotse hof is verzakt en is dringend aan res tauratie toe. En dat moet, Corrie Bruynzeel vindt het zelf ook, want de hele boerderij is duidelijk een onderdeel van het Zeeuwse culturele erfgoed. Dat is het contrast van Borssele. Een hyper moderne kerncentrale naast een eeuwen oude boerderij. De buurvrouw van de kerncentrale kan kie zen uit de horizon die ze wil zien. Kijkt ze uit het noordelijke raam, dan ziet ze de kerncentrale met alle heisa die bij die be bouwing hoort. De stalen hekken, de came- rapalen, de hoogspanningsmasten. Maar door de ramen aan de zuidelijke kant toont het landschap nog wijds en relatief onge rept. Corrie Bruynzeel heeft in Frankrijk, Enge land en Zwitserland literatuur en muziek geschiedenis gestudeerd en daarna de hele wereld bereisd. Maar als ze uit heel de we reld kon kiezen, waarom is ze dan hier blij ven hangen, zo pal naast die kolossale cen trale? „Nou, Nieuw-Zeeland is heel mooi. Daar zou ik geloof ik wel kunnen wonen. Maar voor de rest, de wereld valt tegen hoor. als je het vergelijkt met het Zeeuwse land. En hier liggen mijn roots, hier hoor ik. Ik zou gek worden in de drukte van een stad of zelfs maar van een dorp. Corrie Bruynzeel hoort hier, op dit land. Zo simpel is het. En gevaarlijk, ach, daar geloof ik niets van. Ik ben op de open dagen van die centrale ge weest en alles werd heel helder uitgelegd. Men was zeer vriendelijk en zeer open. Ze werken er zelf ook, dus echt gevaarlijk zal het wel niet zijn. En Bin Laden? Ha. die man weet toch niet waar Borssele ligt?" „Nou, Nieuw-Zeeland is mooi. Maar voor de rest valt de wereld tegen hoor." Foto: GPD/Lex de Meester door Ed Blaauw velserbroek - Die kisten scheren rakelings over hun huis, zegt Jon Blansjee. „Ik zie passagiers achter de raampjes zitten. Ik heb het idee dat ik die vliegtuigen zo kan aanra ken." Samen met zijn vrouw Annelies maakt hij zich behoorlijk zorgen over al die vliegtuigen die over hun huis komen. „De angst zit er goed in. De angst dat er een dag komt dat er eentje neerstort." Annelies, Jon en hun dochtertje Chantal wonen aan het J. Michaelpad in Velser broek. Jon: „Een heerlijk huis met een tuin op het zuiden, alleen die vliegtuigen hè. Met bulderend geraas komen ze over. Dat begint 's morgens al om half zeven. Ik word er door gewekt. Die vliegtuigen moeten landen en stijgen via Spaarnwoude, maar als ze eventjes van de route afwijken ko men ze over ons huis." Annelies vindt de vliegtuigherrie minder ir ritant dan haar man. „Natuurlijk zijn er momenten in de zomer dat je elkaar in de tuin niet kan verstaan. En ook als ik rustig binnen zit hoor ik ze vaak luid en duidelijk overkomen. Dat geluid, daar wen je enigs zins aan. Maar die steeds aanwezige angst, dat die van de route afgeweken vliegtuigen op onze huizen kunnen neerstorten is na 11 september alleen maar sterker gewor den." Beiden vinden dat ze toch wel op een ang stige plek wonen. Jon: „We wonen nu twee jaar in ons huidige huis. Daarvoor zaten we in een ander deel van Velserbroek. Daar waren de angst en dat vliegtuiglawaai min der. De vliegtuigen komen nu lijnrecht over ons huis. Natuurlijk hebben we gebeld naar dat nummer voor geluidhinder van vlieg verkeer. Maar met je klacht wordt niets ge daan." Hij laat een krantenartikel zien waarin staat dat het aantal klachten over geluidhinder aan het afnemen is. Jon: „Omdat mensen gewoon geen zin meer hebben om steeds maar weer te bellen. Omdat ze weten dat het zinloos is. En buiten dat, als je belt krijg je een bandje. Zó onpersoonlijk. Je kunt je emoties niet kwijt. En daar gaat het juist om." Het echtpaar is er rotsvast van overtuigd dat de angst vermindert als de vliegtuigen zich houden aan de voorgeschreven route, via recreatiegebied Spaarnwoude, op ge paste afstand van de woonwijk Velser broek. Jon: „Je kunt wel zeggen: het risico dat er wat gebeurt is zo klein. Maar ik vind dat onzin. Kijk naar de Bijlmer, kijk naar New York. Naast die vliegtuigen die de WTC-torens invlogen, stortte er eentje op een woonwijk neer. Buiten is het een grijze dag vol motregen. Uit het laaghangende wolkendek klinkt plotseling een dof brommend doordrin gend geluid. Jon wijst triomfantelijk naar de lucht. „Komt er weer eentje te laag over. Soms krijg je er echt zo'n onveilig gevoel bij. Let wel, we zijn echt niet tegen vliegtui gen, beslist niet. Maar als je 's avonds in je bed ligt, en zo'n kist scheert over je huis, ik verzeker je, dan knijp je hem wel." Jon, Annelies en Chantal Blansjee in hun tuin: „Soms knijpen we 'm echt wel." Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29