'Ik zie mezelf als topsporter' cheidsrechter Pieter Vink wil WK-finale halen SPORT zaterdag 29 DECEMBER 2001 SI Gertjan van Geen •r Vink (34) staat sinds dit seizoen als scheidsrech- p de A-lijst. Het zal nog even duren voordat de in- ler van Noordwijkerhout een klassieker fluit, maar 5 gedreven genoeg om de absolute top te halen, er Vink, die parttime werkt als rechercheur bij de sterdamse politie maar binnenkort overstapt naar Leidse politiekorps, in tien stellingen over elektro- he hulpmiddelen, incasseringsvermogen en bet- erigheid. scheidsrechteren raakt zijn charme kwijt als ironische hulpmiddelen worden ingevoerd, kunt er niet meer omheen. Bewaking van de llijn is technisch heel makkelijk te realiseren. Bij >ckey gaat al twintig jaar een lampje branden als uck over de lijn is. Bij Roda JC - Bordeaux was al de lijn niet gepasseerd, maar het wordt wel 2- Bordeaux is uitgeschakeld. Dat kost die club •nen. moet niet de vorm aannemen van American all, waar een wedstrijd vier uur kan duren. Je bij een buitenspelsituatie niet elke keer de beel- gaan bekijken. Er zijn ook belangrijkere dingen buitenspel. Een doelpunt dus, of het al dan niet en van een strafschop. Of wanneer er een elle- igstoot of kopstoot wordt gegeven, wat een rode irt kan opleveren. Als ik vierde official ben bij een lstrijd die op Canal+ wordt uitgezonden, kan ik dingen zien op een monitor. ian lederland zijn we de tijd vooruit. In 1996 is er experiment gedaan met Uilenberg als scheids- iter en Blankestein op de tribune met een aantal nitoren tot zijn beschikking. We zijn afhankelijk 'ee de UEFA en FIFA, die nogal conservatief zijn. hn ir ik ben ervan overtuigd dat de elektronische d pmiddelen er gaan komen en ik juich het toe." /olg u cheidsrechters hebben te weinig incasserings- vind van niet. Het is soms zelfs te groot. Wat je af ?rsh oe hoort is van de zotte. Als iemand op straat iets dre jelijks tegen mij als politieagent zou zeggen, dt hij in de boeien afgevoerd. Het is een nor- 11S 1- en waardenvervaging, die steeds meer geac- )rtJ teerd wordt door de media en de mensen erom- f SP li, dus ik wil ook geen Don Quichotte zijn. ie eb zelf nooit hi ha hondenlul gehoord, maar dat kt tegenwoordig inderdaad als een huwelijksaan- 11 k. En het ergste is, je maakt je er niet eens meer 001 k om. Wat dat betreft ben ik er dus zelf debet Als scheidsrechter mag je best iets terug zeggen te gen spelers in het veld. Tegen de een praat je zus en tegen de ander zo. Als politieagent praat ik ook an ders tegen een woonwagenbewoner dan tegen ie mand met een villa in Wassenaar. Ze praten ook an ders tegen mij. Blankestein zei altijd: 'De eerste tien seconden na een fluitsignaal is een speler ontoere keningsvatbaar. Daarna zegt hij het bewust'. Dat vond ik een heel goede opmerking." 3. Buitenspel moet afgeschaft worden. „Daar ben ik faliekant op tegen. Het is de moeilijkste regel die er is en ook de mooiste, want buitenspel is geen overtreding. Ook al is het moeilijk te beoorde len, afschaffen is het kiezen van de weg van de min ste weerstand. Ik heb nu het geluk dat ik neutrale as sistenten heb. Ik zie genoeg wedstrijden in het ama teurvoetbal om blij te zijn dat ik dat stadium gepas seerd ben. Nu overrule ik in een procent van de ge vallen de assistent-scheidsrechter. Het komt echt heel zelden voor." 4. Pieter Vink is te lang aan het lijntje gehouden door de KNVB. „Ik denk het niet. In het jaar dat ik nummer 1 was geëindigd, zou ik normaliter promoveren. Maar toen won Jaap Uilenberg net een rechtszaak tegen de KNVB. Ze zouden vanwege hun leeftijd afvloeien en hebben dat besluit met succes aangevochten. Er kwam dus geen plek vrij, terwijl ik het maximum van drie jaar op de B-lijst had gestaan. Het jaar ema ein digde ik als derde en zo ben ik de scheidsrechter ge worden die het langst op de B-lijst heeft gestaan. Ik ben de uitzondering die de regel bevestigt. Op dat moment was ik er niet blij mee, maar ik ben er beter van geworden. Alles ging tot die tijd voorspoedig met mij. Iedereen zei dat ook en dat ga je dan ook geloven. Wellicht dat mijn niet-promoveren ertoe heeft geleid, dat ik het jaar erop derde werd. Mis schien heeft het tussen mijn oren doorgespeeld, maar het kan ook zijn dat die twee gewoon echt be ter zijn. Achteraf ben ik blij dat de leeftijdsgrens niet meer geldt. Het impliceert dat ik, als het allemaal goed blijft gaan, ook niet op mijn 47ste hoef te stoppen met fluiten." 5. De nieuwe richtlijnen zijn niet aan de scheids rechters besteed. „Wat zijn nieuwe richtlijnen? Een tackle van achte ren is altijd al rood geweest als deze met buitenspo rige inzet is gepleegd en de veiligheid van de speler in het geding is. Het toepassen van elke regel hangt altijd af van de interpretatie van de scheidsrechter. Ik bestrijd dat voor een overtreding in het begin van de wedstrijd minder snel een kaart wordt getrokken dan voor een overtreding aan het eind van een wed strijd. Ik heb alleen mezelf ermee, als ik op die ma nier fluit, want er zit een waarnemer op de tribune en die geeft puntenaftrek in zo'n geval. Dat kan mij mijn plaats op de A-lijst kosten." 6. De assistent-scheidsrechter is nog steeds ge woon grensrechter. „Dat is een heel gevoelig onderwerp. De grensrech ter bestaat echt niet meer. Vroeger was het uit den boze om een strafschop te geven als een grensrech ter vlagde. Nu gebeurt het gewoon wel. De KNVB heeft de assistenten meer verantwoorde lijkheid gegeven, maar de eindverantwoordelijkheid ligt nog altijd bij de scheidsrechter. Assistenten krij gen een opleidingstraject, een eigen waarnemer en ze worden op hun prestaties afgerekend. Het is een grote winst voor de voetballerij en de ar bitrage, omdat de spelers weten dat er met vier paar ogen naar hen gekeken wordt. Ik vind het ook pret tig. Als ik twijfel en mijn assistenten of de vierde offi cial reageren niet anders, dan worden mijn vermoe dens bevestigd." 7. Een Schwalbe betekent rood. „Dat zegt Sepp Blatter (de voorzitter van de FIFA red.), maar dat kan dus niet tenzij de regels veran derd worden. Een Schwalbe is misleiding van de scheidsrechter en daar staat een gele kaart op. Ze proberen mij een oor aan te naaien en dan ben ik rücksichtslos. Ik ben het in zoverre met Blatter eens dat - als er rood op staat - de voetballer wel twee keer nadenkt voor hij gaat liggen. Vroeger waren het alleen de Italianen en de Joegoslaven die het deden, maar dat is achterhaald want de Nederlanders doen het ook. Bij twijfel geef ik nooit geel. Er staat immers nergens in de regels dat het verboden is te vallen en ik moet honderd procent overtuigd zijn. Jon-Dahl Tomasson is geen Schwalbe-jongen. maar hij is wel een notoire valler. Tegen PSV ging hij liggen alsof hij vier kogels in zijn rug had gekregen. Maar hij werd wel vastge houden in de zestien meter, dus puur technisch ge zien was het een penalty." 8. Pieter Vink haalt het WK 2006. „Praktisch is het onmogelijk. Ik moet sowieso een jaar op de A-lijst staan om genomineerd te kunnen worden als internationaal scheidsrechter. Dan kom je in groep 5, zodat het nog zeker vijf jaar duurt voor je in groep 1 zit. Ik ga mijn uiterste best doen, maar het hangt van veel factoren af. Iedere sporter wil het hoogste halen. Ik zie mezelf als topsporter en voor mij betekent dat het fluiten van een WK-finale. Dat is een keer in de vier jaar en de kans dat ik het niet haal is vele malen groter. Maar ik moet het wel nastreven anders kan ik net zo goed nu stoppen." 9. Dick Jol is de beste Nederlandse scheidsrechter ooit. „Dat is moeilijk te zeggen. We hebben Hom gehad. Korver, Keizer en Blankestein. Ik hoor veel geroman tiseerde verhalen over vroeger. Leo Hom, die Van Hanegem een schop onder zijn kont gaf en zo res pect afdwong. Dat hoef ik niet te proberen. Vroeger zeiden ze 'U' tegen een scheidsrechter en tegen een politieagent en tegen een schoolmeester. Nu staan ze met een mes te zwaaien voor de schoolmeester. Jol heeft de finale van de wereldbeker voor club teams gefloten en de Champions-Leaguefinale. Hij is een van de besten ter wereld. Ik vind hem een kan jer. Het is ook van de zotte dat hij nu moet stoppen vanwege zijn leeftijd. Nu het Nederlands elftal niet naar het WK gaat, had hij een heel grote kans op de finale gehad." 10. Pieter Vink weet het altijd beter. „Vaak denk ik dat ik het beter weet. Dat het achteraf niet zo blijkt te zijn, is wat anders. Als het te ver doorslaat, word ik er wel op gewezen door mijn vrouw, mijn vader of een ander in mijn directe om geving. Op het moment zelfwaardeer ik dat niet, la ter stel ik het wel op prijs. Iedere scheidsrechter heeft die karaktertrek. We zijn betweterig of eigenwijs. Het wordt als hautain en ar rogant gezien en ik doe niet mijn best om dat te ver anderen. Ik kon niet heel goed voetballen, maar dacht uiter aard van wel. Ik was vervelend voor scheidsrechters, mijn medespelers en uiteindelijk ook voor mezelf. Ik ben er meer dan eens afgestuurd vanwege praten." T ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL je ieu: Het was niet vanzelf- ichi nd dat ik ging rugbyen. ;taa ook een tijdje gevoet- 3rki naar ik stoorde me aan »nj ntaliteit. En maar schel- ■vei ooral op de scheidsrech- 1 ee lige 1: Dat heeft rugby toch t hl thai voor. Het ging ook ir n by een tijdje de verkeerde >aai P tot de invoering van ge let °de kaarten. Kijk eens am itemationale wedstrij- all de ref wordt niet ge- eke en. voi »u: Dat er allerlei akke- isto in de rugbysport voorko- omt doordat er geen leiderdorp - Leiderdorper Matthieu van der Bom (20) treedt in de voetsporen van zijn vader Gi deon (44). Niet alleen werken ze allebei in het hoveniersbedrijf van de familie, jeugdinternational Matthieu wil volgend seizoen doorbreken in het eerste team van rugbyclub DIOK waar 14-voudig international Gideon in de jaren tachtig en negentig successen vierde. rugbyers in het bondsbestuur zitten. Gideon: Er kan geen wedstrijd verslag van DIOK in de krant staan of het gaat vergezeld met een kader waarin weer melding van een bestuurlijk relletje wordt gemaakt. Pas eisten een paar clubs weer het vertrek van de bondsvoorzitter. Het is altijd wat en dat is slecht voor het imago van de sport. Matthieu: „Ik heb twee jeugd- WK's gespeeld en ik maakte deel uit van het Nederlands team onder-21. Dat team is vrij plotseling opgeheven. De bond probeert de jeugdinternationals nu bij het A-team te betrekken, maar daar zijn de verschillen veel te groot voor. Gideon: Over een goede op vang van de junioren is niet na gedacht. Spelers die uit de jeugd komen, zijn fysiek nog lang niet aan de ereklasse toe. Er moet juist een soort aparte onder-21 competitie komen. Zie je Matthieu al tegen iemand als ik in het veld staan? Matthieu: Ik speel in het twee de van DIOK, mede omdat ik na mijn werk vaak te moe ben om te trainen. Volgend jaar denk ik zeker het eerste team te halen. DIOK is vaak kampioen geweest, maar omdat er onvol doende aandacht aan de jeugd werd besteed, was er geen op volging. Maar dat komt wel weer. Gideon: „Drie buitenlanders op cruciale posities: dat kan nog. Maar zes over zeven, zoals DI OK had, dat ging ten koste van goede krachten uit het tweede team die geen kans kregen. Matthieu: En tóch komt het goed met DIOK. Over een jaar of twee zijn we gewoon weer kampioen. Gideon: We konden nu een maal niet twintig jaar achter el kaar kampioen worden. Johan Derksen hoofdredacteur van het jaar. Ik weet het nu zeker. Het jaarlijkse Mercur Tijdschriftengala is een prijzen festival zonder waarde. Wie neemt nou Johan Derksen. de immer rokende schoorsteen van Voetbal International, op de schouders? Die man is een bele diging voor de journalistiek. Meer dan eens heeft deze hoofd redacteur zich laten orttvallen dat het niet langer mogelijk is om onafhankelijk verslag te doen van het topvoetbal Lekke re kampioen. Anderhalf jaar geleden ben ik met een paar bevriende collega's het voetbalmaandblad Johan begonnen. Na een paar num mers die er weliswaar mooi uit zagen, maar waar inhoudelijk nogal wat op aan te merken viel, werden wij genomineerd voor de Mercur-titel 'het beste nieuwe tijdschrift van het jaar'. Wij vonden dat raar. vroegen ons af of we die verkiezing wel serieus moesten nemen en gin gen door met werken. Gelukkig had onze uitgever een afvaardi ging in smoking naar het gala gestuurd, want die titel bleek voor ons te zijn. Bij gebrek aan beter. Onze vraag of het Tijdschriften gala ook maar iets voorstelt is met de verkiezing van Derksen afdoende beantivoord. Het stelt helemaal niets voor. Een hoofd redacteur die zijn ondergeschik ten opdraagt om niet te hard te gen de schenen van Ajax, Feye- noord en PSV te trappen, moet worden weggehoond in plaats van te worden geëerd. Voetbal International moet het hebben van zijn goede contacten met de grote jongens en Derksen zit daarom niet te wachten op kwaaie gezichten bij de Grote Drie. Toen VI nog werd geleid door Joop Niezen en John Linse was het een blad met ballen dat de machthebbers durfde tegen te spreken. Onder Derksen is het voetbalweekblad venvorden tot een kleurloos seri'icemagazine. Maar weten ze bij Mercur veel. Daar is het ze waarschijnlijk al leen maar opgevallen dat VI nog altijd een gigantische oplage heeft en dat de baas van het spul ontstellend vaak op tv is. Sinds hij alleen nog maar siga ren vreet, is Derksen een kilo of vierhonderd afgevallen en zo waar een popidaire televisie-act Onder Derksen is Voetbal International verworden tot een kleurloos servicemagazine geworden: de pratende rook wolk. Derksen verkondigt pittige meningen die ik, eerlijk is eer lijk, meestal deel. Hij is een stoe re vent. Tenminste, naar buiten toe. Consequent is hij niet. Als Derksen een goede relatie van VI wat al te zeer te kijk heeft gezet, stuurt hij onmiddellijk zijn loopjongens op pad om met de fekwetste zoete broodjes te bak en. Maar dat de hoofdredacteur van het jaar zich ondanks zijn grote bek afhankelijk opstelt, is niet doorgedrongen tot het brein van Mercur. Ik vrees dat de beden kers van dat Tijdschriftengala de bladen die ze moeten beoor delen niet lezen, maar ze alleen inkijken. Omdat wij vorig jaar in de prijzen vielen, konden wij ditmaal het inteelt-feestje van de tijdschriftenbranche tegen gereduceerd tarief bijwonen. We hoefden niet de volle mep van. naar ik meen, zevenhondervijf- tig ballen te betalen, maar voor een paar tientjes minder waren wij ook van harte welkom. We hebben deze waanzinnige voor deelactie toch maar gelaten voor wat die was en ons zondagse pak in de kast laten hangen. Goed, Johan Derksen dus hoofd redacteur van het jaar. Maar wie o wie wordt nu de Leidse sporter van het jaar? Vorig jaar viel er niet één geschikte kandi daat te verzinnen, maar in plaats van helemaal niemand te onderscheiden, zadelde de jury de arme Tim de Cler met de titel op. De Leidse back moest weg bij Ajax. Dat wilde hem dum pen bij het Belgische filiaal Ger minal Beerschot. Dat een voet baller in nood tot sportman van Leiden werd gekozen, was een pijnlijke grap waar niemand om kon lachen. Zelfs De Cler niet, want die had natuurlijk donders goed in de smiezen dat die troostprijs nergens op sloeg. Een mislukte Ajacied als het symbool van de Leidse armoede. Daar wordt geen mens vrolijk van. Zou het deze verschutting zijn geweest die De Cler deed beslui ten om zijn hakken in de klei van De Arena te zetten? Niks Germinal Beerschot. Leidse Tim liet zich niet naar Antwerpen sturen, maar herovexde zijn stekkie in Ajax 1 VtÊk een bange back veranderde hij in een zelf- 1 'erzekerde vleugel 1 >erdediger Alleen lichamelijk ongemak kan De Cler tegenwoordig nog bui ten het elftal van Koeman hou den. Jammer genoeg spelen bles sures hem geregeld parten. Maar is hij vrij van klachten dan trekt De Cler ten aanval, eist ballen op en neemt het doel van de tegenstander onder vuur. Wat een verschil met die twijfe laar die in zijn eigen strafschop gebied met knikkende knieën op naderend onheil stond te wach ten. Tim de Cler is een kerel ge worden. De beker voor de Leidse sportman van 2001 kan hij straks met de borst vooruit gaan ophalen. Jaap Visser Reageren? sportredac- tie.ld@damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19