Zoeken naar schatten in Afghanistan 'Dit vak biedt geen enkele zekerheid KUNST CULTUUR De wondere wereld van de talkin (het pratende etiket) Bioscopen: topjaar zaterdag 29 december 20c Foto: AP/Jim Cooper Aziatische kunst in New York new york - Het hoofd van Vish nu is een van de vele kunst voorwerpen die zijn te zien op de tentoonstelling 'The creative eye', ofwel 'Het creatieve oog', die op dit moment is te zien in het Asia Society and Museum in New York. De tentoonstelling is de eerste van een serie speci ale tentoonstellingen. Alle ex- posites hebben gemeen dat ze geheel bestaan uit werken uit de Aziatische kunstcollectie van John D. Rockefeller III en zijn vrouw. Het echtpaar doneerde de voorwerpen in 1978 aan het museum. Coetzee eerst uit in het Nederlands Amsterdam - De nieuwe roman van J.M. Coetzee verschijnt eerst in de Nederlandse verta ling en pas een paar maanden later in het Engels, de taal waar in het is geschreven. De schrij ver ziet het als een geste aan Cossee, zijn uitgeverij in Neder land. Cossee is een onafhanke lijk uitgeverij die onlangs is op gericht. De roman 'Portret van een jongeman' van Coetzee ligt begin maart in de winkels. Yellow submarine blijft lang hangen new york - Het nummer 'Yel low submarine' van The Beatles is de melodie die na beluisteren het langst blijft hangen. Dit blijkt uit een Amerikaans on derzoek. Professoor James Kel- laris ondervroeg ruim duizend mensen naar liedjes die niet meer uit hun hoofd verdwijnen. 'Yellow submarine' wordt ge volgd door 'We will rock you' van Queen en 'Bad' van Mi chael Jackson. Volgens de on derzoeker zijn eenvoud en her haling de factoren die hierin een rol spelen. Gestolen kaarten voor Innercity amsterdam - Voor het dance- feest Innercity, vandaag in de RAI in Amsterdam, zijn ruim zeshonderd gestolen kaarten in omloop. Ze zijn ontvreemd bij de ticketbalie van muziekwinkel Fame Music in Amsterdam. Bij de toegangspoorten worden de Innercity-tickets gecontroleerd op hun serienummer. Eige naars van de gestolen kaarten worden niet toegelaten in de RAI. De 42.000 kaarten voor In nercity zijn al twee weken uit verkocht. Op de zwarte markt wordt driehonderd gulden be taald voor de toegangsbewij- londen-kabul/anp - De rijke cul turele erfenis van Afghanistan is zoek. Maar de cultureel-educatie- ve tak van de VN, Unesco, speurt samen met politie en kunstken ners naar wat er over is van bij voorbeeld de inhoud van het mu seum van Kabul. Unesco hoopt dat er uit Afghanistan gesmok kelde kunstwerken worden te ruggevonden, zo schrijft het Brit se weekblad The Economist. In Afghanistan zelf is weinig meer over. Het land heeft op een kruispunt van culturen en rijken gelegen. Grieken, Perzen, Chinezen en Indiërs lieten er hun sporen na. Veel sporen zijn in de afgelopen tien jaren uitgewist. Toen de Russen zich uit Afghanistan te rugtrokken, in 1979, en de Af ghaanse bevrijdingsstrijders te gen elkaar gingen vechten, wist het personeel van het museum van Kabul wat hen te doen stond. Ze pakten onder meer de islamitische kunstwerken, Ro meins brons, Grieks-Alexan- drijns glaswerk en Indiaans ivoor in kisten en brachten de meest waardevolle stukken naar het presidentieel paleis, dat vei liger leek. De volgende jaren deden dieven en plunderaars zich tegoed aan de kunstcollectie van naar schatting 100.000 objecten. Zo'n 70 procent is verdwenen. Het waren de strijders van de Tali ban die met hun verovering van Kabul in 1996 een einde maak ten aan de plunderingen en diefstallen. De resterende kunst werken kregen bewaking. De liefde voor kunst duurde evenwel niet lang bij de Taliban. Aanvankelijk schilderden 'artis tieke Taliban' over afbeeldingen van mensen heen, omdat die niet geoorloofd zijn volgens de Taliban. De benadering van kunst werd echter steeds de structiever. De Taliban ver woestten eerder dit jaar niet al leen de enorme Boeddha-beel den van Bami an, maar ze gin gen in Kabul ook de kisten met kunst uit het museum te lijf. De ze Pathaanse beeldenstorm heeft ervoor gezorgd dat de schatten van het museum van Kabul niet meer in Afghanistan hoeven te worden gezocht. Unesco en enkele particuliere organisaties zijn nu op zoek naar gestolen kunstwerken die mogelijk door Pakistaanse cri minelen zijn gered. Pas nog zijn in Engeland kunstsmokkelaars aangehouden die werken uit het museum van Kabul verhandel den. De Maatschappij voor Be houd van Afghanistans Culture le Erfenis houdt de kunsthandel in de gaten en heeft in Europa al diverse werken achterhaald. Die worden in Parijs verzameld om te zijner tijd naar Afghanistan terug te keren. De Unesco wil verder vanaf ja nuari de staat van historische gebouwen gaan inventariseren. Het is nog niet duidelijk wat de oorlog en de Taliban de histori sche architectuur in het land hebben aangedaan. Annemieke van der Ploeg: „Ik voel me nog elke dag bevoorrecht." Foto: Hielqo Kuipers Leidse actrice Annemieke van der Ploeg wacht op uitvallen hoofdrolspeelster 'Titanic' Nederlandse film razend populair den haag - Het totale aantal in 2001 verkochte bioscoopkaart jes, bedraagt op 31 december circa 23,5 miljpen; stuks. Dat is twee miljoen meer dan vorig jaar en het is de hoogste score in twintig jaar. Het dieptepunt lag in 1992 met 13,6 miljoen bezoekers. De belangstelling voor Neder landse films is afgelopen jaar verdubbeld. Er zijn de afgelo pen twaalf maanden ruim twee miljoen kaartjes verkocht voor producties uit eigen land. Als er in het recente verleden voor Nederlandse films meer dan een miljoen kaartjes per jaar over de toonbank gingen, was daar als regel een met kerst uitgebrachte familiefilm verantwoordelijk voor. De afgelopen twee jaar zijn 'Abeltje' en 'Kruimeltje' daar van de voorbeelden bij uitstek. Het bijzondere van het bio scoopjaar 2001 is vooral dat de publiekswinst is gemaakt met een grotere diversiteit aan filmgenres en een betere sprei ding over het jaar. 'Costa', 'Nynke' en 'Discovery of Heaven' wisten het publiek ook buiten de kerstvakantie naar de bioscoop te lokken. Voor volgend jaar zijn er hoge verwachtingen van George Sluizers in Spanje opgenomen film 'Het Vlot' en van Alex van Warmerdams versie van 'Hans en Grietje'. Esmée Lammers bijt over enkele weken het spits af met de jeugdfilm 'Thom Thomas'. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat 2002 net zo'n jubeljaar wordt als 2001. Bioscoop top tien 2001: Harry Potter 1.500.000 bezoekers, Bridget Jones 1.063.000, Pearl Harbor 828.000, 102 Dalma- tiërs 815.000, Hannibal 790.000, What women want 690.000, Costa 675.000, Un breakable 576.000, Miss Con geniality 528.000 en Mummy returns 514.000 bezoekers. Best bezochte Nederlandse films in 2001: Costa 675.000, Discovery of heaven 480.000, Nynke 272.000, Minoes 270.000, Ik ook van jou 144.000, Down 31.000, Baby Blue 20.000, Met grote blijd schap 18.827 en De Grot 17.787 bezoekers. door Theo de With leiden/den haag - In de Leidse Schouwburg maakte ze in 1993 haar podiumdebuut. Bij het ama teurgezelschap Pluimage vertolk te ze de rol van Maria in 'West Si- de Story". Musical blijkt de inmid dels 33-jarige Annemieke van der Ploeg op het lijf geschreven. Ze heeft de overstap naar de stal van Joop van den Ende gemaakt .en speelt nu zeven keer per week m dë musical 'Titanic'. „Nee, helaas niet in de Leidse Schouwburg", verzucht Anne mieke van der Ploeg in haar knusse huisje in de schaduw van de Groenoordhallen. „Dat theater is echt te klein." De mu sical 'Titanic' is er inderdaad één uit de categorie groot, gro ter, grootst. Van den Ende meldt trots dat het de grootste reizen de productie is die ooit in Ne derland is gemaakt. De musical kost meer dan de bouw van het gelijknamige schip destijds heeft gekost. De voorstelling is dan ook slechts in een beperkt aantal theaters te zien. Tot en met 6 ja nuari wordt 'Titanic' gespeeld in het Nederlands Congres Cen trum iri Den Haag. „Het is in derdaad niet de meest sfeervolle plek om te spelen", beaamt de Leidse. „Maar het is lekker dicht bij huis en dat is ook niet onbe langrijk." Annemieke van der Ploeg danst Annick Boer als Alice Beane, voor wie de Leidse artieste 'under study' is. Publiciteitsfoto al haar hele leven. Haar stem heeft ze geschoold aan het con servatorium van Rotterdam. De ze opleiding heeft ze niet afge maakt, omdat ze een plaats kon krijgen in het ensemble van de musical 'My fair lady'. „Daar gaf ik de voorkeur aan. Het was me duidelijk geworden dat theater mijn lust en mijn leven is. Ik had het idee dat ik van een theater persoonlijkheid als Paul van Vliet, die de hoofdrol speelde in 'My fair lady", meer zou leren dan op het conservatorium." „Wat ik van hem heb geleerd? Timing, mijn energie doseren op het toneel en het bespelen van het publiek", somt Van der Ploeg op. Ze probeerde ook haar acteertalent bij te schaven, om dat toneel naast dans en zang een derde belangrijke compo nent is in musicals. Het leverde haar in de daarop volgende ja ren meer rollen op. Ze was on der meer te zien in de musicals 'Evita', 'Oliver' en 'Robin Hood'. „Het lijkt misschien of ik overal auditie voor doe, maar dat is niet het geval. Ik zoek heel ge richt. Bij musicals wordt heel erg aan 'typecasting' gedaan. Je moet in een productie passen. 'Saturday Night Fever' heb ik bijvoorbeeld links laten liggen. Dat vond ik echt een musical voor jonge honden. Met mijn 33 jaar ben ik daar al te oud voor. Hoewel ik veel heb gedanst, is zang tegenwoordig mijn sterkste kant." Bij de musical 'Titanic' lijkt ze op haar plaats. De nadruk ligt op de muziek. Er wordt weinig gedanst en met de grote hoe veelheid rollen is er niet veel ge legenheid om elk personage 'uit te spelen'. De muziek is daaren tegen indrukwekkend. Er zitten mooie koorpartijen in de voor stelling. „Ik was meteen ver kocht toen ik de muziek hoor de", beaamt Van der Ploeg. Hoewel ze inmiddels een aardig curriculum vitae heeft opge bouwd, moet ze steeds opnieuw auditie doen. „Voor de audities van 'Titanic' zijn meer dan vier honderd mensen uitgenodigd. Er was maar een beperkt aantal nodig. Eigenlijk is het bijzonder als je steeds weer in een produc tie staat. Dit vak biedt geen en kele zekerheid. Elke musical kan de laatste zijn." Ondanks de concurrentie kwam de in Noordwijkerhout geboren artieste met een buit uit de strijd. Ze speelt een van de pas sagiers in de derde klasse: een moeder met kind. Ze is vanuit., Ierland onderweg naai' Amerika in de hoop daar een betere toe komst te vinden. Maai' minstens zo belangrijk: ze is understudy (vervanger) van Annick Boer. Deze actrice speelt de rol van Alice Beane, een tweede klas passagiere die haar uiterste best doet bij de eerste klas te horen. Daarvoor haalt ze werkelijk alles uit de kast en dat leidt tot hilari sche taferelen. Alice Beane, een van de weinige vrouwelijke hoofdrollen in 'Titanic', ontpopt zich gedurende voorstelling dan ook snel tot publiekslieveling. „Dat is een erg dankbare rol", zegt Van der Ploeg. „Je scoort nogal eens een lach. Alice Beane is een heerlijk type om neer te zetten." Ze speelt deze rol in principe slechts één keer per maand. Daarnaast mag ze An nick Boer vervangen als die ziek of vrij is. „Nee hoor, ik zit heus niet stiekem te hopen dat ze haar enkel verstuikt. Met mijn plek in het ensemble ben ik ook tevreden. Iedereen heeft een naam en verbeeldt een passa gier. Dat is al een zeldzaam Meestal ben je in het ense een anoniem gezicht." Tot september is de Leids der dak bij 'Titanic'. Ze hee langs van Joop van den En horen gekregen dat ze di deel uitmaakt van zijn volg reizende musical 'The Soui Music'. Wederom geen h rol, want deze week wen kend dat Maaike Widdersh mag proberen Julie Andre doen vergeten. „Ik weet nie mijn aandeel wordt. Het isi geval een heel ander soort 1 cal dan 'Titanic'. Minder sp culair en met liedjes die i een al kent." Haar ultieme droom hoofdrol in 'Evita'. „Vooi vrouwelijke musicalster het hoogst bereikbare, dans en acteren zijn daarii strekt in balans. Bovendi het een fascinerende vroui te spelen." Ze beseft dat de op zo'n rol zeer gering i kunt niet aan carrièrepla doen, want je blijft afhan van anderen. Het is voor n langrijk dat ik me verdei ontwildeelen. Theaterprod ten hebben daar echter boodschap aan. Ik voel m elke dag bevoorrecht. Zodi gevoel over is, zoek ik een re baan." Titanic, de musical, t/m 6 ari Nederlands Congres trum, Den Haag. Daarna 1 zien in o.a. Rotterdam (4 t/m 12 mei) en Utrecht (3 t/m 9 juni). door Herman Joustra alphen aan den rijn - Talking tag heet de vinding, ofwel 'pra tend etiket'. Zo op het eerste oog een onbeduidend plat stuk je plastic van het formaat credit card. Met daarop een print van goudkleurige draadjes en een piepkleine chip. Toch heeft dit kaartje in de korte tijd van zijn bestaan al voor de nodige be roering gezorgd in de museale wereld. Omdat dit piepkleine stukje elektronica een enorme hulp is in het categoriseren van kunstvoorwerpen. Maar vooral omdat het er voor zorgt dat kunstvoorwerpen minder hoe ven worden aangeraakt dan voorheen het geval was. „En dat aanraken is altijd weer een risicomoment", zegt Mar guérite Stuart, kunsthistorica van origine en de manager van het project bij het Alphense be drijf Helicon Conservation Sup port bv, dat het systeem heeft ontworpen. Behalve het kaartje zelf bestaat het systeem ook nog uit de nodige software. Een voorbeeld. Helicon voorziet op dit moment de collectie van ruim 15.000 tekeningen van het Rotterdamse museum Boijmans Van Beuningen van het talking- tagsysteem. „Het museum heeft de tekeningen in dozen zitten. En aan de doos is een tag beves tigd. Een speciaal apparaatje leest dan de tag en de informatie wordt zichtbaar gemaakt op een Marguérite Stuart: „Het talking-tagsysteem is een hulpmiddel om alles te inventariseren. Je weet zo wat je hebt en je weet waar het zich bevindt." Foto: Hielco Kuipers scherm. Die dozen hoeven nu niet open, niemand hoeft de te keningen nu beet te pakken. En er valt geen licht op. Want licht kan ook een risico zijn." Als alles naar tevredenheid ver loopt voor het museum, krijgt de hele kunstcollectie zo'n kaartje, waarop belangrijke in formatie staat over het kunst voorwerp, zoals het registratie nummer, de conditie waarin het kunstvoorwerp zich bevindt en de plek waar het zich bevindt. Door de tag in te lezen, wordt automatisch een koppeling ge maakt met het registratiesys teem van het museum, waarin nog meer informatie over het kunstvoorwerp is te vinden, zo als de titel ervan, de naam van de kunstenaar en een foto. Het moge duidelijk zijn dat het belang niet zo zeer ligt in het la belen van de grote en de be roemde stukken - daarvan weet zo'n beetje iedereen in een mu seum alles te vertellen - maar juist om de rest. Stuart: „Je weet als museum niet wat je allemaal in huis hebt, dat is onmogelijk. Boijmans heeft bijvoorbeeld 150.000 objecten. Het talking- tagsysteem is een hulpmiddel om alles te inventariseren. Je weet zo wat je hebt en je weet waar het zich bevindt." En dat is niet de enige situatie waarin het systeem zijn nut be wijst. „Ook in geval van calami teiten, een overstroming of zo. De voorwerpen die het meest waardevol zijn en dus het eerst 'geëvacueerd' moeten worden, kun je bijvoorbeeld code A mee geven. De iets minder waarde volle code B enzovoort. Brand weer en beveiliging kunnen dan met een handheld reader - een apparaat dat je in je hand kunt houden en waarmee je de tags kunt lezen - heel snel de be langrijkste voorwerpen vinden in het depot." Voor een conservator die een tentoonstelling wil samenstel len, is het ook handig. „Die gaat door het depot heen van 'piep- piep, die wil ik in de tentoon stelling hebben'. Hij maakt als het ware zo een boodschappen lijstje. Voor kastelen en landhui zen is het belangrijk te weten waar iets staat. Dus maken we een filmpje van de inrichting van elke ruimte. Zodat men pre cies weet waar men een voor werp moet zetten als het is weg geweest. Als het is uitgeleend bijvoorbeeld." Bij het systeem dat musea nu nog gebruiken om zo'n 'verhui zing' van het object te registre ren, is aanraken toch onont koombaar. „Musea hanteren nu nog het barcodesysteem, net als Het kaartje waar het allemaal om draait, de talking tag. Foto: Hielco Kuipers in supermarkten. Het grote na deel daarvan is dat je de spullen eerst moet beetpakken om ze te kunnen lezen, om piep te kun nen doen." Wat dat betreft heeft de tag nog een groot voordeel, zegt Stuart, al is het kaartje niet om die reden ontwikkeld. Ver plaatsing van het voorwerp wordt onmiddellijk opgemerkt. Automatisch. Als de eigenaar van het voorwerp tenminste de tectiepoortjes heeft laten plaat sen, handig vanuit het oogpunt van diefstalpreventie. „Maar waterdicht is het natuur lijk niet als beveiliging. Een dief kan de tag eraf halen. Tegen gauwdieven helpt het natuurlijk wel. De meeste diefstallen wor den trouwens ook gepleegd door gauwdieven. Maar de tag is toch met name bedoeld voor de registratie. En ter voorkoming van het aanraken." Helicon mag dan ik korte tijd een grotere naamsbekendheid hebben gekregen door het tal king-tagsysteem, het bedrijf is nog op meerdere fronten actief. „Onze bezigheden zijn heel breed. Als een collectie schim mel heeft, een textielcollectie bijvoorbeeld, dan kunnen wij worden ingeschakeld. Wij ont doen alles dan van schimmel en zorgen ervoor dat de schimmel ook niet meer terugkomt." „Verder worden wij geraad pleegd bij nieuwbouw van mu sea. Wij adviseren ook musea hoe ze het best een collectie kunnen behouden. En we seren over het opslaan va terialen. Hoe moet je sti verpakken als je ze wilt v ren? En hoe doe je dat al: wilt opslaan? Zo hebben w schilderijkist ontworpen, denken zo de kans op s minimaal te houden. Op manier heb je geen last va lingen in het kunstvooi Trillingen vormen ook een risico. Ga maar na: als een derij van hier naar Ai wordt vervoerd, hoeveel s ken krijgt het dan wel nie wordt van de muur geha het museum, het wordt vrachtauto geladen, val vrachtauto het vliegtuig bracht en ga zo maar door „De kisten die daar tot 1 voor werden gebruikt vol minder goed. Die moet voorbeeld plat neerleggen te openen. Dat is ook wee risicomoment. Onze schi kist blijft verticaal staa opent hem aan de voorki trekt dan het schilderij Zonder het beet te hoevei ken, want het hangt in ee me. Wat nog een handige tie heeft: De gehele kist h< het museum niet meer n worden gesleept, een paai pen op bijvoorbeeld. Het derij draag je aan het fram zijn bestemming. Maar all we doen staat in het teke beheer en behoud van vot pen van cultuur- en histo waarde."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18