Flora boert goed, terugslag voor kwekers DUIN BOLLENSTREEK 'Mensen komen voor de bollen, de rest is maar aankleding' springtij STOP MET ROKEN Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Hillegommer krijgt half jaar cel na ontucht y WEKEN VOOR 22,00 Voor jezelf en voor je (ongeboren) kind Twasmehetjaartjewelweer, unounou. Inmiddels is 2001 zo ;oed als voorbij. Traditioneel natuurlijk het uitgelezen Jmoment voor een terugblik. Maar ja, om nu een heel jaar ani mg lokale ellende nog maar :r eens over uw hoofden uit storten is misschien niet zo'n uv fijne afsluiting van het jaar. e? len we blij zijn dat het voorbij s en dat we met frisse moed aan een nieuwjaar kunnen beginnen. Vandaar dus een vooruitblik. leeduizendtwee, een jaar ^rin van alles op stapel staat, it plannen maken, dat kun- ze wel in de Duin- en Bol- itreek. ;zien van al die kleinere iwplannetjes, vijf huisjes appartementencomplexje r, zit er echter nog niet heel I schot in de bouw van die r duizend woningen die de lenstreek de komende jaren t nodig heeft. Zegt Pronk, zeggen al die starters die maar in Deventer, Drach- Dinxperloo en Doetinchem n zoeken in plaats van in 1 eigen dorp.) Boechorst, bij- rbeeld, staat dit jaar nog overeind. andere plannen zijn een verder gevorderd, eerste steen van de Konin- Wilhelminaboulevard wordt jls het goed is - nog volgend uit de grond getrokken, ftp hiep houzee! Tweeënvijf- ...Ijaar planning gingen eraan >raf, nu kan het echte werk dhc [innen. Maar let op: als het nke id is, dus. Dat dachten ze na- ïcti lijk in 1992 ook. >n 11 boulevard van Katwijk heeft tlst 1 minder plannenmakerij j IS lergaan, tot nu toe. Dat was kwestie van 'd'r mot wat - dan doen we wat - hier is d'. een, dat geld is er niet. Pech id. Maar het plén, ja, het g win was natuurlijk het toon- Dfld van souplesse, pragma- bellne en politieke daadkracht, neef en "itvoering... Die vfM dus niet in 2002. !t'l DA wil een erbaans N206 tdwijkerhout - Het CDA in lwijkerhout wil de provin- weg N206 verbreden tot vierbaansweg. Nu is het oordelijke deel van de weg I tweebaans. Aanleiding is t dodelijke ongeval van vori- week. CDA'er Van Ruiten: )e N206 begint nu echt een idenweg te worden. Kunnen ij niet gaan pleiten bij de pro- ncie om nu maatregelen te an nemen?" Wethouder Rus- an van ordeningszaken ziet it niet zitten om bij de provin- evoor een verbreding van de eg te pleiten. „Om de weg ver- ersveiliger te maken, is in het rieden al een doorgetrokken eep aangebracht en zijn er apjes' neergezet in het mid- n, om inhalen moeilijker te aken. Dat is geen succes ge- orden. Inmiddels experimen- ert de provincie met vier lorten flapjes tegelijkertijd, gin volgend jaar wordt daar •evaluatie van verwacht." npositie van ebakken potten - Deelnemers aan de cur- pottenbakken van Fransje tenis exposeren hun werk on- rde titel 'Fijn om te gebrui- n, mooi om naar te lujken'. n aantal cursisten bekwaamt h al jaren in het bakken van rdewerk onder leiding van de Veenis. Veenis begon ftien jaar geleden met het ge- n van cursussen. De expositie 11 haar leerlingen duurt tot en et 5 januari en wordt gehou- n in het atelier van Veenis n de Van der Veldstraat 1. it werk van de cursisten in er te bezichtigen van - mÉ.OO tot 17.00 uur. Arj <ee zaterdag 29 DECEMBER 2001 door Arie in 't Veld lisse - Het zal tussen de 45 en 50 jaar geleden zijn dat student Henk van Os met zijn vriendin vanuit Amsterdam op de fiets richting Lisse toog om Keuken hof te bezoeken. Want dat moest je gezien hebben. Nu, na 33 jaar, gaat hij als voorzitter de 'etalage van het bloembollen vak' verlaten. Niet dat Van Os stond te trappelen, maar de re gels staan een langer aanblijven nu eenmaal niet toe. In de achterliggende jaren heeft Van Os zowel de groei en bloei van Keukenhof als de ontwikke ling en professionalisering van alle disciplines van nabij meege maakt. Hij begon als lid van de Raad van Beheer in de propa- gandacommissie. Geen vreemde materie voor Van Os, die in een gelijknamige commissie van het Bloemencorso van de Bollen streek al zitting had. Hij reisde naar beurzen in het buitenland en verzorgde lezingen. Zoetjes aan werd het promotie-apparaat van Keukenhof professioneler en kwamen er mensen in dienst die bij het vervullen van deze ta ken behulpzaam waren en over de gehele wereld reisden om de naam Keukenhof een nog grote re bekendheid te geven. Keu kenhof floreerde als nimmer te voren en jaren met bezoekers aantallen die snel opliepen tot boven de 700.000 werden al normaal. Voor Van Os was het zilveren ju bileum van de Keukenhof een van de hoogtepunten. „De toen malige koningin Juliana opende Keukenhof en nam het nieuwe Julianapaviljoen in gebruik. In Cirkel is rond voor scheidend voorzitter van Keukenhof Henk van Os dat jaar ging het bezoekerscijfer dik over de 900.000. Een aantal dat sindsdien niet meer is over troffen." Van Os wil daarmee geenszins zeggen dat de huidige bezoe- kerscijfers slecht zijn. „Gemid deld genomen schommelt het bezoekerscijfer jaarlijks tussen de 800.000 en 850.000. Keuken hof staat dertiende op de lijst met drukst bezochte Nederland se attracties en boven ons staan louter attracties die het gehele jaar, of nagenoeg het gehele jaar, zijn geopend." Terug naar de hoogtepunten. De opening van de twintigste Keukenhof door prinses Beatrix en prins Claus heeft hij nog voor in het geheugen. „Het was de eerste opening van Keukenhof die ik van nabij meemaakte en extra spannend omdat ons zoontje de bloemen aan de prinses overhandigde. Een leuk detail is dat onze kleindochter de bloemen overhandigde toen prins Willem Alexander en Maxima Keukenhof bezochten." Van Os stelt vast dat Keukenhof commerciëler moest gaan den ken en werken om niet aan het eigen succes ten onder te gaan. „We waren een stichting en konden en mochten eigenlijk niks dat naar winst rook. Geen souvenirs verkopen, geen res tauratietoestanden uitbaten, dat Henk van Os in gezelschap van koningin Beatrix en burgemeester Van Zon bij het gouden jubileum van Keukenhof: een onvergetelijke perio de. Archieffoto: Henk Bouwman was allemaal uitbesteed aan derden en daarvan pikten we een graantje mee. Op een gege ven moment hebben we dan ook bijvoorbeeld de horeca in eigen beheer genomen en de structuur van de organisatie aangepast." De scheidende voorzitter stelt tevens vast dat het niet iedereen gegeven is om een organisatie als Keukenhof te leiden en bege leiden. Doelend op de dit jaar vertrokken directeur Van Riesen, nog maar kort na diens aanstel ling: „Je moet er feeling voor hebben, maar je moet ook fee ling voor het bloembollenvak hebben. Naast het Internatio naal Bloembollen Centrum is Keukenhof bij uitstek de etalage van het bloembollenvak en dat moet ook zo blijven. Mensen komen voor de bollen. Al het andere is in meer al dan minde re mate wel noodzakelijk, maar dient ter aankleding en afron ding van het geheel. En de boel moet niet worden omgedraaid. Het is jammer dat mede dit er toe heeft geleid dat we op dit moment directieloos zijn." Het schrappen van de Zomer hof, die van start ging bij het halve-eeuwfeest, schrijft Van Os vooral toe aan het seizoen. „Enerzijds - en dat is gebleken - was de Zomerhof qua uitstraling natuurlijk niet te vergelijken met Keukenhof. In het voorjaar is er in Nederland voor de toerist niet zo veel te beleven. Behalve Keu kenhof dan. In de zomermaan den ligt dat anders. Dan is er volop keuze en is zo'n tentoon stelling er één uit vele. Boven dien - en dat is zeer belangrijk - was met het organiseren en houden van de Zomerhof der mate veel inzet gemoeid, dat de kans bestond dat het werk voor Keukenhof in het gedrang dreig de te raken. En dat risico kun nen we natuurlijk niet nemen." De voorzitter schetst zijn Keu kenhofperiode als onvergetelijk. „Ik heb het altijd een voorrecht gevonden om dit te mogen doen. Dat ga je natuurlijk wel missen. Maar wel is nieuw dat ik eindelijk eens een keer, zoals ie dereen, een voorjaar kan bele ven zonder dat dit aan me voor bijgaat omdat het zo enorm druk is. Wie weet stappen we weer eens op de fiets en gaan Keukenhof bekijken, zoals het allemaal ooit is begonnen. den haag/hillegom - Een 61- jarige Hillegommer is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot negen maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, wegens ontucht met kleuters. De officier van justitie had twee weken geleden twaalf maanden cel geëist, waarvan ier voorwaardelijk, man liet afgelopen zomer ie meisjes in de leeftijd van tot 6 jaar binnen in zijn flat. [ij deed zonder kleren de deur open en pleegde on tuchtige handelingen met de kinderen. Na afloop gaf hij hen een paar gulden mee om een ijsje te kopen. Toen de kinderen overstuur thuiskwamen en het geld aan hun moeder lieten zien, alar meerde die de politie. Zelf ontkende de Hillegom mer ontucht met de meisjes gepleegd te hebben. Hij zei dat hij bloot in zijn huis had rondgelopen omdat hij bij warm weer last heeft van huidirritaties. De man zei in zijn leven nooit seksueel con tact te hebben gehad met kinderen onder de 16 jaar. Hij vond dat de drie kleuters een 'opgefokt verhaal' had den verteld. rijnsburg/bollenstreek - De veiling Flora heeft opnieuw een goed jaar achter de rug, maar voor de aangesloten kwe kers verliep 2001 een stuk minder gun stig. Terwijl de prijzen voor belangrijke gewassen als tulpen, rozen, chrysanten en gerbera's ongeveer gelijk bleven, ste gen de lonen en energieprijzen fors. Na het uiterst voorspoedige 2000 heeft het afgelopen jaar daarmee een geheel an der beeld te zien gegeven. De veiling boekte een omzetstijging van 4 procent en komt in het laatste jaar als zelfstandig bedrijf uit op een omzet van 1,13 miljard. Met ingang van 1 januari wordt de fusie met Veiling Holland een feit, op 1 juli komt ook de veiling ZON bij de nieuwe veiling FloraHolland. Hoeveel winst Flora dit jaar heeft ge maakt, is nog niet bekend. Als coöpera tie heeft de Rijnsburgse bloemenveiling overigens geen winstoogmerk. Tegelijkertijd werden de zorgen be waarheid die secretaris-penningmees- ter J. Bregman eerder dit jaar al uit spraak: de kosten voor de kwekers zijn flink gestegen. Ook in de bloemisterij is krapte op de arbeidsmarkt, wat bete kent dat er hogere lonen moeten wor den betaald. Veel kwekers huren ook uitzendkrachten in, die duurder zijn dan vaste werknemers. Opmerkelijk detail is dat de sector sinds 1 april zonder CAO zit. De be sprekingen daarover zijn onlangs weer op gang gekomen nadat ze maanden lang vast hadden gezeten op het punt van flexibeler inzet van werknemers. Begin volgend jaar hopen de bonden zaken te kunnen doen. Omdat de gasprijs is gekoppeld aan de olieprijs, die op zijn beurt weer is ge koppeld aan de dollar, stegen ook de Prijzen van producten niet omhoog, kosten stijgen wel fors energieprijzen. De dollar is immers duur ten opzichte van de euro (en de gulden). Het jaar 2000 bracht de kwekers veel voorspoed: de omzet van Flora steeg met 11 procent, wat vrijwel uitsluitend kwam door stijgende prijzen. Dit jaar komt de omzetstijging geheel uit een groei van de aanvoer, terwijl de prijzen ongeveer gelijk bleven. De rozen, ger bera's en chrysanten brachten iets minder op, de tulpen een ietsje meer. Flora benadrukt dat 2002 waarschijnlijk weer een wat beter jaar wordt. Ook als FloraHolland wordt de vesti ging in Rijnsburg voorlopig alleen maar groter. Momenteel wordt er een kleine 20.000 vierkante meter aan kantoren en opslag- en verwerkruimte bijgebouwd. Om ruimte te winnen in de steeds vol ler rakende Kamphuizerpolder wordt het kantorendeel in twee verdiepingen gebouwd en komt bovenop de nieuw bouw een parkeerdek voor 700 perso nenauto's. Het eerste deel van de nieuwbouw moet in de komende zo mer worden opgeleverd, de rest volgt in het voorjaar van 2003. Flora heeft inmiddels ook contacten gelegd met de tuinbouwschool over scholing van jeugdige werknemers. De gemeente Rijnsburg constateerde een paar maanden geleden met verontrus ting dat veel jonge Rijnsburgers hun school niet afmaken en bij de veiling gaan werken om geld in hun zak te hebben. De gemeente besloot toen met Flora te gaan praten over scholing voor deze groep jongeren, omdat die zonder (vak)diploma's in de verdere toekomst gemakkelijk aan de kant kunnen ko men te staan. Volgens Flora-woordvoerder K. Schui temaker zijn de eerste contacten ge legd, maar zijn er nog geen concrete plannen. Hij benadrukt overigens dat het niet alleen de veiling is die school verlaters in dienst heeft. .Als iemand zegt dat hij of zij 'bij de Flora werkt', gaat het ook heel vaak om mensen die bij een van de op ons terrein gevestigde handelsbedrijven werken. Flora heeft ondanks de fusie nog altijd vacatures. Hoewel de veiling 'redelijk succesvol' is met het aantrekken van huisvrouwen, scholieren en studenten als parttime krachten, kunnen mensen die als bloemenverdeler willen gaan werken, direct aan de slag. Alle partijen, overal, roepen na melijk om het hardst dat ze zo blij zijn met de verjonging op de eigen kandidatenlijst. Ja, dat hale je de koekoek. Al die nieu we, frisse, jonge, enthousiaste, nog niet door lokaalpolitieke ervaring bedorven gezichten staan vrolijk op plaats vijf, zes, zeven. Een enkeling daargela ten is dat dus - hoe zeg je dat ook alweer - onverkiesbaar. En dus krijgt iedere gemeente de zelfde gemeenteraadsleden als de afgelopen jaren. (Afgezien van die daargelaten enkeling waar we het net over hadden.) Waarmee, o wrange conclusie, o donkere wolken, er dus hele maal niets verandert. Niets verbetert. Tweeduizendtwee staat voor de deur. Prettige jaarwisseling, al lemaal. Hadden we het maar bij een te rugblik gelaten. Afscheid Blijkbaar heeft Jos Wienen het wel gehad met zijn nieuwe baan als burgemeester in de Duin- en Bollenstreek. Nu al. En hij is er nog maar net. Wie namelijk op maandag 24 december - voor iedereen toch een gewone werkdag, ook op de dag voor kerst moeten er pie pers op tafel komen, niet waar - het gemeentehuis belde, kreeg een bandje te horen. Een bandje! Alsof het al week end is! Maar nee, geen weekend. Het is erger, veel en veel erger. In verband met het afscheid van de burgemeester is het gemeen tehuis vandaag gesloten. Ai. Aiaiaiaiai. Zo erg is het allemaal niet, Jos. Ook in Springtij overdrijven we wel eens. Zelfs hierboven over dreven we een beetje. Wat is er nu eigenlijk mis, als je erover nadenkt? Alleen maar dat er te weinig huizen zijn en dat er te veel hondenpoep ligt. Kom alsjeblieft terug! En neem je schepje mee. Anton Diedrich Henk van der Nagel, wethouder te Valkenburg, bereidt zijn dorpsgenoten vast voor op de onvermijdelij ke toekomst: „Kijk, mevrouw, dat is nou Katwijk. En dit is nu zo'n starterswoning waar uw kleindochter de komende tien jaar op kan wachten." Foto: Taco van der Eb Wat gebeurt er dan wél volgend jaar? (Behalve het een of andere huwelijk - waar Rijnsburg waarschijnlijk niet voor is uitge nodigd.) Samenvoeging van Valkenburg, Katwijk en Rijnsburg? Nog niet? Flauw hoor. Iedereen weet dat het gaat gebeuren, iedereen is er inmiddels zo goed en zo kwaad als dat kan mee ver zoend. Dóe het dan eens. Die paar jaar zelfstandigheid meer of minder betekenen voor de volgende generatie Katburgers helemaal niets meer. Maar we hadden het over vol gend jaar. Komt er een nieuwe sporthal in Voorhout volgend jaar? Kunnen Ter Leede en Teylingen hun velden eindelijk eens fatsoene ren? Gaan de diensten openba re werken van Lisse en Hille- gom eindelijk samen? Komt er dan op zijn minst een tafelten nistafel in De Zilk? Nee, nee, nee, nee. Gebeurt er dan helemaal niets volgend jaar? Jawel. Volgend jaar wordt in elk dorp in de streek de hondenpoep aangepakt. Jazeker, de hondenpoep, een enorm probleem. En dat is niet eens een afspraak van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek, daar zijn ze alle maal zelf opgekomen. O ja, en er komen natuurlijk ge meenteraadsverkiezingen. Is dat dan een positief punt? Mwoaaa... Neu... Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk is. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moeders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen* tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0.10 p/m) NEDERLANDSE r=ilDE FACTO WfÉB KANKERBESTRIJDING KON IN< Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17