Positieve reacties op fusieplan Warmond Het typisch Nederlandse landschap LEIDSE REGIO/RIJN EN VEENSTREEK 'Voor een betere nachtrust draai ik graag wat minder omzet' gandgoed De Horsten wordt rijksmonument R3 Ondernemer doekt postagentschap in Kerk en Zanen op 'Binnen vijf jaar is het gebeurd met de zelfstandigheid' Parkeergarage stadhuis Alphen onder water ebollen or de kerk i iswoude-dorp - Jongeren I vandaag in Hazerswoude- langs de deuren met olie- i. De opbrengst van de top is bestemd voor de Ne- ndse Hervormde Kerk in rswoude-Dorp, en met na- jor het onderhoud van de jwen. Volgens kenners het om bollen van prima teit. Wie grote hoeveelhe- re[ ii1 bestellen, kan bellen p je familie Van Klaveren, n j [72-589820. ind s« straffen it ir zwendelaars kin ijg( laao/hazerswoude-dorp - f aa 6-jarige boekhouder uit m rswoude-Dorp is gisteren 1 p) de Haagse rechtbank ver- i hf «ld tot eertien maanden itei iwege zijn betrokkenheid dj; n miljoenenbelasting- lel. De zwendel werd ge- i door agrarische uitzend- [cse u's die veelal in het West- ipereerden. De eigenaren vijk e uitzendbureau's Agra, chi n Euroflits, die sinds 1999 de so'n tien miljoen gulden r Li ion- en omzetbelasting it ik n hebben ontdoken, kre- als elstraffen tot zestien vö den opgelegd. De komen- afl randen moeten nog veel p; verdachten voorkomen. iai ing om 'Turkse' uitzend- ko u's die zwartwerkers en il- ;ac n ronselden in Den Haag. ner izerswoudse boekhouder tor de uitzendbureau's hi ïgehuurd, zei dat hij al vrij ei choon genoeg' had van irkse opdrachtgevers. Hij len er al lange tijd op dat d izet zich niet verhield tot pas gegeven manuren. e i zaterdag 29 december 2001 door Nancy Ubert vervolg van voorpagina alphen aan den run - Na een halfjaar 'piekeren en dubben' heeft ondernemer Mario Jacobs de knoop doorgehakt. Over een paar maanden sluit hij zijn post agentschap in de Alphense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen. Hij runt dat minipostkantoor in combinatie met zijn Bruna-win- kel, die is te vinden in het ruim vier jaar oude winkelcentrum De Atlas. Vrijwel elke buurtbewoner heeft wel eens aan zijn loket ge staan. „De klanten zijn, geloof ik, niet echt blij met dit nieuws." Ook de PTT is niet verheugd. „Beetje het omgekeerde van de dingen die zich elders afspelen", stelt Jacobs vast. „Overal in Nederland sluit de PTT haar postagentschappen. Nu komt een ondernemer zelf met dat initiatief en blijkt de PTT helemaal niet blij te zijn", aldus Jacobs. „Nee, we worden hier inderdaad niet vrolijk van", bevestigt een woordvoerder van de PTT. „Dat we elders contrac ten niet verlengen heeft niets te maken met deze kwestie. We proberen onze dienstverlening in een nieuw vat te gieten. In die Alphense nieuwbouwwijk is een postagentschap geen overbodi ge luxe. Het nieuws heeft ons net bereikt, dus het is nog te vroeg voo/ een uitgebreide reac tie. Het is wel de bedoeling dat in het winkelcentrum een nieuw agentschap komt, maar bij wel ke ondernemer dat wordt on dergebracht is nog een vraag. Eerst maar eens oriënterende gesprekken voeren." Een beetje schuldig over het verlies dat hij veroorzaakt, voelt Jacobs zich wel. „Ik besef heel goed dat ik sommige mensen teleurstel. Vooral ouderen die wat minder mobiel zijn. Ik begin het al voorzichtig aan klanten te vertellen en krijg dan reacties die variëren van 'jammer' tot 'dat kun je toch niet maken'. Maar het werk groeit me ge woon boven het hoofd. En extra personeel aannemen is onmo gelijk. Voor een betere nachtrust draai ik graag wat minder om zet. Want ik calculeer in dat de ze beslissing me wel wat klanten gaat kosten." Op het moment dat winkelcen trum De Atlas werd gebouwd, was het voor de PTT duidelijk dat daar een postagentschap moest komen. Supermarktketen Hoogvliet toonde voorzichtig belangstelling. Toen bleek dat de familie Jacobs, die al een Bruna-zaak in het Alphense centrum had, een tweede vesti ging in Kerk en Zanen wilde, had Hoogvliet het nakijken. Bruna BV, met ruim 500 winkels Als het contract in juni afloopt doekt ondernemer Mario Jacobs zijn postagentschap in Kerk en Zanen op. Foto: Henk Bouwman (de meeste zijn in handen van zelfstandig ondernemers), is sinds 1996 een dochter van Postkantoren BV. Jacobs: „De PTT zag daarom graag dat wij het postagentschap erbij na men. Dat paste helemaal in het nieuwe organisatieplaatje." „Toen ik vijfjaar geleden hoor de dat in De Atlas een minipost kantoor moest komen, vond ik dat prachtig. 'Iedereen kan post zegels verkopen', dacht ik nog. Ik schatte de situatie optimis tisch in, maar het werk is me uiteindelijk vies tegengevallen. Al die tijd en dat werk dat in een agentschap gaat zitten... Je bent uren voor en na sluitingstijd be zig om de zaken op orde te brengen." De houder van een postagent schap krijgt een vergoeding per handeling en een percentage van de zegelverkoop. „Rijk word je dus niet van dat werk, en dat is natuurlijk ook nooit de be doeling geweest want het ging om de service, maar als de in komsten van arbeid niet corres ponderen met de energie die in het werk gaat zitten, krab je je toch achter de oren. Ik voel me altijd erg verantwoordelijk voor de dingen die ik doe. Zoals in el ke grote organisatie gaat er wel eens wat mis bij de PTT. Als mensen aan het loket staan om een pakketje af te halen dat er niet is voel ik me schuldig, ter wijl ik niets met die fout te ma ken heb. Om een lang verhaal kort te maken: de verantwoor ding van het postagentschap begon steeds zwaarder op mijn schouders te drukken. Ik had er slapeloze nachten van. De drup pel die de emmer deed overlo pen was het probleem dat ont stond nadat een medewerkster van ons per ongeluk een fout had gemaakt. Wij konden het fi nanciële tekort dat daardoor ontstond uit eigen zak betalen. En dat was een flink bedrag." Jacobs is indertijd met de PTT een contract voor vijf jaar aan gegaan. Dat loopt volgend jaar juni af. „In mei word ik voor de eerste keer vader. Ik hoop daar om dat ik het agentschap een paar weken eerder kan sluiten. Dan wordt mijn nachtrust niet meer door stress, maar door een baby verstoord. En dat is een stuk minder erg. Eigenlijk is het krom dat ik blij ben dat ik straks een deel van mijn zaak kan slui ten, maar het zal echt een op luchting voor me zijn." lijk roe ide ma Straatsma w naar - Het koninklijk ;nl oed De Horsten wordt in dai ïheel aangewezen als rijks- n d iment. Ook de grenspaal is i Wassenaar en Voorscho- jngs de Papeweg en het igshek van De Herten- aan de Jagerslaan vallen Itr^de bescherming. Uitzon en daarop vormen enkele na gebouwde boerderijen np 5 Raaphorstlaan en het gei mstige huis van kroon- |Willem-Alexander en zijn fde Maxima: villa Eiken- coninklijk landgoed De en, dat door prins Frederik ederlanden in 1838 werd cocht, en tegenwoordig lom is van prinses Juliana, nt volgens de rijksdienst Monumentenzorg be lling omdat het een bij- re plaats inneemt in de ir- en architectuurgeschie- van Nederland. Het om- i Paèjke landgoed is aangelegd de vooraanstaande land- architecten C. Petzold en ljpntzel en bestaat uit drie Raaphorst, Eikenhorst en lorst. Het schiethuis, de eesterswoning en de se- iheuvel genoten al rijksbe- ning. tuurstenen grenspaal aan erkant van de Papeweg een rijksmonument wor- imdat het de grens mar- van het landgoed de Horsten. De grenspaal is ge plaatst door prinses Marie von Wied, erfgename van haar va der, die zelf grenspalen plaatste pal naast het huidige toegangs hek. De grenspaal ligt buiten het huidige terrein van het land goed, aan de Papeweg. Om die reden wil de rijksdienst het ob ject als zelfstandig monument benoemen. Hetzelfde geldt voor het toegangshek van De Herten kamp aan de Jagerslaan. Villa Eikenhorst, waar Willem- Alexander en Maxima na hun huwelijk gaan wonen, valt bui ten de rijksbescherming, omdat het pas in 1988 is gebouwd. En kele boerderijen aan de Raaphorstlaan, die na 1945 zijn gebouwd, worden ook geen rijksmonument. Villa Eikenhorst was voorheen het huis van prinses Christina en haar echtgenoot Jorge Guil- lermo. De bouw van het pand ging destijds gepaard met veel commotie over het kappen van bomen op het landgoed. Ook naderhand kreeg Christina kri tiek voor de kap van sparren en dennen. Sinds de echtscheiding van het paar staat Eikenhorst leeg. Momenteel wordt de villa verbouwd voor de kroonprins en zijn aanstaande. door Pieter van Langevelde warmond - De Warmondse poli tiek reageert positief op het plan om haar ambtelijke organisatie samen te voegen met die van Oegstgeest en Sassenheim. Ook een fusie op bestuurlijk niveau sluit zij niet bij voorbaat uit. Alle partijen benadrukken dat pas gaandeweg duidelijk zal worden hoe verstrekkend de sa menwerking met Oegstgeest en Sassenheim moet zijn. CDA- fractievoorzitter A. Lemmers is blij dat het college zich na een korte vrijage met Leiden nu de finitief richt op de Bollenstreek. „Het is altijd de wens van het CDA geweest om toenadering te zoeken tot Sassenheim en Voor hout. De gemeenten in de Bol lenstreek werken al volop sa men. Als we niet snel aanhaken zijn we te laat", aldus Lemmers. Gezien de opstelling van de mi nister en de provincie denkt de CDA'er, dat het een 'hele moei lijke klus' wordt om zelfstandig te blijven. Een uiteindelijke fusie met Oegstgeest en Sassenheim is voor zijn partij niet onbe spreekbaar. Ook G. Slingerland van Progres sief Warmond sluit zo'n fusie op de langere termijn niet uit. De gemeenten moeten daar dan wel zelf voor kiezen. „Waar ik misselijk van word is dat hogere overheden fusies opleggen." Slingerland ziet in behoud van zelfstandigheid echter het voor deel dat Warmond zelf het be leid kan blijven bepalen. Hij vindt ook niet dat een fusie van de ambtelijke organisaties van Warmond, Oegstgeest en Sas senheim noodzakelijkerwijs moet leiden tot een totale fusie van de gemeenten: „Eén werk gever voor alle ambtenaren, maar drie zelfstandige gemeen ten. Dat is heel goed mogelijk." De PWer hoopt dat ook Al kemade bij de samenwerking betrokken wordt. WD-fractievoorzitter G. van Panhuys denkt dat vergaande samenwerking met de bestuurs diensten van Sassenheim en Oegstgeest de gemeente War mond veel kan opleveren. Haar voorkeur blijft uitgaan naar een toboek toont schoonheid Groene Hart Jnneke Dijke Hoe ziet een 'typisch Ne ds' landschap er uit? op: uitgestrekte weilan- oorsneden door veen- pjes met knotwilgen er- Plassen met rietkragen. kikkers en weidevogels, en molens. Het is niet toe- lat al die ingrediënten in )mbinatie voorkomen. Ze 'I/allemaal bij het Neder landschap bij uitstek: het i woord is schrijver Her- uijsje. Samen met foto- lartin Kers stelde hij een ig boek samen, getiteld "oene Hart', dat deze I verscheen. Vuijsje geeft ir inzicht in de geschiede- i het gebied en laat hem ijn bril kijken. De over- lan foto's bevestigt wat hij is lyrisch over het Groene lat hem past 'als een maatpak'. Tegelijkertijd kijkt hij bezorgd naar de toekomst. Net nu ik weet dat het Hart van mij en voor mij is, net nu ik het ge heel een beetje kan overzien, be ginnen ze er van alle kanten met hun tengels aan te zitten. Want de weidsheid van het ge bied dreigt verloren te gaan. Het is in de mode om het veenwei- denlandschap te larderen met plukjes bos, boomgaarden en kassen, of om de randen te be bouwen met huizen. Iets waar Vuijsje van gruwt, en waar de le zer van het boek vanzelf ook van gaat gruwen, als hij al die foto's van weidse landschappen aan zich voorbij ziet glijden. Vuijsje onderstreept dat het Groene Hart niet moet worden gezien als natuur, maar als cul tuurhistorisch erfgoed, door de mens vormgegeven. Hij legt uit hoe de plassen werden gegraven om veen te winnen, hoe de grond inzakte en niet meer ge schikt was voor akkerbouw, en Woubrugge: boerderij verzonken in het water. Op de achtergrond rukt de verstedelijking van Alphen aan den Rijn op. Foto: Martin Kers hoe melkveehouders het land onder hun hoede namen. En zo gaat de mens nog steeds met het gebied om. Weidevogel- wachters, slootkantbeheer: mooi is het allemaal wel, maar au thentiek? Ook hier kun je spre ken van een hyperreality, een kunstmatige plattelandsidylle. Dat bedoelt hij niet negatief. Het levert een indrukwekkende hoe veelheid diersoorten op, bij voorbeeld rond de Kagerplassen waar hij regelmatig een woon boot huurt. Alleen al op de wan deling van de parkeerplaats naar de boot, niet meer dan vijf mi nuten, tref ik meteen beetje ge luk futen, aalscholvers, reigers, koeten, eenden, schapen, schol eksters, koeien, kikkers, zwanen, ganzen, hazen, wulpen en grut to's aan. Daarom moeten de eigenaars van schitterende boerderijen met namen als Het Klaverblad, De Eenzaamheid en Mijn Ou ders Wensch maar lang hun werk als agrarisch natuurbe heerder blijven doen. vindt Vuijsje. En de lezer met hem. 'Het Groene Hart' kost tot 1 april 24,50 euro, daarna 27,50 euro. Het is verkrijgbaar bij de boekhandel. zelfstandig Warmond, maar een fusie sluit ze op termijn niet uit. Ze verwacht dat er binnen een jaar meer duidelijkheid komt. J. van der Vooren van Warmond @nders vindt de keuze van het college teleurstellend. Hij wil dat de gemeente eerst ook alle an dere opties onderzoekt. Zijn pas opgerichte partij wil dat War mond zich volledig gaat con centreren op recreatie. Daarom is hij voorstander van een fusie met Alkemade. „Bovendien", zegt Van der Vooren, „iedereen weet dat het binnen vijf jaar ge beurd is met de zelfstandigheid Vein Warmond." De burgemeesters Timmers van Oegstgeest en Buddenberg van Sassenheim reageerden gisteren enthousiast op de voorstellen van burgemeester en wethou ders van Warmond. Eerder had den ze al hun interesse getoond voor een fusie met Warmond. Begin dit jaar sprak de gemeen teraad van Oegstgeest zelfs de bereidheid uit om de eigen ge meente op te heffen om een fu sie met Warmond mogelijk te maken. alphen aan den rijn - In de par keergarage onder het nieuwe stadhuis van Alphen krijgen de auto's een gratis bad. Sinds een paar dagen stroomt het water niet meer door de daarvoor be stemde buizen, maar langs het plafond. De garage, die nog geen maand geleden feestelijk is geopend, kampt met problemen. Het wa ter staat er centimeters hoog. Het vermoeden bestaat dat de waterafvoer niet dfigt. omdat de parkeerruimte am net Raoul Wallenbergplein nog niet hele maal klaar is. Beheerder S. Has san van de parkeergarage had al in een eerder stadium kenbaar gemaakt dat de ruimte mis schien te vroeg was opgeleverd. Hij mag daarover van Parkeer- combinatie Holland BV geen uitlatingen meer doen. De gemeente bevestigt dat de garage te vroeg in gebruik is ge nomen. Een voorlichter laat we ten dat de gemeente bewust die keus heeft gemaakt. „Dit was noodzakelijk om het parkeren rond de drukke feestdagen goed te kunnen afwikkelen." In het voorjaar wordt de par keerplaats afgemaakt. De ge meente is nu op zoek naar een noodoplossing om het water in de goot te krijgen. Dat leek giste ren te lukken met een extra pomp en waterzuigers, aldus de voorlichter.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15