LEIDE Vandalen draaien zelf op voor vernielingen )rukkerijmuseum gooit iboedel in de verkoop De Stemming OPRUIMING xidse akens REGIO R1 Vier jaar cel voor overvaller Verdachte verkrachting vast Gelderland a Minotti jan bentveldIinterieur zaterdag 29 DECEMBER 2001 Henk van Os ■rlaat 'etalage' loembollenvak Postagentschap uit tegen n PTT leiden - Vandalen die zich tijdens de jaarwisseling schuldig maken aan vernieling van straatmeubi- lair, worden door de gemeente voor de schade aansprakelijk ge steld. Zijn de vernielers minderja rig dan moeten hun ouders voor de kosten opdraaien. Dat blijkt uit een brief van Milieu en Be heer aan de bewoners van Leiden Noord en de Slaaghwijk in de Merenwijk. Door daders aansprakelijk te stellen hoopt Leiden vernielin gen tijdens de jaarwisseling aan bushokjes en straatmeubilair te gen te gaan. Daarnaast heeft de politie een aantal mensen dat de afgelopen jaarwisseling over de schreef is gegaan, aangesproken op hun gedrag van een jaar ge leden. Zo denkt men herhaling te voorkomen. Elk jaar na oud en nieuw kost het de gemeente tienduizenden gulden om de schade te herstel len. Zo kost een kapot bushokje de belastingbetaler al gauw 3000 gulden. Het liefst betrapt de politie de komende oud en nieuw de da ders op heterdaad, maar een onderzoek achteraf aan de hand van getuigenverklaringen is ook mogelijk. „Zien we iemand een ruit van een bushokje ingooien dan pakken we hem of haar meteen op", aldus een politie woordvoerder. „Er volgt dan een proces-verbaal wegens vernie ling. Dat is de strafrechtelijke kant van de zaak. Maar ook ci vielrechtelijk ondernemen we actie. We gaan aan de eigenaar van het vernielde hokje vragen of hij de schade vergoed wil krij gen." Om de jaarwisseling in goede banen te leiden heeft de ge meente in Leiden-Noord de Mamixstraat, Kooilaan, Ber- nardkade, de hoek van de Drift straat en de Javastraat en de Sperwerhorst als beheersplek- ken aangewezen. Daar worden vreugdevuren gedoogd en con tainers met zand neergezet om als brandplek te dienen. Als er op andere plaatsen toch brandstapels worden opgetrok ken bekijken politie en brand weer per geval of er moet wor den opgetreden. Een van de meest omstreden plaatsen voor een vreugdevuur, de Westlanderwerf in de Meren wijk, wordt dit jaar scherper in de gaten gehouden. Politie en gemeente hopen zo problemen te voorkomen. De afgelopen zes jaar waren de 'Werven' het to neel van forse vreugdevuren, tot groot verdriet van omwonen den. Bielzen werden uit tuinen gesloopt en op de vlammen ge gooid, evenals winkelwagentjes, pallets en groene en bruine plastic vuilcontainers. Begin de cember 2000 schreef burge meester J. Postma de buurt dat de locatie niet meer als gedoog- plek zou worden gebruikt. Toch liep het tijdens de laatste jaar wisseling weer fors uit de hand. De bewoners pikten het niet langer en schreven begin dit jaar een brief op poten naar politie en gemeente, waarin ze drin gend vroegen het gedogen te stoppen. Ze kregen een ont- vangstbrief terug van milieuwet houder A. Pechtold en korps chef M. Straver, maar inmiddels hebben de bewoners van de Werven al ruim elf maanden niets meer gehoord. Toch heb ben ze gehoor gekregen bij ge meentebestuur en politie, zo laat een woordvoerder van de politie weten. De bewuste loca tie is namelijk geen beheersplek meer. „Dat betekent dat er geen container met zand wordt ge plaatst waar het vuur kan wor den aangestoken. Het is mis schien niet zo concreet met de bewoners afgesproken, maar welwaar." „Misschien kunnen we niet he lemaal tegengaan dat de jonge ren daar de traditie voortzetten. Als er brand ontstaat, beslissen we samen met de brandweer of we het vuur laten uitbranden of blussen. Is het gevaarlijk of niet, vragen we ons dan af. Maar we kunnen natuurlijk niet overal te gelijk zijn." Volgens de woordvoerder van de politie is de Westlanderwerf in ieder geval een plek die bij de dienstdoende agenten 'tussen de oren zit'. „De locatie is be kend. We proberen met de jon geren uit de hele wijk goede af spraken te maken. Geen auto banden op het vuur en geen complete bankstellen. Al is na tuurlijk nooit te voorspellen of de overlast binnen de perken blijft. Loopt het uit de hand, dan grijpen we in." ecteur Cock Schenk is 'ziek van de politiek' xic-Jan Berendsen Directeur Cock Schenk iet Drukkerijmuseum aan oge Morsweg heeft zijn meer dan vol van de poli- Na tien jaar touwtrekken een vaste plek voor het urn heeft hij de knoop jehakt. Schenk stopt. Per 1 ri biedt hij de inboedel van useum te koop aan. „Maar neer aan de gemeente. Die zijn kans gehad. Ik ben Aan de politiek." i niet minder dan drie cul- pethouders ben ik sinds aan het soebatten geweest een onderkomen voor het Maar Henny Koek, angenberg en Alexander aid zijn nooit met een op gekomen. Locaties als de lissteeg bij de Lange Mare huis op de hoek van de andse Kerkgracht en de inhinksteeg, waar nu de eefwinkel zit, vielen af. In ilhuissteeg kwam een pro- roor Marokkanen en de Ivan de Koppenhinksteeg liteindelijk te duur. Vlak a werd dat pandje ge- 05 heb ik aangegeven wel modelbouwmuseum aan oordeindeplein te willen ken, maar dat kon niet. tunstenaarscentrum Haag- weg 4 kwam ik ook niet in, want ik was geen beeldend kunste naar. Het Scheltema-complex naast De Lakenhal zou al vol zit ten. En op mijn verzoek aan de gemeente om op de Oude Var kenmarkt een pandje te kopen werd niet gereageerd. Daar za ten namelijk al het Wagenma kersmuseum en een smid. In heel Europa zie je dat zich in oude straatjes en buurtjes aller lei musea en oude ambachten concentreren. Behalve in Lei den." „In 1997 verkocht ik mijn druk kerij aan de Middelstegracht. Daar had ik al een hoekje inge richt als museum. Die spullen heb ik toen opgeslagen in De Meelfabriek, maar na de ver koop daarvan in 1999 moesten die daar weg. Via een ambtenaar ben ik op deze plek aan de Hoge Morsweg terechtgekomen, een oude kleuterschool. Heb ik zelf met een aantal vrijwilligers hele maal schoongemaakt en opge knapt. Ik zit hier zeg maar als een soort kraakwacht." „Begin volgend jaar word ik 70. Ik ben nu tien jaar in de slag met de gemeente. Halverwege die periode, toen ik 65 werd, heb ik tegen de wethouder ge zegd: geef mij een ruimte voor het Drukkerijmuseum en na een jaar of vijf stop ik ermee. Dan is het mooi geweest en is de hele inboedel van het museum voor jullie, gratis en voor niks. Maar nu er nog steeds geen definitie ve locatie is, houdt het voor mij op. Ik ben uitgepraat met Lei den. Misschien is er een andere gemeente die wél geïnteresseerd is. De beslissing is definitief. Veertien maanden geleden werd het Comité tot redding van het Drukkerijmuseum opgericht. Daarvan heb ik sinds die tijd ook niets meer vernomen." „Het drukken is begonnen na het ontzet van Leiden toen de stad een universiteit kreeg. Stu denten moesten toen boeken hebben en professoren wilden publicaties laten drukken. Lei den is een stad van bekende drukkers. De Elseviers, de Luchtmans, de Binken en de Brillen. En in mijn museum staan oude boeken en dito drukpersen. Dat gaat allemaal verdwijnen. Doodzonde." Wethouder A. Pechtold (cul- tuur/D66) vindt het besluit van Schenk 'jammer' en 'vervelend'. „Want het museum is een leuk particulier initiatief. Ik heb be grepen dat er één pers staat die voor Leiden interessant is. Mijn heer Schenk zou die pers mis schien aan de Lakenhal kunnen schenken, dat zou een mooi ge baar zijn. Maar ik zie geen reden om in te grijpen. Ik respecteer zijn besluit." den haag/leiden - De Haagse rechtbank heeft een 25-jarige Leidenaar gisteren veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens een overval in Delfgauw. Die gewelddadige roof vond plaats op 1 oktober vorig jaar. Een nietsvermoedend echtpaar zat achter de buis toen twee ge maskerde mannen hun keuken binnenstormden. Zij schoten eerst twee honden dood. De volgende kogels belandden in beide benen van de echtgenoot. Met slechts enkele briefjes van honderd verlieten de daders het wanhopige echtpaar. De geboei de vrouw speelde het klaar de politie te bellen. Het leven van haar man kon maar ternauwer nood worden gered. Het televi sieprogramma Opsporing Ver zocht moest eraan te pas komen om de daders te achterhalen. Belangrijke tips leidden tot de aanhouding van de schutter die tien jaar cel kreeg opgelegd, ook wegens een andere gewelddadi ge overval. Hij verlinkte uitein delijk de Leidenaar. leiden - De politie heeft een 25-jarige man uit Leidschendam aange houden, die ervan wordt verdacht dat hij vorige week vrijdag een 17-jarige Leidse heeft verkracht. Het meisje werd in de Leidse bin nenstad in een auto gesleurd en meegenomen naar Den Haag. An ders dan de politie aanvankelijk dacht werd zij niet in de auto. maar in een huis in Den Haag verkracht. Dader en slachtoffer zijn beken den van elkaar. Het onderzoek van de politie is nog niet afgerond. LEOLUX interlübke en vele andere design meubelen Directeur Cock Schenk van het Drukkerijmuseum heeft de knoop doorgehakt. Hij stopt. Foto: Henk Bouwman jan bentveld b.v. /nieuwe rijn 24/2312 JD leiden telefoon 071 513 46 71 oekers en andere dak- en ozen komen in Leiden ge- elijker aan een slaapplaats «risten. Voor de ver- len der aarde staan lal nog wel wat bedjes ge- L Daar zorgen wethouder urier (Groenlinks) en zijn Hans Buijing van de wel voor. Laurier schrijft ns subtitel vluchtelingen- i hoofdletters en Buijing PvdA slooft zich uit voor asopvang. toeristen die op één oor .moeten vaak uitwijken Poordwijk. De capaciteit ft handjevol hotels dat theeft staan, schiet em- irt. Dat wil de wethouder mie, WD'er Melanie z, niet over haar kant la an. Ze loopt hopeloos met de bedden voor héér Zij ziet het, met de gen in het vooruitzicht, haar heilige plicht om tussen de Leidse la- krijgen. Een stad die mt aan het grotesteden- die uit zijn voegen de ambities is dat aan verplicht, ie wil ervoor zorgen dat als paddenstoelen uit de grond schieten. Van de e toren bij de Groenoord- die net als de eerste als entoren was bedoeld, ze bij nader inzien gro- ils een hotel. En in reeds nde hotels wil ze des- de extra bedden zelf ko- pschudden. De wethou- er geen gras over groei- Leiden moet kunnen wor- parkeerd en geslapen. (advertenties) Daar zijn garages en hotels voor nodig en dus moeten die er ko men, redeneert ze. In haar enthousiasme ziet ze echter nogal wat over het hoofd. Een zwerver of vluchteling krijg je gemakkelijker in een Leids bed dan een toerist. Zwervers en vluchtelingen komen hier, om dat ze niet op de plek konden blijven waar ze waren. Die zijn al lang blij dat ze kunnen liggen. Voor toeristen geldt precies het omgekeerde. Die moeten hier wat te zoeken hebben. Anders blijven ze thuis (slapen) of gaan ze ergens anders heen. En grotestedenbeleid of niet, op de valreep van 2001 moet wor den geconstateerd dat Leiden nog niet heel veel meer dan een provinciestadje is. Rijn Gouwe Lijn, Aalmarktproject en de plannen voor het stationsgebied en de omgeving van Stedelijk Museum De Lakenhal zijn slechts papieren tijgers, die in het nu bijna voorbije jaar door inspraak en referenda nog eens zijn gekooid ook. Van de kaart spatten doet Lei den dus allerminst. Het uit gaansleven stelt weinig voor, de Leidse podia worden bevolkt door B-artiesten, over topsport wordt hooguit gepraat, filmlief hebbers zijn aangewezen op Spartaanse bioscopen en het aantal koopzondagen is te ver waarlozen. Die bedden van Melanie blijven dus gewoon leeg, dat wil zeggen: er komen geen toeristen in te liggen. Maar ze maakt ze na tuurlijk niet helemaal voor niks op. Want Jan Laurier en Hans Buijing kunnen er 'hun' uitge procedeerde asielzoekers en zwervers komen toestoppen. Collegiaal bestuur heet dat. Kwaliteit Er is een heel klein kogeltje door de kerk. De gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bol lenstreek zijn heel voorzichtigjes begonnen met het doorhakken van een knoopje. Niet te snel natuurlijk, de eerste tien jaar merkt niemand er iets van. Maar toch, al nemen ze maar het kleinste begin van een besluit, dan is dat nieuws en komt het in de krant. Dat kleinste begin van een be sluit gaat, als de gemeenten het met z'n tweeëntwintigen nog een jaar of wat eens kunnen blijven, overigens wel meteen ten koste van het kleine beetje groen dat we nog hebben. Want ze hebben met z'n allen een do cument opgesteld, waarin staat dat er zowel in de Grote Polder als in de polder Cronesteyn ge bouwd kan worden. 't Is wel een beetje een raar dat dat document er is gekomen. Tegen bebouwing van Cro nesteyn heeft Leiden zich lang verzet en bouwen in de Grote Polder kan voorlopig rekenen op een veto van milieuminister Pronk. 't Is trouwens ook een beetje een vreemd document. Want het uitgangspunt, zo heet het in het bestuurders-koeterwaals in het stuk, is dat 'de groene kwali teiten van polderpark Cro nesteyn en de Grote Polder in tact blijven.' Nou zult u denken: Groene kwa liteit? Wat is dat nou weer? En het antwoord op die vraag luidt: dat is niks. Het onderste ven stertje van een verkeerslicht heeft groene kwaliteit. Een pak diepvriesspinazie ook. Maar er moest iets staan dat de suggestie wekt, dat de bestuur ders groen erg belangrijk vin den. En hadden zij geschreven: Het uitgangspunt is dat het groen in polderpark Cronesteyn en de Grote Polder in tact blijft, dan was dat meteen het einde van het document geweest. Want bouwen in een polder, hoe bescheiden ook, gaat altijd ten koste van groen. Vandaar die 'groene kwaliteiten'. Als ze klaar zijn met bouwen gaan ze ook nog 'de toeganke lijkheid van het veenweidege- bied vanuit het stedelijk gebied versterken'. Dat kan alleen maar met de aanleg van wegen en fiets- en wandelpaden. En in een polder gaat dat altijd ten koste van groen. Maar... de groene kwaliteiten blijven vast in tact. En zo maakten de gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek voor het eerst in de geschiedenis een bescheiden begin met het doorhakken van een knoopje. Wat vooralsnog tot niet meer leidt dan een paar ra feltjes Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink Amsterdam Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Schiphol Airport Utrecht Valkenburg Zandvoort Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie. Voor meer informatie: zie de eurobrochure of kijk op www.hollandcasino.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13