Tolerantie Jeroen straathof ziet voor zichzelf geen uitdagingen meer neemt af in Nederland Zware westerstorm geselt scheepvaart IMMO Rechter moet eind maken aan taxi-oorlog Schiphol idejaarsbijlage Sfeer na 11 september verslechterd Gezellige oudejaarsmarkt! intratuin Postagentschap Alphen sluit tegen zin van PTT bi] Daalbergen Delft Duiven Eindhoven Heerlen Utrecht ZIEKENFONDSPREMIE? GOEDKOPER BESTAAT NIET! Leidsch Dagblad ee onderdelen. Het eerste ka- en on eigenlijk maar één thema [iï '11 september' en de gevol- die dag. Volgens sommigen derden de gebeurtenissen van le wereldgeschiedenis, ande- en er slechts een incident in en blijvende invloed zal heb ben. In het tweede deel wordt inge gaan op re gionale ge beurtenissen uit het afge lopen jaar, met onder meer de 'Nieuwska- r" en verhalen rond het thema Nieuw", de rubriek 'Oud l-h en meningen over actuele es in de rubriek Vijf over...', lage wordt geopend met de |aarswensen van de 'hoofdre- ;n voor één dag' die het Dagblad-zomerproject ver- tl uitlevering laak-Massud Ioven - De man die we de moord op Ahmed Shah iid is aangehouden, wordt ichijnlijk maandag of sdag naar België overge- ve iLMassud, de comman- van de Noordelijke Allian- w Afghanistan, kwam op 9 %ber om het leven na een tnrak sluit jaar ken 500 punten 311 agj iidam - De Amsterdamse enbeurs is gisteren op de 1 le handelsdag van dit jaar ichoots boven de 500- en gebleven. Maar de slot- van 506,78 betekent dat ?t v X dit jaar meer dan 20 Ier nt is gedaald, ia Eindejaarsbeurs iel 11b lonze abonnees rand met Oudejaarsavond zijn «antoren maandag 31 december Boo uur gesloten. Voor klachten W Ie bezorging kunt u van 18.00 °o uur (i.p.v. tot 19.30 uur) "aar (071) 5128 030 e regisseurs an mkz, euro 11 Maxima nderzoek naar jnnelalarm igeschort idia ontruimt lertig dorpen Kashmir eidse actrice geit zich tvoorrecht /ir ■si heidsrechter eter Vink wil IK-finale fluiten [hendorff t gij bij het oude of It gij alles mieuwen? Meen het fcchts eerlijken laat verder Gode lolen zijn winterse buien 1-3° 'IlDj w 4 -6 NR. 42810 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch zaterdag 29 DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEDEN QQ door Peter van der Hulst leiden - Een val tijdens het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen maakte niet alleen een einde aan de olympische aspiraties van schaatser Je roen Straathof. De 29-jarige Leidenaar ziet in de sport die hem zo lief is geen nieuwe uitdagingen meer en besloot met onmiddellijke ingang te stoppen. ,Aan het begin van het seizoen stel je jezelf een doel. Ik wilde de 1500 meter in Salt Lake City rijden. Als je dat niet haalt, moet je jezelf nieuwe doelen stellen, al leen zie ik die niet meer binnen het schaatsen. En dan maak je een keuze die je eigenlijk niet wilt maken. Ik weet dat begin januari het NK sprint op de kalen der staat. Zou ik me daar voor het WK sprint plaatsen dan ga ik voor een twin tigste plek rondrijden. Welk moment is dan beter om te stoppen dan nu", zo zei hij gisteren. Straathof ontwikkelde zich in de loop der jaren tot een specialist op de 1500 meter, de enige afstand ook waarop hij interna tionaal gezien echt uitblonk. Desondanks maakte hij, behoudens het EK allround, alle grote toernooien mee. In 1992 werd hij in Warschau wereldkampioen bij de junioren. Twee jaar later eindigde Straat hof tijdens de Olympische Spelen van Lillehamer als negende op de metrische mijl. Op diezelfde olympische schaats baan in Hamar beleefde hij in 1996 zijn absolute hoogtepunt. Hij versloeg op zijn afstand de complete wereldtop en pakte de wereldtitel. „Ruim tien jaar van mijn leven heb ik alles voor het schaatsen ge daan. Dit jaar stond alles in het teken van de wedstrijd op 22 december. Het heeft niet zo mogen zijn dat ik me plaatste voor de Olympische Spelen." Pagina S2: Straathof wil contact houden met schaatssport den haag/gpd - Een grote groep Nederlanders is sinds de terroris tische aanslagen in Amerika min der tolerant geworden ten op zichte van allochtonen. Twintig procent geeft dit ronduit toe. De relatie met mensen uit landen als Marokko, Suriname en de Antil len is sinds 11 september in ieder geval verslechterd, is het oordeel van veertig procent van de Ne derlanders. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Inter- view/NSS in opdracht van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij deze krant is aangesloten. Uit het opinieon derzoek onder negenhonderd mensen komt naar voren dat vooral mannen het gevoel heb ben dat de verhouding met al lochtonen door de terreuraan slagen in de VS is verslechterd. Relaties tussen jonge mensen van Nederlandse komaf en al lochtone leeftijdsgenoten vor men sinds 11 september meer dan voorheen een splijtzwam tussen generaties. Van de jonge ren tussen 15 en 24 jaar vindt zestig procent dat er geen extra complicaties zijn voor gemeng de relaties terwijl 22 procent wel problemen ziet. Bij ouderen vanaf vijftig jaar ligt dat iets genuanceerder. Iets meer dan een kwart (28 pro cent) ziet geen moeilijkheden, maar een bijna een net zo grote groep denkt dat het voor Neder landse jongeren wel lastiger is geworden om een relatie aan te gaan met een allochtoon. De verschillen zijn mogelijk te verklaren uit de eigen contacten met allochtonen. Jongeren tus sen 15 en 24 jaar hebben duide lijk meer vrienden, buren, fami lie en partners van buitenlandse komaf dan ouderen vanaf 50 jaar. In totaal heeft een krappe zestig procent van de autochto ne Nederlanders in het dagelijks leven weinig te maken met al lochtone landgenoten. Een kwart laat het standpunt van politieke partijen over niet- westerse allochtonen volgend voorjaar zeker meewegen in het stemhokje. Opvallend daarbij is dat dit voor dertig procent van de mannen geldt, tegen twintig procent van de vrouwen. Vrou wen tonen zich in het algemeen toleranter. Waar 27 procent van de mannen vindt dat ze sinds de aanslagen minder tolerant zijn geworden jegens allochtonen, ligt dat bij vrouwen op 14 pro cent. Per regio tonen de onderzoeks resultaten in een aantal gevallen duidelijke verschillen. Zo den ken vooral mensen in het noor den van het land dat het voor jongeren van niet-westerse af komst sinds 11 september moeilijker is relaties aan te gaan met Nederlandse leeftijdsgeno ten. De afgenomen tolerantie is het duidelijkst in de grote ste den (24 procent) en het westen (22 procent). Pagina Binnenland: Commentaar (advertentie) Balansopruiming met kortingen tot 50%! Vier dagen vuurwerkverkoop! Openingstijden: vrijdag 28 dec. van 8-21 u zaterdag 29 dec. van 8-21 u zondag 30 dec. van 12-17 u maandag 31 dec. van 8-17 u HET GROENE WARENHUIS VOORSCHOTEN LEIDSEWEG 518 tel. 071 5322203 alphen aan den run - Zeer te gen de. zin van de PTT sluit boekhandelaar Mario Jacobs ko mende zomer het postagent schap in de Alphense wijk Kerk en Zanen. Het runnen van het minipostkantoor in de Bruna- winkel in winkelcentrum De At las kost Jacobs veel meer tijd en geeft veel meer kopzorgen dan hij had gedacht. „Het is een beetje de omgekeer de wereld", geeft Jacobs toe. Her en der in het land moeten post agentschappen op last van de PTT sluiten. In Alphen had de Ontvang 2 theaterkaarten en geniet van een koninklijke avond met Baalbergen!* Open: 31 december vanaf 11.00 uur (vestiging Katwijk/Leiderdorp) AMSTERDAM Villa AienA DEN HAAG Meg as tor es LEIDERDORP Meubelplein KATWIJK Ambachtsweg INFO 071 402 81 51 BAALBERGEN EIGEN STIJL IN •4l»v V OllBO'l l~.- Tit i JSHa HbUHHHHHHBHH Heuse zandstormen op de Katwijkse Boulevard. In de Leidse regio en Duin- en Bollenstreek bleef de schade door de harde wind overigens beperkt. Foto: Taco van der Eb PTT het agentschap graag ge handhaafd, maar geeft de on dernemer er de brui aan. Jacobs vindt het sneu voor zijn klanten, maar tegenover het vele werk dat hij aan het agentschap heeft, staan maar weinig inkom sten. De PTT gaat nu op zoek naar een andere middenstander om het postagentschap bij on der te brengen. Pagina R3: 'Voor een betere nachtrust draai ik graag wat minder omzet' den helder/gpd-anp De scheepvaart en de vliegverkeer zijn gisteren ernstig gehinderd door de zware westerstorm. Op Schiphol waren slechts twee start- en landingsbanen be schikbaar. Op het land, en zeker in de leidse regio, bleef de scha de beperkt. Op de Noordzee kwamen twee schepen daad werkelijk in nood.Het vracht schip Hunte liep gisteravond in de vliegende storm aan de grond op Texel. De vijf beman ningsleden van de vrachtvaar der, die met lijnzaad onderweg was van Riga naar Zuid-Enge- land, weigerden van boord te gaan. Een ander schip, de Sloman Traveller, kwam 18 kilometer ten noorden van Vlieland in moeilijkheden op de Noordzee. Aan boord van dit 128 meter lange schip was brand uitgebro ken in het ruim dat is gevuld met gevaarlijke stoffen. De zes tien bemanningsleden werden bij windkracht 11 en hagelbuien met" helikopters door de marine van het schip gehaald en naar Vlieland vervoerd. Volgens helikopterpiloot P. ter Broecke van de marine die de eerste mannen van boord haal de, sloegen de vlammen uit het schip, dreigde er explosiegevaar en viel een van de containers bijna van de boot. Een van de bemanningsleden had een hoofdwond en brandwonden. „Het was op het nippertje", al dus de marinevoorlichting. Het KNMI heeft gistermorgen een windsnelheid van 160 kilo meter per uur gemeten bij de IJmuidense pieren. De hardste windstoot in IJmuiden werd tot nog toe tijdens de storm van ja nuari 1990 vastgesteld. Een vlaag haalde toen 155 kilometer per uur. Landelijk is Hoek van Holland recordhouder. Daar werd in 1921 een windvlaag van 162 ki lometer per uur gemeten. Vol gens de metingen van het KNMI komt IJmuiden dicht in de buurt. Persvoorlichter H. Geurts vindt het nog te vroeg om van een record te spreken. „Daar zijn we voorzichtig mee. De ge tallen moeten nog goed bekeken worden door de klimatologische dienst." De voorlichter is wel van mening dat de windstoot hoe dan ook bijzonder is. „Het geeft aan hoe groot het geweld was in de atmosfeer. De gemiddelde windsnelheid in IJmuiden bedroeg gisteren ne gentig kilometer per uur. Vol gens Geurts is het gebruikelijk dat er uitschieters tussen een storm zitten. Meteorologen den ken dat de harde windstoot mo gelijk door een valwind is ont staan. Een valwind gaat vooraf aan een bui. „De koude lucht stort als het ware naar beneden vanuit de wolken", licht Geurts toe. Inmiddels is de storm weer gaan liggen. Het KNMI voorspelt de komende dagen een geheel an der weerbeeld met mogelijk winterse buien. Pagina Binnenland: Westerstorm houdt flink huis Concurrentiestrijd leidt tot opstootjes en bedreigingen (advertentie) Op zondag 30 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Op oudejaarsavond zijn alle IKEA vestigingen open tot 17 uur. v IKEA nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0 22 c»)/m.n door Mischa de Bruijn schiphol - De rechter moet een einde maken aan de 'taxi-oor log' op Schiphol. Dat vinden chauffeurs van Schipholtaxi. Met een kort ge ding willen ze afdwingen dat er wordt opgetreden tegen het ronselen van passagiers in de aankomsthal.Sinds enkele maanden staan er in de aan komsthal chauffeurs die bordjes omhooghouden met de tekst 'taxi' of 'taxiservice'. Volgens Schipholtaxi gaan sommigen van hen agressief te werk. Zo zouden ze bagage weggrissen en er alvast mee naar hun auto lo pen, om op deze manier men sen te dwingen hun taxi te ne men. De concurrentiestrijd tussen de chauffeurs heeft al verschillende keren geleid tot opstootjes en bedreigingen over en weer. Schipholtaxi wil dat de luchtha ven en de marechaussee de concurrentie weren uit de aan komsthal. Schipholtaxi baseert zich daarbij op een samenwer kingsovereenkomst met de luchthaven, waarin staat dat de bij Schipholtaxi aangesloten on dernemingen het exclusieve recht hebben passagiers op te pikken. Andere taxi's mogen volgens het contract pas komen als er geen Schipholtaxi's meer beschikbaar zijn. Volgens de bedrijfsleider van Schipholtaxi treden de mare chaussee en de luchthaven niet of nauwelijks op tegen de chauf feurs in de aankomsthal. Hij zegt dat onderhandelingen hier over 'moeizaam' verlopen. De bedrijfsleider zegt niets te weten van het kort geding tegen mare chaussee en Schiphol, dat is aangespannen door individuele chauffeurs. Een woordvoerder van de mare chaussee stelt dat het probleem met de taxi's een zaak is van de luchthaven. „Daar zijn wij niet voor." Volgens een zegsman van Schiphol is het voor de luchtha ven zelf moeilijk om tegen de chauffeurs in de aankomsthal op te treden. (advertentie) Nu 9,50 (fl. 20,95) ^.#A A M K F R nominale premie per maand ^3 IM I\. L l\ en toch alle zekerheid VERZEKERINGEN 050-853 89 83 De zorgvuldige verzekeraar Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 controle nabesxgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening 712141 400121 V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, near: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1