Pleidooi voor harde aanpak extremisten J^tSt 'Betaal gepast en bij voorkeur in euro's' Zwaaien aan gevaarlijke demarcatielijn Kamer wil lik-op-stukbeleid Nu al ruim 95% vai de loten verkocht Hl Op is Op! Gezellige oudejaarsmarkt! Vier dagen vuurwerkverkoop! intratuin leidseweg 518 Vrijspraak voor van incest beschuldigd SGP-topman bi] Baalbergen Brill verwerft belangrijk naslagwerk Schoonmakers plunderend door vliegtuigen Leidsch Dagblad uagbi I I lil uliani neemt scheid van n New York let gipsvlucht leller terug iikti ,de| H heen sew .ill. tot ew ich oorlichting yer vuurwerk op ait! sidse scholen llarmond "sf ont visie op toekomst' Griezelbus ■ft fantasie ruimte Jward Teller et grootste gevaar fi computers is dat zij ms worden gebruikt ior dwazen aie dan inen dat ïtenschaD hagel of sneeuw w 4-6 lutomaat al de eurotoer De pinautomaat van G-bank in het Limburgse k heeft gisteren al eurobil- uitgespuwd. Volgens een boerster is er 30 euro ge- Er is een foutje gemaakt wisselen van geldcasset- de flappentapper. Al 20 door klanten terugge- bij de bank. Nog één van 10 is zoek, maar be- wie het biljet heeft. C: 1,5 miljoen "ten olie minder De leden van de Organi- fan Olie-Exporterende m (OPEC) hebben van- nd op hun spoedbijeen- in Cairo afgesproken de ctie met 1,5 miljoen vaten ig te verminderen. De be- ïg gaat 1 januari in en voor een half jaar. De Sau- e minister Ali al-Noeami e het dichter draaien van ikraan bekend. losie Toulouse 86teen ongeluk De explosie van kunst - ibriek AZF in het Franse use, die in september 29 en het leven kostte, was igeluk. Onderzoekers n dat geconcludeerd, al- Parisien. Een half uur e klap werd chloorhou- afval per ongeluk neerge- een hangar waar ammo- 071 Straat lag opgeslagen. lat het daar vochtig was, te h e een chemische reactie. (advertentie) cht beste oliebollen va<l an Nederland Meesterbakker Van Maanen Kiuiijkidt I IOi|rss) (trkstrul 2 Notrntipleil III Princeslrut 4 KtwiiurrtrMt IN IMmmI lndi|k SMS lift Morwt« 21 SltvtmholdiMf IDlgrosI F'tderit Headriklun 32 (Oranje Gilirij) Kerkstraat 12 (Oigreil Hoofdstraat 23G Hccrenwrg 241 lOigtos) SUrirnbufgliin 47 IDIgroi) NR. 42809 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch vrijdag 28 DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 den haag/gpd - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat fundamentalistische moslims die zich schuldig maken aan discrimi nerende handelingen of uitingen in Nederland strenger moeten worden vervolgd. In navolging van de WD vindt ook de PvdA dat het wetboek van strafrecht moet worden aangescherpt om extremisten harder te kunnen aanpakken als zij inwoners van Nederland discrimineren. WD en PvdA hebben samen een meer derheid in de Kamer. Volgens PvdA-Kamerlid Reh- winkel is het begrip discrimina tie in het wetboek niet scherp geformuleerd. Hierdoor betwij felt hij bijvoorbeeld of de Rotter damse imam El Moumni, die homoseksualiteit een ziekte noemde en Nederlanders verge leek met varkens, kan worden veroordeeld. Hij kan zich vrij ge makkelijk beroepen op 'vrijheid van meningsuiting'. De sociaal-democraat zegt zich grote zorgen te maken over 'de soms verregaande uitingen die in moslimkringen zijn te horen'. „En dan heb ik het niet over pu bers die niet beter weten, maar wel over mensen die een voor aanstaande positie in de mos limwereld bekleden. Tegen hen zou een lik-op-stukbeleid moe ten worden gevoerd. Iedereen die de integratie van minderhe den doelbewust in de weg staat, moet de consequenties voelen." De WD pleitte in dit verband al eerder voor het uitzetten van imams die over de schreef gaan. Ook de PvdA voelt hier voor. Rehwinkel: „Imams zitten hier vaak met een tijdelijk verblijfs vergunning. Als zij veroordeeld worden voor discriminatie, moet dat meewegen bij het toe kennen van een nieuwe vergun ning." Minister Korthals van justitie heeft inmiddels een wetsvoor stel in voorbereiding waarin de straffen voor discriminatie wor den verdubbeld. De gevangenis straf loopt dan op tot maximaal twee jaar en de maximale boete tot 25.000 gulden. WD en PvdA steunen dit voorstel nog steeds, maar vinden dat Korthals er haast mee moet maken. Behalve dat de twee partijen een hardere aanpak bepleiten van discriminatie, willen ze ook dat er steviger wordt opgetreden te gen extremistische organisaties. „Nederland mag geen uitvalsba sis worden voor extremisten", aldus Rehwinkel. De opsporing van fundamentalistische organi saties en personen moet volgens hem worden verscherpt. Als voorbeeld noemt hij de ex tremistische Turkse organisatie Kalifaatstaat. Onlangs werd die in Duitsland verboden. In Ne derland heeft de organisatie di verse stichtingen. „Volgens een rapport van de Binnenlandse Veiligheidsdienst uit 1998 leiden die stichtingen een inactief best aan,maar gezien de ontwikke lingen in Duitsland moet je je afvragen hoe inactief dat dan wel is", aldus de PvdA'er. Pagina Binnenland Commentaar Verzoek van winkeliers aan klanten den haag/gpd - 'Help ons u het beste te helpen'. Dat is de kem van het verzoek dat de Raad voor de Nederlandse Detailhan del (RND), de koepel van alle winkeliers, oudejaarsdag doet aan de consument. De oproep verschijnt maandag in een grote advertentie in alle dagbladen. De winkeliers nemen in de hele euro-operatie een sleutelfunctie in. Via hen moet het grootste deel van het oude geld uit de circulatie verdwijnen. Want de afspraak is dat de eerste vier we ken van januari, waarin gulden en euro naast elkaar wettige be taalmiddelen zijn, door winkels niet meer in guldens zal worden teruggegeven. Ze verzamelen die in en sturen het terug naar De Nederlandsche Bank. De winkels krijgen een soort bankfunctie en zijn daar niet zo blij mee. Want de extra kosten (personeel, training, opslag) ko men voor hun rekening. Van daar dat ze nu aan het publiek vragen het hun de eerste dagen van januari wat makkelijker te maken. RND-directeur Henk Kok vat zijn oproep samen in drie punten: 1. Als u komt, betaal dan gepast en bij voorkeur in euro's. Dan bent u ook het snelst weer weg. 2. Lukt het niet om gepast in eu ro's of in guldens te betalen, heb er dan begrip voor dat het om rekenen de caissières tijd kost. Want de kassa's zijn niet op twee betaalmiddelen berekend. 3. Realiseer u dat u de guldens niet naar de winkels hoeft te brengen (met alle kans op rij- vorming en wachttijden). U kunt uw guldens nog tot 1 april gratis omwisselen bij elke bank. De eerste zaterdag van januari wordt de grote testdag. Op deze eerste echte 'boodschappendag' blijkt of de euro succesvol is ge ïntroduceerd. Die dag gaan er grote hoeveelheden euro's over de toonbank en wordt er inten sief gepind. „We maken ons ab soluut geen zorgen", verzekert voorzitter Van Dijkhuizen van het nationaal euroforum. „Op de zaterdag voor kerst is bijna zes miljoen keer gepind. Dat was een record en alles ver liep goed." Ook de 6800 geldau tomaten worden voortdurend gevuld, garandeert Van Dijkhui zen. „Op 31 december gaan ze in de loop van de dag dicht. Op nieuwjaarsdag, uiterlijk om 12 uur 's middags, zijn 6200 auto maten weer in bedrijf en klaar om eurobiljetten te geven. Het forum verwacht dat 5 januari al 60 procent van de mensen met euro's betaalt. Vanaf 1 januari neemt het aantal euro-betalers dagelijks met 15 procent toe, zo is de verwachting. (advertentie) Dagblad MEESTERBAKKER* '<VaK Maanen door onze correspondent Harald Doornbos chakothi - De demarcatielijn in Kashmir, waar Pakistaanse en Indiase soldaten op 150 meter afstand van elkaar wachten op een mogelijke oorlog, is eigenlijk een doolhof van loopgraven. Als je de Pakistaanse soldaten niet zou volgen, dan verdwaal je er probleemloos. Dus gaan we in de voetstappen van een brigadier en een paar van zijn manschappen door de twee meter diepe loopgraven: rechtdoor, dan naar links en daarna weer rechts. „Dit is de piekwaar we het dichtst tegen over de Indiërs staan", zegt bri gadier Muhammad Yaqub Khan van het regiment Valk'. Hij houdt halt achter een dikke betonnen muur, waar je net overheen kunt kijken. Aan de overkant van een woest stro mende rivier, achter het struik gewas, liggen twee Indiase bun kers. „Daar zitten ze. Als ze oor log willen, dan kunnen ze het krijgen. Wij zijn overal op voor bereid." Twee aartsrivalen. Pakistan en India. In hun 54 jarig bestaan - beide landen werden op het zelfde tijdstip onafhankelijk van Groot-Brittannië - hebben ze al drie oorlogen gevoerd, waarvan twee om de betwiste provincie Kashmir. Pakistan meent daar in het geheel recht op te hebben, omdat er hoofdzakelijk moslims wonen. Hier aan de demarcatielijn blijkt die jarenlange vijandschap het best. Beide legers zitten 150 me ter van elkaar af, niet meer. „Zo zitten we hier al vele jaren te genover elkaar", vertelt de bri gadier, „maar zo'n gevaarlijke situatie als nu heb ik in mijn carrière als militair nog nooit meegemaakt." Het Pakistaanse en Indiase leger mogen dan in de hoogste staat van paraatheid zijn gebracht, hier wordt niet gevochten, al thans nog niet. Geen geweer vuur, geen inslagen van mortie ren. Een stilte die alleen wordt onderbroken door het ruisen van de rivier en het fluiten van de vele vogels. Net als de Pakistaanse bunkers liggen de Indiase versterkingen er rustig bij. Van over de beton nen muur en door schuttersput jes vallen duidelijk twee Indiase stellingen te zien. Op een ervan wappert een rood-oranje vlag, en is iets zichtbaar dat lijkt op de loop van een kanon. De Pakistaanse soldaten, die gis teren een aantal journalisten toestonden dit gedeelte van de demarcatielijn te bezoeken, ma ken ondanks de oorlogsdreiging een ontspannen indruk.Als je goed kijkt, zie je waarschijnlijk wel een paar Indiase soldaten", beweert een soldaat. „Ze schie ten alleen niet omdat ze zien dat we journalisten bij ons heb ben." Desondanks houden de solda- De spanning tussen India en Pakistan over de betwiste provincie Kashmir loopt met de dag op. In Wagah, het grensgebied dat beide naties scheidt, is er dagelijks sprake van een grote toeloop van Pakistani en In diërs. Wagah ligt op 45 kilometer van de Pakistaanse stad Lahore. Foto: EPA ten hier, aan de voet van de Hi malaya hun adem in. Als de oor log uitbreekt, zitten deze man nen in de voorste linie. „Wij zul len nooit beginnen, maar als de Indiërs overgaan tot de aanval dan zullen ze de resultaten zien van hun gedrag", zegt kapitein Naveed. De Indiërs menen juist dat de Pakistan verantwoorde lijk is voor de nu opgelopen spanningen. Op 13 december vielen moslim militanten het parlement van India in New Delhi aan. Bij hun actie vielen zeker twaalf doden, onder wie de vijf daders. Vol gens India worden de militanten actief gesteund door Pakistan. De Paiastanen ontkennen dit, al staat Islamabad achter de 'vrij heidsstrijders', die volgens Pa kistan een terechte strijd voeren. Kapitein Rizvi Sibtain wandelt door de loopgraven. Hij oogt als een aardige en rustige vent. maar helemaal ontspannen is hij deze dagen niet meer. „Als het erom gaat je vaderland te verdedigen, dan moet je wellicht het uiterste offer brengen. Je le ven dus", zegt hij. „Pakistan zit niet te wachten op een oorlog, het is India dat niets anders lijkt te willen." Hij is nog niet uitgesproken, of er klinkt plotseling gefluit vanaf de andere zijde. Te zien valt hoe een Indiase soldaat op zijn bun ker klimt en fluitend en met zijn handen zwaaiend de Pakistanen 'begroet'. „Dat is een van hun vele provocaties, aldus een ver vaarlijk kijkende Pakistaanse soldaat. Het is hier geen oorlog. Nog nét niet. Pagina Buitenland: Spanning tussen India en Pakistan loopt op (advertenties) Balansopruiming met kortingen tot 50%! Openingstijden: vrijdag 28 dec. van 8-21 u zaterdag 29 dec. van 8-21 u zondag 30 dec. van 12-17u maandag 31 dec. van 8-17 u VOORSCHOTEN HET GROENE WARENHUIS tel. 071 5322203 'Weg vrij voor terugkeer in partij' Ontvang 2 theaterkaarten en geniet van een koninklijke avond met Baalbergen!* haarlem - Landelijke secretaris D. Nieuwenhuis van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) is gisteren door de Haar lemse rechtbank vrijgesproken van het seksueel misbruiken van zijn dochter. De rechtbank heeft niet de overtuiging dat hij het ten laste gelegde heeft begaan. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De inmiddels 21-jarige dochter beweerde tussen haar twaalfde en zestiende jaar door haar vader en broer regelmatig te zijn gedwongen tot seksuele handelingen. Haar broer is ook vrijgesproken. De officier had tegen hem achttien maanden cel geëist. Nieuwenhuis was van 1982 tot 1994 raadslid voor de SGP in Haarlemmermeer. Tot het mo ment van de beschuldigingen van zijn dochter was hij secreta ris en tevens directeur van het landelijke SGP-partijbureau. Na de incestverhalen staakte hij zijn werk voor de partij. Wat SGP- voorzitter W. Kolijn betreft, is de weg nu vrij voor de terugkeer van Nieuwenhuis in de landelij ke partijtop. „Als hij wil, kan hij in principe terug komen als ambtelijk secretaris. Begin janu ari hebben we een gesprek met hem over de voortzetting van zijn dienstverband." Volgens Kolijn is nooit sprake geweest van een schorsing, maar was in onderling overleg en met wederzijdse goedkeuring overeengekomen dat Nieuwen huis met behoud van salaris zou thuisblijven in afwachting van de uitspraak van de rechter. Uit organisatorische overwegingen is de functie van directeur van het partijbureau inmiddels wel ingenomen door iemand an ders. Justitie heeft veertien dagen de tijd om in hoger beroep te gaan tegen de vrijspraak. door Wilfred Simons leiden - Uitgeverij Koninklij ke Brill heeft het naslagwerk Index Islamicus overgeno men van de Engelse uitgeve rij Bowker. Directeur R. Kas- teleijn spreekt van een 'be langrijke overname', die di rect zal bijdragen aan de winst van de uitgeverij. De Index Islamicus is een jaar lijkse beredeneerde biblio grafie, waarin vrijwel alles dat over de Islam verschijnt een plaatsje vindt. Bij Bowker paste de titel niet meer in het fonds, nadat de uitgeverij was overgenomen door Cam bridge Scientific Abstracts. Brill heeft ongeveer een jaar onderhandeld over de over name van de Index Islamicus, die sinds 1958 bestaat. Kaste- leijn wil niet zeggen wat de overname heeft gekost, maar verzekert dat het 'geen mil joenenbedrag' is. Met de in lijving van de Index versterkt Brill zijn positie als marktlei der op het gebied van weten schappelijke publicaties over de islam en het Midden-Oos ten. De aanschaf past bij voorbeeld bij Brills Encyclo paedia of Islam. Bovendien verwacht Kasteleijn voorde len voor de redacteuren van de andere islam-uitgaven. „Zij kunnen deze uitgave be nutten voor hun eigen boe ken en tijdschriften." De In dex Islamicus wordt vooral verkocht aan bibliotheken over de hele wereld, die ze ter inzage geven aan studenten, islamologen en oriëntalisten. De Index Islamicus is een ini tiatief van de universiteitsbi bliotheek van Cambridge. „Net als Leiden heeft Cam bridge altijd veel belangstel ling gehad voor de studie van de islam", zegt Kasteleijn. Regio i: Brill wil groeien op kernonderdelen schiphol - Met de aanhouding van negen schoonmakers heeft de marechaussee op Schiphol een einde gemaakt aan een lu cratieve bijverdienste van de schoonmakers. De mannen werkten allen bij een bedrijf dat verantwoordelijk is voor het rei nigen van vliegtuigen. Tijdens dat werk stalen ze luxe artikelen uit de trolleys die bestemd zijn voor de verkoop aan boord. Volgens een woordvoerder van de marechaussee is al met al voor een bedrag van ruim ze venhonderdduizend euro (zo'n anderhalf miljoen gulden) aan drank, parfum, juwelen en an dere artikelen ontvreemd. Een klein gedeelte van de buit, ter waarde van honderdduizend euro, werd bij huiszoekingen te ruggevonden. Het leeuwendeel is al doorverkocht of beleend. De diefstallen hadden plaats in de periode van maart tot no vember dit jaar. Aan het onder zoek werkten acht mensen van de marechaussee mee. De aan houdingen werden de afgelopen dagen verricht in Hoofddorp, Almere, Amsterdam en Purmer- end. De marechaussee meer aanhoudingen niet uit. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 we V: af straal Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling C 52.00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.vjn ccntrote nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1