Eurotransport strandt op foutparkeerder ECONOMIE DE EURO WORDT HET EINDE! rgentinië krijgt derde munt GWK hoopt op nieuwe markt in euro-tijdperk 1= Opnieuw onzekerheid voor opvolger Sabena Weer Brenninkmeijer aan het roer bij C&A Geregisseerde operatie loopt behalve klein incidentje bij start gesmeerd Vleesvervanger wint in ons land steeds meer terrein Euro sluipt Groot-Brittannië binnen Bloemenveiling Holland: lagere bloemenomzet VOOR ONS ALLEMAAL? ■ars gaat verder ■Masterfoods I iel - Onder de nieuwe n Masterfoods gaat Mars in iel uitdragen dat het behal- lars, Bountie en Trix ook cks, voedsel en diervoeding k Jet. De naamswijziging volgt |e integratie van diverse di- I js. In Oud-Beijerland was W lerfoods al actief met de V ductie van maaltijden Uncle De naamswijzing geldt ialle Europese vestigingen, p ir krijgt niet overal op 1 ja- rial zijn beslag. In de VS n, [het concern Mars heten. rtelsmann wil <4e RTL Group UW isloh - De Duitse me- eus Bertelsmann wil de RTL ip totaal inlijven. Na de oop van het belang van 22 ent van de Britse Pearson Jr. up voor 1,5 miljard euro 14 ft Bertelsmann al 89 procent q bet tv- en productiebedrijf anden. Voor de overige delen biedt Bertelsmann nu uro pe stuk. RTL bezit 22 n 18 radiostations in elf S BQ en s marktleider in ikrijk, Duitsland en Neder- LELke dag kijken en luiste- er 120 miljoen Europeanen de uitzendingen. md vertrekhal M in Japan - De vertrekhal van KLM r Amerikaanse partner hvvest Airlines op de inter- inale luchthaven bij Tokyo Heren gesloten nadat er dwas uitgebroken. Nie- id raakte gewond. De oor van de brand in terminal 1 ie luchthaven in Narita (65 ïeter ten noordoosten van panse hoofdstad) is nog vastgesteld. De enige KLM- itdie voor gisteren stond md was al vertrokken toen and uitbrak. Een verdie- moest worden ontruimd. lang ABN Amro ak Carrefour - ABN Amro mag van de riteiten in Taiwan een be- van 9 procent nemen in icarre, een gezamenlijk on- eming van het Franse Car- ir en het Taiwanese Presi- Enterprises. Het is een van ootste investeringen dit n Taiwan. President Enter- s heeft 30 procent van Pre- e in handen en Carrefour ocent. Detailhandelsketen [four is de op een na groot- t wereld en heeft 24 win- in Taiwan. I-partner: 30 joen i-klanten - N i l DoCoMo, de Ja- partner van KPN, heeft ns eigen zeggen meer dan miljoen klanten voor de ele internetdienst i-mode. wil i-mode in het voorjaar derland introduceren. Van rtig miljoen klanten ma- ïmiddels tien miljoen ge- van Java-applicaties. mee kunnen spelletjes van omputemetwerk op een ele telefoon worden gezet. DoCoMo heeft een belang 5 procent in KPN Mobile. slag bij Iberia id -De Spaanse lucht- naatschappij Iberia pt ruim 2500 van de 29000 zonder gedwongen ont- 1. Iberia voelt de gevolgen e aanslagen in de VS. Het )m ruim 200 piloten, 500 cabinepersoneel en bijna man grondpersoneel. donderdag 2~J december 2001 door Richard Schuurman lelystad - De eerste tien trucks vol euro's zijn al lang op weg, als vanochtend rond kwart voor vier de tweede serie het land in wil. Met veel gemanoeuvreer vindt truck nummer 11 zijn weg, maar de chauffeur van de twaalfde wa gen rijdt zich klem. Een collega heeft z'n voertuig zo knullig ge parkeerd, dat 's lands duurste transport voortijdig tot staan komt. Het geluk: het oponthoud heeft plaats binnen de zwaarbeveilig de zone die rond het Opslag- en Distributiecentrum in Lelystad is opgeüokken. Overvallers zijn dus kansloos bij deze makkelijke prooi. De pech: het incidentje gebeurt pal voor de neus van tientallen mediamensen, die ge tuige zijn van het uitrijden van de eerste grote eurotransporten. De in de haast opgetrommelde chauffeur van de foutgeparkeer- de truck kijkt dan ook niet vro lijk als camera's zijn huppelgang vastleggen. Snel rijdt hij zijn voertuig een stukje naar achte ren en ontzet zo het konvooi van negen ongeduldig wachten de collega's, die tot in alle uit hoeken van het land moeten rij den om de euro's af te leveren. 'Ik spreek jou later nog wel!', roept Klaas Dirk Bruintjes de onfortuinlijke trucker als een boer met Idespijn toe. Is Bruin tjes van het Bureau Euro Om wisseling van de Nederlandsche Bank zo lang bezig geweest om alles zorgvuldig voor te berei den, bederft een onnozele truc- Vanochtend in alle vroegte werd onder toezicht van 'eurowachten' vanuit Lelystad een begin gemaakt met het transport van de nieuwe munten naar de winkels. Foto: ANP/Olaf Kraak ker het geregisseerde festijn. Bij de 'Dagobert Duck-kluis' in Lelystad is het een komen en gaan van vrachtwagens. In een lange rij wachten ze op hun beurt om te worden volgeladen. Binnen de hekken van het com plex zijn er zo'n honderd man mee bezig. 'Het kan redelijk snel, we hebben het allemaal vaak geoefend', aldus Bruintjes. In de meeste gevallen worden 5- pluspakketten geladen, waarin voor 219 euro een keur aan muntjes zit. Ideaal voor de win keliers waar ze naar toe gaan. Wie z'n eurokitje heeft gewogen, weet dat de nieuwe muntjes best zwaar zijn. Het winkeliers pakket weegt bijna drie kilo. Met maximaal 22 ton zit elke opleg ger echt wel tot het maximaal toelaatbare gewicht vol. Onbegonnen werk voor de eu- rodief, meent korpschef Horst- mann van de Flevolandse poli tie. 'Als je wat wilt, moet je de biljetten pakken. De munten zijn veel te zwaar. Maar ja, die biljetten zijn al verspreid'. Om 3.03 uur komt de eerste truck in beweging. Acht andere rode trucks en één witte sluiten aan en passeren het zware schuifhek. De chauffeurs zwaai en naar de pers, gasten en poli tie. De eerste miljoenen hebben het Lelystadse fort verlaten en gaan op weg naar Zuid-Neder land. Dat gebeurt niet zonder toezicht natuurlijk: voorop rijdt een auto van het Korps Landelij ke Politie Diensten (KLPD), van uit de lucht volgt een helikopter de voortgang en onderweg is er bijstand van de regiokorpsen. De trucks zijn nog niet weg, of andere melden zich bij het eu ropakhuis om in rap tempo te worden volgeladen. De klok tikt immers verder en om 6.00 uur moet de laatste truck de poort uit zijn. Ze mogen dan veel geld in de wagen hebben, de op ervaring geselecteerde truckers worden er niet anders van. 'Of ik nu eu ro's vervoer of gewone post, al m'n goederen zijn me waarde vol', zegt één van hen, voordat hij haastig de cabine instapt om op pad te gaan. DE URO amersfoort/anp - De Neder landse consument lijkt steeds minder geïnteresseerd in vlees en kiest veel vaker voor vleesver vangers. Volgens onderzoeksbu reau Aurelia is de markt voor vervangende producten het af gelopen kwartaal met 40 pro cent gestegen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Over dit jaar zal de omzet in de markt voor vlees- en vleeswa- renvervangers ongeveer 50 mil joen euro belopen, zo verwacht het bureau. Opvallend lijkt dat de consument ook geruime tijd na de mond- en klauwzeercrisis vaak voor een alternatief kiest. De supermarkten spelen in steeds ruimere mate in op de vraag van de consument. Na Al- bert Heijn hebben nu ook veel andere ketens de vleesvervan gers in het schap liggen. Meestal direct naast het vlees om het voor „vegetariërs en parttime vleesverlaters" zo gemakkelijk mogelijk te maken. Het onder zoeksbureau verwacht dat ko mend jaar eenderde van de be volking wel eens een vleesver vanger zal proberen. Soja en tarwe zijn de meest ge bruikte grondstoffen voor de producten, evenals bijvoorbeeld champignons en erwten. Steeds vaker worden er ook ei witten voor gebruikt die ont staan uit de kweek van schim mels. door onze correspondent Harm Harkema Groot-Brittannië doet nog niet mee met de euro, maai- de nieu we munt doet er toch zijn intre de. Veel bedrijven beseffen ten volle dat het Britse pond een re latief bescheiden valuta wordt vergeleken bij de 50 miljard eu romunten en 14,5 miljard euro- bankbiljetten. Met de miljoenen Britten die in de zuidelijke eurolanden op va kantie gaan en de dertien mil joen eurolanders die jaarlijks Groot-Brittannië aandoen zal ook menig euromunt en euro- bankbiljet het land binnenko men. Een toenemend aantal bedrij ven besluit dan ook om betalin gen in euro's te accepteren en passen de kassa's aan. Het gaat om grote warenhuizen als Har- rods en de ketens Marks Spencer, Debenhams, Selfridges en John Lewis. Sommige acep- teren de euro overal, andere al leen in geselecteerde zaken. Dagblad 'Daily Mail' heeft uitge zocht, dat 32 van de 105 groot ste detailhandelketens de euro als betaalmiddel accepteren, al zal het wisselgeld altijd in pon den zijn. Verwacht wordt dat het aantal na 1 januari snel zal uit breiden. Zo accepteren Shell en BP de euro in elk geval in de buurt van havens, Esso kijkt het eerst even aan. Wat opvalt is dat ook her en der automaten geschikt worden ge maakt voor euro's. Alle parkeer automaten van 's lands grootste beheerder van parkeerterreinen Nog 4 dagen NCP accepteren behalve pon den straks ook euro's. Boven dien krijgen alle telefooncellen van British Telecom eurogleu ven, de Supermarktkarretjes van de grote supermarktketen Salis bury's zijn er al van voorzien. amsterdam/anp - De 32-jarige Bart Brenninkmeijer is be noemd tot directeur van C&A Nederland. Hij volgt op 1 janua ri Jan Bezemer op, die augustus aankondigde op te stappen. Met de benoeming van B. Bren ninkmeijer staat er weer een fa milietelg aan het hoofd van de Nederlandse divisie van het be drijf. Voor het aantreden van Bezemer als algemeen directeur had C&A Nederland een meer- tallige directie, waarin naast Be zemer leden van de familie Brenninkmeijer zitting hadden. Bezemer stopt bij C&A omdat hij zijn taak en opdracht verwe zenlijkt acht. Hij gaf sinds 1 maart vorig jaar leiding aan C&A Nederland. Volgens C&A heeft Bezemer gedurende zijn periode bij het bedrijf 'de negatieve ten dens omgebogen'. Eind jaren negentig kwam het kledingconcern in de proble men. Bezemer repte toen van 'een berg verlies'. Het familie- concern maakt geen resultaten bekend. In de loop van dit jaar werd gespoken van een aanmer kelijk betere omzet en zou er weer met winst worden ge draaid. In 2000 zou de opgaan de lijn onder Bezemer zijn inge zet. Na een sterke kostenver mindering zou C&A weer naar behoren draaien. brussel/anp/belga - De toekomst van DAT, de opvolger van de failliete Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, is ineens weer onzeker geworden. Geheel onverwacht gooide de Brusselse handelsrechter gisteren roet in het eten, een week nadat DAT gered leek via een kapitaalinjectie van 200 miljoen euro door particuliere investeerders. Deze groep eiste in ruil dat schulden van DAT aan SIC, een soort interne bank van Sabena, zouden worden kwijtgescholden. Daarvan is voorlopig geen sprake nu de handelsrechter SIC uitstel van betaling heeft geweigerd. De onderneming ontbeert daardoor elke be scherming tegen haar ruim vijftig schuldei sers. Als er een nu geld opeist, dreigt een faillissement van SIC en daarmee van DAT vanwege zijn 110 miljoen euro schulden aan de 'bank'. Een advocaat van een van die schuldeisers sprak van een domino-effect. Die kwetsbare relatie was voor rechter Spiri tus reden voor haar besluit. Bovendien zette zij vragen bij het herstelplan voor SIC. Zonder namen te noemen gaf de Belgische koning Albert in zijn kersttoespraak de twee initiatiefnemers voor de redding, Davignon en Lippens, daarvoor een schouderklopje. Die geste viel niet in goede aarde bij de Vlaamse politicus Bourgeois. Hij proefde een cynische ondertoon voor de duizenden werkloze ex-Sabena-werknemers en haalde uit naar de fiscale tegemoetkomingen voor de geldschieters. Davignon reageerde verrast op de uitspraak maar voorziet toch geen grote problemen. Hij verwacht tegen 15 januari de financie ring van DAT helemaal rond te hebben. SIC gaat in beroep tegen de uitspraak van de handelsrechtbank. Guldens als wokkels Het geldpakhuis in Lelystad staat niet langer leeg. In janu ari brengen de vrachtwagens tonnen aan guldens terug. De munten verdwijnen snel uit het betalingscircuit maar zijn nog tot 2007 bij De Neder landsche Bank in te wisselen. Het ministerie van Financiën beslist wanneer de munten onklaar worden gemaakt. Er zijn twee methoden: „Of er wordt een soort wokkei van gemaakt door ze dubbel te vouwen, of er wordt een hoekje uitgeknipt", aldus Klaas Dirk Bruintjes van De Nederlandsche Bank. Dit onklaar maken gebeurt in Lelystad. Daama gaan de munten naar de smelterij voor hergebruik in een ander product. Bruintjes venvacht dat het Lelystadse pakhuis tot in 2003 in gebruik zal zijn. naaldwijk/anp - Bloemenvei ling Holland heeft het laatste jaar van zijn bestaan afgesloten met een omzet van bijna 2,9 miljard gulden. Dat is 30 mil joen meer dan vorig jaar. De omzet voor kamerplanten ver toonde een groei met 8 procent, die van de buitenplanten bleef gelijk. Maar de omzet in snij bloemen nam enigszins af. De export steeg dit jaar met 5 procent en FloraHolland ver wacht voor komend jaar een zelfde exportgroei. Medio 2002 wordt de Veiling Zon geïnte greerd in FloraHolland. De grootste concurrent Aals meer behaalde dit jaar een re cordomzet van 3,3 miljard. Op 1 januari fuseert Bloemenveiling Holland met Bloemenveiling Flora tot FloraHolland. Samen moeten zc ccn jaaromzet beha len van 4 miljard gulden. Vissers beperken vangst vrijwillig umuiden - De Nederlandse vis sers gaan vooralsnog gewoon door met hun plan om in het eerste kwartaal een maximaal aantal van veertig zeedagen te gebruiken. De vrijwillige reduc tie zou averechts kunnen uit pakken als in de beperkingen die de Europese Commissie de vissers volgend jaar oplegt, daarmee geen rekening wordt gehouden. Staatssecretaris Faber heeft 'Brussel' gevraagd om deze vrij willige reductie in de visserij- druk mee te tellen bij de bijdra ge van de Nederlandse vloot aan het herstelplan. Daarover wordt in 2002 een besluit wordt geno men. Behalve kabeljauw en heek, die sinds 2001 onder een speciaal herstelplan vallen- heeft de Visserijraad besloten zo'n re gime ook in te stellen voor be standen ten westen van Ierland (onder andere (blauwe) wijting en schelvis) en in de Golf van Biskaje (tong). os aires/ap-anp - Argenti- ijgt in januari naast de pe- de dollar een derde munt- ïid: de argentino. Dat heeft erim-regering gisteren be- lemaakt. Door een nieuwe in te voeren kan er geld in onomie worden ge'ïnjec- zonder dat er aan de wet- verplichte koppeling tus sen peso en dollar getornd hoeft te worden. Maar het gevaar bestaat dat de financiële injectie tot devaluatie leidt en het land net als in de ja ren '80 in een inflatiespiraal te rechtkomt en de economie nog verder wordt verwoest. De rege ring van interim-president Ro driguez Saa is er echter op ge- (advertentie) r\/v v Komma, dé Haarlemse reclamemakers 023 S3 19 556 brand de onvrede onder de be volking weg te nemen die vorige week leidde tot grootschalige plunderingen en rellen en presi dent De la Rua tot aftreden dwong. Rodriguez Saa verzekerde de vakbonden dat de argentino 'de productiesector weer zal active ren'. Van inflatiegevaar wilde hij niet horen. „Volgens sommigen zijn we onverantwoordelijk be zig, maar ze hebben het bij het verkeerde eind", zei hij. „We zullen de argentino steunen." Volgens minister van Financiën Frigeri leidt het nieuwe betaal middel niet tot devaluatie van de peso omdat het niet inwissel baar is. Brown, hoofd econo misch onderzoek bij Santander Hispano Central in New York, zei echter te vrezen dat slecht geld goed geld uit de roulatie haalt. „De dollar zal als beter worden beschouwd dan de pe so, de peso. als beter dan de ar gentino. Dollars zullen worden gehamsterd en vervolgens pe so's." De banken en wisselkantoren in Argentinië blijven overigens dicht tot na nieuwjaar. Verder is het de verwachting dat door de sluiting van de banken ook de effectenbeurs voorlopig gesloten blijft. In elk geval was de beurs gisteren dicht. De MerVal Index is de laatste vier beursdagen 27 procent gestegen. door Achille Prick diemen - Algemeen directeur Willem Jan van den Heuvel van valutawisselaar GWK, oftewel de Grenswisselkantoren, zou je een opvallende verschijning kunnen noemen. Hij weet dat hij met de komst van de euro veel minder klanten met vreemd geld aan de balie krijgt; zijn winst zal volgend jaar zelfs halveren tot 'slechts' twintig miljoen gulden. Toch zal hij er geen traan om laten. „De winst valt fors terug, maar ons geïnvesteerd vermogen is ook met zestig procent terugge schroefd. En we zijn er nog." GWK overleeft de euro dankzij duizenden treinreizigers die nog snel een concertticket of nieuwe mobiele telefoon nodig hebben. GWK bestaat volgend jaar 75 jaar. Halverwege de jaren ne gentig dacht niemand dat die leeftijd nog zou worden ge haald. De euro diende zich aan en dat zou de doodsteek zijn voor de valutawisselaar. Immers de bank bestond bij de gratie van vele duizenden vakantie gangers die bijvoorbeeld bij grensovergang Hazeldonk naar het Zuiden of aan de Oostgrens bij Bergh nog snel even buiten landse pecunia kochten alvo rens de vakantiepret kon begin nen. In 1997 haalde moederbe drijf Fortis Willem Jan van den Heuvel bij Direktbank weg om voor GWK een nieuwe missie te bedenken in het aanstaande eu ro-tijdperk. „Toen ik hier begon, dacht ie dereen dat ik het licht kwam uit doen. 'Hij knijpt de boel nog even uit, ten gunste van Fortis, en dan is het afgelopen met GWK', was de teneur. Mensen GWK-directeur Van den Heuvel: „ledereen dacht dat ik het licht kwam uitdoen." Foto: GPD/Mark Prins benaderden me argwanend." Van den Heuvel heeft plaatsge nomen aan de vergadertafel in zijn kantoor. Een vrij eenvoudi ge directiekamer in een simpel hoofdkantoor in Diemen-Zuid. Al te veel tierelantijnen waren ook niet gepast. „Het was na tuurlijk geen lolletje. Mijn eerste opdracht was om de kosten drastisch te verminderen. Van den Heuvel ging er dan ook fors tegenaan. Van de 1200 vol tijdbanen zijn er nu nog 400 over. Op het hoofdkantoor is het aantal banen teruggegaan van 300 naar 100. Van de 138 GWK- vestigingen blijven er straks nog 61 over; het aantal banen slinkt daar van 800 naar 300. Interna tionale activiteiten in bankpa pier in Londen en Bahrein wer den stopgezet. Wisselkantoorbe- drijven in Hongarije en België werden verkocht. Het leverde een structurele kostenreductie van 45 miljoen gulden op. GWK trok zich terug in Nederland. „We zagen al vrij snel in dat we ons moesten concentreren op de strategische plekken waar we al zaten: NS-Stations", vertelt Van den Heuvel. „Vast stond dat daar dagelijks vele honderddui zenden potentiële klanten langs komen. Maar wat kunnen we hen verkopen? We zijn nog steeds gewoon valutawisselaar. Nederlanders bereizen de hele wereld dus dat blijft voorlopig onze kernactiviteit. Maar we hadden meer nodig om te over leven. Marktonderzoek heeft ge leid tot ons huidige pakket pro ducten. We verkopen stedenrei- zen, tickets voor concerten, ho telarrangementen, verzekerin gen en mobiele telefoons." Om het personeel klaar te sto men, kreeg iedereen een ver koopcursus. „Dat was vóór de ontslagen: we wilden die men sen ook nog wat meegeven om hun kansen op de arbeidsmarkt te verhogen", zegt Van den Heuvel. De nieuwe mensen kre gen een opleiding tot balieper- soneel en worden allemaal nog regelmatig uitgenodigd op het hoofdkantoor. „Ik wil van het personeel zelf horen hoe het vernieuwingsproces verloopt in de winkels." „Wij zaten natuurlijk altijd vrij passief achter het loket te wach ten op de toerist die vreemd geld kwam halen of aanbieden. Dat kan nu niet meer. Een klant koopt dollars, dan vraag je even of hij al een reisverzekering heeft. Of een eerste overnach ting op zijn bestemming. Onze vestigingen worden ook alle maal verbouwd tot open en aantrekkelijke winkels waar je snel een paar zaken kunt rege len." Andere nieuwe markt die is aan geboord, zijn internationale mo ney-transfers. Daarbij wordt ge dacht aan grote concentraties allochtonen in de grote steden. „Er wordt vanuit die wijken veel geld overgemaakt naar bijvoor beeld Turkije of Suriname. In samenwerking met MoneyGram verzekeren wij dat het geld dat hier is gestort, binnen tien mi nuten op één van de 40.000 mo gelijke bestemmingen cash kan worden opgehaald. Het kan bij alle GWK-kantorei^kiaar om de klanten beter te bereiken, heb ben we met deze service in het achterhoofd één kantoor in Am sterdam-Oost en twee in Rotter dam-Zuid geopend. Ook in Den Haag en Utrecht willen we in dergelijke wijken kantoren ope nen." Voorlopig wil Van den Heuvel zijn personeel even de tijd gun nen om alles wat nu op poten is gezet goed onder de knie te krij gen. Toch denkt hij stiekem al weer aan een nieuwe stap voor GWK. „Ie ziet dat de banken steeds meer vestigingen sluiten: ze willen af van de kasfunctie. Waarom zouden wij die niet kunnen overnemen? Of je nou ABN Amro. Postbank of Rabo- bank-klant bent. het zou toch mooi zijn als je bij ons geld op je rekening zou kunnen storten of opnemen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7