Palestijnen en Israël blijven aan de praat BUITENLAND Koffie met kalkoen voor thuisloos Washington Indonesisch spoor verspeelt vertrouwen Op campagne Al-Jazeera laat weer videoband Bin Laden zien Man met bomschoenen sprak met Moussaoui Politie onderzoekt rol van pyromanen Postbezorging rond nieuwjaar PTPOST den al-Oueda recht op Cuba' ncton - De Verenigde treffen voorbereidingen in Afghanistan gevangen amen strijders van de Tali ën het terroristische net- al-Qaeda over te brengen de Amerikaanse marine- is Guantanamo op Cuba. meldt het programma NBC 5 op basis van uitspraken medewerkers van het Pen- n. Die melden dat er op de s wellicht ook militaire tri alen kunnen worden ge- den voor de berechting van itrdachten. rdwaalde kogel odt buurjongen (sel - In het Belgische er othout is een 6-jarige jon- overleden nadat hij een waalde kogel in zijn hoofd gekregen. Die was afkom- tit het geweer van de buur- die zondagmiddag in zijn schietoefeningen hield. De ars dachten aanvankelijk X ret kind ongelukkig ten val gekomen. Pas in het zie- mis bleek dat de jongen J0 kogel in het hoofd had. De itter was zich op dat mo- inog van geen kwaad be- Toen hij hoorde van de (van het buurjongetje, be- hij dat mogelijk een ver- ilde kogel uit zijn geweer orzaak was. Hij heeft zich na vrijwillig bij de politie eld. De man is in het bezit wapenvergunning. intig doden bij ken vrachtschip - Twintig opvarenden vrachtschip zijn om het U i gekomen toen het schip iagavond voor de kust van ila zonk. De autoriteiten n iden gisteren dat vier men- h tonden worden gered. Alle irenden kwamen uit Ango- et schip, dat van de hoofd- Luanda op weg was naar nda, was te zwaar beladen. tdderlawines in uilië: 46 doden «pons - In de Braziliaanse Rio de Janeiro zijn giste- le lichamen gevonden van eens vijf slachtoffers van de Iderlawines die het gebied iagnacht en maandag trof- Het totale dodencijfer van oodweer en de daardoor arzaakte grondverschuivin- aep daarmee op tot 46. De üe slachtoffers vielen in de enwijken van Petropolis, i zeventig kilometer ten den van Rio de Janeiro, i'erschuivingen kostten jks tientallen Brazilianen !ven, omdat veel sloppen- n op hellingen staan en waterafvoer hebben. Jegtuigje stort )uitse rivier erhaven - Een tweemoto- f iegtuigje met negen inzit- m »n is gisteren in het noor- an Duitsland in de rivier ar eser gestort. Twee perso- iig ionden levend uit het wa arden gehaald, maar over- ikort daarna. Een vrouw Tert in levensgevaar. Zes ren worden vermist. De fce verwacht dat de vermis- ezien het koude water in 1 der niet meer in leven zijn. 'e oestel was vertrokken van chthaven van Bremerha- oor een vlucht naar het reiland Wangeroode aan '6| oordzee. rif 1 Eliezer leider leiderspartij De Israëlische mi- rvan Defensie Binyamin liezer (65) is tot de nieuwe van de Arbeidspartij ge- J. Dat heeft het partijkan- 1 gisteren in Tel Avivbe- jmaakt. Zijn rivaal Avra- Burg kondigde al voor de rzingen zijn verlies aan. •komst bij de verkiezingen njzonder laag. Slechts van de 12.600 gerechtigde eden namen de moeite un stem uit te brengen. De k geboren Ben Eliezer als een havik binnen de Hij wordt de eerste jood istig uit het Midden-Oos- iede partij gaat leiden. hter Argentinië volgt Banzer donderdag 2"J december 2001 door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - 'Weer een treinongeluk', kopte het Indonesische dagblad Kompas gisteroch tend. En daarmee was de toon gezet. Het vertrouwen in de Indonesische spoorwegen is verdwenen, nadat dinsdag opnieuw tien tallen doden en ook nog eens tientallen ge wonden vielen bij een treinongeluk. Deze keer knalde een door rood gereden overvolle passagierstrein in de buurt van het Javaanse stadje Brebes tussen Jakarta en Su rabaya op een stilstaande, niet minder afge laden trein. Vierenvijftig doden is de voorlo pige telling en 36 gewonden, van wie velen er ernstig aan toe zijn. Veel slachtoffers had den juist het jaarlijkse familiebezoek afge legd om het eind van de vastentijd te vieren, en waren weer op weg naar hun werk. De spoorwegen weten het ongeluk onmid dellijk aan een menselijke fout, maar daar nemen nog maar weinig mensen genoegen mee. Zij wijzen op het armetierige onder houd aan de totaal verouderde treinstellen en de verwaarloosde rails. Er zijn in de laat ste anderhalfjaar al 170 doden gevallen bij dertien treinongevallen. Acht keer ging het om ongelukken waarbij treinstellen op el kaar botsten, en één keer om een ontspo ring. De machinist van de trein die door een rood sein reed, Muhammad Tóat, zou volgens de bedrijfsleiding in slaap gevallen zijn. De 54- jarige man heeft het ongeluk wonderlijk ge noeg overleefd en ligt nu op de intensive- care afdeling van het ziekenhuis, waar hij streng wordt bewaakt. De autoriteiten ho pen hem te zijner tijd te kunnen ondervra gen. De roep om het aftreden van de verant woordelijk minister Agum Gumelar en de directie van de PT Kereta Api Indonesia klinkt luider dan ooit. Rechtswinkels spre ken van 'criminele verwaarlozing' van de goedkoopste treinen, waarin net als deze keer wel 1.200 passagiers worden geperst. Na een soortgelijk ongeval twee maanden geleden maakte de Associatie van Treinlief- hebbers al gewag van slecht onderhoud en mismanagement. Tien procent van de trei nen zou verouderd zijn. Omdat zelfs geen reserveonderdelen meer worden gemaakt, wordt bij het onderhoud geïmproviseerd bij het leven, Het spoorwegnet in Indonesië is beperkt tot Java en Sumatra, en stamt gro tendeels uit de koloniale tijd. jeruzalem-ramallah/anp-afp- rtr-dpa - Ondanks de heftige ru zie over het Israëlische verbod op Yasser Arafats bezoek aan de kerstnachtmis in Bethlehem, steunt zowel de Palestijnse als de Israëlische regering een voortzet ting van de dialoog. Het geweld is tijdens de kerstdagen gewoon doorgegaan, met vier doden als gevolg. Op eerste kerstdag stemde het Palestijnse kabinet in met de voortzetting van de gesprekken tussen de Palestijnse parle mentsvoorzitter Korei en Israëls minister van buitenlandse zaken Peres. Een dag eerder had Sha ron toestemming gegeven voor het vervolgen van het overleg. Concreet resultaat leverde giste ren de ontmoeting in Eretz tus sen Israëlische en Palestijnse veiligheidsfunctionarissen op. Israël zal vandaag de grensover gang bij Rafah tussen de Gaza- strook en Egypte weer openen, aldus de Palestijnse generaal Abdel Razaq al-Majaida. Hij zei verder dat de Palestijnen toestemming hebben gekregen om de schade aan de internatio nale luchthaven van Gaza te re pareren. Het Israëlische leger had het vliegveld eerder deze maand beschadigd, als vergel ding voor een reeks Palestijnse zelfmoordaanslagen in Israël. Dat de situatie in het Midden- Oosten enigszins gekalmeerd is, blijkt ook uit het feit dat Israël de blokkade heeft opgeheven van Jericho op de Westelijke Jor- daanoever. Deze Palestijnse stad was kort na de uitbraak van de tweede intifada in september vorig jaar door Israëlische troe pen van de buitenwereld afge sloten. De Palestijnse bevolking lijkt ook in meerderheid achter de politiek van Arafat te staan. Uit een opiniepeiling blijkt dat 60 procent van de ondervraagden een staakt-het-vuren steunt. Bij na driekwart van de geënquê teerden wil terugkeren naar de onderhandelingstafel De radicale Palestijnse beweging Islamitische Jihad heeft tijdens de kerstdagen laten weten al haar militaire operaties tegen Is raël te staken. De groepering wil met de maatregel de eenheid onder de Palestijnen bewaren. Eerder maakte Harnas al bekend te stoppen met aanslagen. Gisteren vielen ongeveer 300 Is raëlische militairen de Palestijn se stad Azzoun binnen. Daar ar resteerden zij een kleine twintig leden van al-Fatah, Harnas en de linkse PFLP. Israël probeert op deze wijze druk op Arafat uit te oefenen, in de hoop dat deze overgaat tot de arrestatie van Palestijnse extremisten. Doet hij dit niet dan gaat Israël over tot actie, zo luidt de boodschap. lusaka - Een aanhanger van de Zambiaanse presidentskandidaat An derson Mazoka heeft een campagnesticker van zijn favoriet op zijn voorhoofd geplakt. Hij was gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in de hoofdstad Lusaka, de laatste voor de stembusgang van vandaag. Zambia gaat voor de derde keer naar de stembus, sinds vader des va- delands Kenneth Kaunda in 1991 de macht afstond. Hij had het Zuid- Afrikaanse land bijna dertig jaar geregeerd. Zambia heeft zwaarte lij den onder de aids-epidemie die door Afrika raast, en onder de zwak kere wereldeconomie. Het land is economisch gezien grotendeels af hankelijk van de export van delfstoffen en landbouwproducten. Foto: Reuters/Juda Ngwenya washington-kabul/anp-rtr- dpa - Osama bin Laden heeft in een nieuwe videoboodschap ge zegd dat de aanslagen van 11 september waren bedoeld om de Verenigde Staten ervan te weerhouden Israël te steunen. Hij beschuldigt het Westen 'er van een kruistocht te voeren te gen de islam, waartegen het een 'onuitsprekelijke haat' zou koes teren. De Arabische televisiezender Al- Jazeera heeft delen van de band woensdag uitgezonden. De zen der zegt de opnamen enkele da gen geleden van een koerier uit Pakistan te hebben gekregen. Al-Jazeera heeft aangekondigd de hele band, die 33 minuten duurt, vanavond uit te zenden. De VS hebben de boodschap van de hand gewezen als 'een van zijn propagandistische re devoeringen, waarin niets nieuws is te horen'. De video beelden laten een vermoeid ogende Bin Laden zien, gekleed in een militair pak en met een geweer onder handbereik. Ame rikaanse deskundigen denken dat de opname een week of twee geleden is gemaakt. Ze lei den dat af uit uitspraken van de terroristenleider over het tijdstip waarop 'de Amerikaanse kruis tocht tegen de islam' is begon nen. Over het lot van Bin Laden blij ven speculaties de ronde doen. Hij is al weken niet meer gesig naleerd. De Pakistaanse krant Pakistan Observer citeerde giste ren een niet met name ge noemd lid van Bin Ladens ter reurgroep al-Qaeda, die vertelde dat de leider onlangs een na tuurlijke dood is gestorven.. Bin Laden zou zijn overleden aan longproblemen, waarvoor hij niet de juiste behandeling kon krijgen. Hij zou volgens de zegs man zijn begraven op een plaats die niet is terug te vinden. sydney - De Australische politie heeft vandaag een onderzoeksteam ingesteld om te onderzoeken of de felle bosbranden die tientallen huizen hebben verwoest zijn aangestoken. Nog steeds woeden er in de dichtst bevolkte deelstaat New South Wales zo'n honderd branden, waarvan een aantal een bedreiging vormt voor buitenwijken van Sydney. Volgens de autoriteiten zijn er ongeveer 140 huizen in vlammen opgegaan, en zijn honderdduizenden hectaren bos verloren gegaan, waaronder het Koninklijk Nationaal Park ten zuiden van Sydney. Zo'n 4.000 mensen zijn geëvacueerd, belangrijke wegen en spoorwegen zijn door de branden afgesneden en ruim 12.000 gezinnen zitten zonder stroom. De branden heb ben een groot deel van New South Wales bedekt met een bruine nevel en in het centrum van Sydney, dat door branden is omringd, hangt een sterke rooklucht. Foto: AP londen/anp - De man met de 'bomschoenen' die wordt ver dacht van een poging tot het opblazen van een vliegtuig van American Airlines, kwam regel matig in een moskee in Brixton in Zuid-Londen die ook werd bezocht door de Fransman Zacaria Moussaoui. Deze wordt verdacht van betrokkenheid bij de aanslagen van 11 september. Dat meldde The Times gisteren. Dinsdag werd al bekend dat het gaat om de 28-jarige Brit Ri chard Reid, zoon van een Engel se moeder en een Jamaicaanse vader. Reid heeft verscheidene keren in de gevangenis gezeten wegens diefstal en straatoverval len. In de cel bekeerde hij zich tot de islam. Reid volgde lessen Arabisch in de moskee van Brix ton. Volgens The Times kwam hij daar in contact met Mous saoui. Abdul Hagg Baker, voorzitter van de moskee in Brixton, zei te gen The Times dat Moussaoui en Reid steeds extremer werden in hun opvattingen. Baker sluit uit dat Reid op eigen houtje een aanslag zou kunnen plegen op een vliegtuig. Reid werd zater dag overmeesterd tijdens de vlucht van Parijs naar Miami. In zijn schoenen zaten poederach tige explosieven, die bij nader inzien niet veel schade hadden kunnen aanrichten. Een andere Britse krant, The In dependent. meldde gisteren dat uit het onderzoek naar het ver leden van Reid niet is gebleken dat hij contacten had met Osa ma bin Laden. De krant baseert zich op een functionaris in Was hington. Die zei verder dat Reid alle medewerking verleent aan het onderzoek. Maar volgens het Amerikaanse televisiestation NBC zou Reid in terroristen- kampen van Bin Laden in Af ghanistan zijn opgeleid. Gevan gen aanhangers van de terroris tenleider zouden hem op foto's hebben herkend. NBC baseert zich óp bronnen binnen de in lichtingendiensten. Moussaoui stond op zijn beurt weer in contact met de Frans man Jerome Courtailler, die Hak na de aanslagen in Rotterdam werd opgepakt. Courtailler heeft korte tijd bij Moussaoui in Lon den gewoond. Hij werd op 13 september in Rotterdam aange houden met de Algerijnse Fransman Mohamed Berkous). de Nederlander van Eritrese af komst Saad Ibrahim en een 31- jarige Irakese illegaal. Justitie verdenkt hen van het beramen van aanslagen op Amerikaanse doelen in Europa. door onze correspondent Ans Bouwmans Het aantal daklozen in de Ver enigde Staten is dit jaar met 13 procent toegenomen. Steeds meer mensen leven op straat of proberen een bed te vinden in een opvanghuis. Met de kerst rukten de vrijwilligers uit om dak lozen een écht kerstbuffet te be zorgen. Langs Constitution Avenue doorzoekt een zweiver een vuil nisbak. Het winkelwagentje met al zijn bezittingen staat naast hem. De straten van Washing ton zijn leeg. Op deze kerstoch tend ontbreken de honderddui zenden werkers die normaal de Amerikaanse hoofdstad bevol ken. En misschien dat ze daar om nog meer opvallen, op hun bankjes en bij de warme me- troroosters. De daklozen heb ben bezit genomen van de stad. Even verderop, vlakbij het mi nisterie van Arbeid en de belas tingrechtbank, ligt het grootste opvanghuis voor dak- en thuis lozen van Washington: de Com munity for Creative Non-Violen- ce. In dit stukje straat, tussen de lege overheidskantoren, is het een drukte van belang. Vrijwilli gers brengen kleren en eten. Op het trottoir staat een lange rij tafels. Branders zorgen ervoor dat de kalkoen, ham, aardappel puree en pannekoeken warm blijven. Het kerstontbijt voor de 900 bewoners van het opvang centrum wordt geserveerd. Er staat een lange rij, urenlang. Alle daklozen uit de omgeving weten dat er deze ochtend een kerstbuffet is, dus ook zij komen erop af', zegt Terri Bishop, die het opvangcentrum beheert. Bishop is moe. Doodop zit ze achter haar bureautje op de der de verdieping. Het zorgen voor ruim 900 volwassenen en zo'n twintig kinderen, 24 uur per dag, zeven dagen per week, eist zijn tol. Bishop wordt niet be taald, net zo min als haai' 54 medewerkers die in ruil voor 30 uur werk een kamer hebben in het centrum. Alles hier drijft op particuliere giften, van de juridi sche hulp tot de kerstcadeaus. Het gebouw is eigendom van de stad Washington, maar de bur gemeester zou het 't liefst verko pen, zegt Bishop. Sinds 1997 is haar leven gewijd aan dit opvangcentrum. „Toen mijn kinderen drie, vijf en zeven waren, liet mijn man me in de steek. Ik heb God beloofd mijn leven te geven aan de daklozen als hij me zou helpen mijn kin deren goed op te voeden.'' Ze is er altijd. „Daklozen hebben ie mand nodig die luistert. Ze heb ben iemand nodig die hun ge loof in zichzelf herstelt. De be woners waarschuwen elkaar dat ze een preek te horen krijgen als ik meer dan vijf minuten praat. Maai' ik geloof in de bijstand van God", zegt Bishop met een lachje. Desondanks tobt de 'huismoe der' met haar verantwoordelijk heden. Zij kan mensen zonder dak boven hun hoofd een tijde lijke verblijfplaats geven, maar daarna moeten ze toch weer de maatschappij in. En daarin ver andert veel te weinig, zegt ze. Er zijn veel te weinig banen waar mee ongeschoolde mensen vol doende verdienen om te voor zien in de eerste levensbehoef ten. Er zijn te weinig huizen of kamers voor mensen met weinig geld. Er zijn steeds minder op vangcentra. En het aantal daklo zen neemt toe. En dat betekent dat er keuzes moeten worden gemaakt. „Ik zag telkens weer dezelfde men sen terugkeren. Daaraan heb ik een einde gemaakt. Nieuwe daklozen krijgen voorrang", zegt Bishop. Ze heeft zelf ook moeite heeft met haar harde opstelling. „Je mag zes maanden blijven. Wie eenmaal weg is, mag niet meer terugkeren. Als ze dat toch willen, zeg ik dat ze hun stem moeten laten horen, dat ze naar de burgemeester moeten gaan. Anders verandert er niets." Meer dan de helft van de daklo zen is verslaafd, aan alcohol of drugs, en krijgt hier de kans af te kicken, zegt Bishop. Volgens cij fers van de organisatie van Ame rikaanse burgemeesters is onge veer een vijfde psychiatrisch ziek, 35 procent is drugsver slaafd en ongeveer tien procent oorlogsveteraan. Een vijfde van de daklozen heeft een baan. Bishop: „Sommige mensen wil len liever denken dat daklozen hun hopeloze situatie altijd aan zichzelf te danken hebben. Maar je vindt hier allerlei men sen. Een moeder die door haar verslaafde kinderen werd be roofd van haar geld. Een 110-ja- rige die al zijn familie had over leefd en geen geld meer had voor een bejaardenhuis." In het opvangcentrum hebben verschillende bewoners een baan, maar sommigen zijn weer werkloos geraakt na 11 septem ber, zegt Bishop. Vooral de klap in de hotelbranche is hard aan gekomen. Chancey (23) uit Jack son, Mississippi, heeft geluk ge had. Hij heeft een baantje ge vonden in een hamburgerres taurant vlakbij. „Ik ben jong, heb geen kinderen en heb mijn les geleerd", zegt hij. Het cen- trum heeft gezorgd voor een bed, een bad en de kans om weer een toekomst voor zichzelf te creëren. Twee maanden heeft hij erover gedaan, voor hij werk vond als kok. In februari zal hij het opvangcentrum verlaten om op zichzelf te wonen. Maar nu gaat hij eerst op weg naar zijn portie ham. grutten en koffie. (advertentie) Om schade aan uw post te voorkomen (bijvoorbeeld door vuurwerk) zijn vanaf zaterdag 29 december alle brievenbussen gesloten. Op nieuwjaarsdag zijn de brievenbussen uiterlijk om 13.00 uur weer open en vindt er 's avonds op het gebruikelijke tijdstip een buslichting plaats. PTT Post streeft er in deze tijd van het jaar naar alle post uit de rode brievenbussen en de speciale december- bussen op het Postkantoor binnen drie werkdagen te bezorgen. Heeft u post waarvan u wilt dat deze zo spoedig mogelijk wordt bezorgd? Frankeer deze dan met het normale tarief en geef het af bij de balie op het Postkantoor. PTT Post streeft ernaar deze post de volgende werkdag te b^porgen. Let op: rouwbrieven Post uw rouwbrieven nooit in de rode brievenbus of de speciale decemberbus. Verstuur uw rouwbrieven in de speciale verzamelenvelop. Deze is verkrijgbaar bij de uitvaartverzorger en op het Postkantoor. Geef uw rouwbrieven/verzamelenvelop van maandag tot en met vrijdag af aan de balie op het Postkantoor. Speciaal voor rouwbrieven kunt u op zon- en feestdagen tussen 12.30 en 15.30 uur terecht bij Klantenservice Consumentenmarkt, 0800-0417 (gratis). Uw gefrankeerde rouwbrieven worden dan op zondag of nieuwjaarsdag tussen 17.00 en 20.00 uur gratis bij u thuis opgehaald. iet op: geef op 31 december uw rouwbrieven/verzamel envelop niet af aan de balie op het Postkantoor, maar bel op 1 januari 2002 met 0800-0417. Voor meer informatie kunt u terecht bij Klantenservice Consumentenmarkt, 0800-0417 (gratis).

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5