Arrestatie in moordzaak Massud EniKfUfflUIÏIEü!! GRATIS BINNENLAND r NOG VOLOP EURO-KITS BIJ DE HEMA! Beatrix: Wraak is geen oplossing van tilhl.iU.UII. SieMatic Premier die etentje niet betaalde België vraagt uitlevering verdachte van aanslag op Afghaanse Alliantieleider Sneeuw en hagel hinderen verkeer bij Van Til Onze keukens zijn van 2002. En die van u? Vier doden door 'kerstgeweld' India en Pakistan andwandelaar idt zak cocaïne - Een 31-jarige toerist zondag op het strand van leen zak met ruim 3 kilo ine gevonden. Volgens de ie heeft de vondst een (waarde van ongeveer 100 gulden (90 miljoen eu- herkomst van de drugs ijkrkend' ch lurger overlijdt !pe|i drank en xtc c - Een 46-jarige inwoner Iburg is op kerstavond in "gleden aan een overdosis xtc n" cohol. Eerder op de avond 'tö de politie bij de man geroe- °f omdat hij niet meer aan- ekbaar was. De politiearts ^ihet onverantwoord hem sluiten, waarop de man het ziekenhuis werd over- •ht. Daar overleed hij en en later. Bij fouillering «ide politie nog 32 xtc-ta- J en- donderdag 27 december 2001 hetz eindhoven/anp - De politie heeft vorige week bij Eindhoven een man aangehouden in verband met de moord op de Afghaan Ah med Shah Massud. Dat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) in Den Bosch gis teren bevestigd. Massud, de commandant van de Afghaanse Noordelijke Alli antie, kwam 9 september in het noorden van Afghanistan om het leven bij een aanslag door twee Marokkaanse mannen die zich voordeden als journalisten. De oppositieleider werd het slachtoffer van een bom die was verstopt in een videorecorder. Het vermoeden bestaat dat de moord het werk is geweest van de Taliban of de terreurorgani satie van Osama bin Laden. De arrestatie in Eindhoven is verricht op verzoek van de Bel gische justitie. Die onderzoekt de herkomst van vervalste Belgi sche paspoorten die de twee moordenaars van Massud bij zich hadden. De daders reisden op vervalste Belgische paspoorten. Justitie in België onderzoekt wie de pas poorten hebben geleverd. De documenten blijken in 1999 ge stolen te zijn uit de Belgische ambassade in Den Haag en het Belgische consulaat in Straats burg. Inmiddels zijn in België al enkele personen aangehouden. De Britse justitie heeft een Egyptische fundamentalist in staat van beschuldiging gesteld in verband met de moord. De nationaliteit van de bij Eind hoven aangehouden man staat volgens het OM in Den Bosch nog niet vast. „Daar wordt nu onderzoek naar gedaan. Onze indruk is dat de man gebruik maakt van verschillende alias sen", aldus de woordvoerder. Hij wil 'bevestigen noch ontken nen' dat de man is aangehou den in het asielzoekerscentrum in Veldhoven, zoals bronnen bij de politie melden. Onbekend is nog wanneer de verdachte aan de Belgische justitie wordt uit geleverd. Het onderzoek naar de Belgi sche paspoorten richt zich ook op de moslimfundamentalisten die in Rotterdam werden aange houden kort na de aanslagen in de Verenigde Staten. Bij de drie verdachten zijn ook vervalste paspoorten aangetroffen. Justi- :i ud kerstmaal »r wanbetaler - en 29-jarige man uit en tad heeft zijn kerstdiner jzien worden door plotse- e iczoek van de politie. De le tankte op eerste kerstdag j111 eo pompstation in Elburg 95 gulden aan benzine j reed weg zonder te beta- s. )p basis van het kenteken de politie de oplichter een uur later in zijn woning ouden, terwijl hij zijn maal zat te nuttigen. mw ontslagen i hoofddoek a* ii iosch - Een 20-jarige w uit Den Bosch heeft eer- ïrstdag aangifte gedaan liscriminatie, omdat zij I laar baas geen hoofddoek k nogen dragen op haar De vrouw werkte al vier lij een supermarkt, toen ze ns haar geloofsovertuiging lot een hoofddoek te gaan in. Haar baas accepteerde m iet en ontsloeg haar de dag en kerstmis. ngerstaking in 0 rangenis Vught ie r - Vier gedetineerden van :|n tra Beveiligde Inrichting 1 je in Vught zijn eerste kerst- SP ihongerstaking gegaan. otesteren daarmee tegen 0 ilgens hen 'inhumane' re in Nederlands strengste iirichting. Directeur B. 3|i nkamp zegt nooit in te S" op hongerstakingen. den haag/anp-gpd - Gladheid door opvriezen van sneeuw en hagel zorgde gistermiddag voor lange files gezorgd op de Nederlandse snelwe gen. In totaal stond er 120 kilometer file. Het grootst was de chaos op de A28 ter hoogte van de afslag Nieuwleusen. Daar reden ruim veertig voertuigen op elkaar in de richting Assen. Door kijkers op de tegenovergestelde rijbaan vonden ook daar ongelukken plaats. Foto: ANP/Frans Paalman (advertenties) KOR TING het bekende Nederlandse Leolux vindt u bij Van Til nagenoeg bi] nodellen. Nü kunt u profiteren van een aantrekkelijke voordeel- nal Er worden 3 topontwerpen in de leersoorten Cobra en Wapiti igf eboden tegen KORTINGEN VAN MAAR LIEFST 25%! Model BORA-BORA in leder Wapiti (alle kleuren). Fauteuil van 4195.- 2-zits van 5595.- 2.5-zits van 6320,- 3-zits van 6970.- nu 3074- nu 4176.- nu 4617.- nu 5058.- Model PUPILLA in leder Wapiti (alle kleuren) o.a 2.5-zits van 6265.- 3-zits van 7175.- nu 4738.- nu 5256.- Model BORA-BETA in leder Wapiti (alle kleuren)- Fauteuil van 4250.- 2-zits van 6155.- 2.5-zits van 6955.- 3-zits van 7770.- nu 3195.- nu 4661.- nu 5245 - nu 5752,- Oponingstljdon: Ma-Di-Wo 9.30-17 30 uur Oo-Vr 9 30-21.00 uur Za 9 30-17.30 uur Zondags gesloten Van Til bezorgt deze meubelen kosteloos in geheel Nederland DESIGNCENTRUM HEMA TEGEN INLEVERING VAN DE AFHAALCOUPON den haag/gpd - Hieronder volgt de letterlijke tekst van de toespraak die koniningin Beatrix heeft uit gesproken op eerste kerstdag: „Kerstmis is het feest van mede-menselijkheid en bezinning op het leven. In de geboorte van een Kind, teerbemind en kwetsbaar, komt God de mens nabij. Door de eeuwen heen is dit gevierd als licht in een wereld waarin veel somberheid heerst. In deze dagen beklemt ons meer dan ooit de chronische en diep gewortelde ongelijkheid op onze overvolle aarde. Mensen zijn bang en onze ker geworden; van alle kanten wordt het leven be dreigd. Fanate haat en de vernietigende kracht van het kwaad troffen de westerse wereld dit jaar met een schok die gevoelens van geborgenheid aantast en diep ingrijpt in vermeend welbehagen. Het men selijk bestaan is intens kwetsbaar en de samenle ving broos, juist waar onze moderne maatschap pij met al zijn luxe en gekoesterde zekerheden een gevoel van onaantastbaarheid heeft gebracht. Het gebrek aan eerbied voor leven èn dood en de onverdraagzaamheid van waaruit terreur wordt gevoed, confronteren ons met een gedachtengoed dat verbijstert. Gods vrede wordt immers in alle wereldgodsdiensten centraal gesteld. Respect voor de heiligheid van het menselijk leven is de hoek steen van elke religieuze moraal. In rechtvaardig heid wordt de grondslag gezien van het menselijk samenleven. Daarbij is medemenselijkheid het al gemeen aanvaarde uitgangspunt. Niettemin heeft de geschiedenis geleerd dat geen enkele religie gevrijwaard is tegen misbruik en val se verkondiging. Wanneer ideologieën en geloofs- interpretaties aanzetten tot onverdraagzaamheid, haat aanwakkeren en agressie voeden, houdt tole rantie op. Waar het algemeen belang wordt ge schaad en de rechten van de mens worden ge schonden, moet een heldere grens worden ge steld. Ten aanzien van principes en normen van de rechtsstaat kunnen geen concessies worden gedaan. Tot de beginselen van onze democratie behoren in ieder geval erkenning van verscheidenheid in levensovertuiging en respect voor geloof van een ieder. Dit verlangt een open oog voor de opvattin gen en eigen cultuur van anderen. Voor een goede verstandhouding is het nodig over en weer ver schillen te erkennen, zich in achtergronden te ver diepen en samen te zoeken naar evenwichtige verhoudingen. Dat vraagt om een dialoog waarbij niemand kan worden gemist. De problemen van deze wereld zijn zo ingrijpend dat mensen in hun onzekerheid soms verlamd ra ken. Om boven gevoelens van onmacht uit te stij gen is moed nodig en wijsheid. Tegenover daden van haat biedt wraakzucht geen oplossing. Oog om oog maakt de wereld blind. Wanneer we een andere kant op willen, dan zal gezocht moeten worden naar mogelijkheden de spiraal van vijand schap te doorbreken. Wie zich wil keren tegen het kwaad zal ook eigen verantwoordelijkheid onder ogen moeten zien. In de manier waarop wij den ken over anderen en in het omgaan met elkaar komen de waarden tot uitdrukking waarvoor wij staan. Verdraagzaamheid is een instelling die elk mens zich zelf kan eigen maken en ook een levenshou ding die van generatie op generatie moet worden doorgegeven. Respect voor de medemens vereist dat we eigen gelijk niet steeds voorop stellen. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Elkaar te be grijpen vergt veel van ons: het blijft een leerpro ces. Anderen alleen maar dulden is niet genoeg. Betrokkenheid bij het leven van onze medemen sen is wèl iets anders dan gemakzuchtig gedogen. Waar het gaat om de principes die vreedzaam sa menleven mogelijk maken kan van onverschillig heid geen sprake zijn. Het jaar dat bijna achter ons ligt, veranderde ons wereldbeeld. Bij alle welvaart werden wij ons be wust van eigen kwetsbaarheid en van de pijnlijke onvolmaaktheid in de maatschappij van vandaag. Maar het gevoel van onzekerheid heeft ons er ook van doordrongen dat de wereld er niet op vooruit gaat wanneer wij mensen met de rug naar elkaar blijven staan; uiteindelijk zijn wij op elkaar aange wezen. Saamhorigheid geeft de kracht om wan hoop te boven te komen en weerstand te bieden tegen het kwade. Veiligheid vindt een mens in gemeenschap met anderen. Het komt er op aan niet toe te geven aan gevoelens van machteloosheid maar samen inspi ratie te vinden in naastenliefde. Met de naaste verbonden rijn geeft ongekende kracht. Vertrou wen herstellen kan alleen samen, in de overtui ging dat niet haat en geweld het laatste woord hebben maar liefde. Dat God ons mensen tege moet komt in het Kerstkind bemoedigt en sterkt ons in de overtuiging dat uiteindelijk het goede heersen zal tussen mensen en dat wij zijn opge nomen in een geschiedenis die verder reikt dan de bedreigingen van vandaag. Kerstmis is de bezege ling van Gods belofte dat wij veilig rijn bij Hem en dat Hij ons wil laten delen in Zijn vrede op aarde. Ik wens U een gezegend Kerstfeest." (advertentie) Als het vuurwerk straks de lucht in gaat is uw keuken wéér een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laten vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn. Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar: het SieMatic Keukenideeënboek. 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen), Leiderdorp, lel. 071 - 541 2615 tie verdenkt de mannen ervan dat ze een aanslag beraamden op een Amerikaans doel in West-Europa. Ze zouden een in België verblijvende Tunesiër van valse reisdocumenten hebben voorzien. Deze ex-profvoetballer Trabelsi heeft bekend dat hij een zelfmoordaanslag wilde uit voeren. Volgens de in Frankrijk vastzit tende Algerijn Djamel Beghal, die volgens Justitie nauwe ban den met de organisatie van Bin Laden heeft, was de Amerikaan se ambassade in Parijs het doel wit. Rijswijk/ANP - Geweld heeft rond de kerstdagen vier mensen het leven gekost. Op eerste kerstdag werden twee mannen doodgeschoten; een in een dis co in Dordrecht, een ander na een caférurie in Den Haag. Dinsdag overleed een man uit Budel-Dorplein. Hij was bij een ruzie met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. In Rot terdam werd maandag een man doodgestoken. De politie vond het slachtoffer in rijn woning. COMMENTAAR Terwijl alle ogen op Afghanistan blijven gericht, dreigt even verderop de spanning tussen aartsrivalen India en Pakistan gevaarlijk te escaleren. Heftige oorlogsretoriek valt na de aanslag door moslimfundamentalisten op het Indiase parle mentsgebouw vooral in New Delhi te beluisteren. India heeft langs de grens met Pakistan een grote troepenmacht samen getrokken en de druk op het bewind van generaal Musharraf opgevoerd. Bleef het geweld de afgelopen dagen nog beperkt tot wat licht wapengekletter, beide kernmachten dreigen elkaar in middels met raketten te bestoken. Sinds India en Pakistan in 1947 onafhankelijk werden, voerden rij drie keer oorlog met als belangrijkste inzet de deelstaat Kashmir. Een nieuwe oor log zou catastrofale gevolgen kunnen hebben voor de al ge spannen internationale verhoudingen en in het bijzonder voor de oorlog tegen het terrorisme, waarbij Pakistan voor de Amerikanen als sleutelland fungeert. Zouden de twee el kaar met kernwapens te lijf gaan, dan zou dit regionale con flict weieens uit kunnen groeien tot een van de grootste be dreigingen van de wereldvrede sinds de Tweede Wereldoor log. India eist de uitlevering van de leider van de militante mos limgroep Jaish-e-Mohammed, die het voor de aanslag ver antwoordelijk houdt. Pakistan heeft de man inmiddels aan gehouden, maar omschrijft de terroristen nog altijd als vrij heidsstrijders. Uitlevering aan India zit er niet in. De Ver enigde Staten lijken met de plaatsing van twee belangrijke bevrijdingsbewegingen in Kashmir op de internationale lijst van terroristische organisaties de kant van India te kiezen. De situatie zou echter beter gediend rijn met een onpartijdig opererende Amerikaanse regering. Het gevaar is reëel dat de jacht op Bin Laden voor de Amerikanen een dusdanig 'oog verblindende' prioriteit heeft, dat regionale conflicten alleen nog in termen van vóór of tegen het internationale terroris me worden geanalyseerd. Deze grove versimpeling van de werkelijkheid kan ernstige gevolgen hebben voor de wereld vrede. IN MEMORIAM den haag/gpd - Met het overlij den van oud-premier en oud-pre sident van de Nederlandsche Bank prof. dr. Jelle Zijlstra (83), af gelopen zondag, heeft Nederland een 'markant figuur" verloren, een 'warmvoelend mens' die in staat was 'moeilijke dingen een voudig uitte leggen'. Politici en economen roemen in een reactie op zijn overlijden alom zijn intelli gentie en memoreren zijn grote invloed op politiek en econo misch gebied. Zijlstra, van ARP-huize, was mi- nister-president van november 1966 tot april 1967. Daarvoor was hij minister van economi sche zaken (1952-1959) en mi nister van financiën (1959-1963) Daarna zat hij tot 1966 in de Eerste Kamer. Na rijn premier schap was hij tot 1981 president van de Nederlandsche Bank. Volgens premier Kok was Zijl stra een van de knapste naoor logse economen van Nederland. „Zijn grote vermogen tot relati veren combineerde hij met een aan onverzettelijkheid grenzen de onverstoorbaarheid", aldus Kok. „Hij was plezierig in de omgang en in staat om moeilij ke dingen eenvoudig uit te leg gen. Hij heeft als wetenschapper en als politicus aan ons land grote diensten bewezen." Volgens Kok klopt het niet dat Zijlstra a-politiek was, zoals veelal wordt beweerd. „Dat kun je niet rijn als je zolang in de politiek hebt gezeten zoals hij. Aan anderen heeft hij geleerd dat degelijkheid voorop staat in de politiek. Je moet daarin zeker ook meeslepend rijn. Maar als het geld niet op orde is ben je niet deugdelijk bezig", verwijst Kok naar de Zijlstra-norm die in Jelle Zijlstra. Foto: ANP de politieke jaren van ARP'er fu rore maakte. Zijlstra was een voorstander van sobere sociale voorzieningen, een sterke gul den en gezonde overheidsfinan ciën. De huidige president van de Ne derlandsche Bank Wellink maakte Zijlstra jarenlang mee in diens hoedanigheid als bank- president. Wellink herinnert zich zijn spreekwoordelijke zui nigheid. Bij een etentje merkte Zijlstra op dat hij de laatste keer betaald had. Dus was nu ie mand anders aan de beurt. Maar hij had dat ene etentje he lemaal nooit betaald, aldus Wel link. Volgens hem genoot Zijl stra 'van de politiek maar hield hij van de bank'. Een zeer principiële man, zegt oud-premier De Jong die Zijlstra meemaakte als vriend en als collega. „Hij was heel gelovig, erg gereformeerd met de princi pes die bij zo'n gelovig man paste." Maar volgens De Jong golden die principes vooral hemzelf en was hij niet star als het anderen betrof. Voor CDA-ffactieleider Balke nende was Zijlstra een 'groot voorbeeld'. Balkenende heeft met hem samengewerkt via het wetenschappelijke bureau van de partij. „Een scherp analyti cus, een warme persoonlijkheid en een bescheiden mens. Hij bleef in de politiek een beetje de wetenschapper." Tot op hoge leeftijd bleef Zijlstra zich voor het CDA, waarin de ARP is op gegaan, inzetten, aldus Balke nende. KVP-politicus Schmelzer vond Zijlstra een 'man van groot for maat'. Door Schmelzers toe doen viel het kabinet-Cals (KVP, ARP en PvdA) in 1966. Schmel zer en een Kamermeerderheid waren het niet eens met het fi- nancieel-economisch beleid. Zijlstra werd na deze Nacht van Schmelzer premier van een tus sentijds kabinet. Dat kon Schmelzers goedkeuring wel wegdragen. „Nadat de eerste kruitdampen waren opgetrok ken, kwam er een man met ge zag op juist dat gebied, met een beleid om de zaken gezond te maken. Zijlstra kon niet alleen hoofd- van bijzaken onderschei den, hij kwam snel tot de kern van de problemen en tot oplos singen." De laatste jaren woonden Schmelzer en Zijlstra in dezelfde flat in Wassenaar. „Ik herinner me dat Zijlstra, die verzot was op orgelmuziek, en rijn vrouw hier kwamen wonen. Mijn vrouw ging hen met een fles Sonnema welkom heten. Ze za ten nog helemaal tussen de do zen. Mijn vrouw zei: 'Als jullie zijn ingericht, dan drinken we hem samen'. 'Ok', zei Zijlstra, 'Maar we rijn al ingericht!' Het enige wat te midden van al die dozen al klaarstond, was rijn or gel! Hij was trouwens net zo'n Bach-liefhebber als ik." (advertentie) Op 31 december verwerken de banken geen betalings opdrachten als gevolg van een besluit van de Europese Centrale Bank. Ook spoedopdrachten worden die dag niet verwerkt Dit heeft gevolgen voor betalingen die nog in 2001 bij de Belastingdienst binnen moeten zijn. Om een boete wegens te laat betalen te voorkomen, moeten uw girale betalingen uiterlijk op vrijdag 28 december bij de Belastingdienst zijn bijgeschreven. Dit geldt ook voor automatische incasso's. Pnmacheques moet u uiterlijk op 27 december aan de Belastingdienst aanbieden. Deze pnmacheques zijn overigens uiterlijk geldig tot 1 januari 2002. Wel kunt u tot en met 31 december contante betalingen doen op het postkantoor. Overieg met uw bank bij twijfel over de uiterste datum waarop uw betalingsopdracht nog verwerkt kan worden. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3