Jonge A-rijders komen eraan jretha Smit wil met zus Jenita naar de Spelen SPORT Hekkensluiter Fortuna Sittard zoekt samenwerking met grote club Nederlanders stellen teleur in St. Moritz Raymond Bottse naar Rotterdam Basketbal o z Heideman pakt nationale titel cc R9 Juffermans Archieffoto: Hogewoning ffermans voert iil-ploeg aan termeer - Cees Juffermans rt de shorttrackploeg aan op 11,12 en 13 januari in !ioble deelneemt aan de Eu- se titelstrijd. In het indivi- e toernooi krijgt de Stomp- »r, die als enige Nederland- lorttracker op de Olympi- i Spelen actiefis, gezel- ap van Otto den Braver en enaar Dave Versteeg. Voor ndividuele vrouwentitel- je d zijn Anouk Wiegers, Anke tul nie Landman en de in Lei- dorp woonachtige Melanie ange aangewezen. Voor de ssingswedstrijden heeft dscoach Yves Nadeau bij de ■Éinen Juffermans, Den Bra- Versteeg, Jeroen Huiskamp I taut Alsemgeest geselec- d, en bij de vrouwen Wie- Landman Melanie de Lan- Maureen de Lange en Ma- eLootsma. pels wil gmario de Janeiro - De Italiaanse i Napels, uitkomend in de >B, heeft Romario een aan gedaan. De oud-PSV'er was eizoen in de Braziliaanse ipetitie topscorer met 21 Ipunten. De speler van Vas- la Gama heeft ruzie met zijn Üge club over de betaling premies. Hij zou nog meer 4 miljoen euro (ongeveer 9 oen gulden) te goed heb- De oud-speler van Barce- zegt dat hij alleen bij Vasco lama blijft als hij een groot van de verschuldigde som [t uitbetaald. Hij overweegt iet aanbod van Napels in te als dit niet gebeurt. lach Benfica eg na kritiek dn - Antonio 'Toni' Olive- K:ft zijn functie als coach Portugese voetbalclub a neergelegd. De 55-jari- ner nam zijn besluit we- - iue tegenvallende presta- van zijn team en de zware ek van de aanhang. Bca neemt in de Portugese petitie slechts de vierde in achter Sporting, Boa- lenFC Porto. ;ma niet ar EK mer - Schaatser Rintje Rits loet niet mee aan de Euro titelstrijd allround. De legt zich de komende tijd dig toe op de 1500 meter, ie discipline plaatste hij voor de Olympische Spe- lutger Elsinga, eerste re- vervangt Ritsma in Erfurt. :K wordt in het eerste einde van januari gehou- Ritsma verklaarde de ko- de tijd te willen gebruiken pure snelheidstraining. Hij daarom het NK sprint. sittard/gpd - Fortuna Sittard staat op het punt een samenwerkingsverband af te sluiten met een topclub. Hoewel de Limburgse club meer dere ijzers in het vuur zegt te hebben, ver wacht algemeen directeur Theo Mommers de vaste relatie begin januari bekend te kunnen maken. De namen van de potentiële 'verloof den' houdt Mommers angstvallig geheim. „Er zijn vier lijntjes met topclubs uit Nederland, België, Duitsland en Engeland. Het gaat om een heel intensieve vorm van samenwerking waarvan de uitwisseling van spelers en trai ners deel uit maken.'' Volgens Mommers is het samenwerkingsver band cruciaal voor de continuïteit van Fortu na. „Belangrijk is dat daarbij uitgegaan wordt van een verblijf van Fortuna in de eredivisie." Waarschijnlijk schiet de toekomstige partner de gedoodverfde degradatiekandidaat al op korte termijn te hulp. Nieuwe spelers moeten de selectie van Fortuna versterken. Dat erkent ook Mommers, hoewel hij weigert het achter ste van zijn tong te laten zien. „We gaan niet over een nacht ijs. Ik ben al vanaf augustus op zoek naar een geschikte partner die ook qua cultuur en visie bij Fortuna past. Anderlecht is een van de namen die genoemd worden. Het gerucht wordt gesterkt door be richten in de Belgische media die melden dat de hekkensluiter van de Nederlandse competi tie interesse zou hebben voor spelers van het tweede van de Brusselse club. Mommers: „We hebben al het hele seizoen contact met Anderlecht, net zoals we bij tal van andere clubs inventariseren welke spelers eventueel beschikbaar zijn. Daaruit mag je niet meteen de conclusie trekken dat Ander lecht de belangrijkste kandidaat voor een sa menwerking is." PSV is mogelijke de Nederlandse club waarop Fortuna de ogen heeft gericht, al wenst Mom mers ook daar geen enkele mededeling over te doen. Een samenwerking met de Eindhovena- ren is opmerkelijk, omdat ook eerste-divisie- club MVV naar de hand van PSV dingt. st moritz/dpa - De 18-jarige Ja panse schansspringer Teppei Takano heeft met gemak de 90ste editie van de kerstwed strijd in Sankt Moritz gewon nen. Takano vestigde in het eve nement meetellend voor de Continental Cup een schansre cord met sprongen van 103,5 en 101 meter. Met een waardering van 261 punten eindigde hij ruim voor zijn landgenoot Hiro- ki Yamada (244) en de Sloveen Blaz Vrhovnik (238). De wedstrijd verliep teleurstel lend voor de Nederlanders. Niels de Groot werd vijftigste met sprongen van 77 en 73,5 meter. Boy van Baarle en Jeroen Nikkel kwamen niet eens door de kwalificatie. Dat was een te genvaller met het oog op de voorbereiding van de Vierschan- sentoemee, die 30 december in Oberstdorf begint. Waarschijn lijk mag alleen Ingemar Mayr meedoen aan de vier beroemde wedstrijden. Hij deed niet mee in Sankt Moritz. Alleen Mayr doet het op het moment goed", zei bondscoach Horst Tielmann. „Ik weet zeker dat hij in januari bijzondere din gen gaat laten zien. Bij de ande ren gaat het absoluut niet zoals ik wil. Ze zijn qua kracht en atle tisch vermogen vooruit gegaan, maar hebben veel problemen met de techniek en de psyche. Dit olympische jaar zou bijzon der voor ze moeten zijn, maar de resultaten zijn niet goed. Ik weet eigenlijk niet welke kant ik nu met ze op moet." De Groot, Nikkel en Van Baarle krijgen morgen een laatste kans bij de Continental Cup in Engel berg. Alleen als een van hen overtuigt, wil Tielmann een tweede man meenemen naar de Vierschansentoernee. De coach heeft nog een troef achter de hand. Hij hoopt op snelle natu ralisatie van de 18-jarige Chris- toph Kreutzer, een Oostenrijks talent met een Nederlandse moeder. „Hij is een grote. De aanvraag voor een paspoort is in behandeling en ik heb goede hoop dat het binnen twee we ken geregeld is." Rotterdam - Rotterdam Basket bal heeft niet lang getreuzeld met het aantrekken van een nieuwe coach. Nog geen week nadat Ronald Wolfs het bij de eredivisionist voor gezien hield, presenteert Gunco Raymond Bottse als nieuwe oefenmeester. De 38-jarige Bottse heeft als speler zijn sporen verdiend in het basketbal, maar als coach is de 103-voudige international een groentje. „Dit is mijn eerste club op eredivisieniveau. Maar ik heb de diploma's en heb jeugd getraind en selecties in het rayon." De in Paramaribo geboren Bott se, die in de eerste divisie bas- ketbalt bij het Dordtse Rowic, las vorige week dat Wolfs er mee ophield in Rotterdam en dacht meteen: die job ambieer ik. Om dat ook de selectie van Rotter dam Basketbal Bottse op een voorkeurslijstje had staan, kon het bestuur van Gunco snel handelen. „Vrijdag zaten we voor het eerst rond de tafel en zondagochtend hebben we het rondgemaakt", aldus Bottse. „Ik zit bijna elke thuiswedstrijd op de tribune." Daarom weet de oud-speler van onder meer RZ, leper (België), Den Bosch en Goba wat er aan schort bij de slecht presterende Rotterdam mers, die voorlaatste staan op de ranglijst. „Ik leg het accent op discipline. De organisatie in het veld klopt niet op de mo menten dat het erom gaat span nen." Bottse heeft geen eisen gesteld omtrent het aantrekken van nieuwe spelers. „Er is geen geld. Met deze spelers moet het ge beuren. Er zit veel potentie in het team. Rotterdam basketbal past in mijn beeld van een pro fessionele club." De coach, die ook nog in Amerika voor het Saint Peter's College speelde, blijft tot het einde van het sei zoen, maar heeft de intentie om zich langer aan de Rotterdamse ploeg te verbinden. „Als je iets wil opbouwen, moet je langer blijven. Maar eerst moeten we kijken of we bij elkaar passen." Op 5 januari coacht hij zijn eer ste wedstrijd. Dan staat in Weert het treffen tussen Weert en Rot terdam op het programma. Jan Maarten Heideman (rechts) is op weg naar de nationale titel. Links naast hem schaatst Peter de Vries. Foto: ANP/Eric Brinkhorst deventer - De tijd dat mara thonschaatsers uit de leidse re gio aanspraak maakten op po diumplaatsen bij een Neder lands kampioenschap op kunstijs is niet meer. dat werd gistermiddag onderstreept tij dens de spectaculaire titel strijd in Deventer. Maar er is reden voor hoop. van de zes regionale a-rijders die zich in de sprint onder de top-25 schaarden, staan er drie aan het begin van een carrière in het elitekorps. - Smaakmakers in de achterlig gende jaren waren Ruud Borst en Heiik Angenent. De 'beer uit de Leiderdorpse Bospolder, die verhuisde naar het Friese Sint Nicolaasga, werd vorig jaar derde en zegevierde in 1999 op het ovaal van De Scheg. Dit keer offerde hij zich op die ijsvloer op voor zijn ploegmaat, goudhaan tje Jan Maarten Heideman. An genent stond als Alphenaar twee keer op het ereschavot: in 1993 (brons) en 1996 (zilver). Als in woner van Woubrugge greep de winnaar van de laatst verreden Elfstedentocht tijdens de voor gaande twee edities opnieuw zilver. Ook hij vertolkte dit keer - zonder succes - de rol van meesterknecht. Met de Fransman Cédric Mi- chaud als grote afwezige in het veld rolde één naam uit het fa vorietenkokertje: Heideman. De rassprinter uit Oldebroek kende een matig voorseizoen, maar hervond zijn 'oude' vorm. Twee overwinningen in de week van The Greenery Six gaven hem vertrouwen in een tweede NK- zege op rij. In Deventer hield de fysiotherapeut ondanks kansrij ke vluchtpogingen het hoofd koel. De Wehkamp-troef werd gebracht door Borst, eiste in de slotronde de koppositie op en stond deze niet meer af. In zijn kielzog finishten na 150 toeren Erik Huizebosch en de verras sende Andres Landman als tweede en derde. Stompwijker Joost Juffermans tekende voor de beste klassering onder de regionale deelnemers: 13de. „Ik zat in het goede rijtje", aldus de 26-jarige debutant. „Stam reed naar voren, ik stapte naar buiten en kon perfect ach ter hem mee. Met mijn snelheid zit het uitstekend. Dat komt om dat ik bij Theo Vergeer train met jongens als Jan Dirk Corts en Martijn van Es. Daar leer je veel van, én ik profiteer van de goede sfeer in onze ploeg." Juffermans was tijdens de eerste serieuze ontsnapping van de dag al van de partij. „Ze vlogen er meteen als jonge honden in. Het was even verschrikkelijk zwaar, maar ik zat er goed bij. Dat verbaasde me, want ik had van de week last van kou op m'n longen." Die vroege vluchtgroep werd in- gerekend dankzij de niet verte genwoordigde TVM-formatie. Angenent, Peter Baars en 'kop man' Miel Rozendaal - hij leek in de finale met Stam en Hans van de Wetering de medailles te gaan verdelen, maar werd bijge haald - zagen al hun inspannin gen niet beloond. Ploegleider Gé Wijnands van Pe ter van Vliet-Amstgeld kon geen fraaie scenario's koesteren. Kort tevoren was Lars Hoogenboom tevergeefs met enkele collega's de dans ontsprongen. Juffer mans: „We hebben een jonge ploeg en worden goed begeleid. Gé verlangt niet veel, legt geen druk op. Lars en ik moeten nog groeien. Hij vraagt ons alleen zo veel mogelijk voorin te blijven. Als er dan een slag valt, zit er misschien één van ons bij." Ploeggenoot Ubbo Kuper kon tijdens het NK geen vuist ma ken. „Maar met hem hebben we een specialist voor natuurijs in huis." Vlak achter Juffermans passeer den Koudekerker Corts (16de) en Stompwijker Van Es (17de) de eindstreep. Hoogenboom reikte voor eerste jaars Ralf Zwitser uit Katwijk (24ste) en Warmonder René Vergeer (25ste) tot de 23ste plaats, maar had meer verdiend. „In het begin zat ik met twee ontsnappingen mee. Daarna lie pen mijn benen vast. Ik heb rondenlang achterin moeten rij den", aldus de 23-jarige A/ener'. „Ik wilde me nadrukkelijk laten zien. Vorig jaar was een leerjaar, nu moet er iets gebeuren. Al had ik geen hoge verwachtingen van het NK. Die kampioenschappen zijn keiharde wedstrijden, die mij in het verleden niet zo best zijn afgegaan. Maar als ik dan die Landman, die net als ik tweedejaars is, op het podium zie staan, dan denk ik: dat wil ik ook. Nee: dat kan ik ook." Mariëlle Verstegen Wter - Het bloemenmeisje >uveen. Of de nieuwe ijsko- n. Gretha Smit heeft er haar dubbele olympische 11 ificatie een heleboel namen l41 ikregen. Gisteren ging ze op ï~j lude voet verder. Smit (25) 3' I voor de derde maal op rij ,f' ïrlands kampioene mara- 42 schaatsen. 6] had zelf aangegeven graag illen rijden in Deventer. Ze het marathonschaatsen ineens aan de kant zetten, voor is haar relatie met de thon te lief. Ook al leverde opzienbarende flirt met het ibaanschaatsen haar een inbarende buit op: olympi- kwalificatie op de drie en ilometer. Het hele jaar is al toonaangevend in de 1 Cup. En als er titels te ver- I. dan is ze er graag bij. venter pakte de Rouveense ,ert en voor de derde keer op ai i nationale titel. Hoe mak- te^ het haar allemaal ook af e gaan, Smit weet dat ze er voor moet doen. Gisteren Rl ze voor de wedstrijd zelfs v lus. „Het lijkt allemaal alsof ft l wel eventjes doe. Maar zo het natuurlijk niet." moet het voor de andere onschaatsters frustre- zijn als Smit meerijdt, veel valt er dan niet meer en. Ook gisteren niet, in tionale titelstrijd over zes den. Lieke Splinter kon tijd aanklampen, nam met een ronde voorsprong op het peloton. Maar ook zij moest Smit uiteindelijk laten gaan. De Rouveense mocht opnieuw het hoogste schavot van het podi um beklimmen. En onder luid applaus de gouden medaille in ontvangst nemen. Dat haar populariteit de laatste dagen enorm gestegen is, on dervond Smit in De Scheg aan den lijve. Iedereen wilde graag een handtekening van de nieu we schaatsvedette. Haar krabbel was hét collectorsitem van handtekeningenjagers. Mensen stootten elkaar aan, als ze voor bij kwam. „Kijk, daar heb je Gre tha Smit." De Rouveense vond het mooi, maar zal niet bezwijken onder alle aandacht. Daar is ze te nuchter voor. Vandaag gaat ze met zwager en ploeggenoot Erik Huizebosch, die haar zaken be hartigt, om de tafel zitten met KNSB topsportcoördinator Ab Krook. Om te bespreken wat mogelijk is voor Salt Lake City. „Zelf zou ik graag willen dat mijn zus Jenita meegaat naar de Spelen. We kunnen samen trai nen. Maar mocht het niet kun nen, dan kan ik ook met een an dere ploeg mee. Ik pas mij wel aan." Ook Erik Huizebosch laat de Weissensee en het open Neder lands kampioenschap NK in Zweden graag schieten voor een reis naar de Winterspelen. „Ik denk dat het voor Gretha heel belangrijk is dat ze daar niet op eens met allemaal vreemde jon gens en meiden zit. Een paar vertrouwde mensen om haar Gretha Smit stond ook in Deventer op het hoogste podium. Foto: ANP/Eric Brinkhorst heen is toch wel prettig. Daarom wil Jenita sowieso en ik mis schien ook wel mee. Dit is alle maal ook zo apart en onver wachts, daar wil ik de wedstrij den in het buitenland wel voor laten schieten. Die rijden we volgend jaar wel weer." Of het mogelijk is om met Gre tha Smit mee naar Amerika te reizen, weet Huizebosch nog niet. „We kunnen wel een hele boel willen, maar we weten niet of het kan. De regels zijn daar behoorlijk streng, zeker na die aanslagen in de VS. Je kan niet zomaar iemand meenemen. Daarom hebben we ook dat ge sprek met Krook. Om te horen wat mag en wat moet." Naam: Anne Brouwer. Leeftijd: 19 jaar. Woonplaats: Leiden. Beroep: studente geschiede nis. De verandering: volleybalta lent Anne Brouwer verruilde deze zomer tweededivisionist Gemini /Kangeroes voor eredi visionist Sfiedrecht Sport. Mijn hele tijdsche- ma is veranderd. Ik stop veel meer energie in het volleybal. Het is nog steeds drie keer in de week trainen en op zaterdag spelen, maar de trainingen duren drie uur en ik moet per dag drie uur reizen. Het is de moeite meer dan waard. Volleybal was een leu ke hobby, mijn studie stond voorop. Ik kon nog wel eens een training afzeg gen, maar nu wijkt alles voor de sport en staat de studie op een laag pitje. De universiteit heeft wel een goede topsport- regeling. Via mijn studiecoördinator kan ik bijvoorbeeld tentamens verzetten en als ik een jaar langer nodig heb, worden mijn boeken en collegegeld be taald. En ik heb ab soluut een jaar extra nodig. Ik train bij voorbeeld op woensdagmiddag en dat is juist de dag van de verplichte colleges van het tweede jaar. Ik moet UI O Z cc vroeg weg en ik kom 's avonds laat thuis. In de aanloop naar het sei zoen ben ik veel weekends weggeweest en dan is er nog de promotie naar de vereni ging toe in de vorm van cli nics. Volgend jaar gaan we nog meer trainen. Spelen in de eredivisie brengt sportief meer dan wat ik ervan verwacht had. Ik dacht geen punt te spelen en nu sta ik er soms een halve set in. Ze zeggen dat het drie jaar duurt om aan het niveau te wennen. De gemid delde eredivisiespeelster is rond de 26 jaar en ik ben pas 19. Het gaat allemaal zo veel sneller en harder. Het verschil met de tweede divisie is niet te beschrijven. Ik ben nu drie maanden bij Sliedrecht en voor het eerst kan ik een be paalde oefening doen zonder er bij na te denken. Als je uit de tweede divisie komt, is het ookihelemaal het einde om Europa-Cupwed strijden mee te maken. In Slo venië werden we in het begin van het seizoen uitgeschakeld in de Topteams Cup, maar vo rige maand hebben we het kwalificatietoernooi om de CEV Cup in Portugal gewon nen. In januari spelen we de achtste finale tegen het Russi sche Belakova. Het ligt tussen Moskou en Siberië in en de temperatuur is er 28 graden onder nul. Het is een vlucht van zeven uur en een trip van vijf dagen voor een wedstrijd van an derhalf uur. En de week erna donderdag TJ DECEMBER 2001

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21