Hoe overleef je een nieuwjaarsreceptie GESPREK VAN DE DAG Vrouw wint wetenschapsquiz Nooit geboren kinderen Vermoeiende tweede kerstdag De loopbaan van zangeres MARIAH CAREY dreigt steeds verder in het slop te raken. Na het floppen van haar laatste cd 'Glitter' en de gelijknamige film waar in de de zangeres de hoofd rol speelde, wil platen maatschappij EMI van haar af. De Los Angeles Times schreef gisteren dat EMI- label Virgin Records de 31- jarige zangeres een fors be drag heeft geboden om het contract met haar te mogen verscheuren. In april haal de Mariah Carey nog alle kranten met haar nieuwe over eenkomst met Virgin, die haar 118 miljoen dollar ople verde. Daarvoor moest ze behalve singles en videoclips vier albums maken. Virgin zit daar niet meer op te wachten omdat er van Glitter, Carey's eerste cd onder de paraplu van dit label, slechts 2 miljoen over de toon bank gingen. Haar cd 'Music Box' uit 1993 was nog goed voor 20 miljoen verkochte exemplaren. De Braziliaanse emeritus-hoogleraar José Luis Pereira Passos heeft de afgelopen dagen 72 uur en twee minu ten achtereen een college gehouden over VREDE. Vol gens de 62-jarige cl?\".:cu3 is nog nooit iemand zolang aan het woord gewee-* De langste toespraak tot nu toe was een rede van de Cubaanse leider Fidel Castro die zijn gehoor zeven uur achtereen probeerde te boeien. Pereira Passos zegt dat hij zijn recordpoging niet alleen heeft ondernomen om in het Guinness Book of Records te komen, maar ook om de aandacht van de wereld te vestigen op het geweld en het gebrek aan solidariteit tussen de volkeren. De DEENSE KONINGIN Margaretha II heeft bij een val twee ribben gebroken. Het konink lijk huis heeft gisteren gemeld dat het geen gecompliceerde breuken zijn. De 61-jarige vorstin voelt zich ondanks het letsel in staat haar verplichtingen na te komen, aldus de ver klaring. Zo zal ze op de laatste dag van het jaar net als in andere jaren haar Nieuwjaars toespraak houden. Koningin Margaretha viel in kasteel Marselisborg in Aarhus, dat 200 ki lometer ten noordwesten van Kopenhagen ligt. De koninklijke familie brengt daar tradi tiegetrouw de kerstvakantie door. Een 51-jarige Amerikaan die op kerstvakantie is in Zweden loopt, omdat hij een plaatselijke KERST TRADITIE verkeerd heeft begrepen, het risico aan zienlijk langer te moeten blijven dan de bedoeling was. De man kan tot maxi maal twee jaar cel veroor deeld worden omdat hij in Gaevle, 170 kilometer ten noorden van Stockholm, een daar traditionele kerstversiering in brand heeft gestoken. De inwo ners van Gaevle zetten hun kerstviering ieder jaar luister bij dooreen zes meter hoge geit van stro te maken en dit gevaarte op een prominente plek neer te zetten. De laatste jaren, echter, wordt de geit tel kens door vandalen in brand gestoken. Dat de geit in vlammen op gaat, is dus bijna een traditie geworden, maar niet een waar de inwoners van Gaevle blij mee zijn. Het blijft een overtreding, al dus de politie, ook als de dader denkt dat hij vol gens een bepaalde tradi tie handelt. Een PAPEGAAI heeft de bewoners van twee woningen in Utrecht een natte kerst bezorgd. De eigenaar had het beest maandag los door zijn huis laten vliegen en was vervolgens weggegaan. Toen bij de benedenburen water langs de muren stroomde, werd de brandweer ingescha keld. Die trof een openstaande wasmachinekraan aan vlak naast de kooi van de papegaai. Omdat er niemand in de woning was, gaat de Utrechtse brandweer ervan uit dat de papegaai zich bij gebrek aan aanspraak aan de keaan heeft vergrepen. Schade: 10.000 gulden. MENSELIJK STEPS, de afgelopen vijf jaar een van de succesvol ste hitparadegroepen van Groot-Brittannië, stopt er mee. Het vijftal, Faye, Claire, Lisa, H en Lee, liet gisteren weten dat het de tijd rijp acht voor nieuwe uitdagingen. De zang groep, een creatie van de producers Pete Waterman en Steve Jenkins, slaagde erin met twaalf opeenvol gende singles de top 5 te halen. De grootste hit was het twee jaar oude Trage dy. Het onlangs versche nen verzamelalbum Gold kwam van niets op de eer ste plaats van de Britse cd-verkooplijst terecht. Geruchten over het uit eenvallen van Steps de den al weken de ronde. De Belgische PRINS LAURENT is op de avond van eer ste kerstdag het slachtoffer geworden van een inbraak. Onbekenden drongen het huis van de jongste zoon van koning Albert II en koningin Paola binnen en namen ju welen mee. Het huis van de prins staat in Tervuren bij Brussel. De 38-jarige Laurent staat bekend als enigs zins labiel. Hij werd enkele jaren geleden korte tijd in een inrichting opgenomen. In mei besloot de Belgische regering hem een overheidstoelage toe te kennen. De prins ontvangt nu jaarlijks 600.000 gulden, evenveel als zijn zus Astrid. Tot dan moest de prins zien rond te komen van zijn salaris als voorzitter van een milieu-in stituut. NWO-woordvoerder Hein Meijers was er heel resoluut over, misschien zelfs een beetje opgelucht: eindelijk, na jaren, hebben de manne lijke deelnemers weer eens beter gescoord dan de vrou wen bij de jaarlijkse Natio nale Wetenschapsquiz, ge organiseerd door NWO en VPRO. Daar moet dan wel bij worden aangetekend dat de winnaar desondanks een vrouw was: de verpleegkun dige I. van den Heuvel uit Oss, de enige deelnemer met nul fouten. De quiz bood, zoals ook voorgaande jaren, een amu sante mengeling van zuivere natuurwetenschap en prak tische kennis. Zo blijkt uit de uitslag opmerkelijk ge noeg dat je voor het hierbo ven al vermelde stukje vlees qua malsheid beter bij een mannelijke kok kunt zijn, maar voor een smakelijk lapje juist bij een vrouwelij ke. Mannen weten namelijk beter dan vrouwen dat het advies van de oude Griekse wijsgeer en natuurweten schapper Aristoteles om een biefstukje eerste stevig aan te braden opdat het vocht behouden blijft, je reinste onzin is. Hoe heter je het vlees braadt, hoe meer vocht het verliest. Daar staat tegenover, concludeert de jury, dat heet aanbraden wel voor een krokant laagje met een 'interessante chemische samenstelling' zorgt en dat vinden veel vleesliefhet juist weer erg smakelijk Quizmaster Wim T. Sch pers maakte er zoals elk op de tv weer een heel takel van, met pruttelei vleeslapjes, rondvliege tennisballen en veel g der met water natuurli Aan het eind van de als mer chaotische uitzeni bleken de burgemeestei van Amsterdam en Roti dam de hoogleraren nip hebben verslagen. Zij hi meer met politieke dan wetenschappelijke mid len: bij twijfel kozen de stuurders uit de multipl choicemogelijkheden si vast voor de 'B' van 'bu meester', een compron beleid dat wonderwel i pakte, mede doordat di hoogleraren bij het bea woorden van de laatste vraag (welke vijver leve beste spiegelbeeld, een een witte bodem, eeni een zwarte bodem of ei met troebel water), die proefondervindelijk mo ten onderzoeken, helaa voor een theoretische li dering kozen, in plaats gewoon te kijken, watd burgemeesters wel ded Het leverde een voordi tenschappers pijnlijke i derlaag op, de eerste sii 1994. Martijn Hover drie, vier kinderen als het even kan. Het verschijnsel valreep moeder, 35-plusvrouwen die alsnog monter aan gezinsvorming beginnen, neemt in omvang toe. Een ontivikkeling met zorgelij ke medische en sociale aspecten die door de betrokkenen monter worden genegeerd. Hetgeen ook tot uiting komt in de opmerking van Laurentien Brinkhorst die voor haar huwelijk met prins Constantijn bekende drie kinderen te willen. Als je 35 bent, dan is het kort dag om die plannen te verwezenlijken. Gezinsvorming is zo favoriet dat het in tien jaar tijd het aanzien van onze samenleving heeft veranderd. Overal in het straatbeeld dikke buiken, baby's, buggy's. Een heel gangpad voor babyvoed- selen aanverwante artikelen in supermarkten. Gouden tijden voor zaken als Prénatal die baby- en peuterartikelen niet aange sleept krijgen. De hausse in voortplanting heeft ook de overheid niet (willen) voorzien. Je moet als je tien dagen zwanger bent je kind opgeven vooreen crèche, als het net geboren is vooreen school, en de kans is groot dat het dan al op een wachtlijst komt. Onlangs beklaagde Nel Barendregt, schrijver en televisiemaker, zich in de Volkskrant over het oerwoud van kinderzitjes, maxi- cosy's en speelgoed dat haar wegen in het naburig park kruist. Ze vindt baby's maar 'opdringerige netplanten'. De trots van moeders 'ook al is die baby een aangereden eend of een gremlin' snapt ze niet. Barendregt vindt dat jonge mooie meiden door het moederschap 'een schokkende metamorfose ondergaan, alsof er een tram over heen gereden is'. En: Ze lopen als dronken nijl paarden, dragen hun vulva op hun knieën en de klemspanning van hun schoot is geknapt'. Ze brandt de mythe van het ouderschap met alle haar beschik bare verbale napalm af. Aan het eind van haar verhaal bt ze blij te zijn zich niet te hoeven bezighouden met de vrai zelf kinderen wil. Ze heeft geen baarmoeder. Dat verklaatl De keus kinderloos te blijven is lang als een grootgoed vo vrouwen verdedigd. Maar nu het dogmatische van het m schap af is, blijkt het verlangen naar een kind meer een k van instinct dan een puur rationele afweging. Als de kiru niet wordt gehonoreerd, dan is dat voor velen een gemisti op een vervuld bestaan, om voort te leven, een stukje ons lijkheid te bemachtigen. Kennelijk is dat zo'n wezenlijk verlangen dat zich in Isra een commissie buigt over de religieuze, juridische, media economische consequenties van een spermabank voor nu lijke soldaten en eicellenbank voor vrouwelijke. Voor het zal speciale wetgeving nodig zijn. "We verwachten hier ve zei de woordvoerder van het Israëlische ministerie van de Shlomo Dror. 'Er zijn mensen die de oorlog in gaan en bt dat zij niet terugkomen of hun vermogen om kinderen te reld te brengen verliezen'. Een uitspraak die niet alleen gt voor Israëliërs maar ook voor al die Amerikaanse soldate die militairen die in NAVO-verband in Afghanistan open In een wereld waar grootschalige terroristische vemietigi des plaatsvinden, zijn sperma- en eicelbanken niet alleen wenst voor militairen maar wellicht ook voor burgers. Al mand dat vijf jaar geleden had voorspeld, hadden we on schouders opgehaald en zoiets als doemdenken afgedaat zijn er in Amerika talloze nabestaanden die rouwend on partners, (schoon)zonen en (schoon)dochters het nieuwe ingaan. Met nooit geboren kinderen en kleinkinderen. Veel mensen maakten van de tweede kerstdag gebruik om een woonwinkel te bezoeken. Sommige bezoekers moesten echter nog uitrusten van de eerste kerstdag. Foto: ANP/Robin Utrecht Poets je schoenen en haal de nette pak ken en jurken maar weer tevoorschijn. Receptietijd! Onverbiddelijk en onvermij delijk rond nieuwjaar. Want elke béétje bedrijf, vereniging of instelling houdt binnenkort een nieuwjaarsreceptie. Maar hoe moet je je daar eigenlijk gedragen met wie moetje praten? Acht proble men en 32 oplossingen voor de twijfe laars, u aangereikt door gelouterde re- ceptiegangers: De tv-makers Gert-Jan Droge en Catherine Keyl, hoofdredacteur Cisca Dresselhuys van het blad Opzij en etiquete-kenner Tom Olschansky voor malig maitre d'hötel bij het Kurhaus in Scheveningen en hotel Des Indes in Den Haag. 1Hoe zeg je af, als je geen zin hebt? Je wilt de baas, de organiserende collega of het bestuur van je clubje dat alles heeft voorbereid immers niet tegen het hoofd stoten. Gert-Jan Droge: „Gewoon zeggen dat je ziek bent. Ziekte geldt altijd als keurig excuus. Ik ben regelmatig ziek." Catherine Keyl: „Als je er echt niet on deruit kunt: heengaan. Geef de sleutel figuren snel allemaal een hand, lach veel en vertrek binnen vijf minuten." Cisca Dresselhuys: „Als het van de zaak is, hoor je heen te gaan. Andere dingen zeg ik rustig af." Tom Olschansky: „Over afzeggen heerst een groot misverstand. Mensen maken zichzelf wijs dat ze een excuus voor hun afwezigheid horen aan te wenden, maar dat is onzin. Afzeggen kan prima zonder veel plichtplegingen. Je kunt gewoon zeggen dat je niet kunt, zonder in details te hoeven treden over het waarom." 2) Wat trek je aan? Je wilt niet opvallen, niet uit de toon vallen, niet voor de dui zendste keer met dezelfde stropdas of jurk opdraven. Maar om je nou voor een kapitaal in het nieuw te steken voor die ene receptie... Droge: „Een nieuwe stropdas is altijd een verstandige investering. Die kan het hele pak laten opfleuren. Bij dames zie je meestal het kleine zwarte jurkje tevoorschijn komen. Heel veilig." Keyl: „Dat donkerblauwe ensemble van vorig jaar kan best nog een keer. Met een ander kettinkje of een nieuw sjaal tje, zie je er toch weer heel anders uit." Dresselhuys: „Gewoon een aardig jasje vind ik netjes genoeg." Olschansky: „Een goede uitnodiging vermeldt een dresscode. Zeg maar: een richtlijn voor de kleding. Staat die er niet op, ga dan uit van een 'tenue de ville'. Dus voor de heren een donker driedelig pak met zwarte gepoetste schoenen met een leren zool en voor de dames ook een nette outfit." 3) Het binnenkomen. Op wie stap je af als je even geen bekenden ziet? Dröge: „Wend je meteen tot de gast vrouw. En anders is de bar een oplos sing. Daar is het altijd raak." Keyl: „Ga maar naar degene die met het dienblad rondloopt. Die weet altijd wel wat te zeggen." Dresselhuys: „Ik ga alleen als ik zeker weet dat er bekenden zijn. En dan loop ik meteen naar de man die ik voor een interview wil strikken." Olschansky: „Stap nooit zo maar op ie mand af. Neem een afwachtende hou ding aan en kijk even rustig rond of er iemand is met wie het eventueel kan klikken." 4) Het is gelukt. Je hebt je in een kringe tje gedraaid. Hoe begin je dan een ge sprek? Je kunt toch moeilijk om een vuurtje vragen? Dröge: „Vraag of je gesprekspartners de gastheer al lang kennen, maar dat geldt voor recepties in het algemeen. Geen ijzersterke binnenkomer misschien, maar dan loopt het gesprek tenmin ste." Keyl: „Bij feestjes of jubilea vraag ik ge woon of ze familie van het feestvarken zijn. In het uiterste geval kun je een glas laten vallen. Dan is er zeker gespreks stof." Dresselhuys: „Begin maar over de di rectie te roddelen. Dan weet iedereen wel wat te zeggen." Olschansky: „Probeer in een groepje dat je niet goed kent diplomatiek iets uit het gesprek op te vangen waarop je kunt inhaken. Maar dring je niet op. Begin ook nooit over politiek of religie. Dat is vragen om problemen." Keyl: „Even een stukje meelopeni hopen dat je onderweg een beken genkomt." Dresselhuys: „Ik vind het geen pui even alleen aan de kant te zitten e rond te kijken. Dan leer je heel ve over mensen." Olschansky: „Accepteer het dat je alleen staat! Wees flexibel! Misscbi moet je er juist blij mee zijn. Als je leen staat, ben je juist goed aansp baar voor de andere receptiegang Wie weet levert het verrassende a ten op!" 7) Iemand komt op je af en vraag hij je van zou kunnen kennen. Oi werk, je straat of je sportclub begii lijkt dodelijk. Hoe klets je je hiena Dröge: „Heel blijmoedig mompet je hem ergens in de verte nog heri nert. Hou het daarna vaag bij 'jaja blijf verder op de vlakte." Keyl: „Zeg altijd dat je géén idee h Voor je het weet herinneren ze je een pijnlijke situatie uit het verlei Dresselhuys: „Ze kennen me allei Dat heb je met dit werk." Olschansky: „Roep vooral niet wil bent of wat je doet. Dat is heel ori scheiden. Zeg eerlijk dat het je ge spijt, maar dat de bel even niet bi) rinkelt. Breng dan voorzichtig wal zeling naar buiten en stel de vragi steller een paar nette tegenvragen komt het wel goed." 8) Hoe kom je weg? Is de oppas, ei parkeermeter, of een volgende ree een goed excuus? Dröge: „Ik zeg altijd dat ik jammf noeg écht naar huis moet, zorgvu het midden latend wat voor dring daar dan zogenaamd wacht." Keyl: „Begeef je al pratend richtin gang. En als er even niemand kijkt je stiekem weg." Dresselhuys: „Ik moet altijd nogi trein naar huis. Een betere reden op tijd weg te gaan is er niet." Olschansky: „Je hoeft aan nieman te leggen waarom je weggaat. Alsj gastheer of degene die je heeft uit digd maar netjes vertelt dat je ven Jan Vriend Catherine Keyl en Gert-Jan Dröge. Foto's: ANP 5) De foute gesprekspartner kleeft zich aan je vast. Het type waar je niet van af komt. En erger: met wie je eigenlijk niet gezien wilt worden. Wat nu? Dröge: ,,Ik rond zo'n gesprek door gaans vlotjes af met de zin: 'Leuk met u gesproken te hebben. Hoog tijd om even iets te gaan drinken'." Keyl: „Gewoon zeggen dat je naar de wc moet. Op recepties heb ik altijd een heel kleine blaas." Dresselhuys: „Dan zie ik altijd wel ie mand in de buurt die ik écht nodig moet spreken." Olschansky: „Zeg rustig dat je even ver derop een bekende ziet met wie je graag even wilt praten. Dan beledig je niemand. En bij een receptie mag dat." 6) Je staat met iemand te praten die het gesprek afrondt om snel even naar het toilet te gaan. Zegt-ie. Hoe voorkom je dat je alleen komt te staan? Dröge: „Gewoon meegaan naar het toi let." Het IJSBEERTJE dat gisteren in dierentuin Artis in Amsterdam- werd geboren, is zon dagavond overleden. Waarschijnlijk heeft het beestje te weinig gedronken. Twee eer dere jongen van ijs beer Katrien overle den ook kort na de geboorte. Normaal gesproken blijft moe der ijsbeer drie maanden met haar jong in het 'kraam- hol'. Nu het ijsbeertje het niet heeft ge haald, zal Katrien binnenkort weer met haar Boris op de rots in Artis te zien zijn. De dierentuin had daarnaast ook goed nieuws te melden. In de nacht van zondag op maandag werd in Artis een GIRAFFE ge boren. Het pasgeboren giraf je heeft nog geen naam. Het geslacht van het beestje staat nog niet vast. Voorlo pig blijft de nieuwkomer nog op stal. 'Het Israëlische leger overweegt om als eerste ter wereld een sper mabank op te zetten voor soldatenDit bericht haalde ik op de 1 ochtend van dinsdag 11 september van internet. Het lag uitge- 3 print op mijn bureau toen de terroristische aanval op Amerika ry" plaatsvond, en is daar blijven liggen. Het kreeg in de dagen (j daarna opeens een dimensie meer door al die beelden van slachtoffers en partners van de terroristische aanslagen in de VS. Door de man, bij voorbeeld, die naar de voicemail luisterde waarop de wanhopige, verstikte stem van zijn vrouw klonk die hem vlak voor haar dood in het WTC liet weten van hem te houden. Naast hem zag je twee trouwfoto's van het jonge stel. Stralend, gelukkig: een heel leven nog voor hen. Dachten ze. In Nederland trouwen veel mensen pas als ze als paar een uitgesproken kinderwens gaan krijgen. Misschien leefde die wens ook bij hen. Voorbij, voorgoed voorbij. 'Een kwestie van instinct. We zijn immers Ïoogdieren', zei de Utrechtse hoogleraar en ynaecoloog Egbert te Velde, als verklaring, oen ik hem jaren geleden interviewde over ie hevige drang tor moederschap die zich •jlotseling weer in de samenleving open baarde. Jarenlang was het moederschap door toedoen van het feminisme uit de mode geweest. Opeens werd de hunkering naar vruchtbaarheid en voortplanting manifest. Nu willen vooral hoogopgeleide dertigers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2