transport euromunten Tot 615, extr< i voordeel! 419- India zet raketsystemen op scherp r Katwijkse bakker bakt de beste oliebol oep om harde maatregelen a bestorming Kanaaltunnel '€13S0 Diictig Kpgrin Tientallen doden door extreme kou in delen Europa '7- SCHERP BelCompany Grootste geldvervoer ooit ft 4.99 6.99 2.24 1.99 4.99 6.72 1.99 9.85 AFGEPRIJSD VS laten doorzoeken grotten Tora Bora over aan Afghanen JTT i i Leidsch Dagblad 12808 LOSSE NUMMERS 2.2S 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 ;wx zoekt Nieuwe markt n eurotijdperk Dagblad donderdag 27 DECEMBER 2001 VRAGEN itegrale tekst ersttoespraak oningin Beatrix JLA JL berlijn/anp-dpa - Grote delen van Euro- oostelijke deelstaten Thüringen, Saksen- val. Wintersporters wordt geadviseerd In het Spaanse Barcelona bleef fret kwik berlijn/anp-dpa - Grote delen van Euro pa zijn tijdens de kerstdagen getroffen door overvloedige sneeuwval en extreme kou. Vooral in Duitsland en Macedonië leidde dit tot enorme problemen. De wit te kerst heeft enkele tientallen mensen het leven gekost. Aanhoudende sneeuwval leidde in Duits land tot veel overlast. Dorpen werden van de buitenwereld afgesloten. In Bei eren daalden de temperaturen 's nachts tot zo'n veertig graden onder nul. Sneeuwval zorgde voor uitvallende trei nen en chaos op de wegen. Op eerste kerstdag hadden vooral de Harz en de oostelijke deelstaten Thüringen, Saksen- Anhalt en Saksen last van het winterweer. Op sommige plaatsen ontstonden sneeuwduinen van twee meter hoog. Hulpverleners en sneeuwruimers konden hun werk niet doen. Veel automobilisten raakten in hun voertuig ingesneeuwd. Door ongevallen kwamen in Duitsland zeker zes mensen om. In delen van Noord-Rijnland-Westfalen zaten op kerstavond meer dan honderd duizend mensen zonder stroom. Elektri citeitsleidingen waren door omvallende bomen geknapt. In de Alpen bestaat la winegevaar als gevolg van flinke sneeuw val. Wintersporters wordt geadviseerd niet van de aangegeven routes af te wij- ken.In Beieren hebben zich al vier lawi nes voorgedaan. Daarbij raakte niemand gewond. Het oosten en zuiden van Europa heb ben eveneens te lijden onder bittere kou en sneeuwbuien. In Macedonië stierven als gevolg van de kou vijftien mensen. Het leger is ingezet om ingesloten dor pen bereikbaar te maken. Sommige plaatsen zaten dagen zonder stroom. Een aantal vliegvelden bleef gesloten. Ook in Rusland, Polen en Bulgarije was het bar en boos. In het Spaanse Barcelona bleef net kwik bij nul graden steken. In de Pyreneeën werd het 21 graden onder nul. terwijl aan de Costa Brava de koudste kerst in ze ventien jaar werd gevierd.Intussen neemt in Griekenland de kans op overstromin gen toe. Na flinke sneeuwval in de afgelopen we ken heeft nu de dooi ingezet. Noodweer treft ook Marokko. Daar zijn de afgelo pen dagen in totaal zeker tien doden ge vallen. Slagregens veroorzaakten ernstige schade. Modderlawines sleurden bomen, dieren, en tonnen puin mee. kh tudente deelt lassie met ci dmiraal n ■bl en|ushal beter n Leidse regio Idan in Alphen' Kü lalf jaar lang ledendaagse unst in musea :h oi, Onstuimig 7-8 rrlDj w 6-9 ;ste boek? Het lelystad/gpd-anp - Het trans port van euromunten vanuit de kluizen in Lelystad naar de win kels is vanochtend in alle vroegte begonnen. De komende drie da gen worden bij ruim 180.000 winkels 500 miljoen munten af geleverd. TPG verzorgt, met 56 trucks en 1000 kleinere bestelau to's, het grootste geldtransport uit de Nederlandse geschiedenis. Er deden zich geen incidenten voor. De eerste transporten verlieten om drie uur 's ochtends onder politiebegeleiding de poorten van het Opslag en Distributie Centrum van De Nederlandsche Bank. De munten worden ge bracht naar 56 distributiecentra, waar het geld wordt overgeladen in bestelauto's. De operatie gaat gepaard met strenge veiligheidsmaatregelen. Voor de hele distributie van eu ro's zijn alleen al 4000 agenten ingezet. Winkeliers, pomphou ders en cafébazen weten niet wanneer de munten worden ge bracht. Alleen de dag is bekend. Als kwaadwilligen het op de eu ro's hebben voorzien, is dat vol gens korpschef Beuving van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD) vooral aan het ein de van de distributieketen. 'Je bent het meest kwetsbaar waar de munten de auto verlaten. DaarQm zal er op die punten zichtbaar meer politie aanwezig zijn', zegt Beuving, bij de raad van hoofdcommissarissen ver antwoordelijk voor de euro-om wisseling. De rode geldtrucks van PTT Post, een onderdeel van TPG, zijn duidelijk herkenbaar als eu rogeldauto's. Volgens een woordvoerster van TPG is hier bewust voor gekozen. „We wil len laten zien dat niet in al onze vrachtauto's geld zit." Zij prijst de veiligheidsmaatregelen. „Aan het vervoeren van geld zit een risico maar we zijn op alles voorbereid", zegt ze. Ook de po litie zegt op alles te zijn voorbe reid. In Flevoland is vanochtend flink gestrooid om het transport goed te laten verlopen. De Neder landsche Bank is ondanks de sneeuw en hagel niet bang dat het slechte weer roet in het eten gaat gooien. „De wegen zijn goed berijdbaar", zegt een woordvoerder. Mocht het toch nog mis gaan, dan kan ook maandag worden gereden. De nieuwe eurobiljetten worden niet bij de winkels bezorgd. De winkeliers moeten die zelf bij hun bank afhalen. Na 1 januari worden de guldens wel opge haald en naar Lelystad gebracht. Pagina Economie: Eurotransport strandt op foutparkeren Productiedirecteur John Hulsbosch, algemeen directeur Jan van Maanen en bedrijfsleider Ted Groen in 't Woud (vlnr) achter de winnende bol len. Foto: DickHogewoning 'afp-rtr-anp - Aan beide en van het Kanaal wordt ge- j len om hardere maatregelen de toenemende aantallen ni zoekers die te voet via de Q laltunnel Groot-Brittannië g leren te bereiken. In de ll[ it van dinsdag op woensdag Tirmden honderden vluch- ;en in twee groepen de el. oitant Eurotunnel eist nu de regering het Rode Kruis dwingt zijn opvangcentrum in Sangatte te sluiten. Dat ligt vlak bij de ingang van de verbinding, en huisvest zo'n 1.200 asielzoe kers. In Londen gaan stemmen op om Het leger in te zetten bij het opsporen en tegenhouden van vluchtelingen in en rond de tunnel. Een eerste groep van 130 asiel zoekers vernielde dinsdagavond een hek, en wist daarna de in gang van de tunnel te bereiken. 0 Oliebollen zak 10 stuks 2.26 N Zaanlander extra pittig, Old Amsterdam, Uniekaas Black Label extra overjarig of Maaslander oud kilo nü 8,85 19.bU hii Mora Funmix doos 630 gram €3.17 Alle Cfl Verse noten in cup: 25% korting bijv. kingsize pinda's cup 270 gram J2r.99" 1.02 ■tb Uit de deli-afdeling: kip-kerriesalade bakje b 100 gram _A65"~ €0.90 81 Gevulde pistolets o.a. kipsaté of gehakt/courgette per 2 stuks J*99" 2.26 Alle 81 Zalmhapjes: 25% korting bijv. bieslook verpakt per 100 gram 3.05 Cfl Filet Américain naturel of met pesto 100 gram 0.90 Cfl Gegrilde kip-drumsticks kilo 14.85 4.47 Extra voordeel op diverse champagnes en cava's waaronder Cava Marques de Monistrol fSgjg Deze aanbiedingen zijn alleen geldfg met de AH Bonuikaart t/m 31 december as De Franse politie wist hen in de loop van de nacht aan te hou den. Een tweede groep van 400 man probeerde het enkele uren later ook, maar zij stuitte op een metalen wand die inmiddels in de tunnel was neergelaten. Hoewel in verband met Kerst mis er minder treinverkeer was dan normaal, moesten sommige passagiers in hotels worden on dergebracht. De actie kwam als een grote verrassing voor de be wakers van de tunnel, die on middellijk de politie inschakel den. De twintig bewakers zelf konden niets uitrichten omdat ze met veel te weinig mensen waren. Een woordvoerder van de Eurotunnel ziet de vluchtpo ging vooral als protestactie om aandacht te trekken. Volgens hem is het onbegonnen werk om de complete afstand van veertig kilometer lopend af te leggen. De vluchtelingen legden ongeveer een kwart van de af stand af. Rob Onderwater katwijk - De lekkerste oliebol len van Nederland worden dit jaar in Katwijk gebakken. Bakke rij Van Maanen is vandaag in de oliebollentest van het Algemeen Dagblad tot winnaar uitgeroe pen. Vorig jaar werd de bol van Van Maanen derde in de even beroemde als beruchte test en dat was voor de Katwijkse bak ker een motivatie om 'voor de eerste prijs te gaan'. In februari bogen productiedi recteur John Hulsbosch en zijn medewerkers zich met de grondstoffenleverancier over het ideale recept. Terwijl in augus tus de zonliefhebbers een paar (advertenties) 268om slechts: O n pi A Lesfbink met xtchte I I 1 kilometer verderop op het strand lagen te bakken, werd in de bakkerij in 't Heen gebakken en geproefd. „We werden er he lemaal beroerd van", verhaalt Hulsbosch, „maar we moesten en zouden het ideale recept vin den." Het bakken van de ideale oliebol lijkt simpeler dan het in werke lijkheid is. Het is een combinatie van de beste olie, de juiste tem peratuur (186 graden) en het beste beslag. Als een van de drie onderdelen niet in orde is, is de kans groot dat een misbaksel wordt geproduceerd. Het is de reden dat ook dit jaar veel oliebollenbakkers ervan langs krijgen van de door het ochtendblad ingehuurde proe vers. Van de 68 kramen (of win kels) die werden bezocht, kre gen slechts 12 bakkers een vol doende. Net als vorig jaar pro beerde een oliebollenbakker (vergeefs) publicatie van de test tegen te houden omdat 'zijn' bol op zijn zachtst gezegd als 'niet lekker' werd gekwalificeerd. De Hollandse Gabakkraam in Voor schoten, Gebakkraam Van de Weerdt in Alphen aan den Rijn en Gebakkraam G. Brouwer in Leiden scoorden de laagste no tering: een 1. Van Maanen kreeg een 9. Twee weken geleden werd de directie van Van Maanen getipt dat in de bakkerij aan de Hoor- nespassage twee mannen in grijs kostuum oliebollen koch ten. „Voor mij ging er toen een belletje rinkelen. Vanaf dat mo ment heerstee er spanning in het bedrijf', zegt algemeen direc teur Jan van Maanen. In Katwijk loopt het personeel al een tijdje met het hoofd in de wolken. Het resultaat van de test was al een paar dagen bekend, maar de ka ken moesten vanwege het opge legde embargo stijf op elkaar worden gehouden. Eerder dit jaar was het al feest omdat de oliebol bij een test van de bak kers uit de regio west Nederland ook al de eerste prijs kreeg. Van Maanen is bijzonder inge nomen met de prijs. „Maar we zullen niet op onze lauweren gaan rusten. Het is makkelijker om aan de top te komen, dan aan de top te blijven." De vraag om de kampioensbol van de bakker is inmiddels verdubbeld. Per dag worden er ongeveer 70.000 gebakken. Van Maanen verwacht tot de jaarwisseling meer dan een half miljoen olie bollen te verkopen. Regio 5: Ooms, oma's, vaders, neven en buren; iedereen bakt mee Kreeft ontsnapt aan kerstdiner Rotterdam - Op het vliegveld Zestienhoven, oftewel Rotter dam Airport, is op eerste kerst dag een levende kreeft gevon den. Kennelijk moest het dier deel uitmaken van een kerstdi ner. Het beest is vermoedelijk door een passagier op het vlieg veld achtergelaten. Dierenam bulance Rotterdam meldt dat de kreeft in een beautycase zat, verpakt in een met water gevul de plastic zak. Het dier is in middels overgebracht naar Diergaarde BÜjdorp. 'Bomschoenen uit Amsterdam' parijs - Richard Reid, die ervan wordt verdacht dat hij een vliegtuig van American Airlines wilde opblazen, heeft zijn 'bomschoenen' op 14 decem ber in Amsterdam in ontvangst genomen. Dit heeft de Franse krant Le Parisien gemeld op ge zag van Franse rechercheurs. Uit Amsterdam reisde hij op 16 december met de trein naar Pa rijs. De volgende dag kocht hij daar voor 4360 gulden een tic ket naar Antigua via Miami. Reid heeft volgens de Britse krant The Times verschillende keren in de gevangenis gezeten wegens diefstal en straatover vallen. Pagina Buitenland Vuurwerk dit jaar duurder den haag - Vuurwerk is dit jaar gemiddeld vijf tot tien procent duurder dan vorig jaar. Dat zegt Willem Heiboer, voorzitter van de Branchevereniging Consu menten Vuurwerk. Hij verwacht dat consumenten voor honderd miljoen gulden (45 miljoen eu ro) aan vuurwerk (ongeveer ze ven miljoen kilo) kopen. De prijsstijging wordt volgens de vereniging veroorzaakt door- datgrote vuurpijlen en siervuur werk veiliger zijn gemaakt. new Delhi ap/anp - India en Pa kistan lijken zich op te maken voor een oorlog. Beide kern machten hebben hun troepen aan de gezamenlijke grens giste ren verder versterkt. Grenstroe pen wisselden geweersalvo's uit. „De raketsystemen zijn in posi tie", zei de Indiase minister van defensie Georg Femandes tegen het Indiase persbureau PTI. Ook Pakistan zou zijn raketsys teem in paraatheid hebben ge bracht. De systemen van beide landen kunnen worden gebruikt voor het lanceren van raketten voorzien van kernkoppen. De Indiase kamercommissie voor veiligheid kwam gister avond bijeen om verdere druk op Pakistan te bespreken, waar onder een mogelijk verbod op het gebruik van het Indiase luchtruim door Pakistaanse lijn- toestellen, het opzeggen van een voor de Pakistaanse landbouw belangrijke waterovereenkomst, het terugschroeven van de di plomatieke vertegenwoordiging en het opheffen van Pakistans handelsstatus als 'meest begun stigde natie'. Eerder riep India zijn ambassadeur in Pakistan te rug en heft het per 1 januari de trein- en busdiensten tussen de buurlanden op. Het Indiase leger heeft gisteren de Legerdag, een feestdag met parades die ieder jaar op 15 ja nuari plaatsvindt, afgelast we gens de mobilisatie van troepen en wapens langs de grens. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Colin Po well, heeft gisteren gebeld met Musharraf en de Indiase minis ter van buitenlandse zaken Singh. Hij heeft beiden opgeroe pen de spanningen niet verder op te laten lopen. Deze zijn op gelopen na een zelfmoordaan slag op het Indiase parlement. India heeft uit Pakistan afkom stige moslimextremisten be schuldigd van de aanslag op 13 december, die aan veertien per sonen het leven heeft gekost. De Pakistaanse president generaal Pervez Musharraf heeft de aan slag op het parlement veroor deeld, maar zei dat hij geen ver dere actie onderneemt zonder bewijs tegen de extremisten, die hij omschrijft als 'vrijheidsstrij ders'. Hij ontkent dat de Pakis taanse regering de rebellen on dersteunt of enige controle over hen uitoefent. Pagina Binnenland: Commentaar hello* Wat een feestdagen! Nu exclusief bij BelCompany tot vier maanden lang geen abonnementskosten op een nieuw Libertel-Vodafone abonnement met Bel- en SMS Voorraad én tot 50 Euro korting op uw factuur. ChbHitei Prettige cadeauweken! Nokia 8310 WAP GPRS Voicedial FM-radio Trilfunctie 8 €190,13 aanbiedingen: Wfwnw.BelCompany.nl Amerikanen vinden karwei te riskant new york/anp - De Verenigde Staten zien af van hun plan om honderden commando's en an dere militairen in te zetten voor het uitkammen van de grotten bij Tora Bora op sporen van de terrorist Osama bin Laden. In plaats daarvan gaan zij de Af ghaanse troepen belonen om de riskante zoektocht in het onder aardse grotten- en gangenstelsel te ondernemen. Dit meldt The New York Times. De leiding van de Amerikaanse strijdkrachten, die vorige week nog aankondigde de grotten te doorzoeken, vindt het karwei nu kennelijk toch te riskant, aldus de New York Times. De omge ving van Tora Bora is een ruig en afgelegen gebied vol mijnen, onontplofte bommen en achter gebleven groepjes strijders van Osama Bin Ladens terroristische beweging al-Qaeda. Daar komt nog eens bij dat de missie het aanleggen en onderhouden van een omvangrijke basis vereist en dat in een gebied waar de anti- Amerikaanse gevoelens duide lijk merkbaar zijn. Als Afghaanse troepen de zoek tocht naar Bin Laden en andere leden van al-Qaeda overnemen, krijgen ze geld, wapens en win- terldeding van de Amerikanen, zei een functionaris van het mi nisterie van Defensie tegen de New York Times. Mochten de Afghaanse troepen niet voldoende manschappen kunnen inzetten voor het door zoeken van de grotten, dan zet ten de Amerikanen waarschijn lijk eigen speciale eenheden in. Die zijn gewend met Afghanen samen te werken en zij zouden ook minder opvallen dan hon derden commando's of andere militairen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 n<u 3 M V li controle nabeiOfgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: jnfc-aronixnmec 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl E WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1