KUNST CULTUUR Half jaar lang hedendaagse kunst in grote Leidse musea Mariene Dietrich en Duitsers zijn na jaren weer een Ander soort magie dan die van Harry Potter I Onbekende namen ontfermen zich over 'mooiste filmmuziek' Leidse kunstenaars exposeren op 'Beeld en Evenbeeld' 'v' f - «zing Armenië RMO in - 'Grafheuvels en hoofd- len; schatten uit de ber- is de titel van de lezing die loloog Peter Akkermans ig 8 januari geeft in het luseum van Oudheden [O). Hij vertelt over de ar- ilogie van de late bronstijd 1100 v. Chr.) in Armenië ijst daarbij naar de rerpen uit de tentoonstel- 'Armenië. Verborgen rijk- uit de bergen' die momen- in het RMO te zien is. De ig begint om 20.00 uur. igang kost 4,55 (10 gul- Fiddershoven Sound of Music sterdam - Maaike Wid- shoven gaat de hoofdr ol len in 'The Sound of Music', nieuwe reizende musical Joop van den Ende. Zij ipt in de rol van de legenda- he non en later gouvernante de kinderen Von Trapp. De deal gaat 22 september in nière en is de opvolger van ïuidige reizende musical anic'. Inmiddels hebben al 5000 kinderen gemeld auditie willen doen voor rol als een van de kinderen Trapp. Widdershoven elde eerder in de musicals i', 'Elisabeth' en "West Side donderdag 27 DECEMBER 2001 R7 erair tijdschrift iva ook in Leiden den - Het literaire tijdschrift a is sinds deze week ook in den te koop. Het is verkrijg- ir bij de boekhandels Kooy- /Ginsberg en De Kier. Lava de thuisstad Utrecht in- Idels een begrip voor serieu- beginnende schrijvers en iters. Het tijdschrift wordt naakt door vrijwilligers en is [gebonden aan een uitge- Na Utrecht, Rotterdam en isterdam is Leiden de vierde waar Lava wordt geïntro- ceerd. raaien in nperium den - In theater Imperium rdt zaterdag 29 december 20.30 uur de voorstelling aaien' gespeeld door toneel- ep Vallisneria. Het stuk gaat rvier doodgravers die zich maandagochtend gereed ten voor de eerste begrafe- van de week. 'Kraaien' is r Theaterwerk NL geselec- rd als een van de beste ama- producties van afgelopen toen en mag daarom een mee langs Ideine theaters ken. iahala G. Star jdag in De X en - Mahala Gypsy Star dt vrijdag 28 december om 10 uur op in De X, Apothe- sdijk 33a in Leiden. Dit in te- stelling tot het bericht dat Ige week in de Uitkrant id, waarin ten onrechte za- lag wordt genoemd. Tegen vering van de bon uit de trant, krijgt de bezoeker 50 korting op de normale ;angsprijs van 20,00. leiden - Stedelijk Museum De La kenhal en andere grote Leidse Musea tonen tussen 22 maart en 15 september het werk van 45 he dendaagse Leidse kunstenaars. De Lakenhal nam het initiatief om met deze grootschalige pre sentatie een bruisend beeld te scheppen van de eigentijdse kunst in de stad. 'Beeld en Evenbeeld' is de titel van de tentoonstelling, waarvan delen te zien zijn in de Hortus Botanicus, Museum Boerhaave, Naturalis, het Rijksmuseum van Oudheden, het Rijksmuseum voor Volkenkunde, de kunstga lerie van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), het Centrum Beeldende Kunst en in De Lakenhal zelf. Het getoonde werk varieert van beeldhouwkunst tot tekeningen en van installaties tot fotografie en performances. Alle deelne mende kunstenaars hebben één ding gemeen: de nieuwe beel den die zij scheppen hebben hun evenbeeld in de wereld om ons heen, in de stroom aan beelden en informatie die dage lijks op ons afkomt. De deelne mers komen overal vandaan maar hebben momenteel Lei den als thuisbasis. Aan het be gin van de tentoonstelling staat het werk van Renata Bauer, Fleur van den Berg, Hans de Bruijn, Peter Duivenvoorde, Pie- ter Geraedts, Krijn Giezen, Trees Klijn, Frans van Nieuwenborg, Burkhardt Söll en Frans de Wit in de Lakenhal. De inhoud van deze expositie zal enkele keren wisselen. Tegelijkertijd toont het Rijksmu seum van Oudheden rond de Taffehtempel eigenzinnige mo de-ontwerpen van Bemadette Drenth en worden in de vitrines aan de buitenzijde van het mu seum klassieke beelden uit de vaste collectie afgewisseld met beelden van Jacques Turk. In de galerie van het LUMC ex poseert Fer Hakkaart zijn recen te schilderijen en het Rijksmuse um voor Volkenkunde toont de actuele fotoreportage die Teun Voeten onlangs in Afghanistan maakte. Naturalis volgt op 20 april met '5 beelden op 1 krom me' (1999-2002) van Frans de Wit buiten het museum en een nieuwe installatie van zijn hand op de binnenplaats. In de Hor tus Botanicus zijn dan inventies op buitenlocaties van Annelies Dijkman en Jan Kleinfeld te zien. Op de momenten dat de exposi ties in De Lakenhal wisselen varf-" inhoud wordt een speciaal eve nement georganiseerd. Dich ters, zangers of muziekgroepen zullen dan optreden in het mu seum. Bezoekers kunnen voor 10 een passe-partout aanschaffen. Rook. Acrobatiek. Magie. Het publiek zit meermalen op het puntje van zijn stoel tijdens de voorstelling van het kerstcircus in de Groenoordhallen. Foto: Taco van der Eb o/l Ao Wilh T4ot ctorl'cto nilnt iran H070 Haat Kot Crn door Theo de With leiden - Circus hoort bij kerst als het kindeke in de kribbe. Het kerstcircus in de Leidse Groenoord hallen vormt een mooi alternatief voor Billy Smart op televisie. Voor de derde keer is het circus in de kerstvakantie neergestreken in de voormalige vee markthallen. Nog tot en met zondag zijn er dage lijks meerdere voorstellingen. Clownerie, acrobatiek, dressuur. De drie vaste in grediënten voor een geslaagde circusvoorstelling zijn volop aanwezig. De in de stad verspreide affi ches zijn enigszins misleidend. De daarop afge beelde tijgers blijven achterwege. In plaats van met tijgers, leeuwen en beren zijn er dressuur- nummers met geiten, varkens en dromedarissen. Het is in elk geval diervriendelijker dan de gedres seerde beren die met een knallende zweep achter hun vodden moeten worden gezeten. Niet dat er van de dromedarissen veel verwacht moet worden. Ze lopen wat rondjes in de piste. Daarna knielen ze neer in de houtkrullen, waar ze tevreden een hap van nemen. Een olijke poedel presteert meer. Het hondje weet het publiek voor zich in te nemen door op zijn voorpoten een trap af te lopen. Het sterkste punt van deze door het Groot Rus sisch Staatscircus samengestelde voorstelling is onmiskenbaar de acrobatiek. Er is een impone rend luchtballet aan de trapeze. De klokkenluider van de Notre Dame die als gebochelde man de piste komt binnenstrompelen, blijkt zich te ont poppen tot een gracieus ballerino. Ook een Chi nees kwartet maakt grote indruk. Zonder vangnet wordt aan elastieken door de lucht gezweefd alsof de mens met vleugels is geboren. De toeschouwers zitten pas echt op het puntje van hun stoel als het Zwitserse duo Sacha Cortez in de nok van de Groenoordhallen een 'dodenrad' laat draaien. De twee acrobaten rennen erop heen en weer alsof het een fluitje van een cent is. In werkelijkheid is het precisiewerk tot in fracties van seconden. Een misstap of een misrekening kan een doodsmak betekenen. In twee uur tijd wordt in de kleine piste een afwis selend programma neergezet. Het internationale gezelschap schept een wereld van magie. Het is een ander soort magie dan die van Harry Potter. Anders, maar op sommige momenten zeker span nender. door Tom van Rijswijk Berlijn - Ze maakte carrière in Hollywood en woonde een groot deel van haar leven in Pa rijs. De van oorsprong Duitse Mariene Dietrich had een haat- liefdeverhouding met haar land en de Duitsers met haar. Negen jaar na haar dood lijkt het erop dat Duitsland het eindelijk wil goedmaken. De aanleiding: van daag is haar honderdste geboor tedag. Duitsland is in de ban van Mar iene Dietrich. Haar films wor den weer vertoond op de televi sie en vanavond is op Duitsland 1 'Portret van een mythe' te zien. In Berlijn trekt een aan haar gewijde musical avond na avond volle zalen en eert de Duitse hoofdstad haar met een Marlene-Gala en exposities in verschillende musea. Niet gek voor een vrouw die in 1960 tij dens de terugkeer naar haar land werd bespuwd en uitge scholden voor landverraadster. Daarna wilde Mariene Dietrich niets meer met haar vaderland te maken hebben, maar Mak voor haar dood in 1992 gaf zij te kennen toch in Berlijn begraven te willen worden. Zelfs op haar laatste rustplaats ontkwam zij niet aan de toom van sommige landgenoten. Haar grafsteen werd beklad met woorden als 'bontdragende slet'. Maar kennelijk begint nu bij de meerderheid van de Duitsers het besef door te dringen dat Mariene Dietrich de grootste ster was die het land ooit heeft voortgebracht. Haar carrière be gon in 1930 met 'Der blaue En gel', waarin zij als nachtclub zangeres Lola-Lola een profes sor ten gronde richt. De femme fatale met de lange benen en het blonde haar zou haar handels merk worden in de zeven films die zij met haar ontdekker en geliefde Josef von Stemberg in Liefdesbrieven van Mariene Dietrich. De filmster had talloze beroem de minnaars en geliefden. Foto: Reuters de jaren dertig in Hollywood maakte. Toen zij - zakelijk en privé - uit elkaar gingen drong propagandaminister Goebbels op last van Adolf Hitler er bij Mariene Dietrich op aan om naar Duitsland terug te keren. 'Ze moest zich niet meer als werktuig van joden in Holly wood laten misbruiken', werd er Mariene Dietrich bleef echter in Hollywood en besloot Ameri kaans staatsburger te worden. Zij was niet tegen de Duitsers, maar tegen de nazi's en het fas cisme, zo verklaarde ze haar be sluit. .Amerika nam me op toen ik geen vaderland meer had die die naam waardig was. Maar in m'n hart ben ik Duits, Duits in m'n ziel." Tijdens de Tweede Wereldoorlog ging ze in een Amerikaans uniform optreden voor de troepen aan het front en werkte mee aan anti-nazipropa- ganda in het Duits. De strijd- larachten aan beide kanten van het front - geallieerden en Duit sers - luisterden via de radio naar het door haar in twee talen gezongen soldatenlied 'Lili Mar iene'. Haar vele live-optredens voor de soldaten hadden haar laten zien dat ze met haar sexy, maar tege lijkertijd koele en afstandelijke uitstraling de mensen uitzinnig kon maken. Vanaf 1953 begon ze een tweede carrière, nu als zangeres en showster. In een adembenemende avondjurk die meer bloot suggereerde dan er echt te zien was zong ze met haar welbekende zwoele - lees: lage - stem liedjes als 'Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe ein- gestellt', die ze als Lola-Lola al in 'Der blaue Engel' had gezon gen. Toen haar enige dochter van een kind beviel, kreeg Mar iene Dietrich de bijnaam 'de mooiste grootmoeder van de wereld'. Vrouwen bewonderden haar onverschrokkenheid en zelfver zekerdheid, mannen haar sug gestie van verleiding. Wie kent niet het verhaal van onze eigen Godfried Bomans die tijdens het Grand Gala du Disque in okto ber 1963 halfdronken opmerkte: „Had mijn vrouw maar één zo'h been." 'Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt' was haar levensmotto. Zij had talloze minnaars en geliefden, zoals Gary Cooper, Maurice Cheva lier, Jean'Gabin, Frank Sinatra. John Gilbert, Fritz Lang. Erich Maria Remarque, generaal Pat- ton en president John F. Kenne dy. In een interview in de jaren tachtig bekende de Pruisische officiersdochter: „Nou ja, de mannen verlangen en verwach ten dat van jou. En als je niet al leen wilt blijven, dan moet je ze eenvoudig hun zin geven. Tijdens de laatste avond van haar omstreden Duitse tournee in 1960 gleed Mariene Dietrich uit en brak haar schouder. Som migen zagen daar een voorteken in, want in de daaropvolgende jaren zou ze regelmatig tijdens een optreden onderuit gaan. Volgens ingewijden was dat het gevolg van drankmisbruik. Hoe het ook zij, in 1975 brak zij op het toneel haar heup en dat be tekende definitief het einde van haar openbare optredens. Nog één keer speelde ze mee in een film, met David Bowie in 'Just a gigolo'. Daarna werd het stil rond Mariene Dietrich. Nooit liet ze zich meer fotograferen of filmen. Net als Greta Garbo sleet ze haar laatste jaren als een klui zenaar. Op 6 mei 1992 overleed ze in Parijs. In Duitsland lijkt de tweedeling wat Mariene Dietrich betreft de finitief achter de rug. Iedereen is er nu wel van overtuigd dat één van de grootste filmgodinnen van het witte doek een Duitse was, die tot op de dag van van daag inspiratie biedt aan sterren als Madonna en Nicole Kidman (in 'Moulin Rouge'). Filmorkest bouwt vijf avonden feestje in LAKtheater muziek recensie Theo de With Drstelling: 'De mooiste filmmuziek' w Lodewijk van Gorp, Joke van der *k, Ferry van Leeuwen en Desiree anders. Gezien: 26/12 LAKtheater, len. Nog te zien aldaar 27/12 tot en met 30/12. II LAKtheater staat vijf avon- in het teken van de filmmu- )e" Dat kan dodelijk saai zijn. muziek was immers ooit be- *ld om filmbeelden te onder- m nen. De negen muzikanten •et LAK weten er echter een itekelijke show van te ma- Het is inmiddels een goede •tie van het theater om tus- Kerst en Oud en Nieuw een n productie aan het publiek m resenteren. Voor de negende heeft theaterdirecteur Ro- Helmer het initiatief geno- voor een feestelijk pro- li nma. Hij neemt dit jaar een risico door geen bekende naam te contracteren. In het verleden wist hij grootheden als Liesbeth List, Bill van Dijk, Fay Lovsky en Jan Rot te strikken. Op het podium staan deze week Lodewijk van Gorp, Joke van der Hoek, Ferry van Leeuwen en Desiree Manders. Wie zegt u? Inderdaad, normaal gesproken verzorgen ze de achtergrondvo calen bij onder meer Marco Borsato en Trijntje Oosterhuis. Ze krijgen nu de gelegenheid zelf op de voorgrond te schitte ren. En dat doen ze bewonde renswaardig. Het zijn stuk voor stuk goede stemmen. Ze vullen elkaar prachtig aan. Hun programma begint vrij voorspelbaar met een aantal thema's uit films van Ja mes Bond. In de nummers 'Goldfinger', 'For your eyes only' en 'Live and let die' krijgen ze allemaal de kans zich voor te stellen. Deze liedjes zijn echter zo doodgezongen dat daar geen eer meer aan te behalen valt. Interessanter wordt het als on bekendere soundtracks bij de kop worden gepakt. Lodewijk van Gorp imponeert met het nummer 'Change the world' uit de film 'Phenomenon' (van avond op tv). Deze Leidenaar is zo'n blanke zanger die ondanks zijn huidskleur toch 'soul' in zijn stem heeft. Ferry van Leeuwen krijgt de kans uit te pakken met zijn lievelingsnummer 'You do something to me' van Paul Wel- ler. De bijbehorende film 'Cats and dogs' is vergeten, maar dit liedje is onsterfelijk. Joke van der Hoek is op haar mooist in een fragment dat ge leend is uit de film 'Yentl'. Met het nummer 'Papa, can you hear me' - oorspronkelijk ge zongen door Barbra Streisand - bezorgt ze het publiek kippen vel. Haar stem, de piano en een kaars. Meer is er niet voor nodig. Het vijfkoppige orkest is ook van topklasse. Met name toetsenist Nick Bult en multi-instrumenta- list Hubert Heeringa (viool en heel veel blaasinstrumenten) weten indruk te maken. Gedurende de voorstelling wor den er zo nu en dan op het ach terdoek filmbeelden geprojec teerd. Omdat het gordijn ge plooid is, blijven de projecties wazig. Daardoor kunnen ze niet de aandacht afleiden van waar het vanavond om draait: de mu ziek. Een gemis is het ontbreken van een programma. Twee jaar geleden kreeg het publiek een lijst uitgereikt met de musical- fragmenten die werden gezon gen. Nu is niet altijd duidelijk uit welke film welk liedje komt. De filmposters in de gang van het theater geven wellicht aan wijzingen, maar het is essentiële informatie die de toehoorders eigenlijk niet onthouden mag worden. Er hangt een affiche van 'Seven years in Tibet', maar wordt er ook een liedje uit deze film gespeeld? We komen het niet te weten. Er is trouwens wel veel uit de kast gehaald om het doorgaans kale LAKtheater fees telijk aan te kleden: naast de filmposters zijn er brandende kaarsen en een heuse barpia- nist. De vier vocalisten werken lang zaam naar een hoogtepunt toe. Als uitsmijter doen ze drie num mers uit 'Saturday night fever'. De twee zangeressen geven een mooie invulling aan aan de broertjes Gibb met hun hoge stemmen. Er kan geswingd wor den op liedjes als 'Staying alive' en "You should be dancing'. Hoewel het enthousiasme van het kwartet aanstekelijk is, moe ten de toeschouwers letterlijk van hun stoel worden getrokken om mee te dansen. Het is desal niettemin een feestelijk einde. Nog vier avonden wordt een feestje gebouwd in het LAKthea ter. Bij de première was het gis teravond niet helemaal uitver kocht. Dat doet het ergste vre zen voor de overige avonden en dat verdient deze muzikale voorstelling niet. Laat u dus niet leiden door het ontbreken van bekende namen. Dit filmorkest ontstijgt absoluut het niveau van een coverbandje. Leidenaar Lodewijk van Gorp, een blanke zanger met 'soul' in zijn stem. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19