LEIDE OP ALI.E KERSTARTIKELEN Bibliotheek dicht door komst euro Zorg overvallen door te vroeg verstuurde wervingsbrieven O®© Ovefyffl/73 ;Een gedeelde passie met een Amerikaanse admiraal REGIO R1 Patiëntendossiers Hammerstein naar Gezondheidscentrum WAAROM BETAALT U NOG TE VEEL ZIEKENFONDSPREMIE? Cliëntenstop in crisisopvang voor daklozen bijna voorbij Gemeente al wél klaar met overgang Kerstmis in Groenoord donderdag 27 december 2001 3 Zijldijkbewoner De Bree betreurt juridisch steekspel Gebouw van visserijschool te koop door Roelf Reinders leiden - Maanden eerder dan gepland zijn in de Leidse regio tienduizend oud-werknemers benaderd met de vraag of ze in de zorg willen terugke ren. Door een 'menselijke fout' bij het pensioenfonds PGGM is deze actie 'Hard Nodig', om het personeelstekort in de zorg terug te dringen, te vroeg begonnen. Uitzendbureau Tempo Team en Stichting Stimulering Ar beidsmarkt Gezondheidszorg (STAG) Rijnstreek zijn niet voorbereid op het onverwachte begin van de wervings actie. De bedoeling was dat de actie Hard Nodig in de eerste helft van volgend jaar zou beginnen. Maar van de 19.000 oud-zorgmedewerkers die zou den worden aangeschreven, zijn er dit jaar al een kleine tienduizend bena derd. „We zijn voor een voldongen feit gesteld", zegt directeur C. Boeijinga van STAG dat in samenwerking met Tempo Team geïnteresseerde mensen naar werk in de zorg moet begeleiden. „We zijn hard bezig de zaak op orde te krijgen." Ongeveer zeshonderd men sen hebben gereageerd en hebben be langstelling om weer in de zorg aan het werk te gaan. Woordvoerder K. Verhagen van PGGM geeft toe dat door een 'mense lijke fout' tienduizend brieven eerder dan gepland de deur uit zijn gegaan. „We hebben STAG en Tempo Team voor het blok gezet", zegt Verhagen. „Dat is erg vervelend. Beter te vroeg dan te laat. Maar laat ik het niet mooi er maken dan het is; er is iets fout ge gaan en dat is jammer." De negendui zend mensen die nog niet zijn aange schreven krijgen volgend jaar bericht. Het aanschrijven van oud-werkne mers in de zorg maakt deel uit van de landelijke campagne Hard Nodig om het personeelstekort in de zorgsector te bestrijden. Meer dan 180.000 po tentiële herintreders krijgen thuis een brief van minister Borst van Volksge zondheid waarin hen wordt gevraagd in de zorg te gaan werken. Het gaat om mensen die al eens in de zorg hebben gewerkt en om zogeheten zij- instromers die nog geen zorgdiploma hebben. Voor de actie wordt gebruikt gemaakt van de adressenbestanden van ABP en PGGM. Boeijinga van STAG Rijnstreek voelt zich overvallen door het vroege begin van de actie. „Maar ik zie het ook wel weer als een zegen. Zo kunnen we va catures misschien wel sneller vervul len. Want de zorg kampt met acute problemen. Maar we moeten flink aanpezen. Het zou natuurlijk een slechte zaak zijn als er belangstelling is en we even niet weten waar er vaca tures zijn." Uit onderzoek van STAG blijkt dat er volgend jaar in de Leidse regio een tekort is van 2200 mensen in de zorg. Dat tekort loopt op tot bijna 2500 mensen in 2004. Boeijinga ver wacht dat van de zeshonderd mensen die belangstelling hebben getoond de helft ook echt in de zorg aan het werk gaat. den - Leidse Kees, de zanger - nhet lokale levenslied, is gis- liddag om half zes een aan- muziekbanden kwijtgeraakt, een optreden op een kerst- I nin de Mors, verdween bij iskomst een zwart attaché- fertje uit de auto waarin hij iü id thuisgebracht. „De auto - ind op de hoek van de Oude gj ten de Grevenstraat. Toen nijn garderobe en wat mu- spullen had opgeborgen, sti ek bij terugkomst in de auto jffer weg te zijn. Ik ben be- fd en gedupeerd. Wie doet iou zoiets? Bovendien heeft lief er niks aan want de ban- zijn geen cent waard. Maar it de studio weer in om iden in te zingen en dat veel geld. Om over de 4>öonele waarde van de ban- imaar niet te praten." (advertentie) Bijscholing geschrapte huisarts duurt zeker een jaar loet f land. leiden - Het Gezondheidscen trum Stevenshof neemt de dos siers over van de ongeveer 600 overgebleven patiënten van de Leidse huisarts D. Hammer stein. De dossiers worden daar bewaard totdat zij een nieuwe huisarts hebben gevonden. Dit meldt directeur M. 't Hart van het Gezondheidscentrum Ste venshof, die Hammersteins praktijk aan de Hoge Morsweg coördineert. De praktijk van Hammerstein wordt per 31 de cember gesloten. Hammerstein (52) mag van de Huisarts- en Verpleegarts Regi stratie Commissie zijn praktijk niet meer uitoefenen omdat hij niet op tijd formulieren voor de verlenging van zijn registratie als huisarts heeft ingeleverd. Bo vendien heeft hij zich onvol doende laten bijscholen. Het is voor de eerste keer sinds de in voering van dit nascholingssys teem dat een huisarts zijn regi stratie verliest. Hammerstein heeft erkend dat hij 'even heeft verzaakt', maar voelt zich niette min slachtoffer van 'kafkaiaanse regelgeving'. Volgens 't Hart overweegt Hammerstein nog of hij gebruik zal maken van de mogelijkheid opnieuw de be roepsopleiding tot huisarts te volgen, in welk geval het min stens nog één jaar duurt voor hij weer als huisarts kan werken'. Sinds zijn vertrek hebben ver schillende huisartsen voor Hammerstein waargenomen. Nu duidelijk is dat de 'voormalig huisarts' pas over een jaar kan terugkeren, heeft de Districts Huisartsen Vereniging besloten om de praktijk te sluiten. „Deze situatie kan zo niet langer wor den voortgezet", aldus 't Hart. „De patiënten worden steeds opnieuw geconfronteerd met nieuwe huisartsen. Daarbij komt dat Zorg Zekerheid, de grootste zorgverzekeraar in deze regio, de praktijk open heeft ge houden met extra inspanningen en financiële steun. Vanaf 1 ja nuari 2002 wordt deze steun ge stopt." Zonder die medewerking wordt het openhouden van de praktijk onbetaalbaar. Van de 1900 patiënten in Ham mersteins praktijk hebben er 1200 a 1400 inmiddels een an dere huisarts gevonden. Omdat niet precies bekend was wie wel en wie niet naar een andere praktijk is overgegaan, heeft 't Hart alle patiënten een brief ge stuurd met daarin een lijst van huisartsen die patiënten aanne men. „We verwachten wel dat een nieuwe brief de onrust on der de patiënten aanwakkert", zegt 't Hart. „Daarom hebben we er ook in gezet dat wie al een nieuwe huisarts heeft, de brief als 'niet verzonden' kan be schouwen." Patiënten die een nieuwe huisarts hebben gevon den, kunnen dat melden aan het Gezondheidscentrum Ste venshof. Het dossier wordt dan aan de nieuwe huisarts opge stuurd. 050-853 89 83 De zorgvuldige verzekeraar Nu 9,50 (fl. 20,95) A M K F R nominale premie per maand ^3 ET L l\ en toch alle zekerheid \y VERZEKERINGEN door Wim Koevoet gewenst. De Binnenvest werd eerder deze mum Geldig t/m S januari. T u i LISSE - Heereweg 350 DEN HAAG - Noord weg 143 Koopavond op donderdag en vrijdag, www.tuincentrumovervecht.nl i braken Leiden den - In drie woningen aan l Druivenstraat is gisteravond ebroken. Door aan de ach- i ant een deur te forceren ten onbekenden binnen te J nen. Er verdwenen sieraden, jio-apparatuur en een video. .Woning aan de Toussaint- iewerd maandagmiddag al or inbrekers bezocht. Door ij iruit van de achterdeur te riielen konden ze simpelweg sleutel omdraaien aan de inenkant van de deur. Uit het i s verdween een computer. IC i zing over 'Het I irfecte museum' 'u den - De algemeen directeur iNaturalis, Wim van der iden, geeft dinsdag 8 januari i 111.00 tot 12.00 uur de le- g'Het Perfecte Museum'. Hij 3i letst een imaginair museum, laseerd op de innovaties in pea, die hij sinds 1990 heeft zien toe hij voorde European ïseum of the Year Award Dr 41 landen reisde, die zijn J igesloten bij de Raad van topa. Naturalis is te vinden ide Darwinweg 2. De toe- igtot de lezing bedraagt 5 J den, een combinatie van I |50 geeft ook toegang tot het ïseum. idse Kees - stolen door Wim Koevoet leiden - De openbare bibliotheek Leiden moet van zaterdag 29 de cember tot en met dinsdag 1 ja nuari 2002 dicht. De komst van de euro noopt alle negen vesti gingen en uitleenposten tot deze maatregel. Volgens een woordvoerster is de omzetting in de nieuwe munt eenheid voor het grootste deel al verricht. „Maar er zijn dingen die pas op de laatste dagen van het jaar kunnen en het leek ons wijzer om alles plat te gooien om de conversie in goede banen te kunnen leiden. Dus even geen verlengingen of reserverin gen meer. We praten over vele tienduizenden items en bij elk daarvan wordt minstens één prijskaartje vermeld, bijvoor beeld een aanschafprijs of een vergoeding. Al met al een be hoorlijke operatie dus, maar we vertrouwen op de goede af loop." In de Leidse gemeenteraad, die de bibliotheek subsidieert, is vooral begrip voor de tijdelijke sluiting. „Het toeval wil dat ik net het bericht heb binnenge kregen dat zelfs mijn bank er op 28 december mee uitscheidt in verband met de euro. Zo gek is het dus niet dat de bibliotheek om het overzetten van de lezers administratie geruisloos te laten verlopen, alles even plat legt", aldus WD-woordvoerder A. Geertsema. „Je kunt er rekening mee houden door een extra boek te lenen vóór de sluiting." Wethouder A Pechtold (D66/cultuur) maakt de biblio theek evenmin een verwijt. „Er zijn tal van instellingen en win kels die in deze periode van het jaar één dag meer dicht zijn dan te doen gebruikelijk, dus zo vreemd is het niet. Dit is een goed gecoördineerde actie. Er staat een ploeg klaar om een ad ministratie van 30.000 lezers in een ander systeem onder te brengen. Dit is de beste ma nier." De gemeente Leiden is inmid dels wel klaar voor de overgang naar de euro. De tarieven van leges zijn volgens de regels uit Brussel omgerekend en vastge steld door de gemeenteraad. Ook kassiers en hun kassa's zijn voorbereid en uitkeringen, par- keervergunningen en andere betalingen zijn met ingang van 1 januari 2002 in euro's. Op het stadhuis, laat de gemeente na drukkelijk weten, zijn geen wis selkassa's beschikbaar. „De ge meente is geen bankfiliaal. Een uitzondering maakt de (ge meentelijke) volkskredietbank voor dak- en thuislozen zonder bank- of girorekening. Zij kun nen één keer guldens komen wisselen voor maximaal hon derd euro. leiden - De Robert Kochplaats tussen Haarlemmerweg en Hansenstraat was op kerstavond omgetoverd tot een klein stukje Bethlehem. De kin deren uit de wijk voerden daar, geholpen door een aantal ouderen, het kerstspel op. Het pleintje was sfeervol verlicht en deels veranderd in een stal. Na afloop was er warme chocolademelk, glühwein en brood. Foto: Henk Bouwman leiden - In het nieuwe jaar zijn nieuwe cliënten voor de crisis opvang van dak- en thuislozen weer welkom. De Stichting De Binnenvest zag zich enkele we ken geleden gedwongen een cli- entenstop in te voeren vanwege een tekort aan personeel. Bo vendien waren enkele mede werkers door ziekte uitgescha keld. Sectormanager F. van Bak- el van De Binnenvest heeft in middels twee nieuwe medewer kers weten aan te trekken. Ook is de ziekenboeg weer leegge stroomd. Het inhuren van uitzendkrach ten bood de afgelopen weken geen soelaas. Deze tijdelijke me dewerkers zijn duur en boven dien zijn ze niet ingewerkt. „Cri sisopvang zonder ook maar één vast personeelslid is hoogst on- maand geplaagd door een griepgolf onder de medewer kers. Bovendien veranderde een aantal van hen van baan. „Vroe ger waren zulke situaties beter te ondervangen. Er waren meer invalkrachten, die veel meer konden werken. Zij namen soms zelfs volledige roosters over van vaste krachten. De in valler van nu vindt het leuk om zo af en toe een dienst te draai en." Van Bakel zegt dat ze optimis tisch is over de winter. „Ik durf te zeggen dat we de situatie on der controle hebben." In okto ber was ze nog bezorgd, vooral over het Slaaphuis aan de Nieuwsteeg. Dat moest afgelo pen herfst een paar keer dicht dóór een tekort aan medewer kers. (advertentie) l0( t dagen maar liefst trok stu- nte Caroline Vermeulen (21) i tide Leidse universiteit op !t één van de machtigste mi- jiren ter wereld: admiraal Hayes, tot voor kort de al- aogste man van de U.S. Pa- Fleet. Hayes heeft zich na pensionering in 1999 ont- :eld tot een belangrijke mili- lobbyist in Washington en ït als Vermeulen, een ge- tioneerde pleitbezorger van 'otechnologie. leulen is derdejaarsstuden te Science and Technology le universiteiten van Lei en Delft. Tijdens haar stu- kreeg ze belangstelling voor 1 nieuw type bioreactorvat, 'met (zon)licht als 'brand- f waterstof, zuurstof en warmte kan produceren. Ze kreeg onlangs de gelegenheid om hierover kennis op te doen tijdens het Local Economy Vita- lization Symposium in Tokio. „Japanners verwachten veel van biotechnologie", verklaart ze. „Vestiging van nieuwe bedrij ven in achtergebleven gebieden zien zij als een mogelijkheid om hun haperende economie op te peppen." Vermeulen werd op het congres gewezen door een zakenrelatie van haar vader, die bij Care BV Sassenheim werkt, waarna ze een uitnodiging kreeg van organisator Nobuo Oyama. Tot haar verbazing bezochten slechts twee niet-Aziaten het symposium. Behalve zijzelf was dat een vitale, grijzende heer, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 die zich voorstelde als admiraal Hayes van de Amerikaanse ma rine. „Ik had geen idee wie hij was, tot ik naar huis belde en juichkreten aan de andere kant van de lijn hoorde. Admiral Hayes! Van de Pacific Fleet! Toen realiseerde ik me pas dat hij belangrijk was. Omdat Hayes en Vermeulen de enige blanken waren, trokken ze 'haast automatisch' naar el kaar toe. Ook Hayes is geboeid door de mogelijkheden van het reactorvat, al heeft hij meer oog voor militaire toepassingen. „In het vat zitten doorzichtige buis jes met glasvezels", legt Ver meulen uit. „Het licht dat uit die vezels komt, zet de algen aan tot fotosynthese. De daarbij geproduceerde waterstof, zuur stof en warmte kunnen worden gebruikt in zogeheten life sup port systems." Zulke systemen kunnen hun nut bewijzen in de ruimtevaart. Waterstof is brand stof, het nut van zuurstof in een ruimtestation behoeft geen toe lichting en ook de warmte komt in het ijskoude heelal goed van pas. Het optimaliseren van de groeiomstandigheden in zo'n vat is echter 'heel moeilijk'. Vooral de benodigde hoeveel heid licht luistert nauw. Ver meulen hoopt op een carrière als astronaute na haai studie. „Het lijkt me fantastisch om het reactorvat uit te proberen in het ISS, het International Space Station." Woordvoerder P. Bos van Life Science and Technology erkent ruiterlijk dat hij trots is op zijn ondernemende studente, die zich ook nog eens als eerste aanmeldde toen de opleiding in 1999 van start ging. Hij vermijdt ri zorgvuldig het woord excellent, maar noemt Vermeulen 'een enthousiaste en initiatiefrijke Studente'. „Zo'n bezoek aan Ja pan vinden wij ook bijzonder", zegt hij. „We zijn benieuwd hoe Admiraal Hayes en Caroline Ver meulen tijdens het symposium in Tokio. Particuliere foto ze zich verder ontwikkelt." Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13