Leiden gaat af bij BHtz SPORT BV Leiderdorp wint derby ondanks overladen programmi Pernix' beginaanval komt niet op gang |l Leython heeft meer moeite met NOV( TOP: wel zelfvertrouwen, geen punten Een mooi kerstcadeau voor Van Scheppinge Thuisclub vooral mentaal sterker Foreholte slaj1 voor de rust een groot gatf'l Matthijs Vink naar Barcelona noordwijkerhout - Handbal ler Matthijs Vink traint tot het einde van het seizoen bij Euro pacuphouder Barcelona. De 20- jarige Noordwijkerhouter gaat in het nieuwe jaar, als onder deel van zijn opleiding aan de Bussinessschool in Haarlem, stage lopen in de Catalaanse hoofdstad en zijn oude vereni ging Aalsmeer heeft hem bij de handbaltak van omniclub Bar celona aanbevolen. Vink stond onlangs niet op de voorlopig lijst van de selectie van het Ne derlands team omdat hij, even eens om studieredenen, een halfjaar in Australië vertoefde. Vink hoopt op een uitnodiging als hij in Barcelona aan spelen toekomt Voorschoten '97 houdt trainers voorschoten - Bij voetbalclub Voorschoten '97 zitten volgend seizoen dezelfde trainers op de bank bij de eerste teams. Ge rard Désar, die bezig is aan zijn vierde seizoen bij de zaterdag- tak, verlengde zijn verbintenis met een jaar. Jeroen Désar en Piet Mieremet blijven zijn assis tenten. Ook het contract met trainer Jan Zoetemelk is met een jaar verlengd. Zoetemelk staat voor het tweede seizoen aan het hoofd van de zondagse lectie van Voorschoten '97. Sterke startlijst Super Masters NOORDWiJKERHOUT - Het Mas ters tennistoernooi in Noord- wijkerhout heeft dit jaar een sterk deelnemersveld, want van zes districten geeft de B-Master acte de présence. In de Frijlink- hal in Noordwijkerhout spelen vanaf donderdag ook Noord- wijker Jeroen Boogmans (twee jaar geleden winnaar) en Ingrid van der Plas uit Katwijk. Van der Plas won dit jaar het B-toer- nooi in haar woonplaats, bij Zee Duin, plus een paar A- evenementen. Ze speelt in plaats van Linda Verhoeve. De winnares van het Leidsch Dag blad Tennis Circuit 2001 ver blijft in Australië en kan daar om niet meedoen. De finales van de Masters zijn op zater- Warmond mist grote namen warmond - De indoor B-kam pioenschappen van het tennis- district Leiden - bij Dekker Ten nis in Warmond - trekken veel deelnemers (32), maar grote namen ontbreken op de lijsten van het evenement dat gisteren begon en zondag eindigt. Tal- bert Boef speelde zich inmid dels met een 6-1 6-3 score te gen Fenno Petit naar de volgen de ronde. Ook Niels Ravensber- gen overleefde de eerste schif ting. De Zee Duiner klopte Rutger Baans met 6-2 6-1. door Menno Schraven voorschoten - De stand op de ranglijst bleek geen goede graad meter voor de derby tussen Blitz en BS Leiden. De Voorschotena ren, die onderaan staan, zege vierden thuis 'gewoon' met 69- 61. Voor Leiden was de nederlaag pijnlijk en een regelrechte af gang- De wedstrijd was extra beladen omdat een aantal Leidse spelers een Blitz-verleden heeft. Bram Moinat en Roald Noort speel den zelfs vorig seizoen nog in Voorschoten. Maar het lukte Leiden-coach Martin Hoekstra noch vooraf, noch tijdens de wedstrijd zijn ploeg in het gareel te krijgen. Daarentegen had Blitz-coach René Mulder zijn team wel duidelijk op scherp weten te zetten: „Jullie willen toch niet maandenlang uitgela chen worden door je vrienden dat je met 20, 25 punten verschil een pak op je broek hebt gekre gen", had de Katwijker vlak voor het begin gezegd. Die boodschap werd opgepakt, want de Voorschotenaren be gonnen voortvarend met onder andere twee driepunters van Edwin Baars, waardoor Blitz het eerste kwart met 12-9 afsloot. Een lage score, inherent aan derby" s waar praktisch iedere speler zijn tegenstrevers kent. Leiden beschouwde zichzelf duidelijk als de betere ploeg, maar te veel spelers speelden binnen het duel een eigen wed strijd. Zij concentreerden zich niet op hun eigen prestaties, maar lieten zich meeslepen in onderhuidse sentimenten en gingen te weinig of op de ver keerde manier het gevecht aan. Een andere belangrijke factor was het ontbreken van center Timo Versteegen (vakantie). Coach Hoekstra: „Blitz wist dat het daardoor een kans tegen ons had. Voor ons mocht het geen excuus zijn, eerder deze compe titie hebben we ook zonder Ti mo gespeeld en ruimschoots ge wonnen." Opvallend was dat Hoekstra het duel beslist geen speciale wed strijd wilde noemen. Misschien wrong daar voor een deel ook wel de schoen, aangezien zijn spelers dat wèl vonden en zij daardoor geen moment grip op zichzelf en de wedstrijd kregen. Wat de coach ook probeerde; ti- me-outs, wissels, langdurig pra ten met de wel heel zwakke scheidsrechters, trainingsjasjes die de lucht invlogen, helpen deed het allemaal niet. Heel eventjes leidde Leiden wel, bij 16-17 en 33-34 in het derde kwart, nadat Blitz in de eerste helft een voorsprong van vijf punten had opgebouwd, 33-28. Een helft die overigens beëin digd werd met een perfecte driepunter van Leon de Gee, één van de opvallende spelers aan Voorschotense kant. Een raak driepuntsschot van Ewout Crijnen in de derde periode be tekende zelfs de grootste voor sprong voor de thuisclub, 47-34. Daama kreeg Blitz het vooral verdedigend wat moeilijker, ging Bram Moinat aan Leidse kant plotseling wat beter spelen met enkele scores op rij en dunkte hij na een steal zelfs 48-45 op het scorebord. De koppen bij Blitz gingen prompt weer naar beneden, omdat Leiden terug lèek te gaan Blitz-guard Ewout Crijnen dribbelt langs zijn opponent Erik-Paul van Weeren van BS Leiden. Foto: Henk Bouwman komen, maar coach Mulder kreeg het mentale aspect juist op tijd weer op orde. Leon de Gee kon het zich bij 58-50 zelfs veroorloven om mis te dunken, in plaats van voor een zekere score via een lay-up te gaan. Blitz liet de rivaal echter niet meer verder komen, mede ge holpen door de vele keren bal verlies aan Leidse kant. De te leurgestelde Roald Noord en de vinnige De Gee reageerden tus sendoor de spanning nog even op elkaar af, waarvoor beiden werden bestraft met een ons portieve fout. Noord werd meer dere malen voor overloper uit gemaakt door het publiek, en fiet zich daar onnodig veel door mee slepen. Blitz moet hopen dat met de winst op Leiden de negatieve spiraal is doorbroken. Maar de Voorschotenaren gaan het nog zwaar krijgen, omdat aan het einde van het seizoen vijf ploe gen degraderen uit de eerste di visie. Leiden had zich bij winst steviger op de vierde plek genes teld. Hoekstra: „We kunnen nu twee weken niet trainen omdat de gemeente alle gymnastiekza len afsluit. Het is dus maar weer afwachten hoe mijn spelers, vol gevreten na de feestdagen, zul len presteren in de volgende wedstrijd, op 5 januari. Dit is sportbeoefening op z'n smalst", reageerde hij zijn frustraties af. Blitz-BS Leiden 69-61 (33-28). Scheidsrechters: Van Vugt en Acker- mans. Toeschouwers: 60. Scores Blitz: Baars 19, De Gee 13, Kun nen 13 (16 rebounds), Raasveld 12. Scores BS Leiden: Moinat 20, Van Weeren 13, Bakker 11, Hoste 11. door Anne Brouwer handbal - Bij de vrouwen tweede divisie won Forel van Verburch. De eind werd 20-12 voor de Voorh ploeg. Volgens begeleidste cole Dormers kwam dit vo melijk door de dichte vei Ij ging van Foreholte, waa Verburch aanvallend weini in te brengen. Zelfs in ove tuaties leed de uitspe a ploeg balverlies. Foreholte teerde optimaal. Bij rust w verschil al groot: 13-4. Hei de spel konden de Voor! vrouwen echter niet doon in de tweede speelhelft dween de scherpte en nonchalance in de ploeg. T de rest van het team weg bleef topscoorster Kim lings attent. Ze scoorde een keer van afstand. Ver kwam terug tot 17-10, ma< gat was te groot om het maal te kunnen dichten. Bij Stompwijk '92 was het] ll aan de hand tegen AHV F alleen in het nadeel va5 Stompwijkse vrouwen. D slag werd 18-12. Het grot tal punten verschil deed op in het eerste kwartit ploeg kwam met 5-0 Stompwijk miste in de helft nagenoeg alle vrije ki in die periode, met als g dat de ploeg van Lenie vai Bosch daama achter de aanliep. De tweede helft gelijk op, maar Stompwijk te weinig mogelijkheden di terstand in te lopen. De mannenploeg van Sati j leed in de thuiswedstrijd BDC een ruime nederlaaj 33. Gezien de notering ranglijst viel het verschil i lijk nog wel mee. BDC maar heel weinig toe op k per Animo, terwijl Sat laatste is in de eerste divis Leidenaars hebben e\ punten als DWS, maar den een wedstrijd meer. t) 1 i door Menno Schraven basketbal - Na de vierde opeenvol gende nederlaag, vrijdag tegen Jolly Jumpers, moesten de vrouwen van BV Leiderdorp een dag later opnieuw aantreden. Protesten bij de bond te gen het zware programma vonden geen gehoor. De Leiderdorpse vrou wen wonnen ondanks die tegenvaller de streekderby tegen BV Lisse met 62- 49. Onder aanvoering van de uitblinken de Birthe van der Voort, die een paar keer het hele veid overstak en de Iis- se-verdediging daarbij op snelheid klopte, verkreeg Leiderdorp een ruime 41-25 voorsprong bij rust. In de twee de helft liet de thuisclub Lisse dichter bij komen, onder andere door twee driepunters van Joke van der Heuvel. De vertwijfeling leek even weer toe te slaan, maar scores van Lonneke Bransz in het laatste kwart zorgden voor de winst. Scores BV Leiderdorp: Bransz 20 (12 re bounds), Renske van der Voort 15, Birthe van der Voort 13, Thompson 10. Scores BV Lisse: Van de Heuvel 14. Voor Grasshoppers komt de winter stop als geroepen, zodat de vermoeide speelsters kunnen herstellen. De uit wedstrijd tegen Amsterdam was er ei genlijk al één te veel en deze ging ver loren met 77-56. Coach Rick Driessen wilde het resul taat niet bagatelliseren en sprak van de slechtste wedstrijd tot nu toe. „Ik heb geen goede dingen kunnen zien. De eerste helft pakten zij twee keer zo veel aanvalsrebounds als wij dat in de verdediging deden. Wij pakten alleen net wat meer intercepties dan dat we balverlies leden." Heel even klampten de Katwijksen in het tweede kwart aan en toen brachten zij de vroeg opgelo pen achterstand terug tot drie punten. Daama was het woord weer aan Am sterdam. Een teleurgestelde Driessen: „In de aanval werd het ook veel te veel een gebrei. Onnodige passes inside, waardoor kleine speelsters de bal on der het bord kregen. Die werden daar natuurlijk niet echt gelukkig van." Scores Grasshoppers: Driessen 14. Opnieuw riep MSV in de eindstrijd van een duel onnodig de problemen over zich af. Dit keer zagen de Noord- wijkers een voorsprong van twaalf punten op Amsterdam 2 halverwege het laatste kwart slinken tot vier pun ten. Dat de winst (62-58), in tegenstel ling tot drie eerdere wedstrijden, dit keer wel naar MSV ging, was voor coach Burhan Alibegovic het enige pluspunt. „Noem het maar een ge brek aan zelfvertrouwen dat we iedere keer de concentratie verliezen." MSV wil in de tweede helft van de competitie nog wel een belangrijke rol spelen, maar zal dan moeten blijven werken aan het door de coach ge noemde manco. Een slecht eerste kwart (10-17) werd omgebogen in een 29-27 ruststand en zelfs een voorsprong na drie kwarten. Et langrijke rol was er dit keer vo men Moesker die zijn negen j in de eerste helft maakte en da. de een achterstand mee voorkw Alibegovic liet zijn spelers halvi alleen in de kleedkamer, om z zelf te laten besluiten wat er r moest gebeuren. Gelukkig vooi werd die afgeschoven verantwi lijkheid goed opgepikt. Scores MSV: Koek 12, Jordan 11, Van b korfbal - Pemix had met een grotere schotvaardigheid beslist meer kunnen bereiken dan een 11-11 gelijkspel tegen Bolnes. De Leidse tweedeklasser kende in de eerste helft al een doel puntloze periode van achttien minuten. Saar Karstens, Mark Piket (2), Irene van der Burg en Frans Treur bouwden deson danks een 6-3 voorsprong op. Na de pauze viel met name de beginaanval zo goed als stil, on danks de goede afvang en het invallen van routinier Sjoerd van der Kooij. Het gevolg was dat de tegenstander zelfs even op 8-10 kon komen. Toch leek de enige goal van dit vak het duel te be slissen (11-10). De verdediging maakte echter in de slotminuut een fout bij het overnemen en dat kostte een goal én een punt. In de derde klasse blijft KZ Lei den in het spoor van leider Olympiek door een 14-17 zege op Oosterkwartier. De formatie van Peter Bierens opende sterk (1-4), maar liep zich in het twee de kwartier vast in het stevige verdedigen van de thuisploeg (6-5 rust). KZ kreeg in de tweede helft een nieuw overwicht door de aanvallen ruimer op te zetten met een betere paalbezetting. Dat leverde in tien minuten tijd vier doelpunten op van Nicole Bierens (2), Brenda van Leeu wen en Steven Kalkman (11-11, 12-15). Deze marge werd wel met succes vastgehouden. Bij 12-12 scoorde Crescendo in de slotseconden bij GKV(H) uit een vrije bal van Carmen Zit man, maar de scheidsrechter annuleerde de goal wegens te vroeg inlopen van een verdedi ger en blies meteen af. Een du bieuze beslissing, maar goedbe schouwd hadden de Leidenaars het puntverlies grotendeels aan zichzelf te wijten. Wijnand Al berts (3), Nischa Verwey (2), Linda Meijers, Carmen Zitman en Johan Baak bouwden na 3-3 een voorsprong van maximaal vijf punten op (7-12). In de res terende tien minuten verspeel den de groen-witten hun ener gie met het geven van commen taar op de leiding. Dat werkte contraproductief. door Chris Hartman volleybal - De volleyballers van NOVO voegden vijf punten aan hun totaal toe door met 4-0 van het onderaan staande Radius 2 te winnen. Een belangrijke over winning, want het zorgde ervoor dat de ploeg uit Noordwijk con current Waterlanders op de ranglijst passeerde. NOVO staat nu met vijfden pun ten uit tien wedstrijden derde Vein onderen in de promotie klasse A. Alleen in de eerste set hadden de Noordwijkers moeite met Radius, dat dit seizoen nog geen enkel punt veroverd heeft. Toen NOVO overschakelde op een systeem met twee spelver delers kreeg het de zaken beter onder controle (25-21). In de twee reeksen die volgden, kwam Radius er niet aan te pas (25-12, 25-11). In de vierde set kon de hekkensluiter de schade binnen de perken houden (25-19). Uit blinkers bij NOVO waren de aanvallers Bart de Koning en Kees Groenewegen. De laatste komt normaliter voor het twee de team uit. Spelverdeler Tim Oortwijn: „In de eerste set wa ren we toch wat nerveus. Eigen lijk was dat nergens voor nodig, want Radius was een zwak team." Vrouwen De vrouwelijke collega's van Oortwijn duelleerden in de Northgohal met streekgenoot Leython. Het team uit Leider dorp, tweede op de ladder in de promotieklasse A, won de ont moeting met 3-1. De enige set die NOVO won was de derde (25-15). De andere speldelen eindigden in 19-25, 24-26 en 23- 25. Anneke van Vliet, sp van NOVO: „We zijn de c titie slecht begonnen, gaan de laatste weken stee ter volleyballen. Als we zo gaan moet het ons lukki gradatie te ontlopen." vierde episode verspeeld! VO een 16-6 voorsprong, van Vliet (geen familie) va thon: „NOVO speelde veel dan eerder in het seizoei wij nog gemakkelijk mi wonnen. Ze toonden veel meer lef." Leython het doen zonder spelverd Jolien van Schip (geblessef Jolanda Mens redt het niet in halve finale Mark Piket van Pernix zoekt mede-aanvallers. Foto: Henk Bouwman door Michel van Gent NiJEVEEN - TOP heeft in Drenthe zelfvertrouwen gewonnen, maar geen punten. De Sassenheimers gaven titelkandidaat DOS '46 lange tijd goed partij, om pas in de laatste tien minuten af te ha ken: 21-15. Trainer Jenne War- rink was er zeer over te spreken: ,Als wij zó blijven spelen, met inzet en bezieling, dan komen de punten vanzelf." Nog geen maand geleden ston den TOP en DOS '46 tegenover elkaar in sporthal Wasbeek De rood-witten verloren bij die ge legenheid kansloos met 7-15. Coach Warrink had naai' aanlei ding van deze ontmoeting zijn opstelling en tactiek aangepast. Steven Baart vormde nu samen met Stanley Lardé de eerste ver dediging en Marion Broekhui zen en Judith Kok moesten in de aanval de afvang verzorgen. In het andere vak waren de rollen omgekeerd, want hier stonden Bregtje van Drongelen en Petra van Niekerk in de punt van de aanval en Sander Harmzen en Tim van der Horst in de steun. Met deze omzettingen bracht TOP in de eerste helft DOS '46 enige tijd in verwarring. De Sas- senheimse equipe was in het slotdeel van deze periode de be tere ploeg. Dat kwam ook in de score tot uiting, want goals van Van der Horst (2x), Van Dronge len, Kok, Baart en Lardé brach ten een 10-11 ruststand op het scorebord. Na de pauze kon TOP deze lijn niet doortrekken, omdat de zui verheid uit de schoten ver dween. DOS '46 liep tussen de 42ste en 48ste minuut uit van 14-13 naar 17-14. Bij deze stand claimden de Sassenheimers te- valkenswaard - Dicht bij de eindstrijd van de Nationale Masters was Jolanda Mens. De 23-jarige Voorhoutse haalde in de halve fi nale een goed niveau, maar tegen de latere winnares Hanneke Ketelaars was dat zowel in de eerste als in de tweede set niet vol doende om een perspectiefrijke voorsprong te nemen. Bij 4-3 in de eerste set mocht Mens serveren voor een beslissende voorsprong en bij 5-4 in de tweede voor de setwinst, maar juist op die momenten speelde Ketelaars haar beste tennis. Mens kreeg in de tiebreak van de tweede set een setpoint en weerde vijf matchpoints af. De speelster van Dekker Tennis capituleerde op het zesde wedstrijd- punt. vergeefs een strafworp bij twee acties van Petra van Niekerk. Zij Met vrijwel alle inwoners uit haar woon- kregen bij een ogenschijnlijk on- pjaats Mariaheide (Brabant) als supporters schuldig sprongduel in de ver- 0p tribune, versloeg Ketelaars in een ma- dediging wel een strafworp te- rathonpartij van 2,5 uur in de finale Stepha- gen (18-14). Deze gang van za- nje Gomperts: 4-6 7-5 6-2. Veel beter dan ken brak de concentratie, zodat haar opponente, die last had van angina, er nog eens twee tegendoelpun- was Ketelaars niet. Ze zegevierde na een ten volgden (20-14). Warrink matchpoint tegen bij 2-5 in de tweede set bracht met Mascha Nieuwen- 0p fitheid en vechtlust. „Ik ben in al mijn huijsen meer lengte in de twee- tennisjaren nooit geblesseerd geweest. Ik de aanval, maar dat leverde fien gt Van nature en knokken is vanzelf- slechts één treffer van Larde op: sprekend", zei ze. 21-15. Ketelaars is de kampioene van de nationale 'r46 j T?Pwj5 (J?"11),0^c°res toernooien. Dit jaar won ze overal waar zij TOP: Lardé 5 Van der Horst 3), Van TI T j r» u m- Niekerk. Baart (2). Van Drongelen. Kok startte, in Hoorn, Leiden, Den Haag en Vhs- en Harmzen. singen. De nationale titel moest ze aan Lotty Seelen laten. Verder oogstte ze successen en verdiende ze goed geld in de competitities van Frankrijk, Duitsland en Nederland. Bij Bocholt in de Bundesliga is de Vlaamse ve dette Kim Clijsters een teamgenote met wie zij dan traint. Ketelaars is semi-prof, omdat ze als broodspeelster overal ter wereld 'vanuit de koffer zou moeten leven'. Zij heeft dat ge daan, maar knapte er snel op af. „Ik werk in het tennispark Mariaheide. Ik geef er les, sta achter de bar, doe de boekhouding en houd de ledenadministratie bij. Voor de sport doe ik een uur conditieoefeningen en vier uur tennistraining. Als fullprof was ik 180ste van de wereld, ik ben nu zeker niet minder." Na haar herhaalde triomf in Valkenswaard solliciteerde Hanneke Ketelaars openlijk naar het Nederlandse Fedcupteam. De 27- jarige tennisster stelde dat zij een bruikbare kracht kan zijn in het team van captain Tjerk Bogtstra. Veel kans op selectie maakt ze niet, tenzij ze weer fullprof wordt en het WTA-circuit induikt. Bogtstra draaide er niet omheen. „Ik kan alleen speelsters selecteren die in ternationaal prestaties leveren. Ketelaars speelt niet internationaal, dus vallen er geen vergelijkingen te maken." Van Scheppingen Dennis van Scheppingen haalde in Valkens waard 'een mooi kerstcadeau' op. De 26-ja- rige tennisser kreeg 15.000 gulden nadat hij de finale van de door een onwillige spier geremde Fred Hemmes won, 6-4 Het was een mooie afsluiting van eei jaar voor Van Scheppingen, die van h moest terugkomen om weer op de dt de tophonderd te kunnen kloppt vliegt na kerst als 119de van de Al naar Chennai in India en daarna doo het kwalificatietoernooi van de Aus Open. Hij is een van de vijf Neder mannen van wie hij zegt dat er in 20( stuk of wat achter Sjeng Schalken bij te honderd zullen staan. Van Scheppingen is er zelf weer behi bovenop na een zware depressie die begon en later mentaal haar weerslag ci .Anderhalf jaar geleden werd ik ziek waarschijnlijk een smerige bacterie. 1 loor negen kilo. Al mijn spiermassi r(j weggespoeld. Ik was broodmager ei niets meer. Mijn zelfvertrouwen daama weg. Ik zakte zo diep weg, kon haast niet." Van Scheppingen klom op en won cl gers in Chandigarh in India en Genève wat finaleplaatsen en enkele halve fi Valkenswaard, met alleen geld als belc>r was de afronding. „Dit was een uitste voorbereiding. Je moet toch trainen e fenpartijen spelen. Deze leverde gel Deze overwinning geeft veel zelfvertrol Ik stel me veel voor van het nieuwe se Ik ben 26. Pas over twee jaar zit ik aai top." ■hi

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 26