'Er zijn huizen genoeg in Nederland' ECONOMIE ït Nog wat belastingtips op de valreep van 2001 Juventus verleidt belegger met pretpark 'Heineken maakt kans op overname Carling' EIB-directeur Buur ziet geen reden voor paniek als woningproductie achterblijft Gevecht om import dvd Vluchten voor de euro Veiling in kerstsfeer tegratie doelen a sv idam - Van de circa 8500 3zen die door reïntegra- rijven aan het werk en worden geholpen, zijn meer dan 4700 aan de sgaan. Dit blijkt uit onder aan het Landelijk Instituut ■Verzekeringen in de pe- ïuari 1999 tot juli 2001. fhad geëist dat 35 pro- an de trajecten tot succes leiden. liner stopt Mihten België idorp - Luchtvaartbedrijf ner stopt met het uitvoe- i regionale vluchten in Alle lijndiensten voor middels failliete Sabena n definitief stopgezet, vestigt bestuurder M. in vakbond De Unie. In hema van Sabena-opvol- \T is geen plaats voor ner. Volgens Rog worden iderd Nederlandse me- :s getroffen door het ten van de Belgische ac- van Schreiner. Ge- i ontslagen worden foten, aldus Rog. sp eepswerf Diepen failliet nl im| huizen ■bla zaterdag 22 DECEMBER 2001 turijn/gpd - Juventus wil meer dan een voetbalclub zijn. Even ten zuiden van Turijn werkt de Italiaanse club aan een groot sport- en pretpark. Het geld moet komen van aandeelhou ders. Deze week kreeg Juventus een notering op de beurs van Milaan. Aandelen van voetbalclubs kel deren nog harder dan de meeste andere fondsen op de beurs. Ajax is nog maar net 5 euro waard, minder dan de helft van de introductiekoers van 11,35 euro 25) in mei 1998. AS Ro ma zakte 46 procent sinds de beursgang in mei 2000. Man chester United zit liefst 69 pro cent beneden de piek van maart vorig jaar. Zon dertig Europese voetbal clubs hebben een beursnote ring. Slechts een handjevol heeft beleggers aan winst geholpen. Manchester United lukte dat wel royaal. In elf jaar ging het aandeel Manchester al bijna zes keer over de kop; de Britse club kan die inzinking van 69 pro cent wel lijden. Juventus meed de risico's bij de beursgang. Via de holding IFI behoort Juventus tot het fami liebezit van de Agnelli-dynastie, tevens de grondleggers en eige naren van autoconcern Fiat. De Agnelli's beperkten de beursno tering tot 32 procent van het to tale aandelenkapitaal. Met een totaal van 38,7 miljoen aandelen tegen een introductiekoers van 3,70 euro haalde Juventus bij de aandeelhouders 143 miljoen eu ro op, oftewel circa 316 miljoen gulden. De emissie is maar net twee keer overtekend. Te verwachten was dat supporters (17 miljoen in de hele wereld) zich lieten verleiden. Overal kent Juventus zijn eigen supportersclubje, net zo goed in elk Italiaans dorp als in menige stadswijk van New York. De wereldwijde populari teit zou Juventus gewild moeten maken bij grote beleggers. Moeizaam blijkt het echter voor de Italiaanse club om grote in vesteerders echt te overtuigen. Mede daarom heeft Juventus zich een nieuw imago aangeme ten. Niet als voetbalclub, maar als media- en entertainmentbe drijf. Met die doelstelling wordt straks ook het geld besteed uit de beursgang. Ten zuiden van Turijn verrijst straks een 500.000 vierkante meter groot sport- en pretpark, eigendom van het me dia- en entertainmentbedrijf Ju ventus. Ook de merchandising, reclame en tv-rechten zijn belangrijker inkomstenbronnen geworden dan het kaartje van de stadion bezoeker. Investeerders hebben bij de beursgang duidelijk ge maakt dat de scepsis over al die wilde plannen van voetbalclubs toeneemt. Vooral dankzij insti tutionele beleggers werd de aan delenemissie van Lazio Rome in mei 1998 nog tien keer overte kend. Twee jaar later was dat bij AS Roma nog 3,5 keer. Juventus komt nu niet verder dan twee keer. Zo maken grote investeer ders duidelijk dat ze gaandeweg hun vertrouwen verliezen in het bedrijfseconomische klimaat van de voetbalwereld. Drie toppers bij de introductie van het Juventus-aandeel: van links naar rechts spelersvoorman Roberto Bettega, aanvaller Alex del Piero en managing director Antonio Giraudo. Foto: AP/Luca Bruno Scheepswerf 71 iepen is gisteren failliet 9rj ard. Dit gebeurde nadat 'in het Groningse Water- eerder deze week uitstel taling had gekregen. De onderzoekt de moge- len van een doorstart. 9* conomische tegenslagen de werf dit jaar in zwaar ieel weer. Bij Van Diepen mensen. In oktober £|l n al 37 banen geschrapt. qeiligingslek tindows XP o - In het nieuwe com- ituringssysteem ws XP blijkt een enorm igslek te zitten. Het lanse softwareconcern ift heeft dat bevestigd, willenden kunnen via toegang krijgen tot een 0 iter en data vernietigen k issen installeren. Micro- 'ip! ept gebruikers op een 92 software te downloaden lek te dichten. Ook de ;ers van Windows 98 en teten dit doen, aldus het reconcern. j! ivast koopt tdl toorkolos 380 dam - Vastgoedonder- jBreevast heeft voor 300 euro 660 miljoen) de Retoren in Brussel ver- Het gaat om het groot- psche overheidsgebouw n hoogte van 140 meter, louw, vlakbij het Gare 1, telt 34 verdiepingen it 200.000 vierkante me- - itoorruimte de werkplek 10 ambtenaren van het «rie van financiën. (verwacht akkoord ag - Waarschijnlijk sluit aal-Economische Raad ari een akkoord op jnen over de WAO-her- or „Het is zeer denkbaar sociale partners tot over timing komen", zei ter Wijffels gisteren na van een informeel over- leidsongeschikten wor- deeld in drie groepen: die niet meer kunnen CBF; i mensen met een be- arbeidshandicap en een ïgroep. Z delsoverschot landen stijgt «urg - Het handelsover- k Ban de twaalf landen die I B invoeren, is in oktober f Bmen op 7,6 miljard euro miljard). Een jaar eerder nog 1,9 miljard euro. t tien procent gedaalde is de belangrijkste oor- le vijftien EU-landen sa- '9' tinen een geringer over- 00 miljoen euro 1,54 door Alex Bogers den haag - Dit jaar zijn in Neder land veel minder huizen ge bouwd dan het ministerie van volkshuisvesting wilde. Terwijl verantwoordelijk staatssecretaris Remkes vindt dat er jaarlijks ioo.ooo woningen moeten bijko men, blijft de teller volgens de berekening van zijn ambtenaren steken op 65.000. Voor 2002 en 2003 is de prognose niet veel be ter. Geen reden voor paniek, meent bouweconoom Arie Buur, directeur van het Economisch In stituut Bouwnijverheid (EIB). Er zijn volgens hem nog huizen ge noeg. De bouwbazen geven de over heid de schuld van de achter blijvende bouw. Hun betoog: de wettelijke regels zijn te rigide om nog fatsoenlijk een huis neer te kunnen zetten; de gemeenten verdienen te veel aan de grond en de meeste gemeenteambte naren weten van toeten nog bla zen als het op huizenbouw aan komt. 'Als we niet oppassen ko men er dit jaar en wellicht de komende jaren niet meer dan 40.000 woningen bij', zeggen de brancheorganisaties van de aan nemers. Remkes bagatelliseert die woor den. Het getal 40.000 is uit de lucht gegrepen, zei de staatsse cretaris toen hij onlangs door de Tweede Kamer op het matje werd geroepen. Het is maar hoe je rekent. Dit jaar worden 65.000 woningen gebouwd, volgend jaar 60.000 en daarna jaarlijks 70.000, houdt Remkes vol. Uiteindelijk doet het er niet zo veel toe, meent Buur. Nederland heeft geen woningnood en er zijn daarom geen 100.000 wo ningen per jaar nodig. „Bedenk Aantal nieuwbouwwoningen 1997-2005 Totaal aantal woningen in Nederland: 6,8 miljoen (december 2001) 1998 293.000 1999 347.000 2000 410.000 2001 434.000 k 1 M Bouweconoom Arie Buur: „In theorie kun je in Nederland een paar jaar helemaal geen woningen bou wen." Foto: GPD/Bas Beentjes dat Remkes bij zijn prognose van 100.000 nieuwbouwwonin gen uitgaat van de sloop van tienduizenden bestaande. Dat worden er dit jaar slechts 14.000", zegt Buur. „En bedenk ook dat je met de bouw van 70.000 woningen nog steeds de totale voorraad met één procent uitbreidt. Wat waarschijnlijk nu niet nodig is." Buur heeft verschillende aanwij zingen voor zijn stelling. De eer ste is de simpelste: het aantal huishoudens in Nederland daalt. Een rekensom leert dat het aantal huishoudens dat woonruimte zoekt geringer is dan het aantal huishoudens dat verdwijnt door sterfte of bijvoor beeld vertrek naar een verzor gingshuis. Er komen dus minder en minder nieuwe huishoudens die een woning zoeken. Eén on zekerheid blijft: het aantal im migranten in de toekomst. De mensen die wel willen ver huizen, nemen vaak genoegen met oudbouw of zijn daar juist naar op zoek. Daar is niets mis mee volgens Buur. Meer dan tachtig procent van de jaarlijkse verhuizingen heeft plaats bin nen de bestaande voorraad. De huidige woningvoorraad is voor het grootste deel nog tiptop in orde en wordt in orde gehou den. Keer op keer verlengen de particuliere eigenaren en wo ningbouwcorporaties de levens duur van woningen met klus- en verbouwactiviteiten. De helft van wat jaarlijks in Nederland wordt uitgegeven aan woning bouw gaat op aan verbeteringen van oudbouw. Sloop is ook om andere redenen niet nodig. De oude woningen zijn zowel om sociale-, als mi lieu-, éls technische redenen nog bewoonbaar. Ze zijn vaak wat kleiner en hebben niet de laatste luxe voorzieningen als nieuwbouw, maar ze zijn prima voor mensen die niet veel huur kunnen of willen betalen. En voor de verhuurders zijn die 1998 1999 2000 l/R.S. Bron: VROM/NVM huuropbrengsten nog steeds hoger dan de kosten van ex ploitatie. De suggestie dat de bouwers de nieuwbouw op een laag pitje hebben gezet om voor schaars- s te en dus hoge prijzen te zor gen, doet Buur af als flauwekul. „Dat kan toch hélemaal niet," roept hij enigszins opgewon den. „Er zijn domweg te veel bedrijven actief om afspraken te mtiken. Bovendien levert een tijdelijke, gedeeltelijke bouw- stop te weinig op. Het Bouw fonds bijvoorbeeld gaat toch niet expres 4000 huizen bou wen als het capaciteit heeft voor 7000. Wat moet al het per soneel dan doen?" De woningcorporaties zetten wel de rem op de nieuwbouw, weet Buur. Kwalijk nemen kan hij het ze niet. Huurwoningen zijn over het algemeen eerder rijp voor de sloop, maar voor de corporaties is het vaak niet rendabel om nieuwe woningen neer te zetten. „De corporaties moeten gemiddeld eigenlijk 1500 gulden huur vragen voor nieuwbouwwoningen ge bouwd volgens de laatste stan daard. Maar huurders vinden 800 gulden al te veel." Al met al is er volgens Buur geen probleem, want het is de vraag die het aanbod bepaalt. Dat dit jaar en wellicht ook vol gend jaar minder huizen wor den gebouwd, is volgens Buur 'een rimpeling in een hele gro te vijver'. Buur vindt een paar duizend woningen minder op een totaal van 6,8 miljoen niet veel. „In theorie kun je in Ne derland een paar jaar helemaal geen woningen bouwen." amsterdam/anp - De Neder landse Vereniging van Produ centen en Importeurs van Beeld- en Geluidsdragers sleept twee detaillisten voor de rechter, omdat ze dvd-films uit de VS importeren. De NVPI wil voor komen dat films in de winkel liggen, die hier vaak alleen nog in de bioscoop te zien zijn. „Het is volgens de wet verboden dvd's van buiten Europa te im porteren zonder toestemming van de producent", aldus een NVPI-woordvoerder. „Vaak heb ben producenten in Europa flin ke marketingkosten gemaakt. De importeur plukt daar dan de vruchten van." De advocaat van de detaillisten vindt het importverbod in strijd met het mededingingsrecht. „Bovendien wordt de keuzemo gelijkheid van de consument belemmerd", zegt advocaat Lal- ji. Volgens Lalji gebruiken de producenten Nederland als proeftuin. „In andere Europese landen speelt deze kwestie ook. Vanuit Duitsland kunnen win kels gewoon dvd's invoeren en verkopen. Daar pakken de pro ducenten het niet aan." Newconomy doet Ilse-belang weg amsterdam/anp - Het kwakke lende internetbedrijf Newcono my heeft een belang van 6 pro cent in Ilse Media Groep voor circa 28,8 miljoen gulden ver kocht aan VNU. Newconomy sluist het geld direct door naar huisbankier ABN-Amro, die een lening heeft verstrekt. In totaal zakt de schuld daarmee tot 9 miljoen. Dit vergemakkelijkt ge sprekken met eventuele overna mekandidaten, aldus bestuurder Van Steijn. VNU heeft het be lang inmiddels ook alweer ver kocht aan de Finse uitgever Sa- noma, koper van de tijdschrif- tengroep. naaldwijk - Rood, groen en goud bepaalden de afgelopen dagen het beeld op de bloemenveiling van Flo- raHolland in Naaldwijk. Een medewerker van de veiling sorteert hier een lading met goudkleurige verf ge spoten takken. Foto: ANP/Ed Oudenaarden. amsterdam/anp - Heineken heeft kansen om het Britse Car ling Brewers over te nemen. Dit blijkt uit een short list die uitlek te naar de Amerikaanse zaken krant The Wall Street Journal. De lijst is opgesteld door het Belgische bierconcem Inter- brew, dat Carling moet verko pen. Heineken weigerde gisteren commentaar. Een woordvoer ster verwees naar de presentatie van de halfjaarcijfers in septem ber, toen topman Vuursteen zei belangstelling te hebben voor Carling. Die interesse is er nog steeds. Of Heineken een bod heeft uitbracht, wilde ze niet zeggen. Carling is voor Heineken een in teressante prooi. Samen zouden ze de op een na grootste Britse brouwer worden met een marktaandeel van 24 procent, aldus The Wall Street Journal. Heineken moet concurreren met het Amerikaanse Coors Bre wing en het Britse Apax Part ners. Ook een Brits consortium bestaande uit Cinven en CVC Capital Partners komt op het lijstje voor. Constellation Brands zou zijn afgevallen. Analisten schatten dat Carling 4,3 miljard gulden opbrengt. In- terbrew moet de brouwer op last van de Britse kartelautoritei ten verkopen. Carling behoort tot de boedel van Bass, dat vorig jaar door de Belgen is overgeno men. Interbrew mag wel de Noord-Ierse en Schotse activi teiten en de wereldwijde rech ten op de merken Tennent's en Bass Ale behouden. i de Belastingdienst het alleen maar 'niet laken, inmiddels kan 'wel makkelijker' ook prestatielijstje worden geschrapt. Voor 1 >2 moeten zo'n zeven miljoen belasting- fn voor de eerste keer aangifte nieuwe stijl Rijks belastingophalers zien zelf ook wel in ïen megaoperatie wordt. Compleet ander lieuwe begrippen, andere formulieren. Ga aan staan. De eerste pagina grote adver- tijn al verschenen en er zullen er nog vele im de miljoenen belastingbetalers zoveel wegwijs te maken. n het geen kwaad de dagen voor 1 janua- iruiken om alvast wat in het nieuwe be- telsel 'in te lezen'. De Consumentenbond or 15 gulden een heel aardig boekje (Be is 2001 Kort Krachtig) waarin de be- :e onderdelen duidelijk worden uitge legd. Tevens zijn er altijd zaken die in het belas tingjaar zelf geregeld moeten worden. Het zou jammer zijn er bij de invulexercitie in maart ach ter te komen dat een voordeeltje wordt misgelo pen. In deze rubriek twee zaken die voor 1 janua ri bekeken moeten of kunnen wor den. Dat zijn de lijfrente-aftrek en de vermogensrendementheffing. De lijf rente-aftrek bij de aanschaf van koopsompolissen is flink versoberd. De aftrek die voor iedereen geldt, is verlaagd tot 2.283 gulden. De niet werkende partner mag haar of zijn aandeel niet meer aan de ander over dragen. De koopsom moet in principe voor 1 ja nuari van het nieuwe jaar betaald zijn. Vroeger kon tot een half jaar ema een koopsom worden gekocht die dan over voorgaand belastingjaar werd afgetrokken. Overigens is het kopen van koopsompolissen een mogelijkheid maar lang niet altijd noodzakelijk. Als u in het belastingjaar niet over alle inkomsten pensioen hebt opge- EIGEN BEURS Jos van Rijsingen bouwd, mag er extra worden afgetrokken. Die niet gebruikte ruimte kan voor een deel nog ze ven jaar lang worden benut. Hiervoor zijn bere keningen van een tussenpersoon of verzekerings maatschappij nodig. Bij de nieuwe aangifte komt voor de eerste keer de vermogens rendementheffing aan bod. Over het gemiddelde vermogen in box 3 moet, ongeacht het daadwerkelijke rende ment, 1,2 procent belasting worden betaald (30 procent belasting over een verondersteld rendement van 4 procent). Daar staat tegenover dat di vidend- en rente-inkomsten voort aan vrij zijn. Om aan het gemiddelde vermogen te komen, moet opgegeven worden wat de bezit tingen in box 3 op 1 januari 2001 waren en wat op 31 december 2001. Dat wordt bij elkaar opgeteld en door twee ge deeld om tot het gemiddelde vermogen te ko men. Aan de stand op 1 januari is niks meer te doen. Aan die per 31 december wel. In box 3 ko men bezittingen als tweede huis, bankgelden, contant geld (als u dat eerlijk opgeeft) en beleg gingen. Schulden gaan er weer af, op de eerste 5.509 gulden na. Bezittingen als een auto, boot, sieraden of kunst hoeven niet te worden opgege ven. En dat biedt mogelijkheden. Als u de auto die, vanwege het kenteken, pas in ja nuari wordt afgeleverd eind december alvast be taalt, scheelt dat een slok op een borrel. Dat geldt ook voor de kunstaankoop, sieraad voor uw part ner of schenking aan uw kind. Als u met uw be leggingen fors over de vrijstellingsgrens heen komt (38.785 gulden per persoon, het dubbele voor een stel) kan worden overwogen gedeeltelijk in zogenheten 'maatschappelijke' of 'groene' be leggingen te stappen. Voor beide geldt een extra vrijstelling van 103.539 gulden. Als de eindstand in box 3 op 31 december met 50.000 gulden kan worden verlaagd scheelt dat 300 gulden vermogensrendementheffing. En over 2002 weer, want het jaar wordt dan met 50 mille minder begonnen. door Cees Manders De euro is niet goed genoeg voor de Zwitsers - het land doet niet mee met EU en dus ook niet met de EMU - maar profiteren doen ze er wel van. Rijke eurolanders brengen da gelijks miljoenen marken, Franse en Belgische franken, peseta's en lires naar Zwitserse banken. 'Dure' winkels in Ba zel, Zürich en Genève hebben meer omzet dan ooit en aan onroerend goed is een enorme schaarste ontstaan door de buitenlandse vraag. Dat meldt de krant Le Figaro. Het is duidelijk dat burgers uit eurolanden hun zwarte geld dat ze niet meer kunnen witten in veiligheid brengen. De euro komt over negen dagen. Geld op deze manier uitvoeren uit een euroland is strafbaar, maar de invoer in Zwitserland niet. Iedereen kan er tot 30.000 Zwitserse franken zonder enige formaliteit op de bank zetten. Belastingontduiking is voor Zwitserse banken geen reden grotere bedragen te weigeren. Anders wordt het als het geld afkomstig blijkt van zware cri minaliteit. De Zwitserse autoriteiten schatten het bedrag dat dage lijks binnen komt op 33 tot 45 miljoen gulden. Deze zwarte geldstroom is niet bevorderlijk voor een verbetering van de betrekkingen met Brussel die toch al hevig op de proef wor den gesteld door het Zwitserse bankgeheim. DE U RO Nog 9 dagen De gratis eurokits gaan als war me broodjes over de toonbank. Gisteren meldde een woord voerder van het euroforum dat 12,3 miljoen setjes zijn afge haald. „Onder de afhalers zit zo n 95 procent van alle oude ren. Van de Nederlandse jon geren van 16 tot 25 jaar heeft 70 procent de munten in huis." Bijna een kwart van de 5400 af- haalpunten heeft geen setjes meer voorradig, meldt de woordvoerder. Van de zakjes euromunten van 25 gulden is inmiddels driekwart verkocht, 6,3 miljoen stuks van in totaal ruim negen miljoen. Mochten er onverhoopt nog gratis eurokits overblijven, dan hoeven ze niet terug naar De Nederlandsche Bank in Lely stad. De Hema, Combi Foto. Shell of de banken die de setjes sinds 14 december uitreiken, mogen de muntjes in eigen kas stoppen. Die zaken hebben de muntjes overigens voor de te genwaarde van ƒ8,55 ingekocht en krijgen voor de verspreiding een vergoeding. De Idljes mo gen overigens niet in de oor spronkelijke verpakking wor den verkocht en dat terwijl er onder verzamelaars al veel vraag naar is. In Rome en Parijs wordt voor Nederlandse euro kit in verpakking al het drie voudige geboden. Elders in Europa worden de euro's ook massaal ingekocht. In totaal zijn in de eurolanden 122 miljoen setjes 3,6 miljard muntjes verkocht. De totale waarde daarvan is 1,36 miljard euro 2,99 miljard), zo heeft de Europese Commissie be kendgemaakt. Behalve in Ne derland - dat als enige ook gra tis kitjes verstrekt - zijn ook in Duitsland, Portugal, Finland en Luxemburg de consumenten pakketten vrijwel uitverkocht.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9