jL VS ontkennen knoeien met videoband BUITENLAND Russen verliezen hun 'baan voor het leven' 11 ,b' Onderzoeker vindt leukste mop ter wereld 'Vertalen was zware klus' 1iella- Doden in Bulgaarse disco Gotthardtunnel weer open met beperkingen voor trucks Nederlander krijgt hoge Russische onderscheiding voor bergen Koersk Spanningen tussen India en Pakistan verder opgelopen Politie en brandweer New York zijn namaaklogo's beu lastrook - Door een schietpartij I de Palestijnse politie en igers van de radicale ngroeperingen Harnas en tische Jihad zijn gisteren vluchtelingenkamp Ja- m de Gazastrook vijf do- 55 gewonden gevallen, lden getuigen en me- van lokale zieken- Het incident gebeurde de begrafenis van een jongen die donderdag •komen door een ij tussen Hamasleden jstijnse politie. zen mogen ^erk slapen - De politie in New iag niet langer daklozen •n die de nacht door- n op de trappen van de van de kathedraal aan mue, de duurste winkel- in New York. Dat heeft Lawrence McKenna in ior de kerk aangespannen ding bepaald. „Er is geen a reden de aanwezigheid nende daklozen als een van de openbare or- fhouwen", aldus de iak. De stad had dit argu- •bruikt om een einde opvang van daklozen te zaterdag 22 DECEMBER 2001 ucent haalt j Merci terug door onze correspondent Harm Harkema londen - Sherlock Holmes en zijn assis tent Watson zijn aan het kamperen. Mid den in de nacht maakt Holmes zijn assis tent wakker en zegt: „Watson, kijk eens naar de sterren, en vertel wat je daar uit afleidt." Watson zegt: „Ik zie miljoenen sterren, en ook al zijn slechts enkele daarvan planeten, dan is het toch waar schijnlijk dat er planeten zoals de aarde bij zijn, en als dat zo is dan zou daar dus ook leven kunnen zijn." Zegt Sherlock Holmes: „Watson, jij idioot. Iemand heeft onze tent gestolen!" Een goeie bak? Jazeker, de leukste ter we reld zelfs, althans volgens de psycholoog Richard Wiseman van de universiteit van het Britse Hertfordshire, die onderzoek doet naar de lach. Van de 10.000 moppen op zijn internetsite kwam deze mop als favoriet bovendrijven bij de ongeveer 100.000 bezoekers die de website sinds september hebben bezocht. Uit Wisemans onderzoek blijkt dat man nen meestal heel andere moppen leuk vinden dan vrouwen. Mannen waarde ren vooral moppen waarin agressie voor komt, waarin vrouwen op hun plaats worden gezet en /of moppen die seksueel getint zijn. Zeer hoog bij mannen maar juist zeer laag bij vrouwen scoorde bijvoorbeeld deze: Komt een man schreeuwend van geluk thuis en roept: „Pakje koffers maar in schat, ik heb net de jackpot in de loterij gewonnen." Zegt zijn vrouw: „Oh, gewel dig. Zal ik inpakken voor een strandva- kantie of voor de bergen?" Antwoordt hij: „Maakt me geen moer uit. Als je maar in pakt en oplazert." Mannen, concludeert Wiseman, gebrui ken humor om zich superieur aan ande ren te voelen, vrouwen zijn taalkundig beter onderlegd en geven de voorkeur aan woordgrapjes. Zoals die van de man die een hond heeft die Minton heet. Op een dag eet Minton twee badmintons- huttles op. Zegt de man: „Bad Minton." (Bad is Engels voor slecht). In het dagblad The Independent zei de acteur en presentator Michael Palin (ooit deel uitmakend van het legendarische komische programma Monty Python) dat het onderzoek hem een beetje deed denken aan een sketch van Monty Py thon uit de jaren zeventig. Daarin schreef een man, genaamd Ear nest Scribbler, de leukste mop ter wereld. Deze was zo grappig, dat Scribbler stierf van het lachen. De mop werd daarop ge confisqueerd door het Britse leger en in de Tweede Wereldoorlog inzet tegen de Duitsers. En met succes. Er stierven zo veel Duitsers van het lachen, dat Hitier opdracht gaf tot het bedenken van een mop die nog grappiger was. Hetgeen, zoals de geschiedenis heeft uit gewezen, niet is gelukt. De Duitse chocola- Storck haalt dui- tonnen Merci-chocola- de handel wegens moge- smetting met de sal- abacterie. Eerder deze naakten de autoriteiten deelstaat Noord-Rijn- estfalen bekend dat 270 besmet waren met de e na het eten van choco- ewerd geproduceerd (ïha, een andere dochter- H leming van Storck. Vol- orck-woordvoerder zijn er geen aanwijzin- ook de Merci-chocola- met is, maar wordt deze rzorg teruggehaald, icolade in de Nederland- kels niet is besmet met e concentratie ax in VS n ngton - In een senaats- iv en een postkantoor in ïgton zijn veel hogere ïtraties aangetroffen van raxbacterie dan tot nu rd aangenomen. Dat i artsen in dienst van de :aanse overheid gezegd. :terie kan miltvuur ver en. Volgens de artsen ina de antraxaanslagen ber sommige betrokke- a^eer dan 3000 keer de tie hoeveelheid antrax- ingeademd. De bacterie ipoedervorm verstuurd m aan twee senatoren. en Poetin over terreur De Russische presi- letin en de Britse pre- air zijn het eens over de van het internationale ie. De Russische leider tde gisteren voor een 'uu ags bezoek aan Groot- nië. De beide staatslie- ihet eens geworden oprichting van een bila- rerkgroep voor de coör- van hun strijd tegen het fpl me. Ze willen onder at de geheime diensten de landen informatie ke twisselen. itwikkelen feete' detector - Onderzoekers Iniversiteit van Penn- in de Verenigde Staten leen systeem ontwik volgens hen feilloos tstellen wie liegt en wie rheid spreekt. De perfec- fndetector lijkt binnen ireik. Het probleem met intionele detector is dat 'eusiteit meet. De mees- sen worden zenuwachtig en leugen vertellen. Ie- net stalen zenuwen kan chine verslaan. Omge- an een zenuwachtig per- t waarheid vertellen die leugendetector niet jeloofd. Het nieuwe sys- erkt met behulp van een scan. ezant drell stapt op Francesc Vendrell, de ervangend VN-gezant in istan, heeft besloten zijn in te dienen. Dat maak- 'N-woordvoerder giste lend. Vendrells besluit aar buiten gebracht een >r de nieuwe interim-re- n Afghanistan wordt ge- erd. Volgens Ahmad Woordvoerder van speci- gezant Lakhdar Brahi- id Vendrell dat een mooi it om, na 34 jaar in i^n de Verenigde Naties, Iers te gaan doen. Sofia - Een moeder hoort het vreselijke nieuws dat haar kind dood is. In een discotheek in de Bulgaarse hoofdstad Sofia zijn gisteravond zeker zeven jongeren om het leven ge komen toen een trap instortte. Een onbekend aantal bezoekers raakte gewond. Dat heeft minister Georgi Petkanov van binnenlandse zaken gisteren meegedeeld. Petkanov zei dat één jongere overleed in disco Indigo. De zes anderen bezweken later aan hun ver wondingen in het ziekenhuis. Volgens de minister zijn vier gewonden er zeer ernstig aan toe. Het instorten van de trap is volgens het Bulgaarse ministerie van binnenlandse za ken mogelijk een gevolg van het gedrang van enkele duizenden jongeren bij de ingang van de disco. De trap zou het hebben begeven, omdat er te veel mensen op stonden. Foto: Reuters restricties wordt de capaciteit van de tunnel teruggebracht tot 3000 tot 3500 voertuigen per dag, twee duizend minder dan voor het ongeluk. De Zwitserse overheid heeft de rechtemood- strook van de A2 als parkeer plaats voor de vrachtrijders aan gewezen. Dat is voldoende voor zo'n tweehonderd trucks. De bewoners in de omgeving van de tunnel zijn maar matig tevreden met de .nieuwe voor zieningen. Gisteren werd gede monstreerd voor een algeheel verbod op zware trucks, die men liever per trein door de Al pen ziet gaan dan door de weg- tunnel, die maar over één enke le buis beschikt. Ook regionale wegvervoerders zijn ongelukkig met de restric ties. omdat ze nu met dezelfde wachttijden te kampen krijgen als het Europese vrachtverkeer. door onze correspondent Bob Kroon genève - De St. Gotthardtunnel, de voornaamste noord-zuid doorgang in het Zwitserse Al penmassief, is vandaag weer opengesteld. Op 24 oktober botsten hier twee vrachtauto's op elkaar. Bij de brand die hier na uitbrak kwamen elf mensen om het leven. De herstelwerk zaamheden kostten in totaal ruim twintig miljoen gulden. Auto's en bussen hebben in bei de richtingen vrije doorgang. Maar terwille van de veiligheid is eenrichtingsverkeer voor trucks ingesteld, dat iedere twee uur wisselt. Bovendien moeten trucks een onderlinge afstand van 150 meter in acht nemen. Wachttijden voor wegvervoer ders kunnen hierdoor oplopen tot meerdere uren, want door de door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De topman van de Nederlandse onderneming Mammoet, Frans van Seume- ren, krijgt vandaag in Moskou de Peter de Grote Prijs uitge reikt. De prestigieuze onder scheiding is een beloning voor de succesvolle berging van de Russische atoomonderzeeër Koersk eerder dit jaar. Volgens de jury heeft Van Seumeren een 'uitmuntende persoonlijke bij drage' geleverd aan de operatie. De Nederlandse tolman be vindt zich tijdens de uitreiking van de prijs in een select gezel schap. Naast Van Seumeren krijgen de Amerikaanse media magnaat Ted Turner en Wereld bank-president James Wol- fensohn de Peter de Grote Prijs toegekend. De onderscheiding wordt sinds 1999 uitgereikt aan mensen die de internationale samenwerking met Rusland sti muleren. Het ministerie van defensie en de Russische marine hebben Van Seumeren gezamenlijk voorgedragen. Beide instellin gen roemen de samenwerking met het Utrechtse familiebedrijf Mammoet. Eerder deze maand ontving president Poetin de ge broeders Jan en Frans van Seu meren al in het Kremlin. Hij be dankte ze daarbij uitvoerig voor hun hulp en beloofde dat er een gepaste onderscheiding zou vol gen. President Poetin beschouwde de berging van de Koersk, die in augustus 2000 verging in de Ba- new york/rtr-anp - Het Ameri kaanse ministerie van defensie ontkent dat het met opzet een onvolledige vertaling van de vi deoband met Osama bin Laden heeft vrijgegeven. Volgens de Amerikaanse zenders ABC en CNN ontbreken er passages in de officieel meegeleverde vertaling, omdat deze vooral voor Ameri- ka's bondgenoot Saudi-Arabië beschamend zouden zijn. Woordvoerster Victoria Clarke van het Pentagon zei gisteren dat de videoband met Bin La den van slechte kwaliteit is en dat het daarom een zeer zware klus was hem te vertalen. Ze be nadrukte dat zeker niet is gepro beerd informatie ovèr de ban den van Saudische geestelijken met Bin Laden weg te laten. Op de video-opnamen is te zien hoe Bin Landen met trots vertelt over de aanslagen van 11 sep tember. De gezochte terroris tenleider doet zijn verhaal aan de Saudiër Khaled al-Harbi. ABC en CNN hebben de band nog eens zelf laten vertalen. Daaruit zou zijn gebleken dat de Ameri kaanse regering onder meer uit latingen van al-Harbi niet heeft opgenomen in de door haar ver spreide vertaling. Al-Harbi zegt volgens ABC en CNN onder meer dat in Saudi- Arabië verscheidene prominen te geestelijken, sommigen met nauwe banden met de regering, zich positief hebben uitgelaten over de aanslagen van 11 sep tember. Een van de prominente geestelijken zou Abdulah al-Ba- raak zijn geweest, lid van een in vloedrijke religieuze raad. „Dit toont aan dat de Saudische steun voor Bin Laden niet be perkt is tot radicale moslims, maar ook aanwezig is binnen de Saudische religieuze gevestigde orde. Dat is slecht nieuws voor Saudi-Arabië", aldus de Mid den-Oostendeskundige Fawaz Gerges in een reactie tegen ABC. De nieuwe vertaling toont ook aan dat Bin Laden de kapers van 11 september kende. Hij noemt niet alleen Mohammed Atta maar ook andere kapers bij naam, zoals de gebroeders al- Hazmi. Van de laatste twee is in de officiële vertaling niets terug te vinden. Een lid van het team dat de tek sten vertaalde voor de Ameri kaanse regering heeft gezegd dat de door ABC gemaakte vertaling 'consistent is met delen van de regeringsvertaling die niet pu bliek zijn gemaakt'. rentsz-zee, als een morele plicht tegenover de nabestaanden van de 118 om het leven gekomen bemanningsleden. Mammoet moest de bergingsoperatie on der grote tijdsdruk voltooien. Een consortium van het Neder landse Smit International en het Amerikaanse Halliburton had op het laatste moment afgezien van de klus. Ondanks protesten van de Russische marine scha kelde de Russische overheid daarop Mammoet in. Smit In ternational trad op als onder aannemer. De Peter de Grote Prijs wordt uitgereikt tijdens een gala in de concertzaal Rossia in Moskou. Van Seumeren zal de onder scheiding persoonlijk in ont vangst nemen. new delhi/anp-dpa - De span ningen tussen India en buur land Pakistan zijn gisteren ver der opgelopen. India heeft be sloten een hoge diplomaat met de status van ambassadeur te rug te roepen uit Islamabad. De regering in New Delhi besloot verder een aantal bus- en trein verbindingen naar Pakistan stop te zetten. India maakte gisteren bekend zijn Hoge Commissaris voor Pa kistan terug te halen. Het vindt dat Pakistan te weinig onder neemt tegen militante groepen die verantwoordelijk zouden zijn voor de aanslag op het In diase parlement. Een week gele den kwamen daarbij veertien mensen bij om het leven. India zegt bewijzen te hebben voor de betrokkenheid van twee separatistische bewegingen in het omstreden gebied Kashmir. Het gaat om Lashkar-e-Taiba en Jash-e-Mohammed. Beide strij den voor aansluiting van het In diase deel van Kashmir bij Pa kistan en hebben bases in het Pakistaanse deel. Kashmir was al twee keer inzet van een oorlog tussen beide Aziatische kern machten. Beide bewegingen ontkennen overigens achter de aanslag te zitten. In een verklaring van het India se ministerie van buitenlandse zaken wordt Pakistan een ge brek aan betrokkenheid bij de zaak verweten. India verwijt zijn buurstaat voorts door te gaan met het aanmoedigen van grensoverschrijdend terrorisme. Pakistan vindt dat India met concrete bewijzen over de brug moet komen. India weigert dat. Volgens premier Vajpajee spre ken de bewijzen voor zich, om dat het Pakistanen waren die de aanslag in New Delhi uitvoer den. Pakistan betreurt het Indiase besluit de diplomaat terug te roepen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Islamabad verklaarde dat de Pakistaanse ambassadeur in India op zijn post zal blijven. In de huidige gespannen situa tie is het des te belangrijker dat alle communicatiekanalen blij ven openstaan, aldus de zegs man. Pakistan heeft wel besloten de tegoeden te bevriezen van de twee separatische bewegingen, die op de Amerikaanse lijst van terroristische organisaties staan. Een dag eerder besloot de Ame rikaanse president Bush hetzelf de. Een woordvoerder van Lash- kar zei in een reactie dat het Amerikaanse besluit weinig om het lijf heeft, omdat de groepe ring geen tegoeden heeft in de Verenigde Staten en Europa. De afgelopen dagen was er in zowel het Indiase als Pakistaan se deel van Kashmir sprake van troepenbewegingen. Militairen van beide landen zouden dicht bij de demarcatielijn tussen bei de staten posities hebben inge nomen. India sprak vrijdag van een voorzorgsmaatregel. Ook is er over en weer geschoten. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In Rusland staat de traditionele 'baan voor het le ven' op de tocht. Het Russische parlement, de Doema, stemde gisteren voor een nieuwe ar beidswetgeving die het makke lijker maakt werknemers te ont slaan. De huidige wetgeving stamt nog uit de Sovjetunie en maakt het bijna onmogelijk een arbeidscontract te ontbinden. Een reorganisatie is in de nieu we regelgeving een geldige re den voor ontslag. De werkgevers moeten dan wel nog overleggen met de vakbonden, die eventu eel naar de rechter kunnen stap pen om een ontslag ongeldig te maken. De wet werd onder groot protest van de communis ten en enkele vakbonden aange nomen. Demonstranten voor het parlement spraken van 'een barbaarse wetgeving' die de ar beiders uitlevert aan kapitalis ten. President Poetin ziet in het nieuwe arbeidsrecht een essen tieel onderdeel van de economi sche hervormingen. De huidige regelgeving stamt uit 1971 en gaat er vanuit dat er maar een werkgever is: de staat. Het ont slaan van een werknemer is daardoor bijna onmogelijk, om dat ondernemingen volgens de wet geacht worden de rol van 'vadertje staat' over te nemen. Veel bedrijven nemen mede om die reden mensen zwart in dienst. Pogingen om de verou derde wetgeving aan te passen waren tot dusver stukgelopen op verzet in het parlement. De regering wees communisti sche verwijten dat het nieuwe arbeidsrecht vooral de werkge vers ten goede komt van de hand. De positie van de werkne mer zou ook versterkt zijn. In de gisteren aangenomen regelge ving is een minimumloon vast gesteld, de werkweek bestaat nu officieel uit 40 uur en overwerk moet betaald worden. Een be drijf mag maximaal 20 procent van het loon in natura uitbeta len. Werkgevers die lonen niet tijdig uitkeren moeten een boete betalen aan de werknemers. Het recht op staken is wel be perkt. Alleen vakbonden die meer dan 50 procent van de werknemers vertegenwoordigen mogen een staking uitroepen. door onze correspondent Ans Bouwmans new york - De burgemeester, professionele honkballers, stu denten, bouwvakkers, politici. Het petje met het embleem FDNY of NYPD past hen dezer dagen alle maal. Het handelsmerk van de New Yorkse politie, maar vooral dat van de brandweer, is sinds 11 september enorm populair. Mil joenen dollars zijn al uitgegeven aan petjes en t-shirts met de ge wilde logo's erop. Maar tot droe fenis van de bazen bij de twee New Yorkse diensten komt de op brengst grotendeels terecht bij vervalsers. In New York worden de officiële merkspullen slechts bij enkele winkels verkocht. Maar de sou venirstalletjes die in de Ameri kaanse wereldstad op elke straathoek te vinden zijn, heb ben desondanks een breed scala aan petjes - straatprijs 6 dollar - in de aanbieding. „Gekocht bij de groothandel", weet een Kore aanse verkoper op Broadway Avenue te melden. De meeste straatventers zeggen echter niet te weten waar hun koopwaar Petjes met het namaaklogo van brandweer en politie zijn in New York volop te koop. Foto: GPD/Ans Bouwmans vandaan komt, en dat het illega le kopieën zijn is voor hen hele maal nieuws. Tot voor kort hadden de hulp diensten in New York wel wat anders aan hun hoofd dan na- maakspullen. Maar inmiddels begint het ze behoorlijk te irrite ren dat allerlei handelaartjes profiteren van hun populariteit, maar het geld vervolgens in ei gen zak steken. De opbrengst van de officiële merkgoederen gaat naar goede doelen in eigen kring of wordt gebruikt om de diensten beter uit te rusten. De Stichting die het politiemerk in eigendom heeft, geeft bijvoor beeld beloningen voor misdaad bestrijding. Bij de brandweer wordt het geld onder meer ge bruikt voor brandpreventie. Brandweer en politie willen het er niet bij laten zitten. Er zijn advocaten ingeschakajd om de fabrikanten van illeg® shirtjes en petjes achter de vodden te zitten. Een intemetprovider heeft op hun verzoek verschil lende handeltjes stopgezet. „We pakken iedereen aan die geen toestemming heeft om het logo te kopiëren", zegt een woord voerder van de FDNY. Er zijn geen harde gegevens over het geld dat de stichtingen zijn misgelopen, maar een ad vocaat schatte het bedrag on langs in de miljoenen. De FD- NY-petjes mogen sinds kort ook door een grote winkelketen in de VS worden verkocht: van de verkoopprijs van 8 dollar gaan 3,5 dollar terug naar de brand weer. Bij de officiële brandweer winkels is de verkoop drama tisch gestegen. Volgens de New York Times is de dagomzet nu veertig keer zo groot als voor 11 september.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5