BINNENLAND Militairen en Fló's naar Afghanistan :e Kerstdag «PEN van 10-17 uur! !org dat ik goed tegen ziektekosten verzekerd ben. 'Engels op de kleuterschool is een wensdroom' Bed Toestellen mogen ook daadwerkelijk beschietingen uitvoeren Studenten vast voor rol in bende internetpiraten Euromunten in Oss vorig jaar al 'in omloop' Rochelle keert vanavond terug in Nederland Adembenemend Bouwers ontduiken fiscus NS-directie komt personeel tegemoet Kwade geesten l (lorg en Zekerheid tex blijkt «materiaal - De semtex die de 5, londerdag aantrof in ling in Nijmegen is on- I bouwmateriaal. Dat is i uit laboratoriumon- bij het Forensisch In- nRijswijk, aldus een irdvoerder. In de wo- de politie wel delen tiergranaten en een >id patronen. Verder woner illegaal vuur- fhuis en onderhield hij lepkwekerij. jen jaar cel [doden baby IVoor doodslag op een I dagen oude baby is irige man uit Ooster ieren in Breda tot ne lcel veroordeeld. De ik meent dat moord rorden bewezen om- Jen sprake lijkt te zijn |van voorbedachten ra in de man was twaalf etwerpers in ^ing Breda De politie heeft bij een een flat in Breda drie rpers gevonden. De wa ll vermoedelijk van een he wapenhandelaar. De en zijn Bredase nzijn gearresteerd. De enkt dat de wapenhan- e raketwerpers vanuit island naar Nederland rvoerd om ze hier in het Ie circuit te verkopen. is minder toekers oen haag/gpd - Nederland doet met tweehonderd militairen mee aan de inter nationale vredesmacht in Afghanistan. Daarnaast heeft het kabinet besloten zes Fi6's naar Afghanistan te sturen. Die staan de Amerikanen bij in hun ant'iterroristische operatie Enduring Freedom. Desnoods ont zetten ze de vredesmacht als die in de pro blemen komt. Dat betekent dat ze ook be schietingen kunnen uitvoeren, bevestigde premier Kok gisteren. De Tweede Kamer komt vandaag terug van kerstreces om de Nederlandse bij drage te bespreken. Het is al wel duidelijk dat de Kamer zich in grote meerderheid achter het besluit schaart. Over het sturen van F16's is de afgelopen weken in politiek Den Haag veel te doen geweest. Nederland zou bij de Amerika nen bedongen hebben niet mee te hoe ven doen aan gevechtshandelingen, maar alleen F16's voor fotoverkenning te sturen zodat vluchtelingenstromen in kaart konden worden gebracht. Kok reageerde gisteren geïrriteerd op die suggestie: „We hebben nooit ergens nee tegen gezegd. We hebben steeds ja ge zegd tegen wat er werd gevraagd. Foto's maken is niet meer nodig." Nu raken de Nederlandse F16's mogelijk betrokken bij vijandelijkheden. Zij kun nen grondtroepen die slaags zijn geraakt, te hulp komen door laag over te vliegen en hier en daar gericht projectielen af te schieten. Het gaat niet om massaal bom barderen, benadrukt een defensiewoord voerder. De jachtvliegers kunnen desnoods de troepen van de vredesmacht ontzetten, aldus Kok. Zij zullen eind januari in de regio aankomen en gaan samenwerken met Deense en Noorse F16-eenheden. De toestellen worden gestationeerd in een van de Centraal-Aziatische republie ken, mogelijk Tadzjikistan. Enkele tientallen Nederlandse militairen gaan al tussen kerst en nieuwjaar kwar tier maken in de Afghaanse hoofdstad Kabul. De hoofdmacht volgt in de loop van januari. 'Nederland' blijft in totaal zes maanden, maar gezien de zwaarte van de operatie worden de manschap pen halverwege afgelost. Het kabinet schat de kosten van de Nederlandse deelname op 90 tot 110 miljoen gulden. - Het aantal asielzoe- naar Nederland komt, lemen. In de maanden ber en oktober van dit dden zich opnieuw asielzoekers dan in de- laanden van vorig jaar. net oktober 2001 zijn er minder asielzoekers derland gekomen dan Ifde periode in 2000. In ber en oktober daalde al aanvragen met res- ilijk 26 en 14 procent. udsman provincie tc - Provincies, gemeen- raterschappen moeten i beschikken over een iman waar burgers hun ikunnen indienen. Het heeft dit gisteren beslo- ie centrale overheden de keuze zich aan te lij de Nationale Om- inof een eigen ombuds- ïing te beginnen. (verdachte oor foutje Een belangrijke e in een grootscheeps derzoek is vorige week meten gekomen door inistratieve fout bij een nis. Dat bevestigde de mse perscofficier van Spong gisteren. Volgens uik irdt er alles aan gedaan ler ongeluk vrijgelaten ite zo snel mogelijk weer teren. ooi toplichter m 12,5 jaar net Voor oplichting van een otels in het hele land is dei jarige man zonder vaste aats veroordeeld tot 2,5 en betaling van 7.800 icb aan niet-betaalde hotel- i, dl igen. De man boekte in noi Is een kamer maar be- rdt bij het afrekenen dat hij Holen of zijn geld was egi taakt. enschede/cpd - Drie net afgestu deerde studenten van de Uni versiteit Twente (UT) zijn opge pakt op verdenking van het ille gaal verspreiden van computer software via internet. In hun woningen op de campus zijn in vallen gedaan en is computer apparatuur in beslag genomen. De aanhoudingen zouden het gevolg zijn van een omvangrijk internationaal justitieel onder zoek naar een georganiseerde bende van internetpiraten. Die bende zou op grote schaal dure computerprogramma's, spelle tjes en films verspreiden die au teursrechtelijk zijn beschermd. Het openbaar ministerie wilde gisteren 'in het belang van het onderzoek' geen mededelingen doen over de precieze rol van de drie studenten en of er nog meer aanhoudingen zijn te ver wachten. Evenmin of de pro gramma's gratis werden aange boden, of dat er geld voor werd gevraagd. Volgens een woord voerder van de UT zijn er geen computers van de universiteit zelf in beslag genomen en staat zij buiten de zaak. oss/gpd - Een 28-jarige man uit Oss, die in augustus/september 2000 voor een isolatiebedrijf werkzaamheden verrichtte bij de Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht, heeft destijds een partijtje euromunten mee naar huis genomen. Toen in no vember vorig jaar in zijn woning werd ingebroken, is een porte monnee met de euromunten gestolen. Daardoor kwamen de euro's ruim voor de officiële uit giftedatum van 15 december in Oss op straat terecht. Het nieuws van de diefstal van de euromunten zou destijds door justitie op sterk aandrin gen van de Munt en De Neder- landsche Bank uit de pers zijn gehouden. Een woordvoerster van de Munt, een van de zwaarst beveiligde bedrijven in Nederland, wilde ook gisteren nog niets zeggen. Op 1 november dit jaar vond een 14-jarige jongen uit Oss een muntstuk van twee euro op straat in de buurt van zijn wo ning. De jongen haalde met zijn vondst het jeugdjournaal en di verse andere landelijke media. Het is zo goed als zeker dat deze munt afkomstig was van de diefstal van de bouwvakker uit Oss, ruim een jaar eerder. De rechter veroordeelde de man anderhalve week geleden tot een taakstraf van vijftien uur dienstverlening. (advertentie) Bed bij u in de regio: Amersfoortjunior, Amsterdam, torp, Lelystad en Utrechtjunior. stdag gesloten: Almere, Amsterdam Noord, wijk, Hilversum en Woerden »g 23 dec. open 12-17 uur: rotterdam/gpd - Rochelle, het 3-jarige zusje van de om het le ven gebrachte Rowena Rikkers, keert vanavond vanuit Spanje terug in Nederland. Een team van de stichting Jeugdbescherming in Dordrecht is vanmorgen vertrokken naar het Zuid-Spaanse Murcia, waar het meisje na de arrestatie van haar moeder is ondergebracht in een nonnenklooster dat dienst doet als kinderhuis. Mar tin Huisman, de vader van Ro chelle, vliegt met het meisje mee terug. Vader Martin Huisman was gis teren door het dolle heen van blijdschap. „Ik heb het niet meer van de zenuwen; ik krijg mijn meisje terug", riep hij. Tot 2 januari mag Rochelle nog - onder toezicht - bij haar vader blijven. De kinderrechter in Dordrecht bepaalt die dag wat er voorlopig verder met het meisje moet ge beuren. In elk geval onderzoekt de Raad voor de Kinderbescher ming de komende maanden hoe het met Rochelle is gesteld en wat voor haar het beste is. zaterdag 22 DECEMBER 2001 COMMENTAAR De Amerikaanse luchtmacht gaat een nieuw type bom ge bruiken in Afghanistan. In een poging de laatste al-Qaeda - strijders te veijagen uit de grotten van Tora Bora, wordt een bom ingezet die alle zuurstof uit de ondergrondse gangen zuigt. Het lasergestuurde explosief is precies wat we nodig hebben, verklaarde een onderminister gisteren klinisch. Humanitaire oorlogsvoering is altijd al een begrip geweest dat innerlijk tegenstrijdig is. Oorlog is een smerige aangele genheid. Als uiting van het oude 'oog om oog' is oorlog soms wel degelijk gerechtvaardigd, maar meestal een nutteloze ui ting van machtswellust. In elk geval is een oorlog nooit 'schoon'. De Golfoorlog tien jaar geleden léék door de toe passing van precisiewapens een 'schone oorlog', maar dat was vooral een van grote hoogten gefilmd tv-beeld. Op de grond waar de bommen ontploften, vloeide wel degelijk veel bloed. En de naweeën van de Golfoorlog in Irak zijn aller minst 'schoon' te noemen. Bij 'humanitaire oorlogsvoering' gaat het vooral om de vraag of geprobeerd wordt nodeloos grote aantallen (burger) slachtoffers te voorkomen. De Amerikanen zijn daar tot nu toe in Afghanistan - voor zover we weten uit het voor de me dia nog altijd moeilijk toegankelijke land - redelijk in ge slaagd. Wel stak er een golf van kritiek op toen ze cluster- bommen gebruikten die bij ontploffing uiteenvallen in tallo ze kleine bommen en mijnen, vooral toen bleek dat die mij nen veel leken op de ook afgeworpen voedselpakketten. Met de inzet van de 'zuurstofbom' wordt echter een grens over schreden. Het wapen wordt weliswaar ingezet tegen de terroristische soldaten van al-Qaeda, maar daarmee is het gebruik ervan nog niet goed te praten. Het is een adembenemend moor dend wapen, dat geen gelegenheid tot vluchten of overgave biedt. Zeker waar de Amerikanen claimen dat al-Qaeda in Afghanistan zo goed als uitgeschakeld is, is het gebruik ervan buiten proportie. den haag/anp - De belasting dienst heeft de afgelopen vier jaar ruim tweehonderd bouw bedrijven betrapt op ernstige fraude. Deze bedrijven hebben gezamenlijk vermoedelijk voor circa 88,5 miljoen gulden aan belasting ontdoken. Dat blijkt uit informatie van de belasting dienst. De dienst stuitte de afgelopen vier jaar 1.293 keer op vermoe delijke fraude in de bouw. Ruim duizend zaken werden admini stratief afgedaan met een geld boete. In totaal werden 214 za ken verder onderzocht. Daarvan kwamen er tot dusver 89 onder de rechter. Inmiddels heeft dat in 75 gevallen tot een veroorde ling geleid. Het ministerie van financiën gaf gisteren de gegevens vrij nadat RTL Nieuws en de NOS een be roep hadden gedaan op de Wet openbaarheid van bestuur. Ze deden dat naar aanleiding van de ophef die is ontstaan rond vermeende omkoopschandalen in de bouw. katlijk - In het Friese Katlijn wordt het traditionele Sint Thomasluiden nog steeds in ere gehouden. Het da gelijkse gelui was ooit bedoeld om de boze geesten te verjagen. Nu is het vooral folklore. Elk jaar worden van 21 tot en met 31 december in zowel Katlijk als het naburige Oudehorne de klokken geluid. Foto: GPD/Jan de Vries utrecht/gpd - De onderne mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft gistermiddag zijn ultimatum aan het adres van de directie van NS Reizigers ingetrokken. De OR reageert daarmee op een reeks directie besluiten die gisteren aan het personeel zijn meegedeeld. De besluiten betekenen een versoe peling van het gehate 'rondje om de kerk' en een aanzienlijke flexibilisering van de perso- neelsinzet. Wel blijft de ondernemingsraad nauw betrokken bij de controle rende activiteiten van de Ar beidsinspectie die zich gisteren eigener beweging heeft gemeld bij de NS. De Arbeidsinspectie ziet volgens de OR voldoende aanknopingspunten voor een onderzoek naar arbeidsomstan digheden en veiligheid van het rijdend personeel. OR-voorzitter Wold zei de direc tiebesluiten een 'stap in de goe de richting' te vinden. „En daar om doen wij ook een stap en trekken we ons ultimatum in." Dat betekent dat een eventuele stakingsdreiging in januari nu van de baan is. Gisteren maakte de directie van NS bekend dat het werk van het rijdend personeel aanzienlijk wordt versoepeld. Zo zullen conducteurs en machinisten uit het noorden en oosten van het land vaker naar de Randstad rij den omdat buiten de Randstad de personeelsbezetting beter is. NS willen zelfs buiten de Rand stad een overbezetting kweken om de personeelstekorten in de vier grote steden te lenigen. Ook de bonden reageren posi tief op de directiebesluiten, waarbij de WMC, de grootste vakbond van het rijdend perso neel, zich het meest kritisch toont. WMC-voorman Vankan noemt de directiebesluiten een 'klein stapje' in de goede rich ting. Hij memoreert dat het nog lang duurt voordat de versoepe ling een feit is - waarschijnlijk pas in maart of april - en dat de reiziger nü behoefte heeft aan verbetering van de dienstverle ning. Volgens FNVer Van den Berg is het belangrijkste van al les dat voor het eerst sinds 10 juni, de dag dat het 'rondje kerk' werd ingevoerd, de directie be weging heeft getoond in zijn standpunt. „Dat moet je positief beoordelen en dat doen we dus ook." Dezelfde toonzetting is te horen bij de kleinere vakbond CNV. „Dit betekent het eind aan de starheid bij NS. Dit zijn prak tische oplossingen voor prakti sche problemen." Personeelsdirecteur Noten zegt desgevraagd een actielijst te hebben waarop tachtig punten staan met concrete maatrege len. „Maar niet van alle stappen is de haalbaarheid duidelijk zegt hij. „Ik wil geen verkeerde verwachtingen wekken, we ui ten ook geen beleidsvoorne men. Vanaf nu nemen we be slissingen, waaruit je het beleid kunt aflezen." (advertentie) óressen raadpleeg de Telefoongids. Widen Gids (zie bedden) óf kijk op www.beterbed.nl door Jantina Russchen den haag - Zo vroeg mogelijk be ginnen met Engels, het liefst al op de kleuterschool. Dat is het advies van een groep deskundi gen aan de Europese Unie. Kinde ren zouden de vreemde taal op die manier beter leren spreken. Maar het is de vraag of het mo gelijk is de allerkleinsten de eer ste Engelse zinnetjes aan te leren. Dat kleuters het kürmen, daar over kan volgens onderwijsdes kundige Peter Edelenbos geen twijfel bestaan. Maar om de al- lerldeinsten op de basisschool het Engels al voor te schotelen gaat hem een stap te ver. „Laten we beginnen met kinderen van acht jaar, dat is haalbaar." Edelenbos, die is verbonden aan het Gronings Instituut voor On derwijs, opvoeding en ontwikke ling (GION), reageert op een ad vies van een clubje deskundigen aan de Europese Unie waarin staat dat kinderen zo vroeg mo gelijk moeten beginnen met het leren van vreemde talen, bij voorkeur al op de kleuterschool. Onder de adviseurs is ook oud minister Ritzen van onderwijs, die ooit voorstelde het Neder lands op universiteiten af te schaffen. Volgens Edelenbos gaan de ad viseurs voorbij aan heel prakti sche problemen. „Het is een wensdroom die in de praktijk nooit is gerealiseerd. Het schoolpersoneel is al zwaar be last en er is geen lesmateriaal voor de jongste groepen. Als je kijkt naar de praktijk, dan is het te realiseren om vanaf groep vijf Engels te geven. Ik ben daar ook een voorstander van." Kinderen leren nu in de school banken rond hun tiende de eer ste Engelse zinnetjes. Op de meeste scholen wordt daar zo'n drie kwartier per week aan be steed. Edelenbos kent wel scho len waar ze al op zes- of zeven jarige leeftijd met de vreemde taal beginnen. „Maar dat zijn echt uitzonderingen." Volgens hem kunnen kinderen spelenderwijs, bijvoorbeeld met liedjes, al op heel jonge leeftijd vertrouwd worden gemaakt met het Engels. „En vergis je niet. Kinderen hebben vaak al een heel grote passieve woorden schat. Ze pikken de taal op van het internet, uit liedjes en van de televisie." Wat het vroeg aanleren van een vreemde taal op latere leeftijd oplevert, is niet bekend. „Dat is nog niet onderzocht. Er lopen wel experimenten in het buiten land, maar daarvan zijn nog geen resultaten bekend. Het is redelijk om te veronderstellen dat die vier vijf jaar extra on derwijs er toe doen. Een kind dat op z'n vierde begint met een vreemde taal heeft meer tijd om haar te leren en gevoel voor de taal te ontwikkelen." Uit onderzoek is wel naar voren gekomen dat het vroegtijdig aanleren van een vreemde taal geen negatieve gevolgen heeft voor bijvoorbeeld het niveau van het Nederlands of het reke nen. Edelenbos: „En kinderen vinden het leuk. Het advies aan de Europese Unie noemt de onderwijsdes kundige 'een loze kreet'. „Het is makkelijk om het te roepen, maar het vergt veel tijd om zo'n vernieuwing in te voeren. Daar komt nog bij dat Nederland wat betreft het vreemde talenonder wijs al achter loopt op andere Europese landen." De adviseurs hebben zich gebogen over de vraag waarom relatief weinig Europeanen een baan zoeken in een ander EU-land. Zij conclu deerden dat taal de belangrijkste barrière is. Daarom stellen zij dat het taalonderwijs moet wor den aangepakt. Jongeren die van de middelbare school ko men, moeten ten minste twee vreemde talen spreken. Eén daarvan zal het Engels zijn. De invloed van de 'modetak' is duidelijk waarneembaar bij de wooncollectie van het Italiaanse huis Fendi. Fendi's zitmeubelen goan namelijk vergezeld van een keur aan schitterende stoffen die aansluiten op het actuele modebeeld. Voeg daarbij de aparte vormgeving en het uitstekende comfort en u begrijpt waarom uw Fendi-interieur zo'n on-Nederlandse uitstraling heeftl Ons sdrss: Opsnlngstl|dsn: Noordarkade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17.30 uur a 11 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-2100 uur 111% M iaalj Tefcrfoon (072) 5112760 Z* 9.30-17 30 uur U/111 III Volg oe Dorden Zondag» gssloian UlllGMMUl (advertentie) at u dit jaar meer verdienen? Leuk natuurlijk, maar als u de loongrens passeert, moet u over- ppen naar een particuliere ziektekostenverzekering. Ook dan wilt u dat alles goed geregeld is. tde Basis Privé Polis van Zorg en Zekerheid kunt u daar op vertrouwen. Want dat is een ticuliere ziektekostenverzekering met een royale dekking tegen een aantrekkelijke premie. En als u al bij Zorg en Zekerheid verzekerd bent, neemt u uw aanvullende verzekeringen gewoon mee. Dus gaat u meer dan 67.653,90 30.700) verdienen, dan stapt u toch gewoon over naar een particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. U kunt er zeker van zijn dat alles goed geregeld is. Bel (071) 5 825 825 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl ZIEKENFONDS PARTICULIER Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3