Kleisterlee zuinig op Philips-beeldmerk ECONOMIE Langere garantie is een wassen neus ;Sen Jerry's speeltuin voor Unilever 'Laat een ander maar in de koopgoot springen' 2£g zaterdag 22 december 2001 tas it/gpd - Het goederenvervoer per aaf* iver het Amsterdam-Rijnkanaal, dat aet 1 d jaar vijfdg jaar bestaat, groeit ge- n )e 50-miljoenste ton werd dit jaar Inf eerder gemeten. Het vervoer ervan de met de Nautica 1, die sojabonen Amsterdam vervoert naar Utrechts fderbedrijf Cereol. Vorig jaar werd de K- he grens van 50 miljoen ton op 10 K. ber gehaald. Dit jaar was het op 30 jer al zover. is het grootst op de achterlandver- -.rtl g van Amsterdam naar Duitsland. Inl ntal schepen op de route richting ers ijk/de Lek via het Lekkanaal (Prinses sluis) richting Rotterdam, Zeeland en is licht gedaald. Maai- de grootte van epen neemt toe. Opvallend is verder ^•containervervoer vanaf 1991 tot vo- Meer gevaarlijke stoffen en containers per binnenschip rig jaar is verviervoudigd. Volgens woordvoerder Fijn van Rijkswater staat Directie Utrecht past het in het streven van de overheid dat het vervoer over water steeds meer toeneemt. „Wat dat betreft heeft het Amsterdam-Rijnkanaal meer dan voldoende capaciteit over." Opvallend is dat het vervoer van gevaarlijke stoffen de afgelopen jaren is gegroeid. De meeste stoffen vallen onder de categorie 3A, dat zijn brandbare vloeistoffen. Volgens Fijn is dit vervoer verhoudingsgewijs veilig om dat de veiligheid van de schepen onder strenge controle staat. De echt gevaarlijke stof ammoniak wordt niet over het Amster dam-Rijnkanaal vervoerd, aldus Fijn. Hij legt uit dat het vervoer streng wordt be veiligd. Er is een verkeersbegeleidingssys- teem, dat via de radar werkt en waarbij Rijkswaterstaat radiocontact onderhoudt via de marifoon aan boord van de schepen. Van elk schip is bekend wat het vervoert. De ge vaarlijke stoffen zijn ingetekend op een ge- varenkaart. „Mocht er iets gebeuren dan weten wij precies welke stof het schip aan boord heeft. Daarnaast hebben wij afspra ken met de hulpdiensten. Bij een calamiteit kunnen wij onmiddellijk de gevarenkaart naar de brandweerauto on derweg faxen." Een schip dat gevaarlijke stoffen vervoert is bovendien te herkennen aan een wettelijk voorgeschreven sein in de mast: Hoewel het Amsterdam-Rijnkanaal niet is verboden voor de pleziervaart poogt Rijks waterstaat dit te ontmoedigen. Fijn: „We wijzen op alternatieve vaarroutes. Het is geen pretje om er te varen. Het is er erg druk, veel golfslag en je moet heel goed op letten." Het Amsterdam-Rijnkanaal wordt steeds drukker, maar heeft nog steeds capaciteit over. Foto: GPD/Marnix Schmidt karakter is de kracht van Ben Jerry's. Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer door Johan Bosveld apeidoorn/gpd - Fabrikanten van duurzame goederen mislei den consumenten in Nederland met langere garantietermijnen. De producenten wekken de in druk dat consumenten vanaf 1 januari 2002 veel meer bescher ming krijgen als een luxe artikel kapot gaat. Ze beroepen zich op een nieuwe Europese richtlijn die fabrikanten verplicht de ge bruikelijke garantietermijn van één jaar te verlengen tot twee jaar. Maar in Nederland hebben con sumenten dankzij het Burgerlijk Wetboek al sinds 1992 recht op veel meer garantie dan die twee jaar. Als een product defect raakt binnen de normale levens duur heeft de consument recht op vervanging of een deel van de aankoopsom retour. Als de levensduur bijvoorbeeld drie jaar is, dan kan de klant bij een defect binnen die drie jaar repa ratie (of een financiële vergoe ding) verlangen. Veel Europese landen kennen zo'n wettelijke regel niet. Daar om heeft de Europese Unie ter bescherming van de consument een richtlijn aangenomen die de garantie op tenminste twee jaar stelt (bij producten die een le vensduur van tenminste twee jaar hebben). Onder meer autofabrikanten proberen sinds enkele weken nieuwe klanten te trekken door te schermen met een nieuwe garantietermijn. Ze verwijzen naar de Europese richtlijn. Maar Nederland neemt die richtlijn niet over omdat de bestaande wetgeving veel verder gaat. De belangenorganisaties in de autobranche ontkennen niet dat de Nederlandse wet de consu ment meer bescherming biedt. Maar Bovag en RAI benadruk ken dat het verlengen van de ga rantietermijn meer zekerheid en duidelijkheid biedt. „Binnen die twee jaar kun je een beroep doen op volledige garantie en hoefje niet naar de rechter om je gelijk te halen", aldus woord voerder K. Bouten van RAI (fa brikanten en importeurs van auto's). Dat de garantietermijn ook voor auto's in Nederland gaat gelden terwijl de Europese richtlijn niet wordt overgenomen, komt vol gens Bouten doordat autofabri kanten zoveel mogelijk één Eu ropese verkoopcampagne han teren. RAI vindt het overigens niet haar taak om consumenten te informeren over hun rechten. „Daar heb je bijvoorbeeld cam pagnes van Postbus 51 voor", aldus Bouten. 'Consuminderaar' Lisette Thooft wordt steeds zuiniger Lisette Thooft: „Het gaat er niet om hoe rijkje bent, het gaat erom hoe rijk je je voelt." Foto: GPD/HarryVerkuylen door Maria Mulders schiebroek - De auto van Lisette Thooft is dertien jaar oud, haar computer negen jaar. Ze is vier jaar geleden verhuisd, maar heeft nog steeds geen nieuwe visite kaartjes aangeschaft. Enveloppen die nog goed zijn, gebruikt ze op nieuw. Een lege tube dure ge zichtscrème knipt ze open omdat er nog voor meerdere dagen in zit. Ze gaat niet op vakantie. „Daar ben ik te lui voor." Thooft (48) is behalve publicist ze schrijft onder meer voor de Volkskrant sinds vier jaar hoofdredacteur van het magazi ne Genoeg, voorheen de Vrek- kenkrant. „En dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten," zegt ze in haar woning in Schiebroek. „Ik word steeds zuiniger. Laat anderen maar in die koopgoot springen, ik doe niet meer mee. Een 'consuminderaar', heet dat tegenwoordig. Van geld word je niet gelukkig, is haar overtui ging. Van tijd hebben voor jezelf wel. Wie meent het daarvoor te druk te hebben, moet vooral haar nieuwe boek eens lezen. 'Geld kost tijd' heet het en de ondertitel Voel je rijk en ont span'. Grote kans dat je nooit meer ie mand 'druk, druk, druk' kunt horen zeggen zonder er 'drek, drek, drek' achteraan te denken. Het is haar zevende boek. „Het gaat over leven in een volkomen vercommercialiseerde wereld zonder je mee te laten slepen. Wat de wereld van ons wil is dat we steeds harder gaan draaien in die vicieuze cirkel van steeds meer geld verdienen en steeds meer geld uitgeven. Als je dat niet wü, kom je onvermijdelijk uit bij consuminderen. En na denken over alle dingen die je niet nodig hebt." Dat een mens toch nooit genoeg geld lijkt te hebben, blijkt uit al lerlei wetenschappelijke onder zoeken en ook uit de woorden van de man met 900 miljoen dollar op de bank die Thooft ci teert: 'Je ziet al die jonge gasten om je heen die drie tot vier mil jard dollar hebben en je zegt te gen jezelf: Wat heb ik fout ge daan?' Maar het boek begint met een andere miljonair. Hij stelt: 'Geld is niets. Het betekent helemaal niets. Het heeft geen enkele effect op je geluk, op je relaties, op je gezondheid, op al les waar het echt om gaat in het leven'. Geloof deze ervaringsdeskundi ge, zegt Lisette Thooft en ze voegt eraan toe: „Het gaat er niet om hoe rijk je bent, het gaat erom hoe rijkje je voelt. Wie zich rijk voelt, is de baas over zijn eigen tijd." Zelfheeft ze de kunst van het nietsdoen al aardig onder de knie. Haar hond is daarbij een grote hulp; ze maakt er dagelijks lange wandelingen mee, onder wijl genietend van de natuur. Ze neemt er de tijd voor in totaal een volle maand per jaar, heeft ze uitgerekend en heeft niet meer nodig voor 'een gevoel van rijkdom, van luxe, van bewust geleefd geluk'. „Je moet in staat zijn tot niets doen zonder in gepieker te ver vallen. Innerlijke rust hoort er bij, en een sterk verhaal over je eigen leven zoals het is. Het is handig om niet alleen lichame lijk maar ook geestelijk slank te blijven kwestie van zelfbeheer sing op het vlak van mentale prikkels", schrijft ze. Wat betreft dat geestelijk slank blijven: ze kijkt bijvoorbeeld geen tv, waar door elke avond helemaal van haar is. „Maar ik lees wel kran ten. Dan blijf je ook bij," stelt ze gerust. En haar twee kinderen, nu 18 en 15 jaar oud, kunnen die de zui nigheid van hun moeder waar deren? „Dat ik redacteur van Genoeg werd, vonden ze maar niks. Op een bepaalde leeftijd is het heel moeilijk om door het groepsdenken heen te prikken. Toen ze jonger waren heb ik ze alles gegeven wat ze nodig had den om sociaal te overleven, voor zover ik het als alleenstaan de moeder kon betalen. Er is wel eens ruzie geweest over de tv, maar inmiddels kijken ze amper meer. Mijn dochter koopt nu tweedehands kleren en ook voor mijn zoon is persoonlijkheid veel meer gaan tellen." Thoofts ouders waren repatrian ten uit Indië. „Mijn moeder was toch erg spilziek. Opgegroeid in een milieu waarin er meteen zes jurkjes werden gekocht als ze er één nodig had." Lisette Thooft studeerde engels, gaf daar nog een blauwe maandag lés in. maar kon geen orde houden. „Ik was een hippie in die tijd." Ze werkte als secretaresse toen ze een schrijfwedstrijd van Cosmo politan won. Ze kon bij dat blad komen werken en leerde er het vak. Als freelancer werkte ze vervol gens bij diverse bladeaap new age-gebied, en onder rwer voor Onkruid en Opzij. Ze werd ge vraagd voor lezingen en ont popte zich als specialist in 'le venskunst'. Ze moet wel stevig in haar schoenen staan om niet mee te doen aan de jacht op geld, sensatie, macht en status. „Het is tegenovergesteld aan de tijdgeestbeseft ze. „Vind je mij een zonderling dan?" Haar so bere levenswijze maakt haar in ieder geval tot een tevreden en gelukkig mens. „Nu, na 11 sep tember, wordt er ook geroepen dat we vooral moeten blijven kopen. Dat is toch idioot, dat onze beschaving gebaseerd zou zijn op kopen, kopen, kopen". Lisette Thooft: 'Geld kost tijd' Uitgeverij Balans. Prijs: 11,30 euro 24,90). rard Dufour. De Fransman was als directeur van reclamebureau Euro RSCG nauw betrokken bij de invoering van de slogan 'Let's make things better', die halver wege de jaren negentig onder leiding van Boonstra werd ont wikkeld. Dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen met de verandering van het beeldmerk maakte Ge rard Kleisterlee al duidelijk in fe bruari, een kleine twee maan den voor zijn aantreden als pre sident. Er werd wel gewerkt aan modernisering van het logo, maar het schild, de radiogolven en de sterren zouden vanwege de herkenbaarheid intact blij ven. De eerste design-voorstel len lagen toen al op tafel om ge test te worden. In de loop van het jaar zou het vernieuwde beeldmerk worden gepresenteerd. Kleisterlee toon de gaandeweg steeds minder haast met de restyling van het beeldmerk. Toen vorige maand een reusachtige uitvoering van het Philips-schild aan de gevel van het nieuwe hoofdkantoor in Amsterdam werd bevestigd, was duidelijk dat de operatie op de lange baan was geschoven. Vo rige week bevestigde Kleisterlee dat van uitstel ook afstel is geko men. be kostbare tests'die hebben uitgewezen dat het bestaande beeldmerk bekend is en sympa thie oproept had Philips zich Het Philips-logo wordt op 75 meter hoogte tegen de gevel van het nieuwe hoofdkantoor in Amsterdam aangebracht. Dat was het eerste duidelijke signaal dat topman Kleisterlee niet van het vertrouwde beeldmerk afwilde. Foto: GPD/Phil Nijhuis kunnen besparen. Kosten en moeite voor nieuwe ontwerpen zijn voor niets geweest. Van alle ideeën die Kleisterlee zijn voor gelegd, kon er slechts één de toets der kritiek doorstaan en ook dat rechtvaardigde in zijn ogen niet de kosten die met de vernieuwing gemoeid zouden zijn geweest. Ook al was de verandering be perkt gebleven tot een stroomlij ning van het bestaande beeld merk, dan nog had het Philips tientallen - wellicht honderden miljoenen - guldens gekost om zo veel mogelijk met één gezicht naar buiten te blijven treden. Kapitalen zou het concern heb- b.en moeten uitgeven aan brief papier, folders, lichtreclames etc. Dus houdt Kleisterlee vast aan het beeldmerk waarvan de oorsprong teruggaat tot 1925. In dat jaar werd het beeld van de golflijnen en de sterren voor het eerst gebruikt op een verpakking van Miniwatt-radiobuizen. De lijnen symboliseerden de radio golven en de sterren de ether. Het idee zou afkomstig zijn van ir. Louis Christiaan Kafff, maar Johan G. van der Ley claimde de geestelijke vader te zijn van het uiteindelijke logo. Het huidige beeldmerk is al goed te herkennen in de cirkel met drie golflijnen en vier ster ren die in 1930 werd gebruikt om de luidsprekeropening van een driehoekige racüo - bijge naamd 't kapelletje - op te sie ren. Dat embleem werd op steeds meer producten gebruikt, totdat er bezwaren kwamen van het Britse chemieconcern ICI dat een vergelijkbaar logo had. Met het besluit om het cirkel vormige embleem met daarbo ven het woord Philips in een schild te plaatsen ontstond het beeldmerk, waaraan sindsdien weinig is veranderd. Aanvankelijk werd het beeld merk door een gebrek aan voor schriften nog op diverse wijzen en in allerlei kleuren uitgevoerd. In 1967 werd het gestandaardi seerd. De buitenlijn werd dikker, de golven symmetrisch, de ster- raa slanker en deJetters lichter. In 1973 zijn de regels en aanbe velingen voor het gebruik vast gelegd in een huisstijl-hand boek. menten mogelijk zijn. Op het gebied van winkels, verpakkin gen, strategie. De eigenzinnige cultuur kan voor vernieuwing zorgen. 'Maar Unilever had het nooit gekocht als het merk niet zo sterk was en de groeipotentie niet zo groot', aldus Couette. Bij zijn aantreden maakte Cou ette onmiddellijk duidelijk dat de eigenheid van Ben Jerry's ook de kracht was en daarom in stand zou blijven. Hij is dan ook terughoudend bij het noemen van groeicijfers. „Als we ons houden aan de ei sen van Unilever, kunnen we onze eigen gang gaan." Bij het concern geldt als doel groei van de omzet met 6 pro cent en van de operationele marge met 16 procent. „Die cij fers halen we", stelt Couette. Maar hij wil er niet eventjes een fabriek bijzetten. „De groei is or ganisch. In vijf jaar tijd een dub bele omzet." Unilever kocht in 2000 branche genoot Bestfoods, SlimFast (di eetvoeding) en Ben Jerry's, te zamen voor circa 28 miljard dol lar. Bij Bestfoods, met merken als Knorr en Hellman's, gaat het erom de twee giganten samen te voegen. De ijsmaker blijft juist op eigen benen staan. Couette wil met hulp van de ge passioneerde inzet van de ijs- makers het merk veel breder presenteren dan nu het geval is. In de VS wil hij af van het imago van ijsjes die vooral gegeten worden door de blanke midden klasse. Reclamegeld wordt er niet te genaan gegooid, want dat past niet in de cultuur van Ben jer ry's. Het merk moet zichzelf ver kopen. Dat gebeurt door eigen winkels, maar ook kleinere eigen ver kooppunten zijn mogelijk. Uni lever houdt zich nu nog ver van eigen verkoop, omdat het vreest daarvoor te weinig kennis in huis te hebben. Couette en zijn 'speeltuin' kunnen de eerste stap voor het hele concern zijn. De oorspronkelijke vrees dat van het erfgoed van de charis matische 'hippies' Ben Cohen en Jerry Greenfield niets zal overblijven, lijkt vervlogen. Het afscheid, vooral dat van Ben ging moeizaam, heeft niet geleid tot een uittocht van oud of een intocht van nieuw personeel. De boodschap is dezelfde geble ven en de sociale doelen wor den zelfs nog meer gesteund dan vroeger, aldus Couette. 'pe iris Paulussen «f Apple heeft zijn ieten appeltje, McDonald's Mercedes zijn ster, Shell elp, ING zijn Postbank- KLM zijn kroontje en Phi- schild met sterren en ra- Een beeldmerk is een vol bezit vanwege de her- rheid en omdat het er- ior staat. Bedrijven doen am g°ec* aan om hun logo iok aken en te koesteren. Tot 5 v [som is ook Philips-topman Kleisterlee gekomen. K. K.tn; na de zomer kwamen "'j te gemchten naar buiten innen om het Philips-lo- rvangen. In de ogen van I» alig topman Cor Boonstra schildembleem niet ;entijds genoeg zijn. Een lerder van het concern ;n slechts bevestigen ne studies gaande wa- het imago van Philips, werd ook gekeken of het ïerk. ilips niet wilde bevesti- dat Boonstra in New een groep specialisten -"reik had gezét om een jeeldmerk te beden- u s werkgroep zou onder l« hebben gestaan van Ge- gton/anp - 'Die zijn gek I len', dacht Unilevervete- es Couette toen hij in het rvan 2000 vernam dat rkgever het Amerikaanse 3 erry's had overgenomen. nuari van dit jaar trekt m e Couette enthousiast in touwtjes bij de altemati- (j0 aker in Vermont. )Sl trasten waren dan ook <ht let enorme, onpersoon- -k neem tegenover de over- jke 'werkplaats' van :n en kennissen, de we- t tr te enover de antiglo- reiplichte winstmarges ter sociale taken. weerspreekt dat Ben 11 het sociale gezicht van oj er kleur moet geven. Hij eerder dat de ijsmaker a is waar allerlei experi-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 39