MEDIA Hendriks koopt Radio Nationaal In de gevangenis is het soms beter Station RTL 4 moet kijker dichter op de huid gaan zitten BNN-televisie komt met Nederlandse versie Robot Wars ronica tg The Box ernemen 10 stopt met rvingsspotjes Sanoma Uitgevers strijkt neer in Kroatië zaterdag 22 DECEMBER 2001 Twan Huys volgt familie randweerman he (ersum - „Zelf had ik sterk tehoefte deze documen- >te maken. Na de ramp we vooral bezig geweest 9ans de grote lijnen. Ik wilde inde het werkelijke leed in ld brengen." m Huys licht de NOVA- ending van vandaag (Ne- and 3, 22.15 uur) toe, die ^)d aan ^et leven van Gardner, één van de 343 .•Yorkse brandweerman die na de aanslagen van eptember om het leven jnen. Huys volgde de af- ipen maanden de familie Gardner. „Ik heb een re- fek structie van zijn laatste ^■gemaakt". Jjwijl de wereld de blik gericht op Afghanistan e Amerikanen zich druk en over de zoektocht Osama bin Laden, zitten abestaanden vooral met conomische en financië- ivolgen." RTL-correspondent Jeroen Akkermans volgt Britse jeugdcriminelen hilversum/gpd - Radioned BV, een bedrijf dat eigendom is van Ruud Hendriks, heeft radiosta tion Radio Nationaal overgeno men. Het station wil nu mee gaan bieden bij de voorgenomen veiling van etherfrequenties. „Radio Nationaal bouwde onder de vorige eigenaar zonder noe menswaardige marketing een marktaandeel op van 2 procent en staat daarmee nu al in de Top 10 van best beluisterde lan delijke zenders. Dat tekent de behoefte aan een zender die echt ruimte geeft aan goede Ne derlandse producties", aldus de 42-jarige Hendriks, die tot begin dit jaar nog lid was van de Raad van bestuur van Endemol. Met presentatoren als Karei van Cooten, Bart van Leeuwen, Chiel Montagne en Imca Marina zendt 'zijn' station via de mid dengolf dagelijks een mix uit van Gouwe Ouwe, Nederlandse en Nederlandstalige muziekpro- ducties. Daarmee is het op dit moment de enige landelijke ra diozender die overwegend mu ziek van Nederlandse bodem uitzend. Concurrent Radio Noordzee werd deze week door het Com missariaat voor de Media be rispt omdat het juist te weinig Nederlandstalige muziek brengt. isum/gpd - De Vereni- aad van Veronica heeft roene licht gegeven voor rentuele overname van het ikstation The Box Veroni- maanden in gesprek met ition en hoopt via The Box te keren op het scherm, is een woordvoerster van ica is VOO-voorzitter op oment in overleg met de kaanse aandeelhouders et station en hoopt hij dat ak in het begin van het fe jaar is beklonken. Tot d wil hij geen mededelin- )en. Volgens The Box zou- :uwe zender vanaf februari art willen gaan uitzenden. sum/anp - De Nederland- islimomroep (NMO) stopt het uitzenden van wer- potjes van de Saudische tsatie International Islamic Dit heeft NMO-directeur liam gisteren gezegd. Hij ert daarmee op een brief linister De Vries (Binnen zaken), waarin die de or- itie in verband heeft ge- met steun aan extremis- moslims. twoord op Kamervragen )e Vries letterlijk dat „er ijke aanwijzingen zijn dat deze en andere organisa- eimelijk) ondersteuning is nd aan gewelddadige acti- door extremistische ns". ia de aanslagen in de VS NMO ook geen gelukkige in het uitzenden van pro- na's. Kort na de drie mi- herdenking zond de om- ;en korantekst uit waarin ivigen met de dood wor- idreigd. door Frans van den Berg Amsterdam - Het uitgeverscon- cem Sanoma wil de tijdschrif tenmarkt in Kroatië veroveren. Het is de eerste expansie van Sa noma na de overname van VNU Tijdschriften dit najaar. Het in Amsterdam gevestigde Sanoma Magazines Internatio nal heeft samen met drie Kroati sche partners een joint-venture opgericht. In Sanoma Magazi- mes Zagrebd krijgt het Finse concern 65 procent van de aan delen. „Kroatië zien we als opstap naar alle landen van het voormalige loegoslavië. De gespecialiseerde bladen voor de vele doelgroe pen moeten daar nog komen", aldus directeur Koos Guis Sanoma begint in Kroatië met één bestaand blad: Klik. In het voorjaar moet er een tweede blad zijn en dat is vrijwel zeker Story. Dat blad over de plaatse lijke sterren is inmiddels buiten Nederland ook een succes in België, Tsjechië en Hongarije. Binnenkort komt daar Roeme nië nog bij. Ook het blad over internationale sterren Beau Monde doet het in deze landen goed en wordt vrijwel zeker ook in Kroatië op de markt gebracht. Hilversum - 'Serving the future' staat er op een grote plaquette voor de ingang van de Londense Feltham-jeugdgevangenis. Maar de toekomst van de jonge crimi nelen die voor korte of iets lan gere tijd achter de metershoge hekken terechtkomen, ziet er bepaald niet rooskleurig uit, zo blijkt uit de documentaire Heimwee naar de gevangenis van RTL-correspondent Jeroen Akkermans. Drie van de vier zit binnen twee jaar na vrijlating weer achter de tralies. Om die cijfers een gezicht te ge ven volgde Akkermans bijna een jaar lang Paul Brown, pas ne gentienjaar oud en al in het be zit van een indrukwekkend strafblad. Hij zit in Feitman een straf van zeven maanden uit voor een paar diefstallen en joy riding. Daarmee kwam hij nog goed weg, want in feite pleegde Paul met zijn stiefbroer Kevin honderden inbraken en overval len. Die konden echter niet wor den bewezen. Tegenover Akkermans geven de twee tieners alles ruiterlijk toe. Eigenlijk verbergen ze niets voor de maker en daarmee is Heim wee naar de gevangenis een even ontluisterend als boeiend documentaire geworden. Akker mans, die zelf de camera han teert, weet letterlijk door te drin gen tot het wezen van de jeugdi ge crimineeltjes en daardoor de vinger op de pijnlijke plekken van het Britse gevangeniswezen te leggen. Hij heeft uitgebreid kunnen filmen in Feitham en daarbij ook de gevangenen kun nen spreken zonder dat er be wakers in de buurt waren. Zon der schroom leggen ze dan bij voorbeeld de trucjes uit die ze toepassen bij de test op het ge bruik van verdovende middelen. Ook de veranderingen die Paul achter de tralies ondergaat, wor den door Akkermans treffend in Paul Brown na zijn vrijlating voor de gevangenispoort. Foto: GPD beeld gebracht. Aanvankelijk is Paul een schuchtere, stille jon gen, maar gaandeweg krijgt hij door wat hij moet doen om te overleven. „Ik begon mensen als vuil te behandelen en daardoor klom ik op in de rangorde." Paul groeit uit tot de leider van zijn vleugel. Achter de gevange nispoort geniet hij op een gege ven moment zelfs meer respect dan buiten en na zijn vrijlating heeft hij dan ook 'heimwee naar de gevangenis'. Vooral als Paul elf weken nadat hij zijn vrijheid heeft teruggekre gen, weer voor de rechter staat. Hij is gepakt in een auto, terwijl hij een rijverbod heeft. Hij krijgt een voorwaardelijke straf en een rijverbod van drie jaar. „Ze ne men me niet serieus. Ik was lie ver twee maanden terug naar de gevangenis gegaan. Dan was ik daarna overal vanaf geweest", zegt hij. En zijn pleegvader Sean beaamt dat. Fouten Het verhaal van Sean is ook illu stratief voor het gezegde 'eens een crimineel, altijd een crimi neel'. Hij is dertig jaar en heeft alles bij elkaar al elf jaar in de gevangenis gezeten. In Feitham is hij, zo zegt hij, definitief het criminele pad ingeslagen. Sean wil voorkomen dat Paul dezelf de fouten maakt, maar faalt daar dus in. De aftiteling van Heim wee naar de gevangenis maakt het nog erger. Paul heeft niet lang na de opnames acht maan den gevangenisstraf gekregen voor onder meer inbraken. Sean is veroordeeld tot levenslang wegens een reeks seksuele delic ten met minderjarigen. Met Heimwee naar de gevange nis laat Jeroen Akkermans, die voor RTL Nieuws vijf jaar in Londen was gestationeerd en te genwoordig in Berlijn werkt, we derom zien dat hij naast een goede correspondent ook een prima documentairemaker is. Net als in onder meer Gijzelaars van de Goelag (1995) en Erfenis van een prinses, de mythe van prinses Diana (1997) weet hij de kijker te boeien met interessante informatie. Daarbij creëert hij op een soms zeer vindingrijke manier een beeld dat goed bij het onder werp aansluit In Heimwee naar de gevangenis zijn bijvoorbeeld alle beelden die achter de tralies zijn gedraaid zwart-wit. Daar mee weet Akkermans een bijna beklemmende spanning op te bouwen. Eric de Bie Heimwee tiaar de gevangenis, zondag 23 december, RTL 5, 23.00 uur. Programmadirecteur Leo van der Goot wil ook moderne gezin beter bedienen door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De kijkcijfers van de Amerikaanse soap The Bold The Beautiful in de doelgroep van RTL 4 mogen dan niet uit blinken, programmadirecteur Leo van der Goot van het com merciële station is niet van plan om rücktsichtloss het mes te zetten in de vooral bij de wat ouderen kijkers populaire serie. Die beslissing typeert de man Van der Goot: hij houdt het midden tussen een sympathieke kwajongen én een (net) vijftiger die uitermate serieus met zijn werk bezig is. „We willen de groep kijkers niet teleurstellen door The Bold gewoon maar te schrappen. Desnoods betalen we wat meer. Die kijkers zijn ons altijd trouw gebleven". Of de soap op het huidige tijdstip blijft (17.30 uur), is echter nog maar de vraag. Het is al enige tijd rustig rond het station: bijna geen gemene roddels meer en de tijd dat pre sentatoren en redacteuren met veel tam-tam het station vaar wel zegden, lijkt voorbij. Het voert wat al te ver om die verbe terde tijding toe te schrijven aan Van der Goot, feit is dat het vol gens hem goed gaat. „Heel goed zelfs", dikt hij aan. „Ik heb het gevoel dat we het afgelopen jaar een behoorlijke draai hebben gemaakt, met een behoorlijke groei van het aantal jongere kij kers, hoewel ik aan de andere kant wel erg moe word van het geblèèr over jonge kijkers hoor". „Het is gevaarlijk om te zeggen, dat het vroeger niet goed ging. RTL 4 evolueert. Ik denk dat we in het verleden te traag hebben gereageerd op bepaalde ontwik kelingen. Kijk, de tv was vroeger iets bijzonders. Dat is nu niet meer. Tv is nu een communica tiemiddel tussen het station en de kijker. Wat ik wil zeggen is, Leo van der Goot (RTL 4): „Ik denk dat we in het verleden te graag hebben gereageerd op bepaalde ontwikkelingen'LFoto: RTL 4 dat je programma's moet ma ken, die relevant zijn voor de kij kers. Dicht bij de kijker staan, daór gaat het om. Vergelijk het met winkels: vroeger telde een dorp twee a drie winkels, nu hebben de mensen de keuze uit zeven tot negen winkels. Als je kopers wilt trekken, zul je het beste moeten bieden. De tv-we- reld ziet er hetzelfde uit. Ik denk dat wij er het beste in zijn ge slaagd de burger te bereiken". Trots is Leo van der Goot in dit verband op programma's als Baantjer, RTL Boulevard, De Ba bysitter, De zwakste schakel, Ba rend Van Dorp en In Holland staat een huis. „Programma's waar iedereen blij mee is: wij, maar ook de kijkers". „Op termijn willen we nóg beter voor de kijkers zorgen, met pro gramma's die zo dicht mogelijk tegen hun leven aanzitten. We ontwikkelen bijvoorbeeld een geheel nieuw programma, waar in de kijker de grote ster wordt. Dat gaat een trend worden bij ons: programma's ontwikkelen waarbij een flinke schare kijkers het gevoel heeft van: dit is speci aal voor mij gemaakt. Als je goed bent voor je klant, krijg je er iets voor terug. Ook willen we meer drama brengen, terwijl we nu al meer drama uitzenden dan de gezamenlijke publieke omroepen. Meer dan vroeger willen we er zijn voor het mo derne gezin. Warm zijn, aange naam. Kortom: een vriend. En dan mogen de kijkers heus nog wel kritiek spuien. En dat zullen ze ook zeker blijven doen. Maar met vrienden maak je toch ook wel eens ruzie"? Over de programmering van de vooravond was Van der Goot wat minder te spreken. Die moest beter. Dat is inmiddels gebeurd, de kijkdichtheid steeg met één procent en dat komt neer op zo'n 140.000 kijkers. „Kijk, de instroom wordt tussen 18.00 en 19.30 bepaald. Dan is het kwestie van kijkers vasthou den. Zeg maar een natuurlijke stroom. Met GTST zitten we ge beiteld, de kijkcijfers groeien zelfs weer. Dat programma is voor ons de parel in de kroon". Maar in ranzigheid heeft Leo van der Goot geen trek. En voor (soft) pomo is de programmadi recteur ook al niet te porren. SBS 6 doet dat al, en met succes. „SBS is absoluut een grote con current voor ons. Ik zie SBS ook als onze enige concurrent Met de publieke omroep hou ik met onze programmering nauwelijks rekening". Hoewel Van der Goot behoorlijk jaloers is op een pro gramma als bijvoorbeeld Spoor loos. „Dat zou ik graag willen uitzenden". Het fanatisme voor 'zijn' station, leidt nog wel eens tot buitenge woon korte nachten voor hem. „Niet zelden wil ik al heel vroeg in de ochtend precies weten, wat een programma de vorige avond heeft gedaan wat betreft kijkcijfers. Daar ga ik speciaal mijn bed voor uit. Dat heeft allemaal te maken met mijn gedrevenheid. Ik wil de beste zijn, zal altijd mijn stinkende best doen. Ik vind het een fantastische ver antwoordelijkheid om tussen de één en drie miljoen kijkers te bedienen. Die mag ik verma ken". two, one, activate!!!! De robots komen BNN zond al eerder de Engelse versie ibot Wars uit, nu komt de jonge om- iet een Nederlandse variant. Opgeno- 1 de BBC-arena, met Brits publiek en En- luisrobots, maar met gladiatoren van dse (en Vlaamse) makelij. Slopen of ge- Eirden, that's the question. ues Hendriks mimms - Bum, bum, bum! Barbeque, [lie, barbeque! Het publiek gilt, krijst, tmet de voeten, eist dat het weerloze iffer op de brandstapel in vlammen Kill, kill, kill, duimen gaan omlaag, «houwers in de arena willen bloed Kei ijn dit de middeleeuwen? Of zijn \ve in tijdmachine beland bij de Romei- e, dit is tv-amusement anno 2001. Ro- rs! Radiografisch bestuurde monsters Ikaar te lijf, meestal voorzien van een jk' wapen. Een hakbijl, een cirkel- en vlijmscherpe staart. Een metalen ^el op catch-as-catch-can, waarbij de s het tijdens hun gevecht van machi- in machine in de door kogelvrij glas en kooi ook nog eens te verdut en van de horrible houserobots, een een brandend rooster en andere on- ken. Hoe meer stukken er in de lucht of in vlammen opgaan, hoe beter! eland is Robot Wars aan de vijfde 0 ig toe. Het aanvankelijk als kinder- mma bedoelde spektakel is zo popu- ij jong én oud - dat deelnemers zelfs gd worden om winkels te openen, iet de techneuten die de robots gecre- ebben. De robots zelf! Peperdure Eedkopieën worden bij bosjes ge loor de kids. Of hun vaders. Epnames voor dit jaar - in de speciale st rena in South Mimms bij Londen - iele gezinnen dagelijks in de rij om de nee te maken. Een show met een spe- itje, want voor het eerst wordt naast ?di de Engelse ook de Nederlandse versie opge nomen. Zo'n dertig deelnemende teams, Bridget (Maasland) als interviewster vooraf in de pits en Rob Kamphues als spreekstalmees- ter, worden braaf door de Britten toege juicht. Om het echt te laten lijken, hebben de toeschouwers oranje borden en span doeken gekregen met Nederlandse aanmoe digingen. En geeft de Britse 'opwarmer' Chris tussen de bedrijven door een mini cursus Nederlands. Drrieee-twai-ain-acti- féére, gillen de tribunes hem na in Barry- Stevens-stijl. Het vaste sein voor de robots om erin te vliegen. Het publiek is geduldig, zeer geduldig. Ac cepteert de lange wachttijden tussen de ge vechten door. Voortdurend wordt eerst nauwlettend gekeken of de veiligheid gega randeerd is. Buiten staan zelfs brandweer en ambulance paraat. Heel vaak ook weigeren de robots dienst op het moment dat ze de arena in mogen. Dat overkomt vooral de de buterende Nederlanders, die over het alge meen veel minder rap en bloeddorstig over komen dan de Engelse robots. Logisch, die hebben een voorsprong van aantal jaren. Nylondraadje Toch zijn de kenners van de BBC vol lof over de Nederlandse deelnemers, vertelt BNN's directeur televisie Laurens Drillich. „Ze zijn nu al net zo ver als de Engelsen na drie jaar. In het eerste seizoen moesten de Engelse robots soms met een nylondraadje de arena ingetrokken worden..." De Nederlandse (en Vlaamse) deelnemers zijn niet louter bloedfanatieke computer- nerds. Een divers gezelschap is via de Ka naaltunnel in South Mimms beland. Mark Ottenheim uit Prinsenbeek bijvoorbeeld, die samen met zijn vrouw Hellen en vriend John Aarts meedoet volgens de olympische gedachte: 'deelnemen is belangrijker dan winnen'. Mark is onderhoudsmonteur. Normaal werkt hij in zijn vrije tijd aan carnavalswa gens, dit jaar is hij acht maanden in de weer geweest met zijn robot: De Rat. Kosten: cir In Robot Wars gaan radiografisch bestuurde monsters elkaar te lijf. Foto: GPD ca 3000 gulden. Niet zo'n gestroomlijnde creatie als de meeste Engelse gevechtsro bots, maar dankzij zijn dierlijke vormen wel razend populair bij de toeschouwers. „De Rat is veel te groot, maar ik had geen idee hoe groot die andere robots zouden zijn. Dat vertekent sterk op tv", aldus Mark, over donderd door het feit dat hij zelfs al handte keningen aan fans uit heeft moeten delen. Veel tijd heeft hij daar eigenlijk niet voor, want na het eerste het beste gevecht is 'alles' kapot aan zijn Rat. .Alleen het frame is nog heel", lacht hij in de pits, waar ieder team een eigen werkplekje heeft. En waar al snel sprake is van verbroedering tussen de deel nemers. „Het is echt een familie aan het worden", vindt Mark al op de tweede van vier opnamedagen. „Eerst sla je elkaar in puin in de arena en daarna helpt iedereen elkaar in de pits om de boel weer op te lap pen. Met sleutelen, met onderdelen, met adviezen. Schitterend. Niet één robot staat in de arena zonder onderdelen van een an der." De vier leden van de Roosendaalse Compu ter Club hebben het iets minder goed naar hun zin. Zes maanden hebben Leo van Miert, Philip en Barry van Hees en Eric-Jan van Boxsel aan hun robot RCC gewerkt. „Ie dere avond, iedere zaterdag. Midden in de week, maar zondag niet", vertelt Leo van Miert met een wat zure glimlach. „De robot viel stil tijdens het eerste optre den en is vervolgens door een heel lieve huisrobot bewerkt. Dit is enorm balen. We weten dat RCC een goede robot is. maar we hebben problemen met de frequentie. In de pits is er niets aan de hand, maar in de are na hebben we last van storingen door al die andere apparatuur, de camera's, de walkie- talkies en de mobiele telefoons die het pu bliek op de tribunes vergeet uit te zetten." Het is een euvel waar veel deelnemers over klagen. De Roosendalers zwoegen enkele dagen in de pits, maar moeten op de voor laatste opnamedag definitief opgeven. „Het is te riskant, hij begint in de bufferzone naar de arena toe al gek te doen. Straks verwondt de robot nog mensen. Dat is het laatste wat we willen, veiligheid voor alles. Volgend jaar komen we terug en zorgen we dat de robot ongevoelig is voor storingen", aldus Van Miert, die toch niet spreekt van een mislukte trip. „Welnee, we hebben ons nuttig kunnen maken bij andere teams en ongelooflijk veel geleerd." Erik de Vrijer uit Temeuzen - geassisteerd door Jos Boon uit Hulst - heeft een van de Nederlandse favorieten gebouwd: Slicer. Ra zendsnel, compact en zo op het oog onver woestbaar. De Vrijer is elektrisch machine- ontwerper bij Philips in Temeuzen en deed al eens mee aan de Engelse Robot Wars. Sli cer zorgt voor spektakel, net als de onver woestbare Lizard, met zijn malle staart. Ze ker in de wedstrijd tegen twee andere bees ten, De Rat en Lethal Swan, verovert Lizzard vele harten. Andere publiekslievelingen zijn de driftige Bam-Bam en Shapeshifter, afstu deerproject van enkele hts-studenten. Brokstukken Presentator Rob Kamphues is behoorlijk kri tisch. Doet regelmatig zijn beklag over het behoudende 'vechten' van de Nederlanders. „Het is toch veel leuker als je alleen nog wat brokstukken over hebt om uit de delen aan de fans? Het destructieve, het feit dat je el kaar helemaal kapot mag maken, dat vind ik nou net het leuke aan dit programma." „Ik ben redèlijk technisch aangelegd, ik had natuurkunde in mijn pakket", vervolgt Kamphues, die al een grote fan van Robot Wars was voor BNN hem dit aanbod deed. „Als kind bouwde ik al kartonnen formule- 1-autootjes. Ik heb zelfs aan karten gedaan, nog tegen de jonge Jos Verstappen gereden. Ik houd wel van dit soort dingen." Het pu bliek kent inmiddels geen genade. Gilt, in de hoop dat een van de huisrobots een deelne mer meters door de lucht laat vliegen. Voor al de kinderen adoreren Sir Killalot, Dead Metal, Matilda, de vuurspuwende Sgt. Bash, Shunt en de rechtvaardige scheidsrechter Refbot. Zij zijn de zes huisrobots, die veel groter en sterker zijn dan de maximaal hon derd kilo wegende deelnemers. Tot grote hi lariteit van de zaal duiken ze telkens als wa re beulen op om de verliezers extra toe te ta kelen. Gemiddeld zes miljoen mensen keken vorig jaar in Engeland naar het BBC-programma, dat inmiddels ook in ondermeer Duitsland. Italië en Zweden te zien is. Auntie BBC vaart er wel bij, zou je denken. Toch betaalt BNN nog geen twee ton voor deze zeven afleve ringen. wat natuurlijk veel goedkoper is dan zelf in Nederland een arena bouwen. „We hebben stevig onderhandeld met de BBC, die het programma graag in zoveel mogelijk landen wil zien", verklaart Laurens Drillich deze spotprijs. Hij durft geen voompellingen te doen over kijkcijfers. „Dat hanfWielemaal van de concurrentie af. Onze betere pro gramma's trekken 400.000 a 500.000 kijkers, in die richting moet je denken. Als de kijkcij fers deze eerste keer tegenvallen, dan hoe ven we niet meteen te stoppen. Als publieke omroep kun je je gelukkig permitteren om de mensen te laten wennen. Dit is typisch een programma dat tijd nodig heeft." V8 zendt de Amerikaanse variant op het spel uit. Battlebots. Bij dit programma ontvangt de winnaar een fors geldbedrag. Daar moe ten de makers van Robot Wars niet aan den- keh. De eer. daar gaat het om.Als wij ook met geldprijzen zouden beginnen, dan hel pen de deelnemers elkaar echt niet meer in de pits, en krijg je prompt een heel ander sfeer. Dat doen we dus niet", aldus Jango, een van de technische adviseurs. Robot Wars. Bij BNN, vanaf 24 december wekelijks op maandag, Nederland 2,21.15

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29