Filmfan weer vaker naar de bioscoop Zonder die passie had ik deze plaat nooit kunnen maken' KUNST CULTUUR Fabuleuze stemmen verdwijnen soms achter het drumstel Publiek neuriet liedjes Kozakkenkoor R7 U2 best bezocht in 2001 St. George jongenskoor: volmaakte stemmen Kunsthal focust op tekenkunst Beethoven in Beethovenstraat zaterdag 22 DECEMBER 2001 ud spaart labeth niet - De Britse kunstenaar in Freud heeft een portret e Britse koningin Eliza - emaakt. Freud heeft zijn omisloze reputatie eer idaan: hij heeft de vorstin espaard. De 78-jarige oon van de beroemde iater Sigmund Freud staat ld om de zware eisen die nzijn modellen stelt. Zij in soms zeventig keer po- ren werkt hij bij voorkeur hts. Het portret van Eliza- s vanaf 22 mei 2002 te [jdens de inaugurele ex- evan de nieuwe Queen's ry in Buckingham Palace. AP >er geld gr Mondriaan Erdam - De Mondriaan ting wil meer geld om taankopen door musea te financieren. De organi- die een totaalbudget van miljoen gulden heeft, K2 tot 3 miljoen gulden bij, ■at de prijzen van werken gestegen en er zijn meer :a zijn waarover ze het geld ten verdelen. mière film n der Keuken rdam - Het laatste werk ineast Johan van der Keu- 1938-2001) beleeft in janu- n wereldpremière bij het ïational Film Festival Rot- m. Het gaat om de korte 9 minuten) 'Onvoltooid ïwoordig'. Het festival laat le film 'Laatste Woorden' iet eerst zien, van Van der ins zoon Stijn van Santen. amsterdam/anp - Bioscopen in Nederland trekken in 2001 naar verwachting zo'n 23,5 miljoen be zoekers. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Federatie van Ci nematografie (NFC). Het is voor de filmzalen het drukste jaar sinds 1981, het jaar waarin de vi deorecorder zijn intrede deed en het bioscoopbezoek sterk afnam. Het gaat om voorlopige cijfers. Deze week ging de verwachte kaskraker 'Lord of the Rings' in première. De drukstbezochte film is tot nu toe Harry Potter en de Steen der Wijzen'. De ver richtingen van de tovenaarsleer ling werden door 1,1 miljoen mensen bekeken. Dat aantal kan door 'Lord of the Rings' dit jaar niet meer worden inge haald. De op een na best be zochte film in 2001 was 'Bridget Jones' Diary" met iets meer dan een miljoen mensen, gevolgd door 'Pearl Harbor' (827.000) en 'Costa!' (673.000). Vergeleken met 2000 steeg het bioscoopbezoek met 5 procent. „Dat is ongeveer de trend van de afgelopen tien jaar", aldus een woordvoerder van de NFC. „Wij hebben daar geen duidelij ke verklaring voor. Het is een combinatie van betere facilitei ten en natuurlijk het filmaan bod. Zonder goede films komen er ook geen mensen." De zegsman noemt het opmer kelijk dat de groep mensen die naar de bioscoop gaat, kleiner wordt. Vorig jaar ging 32 pro cent van de mensen minstens een keer een film bekijken in de bioscoop. „Minder mensen gaan vaker naar de film", aldus de woordvoerder van de NFC. delft/anp - De Ierse popgroep U2 heeft het afgelopen jaar de meeste bezoekers getrokken met optredens. Dat blijkt uit cij fers van concertorganisator Mo jo in Delft. Het viertal wist met drie optredens in Gelredome in Arnhem 107.812 mensen te trekken. Op de tweede plaats van de Mo- jo-top tien staat Bon Jovi dat met twee concerten in Amster dam ArenA 79.092 popliefheb bers verzamelde. De groep K- otic, voortgekomen uit het tv- programma Starmaker, is met een derde plek de beste Neder landse groep. Naar de 28 optre dens die de groep gaf, kwamen 48.885 mensen kijken. In de rest van de top tien staan: Riverdance (33.918), Live (30.660), UB40 (29.916), Kane (25.120), Lord of the Dance (24.964), Lionel Richie (21.965) en Eric Clapton (21.565). In de categorie grote evenemen ten bleek de Night of the Proms de grootste publiekstrekker. De twaalf avonden in Ahoy' in Rot terdam werden bezocht door in totaal 117.918 mensen. Het eve nement liet daarmee het North Sea Jazz Festival (70.000), Pink- Pop (64.200) en Lowlands (57.500) achter zich. Buiten beschouwing zijn geble ven de muziekevenementen ge organiseerd door andere pro motors. Waaronder bijvoor beeld René Frogers 'vierdaagse' in Ahoy' onder de noemer 'Show Of The Year', goed voor ongeveer 35.000 bezoekers. muziek recensie lidy van der spek Concert: St George Vladimir Jongenskoor o.l.v. Eduard Markin. Gehoord: 21/12, Pieterskerk. Leiden. Daar komen ze aangeschreden, het Russische Jongenskoor van de St.George kerk in Vladimir. De pubers in smoking, de kna pen in zwarte pakjes met wit chabot, kaars in de hand. Een plechtige Russisch-orthodoxe priester in zwart en goud habijt, rinkelend met het koperen wie rookvat, houdt het kruis hoog opgeheven, wellicht om onheil te verjagen. Niet met een introï tus tekst schrijden ze de kerk in maar met een schattig oud volksliedje 'de maan kwam en ging voorbij en ontmoette de dageraad'. De samenklank van piepjonge- en puberstemmen is verbazend transparant. Als ze eenmaal op hun plaats staan, de kaarsen keurig aan beide zijden in twee lage zand tafels gestoken, hoor je nog be ter de prachtige open samen klank. De hoge ijle kindersopra nen huppelen en zwieren langs het 'grotemannen'-timbre. Alle stemsoorten zijn volmaakt van elkaar te onderscheiden en te gelijkertijd kleuren zij tot een hartverwarmend koloriet. Het is onmiddellijk duidelijk dat we met een Russisch koor te ma ken hebben. Die klank zoemt en siddert, komt uit een onge looflijke diepte opgeweld zon der spanning, zonder druk op de keel, stroomt moeiteloos tel len lang meters onder Amster dams peil. Maar voor een Rus sisch koor heeft het ook iets bij zonders; de klank gorgelt ner gens overdreven pathetisch, is niet loodzwaar, heeft soms zelfs iets dartels zoals in de op- kringelende nevelige melodie van psalm 141. Een van de solisten heeft een schitterende countertenorstem die naar alle kanten uitwaaiert in prachtige kleuren, waartus sen de knapenklank zich sereen en teder nestelt. Dynamische contrasten wor den zeer subtiel gedoseerd. In de Cherubijnenhymne vliegen de engelenscharen af en aan, stijgen en dalen 'in tomeloze vlucht, badend in 't hemelse dauw'. De plechtige canon van de Kerstmetten getuigt van gro te vakmanschap en evocatieve kracht om het wonderbare mysterie te proclameren. En dan ineens weer zo'n sfeer volle smartlap "Wat een nacht! Alles is met lieflijkheid be dekt... mijn middernachtelijk vaderland'. De dirigent en op richter van dit koor Eduard Mar kin schildert en veegt met expressieve halen of met ho ningzoet penseel de ontroe rendste vergezichten. Over ontroering gesproken: als bomen van knapen met de meest aandoenlijke jongensso- praantjes op de voorgrond in het Nederlands het 'Nu zjait wellekome' zingen dan loopt het hart over van romantische genegenheid. Ze beëindigen hun tournee vandaag in de Westerkerk in Amsterdam. leiden - De vijf galerijflats aan de Leidse Beethovenlaan krijgen de komende weken allemaal een muur schildering met een portret van de componist Beethoven. Schilder Jan Willem Bruins, bekend van de door hem geschilderde gedichten op Leidse muren, werkt momenteel aan de schilderingen in de trappenhuizen van de flats. Eerder schilderde hij muziekinstrumenten op de flatgevels. Binnen schildert Bruins hetzelfde muziekinstrument met daarbij het portret van Beethoven zoals hij er uitzag in de periode toen hij muziek voor het betreffende instrument componeerde. Of alle bewoners van de Beethovenstraat even blij zijn met de schilderingen is onduidelijk. De kunstwerken worden achter glas geplaatst omdat in de afgelopen we ken nog niet voltooide portretten al bekrast werden. Foto: Mark Larhers Rotterdam - De Kunsthal in Rotterdam gaat zich meer rich ten op de tekenkunst. De instel ling vindt dat deze kunstvorm in Nederlandse musea te weinig aan bod komt. De kunsthal re serveert daarom een aparte ruimte waar permanent aan dacht komt voor tekenkunst. In het kader van het nieuwe be leid wordt op 26 januari een tentoonstelling geopend met werk van Willem van Veldhui zen. De expositie heet Les filles d' atelier (meisjes van het ate lier) en omvat vijftig figuurstu dies van modellen. In 2002 staat verder onder meer de expositie Europese Meester- tekeningen op het programma, met werken uit particulier bezit. muziek recensie susanne lammers t Laïs. Gehoord 21/12, Leidse Schouwburg. begint heel mooi. Het be- ook heel intiem. Annelies ens, Nathalie Delcroix en in Bauweraerts zingen vier lella liederen voor de band ho podium op mag. Stalen ea|imen die fabuleus samen :n, ongehoord ritmisch en terend als ijskristallen. Die pm e nummers zijn briljant, y het Italiaanse 'Benedetta' Laïs de zaal meteen en vol ledig en met de twee Neder landstalige ballades bouwen de Belgische dames hun vocale ge luidsmuur verder op. Er klinkt iets ouderwets scherps in hun bijzondere stemmen en harmo nieën, maar het gaat gepaard met krachtige, stuwende ritmes die alle liederen iets eigens geeft. Bij Laïs weet je nooit of ze de tekst in een oud boek vonden of zelf schreven; de sfeer die ze oproepen is die van eeuwenou de ballades, maar alles krijgt een stevige uitvoering. Liederen over beroerde huwelijken, moe dige soldaten, woeste rovers of verkrachte maagden kun je nu eenmaal niet liefjes wegzingen, zoals vaak gebeurt in de oude muziek. Laïs laat de angel in die verhalen doorklinken, de har monieuze vocale hoogstandjes zijn gericht op maximale over dracht van de tekst. Dit hoor je het beste in de a capella gezon gen liederen, zoals 'De Wijn' en 'Klaas', die van zijn moeder zo'n verschrikkelijk beeld van het huwelijk krijgt voorgescho teld, dat hij er maar van afziet en zich verder vermaakt met zijn fluit. In de met band ge zongen nummers verdwijnt de knipoog - en de finesses van voor de luisteraar lastige tek sten - vaak achter het drumstel. De stemmen worden weliswaar tot het uiterste versterkt, maar dan verzuipt de betekenis van de woorden toch vaak in de in gewikkelde meerstemmige ca nons waar Laïs in excelleert. Dat lot ondergaat Isabelle, die van haar moeder leerde naaien; leuk, maar de clou ontgaat je. Prettiger is het als de begelei ding wat bescheidener blijft, zoals in '(Houd uw) Kanneke', waar de accordeon de sfeer van het donkere bos versterkt. Ook bij de meer eenduidige dansliedjes, voegen de musici veel toe. Zo is het bijna psyche delische begin van 'Doran', dat vooral een impressie van een mooie zomerdag is, heel effec tief. En wie Laïs' muziek opvat als intelligent gemaakte, mee slepende folkrock, klaagt über haupt nergens over. Want zin gen kunnen de dames. muziek recensie Maarten Baanders Concert 'The Soul of Russia' door Don KosakenChor Russland. Gehoord: 21/12 Stadsgehoorzaal Leiden. Velen zullen er wel van opkijken: een koor waar de Kozakkenziel van afzindert met als dirigent een doodgewone Nederlander. Sinds 1993 leidt Marcel Verhoeff het Don KosakenChor Russland en het is opmerke lijk zoals hij het temperament van de krijgshaftige zangers weet te stroomlijnen tot een geluid dat nergens anders vandaan kan komen dan uit het uitgestrekte land schap langs de rivier de Don. De mannen betreden het podium in uniform en heffen liederen aan uit de Russisch-orthodoxe kerk. Zo zijn de Kozakken: soldaten met 500 jaar roemruchte geschiedenis op diver se slagvelden en tegelijk door en door godsdienstig. Later volgen ballades, waarin op een warmbloedige manier verteld wordt over het Kozakkenbestaan. Een troika schiet voorbij, rivieren bruisen langs de bossen, Wolgaslepers zwoegen en temid den van de grootse natuur laat de liefde harten kloppen of tranen vloeien. De mannen hebben niet alleen een indruk wekkende klank, variërend van zachte kop stemmen tot diepe bassen, ze zijn ook enorm gedisciplineerd, maar dan op een allesbehalve militante manier. Terwijl ze de kwaliteit van de zang moeiteloos op peil houden, groeit er langzamerhand een vro lijke stemming van mannen onder elkaar. Als bontmuts-macho's bieden ze tegen el kaar op met hun sappige solopartijen. Ze zingen niet alleen over vrouwen, ook kna gende kakkerlakken leiden tot smeuiige sa menzang. Het ontbreken van vrouwen in het gezelschap wordt gemakkelijk opgevan gen als één van de zangers een rood hoofd doekje omdoet en als vrouw een grappige scène met een mannelijke collega zingt. Het is niet het soort humor dat erg in is in het Nederland van nu, maar het past hele maal bij het traditionele imago van de Ko- zakkenstrijders. Het is als een sprookje waar het publiek graag in meegaat. Ook de oude soldaat die met fiere passen over het toneel danst krijgt veel bijval. Maar het gaat vooral om de muziek, het zachte donkere geneurie en de langzaam opgevoerde dans ritmes. Herkenbare melodieën ontbreken niet, zoals het thema uit 'Dokter Zjivago', het opzwepende 'Rozprjagajtje', een lied dat wij kennen als 'Aan de oever van de Rotte' en, op verzoek uit de zaal, 'Kalinka'. Dat waren melodieën die je nog kon horen neuriën toen het publiek de Stadsgehoor zaal verliet. :uwe cd kroon op werk Rob de Nijs Jacques Hendriks Ja, zijn vader heeft het hele ve album nog beluisterd, voor zijn overlijden. Geluk- aaar. „Want je maakt zo'n n toch in eerste instantie de mensen van wie je zegt Rob de Nijs. Het bewogen weken geweest de zanger. De vreugde van fronden en uitbrengen van cd 'Engelen Uitgezonderd' et begin van een nieuwe ertoumee. Daarnaast was t immense verdriet om de ianc van zijn grootste fan, va- ertus de Nijs. enkt dat het zo heeft moe- ijn. Want frappant genoeg de relatie tussen ouders en Ten en omgekeerd centraal e cd, met natuurlijk weer :n van Robs echtgenote eids da Meuldijk. „Ik moet er erg aan wennen. Het ge- ik heb geen vader meer, ik iu zelf de oudste. Het is als- et dak boven je hoofd is ige ^haald", zegt De Nijs (58), 'in de bossen bij Ede. ts één dag heeft hij niet op- den, daarna stond hij al- in Ahoy', bij The Night of ?roms. „Ik was bij mijn Ier, die zei dat ik het moest Heel raar, maar dat eerste den na pa's dood was een n succes. Op de een of an- manier was ik op het podi um nog sterker dan anders. Ik heb dat vaker meegemaakt, op dagen dat ik emotioneel totaal in de war was door een gebeur tenis in mijn privé-leven, dat ie dereen na afloop mijn optreden verpletterend noemde. Blijkbaar ontwikkel je in zo'n fase toch ex tra energie." Hij noemt 'Engelen Uitgezon derd' een project, niet zo maar een cd. Thema, rode draad in de teksten, zijn de zeer uiteenlo pende relaties die bestaan tus sen ouders en kinderen. Zo'n thema zou je misschien eerder verwachten van iemand die ge- inspireerd geraakt is door het prille ouderschap. De twee zoons van het echtpaar De Nijs- Meuldijk zijn echter al bijna vol wassen. „Het kost tijd voordat je weet wat je moet doen met al die ervaringen en vervolgens om uit te vinden hoe je dat op een mooie en afwisselende manier op de plaat kunt zetten." „Er zijn al wel voorbodes ge weest, nummers over onze kin deren. Maar pas toen Belinda bezig was met het titelnummer 'Engelen Uitgezonderd' kwam ze met het idee er een heel al bum van te maken. De gevoe lens tussen kinderen en ouders zijn altijd bijzonder, of de band nu goed is of slecht of er tussen in. Belinda is begonnen en voor dat we het wisten, hadden we alle teksten." Rob de Nijs: „Ik ben geen ideale vader, daar mag ik toch wel eerlijk in zijn? Foto: GPD/Herman Stover „Omdat we er zo lang mee bezig zijn geweest, is het de duurste plaat geworden die ooit ge maakt is in Nederland, bijna een half miljoen gulden. Dat is ei genlijk niet te doen, de maat schappij was er ook niet echt gelukkig mee..." Hij denkt er een groot publiek mee te kunnen bereiken, dat veel mensen de teksten zullen herkennen. „Zeker als je kinde ren hebt. Bepaalde emoties, die horen bij het hebben van kinde ren, zijn nu eenmaal univer seel." Opmerkelijk is dat op de liefst 73 minuten durende cd niet een maal de klassieke woorden 'Ik hou van jou' te horen zijn. „Dat is niet eens bewust gebeurd, maar het geeft wel aan dat het een andere plaat is. Het gaat wel over de meest onvoorwaardelij ke vorm van liefde, voor je ou ders, opa, oma of je kind. Over het melancholieke gevoel dat daarbij hoort. De liefde voor je kinderen is een heel andere dan die voor je partner. Het omvat veel meer, vind ik." Een van de gevoeligste num mers van het album, 'Kindje', gaat over het lot dat iedere ou der wacht; vroeg of laat verlaat je kind het ouderlijk huis. Het is meteen ook een van Robs favo rieten. „Ik ben een fan van mijn eigen vrouw. Belinda kan dat zo mooi verwoorden zonder pathe tisch te worden. Dankzij de in breng van producer Humphrey Campbell hebben we het heel simpel en akoestisch gehou den." Maar er staan bepaald niet al leen lieve liedjes op het album. 'Breng hem thuis' gaat over het verdriet van een ouder omdat de zoon verslaafd is aan drugs. 'Beatrice' gaat over incest, 'Ka potte Engel' over de vertwijfe ling van de ouders van een zwaar gehandicapt kind. Het is volgens de enquête op onze site tot nu toe zelfs het mooiste nummer van het album." In de titelsong 'Engelen Uitge zonderd' zingt Rob de Nijs 'Ik ben geen ideale vader' en geeft daarmee antwoord op een vraag die vanzelf opkomt bij het luis teren naar deze plaat. „Belinda wilde die regel er uithalen. Daar was ik het niet mee eens, het maakt het lied alleen maar ster ker. Bovendien, ik ben ook geen ideale vader, daar mag ik toch wel eerlijk in zijn? Ik houd wel veel van mijn kinderen maar ik kan er niet- altijd voor hen zijn. Ik ben geen vader die met zijn zoons naar het voetballen gaat." De twee-eenheid Belinda Meul- dijk-Rob de Nijs beschouwt het album als haar magnum opus. De kroon op de al bijna veertig jaar durende carrière van de zanger. „Ik zou het 't liefst de daken willen schreeuwen de plaat uit is, zo trots ben ik. Geen en kele cover staat erop, zestien nieuwe stukken. In het verleden heb ik zelf ook covers gezongen, maar dit vind ik waardevoller. Iets scheppen, wat nog niet eer der bestond. Dat vind ik heel belangrijk. Ik doe dit niet alleen maar om platen te verkopen, al is het natuurlijk wel mijn vak. Op de eerste plaats maak ik mu ziek voor de mensen van wie ik houd, die begrijpen waar ik het over heb. En het is natuurlijk vooral een passie. Zonder die passie voor het zingen had ik deze plaat nooit meer kunnen maken na al die jaren." Rob de Nijs - theatertournee door het hele land, 12 april Stadsgehoorzaal, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21