Mobiele telefoon ook gevaar op spoor Lagere straf in zaak Noordwijkse moord J JSfr Kleurig baken in karig verlichte buurt Verenigde Staten ontkennen met klem bombarderen stamoudsten Leidsch Dagblad P D onderzoekt nateriaal nieuwe im-president EOPEND EEN OP ZONDAG {DECEMBER 40% riNG OP ALLE RSTARTIKELEN VAN ROY N EN VISSERS C.S. Vjel. (071) 51223627 Acht treinen reden sinds zomer 2000 door rood Gedetineerde eist geld voor overleden kanarie i kondigt and af STAP NU OVER EN BESPAAR HONDERDEN EURO'S ZIEKENFONDSPREMIE éS\X Greta Smit wint 3000m aii'inwiiiM Leidsch Dagblad n LJagDiac Mg.viriiiTT: andweer en litie zijn ilogo's beu igelse les an kleuters lijft een droom iventus verleidt elegger met retpark leuwe cd roon op werk ib de Nijs ubbelglas isisscholen oorschoten feW'-.:. ofi Annan da et krijgen van de belprijs geeft een )tê verantwoordelijk- id in deze moeilijke ien moedigt mij en (n collega's aan in de lektocht naar de vrede Winterse buien i-i° aa®\ w 4-6 lUM - De Binnenlandse jieidsdienst (BVD) werkt n rapport over de invloed jhdamentalistische mos- iperingen op het onder- t Nederland. Minister Van |l heeft dat gisteren in No- ïgd. De bewindsman [zijn collega Hermans van ■vijs gevraagd scherper Izien op fundamentalisti- n haatdragende teksten. D-rapport moet medio laar zijn. os aires - De peronistische imeur van de Argentijnse ncie San Luis zal van- H i door de volksvertegen- iiging worden aangewe- e j Is de nieuwe interimpresi- .Q van Argentinië. Op 3 12002 zijn er vervolgens zingen voor een nieuw hoofd. Dat zal dan de res- de termijn van de donder- fgetreden president De la litdienen. Zijn ambtspe- liep nog tot december Dat heeft de huidige tijde- iresident van Argentinië, >n Puerta meegedeeld. (advertentie) 11st ^DAG 23 DECEMBER 12.00 uur t/m 17.00 uur S\/iS van winsen tuincentrum «tg Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 NR. 42806 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 22 DECEMBER 2001 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden utrecht/gpd - Sinds de zomer van 2000 zijn zeker acht treinen door rood licht gereden omdat machinisten werden af geleid door een gesprek op hun mobiele telefoon. Dat blijkt uit een intern rapport van de spoorwegveiligheidsorganisatie Railned. Volgens Railned was in drie van de acht onderzochte gevallen sprake van 'ernstige materiële gevolgen'. Volgens betrouwbare bronnen binnen de spoorwegwereld hoorde daarbij ook de aanrijding tussen twee treinen bij Utrecht op 13 juni van dit jaar. Door dat ongeluk ten zuiden van het centraal station bij Utrecht liepen twee treinen uit de rails, waardoor het treinverkeer in heel Nederland ruim twee dagen van slag was. Railned 'ontkent noch beves tigt' dat dit ontwrichtende ongeluk in derdaad een van de 'gsm-incidenten' was. Volgens woordvoerder Van Stok- kum van Railned is zijn organisatie nog volop bezig dat ongeluk te analyseren en is het te vroeg om mededelingen te doen over de oorzaak. Van Stokkum vindt acht gevallen van langs een rood sein rijden door gsm-afleiding nog te vroeg om van een 'trend' te spreken. Afleiding van de machinist door gsm- gebruik kwam aan het licht door een genegeerd rood sein door een trein bij Amsterdam in augustus 2000. Dat voorval bleef nog zonder gevolgen, maar was wel aanleiding voor een na der onderzoek van Railned. Hoewel dat onderzoek nog in volle gang is, heeft het bureau al wel conclu sies getrokken. Zo zou het manage ment van NS Reizigers niet optimaal duidelijk hebben gemaakt aan de be trokkenen wat de risico's voor de spoorwegveiligheid zijn van bellen tij dens het werk. Die boodschap had dui delijker moeten worden uitgedragen aan machinisten en de bijsturingseen heden. Zo zou het voor veel van de be trokkenen onduidelijk zijn dat een randvoorwaarde voor het gebruik van de mobiele telefoon is dat er niet ge beld wordt tijdens de rit. In de zomer van 2000 introduceerde NS Reizigers de mobiele telefoon voor treinpersoneel. NS Reizigers vond dat wenselijk om conducteurs beter te kunnen informeren over vertragingen. Bovendien was het mobieltje nodig voor de bijsturing van conducteurs en machinisten. NS Reizigers zegt in een reactie niet op de hoogte te zijn van de bevindingen van RaRned.Maar in de handboeken voor machinisten staat dat bellen tij dens de rit verboden is, aldus een woordvoerster.„Weliswaar hebben ma chinisten een telefoon, maar die mo gen ze alleen gebruiken om onregelma tigheden op tussenliggende stations door te geven. Als de afdeling bijsturing een boodschap wil doorgeven aan de machinist, wordt daarvoor de conduc teur van die trein gebeld, waarna die op zijn beurt de machinist waarschuwt via de portofoon. Bellen tijdens de rit is dus uitgesloten." Jeugddetentie voor Oegstgeestenaar door Maarten Dekker den haag/noordwijk - De Oegstgeestenaar die in de nacht van 21 op 22 september in Noordwijk Stephan Hendriksen doodstak, heeft een veel lagere straf gekregen dan de officier van justitie eiste. De kinderrech ter in Den Haag besliste dat de inmiddels 18-jarige jongen niet als volwassene berecht mocht worden en veroordeelde hem gisteren tot twee jaar jeugdde tentie, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De officier van justitie had ne gen dagen eerder tijdens de be handeling van de zaak gevraagd om het normale strafrecht toe te passen en niet het strafrecht voor minderjarigen. Hij eiste toen vier jaar gevangenisstraf. De rechtbank deelde gisteren mee dat ze de mening van de officier deelt dat de Oegstgeeste naar een buitengewoon ernstig strafbaar feit heeft gepleegd, maar dat ze het ook eens is met de deskundigen die stellen dat de jongen nog niet volwassen is. „De persoon van de verdachte heeft de ontwikkeling tot vol wassene niet voltooid en is kin derlijk te noemen." Toen de Oegstgeestenaar Hen driksen doodde, was hij 17. Het incident had plaats na een ruzie in discotheek De Bob, waarvan de aanleiding ook gisteren on duidelijk bleef. „In de ogen van alle betrokkenen was het een onbenullige ruzie", zei de rech ter. Ze liet ook doorschemeren dat diezelfde betrokkenen waar schijnlijk allemaal te veel had den gedronken. De ruzie zette zich buiten de disco voort en eindigde voor het VW-kantoor, waar Hendriksen met een groot mes in zijn borst werd gestoken. De 15-jarige broer van de dader kreeg wel de sanctie waar de of ficier om gevraagd had: een jaar jeugddetentie, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij werd veroordeeld voor mede plichtigheid aan doodslag. Hij wees Stephan Hendriksen aan voor zijn broer en gaf hem ook het mes. Dat had de oudste even daarvoor gepakt uit de buddyseat van de brommer waarmee de twee broers naar Noordwijk waren gekomen. Bij beide verdachten benadrukte de rechtbank dat ze de maxima le straf oplegde voor verdachten van deze leeftijd. Het voorwaar delijke deel maakt het mogelijk dat de broers een gedwongen behandeling ondergaan in een jeugdinrichting, iets wat bij een volledig onvoorwaardelijke straf achterwege was gebleven. oen haag/gpd - Een 43-jarige gedetineerde Hagenaar eist van de politie smartengeld voor de dood van zijn 8-jarige kanarie. Het vogeltje, Pietje genaamd, overleed omdat niemand er na de arrestatie van zijn baasje meer naar omkeek. Volgens ad vocaat A. Westendorp ziet zijn alleenstaande cliënt nu extra op tegen de kerst, te meer omdat diens gevederde vriendje de eni ge levende ziel was die iets voor hem betekende. De Hagenaar werd op 25 no vember in zijn eigen huis aange houden op verdenking van be trokkenheid bij een steekpartij op het station Hollands Spoor in Den Haag. „Mijn cliënt moest van de politie even mee voor verhoor", vertelt Westendorp, „maar dat 'even' werd heel lang. Hij zit nu nog steeds in voorar rest in het huis van bewaring Noordsingel in Rotterdam." Hoewel de Hagenaar direct na zijn arrestatie duidelijk zou heb ben gemaakt dat iemand voor zijn Pietje en de plantjes moest zorgen, duurde het twee weken voordat iemand de woning be trad. Die bezoeker kon toen slechts vaststellen dat het kana riepietje bij gebrek aan voedsel en water het tijdelijke voor het eeuwige had verwisseld. „Omdat mijn cliënt zeer aan het beestje was gehecht gaan we nu bij de politie een vergoeding voor 'emotionele schade' ei sen", zegt de raadsman. „Hoe veel weten we nog niet, maar ik denk aan 5000 gulden." mem - Na Harnas heeft e radicale Palestijnse ver- 0 weging Islamitische Jihad Qjn kondigd zijn zelfmoord- ■agen in Israël op te schor- )it is gisteravond bekend- akt. Net als Harnas heeft ihet afgelopen jaar tijdens 81 lestijnse opstand diverse :n oordaanslagen in Israël gst egd. (advertenties) Amsterdam Delft Duiven Eindhoven Groningen Op zondag 23 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. v IKEA nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0 22 ct)/min Nu 9,50 (fl. 20,95) A#A A N K F R nominale premie per maand BV t IA en toch alle zekerheid VERZEKERINGEN 050-853 89 83 De zorgvuldige verzekeraar Steeds meer mensen stellen zich rond de feestdagen ten doel de buurt zoveel mogelijk op te vrolijken met hun kerstversiering. Foto's: Mark Lamers/United Photos de Boer door Coen Polack leiden - „Dit soort versiering vinden we ge woon gezellig." Annemarie van Es uit de Leidse Amaliastraat toont de kerstdecoratie rond haar raam; een kleurig baken in de verder karig verlichte buurt. Achter een met gouden engelenhaar behangen kerstboom ügt een volgestopte stekkerdoos. Zodra de centrale schakelaar wordt omgezet, ontbarst er een feest van lichtjes dat op alle mogelijke manieren duidelijk maakt dat Kerstmis voor de deur staat. Achter de ruit van de woonka mer is een oplichtende kerstboodschap op gehangen: 'Happy Holidays'. Steeds meer mensen stellen zich rond de feestdagen ten doel de buurt zoveel moge lijk op te vrolijken met hun kerstversiering, het liefst zo uitbundig mogelijk. Van Es: „Deze lampjes kunnen op verschillende manieren knipperen: ze draaien rond of ze staan stil en ze kunnen ook knipperen op de maat van de muziek." Muziek? Van Es drukt op een knop van het meegeleverde muziek doosje en een digitaal kerstdeuntje snijdt door de kamer. „Voor volgend jaar heb ik ook al een idee", zegt Van Es. „Je ziet nu heel veel hangende slingers met lichtjes. Dat wil ik ook wel." De verkoopcijfers van kerstdecoratie stijgt eik jaar. Tuincentrum Overvecht in Lisse staat bekend om de jaarlijkse grote kerst shows. Verkoopmedewerker Max Kossen: „De buitenverlichting wordt steeds popu lairder, vooral de zogenaamde slangverlich ting verkopen we dit jaar buitengewoon veel. Vroeger was er ook niet zoveel verkrijg baar. Er komt nu steeds meer op de markt, [JLAGE voor aantrekkelijke prijzen. Maar ik denk dat mensen het vooral doen, omdat ze het in de Verenigde Staten gezien hebben. Deze trend komt daar vandaan." Julie van der Wolf, directieassistent bij Web ster University in Leiden, is oorspronkelijk Amerikaanse. Ze denkt ook dat de Neder landers zich door de Amerikanen hebben laten beïnvloeden. „Mensen zien het op tv en in films en dan willen ze het ook. Ik zag laatst het huis van Vanessa in Wassenaar. Dat is ook een soort feeëriek kerstpaleisje geworden dat in de VS niet zou misstaan." Van der Wolf kwam der tig jaar geleden naar Nederland. „Vroeger bij ons thuis in Amerika hadden we gewoon een kerstboom binnenshuis en daar hield het mee op. Nu is het daar ook veel uitbun diger." Het kerstfeest werd bij ons thuis heel sober, maar ook heel innig ge vierd'. Zo begon Godfried Bomans in december 1971 zijn - wat later bleek laatste - korte verhaal: 'Kin derherinneringen aan Kerstmis'. Deze 'Herinneringen' vandaag op de voorpagina van de kerstbijlage van deze krant. Daarin verder onder meer Twintig vragen ter bezinning. Hoe staat u in het leven? Een test. Een verhaal van Lennaert Nijgh: Mijn vader, mijn leermeester. Humor in crisistijd. 'Bin Laden klopt aan bij de hel....' Riding for the Son. Bikers en de reli-tattoo. Knutselen en kwekken. Bezoek aan een kerstworkshop in Noord- wijkerhout. Een kerstpuzzel. Uiteenlopende suggesties om op deze dagen, met veel vrije tijd, creatief bezig te zijn. Aan onze abonnees In verband met de kerstviering zijn onze kantoren maandag 24 december om 16.00 uur gesloten. Voor klachten over de bezorging kunt u van 18.00 tot 19.00 uur (i.p.v. tot 19.30 uur) bellen naar (071) 5128 030. De directie heerenveen/gpd - De mara thonschaatsster Greta Smit won gisteren bij het olympische kwa lificatietoernooi in Heerenveen de 3000 meter. Smit schaatst vandaag de 5000 meter, de af stand waarvoor ze haar mara thonambities tijdelijk op een laag pitje heeft gezet. In de vijfde race over drie kilo meter in haar loopbaan verbe terde ze haar persoonlijke re cord met veertien seconden. De gevestigde namen Tonny de Jong (tweede), Renate Groene- wold (derde) en Barbara de Loor (vierde) hebben weliswaar een olympische nominatie, maar zitten voorlopig met Smit in de wachtkamer. Nederland heeft op de drie kilometer drie start plaatsen bij de Spelen. Pagina Sport 3: 'Marathonschaatsen is niet zomaar iets' (advertentie) Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! 'Konvooi bestond uit strijders van Taliban' washington/afp - Het Ameri kaanse ministerie van defensie 'weet zeker' dat de Amerikanen bij bombardementen op Afgha nistan een konvooi met strijders van de Taliban en het terroristi sche netwerk al-Qaeda hebben geraakt en niet 65 stamoudsten. Dat heeft woordvoerder David Lapan van het Pentagon giste ren gezegd. Hij ontkende dat bij de lucht aanvallen 65 stamoudsten zijn getroffen die op weg waren naar hoofdstad Kabul. „De bombardementen zijn pre cies volgens plan uitgevoerd", aldus Lapan. Het Afghaanse persbureau AIP meldde gisteren eerder dat bij de bombarde menten 65 notabelen zijn ge dood die op weg waren naar de inauguratieplechtigheid zater dag van de nieuwe Afghaanse regering. Veel anderen zouden bij de aanval op het konvooi ge wond zijn geraakt. In Kabul wordt morgen de inte rim-regering beëdigd waarover begin deze maand in Duitsland afspraken waren gemaakt Bij de plechtigheid worden ongeveer 2000 genodigden verwacht. De Verenigde Staten kondigden gis teren aan de nieuwe interim-re gering officieel te erkennen. Het zal de eerste keer zijn dat Was hington een Afghaanse regering erkent sinds de inval van de Sovjetunie in 1979, aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Kabul. De VS kondigden verder aan bij hun aanvallen in Afghanistan een nieuw soort bom te zullen gebruiken die bij ontploffing alle lucht uit grotten en onder grondse gangenstelsels kan 'zui gen'. Volgens onderminister van defensie Edward Eldridge is de lasergestuurde bom precies wat de VS nodig hebben in Afgha nistan. Het wapen moet de laat ste al-Qaeda-strijders uit hun grotten bij Tora Bora jagen. Of Osama bin Laden zich nog steeds in Tora Bora bevindt, is de vraag. Een Italiaanse televi siestation heeft gisteren gemeld dat Osama bin Laden zich in Kashmir zou bevinden. Het sta tion baseert zich op een infor mant, die meldt dat de ver meende terrorist met behulp van de Pakistaanse geheime dienst is ontkomen. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling J kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MD V 52,00 52,50 400121 (1 v.m controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 64 automatiscrie belatng s min V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1