graag een had ze LEIDEN REGIO tikkie ver Jit het Nieuws deinst om criminelen aan te pakken, bleek vorige week. In Bodegraven, in een ander filiaal van De Margriet, greep de eige naar zelf namelijk wél een dief bij de kladden. „We zagen hem iets pakken en weglopen. Ik greep hem beet, en hij ging op z'n plaat Toen heb ik 'm nog een schop verkocht. Maar hij krabbelde op en rende weg. Op dat moment gaf een collega mij al een telefoon om de politie te bellen. 'Nou moet je hard ren nen', riep ik die gozer nog na. Dat heeft geholpen; tien minu ten later hadden ze hem te pak ken." Hij twijfelde heel even of hij wel moest ingrijpen, een fractie van een seconde. „Ik dacht heel even: Zwartjes, nu moet je uit kijken. Je weet nooit wat zo'n fi guur doet als je hem grijpt. Maar ik heb hem toch gepakt. Blijk baar heb ik aan die diefstal in '98 geen angst overgehouden, nee." Trots? Nee, hij vindt het nor maal. „Zulke gasten kun je niet hard genoeg aanpakken. Ze moeten gewoon van andermans spullen afblijven." Plotseling zwijgt hij, kijkt even verward op zij. „Hoor mij nou... Ik lijk wel een oude man, haha! Maar ik meen het wel. Ik heb drie win kels, en er wordt zoveel gejat, dat wil je niet weten. We willen in deze winkel anti-diefstal poortjes gaan neerzetten, om het stelen moeilijker te maken. Kost twintigduizend gulden, maar dat heb je redelijk snel te rugverdiend." Die waakzaamheid is in elk ge val iets dat hij aan de inbraak in oktober 1998 heeft overgehou den. En verder? Niet veel. „Een goed verhaal is het natuurlijk wel. Op verjaardagen doet-ie het altijd goed. Maar verder heb ik er nooit van wakker gelegen, hoor. Eigenlijk is het diep triest, maar als ik me dit soort dingen moet gaan aantrekken, heb ik geen leven meer. Het hoort bij het leven van een winkelier, of we het nou willen of niet." Peter Groenendijk AAl\l HET WERK Chris Lantrok (48), oprichter en voorzitter van Boksvereniging Leiden: roert ik een jaar of tien, elf was begon ik met boksen bij ome Dick Snik. Hij is een he le bekende; ik denk dat half Leiden in die tijd wel eens bij die man heeft gevochten. Van hem leerde ik dus het spelletje en ik was ver kocht. En hoewel ik niet eens zo enorm talentvol was, ben ik nog een heel eind gekomen. Ik ben vijf keer uitgekomen te gen Europees kampioe nen, heb 135 officiële wedstrijden gebokst en eigenlijk altijd net tegen de grote evenementen aan gehangen. Op mijn 27ste, toen ik onterecht verloor van Van Raams- donk, die later naar de Olympische Spelen ging, ben ik gestopt met wedstrijden. Maar ik wil de nog wel met boksen bezig blijven. Dus ben ik een trainerscursus gaan volgen en deze boksver eniging begonnen in de Corantijnstraat. Het is zó 'n mooie sport. Zo maar de ring in stappen, een paar bokshand- schoenen opnemen en rammen is natuurlijk geen boksen. Nee, er gaan heel veel trai ningsuurtjes in zitten. Het vereist doorzettings vermogen, snelheid, kracht, coördinatie, goe de reflexen en bovenal discipline en respect voor elkaar. TEKST: MARIJN KRAMP FOTO: JAN SCHEERDER jn winkel werd verbouwd, en het dak een paar dagen open st eigenaar Frans Zwartjes (35) dat inbrekers wel eens hun inden grijpen. En dus sliep hij twee nachten in zijn winkel, ge il met een stuk hout en een rottweiler. Het mocht niet baten: te nacht dat hij weer thuis sliep, slopen onbekenden de win- mer voor vijfduizend gulden aan goederen weg te nemen. 5 kreeg hij een kans op revanche. ,.;n otn-ten ««n wc doen. dus dan JJon Pr' de twee .^cbtnVen DIi 011 HkZERSVJOyB® dooreen ïwSÉT*KBOn Vorige Dne nachten siiepe»^ daketal Frans Zwartl® ^Margriet in 6lilLdr0ti.Wdiik.San^ ivoudse gemoedelijkheid lan de Da Costasingel, de itraat in Hazerswoude- ,Dag Marie." „Móge, Iedereen lijkt elkaar ;ennen. Ook in drogiste- largriet is het gezellig- lef: de kerstmuziek waait 5 door de winkel, perso- klanten hebben het naar hun zin. Niets rt nog aan die rare week gier 1998. ■n rare week was het, Frans Zwartjes, eigenaar de Margriet, met een gulle ij heeft het verhaal in- al zo vaak verteld, dat ir een greintje ernst SI gebeurtenissen van toen kan praten. Sterker nog: hij kan er hartelijk om lachen. „Het is een goed verhaal voor verjaar dagen." Hoe het allemaal begon? Zwart jes gaat er eens goed voor zitten. „In 1998 huurden wij een kle dingwinkel, die naast onze dro gisterij was gevestigd, om dat pand bij onze winkel te betrek ken. Daarvoor was natuurlijk wel een flinke verbouwing no dig." In oktober was het zover: de muur tussen de twee winkels werd opengebroken, en ook het dak van de drogisterij ging eraf, om de twee panden even hoog te maken. Drie dagen lang moest de winkel het doen met een zeil als dak. „Toen wist ik: hier komen inbre kers op af', aldus Zwartjes. „Geen dak, geen alarm en wel een volle winkel: daar valt dus makkelijk wat te halen. Daar wilde ik een stokje voor steken." De twee nachten tussen de da gen waarop het nieuwe dak werd bevestigd, sliep hij dan ook in zijn winkel. Zwartjes zette een campingbedje tussen de schappen met shampoo en tandpasta, plantte er een TV naast - „Ik heb een paar leuke films gehuurd, zodat ik me niet helemaal kapot verveelde", zegt hij - en nam voor de zekerheid een stevig stuk hout mee. „Ik wilde me wel kunnen verdedi gen, als er een paar van die gas ten de winkel zouden bin nensluipen. Ik wist niet zeker of ik met een stuk hout klaar was, dus heb ik ook nog maar een lo gé uitgenodigd." Die logé was Kim, een reus van een rottwei ler. „Die zorgde ervoor dat ik me wel veilig voelde." Gewapend met stok, hond en afstandsbediening nestelde Zwartjes zich in zijn camping bedje. Hij keek wat films, maar viel beide nachten al vrij snel in slaap. En u raadt het al: twee nachten lang gebeurde er hele maal niks.Af en toe liep er ie mand langs, dan sloeg Kim di rect alarm. Maar er was nie mand die de winkel probeerde te betreden. Het ergste wat er gebeurde, was dat Kim zonder dat ik het in de gaten had, een hele taart opvrat, en dat ik de volgende ochtend vijf meter stront op kon ruimen. Maar ver der gebeurde er niks." Een mee valler, vond ook Zwartjes, maar hij had geen spijt van zijn wake. „Ik was toch blij dat ik de voor zorgsmaatregel had genomen. Thuis had ik waarschijnlijk niet zo lekker geslapen als in de win kel, want dan had ik liggen den ken: als er maar niet wordt inge broken." Na drie dagen werk was het dak van de winkel weer dicht, en kon Zwartjes weer lekker in zijn eigen bed gaan liggen. „De aan nemer was klaar, er was ogen schijnlijk geen gevaar meer." Maar juist op het moment dat hij de bewaking niet meer nood zakelijk vond, sloeg het noodlot toe. „In de vroege ochtend van die dinsdag kreeg ik een belletje van de aannemer. Die zei: 'Ik denk dat er iets mis is, want ik kon zo je winkel binnenlopen. De deur ligt er uit.' Ik kon mijn oren niet geloven. Hadden die gasten tóch ingebroken." De dieven hadden de deur van de naburige kledingwinkel opengebroken en konden zo de drogisterij inlopen. Het bleken geen amateurs. „Ze hadden een volledig schap met kleurspoelin- gen, shampoo en tandpasta meegenomen. Handig gedaan, want zulke goederen hebben een behoorlijk hoge inkoops prijs. In totaal hebben ze voor zeker vijfduizend gulden meege nomen. En het zijn goederen die in het illegale circuit makkelijk te verhelen zijn. Het waren slim me jongens, dat staat vast." Zwartjes had en heeft geen idee wie de inbraak kan hebben ge pleegd. Maar ze wisten toch precies dat Zwartjes de bewuste nacht niet meer in de winkel sliep? Waren het dan geen be kenden van de winkeleigenaar? „Volgens mij niet. Ik denk dat het puur toeval is geweest, dat ze juist in die nacht langs zijn geweest. Voor hetzelfde geld waren ze een nachtje eerder ge weest. Leuk, dan hadden we kennis kunnen maken." Zwartjes zegt het bloedserieus. „Ik was echt niet heel verdrietig of boos over die inbraak, het is een risico van het vak. Maar ik had die gasten best tegen willen komen. Had ik ze een tikkie ver kocht. Ik had dat stuk hout niet voor niks naast me staan, be grijp je." Zwartjes méént het, zoveel is duidelijk. „Natuurlijk. Met dit soort figuren heb ik geen enkel medelijden. Ja, misschien stonden ze stijf van de cocaïne, en hadden ze gekke dingen ge daan als ik ze was tegengeko men. Maar daar had ik op dat moment geen rekening mee ge houden. Ik was ze zeker te lijf gegaan." Dat Zwartjes er niet voor terug- Hazerswoudse winkelier Frans Zwartjes sliep zelfs in zijn zaak - en toch werd er ingebroken l.eidsch DagbladAKCHILV LiV ANNO 1901 Maandag 23 December LEIDEN - Een Israëlsje van ƒ1000! Hoeveel zou dit dingetje opbrengen, indien de naam van den schil der niet bekend was? Wie zou ƒ550 vragen voor het landschapje met koetjes of 750 voor 'In het land', wanneer beide niet van Mauve's hand waren? Toch heeft zulk werk uit vroegeren tijd der meesters veel aantrekkelijks. Niet allen waren Zondagskinderen als Bosboom, in wiens 'Kloosterpoort', de vaste lijnen reeds de volle belofte voor de toekomst gaven. Velen hebben ge zocht en met moeite gewerkt eer zij kwamen uit het aangeleerde, uit het conventioneele. En door dit vroegere werk komen zij nader tot ons, leeren wij hen juister naar waarde schatten. Deze collectie in de Lakenhal bevat veel en velerlei. Wie er zich de kleurvolle landschap-studie van De Bock uit kan aanschaffen, is te benijden. Wanneer men, ondanks Bosboom, Mauve, Israels en meer klinkende namen, zijn eischen niet te hoog stelt, kan naar waarheid gezegd worden: de Vereeniging de Laecken-Halle geeft in de Kerstweek een gezelli ge tentoonstelling. ANNO 1976 Frans Zwartjes met zijn waakhond Kim. „Het hoort bij het leven van een winkelier", zegt hij over de in braak. Foto: Hielco Kuipers Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque Igeen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar liet Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. II ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDEN - Vijf ac teurs en actrices uit de Engelse te levisieserie The Hammonds' sig neerden gister avond in winkel centrum 'De Ko permolen' hun kerstelpee en boe ken. De enorme belangstelling leidde soms tot chaotische tafere len. Op de foto Bill en Gwen Riley, die buiten handteke ningen zouden uitdelen, maar de platenzaak in vluchtten om de opdringende me nigte te ontlopen. Foto: archief Leidsch Dagblad Woensdag 22 december LEIDERDORP - De Leiderdorpse commissie voor on derwijs en sport heeft zich - met krappe meerder heid - gisteravond Verzet tegen uitbreiding van het gemeentelijk tennispark met acht banen, zoals door de tennisclub 'De Munnik' is gevraagd. Vijf leden toonden zich voorstander van uitbreiding met zes banen, vier schaarden zich achter het verzoek van 'De Munnik'. Mevrouw IJ. Gehner-Ellenberger betoogde dat, nu er ruimte is voor acht banen, er 'niet beknibbeld' moet worden. Dit ook al gezien de relatief lage kos ten, die de aanleg van de banen vergt. Zij wees op het feit dat 'De Munnik' een wachtlijst van driehon derd tennislustigen heeft op een bestand van ruim achthonderd leden. "Nu al zijn er lange wachttijden, omdat men echt helemaal volgeboek zit, waarom dan niet uitbreiden met acht banen". 'De Munnik' heeft plannen ontvouwd om aan de Hoogmadeseweg een park met in totaal zestien banen, plus een ten- nishal met drie banen te realiseren. De aanleg en ex ploitatie van de buitenbanen is een gemeentduke zaak. 'De Munnik' zal bouw en exploitatie vatUde hal in eigen handen nemen. Het ambtelijk advies over de uitbreiding voorzag in aanleg van zeven nieuwe banen. Zo zou dit complex dan in evenwicht zijn met het geplande tweede park bij het sportcomplex 'De Bloemerd'. Commissieleden J. Reugebrink en J. Be- zemer vonden dat geen argument en pleitten elk voor acht banen. De rest van de commissie stemde om verschillende redenen tegen en wilde niet verder gaan dan zes banen. Voornaamste argument daarbij was het feit dat er te weinig parkeerruimte zou zijn wanneer acht banen aangelegd worden. BERN - Pieter Menten (78) wordt naar Nederland uitgewezen. Dat heeft de Zwitserse regering (Bonds raad) vanochtend besloten in een speciaal aan deze zaak gewijde kabinetszitting. Een Nederlands vlieg tuig van de Rijksluchtvaartschool is Menten vanmid dag in Zürich gaan ophalen. Zoals bekend wordt Menten van oorlogsmisdaden verdacht. kki m M -* m

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19