Beroering door winkelen op zondag RIJN VEENSTREEK h: 'Mensen bidden dat ik dit werk nog lang mag doen' Eierkolen, seringen en prachtige verliezers De persoonlijke parkeermeter R5 Chipkaart als parkeermeter C V Werkstraf voor verspreider kinderporno Twee jaar cel voor beroving ratis glühwein Atlas-winkels hen aan den rijn - Winkel- ium Atlas in Alphen ver- t vandaag in kerstsferen, sen 10 en 16 uur delen win- ers glühwein en kaarsen uit. jtmannen maken muziek in winkelcentrum aan de Pro- iepassage in de wijk Kerk Janen. itreden DSS en espraak Schoof aan den rijn - Het fan- orkest van DSS opent op 7 ari de nieuwjaarsbij een - 5t van de gemeente Al- i De bijeenkomst begint J9.30 uur en duurt tot 22 Plaats van handeling is het Iskantoor aan de Castellum- zaterdag 22 DECEMBER 2001 door Peter Groenendijk hazerswoude-rijnduk - Een winkel die open is op zondag: in Hazerswoude-Rijndijk is dat nog altijd vloeken in de kerk. Supermarkt Hoogvliet in Hazers woude-Rijndijk is zondag, vlak voor kerst, als enige winkel in de dorpskern geopend. Maar concurren ten en een deel van het publiek zijn er niet blij mee. De gemeente overweegt nu om openstelling op zondag vanaf volgend jaar te verbieden. Burgemeester Westra heeft de supermarkt on langs een vergunning verleend om op de zondag voor kerst de deuren te openen. „Ongepast", zegt bedrijfsleider Hol van Super De Boer in Hazers woude-Rijndijk. „Alle andere winkeliers hebben met elkaar afgesproken om dicht te blijven. Wij willen de zondagsrust in ere houden: het lijkt me in deze dorpsgemeenschap niet gepast om de deuren te openen. Veel mensen in het dorp waar deren dit niet, merk ik." Collega Piet Smit, chef van de Albert Heijn in Koudekerk aan den Rijn, is het met Hol eens. „Dit past niet bij een dorp. De zondag is niet om te winkelen of om te werken." Bedrijfsleider De Vreede van de Hoogvliet-super- markt in Hazerswoude-Dorp vindt de openstel ling niet onlogisch. „Je moet de klant maximaal in staat stellen om boodschappen te doen. We leven in de moderne tijd, in Leiden hebben ze meer dan tien koopzondagen per jaar. Ik begrijp dat het hier anders ligt, maar één zondag open lijkt me geen ramp." De Vreede is desalniettemin ongelulddg met de situatie. „Natuurlijk profiteren wij hiervan, maar ik ga goed met mijn collega's van andere su permarkten om en dat wil ik zo houden. Daarom gaan we binnenkort met de gemeente praten over hoe we dit in de toekomst gaan doen, zodat we geen vervelende situaties meer hebben zoals nu. Ik wil mijn collega's niet voor het hoofd stoten." Enkele kerkgemeenschappen in Rijnwoude heb ben gezamenlijk een brief gestuurd naar de ge meente Rijnwoude, waarin zij kenbaar maken dat ze het niet eens zijn met de openstelling op zon dag. Predikant Van der Lugt over deze actie: „Op zaterdag kun ook je boodschappen halen. Werken op zondag verstoort het weekritme, mensen varen er wel bij om op zondag rust te hebben. Onze ac tie is niet tegen de supermarkt gericht, want die reageert gewoon op een besluit van de gemeen te." Wethouder Uljee reageert instemmend op de kri tiek. „Ook ik vind het jammer dat dit gebeurt. Waarom moet dat nou op zondag? De werkne mers worden verplicht om op die dag te werken en ik vind dat geen goede zaak." Uljee overweegt winkelopening op zondag vanaf volgend jaar te verbieden. „We moeten onderzoeken of een ver bod mogelijk is, maar volgens mij gebeurt het el ders ook. Wat mij betreft is verbieden zeker een optie." iemeente zoekt andere ruimte (emade - De gemeente AJ- nade zoekt naar een alter- /e locatie voor de Kerst- op het nieuwe bedrij- iterrein het Veenderveld in lofarendsveen. De show dt dit jaar voor het laatst juden in de veilinghal, lat deze volgend jaar itsmaakt voor huizen. Als geen nieuwe ruimte ge ilden wordt, is het dit jaar llicht de laatste Kerstflora, jrgemeester Meerburg irkte gisteravond in zijn spraak bij de opening van bloemententoonstelling dat hij zoekt naar een be- op het Veenderveld dat wil werken aan evene- iten. „We streven ernaar nand te vinden die zijn hal het Veenderveld op gezet - tijden wil ontruimen. En al niemand wil, kunnen we ol sschien de nieuwe ge- 'h entewerf gebruiken." Gerard de Wagt (links) en Vincent Hoogenboom bij de winnende sierkolen. Foto: Mark Lamers Kerstflora in Roelofarendsveen geopend Janneke Dijke es ofarendsveen - „Douw je neus er eens Keurmeester Gerard de Wagt zegt het dwingend. „Dat ruikt toch heerlijk?" rousiast tellen zijn vingers de bloemen de witte sering. „Normaalgesproken zo'n tak drie, vier koppen. Deze hier er wel tien. Zeker in deze tijd van het De is dat een hele prestatie." De sering van el kerij Weduwe Jac. Hansen uit Aalsmeer irt niet voor niets de hoogste score van a erstflora: 9,90 punten, ering is, samen met twaalf andere prijs- uars en een enorm scala aan prachtige ezers' tot en met tweede kerstdag te be- deren in de veilinghal in Roelofarends- I. Daar werd gisteravond de Kerstflora end, een tweejaarlijkse bloementen- stelling, een van de vroegste van het len. Het is een uitdaging voor de kwe- Y de bloemen op dat vroege moment in bloei te krijgen. meeste bloemen is dat gelukt. Zij strij den met elkaar om de aandacht van het pu bliek. Zoals de enorme gele chrysanten van kwekerij De Zweetdruppel uit Roelofarends veen. En denk dan niet aan de truttige der- tien-in-een-dozijn chrysant waar je op de markt over struikelt. „Dit is een zon in huis, het lijkt bijna een zonnebloem", vindt Ge rard de Wagt, coördinator keuringen bij de Vaste Keurings Commissie (VKC). Hij vervolgt zijn wandeling langs kalebassen in allerlei vormen, zalmkleurige alstroeme- ria's en purperrode, grootbloemige rozen. Dan staat hij stil bij de sierkolen van de Veense firma H. Hoogenboom en zonen. „Heel erg trendy, dit product", zegt De Wa gt. De kolen zijn wit in het midden en van buiten zachtgroen: op dit moment een hit midden in een boeket. „Wij hebben ze dit seizoen voor het eerst", zegt Vincent Hoo genboom, trots dat hij de juiste keus maak te. Niet iedereen is tevreden over het oordeel van de keuringscommissie. Herhaaldelijk stapt er een kweker op De Wagt af, die iets heeft aan te merken: 'onze bloemen zijn verwisseld' of 'ze zijn te ver opengegaan, jul lie hebben ze niet op de juiste temperatuur gehouden'. De Wagt legt het naast zich neer. „Over de keuring is altijd discussie. Je moet bedenken dat de twintig stelen die ie mand inzendt, de beste zijn uit zijn hele kas. Dan moet het gewoon perfect zijn." Streven naar perfectie, de hele Kerstflora draait erom en daarom regent het prijzen. De bloemstukken van leerlingen van het Wellant College, met vestigingen in Aals meer en Rijnsburg, nemen een centrale plek in in de hal. Nanda van Ruiten uit Lisse wint met haar creatie de eerste prijs. Tenslotte looft de organiserende KAVB afdeling de sti- muleringsprijs uit. De 31-jarige azaleakwe ker Maurice van der Meer uit Roelofarends veen, bekend vanwege zijn kas die hij over een sloot heen bouwde, strijkt met de eer. Openingstijden: vandaag 10-22 uur, zondag 12-17 uur, maandag 10-17 uur, Eerste Kerst dag 12-17 uur, Tweede Kerstdag 10-18 uur. Toegang 5 gulden per persoon. alphen aan den rijn - Alphen gaat voor automobilisten die veel parkeren een persoonlijke parkeermeter invoeren. Dat is een chipkaart die tot op de mi nuut nauwkeurig aangeeft hoe lang iemand parkeert. Het appa raatje is op vrijwel elke plek in de gemeente bruikbaar waar au tomobilisten vooraf moeten be talen. In parkeergarages en op plaatsen waar de rekening pas achteraf wordt gepresenteerd, werkt de chipkaart niet. Alphen voert de parkeermeter in navolging van andere gemeen ten in. Mensen die dagelijks het centrum bezoeken ondervinden er elders veel gemak van. „Nor maal gooi je al gauw een gulden in een parkeerautomaat, terwijl je met een kwartje af zou kun nen", zegt een gemeentevoor- lichter. We hebben niet echt on derzoek naar de behoefte aan een parkeermeter in Alphen ge daan, maar we verwachten er veel van. Voorlopig hebben we er honderd aangeschaft. Uit re acties blijk er een goede belang stelling voor te zijn." De parkeermeter is een appa raat ter grootte van een handre kenmachine, dat vanaf aan staande donderdag bij de ge meente te koop is. Met batterij en kost hij 120 euro of 265 gul den. Tevens moet er een borg van 16 euro of 35 gulden wor den betaald. De meter bevat een chipkaart, met een tegoed van 50 of 100 euro. Een lege chip kaart kan worden omgeruild voor 4,75 euro of 10,50 gulden. De manier van betalen is niet verplicht. Iedereen kan overal in de gemeente ook nog met een kaartje betalen. Met de parkeer meter moet, na het invoeren van de chipkaart, de ter plaatse geldende parkeerzone worden ingevoerd. De parkeermeter houdt exact bij hoe lang de auto geparkeerd staat. Nadat de parkeerzone is inge voerd, wordt de chipkaart uit het apparaat gehaald en de par keermeter achter de vooruit ge legd. Bij terugkomst zet de auto- Alphen aan den Rijn Voorlichter Karin Bekker toont de nieuwe parkeermeter. Foto: ge meente Alphen aan den Rijn mobilist de parkeermeter uit, waardoor de registratie stopt. De eerstvolgende keer dat de chipkaart in het apparaat ge stopt wordt, heeft de verreke ning plaats. Parkeercontroleurs kunnen op de parkeermeter aflezen of de parkeerzone juist is ingevoerd. Staat de parkeermeter niet aan, of is de meter niet duidelijk lees baar, dan schrijven zij een par keerbon uit. Elke meter heeft een eigen nummer, waaraan de naam van de eigenaar gekop peld is. Hazerswoudse begaan met lot van gehandicapte Tunesiërs door Jan Westerlaken hazerswoude-dorp - Wil Windhorst is begaan met het lot van invalide Tune siërs. Mensen, die niet of heel moeilijk kunnen lopen. Hulpmiddelen zijn er nau welijks in het land. Daarom steekt de Ha zerswoudse de helpende hand toe. Een helpende hand in de vorm van rolstoelen, rollators'en krukken. Het bedrijfsleven schenkt haar wel eens wat spulletjes. Soms betaalt ze de hulpmiddelen uit ei gen zak. Dit jaar stuurde zij al 29 rolstoe len naar Tunesië. Een ondernemer heeft er op dit moment vier voor haar klaar staan. Ze moeten wel duizend gulden kosten. Maar dat geld kan Windhorst op dit moment niet missen. Het begon allemaal op een Arabische markt in Tunis. Wil Windhorst, die voor langere afstanden ook aan een rolstoel is gekluisterd, bezocht haar zoon die in Tunesië stage liep. Op die markt zag zij drie invaliden, die zich voortbewogen op een plankje met vier wieltjes eronder. Het was dus niet zo verwonderlijk dat de gehandicapte Tunesiërs met afgunstige blikken naar haar moderne rolstoel ke ken. Die blikken ontgingen Windhorst niet. En daar, op die markt, kwam zij op het idee om wat aan die nood te doen. Dat was gemakkelijker gezegd dan ge daan. Spullen uit het Westen invoeren in een Arabisch land, dat gaat zo maar niet. „Maar", zegt Windhorst, „ik had alle ge luk van de wereld dat ik de juiste men sen leerde kennen. Anders was het nooit gelukt. Hoe had ik vanuit mijn huis in Hazerswoude-Doip contacten in Tune sië moeten leggen? Ik maakte kennis met de directeur van een vliegmaat schappij. En mijn zoon liep stage bij een lid van het parlement." Zo ging het balletje rollen. Nu ligt er een rechtstreeks lijntje tussen Hazerswoude- Dorp en de Lionsclub in EzZahra, een voorstad van Tunis. Een bijzondere Lionsclub. Want zij bestaat geheel uit vrouwen. „Leden van die club selecteren met deskundigen de meest schrijnende gevallen. Geloof me, dat gebeurt heel se rieus. Dat directe lijntje tussen hier en Tunesië heeft ook zijn voordelen. Er blijft geen cent aan de strijkstok hangen. Ik weet van horen zeggen, dat de men sen hardop bidden, dat ik dit werk nog lang mag blijven doen. De brieven die ik krijg zijn hartverwarmend. Een Neder landse vrouw, die in Tunesië woont, ver taalt de brieven die ik verstuur en dié ik ontvang. Weet je, ik krijg wel eens de vraag waarom ik dit voor een Arabisch land doe. Nou, zeg ik dan, de Tunesiërs zijn toch ook mensen? Of niet soms?" De Hazerswoudse vertelt dat gehandi capte Tunesiërs in eigen land niet mee tellen. „Daarom ben ik zo blij dat ik de juiste mensen heb leren kennen, die hun invloed kunnen aanwenden en die mij in contact brachten met de vrou- wenlionsclub. In eigen land kan die club wel wat doen. Buiten Tunesië kan ze niets beginnen. Al zou de Lionsclub geld hebben om rolstoelen te kopen, dan kreeg zij het niet voor elkaar om die via de douane het land binnen te loodsen. Inderdaad, daarvoor heb je contacten nodig. En ze moeten je vertrouwen, dat is belangrijk." Hoewel Wil Windhorst het vertrouwen in Tunesië heeft is het voor haar telkens weer spannend of de douane een zen ding spulletjes uit Hazerswoude toelaat. De vliegmaatschappij speelt daarin een belangrijke rol. „Niet alleen dit bedrijf, natuurlijk", zegt ze snel.Als er geen an dere ondernemers zijn die mij dingen toestoppen, dan begin ik ook niets. Het zijn allemaal schakels die nodig zijn om invalide Tunesiërs het leven wat aange namer te maken. Op elke doos die wordt overgevlogen moet 'gift' staan. En er mogen alleen maar rolstoelen, rollators of krukken inzitten. Ik hoef er, om maar eens een voorbeeld te noemen, geen pop bij te stoppen. Want dan komt die doos absoluut de grens niet over. Windhorst zei het al: ze stuurde dit jaar 29 rolstoelen naar Tunesië. Een record aantal tot nu toe. Een jaar of vijf geleden begon ze ermee. De eerste stap die ze daartoe zette was een bezoek aan een revalidatiecentrum. Daar stelde ze de vraag of ze de oude, afgedankte, rolstoe len kon krijgen of kopen. Vlot liep dat niet. Dus zocht ze verder. Bij het be drijfsleven en particulieren. Langzaam maar zeker druppelden de spullen bin nen. Gratis en soms tegen betaling. „Je moet er wel zelf achteraan gaan, want ze brengen ze niet bij me thuis." Giften, krijgt ze die wel eens aangebo den? „Ik heb een keer geld gekregen. Voor dat bedrag heb ik twee rolstoelen gekocht. Als iemand een rolstoel of krukken heeft staan, laat ze me maar bellen (0172-589895). Een rekening voor dit doel heb ik niet en wil ik ook niet. Dan lijkt het net of ik bedel. Dat wil ik, hoe dan ook, vermijden. Alleen al de ge dachte, dat er wat aan de strijkstok zou kunnen blijven hangen. Het is wat an ders als er iemand zich als sponsor aan dient. Hoe? Nou, neem die vier rolstoe len die ik niet kan betalen. Als iemand die duizend gulden op tafel zou willen leggen, dan ben ik dolblij. Ik niet alleen. Je maakt het leven van vier invalide Tu nesiërs een stukje aangenamer. Daar is het allemaal om te doen. Ja toch?" Rechtbank vindt geen bewijs voor verkrachting den haag/alphen - De recht bank in Den Haag heeft gisteren een 27-jarige veroordeeld tot Leidenaar tot twee maanden ge vangenisstraf plus een werkstraf van 240 uur, wegens ontucht met een vijftienjarig meisje uit Alphen. De rechters achtten niet bewezen dat de man haar ver krachtte, zoals het slachtoffer beweerde. De officier van justi tie had om die reden tweeënhalf jaar cel geëist. Twee weken geleden had een extra zitting plaats, die de recht bank belegde om de Alphense nog eens grondig aan de tand te voelen over de gebeurtenissen op 3 augustus. De Leidenaar zou haar toen tot seks hebben gedwongen op haar slaapkamer. Uit het vonnis blijkt dat de rechtbank na het verhoren van het meisje heeft geconcludeerd dat ze onvoldoende duidelijk maakte aan de Leidenaar dat ze niet met hem naar bed wilde. Wel veroordeelde de rechtbank hem omdat hij gemeenschap had met een minderjarige. De man moet de Alphense 2.000 gulden schadevergoeding beta len. den haag/hazerswoude De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 22-jarige compu terprogrammeur uit Hazers woude-Rijndijk veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden voor het ver spreiden van kinderporno op internet. De verdachte werd opgepakt tij dens de landelijke actiedag te gen kinderporno op 31 oktober vorig jaar. De politie nam bij he- meen computer in beslag en di verse cd-roms. Op de harde schijf stond kinderporno. Ook op twee cd-roms werden com promitterende plaatjes van jon ge kinderen gevonden. De politierechter hield bij haar straf rekening met het feit dat de verdachte geen geld had gekre gen voor zijn foto's en mee werkte aan het onderzoek. De politierechter vonniste overeen komstig de eis van de officier van justitie. den haag/alphen - De Haagse rechtbank heeft een 37-jarige Al- phenaar voor de zoveelste maal veroordeeld tot een celstraf. De man zat van zijn leven in totaal al twintig jaar uit. Gisteren kreeg hij opnieuw twee jaar cel. Als lid van de Alphense 'gebroe ders Dalton' (zeven broers die allemaal verslaafd en crimineel zijn of zijn geweest) maakte hij Alphen keer op keer onveilig. Ditmaal had hij zijn broer trach ten te beroven. Ze hadden ruzie gehad over drugs. Reden voor de Alphenaar om zijn broer ste vig af te rossen en hem met een mes achterna te zitten. In een snakbar sloeg de Alphe naar met een andere broer een kennis in elkaar en pakten zijn mobiele telefoon af. En er was ook nog een fikse reeks inbra ken en insluipingen waaraan de Alphenaar zich schuldigmaakte. Cel voor beroven shoarmakoerier den haag/alphen - De recht bank in Den Haag heeft gisteren een 21-jarige Alphenaar veroor deeld tot anderhalf jaar cel. waarvan een halfjaar voorwaar delijk omdat hij op 9 maart een koerier van een shoarmagrill- room zou hebben beroofd. De schoarmazaak was gebeld om een bestelling af te leveren in de Diamanstraat. Het opge geven nummer was van een bo venwoning. De dader had de bel afgeplakt met de tqtet 'bel ka pot'. De koerier dratte daarom niet op de bel. maar ging het portiek van het wooncomplex binnen. Daarop had de dader gewacht. Hij dook achter het slachtoffer op en duwde iets hards in zijn rug. Het slachtoffer dacht dat het een pistool was en gaf de portemonnee en het tele foontje. Bij de politie had de Alphenaar toegegeven dat hij de dader was. Maar tijdens de behandeling van de rechtszaak trok hij die bekentenissen weer in. De jeug dige Alphenaar hield het er toen op dat hij een 'oom' van hem in bescherming wilde nemen en dat hij daarom de schuld op zich had genomen. De oom zou een Marokkaanse illegaal zijn. Tijdens de behandeling van de strafzaak eiste de officier vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Windhorst: „Mensen vragen wel eens waarom ik dit voor een Arabisch land doe. Nou, zeg ik dan, unesiërs zijn toch ook mensen? Of niet soms?" Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17