Bod bollenbazen valt in goede aarde 7 DUIN BOLLENSTREEK springtij Achtbaan krijgt eindelijk de ruiml Noordwijkerhoul Geen partij voor Jong en Oud Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Lucas trekt Voorhoutse lijst PvdA/D66 WEKEN VOOR €22,00 'Klapperende' brug gerepareerd katwijk - De Sandtlaanbrug op de grens van Katwijk en Rijns burg wordt opgeknapt. Het ver keer over deze verbindingsweg tussen de twee dorpen heeft daar tot half januari last van. De Sandtlaan is af en toe ook hele maal afgesloten. De Sandtlaan brug 'klappert' al een tijdje. Als de brug open gaat en vervol gens tot stilstand komt, be weegt de brug. Dit komt door een verbouwing aan de brug in 1983, waarbij het houten rij- baandek vervangen is door een stalen exemplaar. Daarbij zijn de dwarsverbindingen naar de voet- en fietspaden vervallen. Ook slijtage aan verschillende onderdelen van de beweegbare brug speelt een rol. Het hele be- wegingswerk en de elektrische installatie worden nu aange past. Tijdens het werk is het niet mogelijk de brug te ope nen. Boten hoger dan 2,50 me ter kunnen dus tijdelijk niet door het Additioneel Kanaal va- zaterdag 22 DECEMBER 2o Cao glastuinbouw weer schoorvoetend op gang Dennis Salman stapt op bij Noordwijkse fusiepartij noordwijk - Dennis Salman, de kroonprins van lokale par tij De Noordwijker, is opge stapt als lid van fusieresultaat Noordwijk Totaal. Hij is te leurgesteld in de 'weinig ver nieuwende' manier waarop de nieuwe lokale partij, een combinatie van Noordwijks Belang, Verenigd Noordwijk en De Noordwijker, de ge meenteraadsverkiezingen te gemoet gaat. Salman vindt dat de kandida tenlijst van Noordwijk Totaal te weinig nieuwe gezichten een kans geeft om zich met het besturen van de bad plaats te bemoeien. „Ik hoop echt dat ik het mis heb", zegt Salman, „en dat ze met nieuw elan aan de slag gaan voor Noordwijk. Het wordt toch waarschijnlijk de groot ste fractie in de gemeente raad." Maar zelf zag hij een plekje op die lijst even niet meer zitten, zegt hij. Op de geruchten dat hij met een an dere partij terug zou komen in de politiek geeft Salman geen commentaar. Nieuwe partijen die aan de gemeenteraadsverkiezingen mee willen doen hadden tot 10 december om zich in te schrijven. Dat heeft in Noordwijk alleen Noordwijk Totaal gedaan. duin- en bollenstreek - De nieu- we cao in de bloembollengroot handel is zo goed als rond. De le den van de CNV Bedrijvenbond zijn akkoord gegaan met het eindbod dat de werkgevers eer der op tafel legden. Voor de werknemers betekent het ak koord, waarvan op 7 januari de laatste punten en komma's wor den geregeld, een loonsverho ging van 1 april vorig jaar tot 1 april 2002 van in totaal 3,7 pro cent. Daarvan is 3,4 procent structureel en krijgen ze 0,3 pro cent als eenmalige eindejaarsuit kering. De FNV raadpleegt mo menteel haar leden schriftelijk, maar werkgeversonderhandelaar L van der Zon adviseert de be drijven om de loonsverhoging al vast te laten ingaan. Volgens CNV-bestuurder J. Bos nia lagen twee punten moeilij ker: het inruilen van het systeem van vakantiebonnen voor een 'gewone' vakantie-uitkering op de giro en het invoeren van wachtdagen voor ziekengeld. De werkgevers hadden daarop in gezet om het ziekteverzuim te rug te dringen. De wachtdagen gelden overigens alleen voor mensen met een tijdelijk con tract. Volgens de werkgevers blijken die in de praktijk het meest te verzuimen zonder dat daar een duidelijke reden voor is. Volgens Bosma heeft hij van een aantal leden soortgelijke ge luiden gekregen en zijn om die reden de leden ook, zij het schoorvoetend, met de aan scherping akkoord gegaan. De cao komt pas op een laat tijdstip tot stand, omdat de on derhandelingen lang in een im passe hebben gezeten. Tegen de tijd dat de inkt van de nieuwe cao droog is, moeten de ge sprekken over de nieuwe cao ei genlijk al weer zijn afgerond, be seffen beide partijen. De nu voorliggende cao legt een goede basis voor de nieuwe, stellen ze beiden. Maar er ligt gespreksstof genoeg. Wat Bosma betreft is veel be- spreekbaar, mits daar ook goede afspraken tegenover staan van medezeggenschap in de bedrij ven voor de werknemers. Die medezeggenschap is voor de werkgevers op zich geen punt. ,Als je mensen vraagt om zich flexibel op te stellen wat betreft hun werktijd, is niet logisch dat je ze daar ook een stem in geeft", aldus werkgeversonder handelaar L. van der Zon. Voor de twee andere agrarische cao's, die voor de glastuinbouw en voor de open teelt, is er nog altijd geen akkoord binnen be reik. De gesprekken over de open teelt duren nog voort, die over de glastuinbouw zijn eind vorige maand weer vlotgetrok- ken, nadat ze volkomen vast za ten. De bonden willen wel snel za ken proberen te doen, zegt Bos ma, omdat ook deze cao's op 1 april al zijn afgelopen en de werknemers sindsdien geen loonsverhoging meer hebben gehad. De bonden denken daar bij aan een loonsverhoging die ongeveer gelijk is aan die in de bloembollengroothandel-cao: tegen.de 4 procent. Van der Zon ziet niet zoveel pro blemen bij de loononderhande ling. „Bosma spreekt bij de groothandel-cao over een hele fatsoenlijke loonsverhoging." IZowel Bosma als Van der Zon voelt er in veel voor om er maar meteen een 2-jarige cao van te maken, zodat ze niet meteen hoeven door te praten over de volgende cao. De uitkomst van de glastuin- bouw-cao is ook voor de overige twee sectoren van belang. Deze cao geldt voor rond de 60.000 werknemers en is daarmee ver uit de grootste van de drie. Wat Van der Zon betreft moeten de afspraken die daar worden gemaakt, op zijn minst richting gevend worden voor de andere twee. De leerkrachten van basisschool de Achtbaan in Voorhout werkten gisteren met man en macht om alle tafeltjes, stoeltjes en boekenkï naar het nieuwe gebouw aan de Jacoba van Beierenweg te verhuizen. De leerlingen kregen daarvoor alvast een dagje eerder vakantie. Foto: Henk Bouwman Partijen praten sinds november over samenwerking voorhout - De huidige wethou der Lucas wordt waarschijnlijk de lijsttrekker van de gezamen lijke lijst van PvdA en D66 in Voorhout. Dat hebben de beide partijbesturen afgesproken. Op 9 januari is er een ledenvergade ring van beide partijen waarbij de samenwerking, het verkie zingsprogramma en de kieslijst definitief worden vastgesteld. Beide partijen praten sinds no vember over samenwerking. Aanleiding was de aankondiging van D66-raadslid Heemskerk dat zijn partij niet meer mee zou doen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Heemskerk heeft de laatste vier jaar alleen in de raad gezeten en wilde dat niet nog een keer doen. De PvdA kampte ook met een tekort aan actieve leden. Inmiddels zijn de twee partijbe sturen tot een akkoord gekomen over de invulling van de lijst, waar Lucas bovenaan staat, op de tweede plek PvdA'er en hui dig raadslid Peetoom, op de derde plek nieuwkomer T. Heij- liges (D66) en als vierde E. Koek (PvdA). En over de hoofdlijnen van het verkiezingsprogramma. Vroman: „We vinden allebei dat er betere voorzieningen moeten komen. Daarnaast moeten er meer woningen komen voor starters en ouderen. Voorhout bouwt voor deze groepen ge woon te dure huizen. Daarnaast willen we meer samenwerking en steken onze kop niet in het zand voor herindeling." Vroman hoopt dat de nieuwe lijst PvdA/D66, waarvoor de hoofdbesturen officieel nog toe stemming moeten geven, min stens drie zetels haalt. Nu heb ben de twee partijen samen ook drie zetels: PvdA twee - inclusief wethouder - en D66 één. door Sabine Bakker voorhout - In alle hoeken en gaten zaten kinderen. Groep drie kreeg noodgedwongen les in de personeelsruimte. Een kleuterklas zat in de hal. Het kerstverhaal moest twee keer verteld worden, omdat niet alle kinde ren tegelijkertijd in de hal pasten. Als een leesmoeder ergens met een groepje kinde ren zat, werd ze regelmatig gestoord door een groep langsdenderende kleuters. Dat is nu verleden tijd. Vier complete klas sen van basisschool de Achtbaan in Voor hout verhuizen naar het nieuw schoolverza- melgebouw aan de Jacoba van Beierenweg. Eén klas wordt nieuw samengesteld uit an dere klassen. Gisteren hebben alle leer krachten met man en macht gewerkt om al le tafeltjes, stoeltjes en boekenkasten naar het nieuwe gebouw te verhuizen. De leerlin gen kregen daarvoor alvast een dagje eerder vakantie. Het nieuwe gebouw met de naam Cluster Teylingen is donderdagochtend voor een deel opgeleverd, zodat de uit zijn jas bar stende Achtbaan er na de kerstvakantie ge lijk in kan trekken. Schooldirecteur Toon Peters is enthousiast. „Het ziet er fantastisch uit. Eindelijk hebben we aparte werkruim tes, waar kinderen zelfstandig of in groepjes kunnen werken volgens het Dalton school systeem, een aparte overblijffuimte en een apart handvaardigheidslokaal. En nu wordt het ook in het oude gebouw een stuk rusti ger." Vooral het laatste jaar was het schipperen met de ruimte aan de Distelweg. „We moes ten voortdurend passen en meten. Als een groepje kinderen in de hal aan het figuurza gen was, was er geen ruimte meer voor de remedial teacher om bijles te geven of voor een leesmoeder om leesles te geven. Van de docenten werd veel gevergd het laatste jaar. Zij moesten steeds rekening met elkaar hou den. Ook de vergaderruimte was slecht. De noodruimte was zo klein, dat vergaderingen meer op een staande receptie leken. Het was heel erg", aldus Peters. In het nieuwe gebouw in de wijk Hoogh Teylingen zijn dit soort toestanden niet meer aan de orde. Er is genoeg ruimte. Het gebouw bestaat uit achttien grote lokalen, zes wissellokalen en zes lokalen die later tot een woning omgebouwd kunnen worden, als ze over mochten zijn. De vijf groepen van de Achtbaan zullen hiervan zes gi kalen gebruiken. In de overige lokal men klassen van twee andere schol Regenboogschool en de Antoniusschi scholen zitten ieder in een eigen gi van het gebouw, maar werken op s gebieden samen. „Door samenwertó pen we voordeel te behalen. Zo del het kopiëerapparaat met De Regenb de gymzaal met beide scholen", ze^ De vertrekkende docenten hebben ge de gevoelens over de verhuizing. Aan kant zijn ze heel blij met de nieuw ruimte. Aan de andere kant vinden ook heel jammer dat het lerarenteam gesplitst wordt. „Ik zal de collega's d blijven, missen. We hebben al twees gebouwen, dat worden er nu drie. Je toch dat je collega's van een ander g minder goed leert kennen. Verder z wel naar uit. We gaan met een leu team van zeven mensen naar het gebouw. Dat wordt ook gezellig", z1 van Diemen, leraar van groep 6. „De ren van groep zes vinden het in f spannend en leuk dat zij een van de zijn die gaan verhuizen. Ze wilden a graag meehelpen met inpakken." Vlak voor Kerstmis, en de dagen zijn zelden zo donker geweest. D66 in Lisse kan nog niets positiefs melden, Voorhout en Noordwijk mogen vrezen voor een terugkeer van oude bekenden. Angst die gaat duren tot de verkiezingen. Brrrr. Mooie website hoor, die site van D66 in Lisse. Ziet er uitermate gelikt uit, ook lekker rustgevend met als basis- kleur democratisch groen. Keu rig- En wat lezen we daar? 'De afgelopen vier jaar hebben Jan van O verdam (fractievoor zitter) en Cees Verburg (ge meenteraadslid) het uitstekend gedaan' Nounou. Maar da's het mooie van zo'n eigen website: je kunt jezelf moeiteloos schouderklopjes uitdelen en - iets waar veel mensen normaal gesproken niet gauw aan toe komen - je eigen voeten kussen. Gelukkig staat er bij D66 Lisse nog iets achter: 'Een aantal suc- cesstory's staan (sic) vermeld op onze pagina 'fractie'.' O, zozo, nou, da's mooi, heel mooi. Kan iedereen lezen wat ze allemaal hebben bereikt de afgelopen vier jaar. Dat is lang, vier jaar. In vier jaar kan heel veel gebeuren. Ook zo benieuwd wat D66 in Lisse allemaal heeft bereikt de afgelopen vier jaar? Wat zijn die successtory's dan? Nou? KLIK 'Aan deze pagina wordt nog ge werkt'. Genoeg Genoeg! Te veel! Niet meer, niet meer, genade! Het helpt niks. Daan IJdo gaat toch weer mee doen aan de verkiezingen in Voorhout. Niet voor het eerst leek de CDA'er uit het politieke land schap van Voorhout te zijn ver dwenen. Maar steeds stak hij zijn kop weer op, liet hij zijn te pas en te onpas in leer gehulde derrière piepend en knarsend zakken in een raads- en soms zelfs wethouderszetel. Een kort overzicht van zomaar een periode uit het politieke le ven van Daan IJdo: met voor keursstemmen kwam hij terug in de raad, werd wethouder en een paar jaar later stapte hij op. Vlak voordat -ie gedwongen werd. De motie lag al klaar, de mening van de meerderheid was het slechtstbewaarde ge heim ooit. Hij moest weg of hij vertrok zelf, lood om oud ijzer. Maar hij bleef in de raad. En dus FLOEP, daar is hij weer. De man die de tegenstanders van de nieuwe randweg ervan beschuldigde alleen hun eigen achtertuin te willen bescher men. Oké, hij had gelijk, maar die arme mensen werden bijna gelyncht door een woedende menigte. De man die zich als groot be langenbehartiger opwierp van de agrariërs. Maar wel in het CDA zat dat instemde met vol bouwen van al die velden en vlaktes rond Voorhout. Voorbeelden genoeg! Te veel! Daan IJdo staat nu op plaats elf, als lijstduwer. Niet direct een verkiesbare positie. Maar een wethouder hoeft niet per se meer uit de raad te komen. En wie weet, met genoeg voor keursstemmen... Genoeg? Oudste Wij zitten er zelden naast. En dan kunnen we er ook heel wei nig aan doen. Deze week meld den wij dat Gemeentebelangen Voorhout de oudste lokale par tij van Nederland was, op gezag van Voorhouts lokaal historicus Joop Warmenhoven. En wij ge loofden hem. Helaas. Gemeentebelangen Noordwijk bestaat namelijk ook nog steeds, en die club is - geloof het of niet - opgericht in 1898. Meer dan honderd jaar oud! Oké, ze doen ook al heel lang niet meer mee aan welke ver kiezing dan ook, maar onder weg naar het Guinness record boek zijn ze wel. Niemand heeft in jaren iets van ze gehoord, maar Gemeentebelangen Noordwijk sluimert en bestaat nog steeds. En nu bestond gewoon de kans dat Gemeentebelangen in Noordwijk weer aan de verkie zingen mee zou gaan doen! De drie fuserende lokalen, die - dat moet haast een prijsvraag op een pak hagelslag zijn geweest - nu de naam 'Noordwijk Totaal' gekozen hebben, overwogen om gemeentebelangen te gaan dienen. De vader van gemeen teraadslid Wendy Admiraal, Ad Admiraal, voormalig wethouder en al, is namelijk nog steeds drijvende kracht achter de par tij waar niemand in jaren meer van gehoord heeft. Die had de nieuwe club van dochterlief na tuurlijk best de naam willen le nen. Niks hoor, de inzending van een braaf huismoedertje uit het Vinkeveld werd als beste beoor deeld en 'Noordwijk Totaal' is 't geworden. Dus, en dat is nog eens nieuws, de naam Gemeentebelangen Noordwijk is nog steeds vrij, als oude Ad Admiraal 'm af wil staan. En omdat het geen nieu we lokale partij is, wat heet, het is een stokoude lokale partij, mag Gemeentebelangen Noordwijk zich tot op de laatste dag nog aanmelden voor de verkiezingen. Toch? Wie maakt het meeste kans? Dennis Salman, de gevallen kroonprins van De Noordwij ker, als hij het heel lief vraagt? Koos Smit, als die zich heeft be dacht en toch nog wil proberen om in Noordwijk iets van beleid tot stand te brengen? Misschien wel samen? Zou grote neef Vic tor Salman geen zin hebben? Iedereen al geschrokken in Noordwijk? Anton Diedrich door Monique Witteman noordwijkerhout - Het is niet gelukt om een partij voor Jong en Oud op te richten in Noordwijkerhout. Initiatiefne mer Aad Phemambucq heeft onvoldoende kandidaten kun nen vinden om een gooi te doen naar één of meer ge meenteraadszetels bij de ko mende verkiezingen. Phemambucq wilde zich met de partij voornamelijk richten op woningbouw voor met na me jongeren en senioren, een goed en bereikbaar dorpscen trum, ook voor ouderen en ge handicapten, en zich inzetten voor zorgcentra in het dorp. De tijd om te komen tot een goede kandidatenlijst bleek echter te kort. Zes weken gele den is hij begonnen met het werven van leden. Het resul taat: vijf serieuze reacties. „Dat is niet genoeg", vindt hij zelf. Zijn initiatief is nu een vroege dood gestorven, aangezien hij vorige week bij de gemeente bekend moest maken of hij de finitief deelnam aan de ge meenteraadsverkiezingen. Wel heeft Phemambucq con tact gekregen met een andere nieuwkomer in Noordwijker hout, Groenlinks, die zich wel inschrijft voor de verkiezingen. Volgens Groenlinks is Pher- nambucq welkom. Daar gaat hij zich nu voor inzetten. „De reacties die ik heb gekregen op mijn acties, hebben daartoe aanleiding gegeven. De zorg voor ouderen is hier gewoon slecht. Vergrijzing is niet tegen te gaan, maar Munnekeweij heeft zo'n beperkt aantal plaatsen, terwijl Puyckendam alleen geschikt is voor mobiele ouderen. O wee, als je een rol stoel hebt. Twee rollators kun nen elkaar in de gang niet eens passeren. Renoveren of 11 bouw, dat is de oplossinj De ouderen zelf blijken gesteld te zijn in de gen zo heeft Phemambucq ren. „Ik wilde hen nat graag bij Jong en Oud I ken, maar de jongere 01 hebben andere interessf wijl de oudere ouderen meentebestuurders als criet' of als 'zakkenvulle schouwen." Jongeren bleken ook nif in de gelegenheid om a tiek te gaan doen. „Vee zij bezig met studie, hi bouwen van een canïèn latie en dat zijn natuurli belangrijke dingen, danks blijft hun probleei grote tekort aan huizen groot. Veel jongeren dwongen te vertrekken 1 ders en dat heeft als gevi de vergrijzing in Noordi hout dubbel zo hard gaa Phemambucq wil zich maken voor huizenboui al gaat dat ten koste va lengrond. „Natuurlijk i we een gedeelte beh maar er moet ook groi komen voor niet te dm zen. De bollenteelt is ec alleen maar mooi en go« levert gevaren op voor zondheid van mensen, maar aan het gif in het water." Ook het Bavoterrein ziet nambucq als een ideal ningbouwlocatie. Wat 1 begrijpt, is waarom 1 meente hierover maar loslaat. „Zou het zijn on daar zelf ook huizen bouwen, maar vooral lu ningen? In dat geval kan begrijpen, dat er niks wordt. Want wij hebb hoefte aan relatief go( woningen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16