Dubbel glas basisscholen Voorschoten 'Staatsbosbeheer is zó vréselijk deskundig' LEIDSE REGIO Ergernis overvandalismebestrij ding' op Leidsestraatweg 'Verhuizing naar Visser 't Hooft nekslag Muzenhof un jeugdtheater armond brokkelt af R3 sico boetes ortclubs gstgeest ttcross erburg ivvouDE - Voetbalvereni- leerburg in Zoeterwoude op tweede kerstdag voor ögste maal de kerstcross, in uur is de start voor de jmeter (gezinsloop), de de tien kilometer bij het bouw aan de Laan de Herder. „We willen ie- iin de gelegenheid stel de kerstdagen weer ■kker in actie te komen, aast zijn er wel degelijk ijzen te winnen. aldus o de organisatoren. n dagen jelspoordub [HOTEN - De Voorscho- inodelspoorvereniging zaterdag 29 en zondag 30 ber van twaalf tot vier ien huis in het clubhuis honk- en softbalvereni- degeest aan de Admiraal tersingel. Er is een grote eidenheid aan materiaal, ader de VMV Lahntal- »p een schaal van 1:160. ZATERDAG 22 december 2001 'Nu kunnen we in de regen op de bus staan wachten' door Nancy Ubert oegstgeest - Om oudejaarsvandalisme te voorkomen, zijn de twee bushokjes aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest gisteren weggehaald. Tot grote ergernis van een aantal be woners. „Nu kunnen we de komende tien dagen in de re gen of de sneeuw op de bus gaan staan wachten", aldus een van hen, E. Kakebeeke. De bewoonster van de Leidsestraatweg kan niet begrijpen dat de gemeente Oegstgeest geld uitgeeft om vuurwerklief hebbers 'hun gang te laten gaan'. Een paar jaar achtereen zijn de bushokjes door zwaar vuurwerk opgeblazen. Kake beeke zegt dat 'iedereen in de buurt' weet wie dat op zijn geweten heeft. „Die man is nog trots op zijn daad ook. Hij loopt daar over op te scheppen. Als de gemeente hem in de kraag laat vatten, is het hele probleem opgelost en hoeven er geen extra kosten gemaakt te worden." „Mevrouw Kakebeeke vergeet dat we harde bewijzen nodig hebben", reageert wethouder Steens. „Ik heb die man waarover zij het heeft aan mijn bureau gehad. Ook met zijn zoon heb ik een praatje gemaakt. Zij zeggen dat ze niets met de vernielingen te maken hebben." Vorig jaar hebben de omwonenden van de Leidsestraatweg zich erg boos gemaakt over de vernielde bushokjes. Steens: „Die ergernis is terecht. Vandaar dat we de dingen nu pre ventief hebben verwijderd. We waren in de veronderstel ling dat de bewoners daar wel blij mee zouden zijn. Nu on dernemen we actie en doen we het nog niet goed. De eigenaar van de bushokjes, Viacom Outdoor BV, betaalt de helft van de kosten. De andere helft drukt op het budget van de gemeente. „Dat is dus ook ons geld", zegt Kake beeke. „Bovendien vind ik het belachelijk dat die bushok jes nu al zijn weggehaald. Had dat niet op oudejaarsdag gekund? Als je eens had gezien wat voor trieste taferelen zich vandaag bij die bushaltes afspeelden. Wie naar Kat wijk of Leiden wilde ging drijfnat de bus in." Steens vindt de klacht overdreven: „Er bestaat zoiets als een paraplu. Tussen kerst en nieuwjaar zijn bijna alle medewerkers van Viacom vrij. Het moest wel op deze manier." De wethouder verwacht dat, net als voorgaande jaren, weer een groep mensen zal samenscholen op de Leidse straatweg. Zeker nu het geplande oudejaarsfeest voor jon geren in de kelder van multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt niet doorgaat. De gemeente heeft geen vervanger voor de jeugdwerker die sinds eind oktober met ziektever lof is. Steens betreurt de afgelasting. Tot twee weken gele den had ze nog goede hoop dat het oudejaarsfeest, dat vo rige keer ruim honderd jongeren van de straat hield, wel door zou gaan. Onlangs heeft de Leidse Welzijns Organisa tie, waarvan Oegstgeest diensten betrekt, laten weten dat op korte termijn geen vervanger is te vinden voor de jonge renwerker. „De vrijwilligers hebben nu eenmaal professio nele ondersteuning nodig", verklaart Steens, „dus moeten we de boel afblazen." Echt bang dat de jongeren amok gaan maken is Steens niet. Maar de verwijdering van de bushokjes aan de Leidse straatweg acht zij wel nodig. „Want daar en bij de Haaswij- krotonde komen de meeste jongeren bij elkaar." De wet houder gaat in de nacht van oud en nieuw in gezelschap van politie en brandweer surveilleren in het dörp. Kakebeeke snapt de wethouder niet. Van jongeren die overlast veroorzaken op de Leidsestraatweg weet ze niets. De jongeren die er zijn, zegt ze, kijken alleen maar hoe een 'man van midden 50' helemaal uit zijn dak gaat ieest - Oegstgeestse sport- met een kantine in eigen lopen kans een flinke knjgen. Zij voldoen niet e eisen van de nieuwe en horecawet. Zo moet gemeente een bestuurs- lent zijn ingediend, pest heeft van maar één lub zo'n reglement gekre- n dat baart sportwethou- Ruijter zorgen, estuur van een sportver- 'is verplicht een docu- op te stellen, dat een ver- Drde alcoholverstrekking orgt. Bovendien moeten ,p men van de vrijwilligers l bar runnen bij de ge- e bekend zijn. politie of de inspectie nu ontroleren, zou het in eest boetes regenen, al- woordvoerder van de nte. „En die boetes zijn te" isselijk." n uwe drank- en horecawet grote gevolgen voor de lij Zo moeten twee leden de woordelijkheid dragen de kantine. De mensen 1,, de bar moeten de in- a verantwoord alcoholge- (IVA) hebben gevolgd, eest hoeft de clubs aan- n die cursus te organise- Ve willen de verenigingen i kosten jagen." Ondanks evoor dit plan, heeft nog ub zich gemeld, net als bij de gebruiks- ningen", zucht de roerder. „Niemand loopt aan de eisen van de voldoen. Tot er een ramp it. Dan komt iedereen in Theater schrikt van PvdA-plan door Eric Went leiderdorp - Verhuizing naar de theaterzaal van het Visser 't Hooft Lyceum is de nekslag voor de Muzenhof. Dat voor spelt H. van der Zande, voorzit ter van de Stichting Theater Mu zenhof. „Dan moeten we met een podium en wat losse stoe len schuiven, en raken we alles wat we in jaren opgebouwd hebben in een keer kwijt." Ook B. Happel, directeur van de Lei- derdorpse school voorziet 'grote problemen'. Dinsdagavond opperde PvdA'er O. McDaniel, dat de Muzenhof in afwachting van een nieuw ge bouw aan de Engelendaal tijde lijk onderdak kan krijgen in het Visser 't Hooft. Deze 'tussenop lossing' is nodig, omdat de Lei- derdorpse politiek op de plek van het theater een woon-zorg- complex wil bouwen en nog wat langer wil nadenken over de twee 'hoefijzers' uit het plan van rijksbouwmeester Coenen. De nieuwe Muzenhof moet in dat deel van de centrumplannen komen. Wethouder Molkenboer ziet wel iets in het idee van zijn partijge noot. „Visser 't Hooft kan een tussenoplossing zijn. Maar mis schien dat De Muzenhof ook wat meer buitenvoorstellingen kan geven in de zomer." Omdat ook een meerderheid van de Leiderdorpse politiek het voor stel van McDaniel steunt om voorrang te geven aan de bouw van een woon-zorgcomplex, lijkt verplaatsing van de Muzen hof naar een tijdelijke locatie nog een kwestie van tijd. „Rampzalig", vindt Van der Zande dat vooruitzicht. „Ons is steeds beloofd dat er een nieuw theater wordt gebouwd, voordat wij uit het huidige gebouw moe ten. Als de volgorde nu ineens wordt omgedraaid, worden wij het kind van de rekening." Hij voorspelt dat De Muzenhof in Visser 't Hooft 'van nul of aan' moet beginnen. „Dan wor den we gedwongen opnieuw goodwill te kweken. Dat heeft nauwelijks kans van slagen, om dat de outillage geen uitstraling heeft. Dat betekent bijvoorbeeld dat we de kaartjes niet al te duur kunnen maken. En dat heeft weer tot gevolg dat we de Bloei ende Maagden of iemand als Hans Dorrestein niet meer kun nen contracteren. En ben je die mensen eenmaal kwijt, dan duurt het minstens zes jaar voor je ze weer terug hebt." Het voorstel van de PvdA is ex tra zuur, omdat de Stichting Theater Muzenhof net uit de startblokken is geschoten, als opvolger van de Commissie Theater Muzenhof. „We hebben een bestuur, twee mensen in dienst en een subsidie van 200.000 gulden. Ook hebben we een investeringsplan bij de ge meente neergelegd voor de ko mende tien jaar. Maar als dit onzalige plan doorgaat, is de stichting maar een heel kort le- P eter van Langevelde id - De steun voor de van een jeugdtheater in ie gymzaal in Warmond It af. Er gaan steeds meer en op voor een café met aan het pleintje bij de omp. In november sprak irr Iscommissie burgerzaken voorkeur uit voor het leater. Winter, scheidend voor- ran de Warmondse VW, its in het plan van Guus Ten voor een jeugdtheater tode gymzaal. „Daar gaat Bn uit. Het wordt een ge- gebouw, terwijl er juist le- 3,1 het dorp moet komen." Il0 igdtheater moet volgens Titer maar een plekje zoe- het sociaal cultureel cen- i 1 Om op het pleintje bij de w omp leven in de brouwe rengen is een bruin café rras nodig. In de oude il zou een extra verdie- unnen komen, zodat het »k te gebruiken is door ,(j ich genootschap Warmel- friehouder Pruijsen en als Utftcafé. liter zegt dat verschillende 1g aedrijven in Warmond ie hebben in de oude 1 Ook politici staan posi- ïnover een terras op het WD-raadslid G. van s ziet het al helemaal ch: „Een grand café waar en de middag een hapje 1' en en waar je met je kin- terecht kunt." De WD insioens jeugdtheater net Winter liever naar het so- i/d ultureel centrum gaan. DA en de nieuwe partij "id @nders sluiten zich de plannen van De Win- r de oude gymzaal. CDA- d L. van Kempen: „Een lie combinatie met Warmel- tonze voorkeur." 'Dat levert een dubbele besparing op' Wethouder Molkenboer ziet wel wat in het idee om de Muzenhof tijdelijk in het Visser 't Hooft Lyceum onder te brengen. Archieffoto: Hielco Kuipers ven beschoren. Dan kunnen we onszelf over twee jaar weer op heffen." Ook Visser 't Hooft heeft grote bedenkingen. Locatiedirecteur Happel staat niet bepaald te trappelen om De Muzenhof binnen de schoolmuren te ha len. „Het is moelijk te overzien wat er allemaal aan vastzit, maar het lijkt me zo problematisch dat het wel eens onmogelijk zou kunnen zijn. Zo hebben we bij voorbeeld geen aparte theater ruimte, maar doet de aula dienst als toneelzaal. De vraag is of het praktisch mogelijk is deze ruim te voor beide doeleinden te ge bruiken. Maar ik wil niet op voorhand 'nee' zeggen. Het is het onderzoeken waard. En als we er allemaal beter van kunnen worden, dan gooien wij het idee niet zondermeerweg." voorschoten - De openbare ba sisschool De Vos aan de Prinses Marijkelaan en de rooms-katho- lieke Emmausschool aan de Eist- laan in Voorschoten krijgen eer der dan verwacht dubbele begla zing. De gemeenteraad heeft een motie van GroenLinks aangeno men om zo snel mogelijk ener giebesparende maatregelen te Eerder deze maand zag het er nog naar uit dat het isoleren van beide gebouwen op z'n vroegst in 2004 aan de orde zou komen, na een onderzoek in 2003. Dat staat in het huisvestingspro gramma voor het onderwijs voor volgend jaar. Maar volgens de politieke partijen is het wel duidelijk dat de twee scholen niet goed zijn geïsoleerd. Een onderzoek is in hun ogen niet nodig. Daarom roepen zij bur gemeester en wethouders op al bij de bespreking van het nieu we beleid voor 2002, in februari, isolerende beglazing voor De Vos en de Emmausschool mee te nemen. „De school waar de investering het meest duurzaam is, moet voorrang krijgen. In het beleidsplan 2003 wordt isole rende beglazing voor de andere school meegenomen", aldus de motie. Marijke Kleijweg van Groen Links is tevreden dat de ge meente nu sneller actie moet ondernemen, al vindt ze het jammer dat haar oorspronkelij ke motie het niet haalde. „Die tekst was minder vrijblijvend. Niet meenemen bij de bespre king van het beleidsplan, maar opnemen in het beleidsplan. Nu kan de dubbele beglazing tij dens de behandeling van het tweede deel van de begroting in februari alsnog afvallen. Maar het is wel zo dat de motie raads- breed is aangenomen. Daar kan het college toch niet zomaar omheen." Voorzitter Jan van Leeuwen van de commissie openbaar onder wijs, waaronder De Vos valt, juicht de ontwikkeling toe. „Het is een goed teken. Nu nog de uitwerking." Eerder heeft hij er al op gewezen dat een investe ring in dubbel glas zich snel te rugverdient. „Wij krijgen voor twee schoolgebouwen jaarlijks 25.000 gulden (11.344 euro) van het rijk voor energiekosten, maar we zijn het dubbele kwijt. Dat bedrag moet de gemeente aanvullen en dan ook nog in het kader van de doorberekening aan het bijzonder onderwijs ge ven. Het ligt dus voor de hand dat de gemeente begint met het isoleren van onze school. Dat le vert een dubbele besparing op." Alle partijen zijn het erover eens dat De Vink, Het Kompas en De Regenboog niet voor dubbel glas in aanmerking komen, zo lang geen duidelijkheid bestaat over nieuwbouw. Bij Progressief Warmond wordt over de toekomst van de oude gymzaal verschillend gedacht. PW-raadslid H. Goudsmit (PW) wil dat het pand onderdak gaat bieden aan de galerie van Henk Pruijsen. Daarnaast zou ook Warmelda een plaatsje moeten krijgen. De vestiging van een horecagelegenheid in het ge bouw heeft wat hem betreft minder prioriteit. Goudsmits partijgenoot N. van Mameren is nog wel enthousiast over de plannen van Ponsioen. Het the ater kan volgens haar niet naar het sociaal cultureel centrum, omdat de dagelijkse voorstellin gen een te zware claim op het centrum zouden leggen. Wan neer een horecagelegenheid ook gebruik wil maken van de oude gymzaal staat ze daar wel posi tief tegenover. Guus Ponsioen maakt zich kwaad over de kritiek op zijn plannen. „Het wordt helemaal geen saaie bedoening op het pleintje. Het wordt juist een feest voor Warmond", aldus de componist en schrijver. Ponsi oen wil dat bij zijn jeugdtheater ook een theatercafé met terras komt. Hij is bang dat de politiek zijn plannen torpedeert vanwe ge de te hoge kosten. Daarom heeft hij de gemeenteraad in een brief voorgesteld de zes ton kostende verbouwing van de oude gymzaal uit te stellen. Het pand zou voorlopig alleen voor 130.000 gulden opgeknapt moe ten worden, waarna Ponsioens theater van start kan. Burgemeester Vosjan bevestigt dat de financiering van het jeugdtheater een probleem op levert. Burgemeester en wet houders beraden zich momen teel op de plannen voor de oude gymzaal. Ook de optie van een café met terras wordt overwo gen. In februari komen B en W met een voorstel. Frustratie bij trimclub Duintrappers over afgraving Wassenaars duingebied door Erna Straatsma wassenaar - Hun protest tegen de voorgenomen kap van het Ganzenhoekbos had succes. Hun protest tegen de kaalslag in het Wassenaarse duingebied Berk- heide heeft dat niet. De Wasse naars e Duintrappers zijn deze keer te laat met hun boosheid. Het volledig afgraven van het gebied ten noorden van Hotel Duinoord vindt geen genade in de ogen van de trimmers, die hier wekelijks hun conditie op peil houden. Met lede ogen zien zij hoe duinvallei na duinvallei wordt 'schoongemaakt' door Staatsbosbeheer: geen grasspriet blijft staan. De radicale verwij dering van alles wat groeit en bloeit is een onderdeel van de operatie 'natuurontwikkeling'. De grote 'maagdelijke zandvlak te' die overblijft vormt het uit gangspunt voor de vorming van 'echte natuur'. Liefhebbers moeten wel een jaar of tien ge duld hebben voor het gebied weer geheel begroeid is. Just Haasnoot van de Duintrap pers vindt het te gek voor woor den. „Wij vinden het gewoon niks. Alles is kapotgereden met grote graafmachines en bulldo zers. Waarom moet altijd alles veranderen?" De boosheid van de Duintrap pers laaide pas op toen het grootste deel van de afgraving al achter de rug was. „Ik snap ook wel dat we te laat zijn. De plan nen zijn in 1995 al goedgekeurd; Staatsbosbeheer heeft overal vergunningen voor en de ge meente schijnt ook akkoord ge gaan te zijn. Juridisch is het alle maal even prachtig." Just Haasnoot: „Voor biologen is zo'n project natuurlijk pra^rtig. Dat hele Berkheide-gebied is één grote speeltuin voor ze." Foto: Henk Bouwman De radicale verwijdering van alles wat groeit en bloeit in het duingebied Berkheide is onderdeel van de operatie 'natuurontwikkeling'. Foto: Mark Lamers Ze hebben de afgelopen jaren 'zitten slapen', is de conclusie van Haasnoot. „Nu roept ieder een ineens in koor dat het zo vreselijk is wat er in de duinen gebeurt. Zelfs de gemeente. Wij hadden ook niet gedacht dat het zo vreselijk zou worden." Een paar weken geleden schre ven de Duintrappers een furieu ze brief in een Wassenaars huis- aan-huis-blad onder de kop 'Zinloos geweld in Wassenaarse duinen'. De tekst leidde onmid dellijk tot een uitnodiging van Staatsbosbeheer om eens te ko men praten. „Ze hebben ons keurig netjes te woord gestaan. Onder het genot van een kopje koffie hebben we twee uur lang gepraat in Hotel Duinoord. En dan word je overdonderd met verhalen. Zij zijn zó vreselijk deskundig, daar kan je niet te genop. Je hoort verhalen over graspiepers en springkikkers die straks terugkeren, van alles. Voor biologen is zo'n project natuurlijk prachtig. Dat hele Berkheide-gebied is één grote speeltuin voor ze. Waar ze straks ook nog eens met vliegtuigen overheen gaan vliegen: om te kijken of de duintjes verschoven zijn. En dat doen ze daarna dan nog een keer." Het gesprek was leerzaam, maar leverde de Duintrappers niets op. „Wij vinden gewoon dat ze met hun poten van de duinen moeten afblijven. En daarvoor is het al te laat." Met enige weemoed dachten de trimmers na afloop van het ge sprek terug aan hun eerdere, wel succesvolle actie tegen de kap van het Ganzenhoekbos. Ook dat plan kwam, in 1996, uit de koker van Staatsbosbeheer. De dienst wilde het dertig hecta re grote dennenbos tussen Meij- endel en Katwijk compleet ver wijderen. Ook hier zou de 'ver keerde natuur' moeten ruimen voor 'echte natuur'. „Dat Gan zenhoekbos hoort hier niet, zei den ze. Maar wat hoort er in de duinen wel? Ik was er honderd jaar geleden ook niet." Na een succesvolle handteke ningenactie van de Duintrap pers schrapte Staatsbosbeheer de plannen. „Om die reden kij ken veel Wassenaarders nu weer naar ons, zo van: hoe kunnen jullie dat nou in Berkheide laten gebeuren? Maar wat moet je als burger? Ik heb hier in Wasse naar een winkel waar ik stoelen verkoop, daar houd ik me vooral mee bezig. Ik kan me niet overal mee bemoeien."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15