LEIDE Te veel nadruk op parkeren bewoners De Stemming ^MORGEN GEOPEND Regionale Ambulance Mojo weet niets van posters Miljoenen voor uitkeringsgerechtigden Voorziening is een feit cht en legant KOOPZONDAG Duizend gulden en eeuwige roem... REGIO R1 Pittoresk bestol] IVAN 12.00 17.00 UUR RUIM BAAN ff?V zaterdag 22 DECEMBER 2001 Khtbaan gt eindelijk ruimte extra cel oudbes-zaak üg/leiden - De tweede ite in de Woudbes-zaak het gerechtshof in Den sroordeeld tot zeven jaar enisstraf, een jaar meer rechtbank eerder opleg- >n die uitspraak tekende jige Waddinxvener be- n, maar daar is hij niet in geworden. Net als in van de 22-jarige hoofd- ite oordeelde het hof dat i worden vastgesteld of Ivan een van de slacht en direct gevolg is van jverval die de twee ver- ipleegden. Ze overvie- e nacht van 6 op 7 juli Ipaar in hun woning IVoudbes. Beide slacht- •erden toen met een me- jaf op het hoofd gesla- man net zo lang tot hij lustzijn verloor. Het ijke slachtoffer overleed df jaar later, net nadat tbank de zaak had be ll. lastraat sluit tactie af De winkeliersvereni- lezastraat zorgt vandaag n feestelijke afsluiting Kerstactie ten bate van ïald McDonaldhuis Lei- begin december van ig. De straat worden op- rd door de kerstman en ie rode collectebus, voorbijgangers hun bij- unnen deponeren. De ersvereniging verdub- van de actie. Centrum Management wil meer ruimte consumenten door Wim Wegman leiden- Centrum Management Leiden vindt dat Leiden te veel aandacht schenkt aan de par keerproblemen van binnenstad bewoners. In het voorlopige par- keerbeleidsplan van de gemeente is onvoldoende aandacht voor consumenten die hun auto in het centrum kwijt willen, vindt de ondernemersorganisatie. Cen trum Management Leiden onder schrijft de conclusie van het stadsbestuur dat er op zichzelf voldoende parkeerplaatsen zijn in Leiden, maar dat de spreiding en de bereikbaarheid daarvan onvol doende zijn. Volgens A. van Bochove van Centrum Management Leiden kijkt Leiden iets te veel naar pro blemen op korte termijn, terwijl ze met het plan juist 30 jaar vooruit zou moeten kijken. Van Bochove: „Eén voorbeeld: Lei den wil een deel van de toekom stige Boommarktgarage reserve ren voor bewoners. Daarmee haal je toch het rendement van die garage en het aantal par- keermogelijkheden voor bezoe kers naar beneden." Van Bochove geeft toe dat het parkeren voor bewoners op dit moment het knellendst lijkt. Toch fixeert de gemeente te veel op dit probleem. „Iedereen heeft recht op een auto, maar het is geen grondrecht dat je die voor de deur moet kunnen neerzetten. Als van bezoekers wordt verwacht dat ze een eind je lopen voor ze in de binnen stad zijn, waarom mag je dat dan niet van bewoners verwach ten?" Centrum Management Leiden meent ook dat Leiden het parkeren nog te veel bena dert als een probleem, terwijl ze het juist zou moeten zien als een vorm van dienstverlening. „Mensen willen ook best beta len voor parkeren. De prijs speelt daarbij niet eens zo'n heel belangrijke rol. Als de kwa liteit maar goed is." Volgens Centrum Management moet het parkeren in de stad een logische opbouw hebben. De ondernemersorganisatie is groot voorstander van een zoge heten schillenstructuur. Van Bo chove: „Een belangrijk deel van de consumenten wil dicht bij winkels kunnen parkeren. Dat moet je mogelijk maken met ga rages als de Boommarktgarage, en wellicht ook op termijn een onder de Lammermarkt en de Garenmarkt." Daar omheen ziet Centrum Management graag een ring van parkeerterreinen a la het Haagwegterrein van Stadsparkeerplan. Van Bochove: „Die lui hebben de wetten van het parkeren in Nederland een beetje veranderd. Vroeger ging iedereen er van uit dat een za kenman met zijn koffertje nooit op zo'n terrein zou parkeren om vervolgens in een busje te stap pen. Stadsparkeerplan laat zien dat zo'n zakenman dat wel de gelijk doet, als je het vervoer maar op een slimme en aantrek kelijke manier aanbiedt." Als derde schil van dit parkeer beleid ziet Centrum Manage ment Leiden grote en goedkope parkeerterreinen ten oosten en ten westen van de stad. Eén zo'n terrein is er al: het transferium bij de A44. Een soortgelijk ter rein aan de oostkant van de stad, zal volgens Van Bochove in de toekomst noodzaak zijn. „Het transferium wordt nu nog nauwelijks gebruikt. Dat zal straks anders zijn, zeker met de komst van de Rijn Gouwe Lijn." Die light-railverbinding zal ook voor het oosten van de stad veel veranderen. „Nu is de stad zelf een grote blokkade. De zieken huizen kunnen nauwelijks per soneel werven ten oosten van Leiden omdat de reistijden te groot zijn." Daarmee is de komst van een groot transferi um daar bijna onvermijdelijk. Van Bochove verwacht ook dat op de kruising van de A4 met de Rijn Gouwe Lijn in de toekomst een groot en hoogwaardig be drijventerrein ontstaat. Ook daarvoor zal volgens hem een groot parkeerterrein noodzake lijk zijn. leiden - De donkere dagen voor kerst kunnen ook wat moois hebben. Zoals dat geldt voor het prachtig pittoreske tafereel op het Galgewa ter. Waar de lampjes van de historische schuiten en de beschijning van de Stadstimmerwerf voor verlichting zorgen. Foto: Mark Lamers (advertentie) ROMMOBILE NOVA leiden - De vijf ambulancedien sten in Hollands Midden gaan mogelijk fuseren. De fusie be hoort tot de mogelijkheden in het proces van vergaande sa menwerking dat deze week met de oprichting van de Regionale Ambulance Voorziening (RAV) Hollands Midden is begonnen. De samenwerking kan ertoe lei den dat de afspraken tussen de diensten over afbakening van gebieden verdwijnen. Minister Borst van volksgezond heid dwingt de ambulancedien sten in Nederland samen te werken. Op 1 januari moeten in alle zorggebieden RAVs zijn op gericht waarin de ambulance diensten met de Centrale Post Ambulancevervoer samenwer ken. De ambulancediensten en de CPA in Hollands Midden lo pen op deze datum vooruit. „Met de samenwerking kunnen we bewerkstellingen dat de zie kenauto's nog eerder op de plek van een ongeluk komen", zegt directeur F. van Oosten van de CPA Hollands Midden, één van de deelnemers in de RAV. „De RAV is een sluitende garantie voor hoogwaardige ambulance zorg." Dat betekent ook dat de concurrentie tussen de diensten moet verdwijnen. „Mocht die concurrentie al hebben bestaan, dan is die straks ten einde. Ook nu al gaat de ambulance die het dichtst in de buurt van een on geluk is ernaartoe, maar daar worden straks nog betere af spraken over gemaakt." Volgens Van Oosten kan de RAV-vorming tot een fusie van de ambulancediensten leiden. leiden - Kan de gemeente Mojo Concerts (financieel) aansprake lijk stellen als er posters illegaal op glasbakken zijn geplakt om concerten van het evenementenbureau aan te prijzen? Leiden vindt van wel, Mojo van niet. Een vertegenwoordigster van Mojo stelde gisteren bij de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften dat het verspreiden van posters tot de vrijheid van me ningsuiting behoort. Er zou één plek op de 6000 inwoners moe ten zijn waar posters gratis moeten kunnen worden opgehangen. Met 14 plekken blijft Leiden onder die norm. „Bovendien erken nen wij niet dat plakkers van Mojo ook daadwerkelijk die posters hebben geplakt." De gemeente Leiden erkent dat er te weinig gratis plakplekken zijn. Maar Mojo oefent commerciële activitei ten uit en daar is aparte plakruimte voor aanwezig. Ruimte die moet worden betaald, maar daar maakt Mojo geen gebruik van. Daarbij is uit gesprekken met Mojo gebleken dat de organisatie wel degelijk achter het plakken van die bewuste posters zit." Begin volgend jaar doet de commissie uitspraak. LCIDCN: Langegrachl 5 (naast Digros) i heeft er een bliksemaf- rbij. Wytze Parijn, voor- ml* bbouwmeester, is aan- j|(K! n als supervisor voor arktproject. En dat is oet sturen, begeleiden eren. En dan moet hij een paar rare spagaten lurgemeester en wet en de muitende bewo- d de Aalmarkt dichter brengen, bijvoorbeeld, te optreden in een gadering werd natuur- gejuich ontvangen. En sch, want alle partijen van de deskundige pro- Ie wethouders kunnen tlopig lekker achter Pa- chuilen. En de tegen- van het Aalmarktpro- nen op een portie ge- i stand van zijn kant. |)M nand die rijksbouw- is geweest, laat geen n rijksmonumenten toe, 'dj. tspoft laiden speech in Leiden !()|ift( en veel inzicht in het an zijn functie. Zo liet Qbouwkundige door- ren dat hij zijn rol als su- dt ha niet uitlegt als 'simpel- ledn'ji» ja of nee uitspreken' aaide delen van het "Mogelijk' en 'mis- an dus ook. il ook 'actief ontwerpen seren. Actief analyse- jvel belooft nog wat. Straks ^jn met het zoveelste plan of de zoveelste aanpassing daarop. Dan ziet niemand door de bomen het toch al flink uit gedunde Aalmarkt-bos nog. De supervisor zei ook dat de nieuwe brug die het Aalmarkt gebied met de Haarlemmer straat gaat verbinden, geen zwa re brug mag zijn. Het moet een lichte worden. Een brug die uit blinkt door elegantie. Niemand die vroeg wat hij bedoelde. En dat de stegen tussen de Aal markt en de Breestraat wel erg doods zijn, weet iedere Leide- naar al jaren. Daar hebben ze Parijn niet voor nodig. De doorbraak tussen de nieuwe brug langs de Stille Rijn en de Haarlemmerstraat moet niet zo maar een steeg worden, orakel de Parijn. Dat moet een attractie worden. Iets moois. Iets groots. Iets grandioos'. Een passage. Jawel, een passage! Was het niet wijlen wethouder Joop Walenkamp die in 1993 het idee opperde om in het centrum een overdekte winkelgalerij te bouwen waarin zaken van allure hun waren konden slijten? Dat project heette toen Sleutelhof en daar was anderhalf jaar later al niets meer van over. Tot zover Wytze Parijn. Sik holtz De Paterbrug - absoluut niet licht en elegant, maar er schij nen mensen te zijn die hem mooi vinden - is weer open. En als u wilt weten hoe de door zwammen aangevreten knup- pelbrug is hersteld kunt u voor een tientje bij de gemeente een filmpje op cd-rom kopen. Lei den heeft de merchandising ontdekt. Het is een ongemeen boeiende rolprent geworden. Werknemers van een bedrijf uit Düsseldorf en ambtenaren van de gemeen te Leiden spelen er de hoofdrol in. De film begint met beelden van de oude brug. Er wandelen mensen overheen. Er peddelen mensen onderdoor. Dan zoomt de camera in op de verwoestende zwammen in het te jonge en niet goed gedroogde Franse eikenhout, dat bij de vo rige renovatie in 1993 werd ge bruikt. „Houtrot in de boven bouw", zegt de donkere com mentaarstem. De brug wordt afgebroken on der een donkere wolkenlucht die door het rimpelende singel- water wordt gespiegeld. In een fabriek in Düsseldorf worden van blanke stammetjes nieuwe leuningen in elkaar geknutseld. In sneltreinvaart. De film kent geen plot, maar wel boeiende dialogen van bruggen bouwers die bedenken hoe die leuningen weer op hun plaats moeten komen. „D'r dwars tegenaan!" - D'r dwars tegenaan? „D'r dwars tegenaan!" - Oh ja... „Jaja!" En dan zie je nog allerlei tevre den mannen en één vrouw een glas drinken op de nieuwe brug. Donkere wolkenluchten en rim pelend water. Beelden van de nieuwe brug. Mensen die er overheen lopen. Mensen die er onderdoor ped delen. Ongemeen boeiend. Kost maar een tientje. De naam van het Duitse bedrijf dat de renovatie uitvoerde - te zien op de titelrol - geeft te den ken. Sik holtz. Over een paar jaar kunnen ze weer helemaal opnieuw begin nen. Tekst: Eric-Jan Berendsen en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt de komen de drie jaar maximaal twaalf miljoen gulden van het ministe rie van sociale zaken. Met het geld moet Leiden enkele dui zenden mensen aan een baan helpen. Minister Vermeend te kende eerder deze week de 'Agenda voor de Toekomst', waarin onderlinge afspraken zijn vastgelegd. De overeen komst geldt ook voor de 25 an dere grote steden. De uitkering is nog niet hele maal zeker. De rijksbijdrage is aan voorwaarden verbonden. Wethouder Laurier (sociale za ken): „We hebben afspraken over prestaties gemaakt. Als we die niet nakomen, krijgen we een deel van het geld niet." Het contract verplicht de ge meente om via een aantal pro jecten inwoners die in de bij stand zitten en anderen met een uitkering aan werk te helpen. Het gaat om mensen die om wat voor reden dan ook al lange tijd een uitkering ontvangen. Met alleen het helpen aan een baan ben je er niet, redeneren Ver meend en Laurier, en daarom is er ook geld voor bijvoorbeeld kinderopvang, scholing en maatschappelijk werk. Het Leid- se doel is om tussen de zomer van 2001 en eind 2004 3153 mensen aan het werk te krijgen. De 26 gemeenten krijgen ook subsidies voor experimentele projecten. Vermeend stelde 38 miljoen gulden beschikbaar, te verdelen over alle 26 grote ste den. Een voorbeeld van zo'n experi menteel project is het besluit van Leiden om de premies voor mensen die via de Wet Inscha keling Werkzoekenden (WIW) een baan krijgen, fors te verho gen. De premie gaat met terug werkende kracht vanaf 1 januari 2001 omhoog van 1500 naar 4000 gulden. Laurier: „Ik ben hier heel blij mee. Je ziet dat er nog een grote vraag is naar ar beid, in een periode waarin het alle hens aan dek is." De wet houder doelt op de dreigende recessie, maar ook op de gene ratie babyboomers, die de ko mende jaren met pensioen gaat. „Het is nu of nooit, lijkt het wel. Als deze mensen een baan kun nen krijgen, moet je ook zorgen dat ze aan die baan kunnen ko men. Zolang er vraag is naar werk, is dit een gouden kans." (advertentie) cgf^ 23 december ZONDAG 23 DECEMBER VAN 12.00-17.00 UUR BEZOEK ONZE GEZELLIGE KERSTMARKT MET: mm, salonorleest PUMPS Uv BLUE VUURWERK VERKOOP 28 - 29 - 31 DECEMBER Bij bestelling voor de kerst 10% KORTING Met uitzondering van de Superaanbiedingen en de Crown Collection GRATIS VEILIGHEIDSLONT De tolder is vanat nu verkrijgbaar bi/ vj intratuin .TiT HET 6R0ENE WARENHUIS VOORSCHOTEN LEIDSEWEG 518 tel. 071 5322203 door Saskia Decorte Leiden - Een oorkonde, duizend gulden en eeuwige roem. Dat valt de docenten ten deel die de onderwijsprijzen van de Facul teit der Wiskunde en Natuurwe tenschappen van de Universiteit Leiden in de wacht wisten te slepen. Elk jaar krijgt de beste docent van elk van de acht op leidingen aan de faculteit de on derwijsprijs uitgereikt. De prijs is in 1999 door de bèta's inge voerd om het geven van goed onderwijs aan de universiteit te stimuleren, aangezien onderwijs nogal eens in de verdrukking dreigt te raken door het doen van onderzoek. De redenen waarom de docen ten door hun studenten worden uitgeroepen tot favoriet zijn uit eenlopend en soms hilarisch. Zo luidt de motivatie voor R. Kooi, de winnares bij Biologie: „Zij is altijd vrolijk en opgewekt. Ze neemt voor het practicum altijd toepasselijke gadgets mee (zoals doosjes die krekelgeluiden ma ken) en ze past haar kleding en sieraden aan het onderwerp aan (oorbellen met vlinders en der gelijke)." R. Kooman, dit jaar de meest ge liefde docent bij wiskunde, ver dient volgens zijn studenten de prijs omdat hij met zoveel ani mo lesgeeft. Tussendoor pres teert hij het om in vijf seconden het bord schoon te vegen en te gelijk een slok koffie te nemen. Wel lopen zijn colleges altijd uit. Het is niet enkel studentikoze meligheid. J.Brussee van Bio Farmaceutische Wetenschap pen verdient zijn prijs op serieu zere gronden: „Hij staat altijd open voor suggesties en kritiek op zijn manier van onderwijs geven en is altijd aanwezig bij onderwijsevaluaties." De winnende docenten kunnen him prijs waarderen. N. Goosen is de meest geliefde docent bij de twee jaar oude studie Life Science Technology, een ge zamenlijk project van de Delftse en Leidse universiteiten. Zij is er extra trots op dat zij als Leidse de prijs heeft veroverd. ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op vrijdag 25 - zaterdag 26 en zondag 27 januan in het Kennemer Sportcentre NOORD - HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruimbaanin.nl tel. «40 - 2808409. fax 040 -

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13