Frans Bauers eerste kerst in een hui GESPREK VAN DE DAG Publiek mag Maxima in wording bekijken Nederlander derde van wereld in koran-kennis Wit kleedje Johannes de Heer vrijdag 21 DECEMBER 200 MENSELIJK Parlementsleden, artsen en andere vooraanstaande ZUID-KOREANEN hebben donderdag gezegd dat de be volking HONDENVLEES zal blijven eten, wat buitenlan ders daar ook van mogen denken. In het Westen is de Zuid-Koreaanse eetgewoonte actueel geworden in de aanloop naar het WK-voetbal van volgend jaar. De Franse actrice en dierenrechtenactiviste Brigitte Bardot noemde het eten van honden 'barbaars', terwijl FIFA-voorzitter Sepp Blatter Zuid-Korea heeft opgeroepen geen honden vlees te serveren zolang het toernooi duurt. Tijdens de Olympische Spelen van 1988 in Seoul gold ook zo'n ver bod. Donderdag kwamen 166 bekende Zuid-Koreanen met een open brief, waarin zij de kritiek op het eetgedrag een aanval op de hele Zuid-Koreaanse cultuur noemen. ,,De kwestie van het hondenvlees is een kwestie van na tionale trots", aldus de verklaring. Aangenomen wordt dat op een bevolking van 47 miljoen mensen Zuid-Korea- nen drie miljoen mensen wel eens hondenvlees eten. MICHAEL JACKSON gaat voorlopig niet meer op tour nee. De 43-jarige superster zegt niet meer fit genoeg te zijn voor de loodzware shows. ,,Ze zijn als een ma rathon. Ik weeg mezelf voor en na de show en ik ben steeds zo'n 4,5 kilo kwijt", aldus 'Wacko Jacko' tegen het Britse showbizzpersbu- reau WENN. De laatste gro te tournee van Jackson was in 1997. De HlStory-tour bestond uit 82 concerten in 35 steden voor meer dan 4,5 miljoen fans. De rechtszaak tegen ANDRÉ HAZES gaat vrijdag niet door. De rechtbank in Utrecht maakte gisteren bekend dat de zaak wordt aangehouden, omdat er ook nog getui gen moeten worden gehoord. De 50-jarige zanger wordt ervan beschuldigd twee jaar geleden tijdens een vlucht van Zürich naar Amsterdam in een vliegtuig een 53-jari- ge Noorse medepassagier te hebben mishandeld en bele digd. De Noor ergerde zich aan het gedrag van de zoon van Hazes, en sloeg de jongen met een tijdschrift op de wang. Hazes werd daarop erg kwaad en schold de man uit voor Adolf Hitler. Toen de Noor niet reageerde, sloeg Hazes hem van achteren. Zijn echtgenote wist de ruzie te sussen, maar de Noor deed wel aangifte. Keizer AKIHITO van Japan zal niet bij de openingsceremonie van het wereldkampioenschap VOETBAL volgend jaar in Zuid- Korea aanwezig zijn. Dat heeft een hoge functionaris van het ministerie van buitenlandse za ken in Tokyo tegen het Japanse persbureau Kyodo gezegd. Het besluit zou zijn genomen door de regering Koizumi. Japan en Zuid- Korea organiseren het toernooi samen. De relatie tussen beide landen is niet bijzonder hartelijk wegens het verleden. Japan heeft Zuid-Korea jarenlang be zet. Het is een stelling die vaak is verkondigd: een glaasje RODE WIJN vermindert de kans op hart- en vaatziekten. Onderzoekers van de Queen Mary Universiteit in Londen hebben nu ook een verklaring. Ze ontdekten dat polyfen- olen, organische stoffen die alleen in rode wijn voorko men, de aanmaak verhinderen van het eiwit endotheline- 1. Dat vernauwt de bloedvaten en bevordert aderverkal king. De onderzoekers probeerden 23 soorten rode wijn, vier witte, een rosé en druivensap. Alleen bij de rode wij nen werd de vorming van het eiwit geremd, melden de onderzoekers in het wetenschappelijke blad Nature. Zo is er een verklaring voor wat wel de 'Franse paradox' heet. De met wijn vergroeide Fransen, die zich te goed doen aan foie gras, vette kazen, rijke sauzen en die bovendien stevig roken, hebben opmerkelijk weinig hart- en vaat ziekten. Couturier Frans Molenaar kust het hoofd van Maxima. Ook het was sen evenbeeld van Willem-Alexander kreeg een zoen van hem. Foto: GPD/Evert Elzinga Willem-Alexander moet nog even wachten op zijn verloofde. Hij is af, maar aan Maxima zijn ze nog aan het kleien. In de Am sterdamse vestiging van het mu seum Madame Tussaud zijn ze hard aan het werk om wassen beelden van het toekomstig ko ningspaar te maken. Het beeld van de kroonprins is af, maar van Móxima hebben de beeld houwers alleen nog maar een gekleid hoofd. Vijftien minuten onafgebroken naar Móxima kijken, dat was ge noeg voor de beeldhouwers om een replica van de toekomstige koningin straks in was te kun nen gieten. Op paleis Noordein de kregen zij de kans om haar ogen, oren, neus, en haar uiterst belangrijke lach te bestuderen. Met de vergaarde informatie hebben ze Maxima's hoofd al vast in klei gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis mogen bezoekers er getuige zijn van hoe de rest van het beeld tot stand komt. Echte oranjefans kunnen van 20 tot en met 30 de cember een kijkje achter de schermen nemen. Ook het wassen beeld van Wil lem-Alexander kijkt mee hoe zijn Maxima in was tot leven komt. Speciaal voor hem ont wierp couturier Frans Molenaar een smoking met niet al te veel franje. Op de trouwdag zal hij overigens een ander kostuum dragen. Voor zijn beeltenis had den de beeldhouwers een dub belganger nodig, want de kroonprins kon geen tijd vrijma ken om zich te laten meten. De afmetingen van het wassen beeld zijn daarom gebaseerd op een Engels model. Naar verluidt draagt Móxima op haar bruiloft een jurk die ont worpen is door de Italiaanse couturier Valentino. Die kans ging aan de Nederlandse ont werpers voorbij, maar toch mag Frans Molenaar zijn stempel drukken op een jurk die veel blijvender is: de jurk van Móxi- ma's wassen beeld. Madame Tussaud's verwacht veel bekijks voor het beeld van Willem- Alexander en het kleihoofd van zijn verloofde. Geesje van Haren york - Wandelaars genieten bij het Engelse York van een uitstapje in een dun laagje sneeuw. Ook bij ons is de kans op een witte kerst groter dan normaal. Dat is de stellige overtui ging van het bureau WeerOnline van tv-weerman Gerrit Hiemstra. Zijn op vatting wordt gedeeld door Meteo Consult uit Wageningen. Dat bureau zegt dat de kans op sneeuw op eerste kerstdag veertig procent is. Het KNMI in De Bilt was gisteren voorzichtiger: er is een grote kans op wisselvallig weer. Een voorwaarde voor sneeuw val is aanvoer van vochtige, koude lucht. In het hoge noorden zitten zul ke gebieden, en er is kans dat die hierheen komen. Hoewel in delen van het land een witte kerst mogelijk is, moet zeker niet op een dik sneeuwdek worden gerekend. Hoog uit op 'een wit kleedje', zeggen ze bij Meteo Consult. Foto: EPA/John Giles Om vier uur 's morgens z'n bed uit om de krant te bezorgen, naar school in Breda, naar taek wondo in Oosterhout, Arabische les in Tilburg, huiswerk maken, de koran uit z'n hoofd leren en om elf uur naar bed. Zo ziet de dagindeling van Ismail Achah- bar (18) uit Oosterhout er uit. Daarbij wist hij vorige week in Marokko derde te worden bij een uiterst zware internationale koranwedstrijd onder 150 ko rankenners uit de hele wereld. De tweevoudig winnaar van de Nederlandse koranwedstrijd kan de koran dan ook reciteren als geen ander. Bijna mocht Ismaïl, die later graag imam wil worden, na de finale op bezoek bij koning Mo hammed van Marokko. Bijna, maar die eer was alleen wegge legd voor de winnaar van de wedstrijd, waar Ismaïl namens Nederland aan mee deed. Ismaïl moest het als derde doen met een ontvangst door minister Ab- delkebir Alaoui M'Dahgri. Ismaïl was de winnaar van de Nederlandse koranwedstrijd die dit jaar in Amsterdam werd ge houden. Door die overwinning mocht hij een week lang naar de Marokkaanse hoofdstad Rabat om het op te nemen tegen 150 andere winnaars van nationale koranwedstrijden. Bij zo'n competitie gaat het om het zo mOoi mogelijk reciteren van teksten uit de koran. „Uit je hoofd natuurlijk", legt Ismaïl uit. „Je weet van tevoren niet welke verzen je krijgt, dus je moet de hele koran goed ken nen." Hij werd in Nederland al twee keer eerste in de wedstrijd. Vorig jaar mocht hij naar de ko ranwedstrijden in Mekka, maar daarvoor was hij niet in de gele genheid. Als derde prijs kreeg Is maïl een aantal buitenlandse vertalingen van de koran mee naar huis en wat Marokkaans geld. Nee, hij heeft er nog niks voor gekocht. Hij is niet zo bezig met materiële zaken. De bescheiden Ismaïl woont nog maar tweeënhalf jaar in Ne derland, maar spreekt behoor lijk Nederlands. Hij zit op het Baronie-College in Breda. Zijn Arabisch is vanzelfsprekend aanmerkelijk beter. Hij volgde in Marokko onderwijs, waaronder zes jaar koranschool. Frank Lambregts Frans Bauer verlaat binnenkort zijn woonwagen. Definitief. Na 28 jaar heeft hij voor het eerst een huis. Een droom huis. Met voldoende wanden om al zijn gouden en platina platen aan op te han gen. En de gevierde zanger hoeft 's nachts nooit meer naar buiten om te plassen. De bel gaat. Hij kijkt wat verward rond. Weet zo op het eerste gezicht niet wat hij moet doen. „Oh, de bel. Er staat ie mand voor de deur." De normaalste zaak van de wereld, zou je zeggen. Maar niet voor Frans Bauer. De man die ontelbare platen verkoopt, zalen vult met vele, vele duizenden fans, kind aan huis is op de Duitse en Nederland se televisie, weet even gewoon niet wat hij moet doen. „Weetje, ik heb nog nooit van mijn leven een voordeurbel gehad." En het is niet het enige waar Frans Bau er aan moet wennen. Voor het eerst in zijn leven woont hij in een echt huis. Na bijna 28 jaar te hebben doorge bracht in caravans en woonwagens wordt dit zijn eerste kerst in een stenen huis, in het Brabantse Fijnaart. Dezer dagen zijn de meubels gebracht, en is er een hele nieuwe periode in zijn leven begonnen. Een leeg huis, vooral gevuld met zijn verbazing. Trots leidt hij het bezoek rond. De woonkamer. Een prachtige L- vormige ruimte met in het hart een open haard. Bauer maakt een schat ting: „Ik denk dat mijn kamer in de woonwagen er een keer of zeven in kan." De keuken, groot en met de laat ste snufjes. Hij opent deurtjes. „Er zit ten dingen achter die ik nog nooit heb gehad. Hier, een vaatwasmachine. Ik zou niet weten hoe zo'n ding werkt. En een magnetron. We hadden er thuis wel een, maar die stond in de schuur. Daar hadden we in onze keuken in de woonwagen geen plek voor." Hij laat de slaapkamer zien, de kamer voor zijn zoontje Christiaan. De badka mer. Voor gewone mensenbegrippen een luxe grote badkamer. Met douche én bad. „Dit is mijn allereerste bad. Weet je hoe groot mijn wc bij de woon wagen was?" Hij gaat rechtop staan en houdt zijn handen een dertig centime ter rondom zich heen. „Zo groot." Hij ziet het ongeloof. „Ik zal het je straks la ten zien." Zijn eerste huis. Zijn droomhuis. In Fij naart, niet eens zo ver van zijn caravan. Elf jaar geleden, toen het huis werd ge bouwd, stond hij buiten naar de bouw te kijken. „Zo'n huis zou ik wel willen hebben, dacht ik toen. Ik zat nog op de mavo. Maar dat is voor ons soort men sen niet weggelegd, dacht ik. En nu wóón ik er, en elke keer verbaas ik me erover. Ik ben pas 28. Dat ik hier mag wonen." Al enige tijd was Frans Bauer op zoek naar een nieuw onderkomen. Hij wilde Frans en Mariska Bauer in het Brabantse paleisje in wording. Foto: GPD/Johan van Gurp aanvankelijk een andere woonwagen hebben. Een grotere. Voor hem, zijn vrouw en hun pasgeboren zoontje. „Maar een vergunning krijgen was moeilijk. Zeker als ook nog het bestem mingsplan veranderd moet worden. Dat had nog wel drie jaar kunnen du ren. Toen stond dit huis te koop. Het heeft zo moeten zijn. Toevallig? Nee, ik denk dat zoiets voorbestemd is." „Ik kwam terug van vakantie. Tegen half zes waren we thuis. Om half zeven hoorde ik dat het huis te koop was, om half acht had ik een afspraak en vijf over half acht had ik het huis gekocht. Het huis heeft iets. Het is zoals een jas. Je trekt hem aan en je voelt dat-ie past. Dit is een plek waar ik me met mijn vrouw en kind thuis voel. Het geeft een heel prettig gevoel. Ik hoop dat ik hier mijn geluk zal vinden." De inrichting is helemaal in handen van zijn vrouw Mariska. „Dat heb ik van mijn vader geleerd. Dat is iets voor vrouwen, zei hij. Zij heeft alles uitge zocht. Zij moet de sfeer maken waar door ik graag naar huis kom." Maar hij wist wél dat er een grote tafel moest ko men. Waar acht stoelen omheen pas sen. „Ik ben zo opgevoed. Bij ons thuis waren er altijd mensen die op bezoek kwamen, die bleven eten. Ik ben ook zo Bourgondisch. Iedereen is altijd wel kom. Dus heeft hij voor de kerst de ta felindeling al gemaakt. „Daar aan het hoofd zit mijn moeder, aan de andere kant mijn vader. Mijn hele leven heeft mijn moeder voor ons met kerst ge kookt. Nu doen wij het voor haar." Hij heeft een druk leven. Net ha zeven keer Ahoy gevuld met zijn „Vijftigduizend mensen. De hek vol. Dan zie je mensen 's middaj vier uur al met bussen aankoma doe je het voor. Ik wil de mensa honderd, maar duizend procenl den. Als men zegt dat er een bal dertig mensen bij hoort, dan zq veertig. Alles moet top zijn. Ik la ook altijd stofferen. Het moet gf zijn." Straks gaat hij met zijn Al show het land in. Een tour lang theaters. .Alles moet perfect g zijn. Dat is voor mijn fans." Opnieuw kijkt hij rond in zijn ni huis. En telkens weer die verba; heb ook nooit wanden gehad. I Vanaf een rail aan de muur har draadjes naar beneden. „Daarl mijn gouden en platina platen 1 gen." Hij steekt in zijn huis ook den uit de mouwen. Schilderen kitten heeft hij zelf gedaan. Dat zo, zegt hij, terwijl hij de resten kitspuit aan zijn werkkleding at „Heb je ooit een artiest zo aanl gezien?" Als hij diep in de nacht na een i den terug rijdt naar Fijnaart, gi eerst naar zijn huis. „Even kijk ver het ermee is. Kijken of ik nq kan doen. Weet je wat ik dan vi ziek opzet?" Hij loopt naar eenl drukt op een knop en zijn nieui kerst-cd met Marianne Weber 1 „Dat had je niet verwacht. Maai ik. Repeteren tijdens het werkl ook. De hele dag ben ik hier ba weest tot half zeven. Om half ai in de auto en was ik op weg nai land. Opnames voor een Duitse show." Hij kan de tv-show op t» Kerstdag bekijken. In zijn nieun Met kerst is hij vrij. En hij gaat 1 nachtmis. „Dat moet van ons n „Kom, we gaan naar mijn wooi gen", zegt hij. Aan de andere kï het dorp het dijkje af en daar st huis op wielen. Het verschil is 1 Als tussen 'de Kuip' en het vele plaatselijke voetbalclub. De wc, je kont niet kan keren. De piepl kinderkamer, de slaapkamer. H hier sinds een jaar. En daarvooi „Kom maar eens mee." Een pa achter zijn woonwagen staat ee van. Een leuk ding voor op de zou je zeggen. „Hier heb ik gev We gaan naar buiten. Tussen d wagens staat een klein huisje. 1 de deur. Een primitieve wasbat piepkleine wc. Aan de wand ha herinnering: 'Ik heb aan jou gei dit als aandenken meegebrach! kregen van mijn grootste fan. D hier altijd gehangen en zal ook men te hangen." Een groot art) een piepklein kamertje. Zó klei misschien nog niet de helft van gouden en platina platen er zoi nen hangen. Hans Jacobs CL I CL Toen ik vorige week langs de Evangelische j boekwinkel fietste, viel mij opeens de bij- 3* beltekst in: 'Dan zal zij daar zingen als in de dagen van haar jeugd.(Hosea 2 vers 14). Wat verderop keerde ik, dit kon geen toeval zijn, hier werd mij een boodschap gegeven. Ik ging de win- kei in, en vroeg: 'Hebt u misschien ook de zangbundel van Johannes de Heer?' Die hadden ze, zelfs in twee edities. Een kleine uitgave met alleen tekst, en een grote uitgave met vier stemmige zettingen. 'Die laatste wil ik graag hebben.Hij kostte me 75 gulden. Vroeger mocht er bij ons niet uit de zangbundel van Johannes de Heer ge zongen worden. Frivole teksten op hup pelwijsjes waren het, en als je ze aanhief zou je met een ingebeelde hemel ter helle varen. Maar ja, hoe gaat dat, verbod ver hoogt genot, dus alle gereformeerden zon gen op zondagavond bij het harmonium stiekem de liederen van Johannes de Heer. Nou ja, stiekem, wandelde je door Maas sluis dan kon je van huis naar huis lo pend zowat meezingen, zo luid schalden die Universal Songs vanuit de huiska mers. Ik heb nu de 29e druk van de zangbundel in huis, verschenen najaar 1992. Voorin staat met grote letters: 899 liederen en ko ren, oorspronkelijk verzameld door Joh. de Heer. Dat is eigenaardig want op pagi na 915 staat het laatste lied, en dat is nummer 958. Zouden gelovigen niet kun nen tellen? Daar zijn wel meer aanwij zingen voor. De apostel Paulus schrijft in 1 Corinthiërs 15 vers 5 datjezus na zijn Opstanding 'is verschenen aan Cephas, daarna aan de twaalvenMet die 'twaal ven bedoelt Paulus de twaalf discipelen. Daar Judas zich echter na z'n verraad van kant had gemaakt, waren er ten tijde van de opstanding van Jezus nog maar elf dis cipelen over. Dus had Paulus moeten schrijven: 'Hij is verschenen aan de elfjes. Ik heb geturfd welke liederen ik ken uit die bundel van Johannes de Heer. Min stens de helft! En dat tenvijl we vroeger alleen psalmversjes uit ons hoofd moch ten Ieren! Hoe zijn al die wijsjes en teksten mij dan aangewaaid? Ik begrijp er niets van. Ik ben al mijn favorieten weer tegen gekomen: Welk een vriend is onze Jezus, en Kom tot uw Heiland, toef langer niet en Als hier op aarde mijn werk is gedaan en Ver boven 't prachtig sterrendak. Soms staan er rare dingen in die liederen. In Wij reizen naar des hemels kust (lied 31staat in het derde couplet over de he mel: 'Daar zinkt de zon ook nimmermeer, de maan verbergt haar glans niet meer. Maar als de zon steeds blijft schijnen, kun je toch niet tegelijkertijd de glans van de maan waarnemen? Bovendien staat in het vierde couplet van lied 889: 'Daar is geen zon en geen maan, daar zal verlichten.Dus hoe zit dat nou? zon en maan in de. hemel nimm of zijn zij er helemaal niet? Missi u men daar bij een volgende druk' c naar wil kijken. In heel veel liederen wordt precie geven hoe 't later in de hemel zal 'Heerlijk, heerlijk, klinkt die blije van de zaal'gen juichend bij God als zij vergaad'ren rondom de trc waar de engjlen staan.' Als dit be is, zal 't daar mettertijd enorm d' t worden bij de troon waar Jezus, h dogma van de Heilige Drie-eenh begrijp, aan z'n eigen rechterban Het eigenaardige is: al geloof je e ei niets meer van, toch krijg je de h 'li tranen in je ogen als je die lieden C jes 'als in de dagen van je jeugd'1n' zelf zit te zingen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2